GPS

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: GPS

Příspěvekod apuka » pát lis 2, 2018 16:17

Vcera Garmin eTrex30 s barometrickym vyskomerem pekne "ujel". Na trase s realnym prevysenim 1400-1500m nameril vice nez 2000m, tj. pridal vice nez 500m, tretinu skutecneho prevyseni.
Predpokladam, ze to bylo zpusobene pocasim. Foukala radna vychrice, s narazy (odhadem) min. 90km/h, bezne 60-70km, mozna i vice, protoze chodit proti tomu se dalo jen s velkymi obtizemi. V cca 1400m (Morskie Oko, podle meteostanice v TV na Schronicku v doline Piatu Stawow Polskych bezvetri teplota ve stinu 8-10 st., na vetru 2-3, ale pocitova pod -10. Na slunci vyhrate svahy a skaly (kam teplotu pustil vitr), ve stinu jeste namrzlo. Manzelka slapala od parkoviste dolu smerem na Koziu Prelec a Kozi Wierch (tak na tomto useku na navetrni strane se spise plazila po ctyrech, kde nebyla retez na drzeni, jinak by ji to sfouklo - rikala, ze dal sla jen kvuli tomu, ze ji desila predstava se vracet proti tomu vichru, bylo by to mnohem nebezpecnejsi) a dolu (ja jsem s ni slapal k odbocce na Koziu Prelec a zpet pres Morskie Oko - tam bylo skoro bezvetri :((). Na Vielkom Stawu byly asi pulmetrove vlny a vitr tam furt delal neco jako rozlehlejsi zacatek vodni smrsti, vyfoukl z casti hladiny vodni sprchu tak do 50, obcas i 80 m vysoko.

Vypada, ze takove zmeny teploty vzduchu (Orlia Pierc tam vede stridave po stranach hrebene, na navetrne/zavetne, osvetlene prazicim sluncem/stinne cele dny) a pravdepodobne i tlaku vzduchu v narazech vetru, resp. chvilkovych bezvetrich udelalo sve.

Tuto informaci sem davam kvuli tomu, aby nekoho v podobnych pripadech neprekvapil podobny ulet - je treba s tim pocitat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS

Příspěvekod mike » pát lis 2, 2018 20:48

Vyskomeru/tlakomeru vadi oboji. Jak narazy vetru, tak rychle zmeny teploty. Pak se ukaze kvalita vyrobce, jak se s tim dokaze poprat. No a od Garminu bych zadne zazraky necekal ;-) Skoda, zes nemel s sebou jeste nejake Suunto hodinky na porovnani. Takovy ulet jsem u Suunto hodinek nikdy nemel a ani se mu vzdalene nepriblizil. A podobne pocasi jsem samozrejme na horach zazil. Zajimave je, ze mam druhe temer stejne a reakce na prudkou zmenu teploty je na nich videt vic. Vyska se rychle zmeni, ale behem nekolika sekund se zas ustali. Asi to bude zmena firmwaru, predchozi reagovaly oscilaci kolem spravne hodnoty, tyhle se k ni priblizuji z jedne strany. Ve vysledcich se to ale kompenzuje, firmware zrejme detekuje rozhozeni a pocka na ustaleni.

Zalezi taky dost na vzorkovacim intervalu, v tomhle pripade cim kratsi, tim horsi, jelikoz kumulativni chyby se scitaji. Jak jsi ho mel nastaveny?

Muzes si zkusit pohrat s logem, jestli mas. Jednak se na nej kouknout, jestli treba nejde o par vetsich uletu a jednak ho zkusit prohnat ruznymi filtry, jak se zmeni vysledek. V garminim softwaru to jde celkem jednoduse, muzes si nastavit vzorkovani po urcite delce nebo po nejakem case.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod apuka » sob lis 3, 2018 10:48

Jeste cekam, ze si stahneme GPS do PC, at se kouknu, kde a jak to ulitavalo. Nastaveni nevim jak je, manzelka asi nic neprestavovala a bude pravdepodobne to preddefinovane.

Myslim, ze tomu dost "pomohlo" i to, ze GPS byla zavesena za karabinu vepredu na ramennem popruhu batohu, tj. vitr se do nej mohl opirat. Nevim presne, kde ma cidlo, ale predpokladam, ze je v nejakem "dire" a vitr v nem muze tlak zmenit. Ze stejnehonduvodu muze byt i zmena teploty pri "prilepeni se" na skalu na jedne i druhe strane hrebena ve stejne vysi, jednou ve stinu jednou na slunci.
Taky asi prispelo, ze narazy byly docela dlouhe, navic se opakovali v malych "intervalech", takze to SW nemusel vyhodnotit jako jednorazovy ulet. Navic zrovna na uzkem hrebeni, resp. v hodne strmem svahu pod nim se neda vyuzit hodnota vysky ani z GPS druzic, tam to lita jinak, ale mozna jeste vice.

Je to spise jako perlicka, ze ani tady neni presna technika vsemocna a plne sa na nej spolehat neda.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS

Příspěvekod mike » ned lis 4, 2018 1:18

Vsak tady pisu roky, ze vystupy z GPS a podobnych chytrych krabicek je potreba brat s rezervou a kontrolovat. Protoze maji chyby, nektere z principu, jine podle podminek. Je to ale marne, bojim se, ze lidi, co slepe veri cislum, co jim ukazuje krabicka, bude jen pribyvat. Nektere probudi, kdyz je navigace zavede s kamionem na lesni cestu, jine ani kdyz kvuli ni skonci v rece :twisted:

Ono to souvisi s tim, ze jako programator vim, jak se tyhle veci delaji a ladi a jak se resi pripadne odchylky. A nechapu, proc nam to ti lidi veri :twisted:

BTW, "chytra" aplikace v mem mobilu tvrdi, ze moje idealni vaha je 71.3 kg. Tolik jsem mel naposled v 18 a byl jsem uplne vychrtly :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod FrantaKrajta » stř úno 13, 2019 14:56

Jen připomínám, pokud někdo používáte třeba na lodi nějaký starší či zabudovaný GPS, 6.4.2019 končí další GPS epocha - dojdou bity na počítání týdnů u GPS přístrojů. Většina modelů už to má asi vyřešené novějším FW, ale pokud máte nějaký prastarý, raději zkontrolujte...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: GPS

Příspěvekod mike » stř úno 13, 2019 18:34

Muzes to nejak rozvest? Se mi to nechce hledat a netusim, o co jde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod FrantaKrajta » stř úno 13, 2019 20:47

https://www.theregister.co.uk/2019/02/1 ... poch_ends/

Úplně jednoduše? Tachometr v automobilu a 999999km plus jeden kilometr.

Stejný problém jako Y2K nebo Unix Epoch (počet sekund od 1.1.1970, přeteče v 32-bitových unixech v roce 2038), čas se počítá od nějakého arbitrárního data v arbitrárních jednotkách jako velké číslo, akorát je na to vyčleněno málo bitů, takže jednou za čas přeteče. Z toho počtu sekund nebo jiných jednotek se pak počítá aktuální datum. Stejně, jako ti přeteče analogový (klidně i digitální) tachometr po najetí 999999km (nebo nájezd třeba po 999km, když má jen tři kotouče nájezdu)

V podstatě, v GPSkach se udává počet týdnů od nějakého pevného data, a z toho se počítá aktuální datum. Jenže ten počet týdnů má jen deset bitů, takže to vydrží maximálně necelých 20 let (1024 týdnů), než se počitadlo přetočí. Posledně 1999. Pokud s tím GPS nepočítá (starý model, neaktualizovaný, atd...), tak by z toho mohly být problémy. Aktuální datum je v GPS důležité pro všechny výpočty polohy. Jak to může ovlivnit GPS, která to nemá pořešené, to zase přesně nevím, to může hodně záležet na konkrétním softwaru. Ale spíš by to mohl být problém u starších. Ale nemusí být konkrétně před rokem 1999 (poslední přehoupnutí epochy), klidně i pozdější.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: GPS

Příspěvekod mike » stř úno 13, 2019 22:08

Co znamena preteceni citace vim moc dobre. Pred par dny jsem psal komentar do kodu, ze podminka prestane fungovat po 49 dnech nepretrziteho behu, coz zpusobi, ze se prenos dat na 10 ms zpomali ;-)

Slo mi o prakticky dopad. Nepekne, doufam, ze me 10+ let stare GPS loggery se Sirf III to nerozhaze... Diky za varovani, aspon budu kdyz tak vedet, co se deje. 10 bits ought to be enough for anybody :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod karaya1 » čtv úno 14, 2019 8:14

FrantaKrajta píše:Aktuální datum je v GPS důležité pro všechny výpočty polohy. Jak to může ovlivnit GPS, která to nemá pořešené, to zase přesně nevím, to může hodně záležet na konkrétním softwaru.

To je zajímavá otázka. Trochu jsem se ponořil do GPS Interface Control Document, jenže hledat v těch stovkách stránek, kde všude a na co se používá přesné datum, se mi nechtělo. Tak jsem to zkusmo natvrdo nastřelil do přijímače - vnutil jsem mu, že probíhá teprve první GPS epocha a je rok 1999. Oproti obyčejnému startu mu trvalo o dost lépe získat polohu (proč, to přesně nevím - pokud budu mít čas, tak se v tom ještě trochu pohrabu), ale nakonec ji po asi deseti minutách vyplivl a je v pohodě; chyba v pozici je podobná té, když je datum správně (< 1 m).
Přičemž "můj" přijímač si nikam neukládá staré parametry, při každém startu musí získat vše odznovu a nemá možnost získat data zvenčí přes jinou síť (jako to dělají mobily apod.).

Není to moc reprezentativní a nešel jsem moc do hloubky, ale domnívám se, že důvod, proč je poloha OK, je ve způsobu výpočtu polohy - všechny parametry pro výpočet poloh satelitů jsou udány relativně vůči začátku týdne, takže by mělo být jedno, jestli je týden správně nebo -1024. Pak se tam "někde" dělají nějaké nesmysly s Juliánským datem apod., kde to jedno už není, ale ty by takový vliv mít neměly, ty tam jsou kvůli precesi apod...

Každopádně GPS week rollover je věc, se kterou by se mělo (...) počítat a je celkem jednoduché se s tím automaticky vypořádat. Třeba tím, že do SW někde natvrdo zapíšu, že "teď je rok 2003 a nejde, aby se šlo do minulosti" - takže když nastane rollover, přijímač to zjistí. Což ovšem neznamená, že to tak všichni dělají.

Tento problém by každopádně měl tak trochu vymizet - v navigační zprávě pro GPS L5 má týden 13 bitů, tj. skoro osmdesát let - a rollover během životnosti přijímače nastane nejspíš maximálně jednou. Galileo má 12 bitů; no a když se zkombinuje GPS a GLONASS, tak se dá jednoznačně určit datum, bez ohledu na rollovery.

TLDR: poloha vypadá víceméně OK i se špatným datem, přesné datum může být problém.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: GPS

Příspěvekod karaya1 » čtv úno 14, 2019 8:25

A ještě jedna novinka ze světa satelitní navigace: v pondělí byly do běžného provozu "uschopněny" další 4 satelity Galileo, vynesené na orbitu loni v červenci. Tím se jejich použitelný počet zvýšil na 23, což je skoro hotovo - obyčejně se uvažuje "plná" konstelace 24 satelitů.

Teď je míč na druhé straně louže - GPS jich má sice aktivních 31, ale jen 10 z nich umí kromě pásma L1 i L5. Z hlediska přijímače jen na L1 (což je dnes drtivá většina) to je jedno a kombinace GPS+Galileo funguje hodně dobře už dnes, z hlediska dual frequency L1+L5 (což efektivně odstraní zdroj největší chyby v poloze - ionosféru) je tahoun Galileo a GPS kulhá kdesi vzadu :wink: Už se takové přijímače dělají i pro spotřební elektroniku, loni ke konci roku už vyšel první mobil s DF čipem.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv úno 14, 2019 18:01

karaya1 píše:Není to moc reprezentativní a nešel jsem moc do hloubky, ale domnívám se, že důvod, proč je poloha OK, je ve způsobu výpočtu polohy - všechny parametry pro výpočet poloh satelitů jsou udány relativně vůči začátku týdne, takže by mělo být jedno, jestli je týden správně nebo -1024.

Taky jsem si rikal, ze by se to mohlo pocitat relativne a mohlo by to fungovat. Coz neznamena, ze to nekdo kreativne nezmrsi tak, ze nebude. Jsem na ty sve loggery docela zvedav... Doufam, ze neskoncim u toho, ze budu disassemblovat a patchovat firmware.

karaya1 píše:Tento problém by každopádně měl tak trochu vymizet - v navigační zprávě pro GPS L5 má týden 13 bitů, tj. skoro osmdesát let

160 ;-) To uz asi presahuje nejen moralni, ale i fyzickou zivotnost prijimace ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 14, 2019 22:09

Uvidíme :D I můj prastarý etrex 10 měl nějaké fw updaty, tak ho v dubnu vyzkouším. Asi se to víc týká integrovaných systémů, a jak zmínil Karaya1, ostatní satelitní sítě to mají jinak (což samozřejmě může přivodit další problémy, když část bere datum z GPS a část z GLONASS nebo Galilleo), ale být závislý na GPS třeba na lodi, docela bych si to zkontroloval :)

Jak se to projeví v praxi samozřejmě vůbec nevím, a procházet dokumentaci o stovkách stránek kvůli tomu asi nebudu ;)

Psal jsem to jen jako připomenutí možného problému pro ty, kteří by třeba na funkčnosti GPS v dubnu záviseli.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: GPS

Příspěvekod sobb » čtv úno 14, 2019 22:23

Nestrašte, mám okolo deseti let starýho Garmina GPSMAP 60. Busolu mám sice už sbalenou, ale GPS je velice užitečná, zvláště pro oblasti, kde nebudem mít mapy, tam na ní budem lehce závislí. Mám se děsit, nemám se děsit, mám přibalit víc jídla? :mrgreen: Jak starých strojů se to má týkat?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: GPS

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 14, 2019 22:27

Nikdo neví :D nechci tady šířit FUD, dost pravděpodobně bude většina GPS už opravená (už jeden roll-over byl před 20 lety), ale přeci jen, před nějakou expedicí bych to zkusil zkontrolovat s výrobcem :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv úno 14, 2019 22:35

@sobb: :D to je docela trefa, co? Asi bych fakt zkusil napsat vyrobci. A jako zalohu pribalil nejaky novy mobil s GPS ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 14, 2019 22:41

Psal jsem mj. výrobci Spotu, předpokládám, že to mají vyřešené (je to dost nový přístroj), ale až se mi jejich technici ozvou zpět, napíšu výsledek.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: GPS

Příspěvekod sobb » čtv úno 14, 2019 22:43

Umíte potěšit, pánové :wink:
Žádná expedice to sice není, ale holt na to budu pamatovat a budem radějí "preventivně" víc pracovat s buzolou. Mobil je záloha na průser, tam šetříme baterii. Jestli se mi podaří dohledat datum koupě naší GPS, tak možná ještě stihnu napsat do Garmina. Ale co si pamatuju, tak byli sice milí a velmi ochotní, ale pauzy v konverzaci byly občas trochu delší. A to už budem na Severu, se nám to nějak krátí :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv úno 14, 2019 22:46

Napis jim hned. A koukni, jestli nahodou neco nemaji na webu, u tohodle bych to i cekal (i kdyz... Garmin...).

Pripadne bys mohla updatovat firmware na nejnovejsi dostupny, jestli to jde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 14, 2019 22:51

Kupodivu, Spot má chat, kde se někdo hned ozval. Údajně by měl být v pohodě, ale když jsem chtěl potvrzení od inženýring depártment (přeci jen, pro jistotu), psali, že jim to přepošlou a ozvou se. Tak pak hodím sem.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: GPS

Příspěvekod sobb » čtv úno 14, 2019 22:57

Dá se to nějak podle kalendáře, který je v GPSce? Nebo to nemá vůbec žádnou souvislost?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: GPS

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv úno 14, 2019 23:01

Sobb, fakt jsem vás před cestou nechtěl strašit :D Sorry ;) Nevím... Bez GPS simulátoru to asi moc nevyzkoušíš. Spíš bych se zeptal výrobce (good luck). Nejspíš to nebude moc problém, ale fakt nevím, nejsem expert :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv úno 14, 2019 23:07

Jeste muzes pozadat Amiky, at na chvili posunou datum v druzicich o rok dopredu, ze potrebujes neco vyzkouset :twisted:

Fakt bych se zeptal, tohle bud jako firma resili a pak to maji nekde napsane nebo se budou muset kouknout do kodu, jak je preteceni vyresene. Osobne bych si do kodu napsal komentar, aby to bylo videt na prvni pohled. Slusny vyvojar by to samozrejme resil hned pri psani kodu, ale u Garminu bych se bal. Treba ale maji lepsi vyvojare pro firmware nez pro aplikace ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod sobb » čtv úno 14, 2019 23:39

Na webu Garmina nic nevidím, zkusím ještě víc pohledat a pak kdyžtak poslat mejl s dotazem až/jestli dohledám datum koupě navigace.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv úno 14, 2019 23:43

V navigaci by se nekde mela dat najit verze firmware (nebo jeho datum), ta je dulezitejsi, nez datum koupe. A taky se koukni, jestli pro ni nemaji na webu novejsi, to by mohlo stacit. U tatovy autonavigace vydavali updaty relativne casto.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod karaya1 » pát úno 15, 2019 8:03

Trochu jsem to ještě zkontroloval a čistě poloha je víceméně OK. Všechny orbitální parametry jsou udávány relativně vůči začátku týdne, takže celkem nezáleží na tom, který týden to vlastně je.

Druhá rovina jsou korekce chyb signálu (průlet signálu troposférou, ionosférou), kde už třeba záleží na ročním období - a 1024 týdnů je něco přes 19,5 roku, takže to akorát "otočí" roční období. Což je nepříjemné a přinese to určitou chybu, ale nic dramatického - půjde řádově o desítky centimetrů, maximálně jednotky metrů. Což pro účely navigace v přírodě asi postačuje :wink:

Konečně třetí rovina je datum - pokud to není ošetřené, tak bude bezpochyby blbě. Uživateli to je pravděpodobně srdečně jedno, otázka je, co to provede se samotným přístrojem. Je to rok a půl, co na jedné konferenci nejmenovaný výrobce simulátorů GNSS signálů zapomněl "uzavřít" jeden z výstupů a signál z dema se volně šířil po okolí - čímž zmátl mnohé mobily, přenastavil jim datum o tři roky dozadu a polohu kamsi do jetele; z čehož se následně mobily vzpamatovaly až po netriviálním úsilí. Což ovšem nebude případ turistické navigace.

Nicméně ověřit to u výrobce je určitě dobrý nápad.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: GPS

Příspěvekod mike » pát úno 15, 2019 20:55

karaya1 píše:Druhá rovina jsou korekce chyb signálu (průlet signálu troposférou, ionosférou), kde už třeba záleží na ročním období

Chces rict, ze GPS ma v sobe korekce pro rocni obdobi na celem svete podle aktualni polohy?

karaya1 píše:Konečně třetí rovina je datum - pokud to není ošetřené, tak bude bezpochyby blbě. Uživateli to je pravděpodobně srdečně jedno

Ne tak uplne, jestli budu mit v logach datum o 20 let starsi, tak mne to nepotesi. Ale jinak by to byla v zasade prkotina, ktera by se dala opravit ex-post. Kdyz tak to ale bude prvni indikace, ze je neco spatne.

karaya1 píše:Je to rok a půl, co na jedné konferenci nejmenovaný výrobce simulátorů GNSS signálů zapomněl "uzavřít" jeden z výstupů a signál z dema se volně šířil po okolí - čímž zmátl mnohé mobily, přenastavil jim datum o tři roky dozadu a polohu kamsi do jetele; z čehož se následně mobily vzpamatovaly až po netriviálním úsilí.

:D neda se ta vec nekde pujcit? Ze bych vyhubil hipstery v okoli 8) Celkem mne prekvapuje, ze nektere mobily berou datum z GPS. Myslel jsem, ze jen z mobilni site a i to jim musis povolit. A taky mne prekvapuje chovani mobilu toho nejmenovaneho vyrobce. Kdyz uz si nastavi spatne datum z GPS, tak proc na nem po zmene signalu dal trva? I kdyz ma spoustu dat odjinud, ze je spatne?

karaya1 píše:Nicméně ověřit to u výrobce je určitě dobrý nápad.

Nekde jsem narazil na info, ze Garminu se to stalo uz v roce 1999 a ze to dopadlo neslavne. Takze uz by meli mit zkusenost a mohli se z ni poucit. Mozna. S jistou pravdepodobnosti. Celkem malou. V pripade Garminu... zanedbatelnou ;-)

Ma GPS jeste nejaky jiny zdroj aktualniho data? Jestli ne, tak asi bude celkem problem to obecne vyresit. Napada mne jedine testovat vysledek proti datu vyroby navigace (buildu firmwaru) a kdyz vyjde mensi, pricist 20 let (1024 tydnu). Cimz se problem posune na 20 let od vyroby navigace.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod karaya1 » pát úno 15, 2019 21:39

mike píše:Chces rict, ze GPS ma v sobe korekce pro rocni obdobi na celem svete podle aktualni polohy?

No, úplně běžný přijímač asi ne - ale kdo chce být rigorózní, tak zpoždění při průletu signálu troposférou závisí např. na teplotě, tlaku, vlhkosti apod., což zase závisí na průměrných lokálních meteorologických podmínkách v dané období - takže jo, sofistikované přijímače berou při korekcích v potaz i místo a den v roce. Ale ona chyba není nic dramatického, když se neopraví, tak se pro běžného uživatele nic neděje. Horší je průlet ionosférou - ale té se blíží utrum, jakmile nastoupí přijímače fungující aspoň na dvou frekvencích, tak se chyba dá prakticky úplně odstranit (zpoždění závisí na frekvenci signálu, která je známá - takže při dvou signálech vyslaných ve stejný čas ze stejného místa a přijatých v jednom místě s časovým rozdílem lze dopočítat, jak se oba signály zpozdily proti ideálu).

mike píše:neda se ta vec nekde pujcit? Ze bych vyhubil hipstery v okoli

Podobné věci jsou pekelně drahé, nemluvě o tom, že vysílání na této frekvenci je nelegální :wink: Aniž bych chtěl navádět, tak v zásadě není tak těžké to postavit doma - tyto simulátory jsou drahé protože umožňují nastavit prakticky libovolný scénář toho, co je vidět na nebi, vypnout/zapnout nejrůznější zdroje chyb, syntetizovat do sebe signály na různých frekvencích, či nastavit co se děje s přijímačem (oblíbený model pro testování s konstantní frekvenční chybou kvůli Doppleru je použít satelit na geostacionární dráze a z rovníku k němu přímo nahoru poslat "raketu" :D ). Tobě by ale stačilo syntetizovat platnou navigační zprávu (k dispozici volně na netu pro libovolný okamžik za posledních dvacet let), modulovat ji na signál o dané frekvenci a ten vyzářit do okolí.
Proč na to mobily reagují takto blbě, nevím. Upřímně, na té konferenci jsem si ničeho nevšiml - protože GPS ve svém mobilu mám trvale vypnutou, zapínám jen výjimečně (třeba na autonavigaci v zahraničí apod.), přišel jsem na to až ex-post z odkazovaného článku. Moje teorie je, že prostě všichni GPS bezvýhradně věří, což je blbost sama o sobě a v poslední době se o tom začíná mluvit, tak snad přibudou i nějaké kontroly smysluplnosti a konzistence, aby se to nestávalo. Sám jsem byl překvapen, jaké problémy způsobí blbý spoofing mobilu, který má spoustu jiných možností ověřit si správnost GPS času.

mike píše:Ma GPS jeste nejaky jiny zdroj aktualniho data?

Ne. Aktuální čas je GPS week + Time of the Week. Druhé se resetuje každou půlnoc ze soboty na neděli, první přeteče po 1024 týdnech. V navigační zprávě pro L5 už vyhradili zmiňovaných 13 bitů (160 let, ehm :oops: ) a problém by měl být minimalizován. Osobně moc nerozumím, proč to neudělali rovnou i v L1 - prázdných, nepoužitých bitů je ve zprávě dost.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: GPS

Příspěvekod mike » pát úno 15, 2019 21:57

karaya1 píše:No, úplně běžný přijímač asi ne

Aha, hned jsem si rikal :)

karaya1 píše:Podobné věci jsou pekelně drahé, nemluvě o tom, že vysílání na této frekvenci je nelegální

Ono i hubeni hipsteru jinymi zpusoby asi bude porad nelegalni, ale jak by se na to prislo? ;-)

karaya1 píše:Aniž bych chtěl navádět, tak v zásadě není tak těžké to postavit doma

To uz bych si na ne spis koupil brokovnici ;-) Asi jak pro koho, pro mne to neni, nesnasim hardware (a proto ho programuju #-o).

karaya1 píše:Tobě by ale stačilo syntetizovat platnou navigační zprávu (k dispozici volně na netu pro libovolný okamžik za posledních dvacet let), modulovat ji na signál o dané frekvenci a ten vyzářit do okolí.

Kdybych mel nejaky hotovy hw, ktery by stacilo pripojit k PC a naprogramovat, tak to by asi slo 8-[

karaya1 píše:Osobně moc nerozumím, proč to neudělali rovnou i v L1 - prázdných, nepoužitých bitů je ve zprávě dost.

Myslel jsem, ze tenkrat meli bitu malo a setrili, tohle je na zabiti :roll: Klasika, 640 kB ought to be enough for anybody. To je tak, kdyz protokol definuje nekdo s malou predstavivosti a duchem skrblika. Obcas na takove narazim a nejde s nima hnout. Ja jsem vam to rikal bohuzel neni dostatecna satisfakce, kdyz to pak clovek musi resit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod grco » sob úno 16, 2019 9:54

Odhliadnuc od toho, ze ta hlaska je mytus...

Tak ako spomenut Gatesovi pripisovanu hlasku a hned za tym, ze to je tak, ked to definuje niekto s malou predstavivosti, to skoro vypada, ze chces povedat, ze Bill Gates ma malu predstavivost. :D

Hlavne, ze mike ma velku predstavivost. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: GPS

Příspěvekod sobb » sob úno 16, 2019 19:11

mike píše:V navigaci by se nekde mela dat najit verze firmware (nebo jeho datum), ta je dulezitejsi, nez datum koupe. A taky se koukni, jestli pro ni nemaji na webu novejsi, to by mohlo stacit.
Fajn, díky, mrknu se na to jak dojedem dom (jsme na služebce a nemám GPS s sebou).
Ale dle toho, co píše karaya1 by to u obyč. turistické navigace mohlo snad být celkem v pohodě.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Mapy, navigace, GPS