GPS

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: GPS

Příspěvekod TimTaylor » čtv srp 10, 2017 7:39

to mike: díky za vysvětlení

Právě když normálně "jdu" tak GPS měří velmi přesně (odchylky vzálenosti 1-2%), zkoušel jsem to několikrát překontrolovat třeba přes aplikaci v mobilu na měření vzálenosti a sedí to fakt dobře. Problém je čistě v tom, když navigaci tvrdě vypnu a znova za minutu dvě zapnu, tak chvilku trvá, než se chytne GPS signál a GPS sama si najednou "odskočí" třeba o 1-3km jinam. Jakobych byl na jiném místě, než jsem byl ještě před minutou, než jsem GPS vypnul. Možná bude stačit před výměnou baterek vypnout logování trasy, počkat než se signál GPS plně chytně více družic a logování zase zapnout, ale prostě to není ideální. Jinak plná souhlas s blbostí garminních programatorů - počítače mě chvíli živili, ale na webu garminu se vyznat, orientovat a pochopit co mám kde a jak dělat aby to fungovalo, to je fakt mazec. Jeden z webu s nejhorší ergonomii, třeba update mapy nebo registrace něčeho, to je fakt mazec. Nebo návod k Originu - asi 20 stran A4, kde je vysvětlena tak 1/3 funkcí GPSky, zbytek výrobce úplně opomíjí. Děs běs...
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv srp 10, 2017 18:00

TimTaylor píše:Problém je čistě v tom, když navigaci tvrdě vypnu a znova za minutu dvě zapnu, tak chvilku trvá, než se chytne GPS signál a GPS sama si najednou "odskočí" třeba o 1-3km jinam. Jakobych byl na jiném místě, než jsem byl ještě před minutou, než jsem GPS vypnul.

To je ten stav tesne po fixu, jak jsem psal vyse. Normalni situace, akorat ze rozumna GPS si pred vypnutim ulozi predchozi stav druzic, aby se chytla rychleji a zacne logovat, az kdy je poloha aspon trochu rozumne stabilizovana. Tady to vypada spis na chybu, ze se logovat zacne moc brzo, mozna i predtim, nez je fix (dovedu si predstavit, jak takova chyba vznikne, velmi snadno, ale u slusne firmy by ji zachytli testeri).

Zkousel jsi update firmwaru? Koukam, ze pro Oregon je vydavaji a treba tohle vypada nadejne:
Garmin píše:Changes made from version 4.40 to 4.60:
...
Fixed possible erroneous track point on power on.


TimTaylor píše:Možná bude stačit před výměnou baterek vypnout logování trasy, počkat než se signál GPS plně chytně více družic a logování zase zapnout, ale prostě to není ideální.

Neni, ale fungovat by mohlo. Taky by to ovsem mohlo rozdelit trasu na vic kusu. Pohodlnejsi by bylo trasu zeditovat ex-post, zrovna tohle bude videt na prvni pohled.

TimTaylor píše:Jinak plná souhlas s blbostí garminních programatorů - počítače mě chvíli živili, ale na webu garminu se vyznat, orientovat a pochopit co mám kde a jak dělat aby to fungovalo, to je fakt mazec. Jeden z webu s nejhorší ergonomii, třeba update mapy nebo registrace něčeho, to je fakt mazec. Nebo návod k Originu - asi 20 stran A4, kde je vysvětlena tak 1/3 funkcí GPSky, zbytek výrobce úplně opomíjí. Děs běs...

Jo, ale zrovna tohle na vrub programatoru nejde. Weby dela jiny druh lidi a jeho podobu navrhuji designeri a to obvykle podle zadani marketingu. Do toho jim keca manadement, jelikoz je to neco, co vidi a tudiz maji pocit, ze tomu rozumi. S tim nechce mit slusny programator nic spolecneho :) Manualy podobne, k tomu programatori maximalne dodaji podklady a pise je nekdo uplne jiny.

Kvalita programatoru se pozna na jejich primych vystupech tj. tady aplikacich a firmwaru. BaseCamp je obludne zverstvo (ale na editaci GPX pouzitelny, kdyz se clovek smiri s drbanim se levou rukou za pravym uchem), firmware viz vyse a dalsi pribehy o nem tu na foru i jinde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv srp 10, 2017 18:22

TimTaylor píše:Právě když normálně "jdu" tak GPS měří velmi přesně (odchylky vzálenosti 1-2%), zkoušel jsem to několikrát překontrolovat třeba přes aplikaci v mobilu na měření vzálenosti a sedí to fakt dobře.

Vidim, ze ma slova nepadaji na urodnou pudu, ale zkusim to jeste naposled...

Takovy pokus je celkem k nicemu. Neco by rekl negativni vysledek tj. kdyby se vystupy lisily, ale pozitivni nerika nic. Kvalita GPS zaznamu zavisi na spouste veci, z nichz jenom cast muzes ovlivnit a jeste mensi cast vubec rozpoznat. Jinymi slovy, da se odhadnout, kdy bude zaznam nepresny a potrebovat editaci, ale neda se s rozumnou jistotou rict, ze bude presny a obejde se bez editace. Zaznamu mi prosly rukama stovky z ruznych GPS a situaci a tvrdim, ze jestli chces opravdu presna cisla, tak je kontrola nutna vzdycky, jinak budes mit falesne kilometry. Kolik zalezi na spouste veci, ale uz pri desitkach zaznamu je to temer jistota a to i u nas, kde je krajina GPS vetsinou prizniva. Zaznamy z Oregonu jsem mel taky a prisly mi o trochu horsi, nez z me GPS, u ktere zaznamy editovat musim (mel jsem parkrat s sebou obe a porovnaval jsem).

Priklad letos z jara. Ceske Stredohori, ma bezna trasa, kterou jsem sel mnohokrat, kde neni nic, co by GPS vadilo ve vyhledu a ktera se temer vzdy obejde bez editace (kdyz na konci nevlezu do vecerky). Bylo pekne, na prvni pohled nic, co by mohlo GPS vadit. Uz po zapnuti GPS mi ale bylo divne, ze sloupecky u signalu z druzic jsou vyrazne nizsi, nez normalne. Na konci zas kilometry, bylo jich vic, nez byt melo. Po zobrazeni zaznamu na (foto)mape to bylo jasne. Trasa byla nepresna, sla klidne i 50 m od cest, kterych se normalne drzi. To by jeste vzdalenost nepridalo (aspon ne vyrazne), ale pri zastavkach GPS pobihala okolo jak zbesila, a vznikla typicka "hnizda", ktera pridavaji minimalne stovky metru, ale spis kilometry. Na kazde zastavce, pricemz normalne to tam nebyva, jelikoz viditelnost je dobra a GPS pozici udrzi.

Cim to bylo nevim, asi neco v ionosfere, ale proste byl ten den mizerny signal a tudiz i needitovany vystup. Tohle nemas sanci bez kontroly logu poznat. Sice se to nestava moc casto, ale stava a pak lezou z krabicky nerealna cisla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod TimTaylor » čtv srp 10, 2017 18:41

No ale to kapku popírá základní funkci GPS, pokud jsou tam takovéhle nepřesnosti v měření, tak to je docela mazec. Pokud stojíš na místě a na GPS nabíhají přitom ušlé metry a kilometry, tak je asi něco špatně ne? Docela mě to sejří, ačkoli chápu proč to tak je, tak se mi to krajně nelíbí a je to pro mě docela zklamání...
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv srp 10, 2017 18:56

To je proste realita :) Fyzikalni a s tou moc nenadelas.

GPS prece puvodne nebyla minena pro turisticke navigace a mereni prosle vzdalenosti. Naopak, pro civilni aplikace mela puvodne zamerne vlozenou nepresnost, coz uz nastesti vypnuli. Vyssi presnosti se samozrejme dosahnout da, ale za cenu, kterou nebudes chtit platit. Vetsi antena (tedy rozmery a vaha) a vetsi spotreba proudu.

Ber to tak, ze turisticka GPS je (celkem rozumny) kompromis a kdyz znas jeji moznosti a slabiny, tak muzes mit i rozumne presna data. Akorat to da trochu prace, ale neni to nic hrozneho (radove minuty na zaznam). Chapu, ze dnesni generace chce krabicky, ze kterych polezou presna data a nechce rozumet tomu, jak to opravdu funguje a co je mozne a co neni, ale holt si musi vybrat. Bud si bude lhat do kapsy a verit cislum z krabicky nebo prida trochu vlastni prace a bude mit presna.

Zas je ale sance na zlepseni. Pribude vic druzic (Galileo) a cim vic druzic, tim vic Adidas, elektronika se miniaturizuje, coz vede na vyssi vypocetni vykon pri nizsi spotrebe a tudiz i lepsi schopnost zpracovavat horsi signal, k tomu pozemni stanice, ktere umoznuji polohu zpresnit atd. Ale furt je potreba chapat, jak to funguje a ze kdyz jsi v uzke rokli a nemas nekolik druzic primo nad hlavou, tak se s tim proste moc delat neda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod karaya1 » čtv srp 10, 2017 20:39

mike píše:GPS proste nema rada malou rychlost. Karaya1 by nam mozna mohl rict, proc to tak je (tuseni mam, ale on to bude vedet lip)

Narážíš na to, že při malé rychlosti jsou relativní odchylky v celkově naměřené vzdálenosti větší?

TimTaylor: v GPS Interface Control Document (kde jsou mj. popsány všechny parametry systému) USAF jasně deklaruje, že je zodpovědné za to, jak vypadá navigační signál v okamžiku, kdy opouští anténu na satelitu. Co se s ním stane potom (ionosféra, troposféra, rušení, složité prostředí atp.) už je mimo jejich kontrolu. Je to složité: vem si, že jen kvůli tomu, že máš nositelné hodinky/telefon/navigaci, musí anténa brát signál "odevšad", aneb -3 dB zisku hned ze začátku. K tomu si přidej ionosféru (což u nás není takový problém, ale třeba v Brazílii s tím mají každodenní potíže), útlum signálu ve složitém prostředí (les, zakrytá část oblohy), do toho nevýkonnou (protože levnou) elektroniku - a vyjde ti z toho, že holt turistické navigace mají svá omezení. GPS za to nemůže, existuje víc metod, jak zpřesnit pozici a maximálně potlačit tyto nepříznivé vlivy, ale právě protože je spotřební elektronika levná, malá a nenáročná na energii, tak se tam holt pokročilé algoritmy nevejdou.
Dá se vyrobit navigace, která bude mnohem spolehlivější, ale bude relativně velká a těžká, její anténa bude mít jistá omezení (typicky bys třeba musel zajistit její vodorovnou polohu), bude žrát dost baterek a bude stát několik (desítek) tisíc dolarů :wink:

Zlepšení se nicméně blíží - Galileo E1 má ostřejší autokorelační funkci, čímž by mělo mít lepší přesnost než GPS; kvůli kompatibilitě signálů bys měl mít lepší přesnost i v nepříznivých podmínkách; Galileo je už od začátku dual frequency - pokud zkombinuješ měření z E1 a E5a, odstraníš drtivou většinu chyby vzniklé kvůli ionosféře (kompletní analogická GPS L5 bude nejdřív v půlce dvacátých let)... Sám jsem zvědav, kam se vývoj bude ubírat, se zmenšováním a zrychlováním elektroniky si dokážu představit zajímavý vývoj.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: GPS

Příspěvekod TimTaylor » čtv srp 10, 2017 20:44

a je lepší pro větší přesnost mít povolený signál jak GPS spolu s GLONASS? Má to pak větší spotřebu, ale (subjektivně) mi to nějak přesnější nepříjde.... Když nechám v menu navigace zapnuté jen družice GPS, tak baterie vydrží tak o 20% více než když je zaplé GPS + GLONASS....
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv srp 10, 2017 21:00

karaya1 píše:Narážíš na to, že při malé rychlosti jsou relativní odchylky v celkově naměřené vzdálenosti větší?

Mozna i tak by se to dalo rict :)

Myslel jsem to tak, ze pri rozumne rychlem pohybu ma GPS tendenci drzet polohu a nikam neuhybat. Pri pomalem nebo pri zastavce ma poloha tendenci driftovat okolo. Pokud vim, nektere chipsety byly delane vylozene pro rychlejsi pohyb (auta), kde fungovaly skvele, ale pro chuzi se nehodily, protoze byla moc pomala.

Trochu jsem si kdysi mailoval s programatorem GPS, co pouzivam, a ten psal, ze muze Sirf III prepnout do dvou modu. Podrobnosti uz si moc nepamatuju, ale jeden fungoval na zaklade polohy a druhy (relativni) rychlosti. Trochu jsme s tim experimentovali (posilal mi upravene fw) a vyslo mi, ze ten s rychlosti na chuzi nefunguje dobre, namerena vzdalenost byla nizsi, nez skutecna a to myslim az o 10 % (mereno na delsim rovnem useku podle mapy). Zato pri vetsich rychlostech to pry bylo naopak. Moje GPS ma specialni funkce pro zavodni jachtare, kteri meri prujezdy celkem vysokyma rychlostma a tem to pry funguje skvele.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv srp 10, 2017 21:07

karaya1 píše:Dá se vyrobit navigace, která bude mnohem spolehlivější, ale bude relativně velká a těžká, její anténa bude mít jistá omezení (typicky bys třeba musel zajistit její vodorovnou polohu), bude žrát dost baterek a bude stát několik (desítek) tisíc dolarů :wink:

Co jsem slysel (nevidel), tak takove pouzivaji geodeti na zamerovani hranic pozemku. Velka tezka krabice, vodovaha a pak je presnost snad na male desitky cm.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod paldo » čtv srp 10, 2017 21:45

@mike: až tak veľká a ťažká krabica to zas nie je :D a presnosť zvyčajne na jednotky cm v rámci vhodne zvolenej vzťažnej siete...
"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv srp 10, 2017 21:49

Mozna v porovnani s turistickou ;-) Jak je teda velka a tezka? Presnost na centimetry uz je frajerina :smt023
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod paldo » čtv srp 10, 2017 22:16

tak v porovnaní s turistickou GPS, to väčšia krabica je, resp. robí to hlavne anténa...
tá centimetrová presnosť je frajerina ale draho zaplatená.... :)
takto nejak vyzerá typická geodetická GPS... hore anténa a v ruke kontrolér (PDA, smartphone,.....)
používajú sa aj menej presné prístroje ale to už väčšinou v GIS aplikáciách...
"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Re: GPS

Příspěvekod mike » pát srp 11, 2017 0:58

Diky, pekne :) Tohle bych vazne v batohu nosit nechtel ;-)

TimTaylor píše:a je lepší pro větší přesnost mít povolený signál jak GPS spolu s GLONASS? Má to pak větší spotřebu, ale (subjektivně) mi to nějak přesnější nepříjde.... Když nechám v menu navigace zapnuté jen družice GPS, tak baterie vydrží tak o 20% více než když je zaplé GPS + GLONASS....

O tom byla nedavno rec tady: viewtopic.php?p=480345#p480345
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod FrantaKrajta » stř srp 30, 2017 21:23

Nevidím tu přímo vlákno na Etrex 10, tak to zkusím tu. Daří se vám nahrávat do Etrex 10 mapy? Je tam samozřejmě problém s 8MB interní paměti bez možnosti rozšíření, ale to ještě oželím - dají se najít použitelné mapy připravené pro GPS hodinky Garmin a podobně z opensource zdrojů, které jsou dost malé, když nahraju jen potřebné výseče trasy a na základní orientaci stačí, některé i docela outdoorové. Nemusím mít na GPSce podrobnou 1:25K, na to mám papír, používám ji primárně na určení polohy a záznam trasy. Ale nějaká méně podrobná mapa se tam semtam hodí.

Už několikrát jsem tam nahrál výseč mapy, která měla třeba jen 3-4MB, místo bylo, přejmenoval jsem to i na správný název gmapbase nebo jak to je, místo té nesmyslné "světové" base mapy, MapInstall hlásil vše v pořádku, ale nakonec se mi v terénu vůbec neukázala. Někdo podobný problém? Navigaci nosím opravdu jen jako tracker a na případné určení polohy při zakufrování, a zároveň nechci kupovat asi skvělý ale pekelně drahý ForeTrex, ale někdy by se aspoň jednoduchá nahraná mapa hodila. ČB displej mi vůbec nevadí.

Zkoušel jsem výseče map např. OSM_Fenix, Freizeitkarte, mapy od Dave_Luv (ty bych musel upravit na menší výseče) všechny by se měly vejít a MapInstall nehlásil žádný problém, ale navigace je nevidí. Dík.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: GPS

Příspěvekod apuka » stř led 10, 2018 8:05

Technicky dotaz na majitele GarmineTrex30x (ale myslim si, ze je to podobne u 20, 20x, 30, mozna i 25 a 35): Ten plisek na drzeni microSD karty se da poradne posunout nahoru do polohy, kdy je zamknuty a drzi kartu pred vypadnutim? Tj. podobne jako je to ve vetsine (alespon starsich) mobilech.
V nasem se v Tatrach prvnikrat musely vymenit baterky v terenu a (i vzheledem ke zmrzlym rukam) skoncilo to nevsimnutym vypadnutim karty (a nasledneho stoupeni na ni mackou, tj. kaput), ale kdyz tam chci dat kartu nebo jen tak bez karty, plisek se neda zasunout do te blokovaci polohy, posune se jen nejaky necely pul milimetr nahoru, ale otevira se stejne jako v nejspodnejsi poloze. Bohuzel, puvodni kartu jsem tam nedaval ja, navigaci nepouzivam ja, tudiz ani baterky jsem doma nikdy nemenil, az ted jsem se k tomu dostal prvnikrat, takze netusim, jak to bylo na zacatku. Ale plisek nedostal zadny zasah, nevypada nijak ohnuty nebo pod.
Ptam se, abych nereklamoval neco, co u Garminu od vyroby fungovat ani nema.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS

Příspěvekod mike » pon úno 26, 2018 21:57

Vcera mi v mrazu chcipla GPS. Po 20 km a necelych 8 hodinach logovani. Na zacatku byla uplne nabita a normalne vydrzi aspon trojnasobek. Mel jsem ji ve viku batohu a kdyz jsem ji ve vlaku vytahnul, byla mrtva a nedala se zapnout. Kdyz se zahrala, tak uz zapnout sla a baterka se tvari jako temer uplne nabita. Takze to nebylo tim, ze by se v mraze vybila, proste zamrzla a prestala pracovat.

Jeste nikdy mi tohle neudelala a to uz jsem byl v (o neco) vetsim mrazu. Zamrzla vecer, bylo asi -15, ale zajimave, ze az na sestupu, kdy jsem mel pocit, ze uz je trochu tepleji.

Vestavena li-ion, asi 1100 mAh. Menil jsem ji pred 5 lety a co jsem koukal, ma za sebou asi 300 zaznamu a vetsinou po kazdem nabijim. Takze necelych 300 neuplnych nabijecich cyklu. Jinak se porad tvari v pohode, skoro jako nova. Puvodni jsem menil asi po 4 letech a 200 cyklech, kdyz kapacita klesla na tretinu a kdyz jsem GPS rozebral, byla baterka pekne nafoukla.

Tak nevim, mam to brat jako soucet podminek (mrazu) a stari baterky nebo muzu cekat, ze v takovych podminkach zamrzne i nova?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod sobb » pon úno 26, 2018 22:59

Čím starší, tím horší. Sleduju na svým mobilu, který mi dal letos najevo, ať s ním na Sever určitě nepočítám.

Jinak obecně - co nám psali z Garminu (bavili jsme se o teplotách okolo mínus dvacet a níž), tak mluvili hlavně o displeji (pomalejší překreslování), ale i o výdrži baterií. Doporučili raděj nosit v kapse a zahřívat.
Ostatně, to doporučili i jiní.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: GPS

Příspěvekod mike » úte úno 27, 2018 1:23

Displej samozrejme, to poznam i na hodinkach. Vydrz taky, to by mne neprekvapilo, ale ze se hibernovala a po probuzeni se tvari nabita, trochu jo :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod sobb » úte úno 27, 2018 17:19

však stejně se chová i ten můj zmiňovaný mobil :wink:
Přes noc byl na mraze, tak chcípnul, pak jsem ho zahřála ve vestě a zas fungoval. A tak několikrát dokola :lol:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: GPS

Příspěvekod mike » úte úno 27, 2018 20:27

To je ovsem trapeni elektroniky [-X :twisted:

Njn, holt to budu brat, ze uz je baterka stara a opotrebovana a priste si do mrazu vezmu druhou GPS, co ma baterku (snad) opotrebovanou min. Stejne by mne ale zajimalo, cim to je...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod sobb » úte úno 27, 2018 22:25

Za to nemůžu, mi vždycky v noci začalo být pod spacákem vedro, tak jsem sundala vestu. No, a chudák mobil bydlel v ní :mrgreen:

Není lepší ji mít v takovým počasí prostě někde trošku v teple u těla?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: GPS

Příspěvekod mike » úte úno 27, 2018 23:01

Doted to nebylo potreba, nosim ji vzdycky stejne a zvladla i -20. Ted chcipla asi pri -15, takze asi fakt ta baterka. Budu muset zmerit, kolik doopravdy vydrzi.

Kdyz ona ma ve viku batohu nejlepsi signal (polohu anteny vuci satelitum) a v naprsni kapse sice funguje taky, ale trochu mi tam vadi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod apuka » stř úno 28, 2018 9:27

Jen mala pripominka pro mika: Mne jeden starsi mobil najednou chcipnul a v teple fungoval stejne jako ta Tvoje GPS. Nakonec se ukazalo, ze ta baterka se chova zvlastne - ukazovala sice skoro plno stavy, v teple fungovala docela dobre ale jakmile se dostala do vetsiho mrazu, za chvili sklapla. V teple zase ozila. Jenze za kratkou dobu zacala delat to, ze i v teple se ukazovala jako skoro plna a za pul hodiny najednou klesla na (v extremu) nejakych par procent, normalne na 20-30%. Klidne to udelala i hodinu po nabiti. Uz se na nej vubec nedalo spolehnout.
Takze je mozne, ze se u Tebe taky zacne chovat podobne, radeji s touto moznosti pocitej.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS

Příspěvekod mike » stř úno 28, 2018 19:43

Jasne, je klidne mozne, ze je to prvni priznak bliziciho se konce. Puvodni baterka chcipla docela rychle, behem par tydnu sla kapacita na tretinu, ale ta se nafoukla. A bylo to v lete. Tahle uz ma za sebou vic, takze narok na odchod do duchodu ma, uvidime.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod mike » sob bře 3, 2018 1:32

Tak jsem to otestoval. Obe GPS jsem naplno nabil a polozil na okno, kde vidi 5 satelitu. Slabe, ale dostatecne. Zapnul jsem logovani po 8 sekundach, coz dobre simuluje bezne pouziti, kdy loguju po 10 m. Nechal jsem je bezet, dokud nechciply.

Obe GPS jsou stejne, jedna je o 4 roky novejsi, ale baterky maji stejne stare tj. 5 let. Stara ma za sebou asi 300 neuplnych cyklu, nova odhadem 10 - 20. Vysledky:

- stara GPS: 26:19 hodin
- nova GPS: 40:24 hodin

Nova prekvapila, tolik jsem necekal a tolik stara nikdy neudelala. Je tam novejsi firmware, ale tohle asi bude i trochu vylepseny hardware. Na to, ze je baterka 5 let stara, je to skvele. Skladoval jsem ji pri pokojove teplote nabitou, jednou za dlouhy cas jsem ji dobil.

Tezko porovnavat, jelikoz jsem starou nemeril po vymene baterky, ale pres 30 hodin zvladala. Porad je jeste dobre pouzitelna, ale mozna pujde dolu. Varovny priznak se ukazal, kdyz jsem je obe dal nabit. Nova zacala pekne od nuly, stara okamzite vyskocila na 50 % nabiti. Takhle se chovaji baterky do telefonu, kdyz odchazi... Zajimave je, ze stara se nabijela vyrazne dyl, aspon o hodinu, ale nemeril jsem to. To ale muze byt hardwarem, jiny nabijeci proud.

BTW, za tech 26 hodin nalogovala skoro 60 km, prestoze lezela na miste :) Nejvetsi vzdalenost mezi body 358 m. A to je presne duvod, proc je nutne logy editovat, pri zastavkach delaji GPS tohle, zvlast kdyz maji horsi signal v budove.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod scinkk » sob bře 3, 2018 17:22

mike píše:BTW, za tech 26 hodin nalogovala skoro 60 km, prestoze lezela na miste :) Nejvetsi vzdalenost mezi body 358 m. A to je presne duvod, proc je nutne logy editovat, pri zastavkach delaji GPS tohle, zvlast kdyz maji horsi signal v budove.


nebo GPS s mnohem lepsim SW. Navic pokud lezi na miste, mela by byt vydrz o poznani lepsi, pac by ji mel stacit jen GPS fix a to je vse, ale to je opet o kvalite SW a mozna HW :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: GPS

Příspěvekod mike » sob bře 3, 2018 21:11

Proc myslis? GPS nevi, ze se nehybe, polohu musi sledovat neustale. GPS fix na zacatku by mel stacit i pri pohybu, kdyz teda nezapnes nejaky super setrici mod, ktery ji uspava a po probuzeni musi ziskat novy fix. To se ale myslim v intervalu 8 sekund, co jsem pouzil, neda, tak od minuty vyse.

Software je vec chipsetu, tomu jen das parametry a lezou si z nej GPS souradnice, veskere optimalizace si zaridi sam (podle tech parametru). Taky vyhlazovani trasy dela sam, kdyz ti daval raw data, tak nebudou pouzitelna. No a kdyz bezi jeho CPU, tak bych rekl, ze je jedno, jestli se GPS hybe nebo ne. Muzu se ale plest, treba se neco usetrit da. S chipsetem souvisi i citlivost, mam Sirf III, ktery uz ma sve roky a dneska jsou citlivejsi a s mensi spotrebou. Byt tam Sirf IV, tak to vydrzi mozna dvojnasobek a rozptyl bude taky mensi. Ale furt dokazes libovolnou GPS dostat do stavu, kdy nebude mit dost signalu a poloha bude litat. Driv na to stacil les, u me treba chata, u lepsich mozna vchod do jeskyne ;-)

Co se da zaridit je, aby GPS vedela, ze se nehybe. Akcelerometr. Ten nemam a s tim bych toho moc neotestoval :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod karaya1 » ned bře 4, 2018 16:33

mike píše:Co se da zaridit je, aby GPS vedela, ze se nehybe. Akcelerometr.

Čistě teoreticky, při rovnoměrném přímočarém pohybu taky na těleso nepůsobí žádné síly :wink: I když prakticky je relativně složité toho dosáhnout (co jsem viděl třeba data z testů fúze GPS a různých dalších senzorů, prováděných v autě na dálnici, tak identicky nulová akcelerace je i kvůli stavu silnic poměrně vzácná...).

mike píše:GPS fix na zacatku by mel stacit i pri pohybu

Záleží, co se myslí tím fixem. Každou sekundu (nebo jak často je nastaven výpočet polohy) se vezmou aktuální měření pseudovzdáleností od přijímače k jednotlivým satelitům a vloží se do maticové rovnice řešené váženými nejmenšími čtverci. Přičemž do rovnice jde odhad polohy a počítá se vektor opravy skutečné polohy oproti odhadované. Tato rovnice se řeší několikrát za sebou, dokud vektor oprav není dostatečně malý.
Při prvním spuštění se to typicky řeší středem Země :wink: při dalších je rozumný úvodní bod minulá poloha a lepší přijímače si dělají projekci odhadované polohy z té minulé a vektoru pohybu. Ušetřit se tak něco asi dá, ale i když se začíná ze středu Země, tak počet opakování řešení rovnice je typicky malý, kolem pěti.

Pokud je přijímač v klidu a nemá nějaký výrazný šum, tak může rovnici řešit třeba jen jednou, zjistit, že se poloha nijak nezměnila (resp. ona se o trochu změní) a trochu energie ušetřit. Ale těžko říct, nakolik to je nezanedbatelná úspora.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: GPS

Příspěvekod scinkk » ned bře 4, 2018 16:45

Nijak zvlast do toho nevidim, takze nebudu psat nic konkretniho, ale i tak verim, ze pres SW se da dosahnout slusneho automatickeho vyhlazeni ci toho, aby nepohubujici se GPS usetrila neco energie oproti pohybujici se :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: GPS

Příspěvekod mike » pon bře 5, 2018 1:38

karaya1 píše:Čistě teoreticky, při rovnoměrném přímočarém pohybu taky na těleso nepůsobí žádné síly :wink: I když prakticky je relativně složité toho dosáhnout (co jsem viděl třeba data z testů fúze GPS a různých dalších senzorů, prováděných v autě na dálnici, tak identicky nulová akcelerace je i kvůli stavu silnic poměrně vzácná...).

To je dobra poznamka, ale myslim, ze u turisticke navigace/loggeru to moc nehrozi. Napada mne jedina moznost. Kdyz spadnes z dostatecne vysoke skaly a dosahnes maximalni rychlosti vzhledem k odporu vzduchu. Ta se myslim ustali nekde okolo 50 m/s a kdyz sebou nebudes moc cukat, mohlo by to byt ono. Pak ale nejspis budes mit jine starosti, nez ze ti akcelerometr vypne logovani :twisted:

Jinak se loggery s akcelerometrem delaji a prijde mi to jako dobry napad. Setri energii pri pauzach. Jestli je to spravne udelane.

karaya1 píše:Záleží, co se myslí tím fixem. Každou sekundu (nebo jak často je nastaven výpočet polohy) se vezmou aktuální měření pseudovzdáleností od přijímače k jednotlivým satelitům a vloží se do maticové rovnice řešené váženými nejmenšími čtverci. ...

Diky :smt023

scinkk píše: ale i tak verim, ze pres SW se da dosahnout slusneho automatickeho vyhlazeni ci toho, aby nepohubujici se GPS usetrila neco energie oproti pohybujici se

Jsem v tomhle ohledu docela skepticky, ale i kdyby to byla pravda, tak na me mereni to urcite vliv nemelo. GPSky mely slaby signal, videly jen pulku oblohy a jeste pres okno, sloupecky druzic byly maximalne ctvrtinove proti normalu venku. Takze poloha byla nestabilni, GPS "nachodily" desitky km v okruhu stovek metru a tudiz o nejakem setreni asi nemuze byt reci. Naopak myslim, ze se mi takhle povedlo docela slusne nasimulovat logovani pri pohybu. Overovat to ale nebudu, 40 hodin v kuse jit nezvladnu, leda kdybys presvedcil oodoowa ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Mapy, navigace, GPS