GPS

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: GPS

Příspěvekod fps » čtv črc 10, 2014 13:32

Zdéňa píše:Nechci se pouštět do nějakých odborných debat, nevím přesně jakto v garminu funguje, ale ještě se mi nestalo, že by mi to ulítlo o víc jak třeba 10-15 metrů. Podotýkám na celé trase denní. Je možné, že to nějak průměruje a dopočítává s nadmořskou výškou v GPS.

- určitě to bude kombinace GPS a barometrický výškoměr, kdyby to byl jenom barometrický výškoměr, tak to hodně ulétává jak píšeš
- musíš ňák Garmin navigaci kalibrovat? jde to vůbec?
Zdéňa píše:Při logování trasy je samotná GPS taky špatná, protože GPS ti prostě skáče +- pár metrů sem a tam. To je to, dle mě, kde má barmotrický výškoměr hodně navrch. Kdysi jsem si logoval trasu s telefonem a celkové nastoupané metry se lišily o desítky procent (klidně 20-30) oproti realitě.

na to mam hodinky s barometrickým výškoměrerem, GPS používám na orientaci
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: GPS

Příspěvekod pawn » čtv črc 10, 2014 13:46

Ad přesnost u telefonu: mám Lumii 620 a rychlost, s jakou chytá satelity a přesnost je ve srovnáním s Oregonem 300 neuvěřitelná. Samozřejmě, další věci jako odlonost, výdrž, atd. jsou bída, ale na dohledávku kešek v zástavbě nebo složitějším terénu (tam kde lze s telefonem ještě manipulovat) používám jednozdačně Nokii.
Jinak dotaz na Zdéňu - jak je natom ten výškoměr u toho etrexu? Někde (myslím že na fóru gc.cz) jsem četl právě o problémech se zaznamenáváním výšky u tohoto modelu - u toho Oregona to +/- vcelku sedí...
Uživatelský avatar
pawn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 179
Registrován: stř pro 7, 2005 10:02

Re: GPS

Příspěvekod Zdéňa » čtv črc 10, 2014 14:14

fps píše:- musíš ňák Garmin navigaci kalibrovat? jde to vůbec?

Když navigaci spustím tak se výška zkalibruje dle GPS výšky nebo ji mohu zadat ručně
fps píše:na to mam hodinky s barometrickým výškoměrerem, GPS používám na orientaci

Já ale chci co nejpřesnější log trasy včetně záznamu výšky. To má kombinace GPS a barometrického výškoměru nejlepší.
pawn píše:Jinak dotaz na Zdéňu - jak je natom ten výškoměr u toho etrexu? Někde (myslím že na fóru gc.cz) jsem četl právě o problémech se zaznamenáváním výšky u tohoto modelu - u toho Oregona to +/- vcelku sedí...

Mě to +- 5% sedí. Jeden čas po nějaké aktualizaci mi to ukazovalo chyby přímo v přístroji, pak se to lišilo klidně o 20-30%, ale po stáhnutí do počítače nebo na web garminu to zas sedělo.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv črc 10, 2014 16:14

fps píše:tak tohle je dost diskutabilní téma co je vlastně lepší, když dyž jsou velké a dlohotrvající změny počasí, tak musíš barometrický výškoměr neustále kalibrovat

Neustale u mne znamena asi tak jednou denne, kdyz jsem ve zname vysce ;-) Obvykle rano kdyz vyrazim, jelikoz u penzionu, chaty nebo bivaku vysku znam. Pripadne nekde na vrcholu nebo v sedle. Zmeny tlaku, ktere by posunuly vysku o 50 a vic metru nebyvaji caste, jen pri bource (a to se pak zas srovna) nebo pri prechodu silne fronty.

fps píše:já tedy kalibruji hodinky s barometrickým výškoměrem podle GPS výškoměru v odolném telefonu, který ještě zkontroluji podle papírové mapy, nebo podle zkutečnosti, a v drtivé většině to sedí na +- pár metrů, GPS výškoměr stačí jednou s kalibrovat, a už na něj nikdy nemusím sahat

Problem je v tom, ze u GPS se presnost urceni vysky strasne meni. V zavislosti na poctu aktualne viditelnych druzic, jejich pozici a rekl bych, ze i na pohybu. Nejhorsi je to nekde ve strmem svahu, tam klidne ulitne o 100 i vic metru (zazil jsem i nekolik vyskovych km). Na logu je to krasne videt, vyska lita nahoru a dolu a kumulovana vyska proti barometrickemu vyskomeru byva klidne o 50 - 100 i vice procent vetsi. Tj. bez uprav uplne k nicemu. Pomaha prumerovani pres nejaky interval, tohle umelo TrekView a kdyz se pouzily dve minuty, tak vysledky uz byly pouzitelne (tj. 10 - 20% mimo proti barometrickemu vyskomeru).

Kalibrace je jina vec. Kdyz jsi v klidu a na miste s dobrou viditelnosti, muze byt vyska pomerne presna. Navic GPS vi, jaka je aktualni presnost a diky tomu muze barometricky vyskomer kalibrovat sama jednou za cas kdyz je presnost zrovna dobra. Mam pocit, ze prave takhle to Garmini GPS s barometrickym vyskomerem delaji. Navic se to da zpracovat i ex-post, jelikoz udaje o aktualni presnosti si GPS uklada (DOP hodnoty) a rozumny software s tim muze udelat zajimave veci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod karaya1 » čtv črc 10, 2014 18:42

pawn píše:Ad přesnost u telefonu: mám Lumii 620 a rychlost, s jakou chytá satelity a přesnost je ve srovnáním s Oregonem 300 neuvěřitelná.

To je tím, že telefony používají tzv. A-GPS (Assisted GPS), kdy si informace o času, poloze satelitů a vlastně i vlastní hrubé poloze stáhnou z (výrazně rychlejší) mobilní sítě a jdou pak "najisto". Navigace jako taková musí předpokládat, že nezná čas, polohu ani parametry drah satelitů, takže čas na hledání jednoho je pak výrazně delší. (Tohle neplatí třeba když ji člověk na svačinu vypne.) Schválně zkus někdy zapnout Lumii mimo dosah mobilní sítě, za jak dlouho satelity najde :wink:
Mobily pak ještě můžou používat další zdroje signálu, nejen satelity, ale i BTS, WiFi apod. pro zpřesnění polohy.

Zdéňa píše:To má kombinace GPS a barometrického výškoměru nejlepší.

Určení horizontální polohy je pro GPS (nebo obecně jakýkoliv GNSS) výrazně jednodušší než vertikála - čistě z geometrického pohledu. Čili nezávislý senzor na vertikálu pak přijímači výrazně pomůže zkorigovat svůj odhad.

Těším se na dobu, kdy na nebi bude vidět imrvére bratru čtyřicet satelitů a pojede se na dvou frekvencích - sice bude přijímač trochu dražší, ale o mnoho přesnější a řádově spolehlivější.
Jenže to by EU nesměla posouvat termín spuštění Galilea kamsi do dža a Rusové rozbít třetinu nové konstelace při haváriích nosných raket. Nakonec to vypadá, že druzí budou Číňani...
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: GPS

Příspěvekod pawn » čtv črc 10, 2014 19:24

karaya1 píše:To je tím, že telefony používají tzv. A-GPS (Assisted GPS), kdy si informace o času, poloze satelitů a vlastně i vlastní hrubé poloze stáhnou z (výrazně rychlejší) mobilní sítě a jdou pak "najisto". Navigace jako taková musí předpokládat, že nezná čas, polohu ani parametry drah satelitů, takže čas na hledání jednoho je pak výrazně delší. (Tohle neplatí třeba když ji člověk na svačinu vypne.) Schválně zkus někdy zapnout Lumii mimo dosah mobilní sítě, za jak dlouho satelity najde :wink:

Hm, nemyslim - asistovana GPS je zpresneni pozice pomoci mobilnich datovych prenosu (tedy stazeni dat pripojenim internetu). Bezne zapinam telefon s vypnutim pripojenim k intenetu - fix rekneme do 5 sekund, pokud delsi dobu nepouzivam nebo se premistim na vetsi vzdalenost tak do 20 - 30. Fixem rozumim presnost <10m. Asistovana GPS v tom tedy nehraje zadnou roli. Uplne bez signalu jsem to vyzkousel az ted na zaklade Tveho prispevku - hodil jsem telefon do rezimu letadla, fix s presnosti 7m (jsem v podkrovi) - 6 vterin. Uz jsem par "chytrych" telefonu mel v ruce, takze vim, jak nektere GPS prijmace (ne)umi fungovat, ale zrovna tady to fakt slape...
Uživatelský avatar
pawn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 179
Registrován: stř pro 7, 2005 10:02

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv črc 10, 2014 19:34

No vsak, to je ono. Mobil si stazena data o satelitech uklada a nejakou dobu se daji dopocitat aktualni polohy druzic. Proto je rozdil, jestli GPS v mobilu delsi dobu nepouzivas nebo ho premistis do vetsi vzdalenosti.

A-GPS neni zpresneni pozice, to si myslim pletes s WAAS:
http://en.wikipedia.org/wiki/Assisted_GPS píše:Assisted GPS (abbreviated generally as A-GPS and less commonly as aGPS) is a system that can in many cases greatly improve the startup performance or time-to-first-fix (TTFF) of a GPS satellite-based positioning system. It is used extensively with GPS-capable cellular phones...


Aby ten test k necemu byl, musel bys nechat mobil vypnuty nekolik dni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod Zdéňa » čtv črc 10, 2014 19:49

S GPSkou je to podobný. Pamatuje si poslední polohu a když jí třeba po 3 dnech zapnu na podobném místě, kde jsem jí před tím vypnul, tak se chytí do pár sekund. Když jí zapnu najednou třeba v Rakousku, tak se chytá klidně i minutu :wink:

A jinak ano, mobil si to také dopočítává. Nedavno jsem zkoušel najít GPS v zahraničí, kde jsem byl několik dní bez datového připojení a trvalo mu to víc jak 2 minuty určitě. U nás se chytí do pár sekund kdekoli.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv črc 10, 2014 19:58

Jo, GPS si data o druzicich uklada taky, aspon ty rozumne to delaji. Ale ta data jsou pouzitelna jen nekolik dni, takze kdyz pouzivas GPS jen o vikendech, nepomuze to.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod Zdéňa » čtv črc 10, 2014 20:25

Mě to vyhovuje v týdnu, když jdu na kolo. To vyrážím ze stejného místa, takže je ten fix rychlý. O víkendu stejnak vyrážím z/do různých míst a tam ten fix trvá prostě déle. Nicméně pokuď člověk stojí a nejde, tak je to stejnak do minuty nejdéle.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: GPS

Příspěvekod karaya1 » čtv črc 10, 2014 20:41

pawn píše:asistovana GPS je zpresneni pozice pomoci mobilnich datovych prenosu (tedy stazeni dat pripojenim internetu)

Tomuhle nerozumím. Jak má stažení dat z internetu zpřesnit určení pozice? Z netu si mobil tahá to samé, co si stáhne z navigační zprávy, přenášené GPS signálem. Jen tam je rychlost 50 bps a trvá 12,5 minuty, než ji celou přečte (i když těch 12,5 minuty není potřeba k přesnému určení pozice, jen k doplnění parametrů drah všech satelitů, i těch, co nejsou momentálně vidět).
Přesnost určení drah z almanachu je bratru plus mínus týden, pak už aproximační polynomy letí úplně pryč. Musel bys vzít mobil, co byl nějakou dobu vypnutý - a s tím to zkusit.

Jinak 6 sekund - to jen ukazuje, že mobil bere odněkud uložená data, z principu GPS to jinak možné není. Potřebuješ minimálně 30 sekund (spíš minutu, počítej nejhorší případ), abys z navigační zprávy získal parametry dráhy daného satelitu a mohl počítat vlastní polohu. Plus čas potřebný k nalezení satelitu a jeho přesnému zaměření.

Zpřesnění pozice umožňuje Differential GPS, ať už to je SBAS nebo GBAS.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: GPS

Příspěvekod Zdéňa » čtv črc 10, 2014 20:58

Telefon si zjistí na kterou BTS je připojený, případně možná i další BTS které vidí a v tu chvílí zná svou polohu +- pár set metrů až kilometrů. Pak si dohledá, které satelity a kde jsou v té přibližné poloze a pak se chytí už do běhemsekund. Alespoň tak si to zjednodušeně vysvětluju já.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv črc 10, 2014 21:09

To jo, ale kazdy pisete o necem jinem. Zpreseni pozice bych chapal jako zpresneni polohy, ktera se urci se satelitu, coz umi prave SBAS/WAAS.

Tj. jedna vec je zrychleni startu/fixu a druha prubezne zpresnovani pozice pote, co uz GPS fix ma. Ne kazda GPS to umi. Moje jo, ale co jsem zkousel, tak to akorat zvysi spotrebu a na presnosti jsem zlepseni nepozoroval, takze jsem to zase vypnul.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod Zdéňa » čtv črc 10, 2014 21:31

Já viděl, že reaguje na tu asistovanou GPS.

WAAS mám permanentně zapnutý. Netestoval jsem to, takže nemůžu posoudit nakolik to zpřesní polohu a ovlivní baterku.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv črc 10, 2014 21:48

Reaguje na ten pawnuv citat, ktery neni spravne.

Zkus si to na nejakou dobu vypnout, jestli poznas v logach rozdil. Na baterce to nedelalo az tak moc (10%?), ale ja pri delsich akcich jedu na doraz, tak proc zvysovat spotrebu necim, co nema viditelny efekt.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod pawn » pát črc 11, 2014 6:33

Ano, nevyjadril jsem se spravne - A-GPS proste slouzi k urychleni urceni pozice. Nicmene stojim si za tim, ze vyzaduje stazeni dat, ktera mivam standartne vypnuta, tzn. asistovanou GPS telefon nema jak vyuzit. Podstatou meho sdeleni bylo, ze mobilni telefon (muj) ve srovnani s outdoorovou navigaci (moji) dosahuje nasobne rychlejsiho fixu i lepsi presnosti, a to i v pripade, ze se mezi dvema zapnutimi premistim o radove stovky km. Testovano letos, kdy jsem v prubehu jednoho dne zapnul obe GPS nejprve v Marrakesi, pote v poledne v Milane a vecer v Praze - tzn. v takovem pripade je IMO nactenych almanach GPSce k prdu, ne?
Uživatelský avatar
pawn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 179
Registrován: stř pro 7, 2005 10:02

Re: GPS

Příspěvekod karaya1 » pát črc 11, 2014 7:10

pawn píše:v takovem pripade je IMO nactenych almanach GPSce k prdu, ne?

Není. GPS má v navigační zprávě dva zdroje informací o poloze satelitů: efemeridy a almanach. To první se dá číst každých 30 sekund a vysílá je každý satelit sám pro sebe, to druhé se dá zrekonstruovat z navigační zprávy i pro satelity, které nejsou momentálně vidět.
Efemeridy jsou přesnější, protože na jejich základě počítáš polohu (která - bez vlivu ionosféry - se dá tímto zpřesnit až na milimetry), almanach je méně přesný (méně bitů na parametr), protože slouží jen k hrubému odhadu polohy satelitu.

Když máš platný (= ne moc starý) almanach, tak polohu všech satelitů spočítáš odkudkoliv. Pak stačí malá inicializace polohy (třeba z BTS) a času a tradá.

Zdéňa píše:WAAS mám permanentně zapnutý. Netestoval jsem to, takže nemůžu posoudit nakolik to zpřesní polohu a ovlivní baterku.

Mít v ČR zapnutý WAAS mi přijde zbytečné, ten systém je určen pro a funguje jen v Americe, ne po celém světě. V Evropě se plánuje EGNOS - ale zatím jen plánuje.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: GPS

Příspěvekod mike » pát črc 11, 2014 15:26

U me GPS je to jen jedna volba WAAS/SBAS, melo by to pouzit to, co je zrovna k dispozici. Jak je na tom ten EGNOS? Z tohodle mi prijde, ze uz by mel fungovat...

Open Service: The service is provided free of charge without any guarantee or resulting liability. It is open for use to anyone with an EGNOS-enabled satellite navigation receiver. This can be any receiver compatible with satellite-based augmentation systems. The Open Service was launched on 1 October 2009.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod karaya1 » úte črc 22, 2014 18:17

mike píše:Jak je na tom ten EGNOS? Z tohodle mi prijde, ze uz by mel fungovat...

Tak jsem si to pořádně v klidu prošel a máš pravdu. EGNOS už funguje a vysílá opravy pro GPS L1 C/A. Spletl jsem si to s EGNOS v3, který se teprve připravuje a který bude podporovat dual-frequency multi-constellation, tzn. pásma L1 i L5 u GPS i Galilea.

Druhá věc je nezlepšení polohy. SBAS vysílá opravy na ionosféru, parametry drah satelitů a jejich chyby hodin - ty jsou v přijímači nejspíš správně opraveny. Jenže relativně levné přístroje (což turistické GPS nepochybně jsou) nejsou natolik přesné, aby se to projevilo, ostatní chyby (horší hodiny, anténa...) získanou přesnost přehluší...

Žrát by to ale nemělo moc navíc - chytá to jeden až dva geostacionární satelity a pak použije jejich opravy ve výpočtu. Je to ale malá část algoritmu.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: GPS

Příspěvekod karaya1 » úte úno 3, 2015 15:22

K pobavení publika, aneb co zvládnou byrokrati:
- příjem zahraničních navigačních signálů je v USA striktně vzato nelegální - resp. zákaz neplatí pro příjem signálu, ale jeho použití (pro cokoliv jiného než poslech přes repráčky :wink: ). Skoro to vypadá, jako by Rusové, Číňani a ESA měli své navigační satelity při přeletu USA vypnout...
- navazující článek

](*,)
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: GPS

Příspěvekod mike » úte úno 3, 2015 19:07

:shock: #-o jsem to ani nebyl schopen docist...

Dalsi krok bude zakaz opalovani. Slunce urcite vyzaruje neautorizovane frekvence.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod apuka » čtv bře 19, 2015 21:12

Dnes jsem si vzpomenul na debatu o prenosti mereni vyskometru u GPS kdyz se chodi mirne ale casto zvlnenou krajinou s malym lokalnim prevysenim.... S kolegou jsme si zkratili cestu z nadarazi na hotel pres bocni ulici. Na chodniku uprostred zasadene strony, kolem dodelana dlazba. Jenze stromy jsou uz docela urostle (prumer kmene kolem 50-60cm) a u kmene zvedaji chodnik skoro o metr. Vzhledem k uzkosti pruchodu kolem stromu na jednu i druhou stranu (na jedne betonovy plot, na druhe parkujici auta) jsme museli u kazdeho stromu "vystoupat" tak 40-70 cm do vysky a potom dolu. Stromy byly snad co 15 m. Ulice dlouha tak 400-600m. GPS by u takoveho chozeni nameril skoro nic prevyseni a pritom celkem to muselo byt min 15-20m... Kdyby wawrick slapal pul dne v podobnem terenu, asi by ho porazila ta nepresnost :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv bře 19, 2015 21:23

GPS by namerila tak 500 m prevyseni, to barometricky vyskomer skoro nic ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod karaya1 » úte srp 8, 2017 21:26

Zkoušel jsem se po diskusi "vedle" u Garmin F5 na výběhu zamyslet, jak to je s Glonassem (GLN) v hodinkách/navigacích apod. Ona ta snížená přesnost při použití obou konstelací nebude jen pocitová, ona může být i měřitelná a má svoje technické příčiny.

Problém je v tom, že Rusové GLN mají na jiné nosné frekvenci, než je GPS - rozdíl je skoro 30 MHz. Způsoby, jak současně přijímat GLN i GPS jsou dva: buď dva RF frontendy (každý pro jednu frekvenci), což zabírá místo a je "drahé" na proud (a peníze); anebo jeden RF frontend pro oba - jenže potom musí šířka pásma obsáhnout oba užitečné signály, filtry nemůžou odřezat tolik šumu a ten se následně projeví v nižší přesnosti pseudorange. Kvantifikovat to neumím, ani jsem na to neviděl studii, koho zajímá přesnost, ten si zaplatí dva frontendy :wink:

Galileo je schválně umístěno na stejnou nosnou frekvenci jako GPS, takže by tento problém pro GPS+GAL hodinky nastat neměl. GLN se výhledově (nejdřív v půlce dvacátých let) plánuje taky přesunout na správnou frekvenci - což už zase bude znamenat, že kolem 1575 MHz bude "těsno", systémů už tam je i tak dost a kompatibilita se může zvrhnout ve vzájemné rušení.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: GPS

Příspěvekod TimTaylor » stř srp 9, 2017 7:10

Chci se zkustit zeptat zkušených matadorů na tomto forů. Už pár let mám GPS Garmin Oregon 650, včetně hejna map. Používám jí celkem dost spokojeně, hlavně na turistiku (orientace tam kde to neznám) + geocaching, taky měření vzdálenosti, nastoupané metry atd. Signál GPS je dobrý (hlavně v hustém lese nebo v horším terenu - skály, údolí atp. - je signál o dost přesnější než třeba u mobilu). Problém mám ale s tím, že třeba ráno na tůře GPS zapnu a jdu třeba 8h vybranou trasu. Ujdu třeba 20km a GPS mi hlásí slabé baterie (2xAA článek). Ok, zastavím, GPS vypnu a staré baterie vytáhnu a vložím nové (nabité). Zapnu GPS, doba vypnutí je třeba 30s, GPS si po najetí stále pamatuje mnou prošlou trasu, cíl cesty atd, ale najednou mi ukazuje, že jsem ušel 24km. Přitom stojím na místě, před minutou jsem "měl ujito" 20km a po výměně baterii mi to "samo" hlásí o 4km víc.

A můj dotaz je - Čím to sakra je? Dík
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: GPS

Příspěvekod mike » stř srp 9, 2017 19:36

Tech 30 sekund je nez GPS chyti fix. Ten ma, kdyz vidi 3 (2D fix) nebo 4 (3D fix) druzice, ale v tu chvili je pozice jeste nepresna a chvili (sekundy az minuty podle signalu) trva, nez se stabilizuje. GPS nejspis zacne logovat hned a proto ti vzdalenost naskace. Melo by to byt videt na GPX zaznamu, ktery si vyexportujes. Nekdy staci jeden ulitly bod a mas kilometry navic.

Uz to tady pisu roky: kdo chce videt realnou vzdalenost, musi si GPX zeditovat, chyby tam proste obcas jsou. Cislum lezoucim z krabicky se bez kontroly verit neda. Cim slozitejsi teren, tim vetsi pravdepodobost chyby a rozdily jsou nekdy i v desitkach procent (samozrejme navic).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod TimTaylor » stř srp 9, 2017 20:14

to mike

dík za vysvětlení, ale jde to nějak eliminovat, aby to nedělalo? Docela mě to štve, když jdu třeba 3 dny trasu cca 60-70km a gps používám mimo jiné na přesné měření ušlé vzdálenosti, kdy ale na takovehle trase mi jen výměny baterek udělají rozdíl klidně 10-12km, což není zrovna málo. Docela blbě vyřešené, třeba se dá něco nastavit v menu GPS, čím bych to zrušil... dík
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Re: GPS

Příspěvekod mike » stř srp 9, 2017 20:41

Tuhle konkretni chybu by snad eliminovat slo, ale pochybuju, ze to Oregon umi. Mozna manualne, zastavit logovani pred vymenou baterek a po ni zase zapnout az bude GPS videt dost druzic. Pozice a pocet druzic tam snad nekde zobrazit jde, ne? Kdyz jich bude 6 a vic, tak uz by to melo stacit. Pripadne, jestli to zobrazuje hodnotu DOP (nebo HDOP/VDOP), tak na zaklade ni, kdyz bude mit dostatecne nizkou hodnotu (rekneme pod 3 - 4). Samozrejme by tohle mohla udelat GPS sama, ale fakt pochybuju, ze to dela. Zkus si ale projit menu a dokumentaci, treba tam neco bude (ohledne kvality signalu a logovani).

Navic neni 100 % jiste, ze je to prave tohle, predpokladam, ze ano, ale overit se to da jen kouknutim na zaznam. Muzou tam mit i jinou chybu... Koukni se, pripadne mi muzes ten zaznam pro zajimavost poslat.

Obecne to moc nejde, sam jsem si kdysi myslel, ze si napisu programek, ktery logy vycisti za mne, ale po nejake dobe zkusenosti s nima jsem od toho upustil. To, co clovek vidi na prvni pohled, je pomerne obtizne popsat tak, aby se to dalo naprogramovat a navic jsou obcas situace, co jako chyba vypadaji a pritom to chyba neni. Ale vis to jen ty, protoze jsi tam byl. Treba blbe zabocis, jdes 100 m, vratis se a jdes jinudy. V logu je to spravne, ale GPS to v nejakych situacich umi udelat taky i kdyz jsi tam nesel.

Jinak si mozna uplne nerozumime: tohle neni blbe vyresene v konkretni GPS, tohle je obecna vlastnost GPS. Chyby se proste muzou vyskytnout z mnoha duvodu a automaticky se da eliminovat jen cast a to uz obvykle dela GPS chip. To same se ti muze stat, kdyz projdes rokli, vlezes na chvili do chaty, prezene se bourka atd, atd. Zobrazene cislo je jen orientacni, ber ho jako horni odhad. Realne vidis az po kontrole a pripadne editaci zaznamu. Jestli chces presne mereni, tak se bez toho neobejdes. Sam to delam pokazde, mnohdy neni zadna editace nutna, ale jsou pripady, kdy odmazavam mnoho falesnych kilometru.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod Zdéňa » stř srp 9, 2017 21:01

eTrex 30 tohle nedělá. Po výměně baterek mi nepřidá víc jak 10 - 20 metrů a pár metrů výškově.
Celkově ale trasu upravuji minimálně. Fakt tam ta chybovost moc není. Jen když dlouho stojím někde kde je špatný signál, ale to to většinou stejně vypnu a zapnu než vyrazím.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: GPS

Příspěvekod mike » stř srp 9, 2017 21:20

Zrovna mam pekny priklad. Vcerejsi trasa z (Cesko)Saskeho Svycarska. 8 editaci, odmazano 1.7 km z 25.0, takze skoro 7 % zobrazene vzdalenosti. Asi polovina by se dala udelat automaticky, ale u druhe poloviny jsem se musel koukat na mapu, kudy jsem to vlastne sel a jestli je to spravne. Tohle je trochu extremni, lezl jsem nekolik stiege, pricemz jedna vede regulernim kominem, sel jsem terasaweg podel vysokych kolmych skalnich sten, potom pomerne slozite klickovani mezi vysokyma skalama, rokle, jeskyne... Normalne to byva mnohem jednodussi, ale jak jsem psal, staci jeden ulitly bod a je nekolik km navic. Treba kdyz jdu v Lovosicich na nadrazi a stavim se ve vecerce pro neco k piti. Tam je to vzdycky minimalne kilometr navic.

@Zdéňa: jo, u toho Oregonu to vypada na chybu, pripadne klasickou blbost Garminich programatoru. Ale trvam na tom, ze rucni kontrola je nutna. U nas mozna 90 % zaznamu editovat nemusim, ale treba v Alpach uz aspon polovinu jo (ale zas zalezi na oblasti a terenu).

A ano, nejvic chyb je, kdyz se clovek nekde zastavi, to se pak GPS nudi a pobiha okolo ;-) Jenze to same je pri male rychlosti, takze lezeni po skalach, feraty nebo obecne obtizny teren. GPS proste nema rada malou rychlost. Karaya1 by nam mozna mohl rict, proc to tak je :) (tuseni mam, ale on to bude vedet lip)

Jo a ja GPS pri zastavkach nevypinam, moje ma malou spotrebu a byl by to zbytecny opruz. Ale pak holt musim editovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Mapy, navigace, GPS