GPS

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: GPS

Příspěvekod mike » čtv říj 27, 2022 14:31

Je potreba aplikovat apuka-faktor. Kdyz prehani normalni chlap, musis delit dvema az trema. Kdyz je to extra zvanil, tak deseti. U apuky stem :twisted:

No a pak uz to celkem sedi, ne? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod apuka » ned říj 30, 2022 21:00

mike píše:Je potreba aplikovat apuka-faktor.
Jo, to byste meli - apuka uvadi neco, co je podlozene.

Pro Vas, inzenyry, co jste studovali fyziku i na VS je docela ostuda, ze zapominate zakladni veci. Tlak vzduchu na konretnim miste a v konkretnim case (oproti "referenci", tj. hladina more, 0 st. celsia a bezvetri) ovlivnuje nadmorska vyska, teplota a vlhkost vzduchu a rychlost vetru. To Vas musi poucovat o zakladnich fyzikalnich vecech clovek, ktery mel fyziku naposledy na maturite? :wink:

Abyste si dal nevymysleli ruzne "apuka-faktory", tak se kouknete alespon napr., na tento link, kde to mate vysvetlene. Je to stranka spolecnosti vyrabejici profi meteostanice, tj. trochu lepsich odborniku nez jsme ja a Vy dva dokopy :-).
Vsimnete si, ze se tam pise o statickem tlaku. Ja jsem jeste spomenul, ze vytr muze foukat do "trubice" (dira, ve ktere je) senzoru, cimz se zvysi staticky tlak v te "trubici", proto se potom ukaze nizsi nadmorska vyska.
Quido píše:jednoducha uvaha - napr. vsichni piloti v letadlech 1. i 2. sv. války a mezi válkami by musely mit skoro porad nespravne udaje - a to nemeli, jelikoz se na zaklade techto udaju docela presne orientovali
Priklad ponekud mimo...
Piloti nemeli barometr v hodinkach, ale pevne zabudovane do pristrojove desky, na misto, kam vitr nemel foukat - coz je docela zasadni rozdil. Asi jako barometr v hodinkach schovanych pod pevne zatazenym rukavem bundy a hodinkach na ruce volne vystavenych vetru (a jeste jine, kdyz se stridave objevuji pod rukavem a venku zpod rukavu kdyz natahujes ruce.

Jen tak mimochodem, neni to vubec problem jenom Suunt, maji problemy i s Garmin hodinkami, viz napr. debatu na Redditu. A to jsem se nijak dlouho po tom nepidil.
Quido píše:Nerozumim presne tvemu argumentu s teplomerem... Neni tve predstava o fungovani fyziky v praxi ponekud "mysteriozni"?
Hm... Uz jsem psal, ze tlak ovlivnuje i teplota vzduchu? Ne extremne, ale neni jedno, jestli barometr jednou dostane udaj, ze je 30 stupnu nebo ze je 0 stupnu, samozrejme mysleno na stejnem miste za stejnych podminek. Rozdil v teplote je teplota pokozky ruky s hodinkami napr. pod rukavem a v rukavici a vnejsi vzduch, kdyz se dostane ven z rukavu/rukavici ale teplomer jeste nezareaguje.
Quido píše:v hodinkach je barometr, ktery prepocitava nejen hydrostaticky tlak na vysku a nedela to prostym odectem hodnot, ale predevsim to dela porovnavanim zmeny namereneho tlaku v ruznych intervalech, a to v radech minut... takze pozna, jde-li o stoupani ci klesani subjektu, ktery hodinky nese, a to rozezna od narustu ci poklesu hst vlivem zmeny pocasi, to je i pri rychle zmene pocasi radove nekde jinde, nez stoupani ci klesani nositele hodinek (ten princip je take popsan v manualu k hodinkam)... pokud by takovou vyraznou a trvalejsi zmenu mel vyvolat foukani vetru, pak je neco spatne bud v cidle, nebo v SW tech hodinek... mam taky Suunto hodinky a zkousel jsem jejich funkci vyskomeru v letadlei i balonu (mel jsem tu prilezitost) - i v techto pripadech si daly mirne nacas, nez zmenu vyhodnotily a vyhodnotily ji vcelku spravne.
Ja TI fakt nevim, ale hodinky Ti na miste ukazuji aktualni hodnotu talku/vysky "online", presne aktualni hodnotu. Tak, jak Ty popisujes, muze byt v zaznamu importovanem do movescountu (nebo starsiho Suunto SW), mozna uz i pri exportu - ale to jsou dodatecne upravy.

Suunto (teda alespon 9 Baro) ma jinak algoritmus (co jsem na nekolika mistech vycetl), ze musis mit namerene alespon 3 m na 12 nebo 20 metrech (ted si nespominam, ktery z techto udaju je spravny - v manualu to, myslim, neni) pohybu aby Ti nejakou zmenu vysky pocital. Kdyz nemas baro, tak je to pry dokonce nejakych 7m.
Jeste Suunto 9 ma specifickou, (v case zaceti prodeje hodinek) docela unikatni moznost "simulace" mereni jak pohybu, tak i prevyseni pomoci ruznych svych senzoru, pomoci kterych dokaze pomerne presne odhadnout, kolik jsi presel jak v horizontalnim, tak i vertikalnim smeru. Muze to delat i bez barometru a GPS. Potom ma moznost kombinovaneho algoritmu, kdy pouziva jak GPS a baro, tak i udaje ze senzoru - tehdy asi uvedene minimalni zmeny vysky se neuplatni a bere se podle senzoru. Overene to ale nemam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod Quido » pon říj 31, 2022 10:26

@apuka

to ti to trvalo nez sisi neco vygoogli :-D
ono, krome fyziky ze stredni, je teba predevsim pouzivat hlavu, ne jen hledat poucky...
za 1. - pisu o konstrukci barometru/vyskomeru pro stanoveni nadmorske vysky, a myslim, ze se celou dobu bavime o chybe mereni nadmorske vysky... a ty sem zacnes plest barometr z kuchyne ](*,)
za 2. - kazdy slusny vyskomer i barometr, pokud ma ukazovat vysku/tlak prezentuje prepocteny tlak, a to i s ohledem na prepocet vysky u hladiny more a pri standardni teplote... a takovy je i v hodinkach - ukazeje ti sice tlak okamzity, ale prepocteny (!) a rozhodne nezohlednuje tu teplotu, kterou ti treba ukazuje teplomer na hodinkach, pokud tam je teplomer implelemnetovany (ostatne, teplomer na hodinkach je IMHO dost pitomost, ale to je dalsi kapitola)
za 3. - kazdy vyskomer/barometr bude zatizen jistou chybou podle konstrukce a ucelu a ta je deklarovana - tys ovsem psal o chybe 100m, a to se vsadim, ze takovou chybu z konstrukce nema zadny z techo pristroju; dalsi, co zminujes je, rozdil v pohybu, aby vyskomer neco zanznamenal, cili ano, k prezentaci je treba nejake zmeny, cili pohyb, to je ale samo sebou, bez pohybu nemuze byt zmena vysky, spise nechapu, proc to rozvadis, to je prece jasne kazdemu... (mne hodinky ukazuji jak vysku, tak hodnotu pepocteneho tlaku)
za 4. - pokud se bavime o on-line udajich, tak se jedna o hodnoty interpolovane, cili vypoctene z nejakeho modelu, ktery muze byt / IMHO je rozhodne mene presny, nez udaj namereny na miste, za predpokladu spravne zkalibrovaneho pristroje, a predevsim tyto on-line udaje nemuzou byt ovlivneny vetrem #-o
(v mych hodinkach tedy nic on-line neni, neb to nejsou smart hodinky a nikam nejsou pripojeny - nevim jak to mas u svych hodinek)
... popravde, tady se v tvych argumetech uz ztracim uplne, protoze nejenze stvrzujes sve naivni predstavy o fungovani techto pristroju i outdoor hodinek, ale taky do jablek a hrusek uz motas i orechy... :rolleyes:

K ostatnimu nemam co dodat, anebo to nema smysl, to uz bychom se jen tocili v kruhu...

EDIT: ponekud nechapu, proc je tato diskuze ve vlaknu GPS?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: GPS

Příspěvekod apuka » pon říj 31, 2022 11:49

Boze, Quido - uz je to uplne stejne jako u televiznich poplatku. Ty zase naprosto popiras, cos napsal v predchozich prispevcich a jeste prevracis, co jsem napsal ja, reagujes na veci, ktere jsem nepsal, atd. Zacinas byt jako mike... ](*,) ](*,) ](*,).
Quido píše:To ti to trvalo nez sisi neco vygoogli
Vygooglit to trvalo chvili - jestli sis nevsiml, tak posledni dobou pres vikendy moc nepisu, protoze na tabletu nechci, tam mam prilis moc preklepu..
Quido píše:krome fyziky ze stredni, je teba predevsim pouzivat hlavu, ne jen hledat poucky
S tim naprosto souhlasim - a prosil bych, abys to Ty taky delal :twisted:
Quido píše:za 1. - pisu o konstrukci barometru/vyskomeru pro stanoveni nadmorske vysky, a myslim, ze se celou dobu bavime o chybe mereni nadmorske vysky... a ty sem zacnes plest barometr z kuchyne ](*,)
Za prve - barometr "z kuchyne" jsi jsem zapletl ty, ja jsem u kuchyni nic nepsal...
Za druhe - nevim jestli sis vsiml, ze ja jsem psal o "konsrtukci" baro senzoru na Suunto 9 Baro, kde je umistneny v jakesi "dire" - a o mereni nadmorske vysky timto senzorem.
Quido píše:za 2. - kazdy slusny vyskomer i barometr, pokud ma ukazovat vysku/tlak prezentuje prepocteny tlak, a to i s ohledem na prepocet vysky u hladiny more a pri standardni teplote... a takovy je i v hodinkach - ukazeje ti sice tlak okamzity, ale prepocteny (!) a rozhodne nezohlednuje tu teplotu, kterou ti treba ukazuje teplomer na hodinkach, pokud tam je teplomer implelemnetovany (ostatne, teplomer na hodinkach je IMHO dost pitomost, ale to je dalsi kapitola)
Psal jsem ja nekde o ukazovani "neprepoctenem" tlaku???
Pokud ale chces dostat spravnou nadmorskou vysku z "prepocteneho" tlaku, tak nesmis zapomenout, ze ty prepocty se delaji podle standardizovanych tabulek, kde se v jednotlivych vyskach pocita s nejakou standardni teplotou. Pokud je teplota jina, tak musis prepocitavat, jinak dostanes spatne udaje - viz docela dobry popis, jak to funguje tady. Takze ten teplomer tam neni vubec pitomost - jen jej nesmis pouzivat k mereni aktualni teploty vzduchu, kdyz mas hodinky na rukou. Ale pro mereni vysky jej potrebujes - jen by se mela zarucit stejna teplota vzduchu i u senzoru tlaku, coz se ne vzdy deje.
Quido píše:za 3. - kazdy vyskomer/barometr bude zatizen jistou chybou podle konstrukce a ucelu a ta je deklarovana - tys ovsem psal o chybe 100m, a to se vsadim, ze takovou chybu z konstrukce nema zadny z techo pristroju; dalsi, co zminujes je, rozdil v pohybu, aby vyskomer neco zanznamenal, cili ano, k prezentaci je treba nejake zmeny, cili pohyb, to je ale samo sebou, bez pohybu nemuze byt zmena vysky, spise nechapu, proc to rozvadis, to je prece jasne kazdemu... (mne hodinky ukazuji jak vysku, tak hodnotu pepocteneho tlaku)
Ja jsem ale zase nepsal nic o toleranci barometru ale vyslovene o chybe udane vysky z mereni :wink:
O "rozdilu v pohybu" jsem psal pouze proto, zes Ty psal, ze barometr v hodinkach nedela prepocet "prostym odectenim hodnot, ale predovsetkym to dela porovnanim zmeny namereneho tlaku v ruznych intervalech". Coz na "online" zobrazeni tlaku/vysky v hodinkach neplati . "Online" nema vyznam jen, ze je neco pripojene na internet - pro mne znamena tady to, ze kdyz se kouknu na hodinky, tak tam vidim aktualni ("on-line" nebo "on-time") prepoctenou hodnotu tlaku/vysky. Zadne porovnavani s nejakym intervalem.
Quido píše:za 4. - pokud se bavime o on-line udajich, tak se jedna o hodnoty interpolovane, cili vypoctene z nejakeho modelu, ktery muze byt / IMHO je rozhodne mene presny, nez udaj namereny na miste, za predpokladu spravne zkalibrovaneho pristroje, a predevsim tyto on-line udaje nemuzou byt ovlivneny vetrem #-o
(v mych hodinkach tedy nic on-line neni, neb to nejsou smart hodinky a nikam nejsou pripojeny - nevim jak to mas u svych hodinek)
O vyznamu "online" viz vyse - a predpokladam, ze ve Tvych hodinkach taky vidis aktualni tlak i vysku a ze tyto hodnoty meri na miste a pritom vevnitr prepocitava podle "tabulek" a hodnot pro vypocet :wink: Navic bych se nedivil, kdybys ve svych hodinach mel i senzor teploty, jen si jeho udaj nemuzes zobrazit, protoze pouziva se pouze pro vypocet "mistniho" tlaku.
Quido píše:popravde, tady se v tvych argumetech uz ztracim uplne, protoze nejenze stvrzujes sve naivni predstavy o fungovani techto pristroju i outdoor hodinek, ale taky do jablek a hrusek uz motas i orechy.
A nechtel by sis precist alespon ty linky, co sem davam, kde je to vysvetlene? Abys zjistil, ze kdyz nekdo micha jabka-hrusky-orechy a nevim co, tak to nejsem ja :wink:

Vazne, nechapu, jak muze nekdo neustale motat stale dokola veci, ktere evidentne nejsou pravdive, dam i linky, kde je vysvetlene, proc to pravdive neni - ale dal se bude tvrdit, ze ja pisu hovadiny, ze pravda je jenom ta jedna. Proste jako v Hlave XXII. :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod apuka » pon říj 31, 2022 12:01

Jeste k linku v predchozim prispevku dalsi pokracovaci link hlavne s priklady, ze to s tlakem, teplotou a vyskou neni tak jednoduche.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod Quido » pon říj 31, 2022 13:11

apuka píše:Za prve - barometr "z kuchyne" jsi jsem zapletl ty, ja jsem u kuchyni nic nepsal...

...ze ne? A o cem je teda toto povidani ?!
apuka píše:Mas doma barometr, nejlepe se zaznamem? Zkus jej nekdy mit doma, kdyz je venku cca nula a fuci vichrice. A potom jej rychle vynest ven na vitr tak, aby vitr primo val do cidla - a potom to otoc tak, aby bylo cidlo "v zavetri". Mozna budes prekvapeny velikosti zmen tlaku.

...atp.

...a dale...

apuka píše:Za druhe - nevim jestli sis vsiml, ze ja jsem psal o "konsrtukci" baro senzoru na Suunto 9 Baro, kde je umistneny v jakesi "dire" - a o mereni nadmorske vysky timto senzorem.

tady to mas jasně napsané "Na trhu jsou dva modely hodinek Suunto 9. Už zmíněné Suunto 9 Baro a základní Suunto 9. Ty oproti modelu Spartan Ultra nemají vestavěný barometr. Nadmořskou výšku tedy vypočítávají z GPS, což je o něco méně přesné. To není chyba, protože u řady sportů prostě není absolutně přesná znalost tlaku vzduchu třeba."

Takze celou dobu pekne kecas - jen jsem byl zvedavy, jak dlouho ti to vydrzi... chyba 100 vyskovyh metru urcite nebyla zpusobena vetrem, to spise chybou GPS spojeni nebo v interpolaci ci neco takovaho... je zvlastni, ze zrovna ty, ktery se tak peclive pidis po vsech moznych i nemoznych parametrech, grafech a podkladech, muzes neco takoveho tady vypustit ... :rolleyes:
...anebo to je zamer - touha stat se zajimavym, odhalujicim neuveritelne vlastnosti a souvislosti - neco jako Tuseni stinu a Tuseni souvislosti...?

a to ostatni, o nejake telesne teplote pod rukavem a podobne - nevim jak to nazvat... same blablablabla nesmysly...
A tak se nediv, ze z toho mam "prdel"
:smt082

apuka-faktor musi byt radove vyssi, nez 100
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: GPS

Příspěvekod apuka » pon říj 31, 2022 14:55

Quido píše:...ze ne? A o cem je teda toto povidani ?!
No, o kuchyni rozhodne ne :wink: :mrgreen:
Quido píše:tady to mas jasně napsané "Na trhu jsou dva modely hodinek Suunto 9. Už zmíněné Suunto 9 Baro a základní Suunto 9. Ty oproti modelu Spartan Ultra nemají vestavěný barometr.
Vsiml sis, ze se to "Ty" vztahuje na posledne jmenovany model, tj. "Suunto 9" (bez pridavku Baro) :wink:. V tom druhem modelu je ten pridavek "Baro" proto, ze se lisi od toho modelu bez pridavku v jedne jedine veci - hodne prekvapive a necekano, ze je v nem senzor tlaku vzduchu, tj. barometr :lol:
Quido píše:A tak se nediv, ze z toho mam "prdel"
:smt082
No, po tomto uletu ja uz taky :lol:

Znova - koukni se alespon na ty moje linky, jeste lepe se trosku zacne po tom pidit a zjistis, ze manzelka zdaleka neni jedina, ktera s barometrickymi "smart" hodinami ma podobny problem.

Stejne tak - dal jsem TI link, kde mas potvrzene od odborniku na barometre, ze silny vitr ovlivnuje namerenou hodnotu statickeho tlaku vzduchu, stejne ale budes dal tvrdit, ze pisu blaboly. Dal jsem Ti link od odborniku na leteckou meteorologii, kde je podrobne popsane, ze teploty ovlivnuji namerenou nadmorskou vysku, ale ty budes stejne dal tvrdit, ze to jsou blaboly.
Proc tam asi uvadeji nemecke prislovy - "v zime jsopu hory vyssi"? Tak Ti to tady primo dam, abys to mohl precist i bez klikani:
V Německu se říká, že „hory jsou v zimě vyšší“. Mají tím na mysli, že když přijdeme na úpatí hory s výškoměrem a nastavíme jej na nulu a pak s ním vystoupíme na vrchol, ukáže nám v zimě vyšší výšku, než v létě. Vysvětlení jsme podali v předchozím odstavci, ale řekněme ho ještě jednou jinými slovy: V létě se vlivem teplého vzduchu horní tlaková hladina zvýší do větší výšky a je nad vrcholem hory, takže samotný vrchol nutně musí ležet ve vyšším tlaku, než kdyby hladina p2 byla přímo v úrovni vrcholu. Proto bude na vrcholu výškoměr ukazovat nižší výšku. V zimě to bude naopak – hladina p2 vlivem smrštění studeného vzduchu klesne pod úroveň vrcholu a na vrcholu hory pak nutně bude tlak vzduchu nižší, než je p2. Výškoměr tedy ukáže vyšší nadmořskou výšku (nižší tlak = vyšší výška). Obrazně řečeno, podle barometrického výškoměru by se mohlo zdát, že v zimě je hora vyšší.
Ale asi letci si vymysleji, proc si musi davat v lete bacha na vysku, co jim ukazuje vyskomer v letadle a proc si ji musi korigovat, aby do hory nenarazili...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod Quido » pon říj 31, 2022 19:25

mne to tve ucelove slovickareni fakt nebavi - je to zbytecne s tebou vest jakoukoli diskuzi, nebot diskutovat nikdy nebudes - jen presvedcovat, a kdyz uz neni jak, tak uplne nesmyslne uhnes od tematu - viz "kuchyn"

... tve linky vesmes ukazuji na neco uplne jineho, nez resime - na teorie o tlaku vzduchu a jeho mereni, vypoctu atp.? pak jeste zamotas do toho merni teploty x) v hodinkach, pak jakesi experimenty s domacimi barometry atd. - a stale trvas na tom, ze vitr foukl kamsi do nejake "dirky" hodinek tve manzelky a zavinil tak 100m chybu mereni ... ja tvrdim, ze je to blbost - to je cele :wink:

No, a nakonec, pokud se pletu ja, pak asi teda ty hodinky stoji za ###... na horach fouka docela casto, na kole taky, a to maji udajne mit dokonce jakousi navigaci dle nadmorske vysky, tak to si pri chybe 100m nedokazu predstavit - nasel jsem si k nim navod a v kapitole o navigovani se m.j. pise: "Pokud se při navigování podle nadmořské výšky příliš vzdálíte od trasy, budou hodinky na displeji výškového profilu zobrazovat hlášení Mimo trasu. Pokud se vám zobrazí toto hlášení, přejděte na displej navigace po trase a vraťte se na trasu. Následně budete moci znovu využívat navigaci podle nadmořské výšky." ...tak to pekne dekuju :roll:

x) Dalsi vec, ze ktere jsem ponekud zmaten, je informace o tom, ze hodinky meri teplotu vody (o teplote vzduchu ani zminka) :rolleyes:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: GPS

Příspěvekod karaya1 » úte lis 1, 2022 8:46

Trochu odbočím: vyšel zajímavý článek o reverse engineeringu signálů Starlink satelitů a jejich použití pro určení polohy a času. Taková záloha GNSS, která jen tak z oblohy sundat nepůjde :wink:

První autor studie, Todd Humpreys, je známý tím, že často "rozbíjí věci", jméno si udělal, když cca před deseti lety "unesl" milionářskou jachtu pomocí spoofingu GPS přijímače, aniž by posádka poznala, že pluje jinam, než chce. (Zlé jazyky by dodaly, že ze tří pokusů byl úspěšný jeden, že na té jachtě byl taky a tím pádem měl statickou pozici vlastní antény spooferu oproti atakované přijímače.)
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 689
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: GPS

Příspěvekod apuka » úte lis 1, 2022 13:51

Quido píše:je to zbytecne s tebou vest jakoukoli diskuzi, nebot diskutovat nikdy nebudes - jen presvedcovat, a kdyz uz neni jak, tak uplne nesmyslne uhnes od tematu
Znovu zopakuji svoji otazku - o co Ti jde???

V te "nasi" debate o vlivu vetru a teploty na namerenou nadmorskou vysku slovickaris hlavne Ty - zase zopakuji: precti si svoje prispevky.

K diskuzi je treba alespon dva lidi, kteri predkladaji nejake argumenty. Ja jsem jich predlozil dost, podporil jsem je tema linkami na "moudrejsi" stranky, kde bylo vysvetlene, proc mam pravdu. Ano, muzes to brat jako presvedcovani - o tom, ze pises nepravdive veci. Kdyz ale Ty jako druha strana jen stojis na tom, ze co tvrdim ja je blbost a to je Tvuj jediny argument, pricemz naprosto ignorujes vsechny predlozene dukazy, tak potom laskave nepis o tom, ze JA "nikdy nebudu diskutovat". Si vsimni, ze zpocatku Te mike podporoval (jak zvycajne kazdeho, kdo neco napise proti mne), ale asi mezitim prisel na to, ze na mych tvrzenich "asi neco je" a uz nenapsal ani slovo.
Quido píše:ve linky vesmes ukazuji na neco uplne jineho, nez resime - na teorie o tlaku vzduchu a jeho mereni, vypoctu atp.?
#-o ](*,) ](*,) ](*,)
A co jsme podle Tebe resili??? Podle mne vliv meteorologickych jevu na mereni tlaku vzduchu - ehm, nesouvisi s tim alespon trochu "teorie o tlaku vzduchu a jeho mereni"? Nebo podle Tebe se to meri na zaklade neceho jineho, co s tou teorii nesouvisi?

Mas plne pravo si myslet, ze mnou uvadene vlivy jsou blbost, ale pokud ty "teorie" i zkusenosti mnoha uzivatelu hodinek s barometrem (prispevku o podobnych problemech najdes na Redditu, BPL i jinych trekovych forech docela dost, staci trochu hledat), nezavisle na vyrobci a modelu hodinek Te neprivadi k poznatku, ze to blbost neni, tak fakt nevim, co o tom rict... Ne, vsechny tyto hodinky nestoji "za ###"... jen je dobre o tom vedet a nespolehat se slepe na ukazovane hodnoty, coz byl duvod, proc jsem o tom psal.

Ale kdyz uz jsi ty citace z navodu zacal, tak ji uvedu na pravou miru. Nevim, co se Ti na tom nezda - pise se tam o tom, ze mas nejakou nahranou trasu ale navigujes se (POUZE!) podle vyskoveho profilu a ne podle GPS trasy. Nevidim sice moc rozumny duvod, proc to delat, ale potom je jasne, ze pokud se ridis pouze vyskovym profilem, muzes se ve skutecnosti odchylit od GPS trasy. Napr. prave z duvodu spatneho mereni, ale taky pokud vis, ze mas jit ted nahoru a jsi napr. v sedle zacal stoupat opacnym smerem. Asi je docela logicke, ze Te potom hodinky upozorni, ze sice jsi podle namerene vysky ve vyskovem profilu spravne, ale zato uplne mimo trasy. Myslim si, ze pokud bys nahodou tuto (opakuji, pro mne ponekud nesmyslnou) navigaci pouzil, nejspis by ses hodinkam za takove upozorneni opravdu podekoval :wink:.

No a ze hodinky meri teplotu vody? Jaksi jsi zapomel pripomenout, ze tyto hodinky muzes pouzivat a merit aktivity, vcetne trasy i pri plavani. Proto je cela ta nformace uvedena takto "Pokud umistite hodinky do vody (nize nez 10cm), muzete zmerit teplotu vody. Kdyz hodinky z vody vyndate, zobrazi se na 30 sekund teplota vody. Tato teplota je indikovana samostatnou ikonou teploty."
O mereni teploty vzduchu TADY neni zminka z jednoducheho duvodu - hodinky meri teplotu vzduchu pri blizkosti seznoru tlaku vzduchu. Tj. vetsinou u zapesti a tudiz nemeri teplotu vzduchu v okoli, ale teplotu v bezprostredni blizkosti senzoru, aby podle ni mohly pocitat skutecny tlak vzduchu (ze proc, viz odkazy v mych prispevcich). Takto uvedena informace ale ma ponekud jiny vyznam, nez jak si ji uvedl jako Tvuj prispevek do diskuze. Jinak ji ale muzes nechat zobrazit . v navode to mas na strane 58, je to kousek pred tim "Tvym citatem" z navodu. :wink:

Jo, ohledne odvadeni od tematu - nevim, ale myslim si, ze jsem se ani nahodou nepriblizil tomu, cos predvedl s citaci z navodu hodinek

Na konec zase zopakuji - toto je posledni dobou nekolikata "diskuze" mezi Tebou a nekym na OF v ruznych vlaknech, ktera ma uplne stejny vysledek. Ty jen dal meles sve vyvody a myslenky i kdyz protistrana (nebo nekdy protistrany) Ti je davno vyvratila.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: GPS

Příspěvekod Quido » úte lis 1, 2022 14:29

apuka píše:Ti jde???

uz jsem to napsal, tak se vrat a precti si to... (k smrti nerad se opakuju, proto nemuzu byt kantor)

apuka píše:A co jsme podle Tebe resili??? Podle mne vliv meteorologickych jevu na mereni tlaku vzduchu - ehm, nesouvisi s tim alespon trochu "teorie o tlaku vzduchu a jeho mereni"?

Tos zacal resit ty - ja resil "jen" to, ze IMHO fouknutim do hodinek to neni a pokud ano, tak je na nich neco spatne...

apuka píše:Mas plne pravo si myslet, ze mnou uvadene vlivy jsou blbost, ale pokud ty "teorie" i zkusenosti mnoha uzivatelu hodinek s barometrem ....

a uz zase otacis - to jsem nikde nepsal - psal jsem, ze ja si myslim, ze chyba vysky v tebou posanem pripade neni zpusobena fouknutim do hodinek, do nejake jejich dirky...
...mam taky hodinky s barometrem / vyskomerem, dokonce stejne znacky, jsou mnohem starsi, nemaji zadne pripojeni, mam je leta, a nikdy jsem nezaznamenal vetsi odychylku mereni, nez 10 m (coz je o rad mene, nez uvadis), a to jen v pripade, ze jsem je behem treku / pohybu prubezne nekalibroval (v navodu se uvadi, ze je treba hodinky co se tyka vyskomeru prubezne kalibrovat, jelikoz tlak je choulostivy na zmeny, ktere i ty popisujes - to je ale o zachazeni s hodinkymi s barometrem, ne o fokani do dirky) :mrgreen:
takze zase z me letite zkusenosti neverim a jsem o tom presvedcen, ze nejaky sebesilnejsi vitr by mohl zpusobit vyskomeru v hodinkych odchylku/chybu 100m - anebo maji ty hodinky vadu - nikde jsem netvrdil a jsem toho dalek, ze by tuto vadu nemohlo mit vice hodinek (muze to byt i konstrukcni vada), cili lapidarne receno, jsou na ###

apuka píše:Ale kdyz uz jsi ty citace z navodu zacal, tak ji uvedu na pravou miru. Nevim, co se Ti na tom nezda - pise se tam o tom, ze mas nejakou nahranou trasu ale navigujes se (POUZE!) podle vyskoveho profilu a ne podle GPS trasy.

vytrhavas z kontextu - ja to psal v souvislosti s tim, ze pokud hodinky mohou vykazovat chybu vysky 100m (a ma/muzeto to byt povazovano za regulerni (?) vlastnost), pritom se mas podle vyskoveho profilu orientovat, ze to je teda - jinymi slovy - o nicem... :roll:

apuka píše:Na konec zase zopakuji - toto je posledni dobou nekolikata "diskuze" mezi Tebou a nekym na OF

nekym ? myslkis s apuka
:twisted:

=;
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: GPS

Příspěvekod mike » úte lis 1, 2022 16:58

Odhodlal jsem si precist, co jste tady v me nepritomnosti napachali, ale tohle mne zas odradilo:
apuka píše:vytr

#-o ](*,)

Navrhuju trest smrti za pokus o vrazdu jazyka [-( :axe:

(a tohle chce nekoho poucovat o fyzice...)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod Quido » úte lis 1, 2022 18:15

@mike
:smt082
ja te nekdy obdivuju
:prayer:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: GPS

Příspěvekod mike » úte lis 1, 2022 20:09

Za co? Ze se s nim pokousim diskutovat? Uz jsem dosel k tomu, ze je to kontraproduktivni snad ze vsech hledisek a v ramci moznosti se na to vykaslu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod ntz » úte lis 1, 2022 20:42

heledte, nevite teda nekdo (z idealne vlastni zkusenosti) jak presne funguje ta komunikace pomoci toho Garminiho inReach ?? Jak se to pouziva, v jakem formatu z toho chodi zpravy .. chci fakt upgradnout GPSMAP 64st -> 66i ..

jeste by me zajimala jedna vec - daji se v garminu dostat (cesky) mapy z jednoho garminu do druheho ? Eg jestli budu schopen dostat mapy z 64st do 66i kdybych to 66i koupil na ebay napriklad ...

ne - nemam s tim zkusenost pokud se ptate, nikdy jsem se garmina nepokousel "hackovat" i kdyz garminy pouzivam asi 8 let, nikdy jsem mezi nima zadne mapy neprevadel ani nedelal nic podobneho
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: GPS

Příspěvekod Quido » úte lis 1, 2022 21:59

@mike
ne, myslel jsem to jinak... s trochou nadsazky, ze to vsechno po nas dokazes precist (cele)
O:)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: GPS

Příspěvekod mike » stř lis 2, 2022 10:09

Jo, tak :) Praveze nedokazu. Mozna se jeste pokusim, ale bojim se, ze toho apukopraseni jazyka by bylo moc najednou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS

Příspěvekod ntz » úte led 3, 2023 11:26

Tak mam update ohledne me GPS-anabaze .. vcera vecer jsem si pokecal s hlavnim adminem z https://www.navitotal.com/ a rozhodl jsem se, ze si necham svoji stavajici GPSMAP 64st, se kterou nemam zadnej zasadni problem, ze si ale poridim dodatecne Garmin inReach mini 2 .. orig thread tady

ps. a taky muzu hrde ohlasit me dobrodruzstvi na rok 2023 .. bude to Island .. budeme mit ale tentokrat trosku jinej format: pojedu s kamosem fotografem (zatim jsme dva) na 14 dni, pujcime si auto, ktere bude nas basecamp a budeme prejizdet po Islandu na ruzna mista odkud budeme delat treba 2-3 denni hikes, takze porad stravime 14 dnu (realne treba 12 noci) pod stanem, akorat teda budeme mit to auto na prejizdeni ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Předchozí

Zpět na Mapy, navigace, GPS