Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod mike » pát srp 17, 2012 18:52

Diskuse presunuta odsud.

mvaldo píše:podla XMotion co mam v iPhone moja chodza je priemer cca. 8km/hod. uplne normalna :)

Jestli nemas na vysku aspon 2.5 metru, tak bych doporucoval provest kontrolni merenim necim, co nezacina na i ;-)

Mam 180 cm a 8 km/h je velmi rychla chuze na hranici behu, ktere jsem schopen delsi dobu jen kdyz specham na posledni vlak/bus a nic jineho mi nezbyva. Normalni chuze je okolo 5 km/h, v terenu spis ke ctyrem. 6 je svizna chuze po dobre ceste.

Kdybych chtel byt hnusny, tak napisu, ze je to pekny priklad schopnosti kritickeho uvazovani uzivatelu iBlbosti. Ale nenapisu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod conny » pát srp 17, 2012 19:49

ty krokomery meri blbe obecne. muj samsung Xcore meri tak, ze kdyz odectu hodnotu v milich a predstavuji si, ze jsou to km, tak to zhruba odpovida. taky chodim hodne rychle, po asfaltce za kocarkem pres 6km/hod, ale az tak rychle, jak si to predstavuje ten krokomer opravdu ne. (ono je to tak, ze clovek s kocarkem je rychlejsi, jak to funguje se mne neptejte, ale je to tak).
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod mike » pát srp 17, 2012 19:57

Z kopce naskakujes a vezes se? :twisted:

Jedine rozumne mereni rychosti chodce je pomoci GPS, nejlepe externi, a jeste i to je treba kontrolovat a pripadne zeditovat trasu, kdyz nekde uleti kvuli spatnemu signalu. Mne na tom spis zaujalo to, ze slepe veri evidentne nesmyslnemu cislu, protoze mu ho rekl iPhone ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod fps » pát srp 17, 2012 19:57

mam 193, a chodím v průměru 4km/h, těžší pasáže do kopce 3km/h, z kopce 5km/h, ukazuje mi to GPS navigace Trekbuddy, a i to sedí na denní naplánovanou trasu kterou mam většinou 40km na 10h, taky jsem párkrát pospíchal na vlak, a to mi myslím ukazovalo okolo 9km/h, a to jsem už normálně běžel
Naposledy upravil fps dne pát srp 17, 2012 20:04, celkově upraveno 4
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod mvaldo » pát srp 17, 2012 20:00

mike píše:Jestli nemas na vysku aspon 2.5 metru, tak bych doporucoval provest kontrolni merenim necim, co nezacina na i ;-)

napr. Garmin Edge 800?
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod mike » pát srp 17, 2012 20:02

@fps: jo, tohle jsou rozumna cisla, taky mi to na delsi trasy v terenu vychazi podobne.

@mvaldo: jakakoliv turisticka GPS, u ktere nevypadava signal v lese nebo mezi domy a ze ktere si muzes trasu stahnout do PC, prohlednout a editovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod oodoow » pát srp 17, 2012 20:10

Tak já předpokládám, že na iphonu nemá krokoměr, ale gpsku. Osm kilometrů za hodinu je už fakt hodně. Sám když jdu fakt rychle, tak se dostanu někam k osmi minutám na kilometr, takže to je 7.5km/h, ale to sebou netahám žádnej těžkej batoh a je to rovina. Dá se jít i rychleji, ale to už mi přijde ekonomičtější klusat.
Jinak chůzí 8km/h v terénu bys dal stovku za něco přes dvanáct hodin, to bys byl v cíli na prvním místě i před běžcema. :-)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod fps » pát srp 17, 2012 20:13

mike píše:@mvaldo: jakakoliv turisticka GPS, u ktere nevypadava signal v lese nebo mezi domy a ze ktere si muzes trasu stahnout do PC, prohlednout a editovat.

přesně, a nebo neskáče když stojíš na místě, že si pak myslíš že si za den ušel 60 km, ale přitom si ušel 40km, to píši z vlasti zkušenosti, když jsem začínal používat GPS navigaci, tak se mi stále nezdáli ty ušlé kilometry, a ono to bylo tim že navigace skákala, a přičítal metry i když jsem stál, pak ten průměr na hodinu je úplně někde jinde, já jsem napsal hodnoty co většinou vidím na displeji GPS navigace, a ne ňáké naměřené průměry GPS navigací
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod mvaldo » pát srp 17, 2012 20:19

nehovorim o chodzi v terene, ale napr. o ceste do prace atd. ;)
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod conny » pát srp 17, 2012 20:22

mike píše:Z kopce naskakujes a vezes se? :twisted:

Jedine rozumne mereni rychosti chodce je pomoci GPS, nejlepe externi, a jeste i to je treba kontrolovat a pripadne zeditovat trasu, kdyz nekde uleti kvuli spatnemu signalu. Mne na tom spis zaujalo to, ze slepe veri evidentne nesmyslnemu cislu, protoze mu ho rekl iPhone ;-)


ja jsem to merila na trase, ktere delku priblizne znam. kdo z nas ma kocar, tak ten ujizdi docela zasadne zbytku tlupy i ja sama jsem na te same trase rychlejsi s kocarkem - asi to bude tak, ze do kopce to chci mit, co nejrychleji za sebou a dolu mne to trochu tahne.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod mvaldo » pát srp 17, 2012 20:35

ImageUploadedByTapatalk1345232110.178027.jpg
ImageUploadedByTapatalk1345232110.178027.jpg (29.89 KiB) Zobrazeno 8858 krát


napr.
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod mike » pát srp 17, 2012 20:49

Fajn a ted si vezmi treba Google maps nebo mapy.cz, zapni mereni a naklikej si tam trasu, kterou jsi prosel. Na satelitni mape to jde velice presne. Nejspis budes prekvapen o kolik min to bylo ve skutecnosti.

GPS je jen nastroj a musi s nim umet zachazet. Ono mozna i tohle se da nastavit tak, aby z toho lezly realne vysledky, ale je nutne vedet co delas a proc to delas. Spolehat na vystup z jakesi aplikace neni moc chytre (jsem programator a vim, o cem mluvim ;-)). A opakuju, ze jestli maji byt vysledky realne, tak je nutne zaznam trasy prohlednout a zeditovat. Staci projit mistem, kde neni poradne videt na druzice, a naskakuji stovky metru navic. Nebo se na delsi dobu zastavit, jak psal fps. GPS se nudi, chodi okolo a metry naskakuji. Na zaznamu je to vetsinou pekne videt a da se snadno vymazat. Software si s tim tak snadno neporadi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: kloubní výživa - zkušenosti?

Příspěvekod oodoow » pát srp 17, 2012 21:33

@mvaldo: Tak to je tempo 8:20 tomu se dá věřit. Do tempa 7:30 (8km/h) to je ale ještě hodně daleko.
@mike: že se gps chvilkama nudila, je vidět z té max speed :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod mike » sob srp 18, 2012 18:42

Tohle je jeste v pohode, neco podobneho mam snad na kazde delsi trase. GPS se holt nudi, a tak obcas popobehne dopredu, pak se zas zastavi a kocha okolim... 8)

Jednou jsem si v zime dal pauzu na posedu. Kdyz jsem pak koukal na zaznam trasy, zjistil jsem, ze se mi GPS potaji vyplizila z batohu, utekla asi pul kilometru na louku a pak se pomalu obloukem vracela a nez jsem dojedl, stihla zalezt zpatky. Vubec jsem si toho nevsiml :twisted: Na jeji obranu nutno dodat, ze ten den bylo hnusne, nizka a tezka oblacnost s mirnym snezenim, a okolo byly kopce, takze na druzice nize nad obzorem asi videt nebylo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod karaya1 » sob srp 18, 2012 18:54

Už se mi povedlo na kole jet i více než kilem - gps na hranici pole a lesa zabočila kolmo na cestu a "ujela" tím směrem asi dvě stě metrů - a pak místo aby skočila na správné místo, tak se začala "vracet" ](*,) To ale není tak hrozné, trasa se dá upravit na správnou a průměrná rychlost apod. se dá spočítat i jinak (a spolehlivě na to v případě kola funguje cyclocomputer). Odhad času v terénu stejně neberu podle vzdálenosti.

Co mě ale štve víc, jsou údaje o výšce a převýšení. Ještě jsem nenašel nic, co by umělo věrohodně opravit údaje o výšce (ani zkušenosti s úpravou přes Google Earth nemám zrovna valné). Neví někdo o něčem? Když si jdu zaběhat na kopec za domem, tak informace o nastoupaných devíti stech mě dokáže rozesmát :((
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod mike » sob srp 18, 2012 19:10

To mas tezky. V GPS je software, ktery pouziva pomerne komplikovane algoritmy na vyhlazneni trasy. Syrova data GPS data nejsou moc pouzitelna, jelikoz jsou rozptylena v okruhu danem presnosti GPS, ktery muze byt klidne 10 m. Vysledky vyhlazovani se lisi podle chipsetu, proto jsou nektere vhodnejsi pro chodce a jine pro rychlejsi pohyb. Kdyz se ovsem znicehonic zhorsi signal a pozice skoci nekam uplne mimo, muze to dopadnout, jak pises. Nebo ja nad tim. Pred casem jsem to trochu zkoumal (chtel jsem si napsat programek, ktery trasu vycisti za mne) a ono to vubec neni jednoduche. Co clovek vidi na prvni pohled je pomerne tezke algoritmicky popsat tak, aby to fungovalo obecne a v jinych pripadech se neobratilo proti tobe. Muj zaver nakonec byl, ze nez psat program, tak bude jednodussi kazdou trasu zeditovat a vycistit rucne. Protoze to zakladni vyhlazeni uz udelal GPS chip (a muj Sirf III to dela prekvapive dobre) a situace, kde to nezvladl, jsou natolik odlisne, ze by se stejne musel resit pripad od pripadu a stejne bych kazdou trasu musel prochazet rucne.

S vyskou je problem. Presnost GPS je o rad horsi a rozumne se s ni pracovat neda. O necem bych ale vedel. Jmenuje se to barometricky vyskomer ;-) Sam pouzivam zaznam v hodinkach (Suunto X6), ale jsou GPS, ktere ho maji primo v sobe a vyskove udaje z nich jsou v pohode. Uz jsme to tu parkrat resili...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod Voko » sob srp 18, 2012 20:16

Nepomůže u GPS nastavit záznam třeba po 50 metrech - měl jsem samostatný GPS modul e záznamem trasy a dal se nastavit na způsob záznamu včetně toho, po jaké změně vzdálenosti má udělat záznam. Tím sem procházky navigace v době kdy stojím výrazně omezil. Bohužel jsem modul utopil za deště, takže jou to zkušenosti, které nyní nemohu ověřit.
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod mike » sob srp 18, 2012 20:30

Pomuze, ale ne za vsech okolnosti. Nekdy to proste uleti vic (rekord mam tusim nekolik kilometru). Mam nastaveny zaznam po 10 metrech (standard je 1 sekunda) a obvykle ho nemusim moc upravovat. Jen vymazat zastavky, jelikoz tam se vyhlazovaci algoritmus nema ceho chytit a GPS beha dokola ;-) Vetsi nastaveni by castecne resilo i tohle, ale zas na ukor presnosti trasy ve slozitejsim terenu (serpentiny...). Beru tech 10 metru jako kompromis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod mvaldo » sob srp 18, 2012 20:34

ked nastavis "nezaratavat 0", odchylky budu stale?
proste ked stojim, nemeria(jj, ked sledujes aj tep, je to uz o nicom, lebo pri zastaveni klesne tep) :)
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod mike » sob srp 18, 2012 20:40

Zalezi na tom, co to presne znamena. 0 snad nikdy neni, na miste to skace v rozsahu metru, nekdy i desitek. Podle aktualniho signalu, kvality GPS chipu a anteny v pristroji. Jestli iKram umi i zaznamenat trasu, tak se na ni koukni a uvidis sam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod mvaldo » sob srp 18, 2012 20:54

iKram pustam len z recesie, na bike vozim Garmin Edge 800 ;)
ImageUploadedByTapatalk1345319667.765182.jpg
ImageUploadedByTapatalk1345319667.765182.jpg (26.93 KiB) Zobrazeno 8755 krát

ImageUploadedByTapatalk1345319682.348542.jpg
ImageUploadedByTapatalk1345319682.348542.jpg (17.13 KiB) Zobrazeno 8755 krát
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod mike » sob srp 18, 2012 20:56

A? Na takovemhle rozliseni samozrejme nic neuvidis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod mvaldo » sob srp 18, 2012 21:02

ImageUploadedByTapatalk1345320079.530453.jpg
ImageUploadedByTapatalk1345320079.530453.jpg (20.27 KiB) Zobrazeno 8749 krát


nj, max. 100m :(
da sa export tracku
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod mike » sob srp 18, 2012 21:04

To je porad moc. Vyexportuj si to a koukni se podrobneji. Treba pomoci TrekView, jestli nemas jiny software (Garmini MapSource je sice monstrozni ohavnost, ale na editaci trasy je docela pouzitelny).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod mvaldo » sob srp 18, 2012 21:11

jj, vravim ze iPhone nemam na meranie, kedze napr. nemam hrudny pas :)
pouzivam Garmin, no vysledky nespracovam, proste pozriem a dam zmazat aktivitu :)
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod mike » sob srp 18, 2012 21:12

No ale cela tahle diskuse zacala tim, ze jsi sem dal nejake nesmyslne cislo prave z iPhonu. Takze by nebylo od veci overit kvalitu zaznamu prave na nem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod mvaldo » sob srp 18, 2012 21:14

ok, trasu ktoru nahram aj vyexportujem :)
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod wawrik » ned srp 19, 2012 5:49

karaya1 píše:Co mě ale štve víc, jsou údaje o výšce a převýšení. Ještě jsem nenašel nic, co by umělo věrohodně opravit údaje o výšce (ani zkušenosti s úpravou přes Google Earth nemám zrovna valné). Neví někdo o něčem? Když si jdu zaběhat na kopec za domem, tak informace o nastoupaných devíti stech mě dokáže rozesmát :((

Garminovský online prežúvač logov http://connect.garmin.com dokáže korigovať výškové dáta podľa mapových podkladov:

Aké sú korekcie výšky?
Korekcie výšky odkazujú na horizontálnu polohu (zemepisná šírka/zemepisná dĺžka), ktorú poskytuje GPS s údajmi o výške, ktoré sa získali cez profesionálne prieskumy. Keď sa vykonajú korekcie v údajoch o výške, každý bod na trase vašej aktivity teraz obsahuje výšku z webovej služby a nie výšku poskytnutú zariadením GPS.
Stránka Garmin Connect selektívne použije korekcie, aby zobrazila realistickejšiu ukážku vašich výškových skúseností. Aktivity zaznamenané zariadeniami bez barometrického výškomera sa predvolene aktivujú s korekciami výšky. Alternatívne aktivity, ktoré sa zaznamenali pomocou zariadení s barometrickým výškomerom, obsahujú presné údaje o výške, a preto sa korekcie výšky predvolene vypnú. Pre používateľov, ktorí majú skúsenosti so službou MotionBased Gravity, je toto totožná služba.


Bohužiaľ je to naprd v prípade, ak človek ide trebárs v rokline a trasa skáče mimo reálneho chodníka, lebo jeho algoritmus na vyhladzovanie trasy je zúfalý. A tak kvôli pár kilometrom v Jánošíkových dierach ukazuje 2900 nastúpaných metrov namiesto reálnejších 2300...

Keď som kúpil GPS, štvalo ma, že z toho neviem dostať použiteľné dáta, a tak som (v praxi) skúmal, ako to vlastne funguje a ktorým údajom mám veriť. Čo sa týka výšky, najpresnejšie vyšli údaje z hodiniek Suunto Vector, potom barometrické údaje z GPS, a nakoniec tracklog prepočítaný podľa výškových údajov máp.

Na najpoužiteľnejšie vyhladzovanie trasy sa mi osvedčil program SportTracks, akurát treba pri každom tracklogu zvlášť zapnúť voľbu "Použiť ručne zadané hodnoty", nech to už znamená čokoľvek :-) Dosť dobre a jednoducho sa v ňom dajú prejdené trasy aj editovať.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod karaya1 » ned srp 19, 2012 16:50

wawrik, mike: díky moc za odpovědi.

Mně nejde tolik o statistiky v horách, tam to jde většinou spočítat z mapy (i když to taky není stoprocentní), jako o běh a kolo, což je typicky zvlněná krajina, chvilku nahoru, chvilku dolů, kde ty chyby měření jsou řádově větší. Ale životně důležité to taky není, tak co už.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Mereni delky trasy a prumerne rychlosti pomoci GPS

Příspěvekod mike » ned srp 19, 2012 22:50

wawrik píše:Bohužiaľ je to naprd v prípade, ak človek ide trebárs v rokline a trasa skáče mimo reálneho chodníka, lebo jeho algoritmus na vyhladzovanie trasy je zúfalý. A tak kvôli pár kilometrom v Jánošíkových dierach ukazuje 2900 nastúpaných metrov namiesto reálnejších 2300...

Zrovna tohle je pro GPS asi nejhorsi. Clenita cesta v rokline mezi vysokymi kopci a jeste v lese. Tam udrzet presnou trasu asi nemuze a staci uhnout par desitek metru a vyska je uplne jinde. Holt neni nad barometricky vyskomer.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Mapy, navigace, GPS