mobil s dobrou GPS

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

mobil s dobrou GPS

Příspěvekod Olchor » pon říj 26, 2020 16:43

Vlastním postarší mobil s dost bídnou GPS, kolikrát trvá i 15min, než se chytne ( i v přehledném terénu). Tak plánuju koupit něco nového, ale nechci za něj dát moc, tak do 3000Kč.
Nemám žádné velké požadavky, dobrá funkce GPS je prioritou. Taky by se hodil magnetický kompas. Nějaké tipy? Dík.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod apuka » pon říj 26, 2020 17:56

Precti si tento "navod" - ani ne tak kvuli samotnemu navodu, ale ze jak to funguje. (Ale muzes zkusit, jestli Ti to se starym mobilem nepomuze.)

Myslim, ze s velkou pravdepodobnosti to budes mit jedno. Pokud budes mit dobre nastaveny telefon, budes mit alespon telefonni signal (idealne z vice stanic) nebo interent nebo po jednom chyceni signalu budes casteji vyuzivat GPS a to jeste ne obrovskymi skoky po povrchu Zeme, tak vetsina mobilu Ti bude fungovat celkem rychle.

Pokud mas vsechny jine moznosti vypnute (nebo jsi na horach daleko iod signalu a wifi) a GPS musi urcit polohu satelitu pouze ze samotne GPS, navic jsi jej naposledy pouzil (prehnane) pred rokem a na druhe strane zemekoule, i s nejlepsim cipem si docela pockas. Ten cas ziskani polohy neosulis, prenos je hodne pomaly.

Edit: opravil jsem link na ten "navod".
Naposledy upravil apuka dne úte říj 27, 2020 10:16, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod oodoow » pon říj 26, 2020 18:18

Moje zkušenost je, že staré Xiaomi Mi2S chytalo hodně pomalu a někdy vůbec, naopak Samsung S8 chytá skoro okamžitě. To samé u ostatních, víc highend mobil prostě chytá gps rychleji (pro Apuku: ano i v horách).
Nevím čím to je, možná prostě dražší citlivější čip/anténa/software. Možná je to tím, že S8 může chytat, GPS, Glonass, Galileo, Beidou a dokonce mi to někde myslím v Thajsku chytlo i ten Japonskej regionální systém.
Takže za 3 tisíce nevím no, chce to vyzkoušet, možná doba pokročila a ať už si koupíš jakýkoli novější mobil, budeš spokojený.
Ještě můžeš zkusit na svém mobilu stáhnout aplikaci "gps status" s tou se mi i to staré xiaomi nakonec chytlo.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod mike » pon říj 26, 2020 18:26

Jj, mne se taky LG G6 chyta temer okamzite a to vzdy a vsude. Nove chipsety maji vetsi citlivost a lepsi mobil bude mit asi i vetsi/lepsi antenu, takze chytnou i slaby signal a na tom zalezi nejvic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod apuka » pon říj 26, 2020 19:37

oodoow píše:Nevím čím to je, možná prostě dražší citlivější čip/anténa/software
Muzes se podivat, jak to mas v nastavenich pro GPS se zvysenim presnosti. Samsung to ma nastavene jinak nez Xiaomi (hlavne starsi) - u nej prave muze byt, co v tom clanku pisou, ze ma nastavene servry pro Cinske/ azijske potreby, tj. v Evrope Ti to moc nepomuze.
U Samsungu klidne muze byt nastavene, ze si stahne AGPS, zapamatuje si nastaveni poslednich stanic, atd. Netvrdim to, zale u spickoveho modelu bych to tak trochu ocekaval.
mike píše:Nove chipsety maji vetsi citlivost a lepsi mobil bude mit asi i vetsi/lepsi antenu, takze chytnou i slaby signal a na tom zalezi nejvic.
Mel by to presneji vysvetlit nekdo, kdo se v tom lepe vyzna, ale tady nejde o chytani signalu ale ze kdyz nemas pouzitelne polohy, tak si mobil MUSI stahnout polohy satelitu a to neco trva, co se nejakym citlivejsim cipem nezrychli. Rychlost komunikace GPS je standardne nastavena. Teda pokud posledni roky na standardu neco nezmenili.
Ta zakladni zprava o polohach vsech satelitu a jejich draze a stavu trva odeslat 12,5 minuty - a bez nej nemuzes vypocitat skutecnou polohu "svych" satelitu. Tj. bez teto zpravy (kdyz nemas vubec nic jineho, napr. AGPS data) nemas jak pocitat polohu. Podle te zpravy je mozne vypocitat polohy, myslim, tyden. Potom musis stahnout novou. Proto kdyz zapnes GPS po dlouhe dobe bez pridavnych dat, tak to trva.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod mike » pon říj 26, 2020 20:34

Pockame, az prijde karaya1, ale myslim, ze zase prehanis resp. sis to vylozil svym extremnim zpusobem. Tj. vzal jsi maximum a pouzil ho jako standard. Nebudu to ted hledat, ale jsem si skoro jisty, ze kompletni informace o poloze GPS k nalezeni satelitu nepotrebuje. To jsou data, ktera ji pomahaji satelity najit rychle, ale jde to i bez nich. Uz muj stary Sirf III logger mel cold start asi 45 sekund.

Z ceho jsi vychazel nevidim, jelikoz jsi zrejme zapomnel dat link.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod Olchor » úte říj 27, 2020 9:06

Ano, často se stává, že GPS zapnu třeba po týdnu a data mám standartně vypnutá. ( a všechny appky kromě map mají zákaz přístupu k poloze).
Dost důležité mi připadá aby mobil dokázal zpracovat i signály z ostatních systémů, nejen GPS. Bohužel se tento údaj v přehledech vlastností jednotlivých modelů moc nevyskytuje.
Mám tlf Doogee X70.
@apuka - odkaz "navod" mi nefunguje.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod apuka » úte říj 27, 2020 10:14

Nainstaluj si tu aplikaci GPS Test. Muzes v nem zrusit aktualni ADATA (soubor popisujici polohu satelitu) a zjistit, za jak dlouho to "chyti" polohu, potom zapnout Wifi nebo data, stahnout nove ADATA a updatovat (je to polozka v menu) a porovnat to.

Edit: opravil jsem link na "navod" ve svem prvnim prispevku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod karaya1 » úte říj 27, 2020 12:49

Olchor píše:Dost důležité mi připadá aby mobil dokázal zpracovat i signály z ostatních systémů, nejen GPS. Bohužel se tento údaj v přehledech vlastností jednotlivých modelů moc nevyskytuje.

Co třeba Samsung A20? Dá se sehnat za 4 tisíce (víc než 3000, vím), má podporu všech satelitních systémů a samsungy obecně fungují docela dobře (mám Galaxy J5 2017 a poloha - když už ji teda zapnu - celkem cajk). Sice tam bude tuna bloatware (i když kde ne...), ale na xda už jsou k mání nějaké návody, jak se těch svinstev okolo zbavit :wink:

Jinak všechny 4 systémy jsou dnes už téměř standard, čipsety je běžně umí všechny a pro výrobce je levnější cpát do jednoho mobilu jeden čipset a případně upravovat software - např. v Rusku se nesmí prodávat mobil, aniž by uměl GLONASS, podobné nařízení platí v Číně pro BeiDou, GPS je standard všude a Galileo se začíná taky prosazovat. Takže než dělat regionální hardware, udělá se jedna verze pro celý svět a maximálně se jí upraví software.

Spíš než které systémy daný telefon "umí" bych ocenil, kdybych věděl, kolik satelitů naráz je schopen sledovat (tj. počet hardwarových trackovacích kanálů). Protože že umí využít všechny systémy, tj. teoreticky třeba padesát satelitů najednou, je mi k ničemu, když těch kanálů má třeba 12.

(Další velká věc po multi-constellation bude multi-frequency, ale ta je zatím jen na telefonech z řady vlajkových lodí.)

apuka píše:Mel by to presneji vysvetlit nekdo, kdo se v tom lepe vyzna, ale tady nejde o chytani signalu ale ze kdyz nemas pouzitelne polohy, tak si mobil MUSI stahnout polohy satelitu a to neco trva, co se nejakym citlivejsim cipem nezrychli. Rychlost komunikace GPS je standardne nastavena. Teda pokud posledni roky na standardu neco nezmenili.
Ta zakladni zprava o polohach vsech satelitu a jejich draze a stavu trva odeslat 12,5 minuty - a bez nej nemuzes vypocitat skutecnou polohu "svych" satelitu. Tj. bez teto zpravy (kdyz nemas vubec nic jineho, napr. AGPS data) nemas jak pocitat polohu. Podle te zpravy je mozne vypocitat polohy, myslim, tyden. Potom musis stahnout novou. Proto kdyz zapnes GPS po dlouhe dobe bez pridavnych dat, tak to trva.

Kde jsi na toto, prosím, přišel?

Funguje to následovně: kdykoliv přijímač nemá signál, musí jej napřed najít. Může mu v tom pomoct nějaká netriviální inicializační informace (např. před pěti minutama jsem byl na pozici X a viděl jsem tyto satelity na těchto frekvencích s těmito orbitálními parametry - dá se celkem přesně dopočítat, na jaký prostor frekvencí se "dívat"), ale v zásadě vždy to je prohledávání nějakého 2D prostoru ve frekvenci a čase (potřebuje se "zarovnat" s příchozím signálem modulo 1 ms).

Jakmile se srovnáš s příchozím signálem, můžeš začít sosat data - GPS L1 je má pomalé, 50 bps. Strukturu navigační zprávy lze nalézt jinde, pro nás je důležité, že se každých 30 sekund opakují informace důležité pro výpočet polohy daného satelitu, tj. efemeridy (parametry drah satelitu, který daný signál vysílá). Efemeridy klidně pro všechny satelity naráz lze do přijímače dostat i "bokem" - např. stažením z datové sítě/wifi přes AGPS. Pak si interval 30 sekund zkrátíš.

To, co máš na mysli, je almanach - tedy seznam o dost hrubších parametrů drah všech satelitů a jejich stav (použitelné/mimo provoz apod.), ten skutečně trvá 12,5 minuty. Nicméně almanach se pro výpočet polohy nepoužívá, na to je příliš nepřesný, je hlavně pro přehled - např. víš s předstihem, že se zpoza obzoru "vynoří" satelit a můžeš jej ve vhodnou chvíli začít zkoušet hledat. Případně si z almanachu odvodíš, které satelity bys měl v daném místě a čase vidět a které tedy má smysl začít hledat.

--------
Rychlost akvizice signálu v samotném čipu záleží na těchto věcech:
- velikost prostoru frekvencí, které je nutné prohledat (lze urychlit tím, že víš, kde zhruba se satelit nachází - třeba plus mínus desítky či nízké stovky Hz)
- velikost prostoru času (nelze urychlit)
- počet hardwarových "jednotek", které hledají signál na dané frekvenci a v daném čase (záleží na čipsetu - čím víc, tím je samozřejmě dražší; ale akvizice rychlejší)
- anténě (lepší zisk a nižší šum -> rychlejší potvrzení signálu v případě, že se v daném "bodu" skutečně nachází; plus rychlejší "druhotná" synchronizace)
- vývojáři, aneb jak jsou schopni/ochotni/je jim dovoleno si hrát s akvizicí pro případy, kdy je k dispozici čistě GNSS bez žádných dalších pomůcek (lze vymyslet spoustu vychytávek, jak to v průměrném případě hodně vylepšit, ale stojí to čas a peníze na vymýšlení i implementaci)


------------
Jinak návod na editaci zdroje AGPS je zajímavý, o tom jsem nevěděl, někdy zkusím na svém LG G2 kupovaném v Americe, tam mi vždycky trvalo věčnost, než se GPS chytla.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod Olchor » úte říj 27, 2020 16:42

Tak jsem si stahnul GPS test, aktualizoval AGPS ( umí to přímo ta appka) a někdy vyzkouším, jestli se to zlepšilo. Popř. jestli pomůže někde v lese na chvíli zapnout mobilní data, aby se GPS chytla dřív.
Díky za rady.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod apuka » úte říj 27, 2020 17:55

@karaya1: Ano, ja jsem mel na mysli ten almanach.

Tak teoreticky jak rychly muze byt "chyceni signalu", kdyz nema vubec nic, ceho se muze chytit (nema AGPS a zapnes jej za moc dlouhy cas na druhem konci sveta, navic nema signal), tj. musi pouzit vyhradne jen data ze satelitu? Potrebuje min 4 satelity na slusne urceni 3D polohy, zpravy jsou po 30-ti sekundach, tj. teoreticky by mohlo stacit max 120 vterin, pokud dokaze paralelne cist z kazdeho z tech ctyr satelitu. Vlastne ten nejhorsi mozny pripad by odpovidal i jednomu kanalu. Je to tak? Nebo je tam jeste neco, bud co to urychli nebo zpomali.

Jsem si schvalne zkousel tim GPS Testem, dal jsem rezim letadlo, smaznul AGPS. Prvni satelit se chytil za cca 2:45 min, druhy za cca 15,5 min, po 23 minutach, kdy jsem jeden ztratil jsem to vzdal.
Potom jsem zapnul mobilni signal (letadlo OFF), vymazal AGPS. Prvni satelit se chytil rychleji, uz za par desitek vterinza skoro 3 min. jsem uz mel dva. Dalsich pet nic, tak jsem to vzdal.

Nakonec jsem zapnul urychleni pouzitim Wifi, smaznul, zapnul data. Za cca 25-30 vterin jsem mel prvni satelit, Po 3,5 minutach byl dalsi. PO celkem 5-ti minutach nic dalsiho, skoncil jsem.
Ani v jednom pripade jsem nemel jeste pozici.

Stahnul jsem aktualni AGPS data, spustil GPS. Za cca 22 vterin mi naskocilo prakticky najednou 5 satelitu, za dalsich 10 vterin uz sedm a mel jsem pozici, za minutku a neco uz jsem mel 9 satelitu. Jen jsem nestihl zaregistrovat, kdy naskocil 3D Fix.

Mobil Samsung A60, v mistnosti u okna (kde ale dopoledne chytal 9 satelitu docela slusne).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod mike » úte říj 27, 2020 18:12

:roll: na cold start se vzdycky doporucuje misto z co nejlepsim vyhledem na oblohu tj. idealne nekde venku na kopci, louce apod. Rozhodne ne doma u okna, kde mobil "vidi" v nejlepsim pripade pulku oblohy, realne jen maly vysek. Pak je samozrejme rozdil mezi cold startem a startem s pouzitim AGPS dat obrovsky.

apuka píše:Potrebuje min 4 satelity na slusne urceni 3D polohy, zpravy jsou po 30-ti sekundach, tj. teoreticky by mohlo stacit max 120 vterin, pokud dokaze paralelne cist z kazdeho z tech ctyr satelitu.

He? Krome priserne prace s informacema, kterou jsi vyse opet predvedl (12.5 minuty...) nerozumis ani slovu paralelne? Teoreticky staci 30 sekund, protoze min nez 12 kanalove prijimace uz snad ani nejsou, prakticky je u meho 12 let (!) stareho Sirf III 45 sekund, jak uz jsem psal. AGPS data tam nemam a do minuty se chyta i v mizernych podminkach, kdyz ho zapnu po mnoha mesicich. Kdyz ho pouzivam casto, tak je to par sekund.

Jako sorry, ale na vyvraceni tvych dezinformaci snad ze vsech oboru lidske cinnosti by byl potreba clovek na plny uvazek :? V tom clanku, co jsi odkazoval, neni nic, co by opravnovalo tvuj puvodni nesmyslny vyvod, ted ti to karaya1 podrobne popsal a ty z toho stejne vyvodis nesmysly... a hlavne se je bohuzel nestydis napsat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod apuka » úte říj 27, 2020 20:43

mike píše:He? ... nerozumis ani slovu paralelne? Teoreticky staci 30 sekund
No mas pravdu, neni to max 120 vterin, to jsem napsal blbost. Je to max 60. :twisted:
Ale prakticky muzes videt na tech mych pokusech.

Nic na tom nemeni, ze to bylo za oknem. Vsak pisu, ze s AGPS a datama to bylo za chvili 9 (devet) satelitu, vsechny (za dalsi chvili, po fixu) zelene nebo v nejhorsim zlute. Tj. devet dobre viditelnych satelitu - kdyz je dobre vidi a dobre se spojuje s AGPS, tak prece musi stejne dobre videt i bez.
Ty vysledky docela odpovidaji praxi, rozdilu kdyz jsem hodne dlouho nepouzival Wifi ani data a zapnul GPS a kdyz pouzivam kazdy vecer (ale nestahuji AGPS) a rano zapnu GPS.

Myslim si, ze bys mel radeji nekdy venku (klidne s perfektnim vyhledem na oblohu) vyzkouset svuj mobil tak, jak jsme popsal. Mozna potom se na to budes divat trochu jinak.
mike píše:na cold start se vzdycky doporucuje misto z co nejlepsim vyhledem na oblohu tj. idealne nekde venku na kopci, louce apod.
A muzes mi prozradit, jak to udelat, kdyz zacnu logovat zrovna pod kopcem v hlubokem udoli, kde mam vyhled na mensi cast oblohy nez res okno doma? Jo, mohu zapnout GPS pul hodiny predem za jizdy v buse, ze? Jenze co, kdyz nosim mobil vyply, bo necekam zadne volani, nevim, proc bych je zapinal.? Nebo jsem na dovolene a vubec jsem netusil, jak to tam vypada a cesta k nastupu je cela v hlubokem udoli a lese.
Proste idelani neco je, ale praxe je mnohdy jina.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod mike » úte říj 27, 2020 21:24

apuka píše:Nic na tom nemeni, ze to bylo za oknem. Vsak pisu, ze s AGPS a datama to bylo za chvili 9 (devet) satelitu, vsechny (za dalsi chvili, po fixu) zelene nebo v nejhorsim zlute. Tj. devet dobre viditelnych satelitu - kdyz je dobre vidi a dobre se spojuje s AGPS, tak prece musi stejne dobre videt i bez.

Nejdriv je potrebuje najit a to je tezsi. Signal je uvnitr slabsi, mezi budovama budou odrazy apod. Kdysi jsem si s tim hral a porovnaval signal u okna a venku. U stejnych satelitu mel vevnitr maximalne 2/3, ale spis polovinu nebo min.

apuka píše:Myslim si, ze bys mel radeji nekdy venku (klidne s perfektnim vyhledem na oblohu) vyzkouset svuj mobil tak, jak jsme popsal. Mozna potom se na to budes divat trochu jinak.

:roll: psal jsem, jak pouzivam svuj logger, ktery nema AGPS (resp. ma, ale mam ho vypnuty kvuli baterkam). Do minuty i v nejhorsim pripade.

apuka píše:Proste idelani neco je, ale praxe je mnohdy jina.

To sice je, ale to je ciste na tobe. AGPS data muzes mit stazene predem, kdyz GPS obcas pouzivas, tak polohu pribliznou satelitu zna. Opet, muj logger bez AGPS, nikdy jsem s nim nemel problem ani kdyz jsem prijel do hor a zacinal v hlubokem udoli za ranni nebo vecerni mlhy. Ta minuta, nez se chytnul, mne nevytrhne. A o 10 let novejsi mobil se opravdu chyta behem par sekund vzdy a vsude.

Abych to uzavrel. Jako obvykle hledas problemy tam, kde nejsou. Kdyz si Olchor koupi normalni mobil, tak je mit nebude.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod oodoow » úte říj 27, 2020 22:26

Moje hodinky se chytají do minuty, i když je zapnu daleko od minulého fixu, třeba to Thajsko vs ČR, nějakých Apukových 12 minut je nesmysl.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod karaya1 » stř říj 28, 2020 15:03

Olchor píše:Popř. jestli pomůže někde v lese na chvíli zapnout mobilní data, aby se GPS chytla dřív.

To pomůže vždy - a téměř vždy výrazně. Jinak si myslím, že když si při koupi nového telefonu pohlídáš, aby čip uměl všechny 4 systémy (tj. není nějaký prehistorický), tak to bude v pohodě.

apuka píše:Tak teoreticky jak rychly muze byt "chyceni signalu", kdyz nema vubec nic, ceho se muze chytit (nema AGPS a zapnes jej za moc dlouhy cas na druhem konci sveta, navic nema signal), tj. musi pouzit vyhradne jen data ze satelitu? Potrebuje min 4 satelity na slusne urceni 3D polohy, zpravy jsou po 30-ti sekundach, tj. teoreticky by mohlo stacit max 120 vterin, pokud dokaze paralelne cist z kazdeho z tech ctyr satelitu. Vlastne ten nejhorsi mozny pripad by odpovidal i jednomu kanalu. Je to tak? Nebo je tam jeste neco, bud co to urychli nebo zpomali.

Nějak se v tom ztrácím. A nejsem, myslím, sám :wink:
Na čem závisí rychlost akvizice signálu jsem psal výše - většinu parametrů my neznáme (hlavně kolik HW jednotek hledá signál a jak dlouho jim to v jakých podmínkách trvá). Jakmile se satelit "předá" z akvizice do trackingu, tj. přebere jej jeden trackovací kanál (a akvizice může hledat dál), tak se začíná "zarovnávat" s daty (velmi zhruba stovky milisekund) a s navigační zprávou (velmi zhruba deset sekund). Následně je potřeba mít "přečtenou" jednu zprávu, trvající 30 sekund. Takže spodní odhad, pokud nemáš vůbec nic, je 30 sekund na satelit.
Tento proces nicméně probíhá paralelně - tj. akvizice najde satelit, předá jej trackingu, hledá a najde další (třeba za další sekundu), předá trackingu atd., takže ty 30sekundové intervaly pro různé satelity běží vedle sebe.

Ad pokusy s AGPS: měj na paměti, že akvizice hledá nějaký signál a má o něm nějaké předpoklady, např. minimální výkon. Když jsi venku, tak satelitní signál typicky tyto předpoklady bez problémů naplňuje, když jsi uvnitř, tak to může být o dost těžší. Takže když máš vymazána komplet data a není se čeho chytit, jsi uvnitř (takže významně tlumíš sílu signálu), tak se může stát, že akvizice signál nenajde, ač tam je (prostě jej prohlásí za šum). Protože je dělána na běžné použití venku. S AGPS je rozdíl v tom, že pak dost přesně ví, kam se dívat, tím může prodloužit dobu hledání signálu na jednom místě a ten už pak ze šumu "vyleze". Ale aniž bych věděl, jak konkrétně to má tvůj přijímač uděláno, tak nemůžu soudit přesněji.

A ještě k tomu, jak rychle to musí být, aniž by bylo cokoliv k dispozici: safety-of-life přijímače mají na fix pět minut. Ale s podmínkama (minimální síla signálu, interference, velký rozsah dynamického pohybu přijímače, započítání případu "zapneme po deseti letech ve skladu"...), ve kterých by většina spotřební elektroniky nefungovala. Pokud mají nějakou inicializaci (desítky mil chyba v poloze, hodina v čase a k dispozici platný almanach), tak jen dvě minuty. Žádná AGPS, wifi, data.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod malejjarda » stř říj 28, 2020 16:31

Tak jsem schválně udělal pokus. Mám Xiaomi 5, jako záložní telefon. Naposledy jsem ho používal před 15-ti měsíci, 200km od domova, není v něm sim a wifi je vypnutá.
Zapnul jsem telefon, zapnul Mapy.cz a položil na parapet okna. Trvalo 4:30 minuty, než se našel, kde je. Což si myslím, zase není tak špatný výsledek.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod apuka » stř říj 28, 2020 17:06

Je pravda, ze ja jsem vychazel z informaci, ktere jsem mel uz z davnejsi doby. Tehdy jeste byl v mnoha zarizenich potrebny ten almanach, jak jsem si ted dohledal, novejsi uz jej mit nemusi, si ty satelity vypocitaji sami - ale almanach si stejne stahnou (rekneme na pozadi) a ukladaji si jej "do budoucna". Prave, jak karaya1 pise, kvuli dohledani, kde je jaky satelit, co mohou pouzit a nemusi prohledavat frekvence, kde je co.

@mike: Myslim si, ze Tvuj logger prave pro toto dokaze najit signal po 45-ti vterinach, jak pises. Almanach plati nejakych 180 dnu, cas mas v zarizeni jeste "v norme", kdyz jsi rel. blizko poslednimu pouziti, tak mas dalsi voditko. Kdybys zarizeni dal do nejakeho faktory resetu, kde se vynuluje veskera pamet a nebude mit vubec nic (krome casu, mozna), tak se dostanes na mnohem delsi cas.
Jsem se koukal na par testu zarizeni typu "safety-of-life přijímače" (hasici a pod.) spomenutych karaya1, v nejakych bakalarkach nebo diplomovkach a tam jim vychazely casy na cold start nejakych 150-240 vterin (takze je to jeste v norme), podla toho, co vsechno chybelo. Takze tezko uverit, ze Ty mas zarizeni, ktere je o rad rychlejsi za vsech podminek :wink:.
Jim vychazel prave warm start (kdyz mel k dispozici nejaka priblizna data, napr. ten almanach) na 45 vterin, hot start (kdyz maji k dispozici AGPS) byl v radech vterin nebo trochu nad 10 vt.

Jinak jeste upresnim ten minimalni maximalni cas na presne zamereni jednoho satelitu - zprava ma 30 vterin, efemereidy nejakych 19,2, takze v nejhorsim pripade, kdyz zacnes cist zpravu tesne za hlavickou casti s efemereidy (tj. nevis, ze ctes prave je), nebo pro lepsi predstavu od 2. bitu efermereidu je to celkem 49,2 vt. A to neberu v uvahu nalezeni frenkvence a zarovnani casu. Ale rozhodne nemuzes to vzit tak, ze kdyz mas 12 paralelnych kanalu, tak za 50 vterin mas zamerene z niceho (cold start) vsechny nutne satelity a fungujes.
karaya1 píše:Ad pokusy s AGPS: měj na paměti, že akvizice hledá nějaký signál a má o něm nějaké předpoklady, např. minimální výkon. ...když máš vymazána komplet data a není se čeho chytit, jsi uvnitř (takže významně tlumíš sílu signálu), tak se může stát, že akvizice signál nenajde, ač tam je (prostě jej prohlásí za šum)
Prave proto jsem psal, ze vsechny satelity byly s kvalitou signalu zelene nebo zlute. Ted nevim, jaka je hranice ktere barvy, ale tyto se vsechny normalne mohou pouzit na sledovani, tj. nemel by se jejich signal hodnotit jako sum. Co si pamatuji z minula, i venku byvalo vetsina satelitu zluta, sem-tam zelena (jo, casto chodim v ne idealnich podminkach). Ale to musim jeste odzkouset s timto mobilem, jak to vidi.

Edit: opravil jsem preklep (minuty misto vterin).
Naposledy upravil apuka dne stř říj 28, 2020 20:25, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod mike » stř říj 28, 2020 17:26

:roll: vis o tom, ze jednotlive chipsety maji specifikace? A ze v tech specifikacich byvaji i nejake casy? Pro mu stary Sirf III tam je:

- Average Cold Start in 42 seconds

(doufam, ze rozumis slovu average). Ano, je klidne mozne, ze to neni pro uplne prvni inicializaci po vymazu uplne vseho, ale to rozhodne neni nic, co by bezny uzivatel videl casteji, nez jednou za zivot mobilu a nejspis ani jednou, protoze ten mobil se ve fabrice otestuje a pritom se nejspis nainicializuje i GPS. Na zacatku byla rec o zapnuti po tydnu, tys tvrdil nesmysly o 12.5 minutach a najednou vydrzi almanach pul roku.

Uz jsem to psal, ale jeste jednou. Jako obvykle argumentujes extremnim a v praxi nepodstatnym prikladem, ale podavas to jako by to byl standard #-o

BTW, nepsal jsem 45 minut, ale sekund ](*,)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod karaya1 » čtv říj 29, 2020 7:48

apuka: pošleš pro zajímavost link na ty bakalářky/diplomky? Safety-of-life navigace, které jsem měl na mysli já, mají jakožto certifikované přístroje jiné nároky než spotřební elektronika. U certifikovaného přístroje si nesmíš dovolit vypustit do světa informaci o poloze, která by mohla obsahovat chybu - takže např. efemeridy se musí přečíst dvakrát, než je můžeš použít (abys sis potvrdil, že je máš správně) - což znamená minimálně minutu. (Proto je zmiňovaný požadavek na rychlost startu s inicializací dvě minuty.)

U spotřební elektroniky ti toto všechno odpadá, protože z hlediska výrobců je lepší co nejrychleji vypustit nějakou polohu a pak ji případně doopravit, než čekat pět minut na dokonalý fix. Takže nastupují heuristiky, efemeridy se čtou jen jednou (případné chyby se detekují a opravují později) a vůbec se dělá vše pro to, aby byla poloha co nejdřív. Nedivím se tomu, že i cold start (což znamená bez jakékoliv inicializace, tj. i bez almanachu) může v průměrném případě vyjít na 42 sekund - právě protože to je spotřební elektronika, která bude mít všechny kontrolní funkce potlačené ve prospěch rychlosti.

apuka píše:zprava ma 30 vterin, efemereidy nejakych 19,2, takze v nejhorsim pripade, kdyz zacnes cist zpravu tesne za hlavickou casti s efemereidy (tj. nevis, ze ctes prave je), nebo pro lepsi predstavu od 2. bitu efermereidu je to celkem 49,2 vt.

Tohle opět nechápu (hlavně jak jsi došel k těm 19,2 sekundám). Přijímač to dělá následovně (ještě tě naučím si naprogramovat vlastní přijímač :wink: ): poté, co se zarovná s daty (tj. má správný posun mod 20 ms, což je doba jednoho bitu), tak má proud bitů a v něm si musí udělat pořádek, tj. zjistit, kde v navigační zprávě vlastně je. K tomu slouží sekvence HOW (Handover Word), který je na začátku každého 6sekundového sub-frame. Čili přijímač v proudu bitů hledá sekvenci HOW a jakmile ji najde, tak začne dekódovat data. (Správně by přijímač měl ještě počkat 6 sekund na další HOW, aby si potvrdil správnost zarovnání, ale to u spotřební elektroniky nečekám.) Tedy přijímač začne smysluplně číst zprávu na začátku nějakého 6sekundového okna. A protože si umí dekódovaná data ukládat do paměti, tak nevadí, že začne z nějaké části efemerid, během 30 sekund je bude mít komplet, ať začne odkudkoliv.

Takže se do výpočtu zařadí 30 sekund jako doba, než máš komplet efemeridy, k tomu 6 sekund jako nejhorší doba, než "potkáš" HOW a k 42 sekundám Sirf III to je ještě 6 sekund na nalezení čtyř satelitů a jejich předání do trackingu. Nic nemožného, v rozumných podmínkách. Náš safety-of-life přijímač uměl venku chytit všechny viditelné GPS satelity pod sekundu :wink:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: mobil s dobrou GPS

Příspěvekod mike » čtv říj 29, 2020 17:20

karaya1 píše:Tohle opět nechápu (hlavně jak jsi došel k těm 19,2 sekundám).

Jeste jsi nepochopil apukovo uvazovani? ;-) Vzit ode vseho nejhorsi moznost a pak je poscitat (pripadne mezi sebou vynasobit). Co na tom, ze to bezi paralelne a ze na poradi az tak nezalezi. Proste zene vsechno do extremu a pak to vydava za standard. Ale to uz jsem psal ;-)

Tve vysvetleni je ale uzitecne, vidim v nem, proc moderni chipsety maji average cold start okolo 35 sekund.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Mapy, navigace, GPS