Navigace pro začátečníky

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Navigace pro začátečníky

Příspěvekod senozaty » pon srp 8, 2011 0:35

Ahoj lidi. Právě jsem se vrátil z mého prvního výletu po horách. Né že bychom to s přítelkyní podcenili co se výbavy týče, ale nastal problém. Šli jsem od Prášil po nouzových nocovištích až k Plešnému jezeru. Ale na vrcholu Plechý nastala chyba. Minuli jsme odbočku k Plešnému jezeru a šli dále po hranicích. Dostali bychom se tam taky, ale za hodně dlouho. Vrátili jsme se a odbočili již dobře, jenže bylo už 22 hodin tma jako na zavřenym WC v paneláku a tak jsme nemohli riskovat sestup (kdo šel tak ví) a museli jsme přečkat noc na stezce z Plechého k jezeru. A už nikdy více nechci.

A proto se chci zeptat. Chceme si koupit GPS navigaci, ale nevím o tom skoro nic. Mapová nemapová, citlivost přijímače...... Prostě chceme nějakou navigaci, která nám ze začátku než se nám bude chtít investovat 8čku do navigace, bude stačit. Plánujeme chodit jen po čechách a sbírat zkušenosti než se vydáme někam jinam. Nějak nechápu například mapová nemapová. To jako nemapová mě vede víceméně přímo k cíli? jak se zadá cíl když nemá mapu a nevim souřadnice? Přijde mi to jako lepší buzola.

Zkrátka bych potřeboval navigaci která má označení: pro nenáročné a začínající turisty

Jediné co vím že bych chtěl nebo byl rád je aby měla:

teploměr,
výškoměr,
možnost nahrání map (pokud tedy ta nemapová nefunguje tak jak jsem naznačil)
možnost uložení pozic a souřadnic GPS (to třeba umí každá jak to atk vypadá)


Víte co, jelikož je to první navigace, navíc nevím jeslti nás to za rok nepustí, tak jsem koukal po něčem levnym jako třeba Garmin eTrex H což podle mě neni navigace, ale jenlepší kompas, kam si mou uložit kudy jsem šel. A nejlevnější co jsem našel a asi by mi tak dle mých laických vědomostí vyhovovalo byl Garmin eTrex Vista HCx

ale fakt nevim co vlastně potřebuji:D díky moc za jakýkoliv návrh, připomínku co by měla určitě umět, nebo jakýkoliv jiný podnět.
Uživatelský avatar
senozaty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon srp 8, 2011 0:05

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod zoul » pon srp 8, 2011 6:32

Pokud byl tohle jeden z vasich prvnich vyletu do hor, tak si podle me navigaci ciste podle GPS spis koledujete o dalsi problemy. Malo signalu, zdechle baterky, chybejici mapove podklady, rozdily ve formatu souradnic, snaha dojit vzdusnou carou "podle sipky" a podobne. Navrhoval bych pribrat spis mapu a buzolu a naucit se poradne chodit podle nich. (A celovka taky neni marna, ja si ji beru malem i na nakupy do samosky.) Konkretni misto neznam, ale s mapou byste si podle me temer jiste nezasli tolik. Vzdycky v ni najdete nejaky orientacni bod, podle ktereho zjistite, ze uz jste presli. A jakmile budete kloudne chodit podle mapy, uz budete aj lip vedet, v cem presne by vam mohla pomoct GPS. (Kdyz to shrnu strucne, GPS neni "moderni verze mapy".)
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod DAV » pon srp 8, 2011 6:43

Určitě Garmin , ne že by byl bez chyby, ale mají ho snad všichni. Určitě mapovou s 3D magnetickým kompasem, barometrický výškoměr je sice krásná věc, ale pokud nelétáš nebo nechceš znát téměř přesné převýšení, tak je na nic. Osobně Oregon, Dakota oba mají dotykový display, Dakota má nižší spotřebu a je použitelnějí na kole.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod Zdéňa » pon srp 8, 2011 6:45

Počkal bych na novou řadu Garmin eTrex (10,20,30). Má vyjít teď někdy srpen - září a bude určitzě levnější jak Oregon/Dakota. Sám první navigaci také sháním a řekám na ty nové eTrexy..
PS: s dobrou čelovkou se ten sestup z Plechého k Plešnému jezeru celkem v pohodě dá :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod DAV » pon srp 8, 2011 7:27

Samozřejmě záleží na penězích, docela dost se dá sehnat na aukcích.
S čelovkou a GPS jsem objevil nový druh turistiky.Baterky jsou problém, mapa je potřeba vždy. Jinak mohu potvrdit s GPS jsem začal ještě více bloudit, přestal používat tur. cesty, chodim po různých pěšinách, často přímo za šipkou. Pokud vše spojím s geocachingem mám docela přesné, domorodé informace o místě a chodím na místa, kde bych normálně prostě nešel.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod senozaty » pon srp 8, 2011 10:13

To zoul: no nebyl to úplně první, ale tak abych nebyl špatně pochopen. Mapu samozřejmě nehodlám odložit právě kvůli bateriím, poškození, nebo jinému problému. Buzolu jsme měli s sebou. Ale .... Na Plechým jsme zkrátka minuli žlutou, a vydali se dále po hranicích. Všimli jsme si toho relativně brzo cca jeden km jsme ušli nicméně pořád je to kilometr zase back do kopce. O tu navigaci mi jde spíše jako o doplněk mapy. Něco jako druhý metr. Navíc chození za šipkou asi moc nehrozí, protože pokud to bere (což předpokládám) vzdušnou čarou (nemapová) tak jít přez polomy, bažiny mimo stezku..... A pak v září nás čeká SEDMIČKA (přechod beskyd myslim druhý ročník na prvním jsem nebyl byla jen přítelkyně a taky řikala že v jednu chvíli nevěděli kde jsou a GPS by upotřebili) Co se týče čelovek, tak ty byly, měl jsem jí na hlavě jak já tak přítelkyně, nicméně jsme se tímto poučili a tvz. No Name čelovku už nikdy nechci ani na ryby. Moje odešla po cca 5 minutách, kdy mi nedopatřením spadla na zem, a přítelkyně nemohla jednou čelovkou osvětlit prostor jak pro mě tak pro ní, jelikož se tam jde v zástupu jinak to nejde. Podcenili jsme spíše síly, protože jsme se ráno vydali ze Strážného s tím že NN v Novém Údolí vynecháme a tak se i stalo. :D A jen perlička. Někam jsem zašantrošil novou mapu šumavy, takže na rychlo jsem si půjčoval mapu od kolegyně v práci, protože ani při projití 2 knihkupectví a tesca jsme turistickou mapu té oné části co nás zajímala nesehnali. Byla z roku 1991, a např Bučina je tam zakreslena jako vesnice s cca 12 baráky, ale ejhle Bučina byla v 50 letech srovnána se zemí. S tím by mi seci navigace nepomohla, ale tak jsem se ponaučil, že mapu opravdu aktuální. K tomu se Váže otázka, nevíte jestli by mi Geodézie nebo podobný "ústav" na požádání a samozřejmě zaplacení vytiskl podrobnou mapu určitého úseku co bych si vybral? Protože třeba tu sumavu jsem musel mít na Dvou mapách.

To Zdéňa: jj to jistě dá, leč o tom jsem se poučil právě při tom sestupu:D Takže nové jsou objednané, tak snad http://www.pro-outdoor.cz/svitilny/svitilna-siju-ninox bude milionkrát lepší volba:D

To DAV: tak samozřejmě nelze se spoléhat na jeden zdroj ať již mapu, nebo GPS nebo trasy kombinace všech s "domácíma úkolama" je jistě ta nejlepší volba. A ten výškoměr je spíše pro přítelkyni to si tak nějak podmnínila ona, aby prý věděla:D i když převíšení 300 metrů po 2 km je něco jiného než 300 metrů na 5 km:D
Uživatelský avatar
senozaty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon srp 8, 2011 0:05

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod rezna » pon srp 8, 2011 10:22

senozaty píše:nevíte jestli by mi Geodézie nebo podobný "ústav" na požádání a samozřejmě zaplacení vytiskl podrobnou mapu určitého úseku co bych si vybral? Protože třeba tu sumavu jsem musel mít na Dvou mapách.


tohle resim kompletnim turistickym altasem CR, ze ktereho lze vyjimat jednotlive listy a tak si s sebou vzit vzdy jen to co je nutne - atlas vysel znacne levneji nez si 'zmapovat' celou CR klasickymi KCT mapami - http://www.atlascr.cz/
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod senozaty » pon srp 8, 2011 10:28

hej to vypadá velice dobře děkuji za tip.
Uživatelský avatar
senozaty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon srp 8, 2011 0:05

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod zoul » pon srp 8, 2011 10:30

Co se map týká, my máme doma velký turistický atlas ČR 1:50 000. Jednotlivé listy jsou vyndavací, takže si s sebou bereme vždycky jen konkrétních pár kusů, a kdyby se s nimi něco stalo, výrobce slibuje možnost dokoupení jednotlivých listů (zatím jsme nezkoušeli). Je to pěkné řešení, i když tedy o dost dražší než kupovat mapy postupně (náš atlas byl naštěstí dárek).

Edit: Jsem pomalej :) Aspoň je vidět, že se nelíbí jen mně.
Naposledy upravil zoul dne pon srp 8, 2011 17:42, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod senozaty » pon srp 8, 2011 10:37

mě se taky hodně líbí asi ho objednám přítelkyni k narozeninám má je v pátek a udělám tak radost i mě:D za tento tip opravdu děkuji. No je vidět že plno věcí nevím neznám:D
Uživatelský avatar
senozaty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon srp 8, 2011 0:05

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod geraldG10 » pon srp 8, 2011 10:58

Možná jen pro upřesnění rozdíl mezi mapovou a nemapovou je opravdu v tom že nemapová prostě žádnou mapu nemá a tak stejně nevíš kde seš pokud nemáš papírovou mapu kde jsi schopný odečíst souřadnice a mapová neznamená že ti bude ukazovat cestu, ta ti taky ukáže jen přímý směr k cíly a zbytek se musíš dívat do mapy (ano je to trochu zjednodušené), tentokrát už do digitální co máš v GPS. To jen abys měl jasno co můžeš od mapové GPS čekat.
P.S. Stejně ten kdo zkusil geocaching ví, že chození za šipkou se nic nevyrovná :lol:
Uživatelský avatar
geraldG10
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon črc 11, 2011 14:18
Bydliště: Plzeň

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod zoul » pon srp 8, 2011 11:15

geraldG10 píše:P.S. Stejně ten kdo zkusil geocaching ví, že chození za šipkou se nic nevyrovná :lol:


Právě proto jsem psal, že GPS může občas věci spíš zašmodrchat :–) Dodneška si dobře pamatuju, jak jsem se asi před čtyřmi roky za šipkou brodil vysokým obilím a pak balancoval na kmeni stromu přes široký potok, abych nakonec vyšplhal po mezi a na nultém metru vyšel na asfaltku s korzujícími maminkami.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod mike » pon srp 8, 2011 16:22

senozaty píše:Na Plechým jsme zkrátka minuli žlutou, a vydali se dále po hranicích. Všimli jsme si toho relativně brzo cca jeden km jsme ušli nicméně pořád je to kilometr zase back do kopce. O tu navigaci mi jde spíše jako o doplněk mapy. Něco jako druhý metr.

Na tohle ti nepomuze ani GPS, ledaze bys do ni porad cucel. Pomuze pouze orientacni smysl. Jde o to, ze si musis vubec uvedomit, ze asi jdes spatne a teprve pak tahas mapu a GPS. Kilometrova zachazka neni nic moc ;-) Kdyz jdes po znacce, tak ti holt musi dojit, zes uz dlouho zadnou nevidel.

Osobne pouzivam navigaci jako doplnek mapy v mobilu a to jen kdyz opravdu potrebuju zjistit, kde jsem. Uz se mi to parkrat hodilo v horach (je to tohle sedlo nebo to vedle?), po Cechach snad jeste ne. Jinak s sebou nosim akorat nemapovou GPS, ktera mi loguje trasu. Da se pouzit i na navigaci, ale samozrejme to neni tak pohodlne, jako s mapovou. Je to fajn v situaci, kdy se clovek potrebuje vratit do stejneho mista. Uz jsem to nekolikrat pouzil v horach, kdyz jsem si nekde odlozil batoh a sel nalehko na vrchol. Samozrejme se daji odecist souradnice a najit primo na mape, ale to mapova zvladne sama. Ma ovsem taky sva omezeni, pro mne zasadni. Mapy. Garmin ma vektorove a zdaleka ne tak dobre, jako turisticke, co pouzivam v horach (pro CR ovsem dobre jsou). Radej si tedy naskenuju papirovou, i kdyz je to desna otrava. No a samorejme vydrz na baterky, ta je u nemapovych nekolikanasobna. Mimo civilizaci opet zasadni vec.

V tvem pripade bych spis investoval do dobre celovky (lepsi, nez tvuj vyber) a trenoval orientaci s mapu. S GPS si orientacni smysl akorat pokazis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod brhel » pon srp 8, 2011 17:30

Já mám Garmin 60 CSx

nemapová GPS ti ukáže jen polohu - souřadnice (+ nadm. výšku, zaznamená trasu, kudy jsi šel ...)

mapová GPS bez koupené mapy = nemapová GPS

mapová GPS + dokoupená mapa
-ukáže Ti, kde jsi - vidíš na mapě, že jsi třeba 100 metrů od rozcestí
-česká Topo mapa Garminu neumí navigovat po tur. cestě (slovenská prý umí)
-česká Topo mapa Garminu umí navigovat po silnici - pípne, že je jsi na křižovatce a že máš odbočit

pro občasné zjištění místa kde jsi, je dobrá mapa a znalost, jak mapu zorientovat a jak v ní číst
- odbočku lehce přejdeš i s GPS

GPS je vhodná když
- hraješ geocaching
- chceš si zaznamenávat trasu, kudy jsi prošel
- jedeš do neznáma (rumunský karpaty) pro který nejsou kvalitní mapy a na webu si stáhneš aspoň záchytný body (chata, pramen vody, vrchol, sedlo ...)

PS: Hodně hráčů Geocachingu začíná (začínalo) s přístrojem Garmn eTrex Legend - je poměrně levný
- jelikož pak hráči přejdou často na něco lepšího, měl by být dostupný po bazarech
- volil bych barevný display
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod oodoow » pon srp 8, 2011 17:52

Mně teda GPS šetří čas a hlavně nervy při špatném značení.
Typická situace: Už dlouho jsem neviděl značku a jsem lehce nervózní, jestli jdu správně - potom je GPS k nezaplacení, stačí mrknout a je jasné, jestli jsem přehlédl odbočku anebo jsem stále na značce.
Další užití je, když značka vede přes různé louky, kde značky nebývají a je lehké se ztratit.
A potom samozřejmě když je někde rozdvojka a značka nikde, to má potom člověk buď GPS, anebo to musí tipnout a případně se vrátit. V noci a při špatné viditelnosti se tyhle výhody ještě násobí.
Tohle všecko platí samozřejmě pouze v případě, že je v GPS nahraná kvalitní mapa s turistickými značkami.
No a pak se ještě gps hodí těm, co si chtějí evidovat kolik a kde nachodili, jak rychle a s jakým převýšením. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod mike » pon srp 8, 2011 18:23

oodoow píše:Tohle všecko platí samozřejmě pouze v případě, že je v GPS nahraná kvalitní mapa s turistickými značkami.

A ze znacky na mape odpovidaji tem v terenu. Kdyz si prohlizim logy z GPS na mapach Seznamu, tak je to obcas dost rozdil.

oodoow píše:No a pak se ještě gps hodí těm, co si chtějí evidovat kolik a kde nachodili, jak rychle a s jakým převýšením. :)

Na to ovsem uplne staci nemapova nebo GPS logger bez displeje. Vyhodou je podstatne mensi spotreba. Na prevyseni je GPS bez barometrickeho vyskomeru celkem k nicemu, obvykle mi ukazuje aspon dvojnasobek toho, co hodinky s vyskomerem, jelikoz vyska furt lita nahoru a dolu. Zprumerovanim se to vylepsi, ale porad je to dost nepresne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod oodoow » pon srp 8, 2011 18:47

No, pokud mapa neodpovídá realitě, tak bych neřekl, že je kvalitní.

Souhlas, co se týče převýšení, bez barometrického výškoměru to ukazuje hodně nepřesně. Dokonce i s ním, pokud se mění počasí a není u garmina nastavena autokalibrace anebo to člověk nekalibruje ručně.
Teoreticky by se ale po nahrání do počítače měla dát výška dopočítat podle šířky a délky, ale to je zas o tom, jak kvalitní je mapa a software.

Logger bude dobrá volba na delší akce. Na 14 dní provozu normální gps bych potřeboval už docela slušnej balík baterek.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod mike » pon srp 8, 2011 18:58

Pravda, slova Shocart a kvalitni k sobe moc nejdou ;-) Jenze zrovna znacky se v terenu obcas meni a nez se zmena dostane na mapy muze trvat.

S kalibraci a pocasim bych neprehanel, pouzivam hodinky s vyskomerem 9 let a denni zmena o vic nez 50 hm je spis vyjimka. Vetsi odchylky jsou kvuli teplu/zime, takze obcas kalibrovat je stejne potreba.

Presne tak, na delsi akce. Ma nemapova GPS ted vydrzi asi 2.5 dne a na 14 dni mi k ni staci 5400 mAh powerbank. Logger bez displeje by na tom byl jeste lip.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod DAV » pon srp 8, 2011 19:18

Ono to Shocartu trvá dýl, než KČT ukradne data. :mrgreen:
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod senozaty » stř srp 10, 2011 14:50

jen ještě malinkatý dotaz. právě mi odešel telefon, tak mě napadlo nevíte zda se prodává nějaký telefon s turistickou navigací, popřípadě ke kterému by takové mapy byly ke stažení?
Uživatelský avatar
senozaty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon srp 8, 2011 0:05

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod Zdéňa » stř srp 10, 2011 14:57

Můžeš si koupit telefon s Androidem, nainstalovat aplikaci Locus (umí uložit online mapy do telefonu) anebo nějakou online aplikaci (mapy.cz) a na to, aby ses po cestě párkrát na to podíval to stačí. Pokuď ale budeš chtít podle toho chodit často, tak za a) není to tak odolné jako navigace a za b) baterka bude mít podstatně kratší životnost..
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod senozaty » stř srp 10, 2011 15:02

no faktem je že i ten kterej bude mít třeba prto auta tak mi ukáže polohu, a pokud se připojim na mapy.cz tak mohu tu polohu zadat a je vyřešeno. to je fakt:D kuji.
Uživatelský avatar
senozaty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon srp 8, 2011 0:05

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod brhel » stř srp 10, 2011 17:20

Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod TooMooX » ned srp 14, 2011 5:41

Nejlevnější řešením je odolný telefon Samsung Xcover 271 cena od 2400kč Třeba už má i nástupce - nesleduji to + program TrekBuddy ZDARMA + mapové podklady stáhnuté v telefonu :wink:

+ cena
+ odolnost
+ praktičnost (je to zároveň telefon :))
+ vydrž baterii (se zapnutou GPS po 12 hod na polovině kapacity baterek)
+ rychlost -> satelity najde během minuty při opětovném startu během pár sekund.
+ vše zdarma - program i mapové podklady např pro ČR a SK máš v mobilu toto: http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/#pos=49.19312P20.24059P14
+ nabíjí se z mikroUSB tj můžeš ho nabíjet i z notebooku
- nemá teploměr
- malý displej
- horší čitelnost na přímen slunci
- program TrekBuddy nelze využít v autě (nevytvoří/nepřepočítá trasu)

Tady se řešil:
http://www.outdoorforum.cz/viewtopic.php?f=69&t=2939&start=420
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod Yopo » ned srp 14, 2011 9:39

Pre mobily existuje celkom slušný český program SMARTMAPS, ktorý obsahuje v mapových podkladoch i turistické chodníky a cyklochodníky v mierke 1:25 00, 1:40 000, 1:50 000 a 1:75 000. Rozbehneš to na platforme: Android, Symbian, Windows Mobile, Windows CE, Windows Phone 7, Palm OS, JAVA, iOS (iPhone). Ja od nich vlastním Locator. Ten síce plnohodnotne nenaviguje (nenavigje po cestách, turistických chodníkoch), ale ukazuje aspoň polohu kde sa nachádzaš. Ak si zadáš POI bod, tak sa môžeš nechať navigovať k bodu (ide to ale najkratšou cestou, čiže vzdušnou čiarou). Ja to používam iba v nepriaznivom počasí pre korekciu vzdialenosti od turistického chodníka. Inak mám radšej klasické Nokia mapy. Žerie to menej energie a funguje to ako nemapové GPS lebo v teréne Nokia nemá zakreslené zvážnice a turistické chodníky (vidíš iba zelenú plochu a občas nejakú väčšiu spevnenú cestu). Najdôležitejšia je však aj tak domáca príprava POI bodov. Tie si zvolíš podľa vlastných potrieb a zároveň si pri tom aspoň poriadne naštuduješ plánovanú trasu a neideš nepripravený ako pri mapovom GPS.
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod sandy » stř lis 2, 2011 4:50

Ja mam htc a pouzivam trek buddy mam postahovanou celou republiku z cykloserver.cz a je to total best a v aute se da pouzit taky je pro to dokonce i. hlasova navigace jen ji musis vytvorit v jinem programu ten da dohromady trasu s povelama a umi to i navigovat kudy chces kdyz si vytvoris trasu kterou dáš do telefonu tak té to naviguje presne podel ni
Valhala čeká.... :twisted:
Uživatelský avatar
sandy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 159
Registrován: čtv zář 22, 2011 0:21
Bydliště: Jihlava

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod wawrik » stř lis 2, 2011 7:15

mike píše:Ma nemapova GPS ted vydrzi asi 2.5 dne a na 14 dni mi k ni staci 5400 mAh powerbank. Logger bez displeje by na tom byl jeste lip.

Akú GPS máš?

2All: Aký logger mi odporučíte? Dá sa očakávať reálna výdrž tak 2-3 týždne (10 hodín denne) bez nabíjania?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod mike » stř lis 2, 2011 15:43

Locosys BGT-31. S tou vydrzi uz to bohuzel neni pravda, baterka ma dost a vydrzi uz jen asi 10 hodin... Takze se jim zrovna chystam napsat, co s tim. Protoze jednoduse vymenit se neda, je tam napevno. Dan za vodeodolnost.

Ad logger: pochybuju, ale treba neco najdes. Koukej po novem chipsetu Sirf IV, mel by mit nejlepsi power management.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod karitapepe » stř lis 2, 2011 19:55

já mám garmina v mobilu,mají snad téměř všechny topo(turistické)země,samozřejmě i silniční.Když zapnu garmina,tak docela přesně ukazuje a vyznačuje chodník barevně a to nemusím mít nastavené navigováni.Samozřejmě používám mapu,ale proč si nenainstalovat garmina s turistickými a cyklo mapami,když je "zadarmo" :partyman: jo,mám ho na Nokii 5800 a vydrží celý den,topo mapy mám vyzkoušené -Polsko,Česko a Slovensko a všechny Ok,jediná nevyhoda je,že pokuď je vyplé integrované GPS,tak déle nabíhá
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Navigace pro začátečníky

Příspěvekod Luci Luc » ned lis 3, 2013 18:00

Parádní. Není třeba dávat ani dotaz. Přečteno, prostudováno a napíšu Ježíškovi o Garmin eTrex 30 :t:t Ještěže tohle forum existuje =D>
Uživatelský avatar
Luci Luc
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: pát črc 17, 2009 9:33
Bydliště: Rousínov u Vyškova

Další

Zpět na Mapy, navigace, GPS