Navigace a turisticke mapy v mobilu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod oodoow » čtv říj 12, 2023 12:11

apuka píše:Nezavisi to na existence turisticke znacky.

Jak nezávisí? To pak tedy asi oblbli/zavedli jenom tebe. Normálním lidem dojde, že pokud je někde značená turistická, tak to nebude lezecký úsek a je bezpečné tam jít. Zvlášť v Tatrách, kde turistické trasy nevedou ani tam, kde by z hlediska obtížnost v pohodě mohly. Moc nechápu, jak by sis to představoval lépe? Asi aby tam byl jiný symbol pro každou lezeckou obtížnost?
Jinak pro Tatry a zjišťování obtížností stezek jsem zatím viděl jako nejlepší info http://goat.cz/

A k tomu dalšímu: Jestli znáš jinou appku, která je jednodušší na používání a umožňuje takto lehce pracovat s osm mapama v offline módu. Tj. někam kliknu a natrasuje mi to tam cestu a hned ji ukáže včetně převýšení, tak to by mě zajímalo.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » čtv říj 12, 2023 14:27

oodoow píše:Jak nezávisí?
Obtiznost stezky nezavisi na tom, jestli tam je znacka nebo ne. Co pises, ze pokud je nekde znacka, tak tam nebude lezecky usek neni vubec pravda - dokonce uplne ani v Tatrach. Samozrejme, ne lezecky usek UIAA III, to mas tak, co ja znam v Rakousku. A kdyz uz je tam cca II, tak je to na znacce zabezpecene kramlami nebo retezi.

Jenze dej si veci do souvislosti - uz nejakou dobu se furt na mnoha mistech se rozebira, ze prece kazdy ma svate pravo chodit, kde chce, ze mu to nemuze nikdo zakazat ani za to pokutovat (a aplikovat tento ponekud spatny pohled i na okolite krajiny). (I) proto se hodne rozsirilo, ze se zacalo v prirode chodit mimo znacky, vetsinou podla stezek na mapach.cz. Toto je trend, ktery si musel vsimnout kazdy, kdo do te prirody chodi. Jeste pred par jednotkami let jsi mimo znacky videl pouze par skalnych turistu, kteri vedeli, kam jdou a co je tam ceka, ted jde velka cast lidi uplne mimo stezky, pokud to jde.
Na rozsireni tohoto trendu se podili samozrejme i mapy.cz, ze jsou mapy lip dostupne, lidi se naucili pouzivat GPS, najednou pocituje snad vetsina lidi v prirode nutnost si svoje vylety trasovat, nahravat so Stravy, Endomondo a buhvi kam, davat na to odkazy na FB, Instagram, ....

No a pri veskere ucte k temto lidem, oni fakt casto nejsou podle Tveho hodnoceni normalni - protoze jim fakt nedochazi, ze kdyz nekde neni znacka, tak nemusi byt vzdy bezpecne tam jit, nehledaji dalsi informace. Prece mapy.cz jim ukazou, kudy nejaka stezka je, kolik je to kilometru (cas je nezajima, oni prece vedi, ze za hodinu ujdou 5-6-7 km a to staci, ze existujou tereny, kde tolik neujdou, to nevedi), tak muzeme vyrazit.
Bohuzel, tak to je - az pujdes priste nekam ven, tak se zkus podivat kolem sebe, trocha se zaposlouchat, o cem lidi, co tam slapou mezi sebou mluvi a zjistis, ze jen opisuji skutkovy stav.
oodoow píše:Moc nechápu, jak by sis to představoval lépe? Asi aby tam byl jiný symbol pro každou lezeckou obtížnost?
To je jednoduche - nemit tam vubec horolezecke stezky obtiznosti alespon II nebo II+. Nebo na to mit dalsi vrstvu mapy, kterou si musis sam zvlast zapnout a odsouhlasit, ze vis, co delas.
Protoze by se - teoreticky - dalo predpokladat, ze kdyz si to nekde zapne, tak se potom napriklad i podiva a bude ridit spise goat.cz nez mapama.cz

Rikam, ze mapy.cz maji asi nejjednodussi zpusob ukladani offline map (snad Locus se s nima muze merit, jenze tam jsou casto ty offline mapy placene nebo si je musis vyhledavat). Ale pro pouzivani je to potom otazka zvyku. Ty uz roky pouzivas mapy.cz, ale pokud bys roky pouzival neco jineho, mozna by se Ti zdala ta appka intuitivni a mapy.cz slozita... Proste je to vzdy otazka zvyku, niceho jineho.

Jinak mne napriklad hodne stve prava ta vlastnost map.cz, ze (na ubytovani) chci udelat trasu, tak nekam ve zvetsene mistni mape kliknu - a ten blbec mi automaticky vypocita trasu z Ostravy. Nevim, proc, jestli to je nekde nastaveno jako "domov" nebo tam jsem byl naposled pripojeny k Wifi (na ubytovani spise pouzivam PC nebo tablet) nebo co. Pravda, ja nemam stale zaplou GPS, pro mne to mimo trasy jen zere baterky, ale je to pro mne fakt blbe, protoze si musim rucne vymazat start, potom zvetsit mapu a znovu nalezt druhy bod.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Olchor » pát říj 13, 2023 7:00

Mapy.cz používám skoro pořád, chválím. Nejsou samozřejmě dokonalé, ale to nejsem dokonce ani já. :) Co mě tam trochen štve, je ten zoomovací posuvník vpravo na kraji. Dá se teda vypnout, ale při každém zapnutí mapy, nebo jen klepnutí na displej je tam zas a musím dávat bacha, abych omylem nezoomoval. Dá se někde v nastaveních vypnout trvale?
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko
User is Online!

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod DrZkaza » sob říj 14, 2023 16:49

apuka píše:Jinak mne napriklad hodne stve prava ta vlastnost map.cz, ze (na ubytovani) chci udelat trasu, tak nekam ve zvetsene mistni mape kliknu - a ten blbec mi automaticky vypocita trasu z Ostravy. Nevim, proc, jestli to je nekde nastaveno jako "domov" nebo tam jsem byl naposled pripojeny k Wifi (na ubytovani spise pouzivam PC nebo tablet) nebo co. Pravda, ja nemam stale zaplou GPS, pro mne to mimo trasy jen zere baterky, ale je to pro mne fakt blbe, protoze si musim rucne vymazat start, potom zvetsit mapu a znovu nalezt druhy bod.

Tak tohle nebude chyba aplikace, ale chyba uživatele. Sám píšeš, že nemáš stále zapnutou GPS, tak jak má aplikace vědět, kde jsi a odkud chceš navigovat. Zřejmě vezme poslední polohu, kde tě evidovala. Mě naviguje prostě z místa, kde jsem aktuálně dle GPS. Navíc změnit začátek trasy na konkrétní bod není nic složitého. Teď jsem zkoušel použití přes prohlížeč, kde mám zakázanou polohu a prostě se mi to na začátek trasy zeptá, protože netuší, odkud chci na konkrétní místo navigovat.

Jinak k mapy.cz mám také několik výhrad, nicméně jsou aktuálně pro mne nejvyužívanější aplikací. A to mám staženo několik dalších mapových aplikací, protože mě mapy prostě baví a rád testuji, jaké kdo má mapové podklady a jak mapy v dané aplikaci vypadají. A je možné, že už jsem na mapy.cz prostě zvyklý, ale podle mě jejich verze openstreetmap vypadá graficky nejlépe.

Nedávno jsem jim hlásil mapovou chybu v Rakousku přímo v aplikaci a přišel mi zpětný mail, že děkují za nahlášení, že chybu opravili přímo v openstreet mapách a oprava se projeví v další aktualizaci map.cz. Takže nahlašování chyb funguje, i když se nejedná přímo o jejich mapový podklad.
DrZkaza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte říj 20, 2009 15:02

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Mawenzi » sob říj 14, 2023 19:02

me po updatu z minuleho tydne pri kazdem otevreni mapy zmizi trasa... driv jsem si natahla trasu a pak podle ni cely den sla, s tim, ze mobil byl vetsinou nekde v kapse a jen podle potreby jsem ho odemkla a mrkla se kde jsem a kam mam jit. Zobrazena trasa zustavala zobrazena. Ted pri kazdem odemceni telefonu a prejiti do map ji nemam vykreslenou, takze ji pokazde musim znova hledat a nacitat, coz mi prijde dost nesikovne (krom toho, ze me to desne prudi). Premyslim o navratu ke starsi verzi apliakce, protoze tohle je fakt dost opruz.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pon říj 16, 2023 12:58

DrZkaza píše:ak tohle nebude chyba aplikace, ale chyba uživatele. Sám píšeš, že nemáš stále zapnutou GPS, tak jak má aplikace vědět, kde jsi a odkud chceš navigovat. ... Navíc změnit začátek trasy na konkrétní bod není nic složitého.
Jaka chyba uzivatele??? Proc mam mit zaplou GPS, kdyz NECHCI navigovat? Ja chci pouze nechat vypocitat trasu a jeji zakladni charakteristiku - delku, prevyseni a vyskovy profil a castecne odhadovane trvani. Nic vic. Nebo jak by zapla GPS mohla pomoci, kdyz informace o trase o 500 km dal v Alpach chci zjistit doma?
Proste beru mapy.cz jako normalni turistickou mapovou aplikaci - tak, jak vznikla a jak se dlouhou dobu pouzivala a navigovat vubec nechci. Pokud se ona mezitim preorientovala prioritne na navigaci (coz z obcasnych vyskakujicich reklam na PC soudim, ze ano), tak by o tom mela uzivatele zretelne informovat a netvarit se, ze je jedno i druhe s jednoduchym a prijemnym uzivatelskym interfejsem.

Taky ja pisu o aplikaci, ne o strankach map.cz v prohlizeci. Ty dve veci se chovaji v mnoha ohledech jinak. Napr. v prohlizeci neni problem zadat, ze v konkretnim bode "Zacni trasu" / "Konci trasu". V aplikaci mam jenom moznost "Trasa" - bere ten bod jako konec trasy a jako startovaci bod bere automaticky to "neco", mozna posledni bod, mozna neco jako "doma". Ale vzhledem k tomu, ze doma GPS nemam proc mit zaple a i kdyz jsem napr. den predtim pouzival GPS na nedalekem treku a k Wifi jsem pripojeny v miste ubytovani v Alpach a stejne mi tvrdosijne pocita z Ostravy, taknevim odkud to bere.

Pokud si myslis, ze je jednoduche "zmenit zacatek trasy na konkretni bod", tak si vezmi situaci, ze jsi v Galturu na rakousko-svycarskych hranicich a na ubytovani chces zmerit turistickou trasu z konecne autobusu na kopec. Muzes to chtit udelat doma v CR nebo vecer na ubytovani, proste planujes - ale neni zadny duvod mit zaplou GPS. Zvetsis si prislusnou cast mapy, tuknes na konecnou busu a tuknes na "Trasa" - a najednou se TI zobrazi nahled na skoro celou Evropu, pres to tlusta cara a udaj, rekneme 850 km/240 hodin. To fakt potesi.

Ano, muzes to procesne jednoduse napravit - zobrazis detaily trasy, horko-tezko zrusis pocatecny bod (po novem je pro mne vyrazne sozitejsi se trefit do vymazu trasoveho bodu nez to bylo predtim), na mnohokrat zvetsis a nastavis mapu, az se dostanes na uroven, abys mohl najit ten kopec a tam tuknout a zvolit "Trasa". Je to ale ztrata casu a neni to otazka dvou tuknuti... Kdyz to necekas, dost to narusi tok Tvych myslenek, cos chtel presne delat. Proste o toto jde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod oodoow » pon říj 16, 2023 17:56

apuka píše:Obtiznost stezky nezavisi na tom, jestli tam je znacka nebo ne.

Jasně, že závisí a v Tatrách obzvlášť.
apuka píše:A kdyz uz je tam cca II, tak je to na znacce zabezpecene kramlami nebo retezi.

Když tam jsou kramle a řetězy, tak to asi nebude II, že jo? To je zase uvažování a konstrukty úplně mimo. Jako kdybych napsal, že do mého bytu je to lezecká osmička, ale vlastně tam jsou schody.. :roll:

apuka píše:To je jednoduche - nemit tam vubec horolezecke stezky obtiznosti alespon II nebo II+. Nebo na to mit dalsi vrstvu mapy, kterou si musis sam zvlast zapnout a odsouhlasit, ze vis, co delas.

Zkus jim to navrhnout, ale pořád tam bude asi problém nějaká ta hranice, kde už to nepůjde. Krom toho něco jde v pohodě v dobrém počasí a je problém v horším počasí. Podle mě tahle strategie všude samých výstrah a zákazů dělá z lidí jenom idioty, kteří mají pocit že žijí v bezpečném světě, kde se jim nemůže nic stát a tak ztrácí ostražitost a hlavně i zdravý rozum. Jinak já jsem velmi rád, že tam ty horolezecké stezky jsou.

apuka píše:Rikam, ze mapy.cz maji asi nejjednodussi zpusob ukladani offline map (snad Locus se s nima muze merit, jenze tam jsou casto ty offline mapy placene nebo si je musis vyhledavat). Ale pro pouzivani je to potom otazka zvyku. Ty uz roky pouzivas mapy.cz, ale pokud bys roky pouzival neco jineho, mozna by se Ti zdala ta appka intuitivni a mapy.cz slozita... Proste je to vzdy otazka zvyku, niceho jineho.

Ale co jiného? Pořád jsi žádnou alternativu nenapsal. Locus je placenej jak jsi sám napsal a ještě si musíš mapy někde hledat? To nesplňuje to, o čem jsem psal, že jenom mapy.cz tu práci s osm mapama dovedli do velmi user friendly stavu. Tys to tu popíral ale vypadá to, že žádnou alternativu doopravdy neznáš.

apuka píše:Jinak mne napriklad hodne stve prava ta vlastnost map.cz, ze (na ubytovani) chci udelat trasu, tak nekam ve zvetsene mistni mape kliknu - a ten blbec mi automaticky vypocita trasu z Ostravy.

Jo, to je blbé, počítá to dlouho trasu zbytečně. Taky jim můžeš napsat ať to opraví.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod milarepa » pon říj 16, 2023 18:04

když jsem ten tvůj blábol přečetl, tak jsem si říkal, že ten nebožák funguje v naprosto odlišném karmickém syslému, a pomyslel si, že to fakt nemáš tady v tomhle našem jednoduchém a skvělém světě snadné, pak jsem si dal tu práci a ten blábol přečetl ještě jednou...........a pak tedy zkusil tu hrůzu, co v něm tak dramaticky popisuješ, realizovat na vlastní kůži - no a ten jeden klik navíc v aplikaci mi nijak nenarušil vnitřní pohodu, nezhoršil trávení, dokonce ani nevyvolal záchvat vzteku.........takže nad tvým myšlením fakt jen kroutím hlavou................

a ta tvoje hrůza z toho, že lidé chodí volnou krajinou i po neznačených cestičkách, co si našli na mapy.cz, místo aby pěkně ťapkali v řadě za sebou jen po značených turistických, tak tohle je už téma čistě pro psychiatra....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pon říj 16, 2023 20:38

milarepa píše:pak tedy zkusil tu hrůzu, co v něm tak dramaticky popisuješ, realizovat na vlastní kůži - no a ten jeden klik navíc v aplikaci mi nijak nenarušil vnitřní pohodu, nezhoršil trávení, dokonce ani nevyvolal záchvat vzteku.........takže nad tvým myšlením fakt jen kroutím hlavou................
Hm...

Pokud jsi dokázal na "jeden klik navíc v aplikaci" mapy.cz vymazat cílový bod a současně s tím s naprostou presnosti minimalne desetinasobne zvetsit meritko mapy kolem skutecneho startovaciho bodu tak, abys videl zastavku autobusu, tak jsi naprosty genius, ktery si zaslouzi Nobelovu cenu za neskutecne ovladani mobilu. A v tom pripade taky nad Tvoji vyjimecnosti kroutim hlavou.

Pokud tomu ale tak neni, tak nad Tebou lze kroutit hlavou pouze z litosti...
milarepa píše:ta tvoje hrůza z toho, že lidé chodí volnou krajinou i po neznačených cestičkách, co si našli na mapy.cz, místo aby pěkně ťapkali v řadě za sebou jen po značených turistických, tak tohle je už téma čistě pro psychiatra
No a pro koho je tema Tvoje naprosta neschopnost pochopeni, ze ani v nejmensim jsem o zadne "hruze z toho, ze lide chodi volnou krajinou" nepsal, ale o necem uplne jinem?
Pokud bys stale nebral bezne lidi/turisty za mravce mizejici v dalce, ktere neni treba si vsimat, tak bys mohl videt i sam to, o cem jsem psal. Ale to by od Tebe bylo prilis tezke se snizit na tu uroven, ze jo?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pon říj 16, 2023 21:30

oodoow píše:Jasně, že závisí a v Tatrách obzvlášť.
Ne, nezalezi. Jak znacenou, tak i neznacenou stezku muzes mit jak lehkou, tak tezkou - tak v Tatrach jako i jinde. To snad je jasne i Tobe.
oodoow píše:Když tam jsou kramle a řetězy, tak to asi nebude II, že jo?
Proc ne? Pokud napriklad se snazis kramle ani retezy nepouzivat (a takovych lidi je docela dost), tak najdes i II+, nekde i III. Navic v Tatrach je i Orla Pierc /davam schvalne, protoze je to nejobtiznejsi znacena trasa v Tatrach) - a tam mas na nekterych mistech "mezi kramlami a retezy" i useky II, vyjimecne i vice bez pomucek. Vetsinou jen kratky useky, ale jsou.
oodoow píše:Podle mě tahle strategie všude samých výstrah a zákazů dělá z lidí jenom idioty, kteří mají pocit že žijí v bezpečném světě, kde se jim nemůže nic stát a tak ztrácí ostražitost a hlavně i zdravý rozum.
Jenze problemem je, ze velka cast (ze zkusenosti nekdy mam dojem, ze na nekterych mistech ta vetsi) se chova, bohuzel, presne jako ty idioty, co popisujes.
Nezajimaji se, kam jdou, jaka je tam stezka, jestli to zvladnou - jen jdou, protoze si na FB/... si precetly, ze je tam hezky/skvele/Pepa nebo Maja tam byli, tak oni musi taky. Potom napr. uprostred cervence ve velkych vedrech, kdy kazdy den brzo odpoledne prijdou bourky vyrazi z busu v deset na prechod z Lyse Polany pres Bielovodskou dolinu na Prielom a na Zbojnickou chatu a Hrebienok v platenych silnicnych bezeckych botach jednych kratasech, jednom tricku a v batohu jednu horalku a tretinku vody, ze prece tech 21 km daji za 3,5-4 hodiny... V zivote nebyli na horach na vetsim vylete nez na Pradede z Ovcarny, v lepsim pripade zasli i na Svycarnu.
No a potom je chyti bourka nekde pred Litvorovym plesem a prijdou podelany strachem a uplne vystaveni a dehydrovani v sest odpoledne pod Prielom a tam si najednou nevi rady, prtoze v te suti se nedokazou dostat k retezum, po nejake te hodince nakonec jsou v sedle a na suti pod retezi smerem dolu se podelaji druhykrat. Na chatu se dopotaceji nekdy v devet vecer, alespon si tam mohou dat pit a jist. V lepsim pripade tam zustanou do rana, protoze na Hrebienok, ne to jeste do Smokovce by nedosli.

Az si myslis, ze si vymyslim, tak nevim, kdyz jsem tam byl na zacatku zari, tak jsem kazdy den na par podobnych skupinek narazil - at uz v te Bielovodske doline/Prielomu, na Slavkovaku, Vychodne Vysoke, Sedielku nebo na prechodu Popradske pleso - Smokovec. V Prielomu jsem (nejenom) mladym holkam-sportovkynim musel pomahat, jak se dostat o pet metru dal po suti, protoze same to nedokazaly, v ocich hruza, na hladke podrazke tenisek klouzave blato a pod sebou ojizdejici jemna sut v pekne strme strani... Na druhe strane Prielomu to same plus jsem musel hodne pridat do kroku, protoze co sli za mnou, neskutecne pri klouzani na suti shazovaly pod sebe (na stezku) kameny. Dokonce i na Slavkovaku jsem par lidem poslouzil jako obrovska pomoc, jak jit dal - a to je technicky nijak nenarocny teren.

No a zachranari by mohli napsat hodne tlustou knihu prave o tom, jak jsou "normalni turiste" uvedomeli a zodpovedni, ze vedi, do ceho jdou :evil:. Napriklad tato petice Polaku na Martinovce (podle jejich chovani teda nejspise zadni horolezci ale turiste) ](*,).

Proste mne slo o to, ze by tam nemely byt nebezpecne a tezke useky (mysleno za normalnich okolnosti, ne kvuli spatnemu pocasi) oznacene stejne jako bezpecne a lehci, protoze hodne lidi to nedokaze sam rozlisit - a na jejich nezodpovednost/neochotu/neschopnost to udelat potom casto doplaci jini.
oodoow píše:Pořád jsi žádnou alternativu nenapsal.
Ja TI ted nechci davat, protoze popravde receno momentalne netusim, co je zdarma a co je placene - mel jsem Locus Free a tam mapy, ktere jsem si stahnul od nich, ale uz dlouha leta jsem presel na placenou verzi, protoze Free osekali. Stejne tak, mam dve verze Alpenvereinaktivu a jednu Outdooractivu, ktere jsem si instaloval, kdyz jeste byly zdarma, vcetne OSM map a moznosti jejich offline ukladani - jenze ty uz jsou taky jen hodne osekane ve free verzi a presli na plredplatne. Podobne jeste nejake 2-3 jine mapove aplikace, ktere jsem ale zkousel pred lety. Jeste je napr. Komoot, ktery taky dokaze mit relativne pouzitelne mapy - ale zase je problem, ze to neni prioritne mapova aplikace, ale na neco jineho.

Takze abych mohl vyzkouset, co jak funguje v aktualnich verzich, bych musel ty svoje uplne vyhodit z knihovny, coz se mi fakt nechce, protoze nekdy jsou tam veci, ktere jinde nejsou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod oodoow » pon říj 16, 2023 22:24

apuka píše: Pokud napriklad se snazis kramle ani retezy nepouzivat (a takovych lidi je docela dost)

Snad byla diskuze o tom, že tam někdo vleze a pak má problém, to asi nebude někdo, kdo se rozhodne kramle ani řetězy nepoužívat, že jo?

apuka píše:Navic v Tatrach je i Orla Pierc /davam schvalne, protoze je to nejobtiznejsi znacena trasa v Tatrach) - a tam mas na nekterych mistech "mezi kramlami a retezy" i useky II, vyjimecne i vice bez pomucek. Vetsinou jen kratky useky, ale jsou.

Orla Perć je v Polsku, tam se s tím tak nemažou. Na SVK by to takhle značený určitě nenechali. Značení by bylo rychle zrušeno, úsek zakázán a už by tam jenom vodili vůdcové za penízky.

apuka píše:Takze abych mohl vyzkouset, co jak funguje v aktualnich verzich, bych musel ty svoje uplne vyhodit z knihovny, coz se mi fakt nechce, protoze nekdy jsou tam veci, ktere jinde nejsou.

Takže závěr, že mapy.cz jsou nejlepší, platí. On je to taky důvod, proč jsou tak populární.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » úte říj 24, 2023 2:18

Vcera jsem sel na vychazku akorat, abych se stihnul vratit pred zacatkem intervalu pro nakup z Kosiku (kuryr volal 12 minut predem, kdyz jsem byl 2 minuty od baraku :)). A tak jsem si vyjimecne vzal mobil a kdyz uz jsem ho mel, zalogoval jsem trasu pres Locus. Uz driv jsem si vsimnul, ze Locus ukazuje blbe okamzitou rychlost a ted se to potvrdilo, maximalni zaznamenana je mensi, nez prumerna:
locus1.jpg

Jeste lip je to videt, kdyz si zobrazim intervaly, oznaceny je nejrychlejsi:
locus2.jpg

Ono je to videt i za chuze. Kdyz jsem koukal, tak furt ukazoval 5.5 - 5.7 km/h, pricemz jsem jasne sel pres 6, spis k 7 km/h.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » úte dub 16, 2024 10:40

Asi posledi pulrok mi blbne logovani v Locusu. Fungovalo k naproste spokojenosti cca 3,5 roku na Samsung A50, potom zacal obcas "vynechavat" body, coz se casem vyrazne zhorsilo. Uz vice nez rok Android ani zabezpeceni se neaktualizovaly. Jsem si proto myslel, ze odchazi GPS v mobilu, tak jsem si nechal vymenit mobil (podle firemnich pravidel uz jsem mel mit dva roky novy a ted zase), Samsung A34. Locus prevedeny jak byl, ale problemy jsou stale, jeste vetsi. Napr. minuly vikend mi v Male Fatre pekne "objel" skoro vsechny kopce a usek Poludnovy Grun - chata na Gruni - Vratna az na prvni dve serpentinky nahore udelala dvema skoky az k horni stanici vleku, dvema dalsimi k chate a dvema skoky z chaty az dolu do Vratne. Pricemz "skokem" myslim spojeni dvou zapsanych GPS bodu.

Locus je nastaveny, jak sami doporucuji - bezi jako sluzba, ma vsude zakazane vsechny moznosti uspani. Zaznam mam nastaveny na prejeti vzdalenosti (5m) nebo casu (10 s). Zvlastni take je, ze i kdyz se mobilu tri hodiny nedotknu, tak nekde chvili zapisuje dobre, jindy je uplne mimo, nezavisi to jestli na zacatku, na konci, uprostred - strida se to.

Nemate nekdo napad, cim by to mohlo byt?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod lojzmen » úte dub 16, 2024 22:13

Takhle se mi občas projevuje Stopař na mapy cz.
Nevím, čím to je.

Adroid 14.
Záleží asi na tom, jak má aplikace nastavené "Využití baterie aplikací", a jak to má mobil se "Spořič baterie" a jaký je momentální stav baterie.
A, a tohle je asi mylná domněnka, zda aplikaci neodebrala funkce "Pozastavit aktivitu při nepoužívání" "Oprávnění aplikace" na "Poloha".
A koukni taky do "Režim soustředění", zda tam není něco povoleno (pokud to v mobilu máš, já nemám Samsunga).
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » stř dub 17, 2024 7:30

Novy mobil ma Androida 14 a nejaky rezim soustredeni jsem tam nenasel (mozna jsem jen spatne hledal). Ostatne veci jsou nastavene, aby Locus se nikdy neuspaval, "nesetril baterii" ani mel stale opravneni GPS.
Stary mobil mel Andoid 13, vse taky nastaveno spravne a problemy se zacaly objevovat cca posledni pulrok pouzivani. Pricemz posledni vice nez rok se zadne updaty/upgrady systemu (Android+zabezpeceni) se uz nevydavaly a neinstalovaly. Tj. jedina zmena (update) mohla byt v Locusu, ten se aktualizoval nekolikrat.

Jo, jeste dulezita informace - mam Locus Classic (predtim Pro), placenou verzi, ne novy Locus 4 s predplatnym.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Mapy, navigace, GPS