Navigace a turisticke mapy v mobilu

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod oodoow » pon kvě 30, 2022 9:22

@mike: Kup si powerbanku.
@Bruca: Dělám to stejně a funguje to skvěle. Tahat se u nás s mapou je nesmysl.
@apuka: Proč by tam ten kopec nebyl? Stezky můžou vést jinak protože se někdy přetrasují a některé zarostou atd.. Ale jinak zakreslené kopce jsem teda u nás ještě neviděl, kopce se většinou moc nestěhují. :) Určitě jenom tak neplácáš a můžeš uvést příklad, kde se ti to stalo? Pak stačí napsat na mapy.cz a oni to opravi.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pon kvě 30, 2022 9:39

@oodoow: Ne, kopec se mi zatim neztratil, ale uz tady bylo par prikladu od jinych, co mely mapy. cz terenni model uplne blby, byly tam nesmysly. Napr. obrovske "diry" nebo "kopce", kde nejsou. Ale to byl problem vseobecny, tykajici se vsech OSM map, vsechny to tam mely stejne.

Zato se spatne vedenyma, neexistujicima, resp. nezakreslenyma neznacenyma stezkama a hlavne sirokymi zpevnenymi lesnimi cestama se setkavam pomerne casto. V Beskydech ponejvice, ale skoro vsude. Nejsou to "zarostle", prelozene ale uz dlouha leta, nekdy min. desetileti pouzivana (i na tezbu dreva). Obcas to casem opravi (asi se stezuje vice lidi), nekdy to tam zustava dlouha leta spatne. A nekdy je zvlastni, ze to maji jine v online mape a jine v posledni verzi offline, i kdyz si stahuji na upozorneni update map par dnu predtim.

Naposled v sobotu, jsem chtel zkusit se podivat, kam nejaka cesta vede - zjistil jsem, ze po case vede blbe, ale najednou jsem v pruseku, kde se lanovkou vytahuje drevo pri tezbe zahledl nejakych 20 metru pod sebou druhou sirokovu a starsi cestu, ktera vedle pro mne dobrym smerem - ale v mobilu jsem ji nemel.

Stejne tak obcas narazim na to, ze je tam nakreslena lesni cesta (ne pesi stezka, je to to "vyraznejsi" znaceni) - ale v tech mistech neni nic siroko daleko a podle stavu terenu poslednich nekolik desetileti tam urcite ani nebylo. Napr, je to ve svahu, kde je alespon 40-tilety husty les.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod oodoow » pon kvě 30, 2022 10:05

apuka píše:...pokud tam ten kopec je...

apuka píše:Ne, kopec se mi zatim neztratil,

Ok, takže zase jenom plácání. Přesně jak jsem si myslel.
apuka píše:tykajici se vsech OSM map

Pokud vím, tak u nás mapy.cz nepoužívají OSM mapy.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pon kvě 30, 2022 10:37

@oodoow: Hele, prestan laskave prevracet, co jsem napsal. Nenapsal jsem, ze jsem nekdy tam kopec nemel, jen ze "pokud tam ten kopec bude", coz je docela velky rozdil. Mozna se mi neztratil jen proto, ze mapy.cz az tak moc nepouzivam, uz vubec ne na vyhledavani kopcu na ture.
Ta moje poznamka byle jenom kvuli tomu, ze i mapy.cz maji sve chyby, nekdy pomerne zavazne a spolehat se na ne neni dobry napad. Tak reaguj, prosim na to, co jsem napsal.

To, ze mapy.cz v CR nepouzivaji OSM mapy nic neznamena, ja jsem psal o problemech s OSM mapami a mimo CR (mozna jeste mimo SK, to nevim) skoro jiste vyuzivaji OSM, takze prebiraji i jejich model a problemy. Mimochodem, moje poznamka o tom, ze "pisu o CR" byla o celem druhem odstavci, ale nevztahovala se na tu poznamku "pokud tam tenkopec bude".

Tady mas jeden pripad, na ktery jsem narazil nedavno, kdy se sice "kopec neztratil", zato "se propadlo" nejakych 600-700 vyskovych metru zemskeho povrchu.
Mapy.cz:
2022-05-30 11_19_57-Clipboard.jpg

Kompass (jako priklad, i na jinych je to dobre):
2022-05-30 11_21_30-Clipboard.jpg


Tady mas jeste lepsi priklad, kde se "kopec" opravdu i ztratil, resp. mnoho skalnych vezi a vezicek, kterych je tam dost. Je to kousek od Lienzu, pod Gr. Sandspitze, hodne znama oblast. Tady se "propadlo" tak 1500 vyskovych metru skaly a zeminy...
Mapy.cz:
2022-05-30 11_32_40-Clipboard.jpg
2022-05-30 11_32_40-Clipboard.jpg (48.57 KiB) Zobrazeno 2166 krát
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pon kvě 30, 2022 10:38

...jeste jako to tam vypada na Kompass mape:
2022-05-30 11_33_47-Clipboard.jpg
2022-05-30 11_33_47-Clipboard.jpg (65.15 KiB) Zobrazeno 2166 krát
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod oodoow » pon kvě 30, 2022 12:22

To jsou ale příklady ze zahraničí. Původně jsi psal:
apuka píše:Pisu o CR.

Proto jsem se ozval, že to jsou nesmysly, kopec tam bude vždycky. V zahraničí používají mapy nějaký dodaný systém vrstevnic a ty nemusí sedět, to je známá věc, co se tu řešila xkrát.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pon kvě 30, 2022 13:38

Ach boze... :roll:
apuka píše:Mimochodem, moje poznamka o tom, ze "pisu o CR" byla o celem druhem odstavci, ale nevztahovala se na tu poznamku "pokud tam tenkopec bude".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod oodoow » pon kvě 30, 2022 15:14

No, tak jsem rád, že se shodneme, že u nás tam ten kopec určitě bude. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pon kvě 30, 2022 17:55

Reccol píše:To byla docela rychlá karma :wink:

Touche :D

Normalne totiz u nas chodim tam, kde to aspon nejak ramcove znam, pripadne si predem nastuduju mapu a ideove naplanuju trasu. Vcera to ale bylo neco jako vysadek v neznamem terenu, rozhodnul jsem se na posledni chvili a ani se nepodival na mapu v pocitaci. No a pak jsem vylezl na prvni kopec, rozhledl se a potreboval se rozhodnout, kudy pujdu dalsich 30+ km.

Mapy v mobilu jsou fajn na mikronavigaci. Jdu jeste po znacce? Je to tahle odbocka? Jak daleko jsem od cesty? Kterym jdu smerem? Zvlast vecer, kdyz clovek specha na vlak, to pomerne usnadni zivot a zabrani zakufrovani, na ktere neni cas. Vcera to byl opacny pripad, potreboval jsem si udelat prehled o terenu a nejak naplanovat delsi trasu a na to je displej moc maly. Pouzitelna velikost zacina tak na A4.

Bruca píše:Mám koupené mapy do Locusu, a když zrovna všechno funguje (třeba šipka kompasu v telefonu, tak telefon natocim požadovaným směrem a podívám se, co je to za kopec

Taky mam koupene mapy od Locusu. Tohle mne nenapadlo, priste to zkusim. V tomhle pripade trochu pochybuju, kopcu tam bylo vic a v relativne malem uhlovem vyseku. Ja jsem podle mapy vedel, ktere to asi muzou byt, ale potreboval jsem je rozeznat od sebe :) Hlavni problem byl ale maly displej a ostre slunce, fakt blba kombinace. Naopak pro papirovou mapu idealni ;-)

oodoow píše:Kup si powerbanku.

Powerbanku mam, ale u nas nenosim. Normalne mi po takove trase zbyva okolo 40 % baterky. Protoze na displej jen obcas kouknu, ted jsem ho zkoumal dyl a na plny jas, kvuli slunci.

oodoow píše:Tahat se u nás s mapou je nesmysl.

Mapa je lehci, nez powerbanka :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » úte kvě 31, 2022 8:54

oodoow píše:No, tak jsem rád, že se shodneme, že u nás tam ten kopec určitě bude. :)
"Urcite" bych nepouzil, spise "s nejvetsi pravdepodobnosti".

Ale spise se TI stane, ze uvidis sice kopec podle vrstevnic, ale nazev tam nebude. Coz nekdy/nekomu vadi, nekdy/nekomu ne. Pokud ses pripravoval podle papirove mapy (kterou sebou nemas) a na mobilu najednou mas nazvy jen casti z nich, tak je to nekdy neprijemne.
mike píše:Mapy v mobilu jsou fajn na mikronavigaci. Jdu jeste po znacce? Je to tahle odbocka? Jak daleko jsem od cesty? Kterym jdu smerem?
Presne tak... Jdes po znacce, prijdes na rozbocku tri cest (dokonce se podivas i na mapu ale tam bys mas jenom jednu). Kdyz zrovna narazis na novou "modu" znackaru - znacka je tesne PRED krizovatkou a po ni zasadne az po nejake dobe, za zatackou, po pul kilometru, proste tak, aby z krizovatky nebyla videt. Asi si to prevzali z nekterych rakouskych regionu :evil:. Vyberes si nejakou cestu, prejdes par desitek metru, kouknes se a je Ti hned jasne, jak na tom jsi. Teda pokud je tam ta znacka zaveden a spravne a mezitim ji taky nepreznackovali.

Nebo v pripade mimo znacek prijdes na krizovatku, chces dolu, jedna cesta vede smerem dolu ale vidis, ze za chvili zataci, druha vedep rekneme do prava a po deseti metrech se ztrati v zatacce. Rozum veli jed dolu - jenze se podivas na mapu a (pokud tam cesty jsou) vidis, ze jo, tato vede 30 m dolu a potom zataci doleva a zacina se vracet doi kopce a ta druha za tou zatackou se postupne staci dolu a vede primo az na misto, kam chces jit.
mike píše:Hlavni problem byl ale maly displej a ostre slunce, fakt blba kombinace.
Pridej si do vybavy destnik :wink:. Staci super UL, jen ne igelitovy pruhledny. Da se docela dobre pouzivat jako slunecnik. Tmu Ti sice neudela, ale stin ano.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod tor88 » pát čer 3, 2022 1:10

Mapy.cz náhodou jedou bomby. Úplně zadarmo asi celá Evropa \:D/ Offline použíti do míst bez dat. Mají dost reálné cesty a chodníky mimo značky. Ty co se stále používají. Hodně veliká databáze fotek uživatelů konkrétních míst vč těch kde žádná značka nevede. Vyhlídkových míst a nebo i studánek. Jediné mínus, že zde nejsou uvedený časy turistických tras. Ty si ale lze přečíst z fotek rozcestníku :wink:

Kombinují s Locus a čorka Shocart + vrstva https://gis.nlcsk.org/lc/ Da se pak chodit kde se vám zlíbí 8) Vrstevnice, hřebeny kudy obejít skály, kde je cesta případně polovnicky chodník. Kde sehnat vodu. Zda stojí lézt na tu skálu (rozhled) Jak vypadá opodál ta jeskyně.
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » pát čer 3, 2022 10:00

No...
Mapy.cz jsou pomerne dobre, to ano a diky za ne.

Ale jejich rozumne pouziti vidim pouze v CR a SK (a v SK bych spise pouzil turistickemapy.sk, kdyz jsem online) a par vybranych oblasti v blizke cizine. Tady je ponekud mensi chybovost. Jinak ale v zahranici pouzivat tuto mapu ma smysl pouze na vyrazneji chozene znacky. Chybi tam mnoho stezek se znackami - a pouzit je na chuzi mimo znacek je v tezsim terenu podle mne vyslovene hazard. Mimo zakladni orientaci, kde je co. Teren se ale podle nich "cist" moc neda, rada cest i stezek chybi a nektere, co tam jsou, jsou ponekud mimo skutecnosti nebo ani neexistuji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » čtv čer 16, 2022 2:45

Vcera jsem si na vychazku musel vzit telefon, a tak jsem schvalne zapnul Locus, abych videl, jak opravdu chodim rychle. A zjistil resp. si overil divnou vec, jelikoz uz jsem si ji vsiml driv. Okamzita rychlost, kterou to ukazuje, je tak o 10 - 20 % nizsi, nez skutecna. Nejspis to nebude Locusem, ale GPS chipem. Z nej totiz lezou dva druhy dat, jednak pozice a jednak okamzita rychlost pohybu. Pozice a zaznam je OK, rychlost je z nejakeho duvodu znatelne mensi.

Schvalne jsem na rychlost koukal tam, kde jsem sel rychle a stabilne, abych to pozdeji mohl porovnat se zaznamem. Rozdily jsou docela velke a navic nejsou stabilni tj. neni tam nejaka odchylka, ktera by se dala pripocist. Celkove jsem mel prumer 6.6 km/h a nejvyssi okamzitou rychlost to ukazovalo 6.5, vetsinu casu podstatne min. Nejrychlejsi kilometr jsem mel 7.5 km/h (8 min/km) a okamzita rychlost musela byt misty jeste o neco vic. Tam, kde jsem sel stabilne okolo 7 km/h to klidne ukazovalo 5.6.

A uplne nejhorsi vec je, ze cela trasa ma o 200 m vic, nez si pisu do zaznamu, coz dela za rok nejakych 60 km :? :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » čtv čer 16, 2022 2:51

Jo a kdyz vidim diskusi o mapy.cz vyse... zkousel jsem planovat letni trasu v Grand Paradisu trochu jinak, nez jsem to chodil a obcas se pri tom dostal mimo dobrou mapu, co mam naskenovanou (IGC 1:25000). A tak jsem se kouknul na mapy.cz, jen abych se trochu zorientoval. V tehle oblasti naprosto nepouzitelne, uroven detailu asi jako mapa 1:100000 nebo hur a neda se z toho skoro nic poznat. Mozna je to jinde lepsi, ale tady je to asi nejhorsi, co jsem videl, to uz i ten Komp-ass je lepsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod karaya1 » čtv čer 16, 2022 5:35

mike píše:Okamzita rychlost, kterou to ukazuje, je tak o 10 - 20 % nizsi, nez skutecna. Nejspis to nebude Locusem, ale GPS chipem. Z nej totiz lezou dva druhy dat, jednak pozice a jednak okamzita rychlost pohybu. Pozice a zaznam je OK, rychlost je z nejakeho duvodu znatelne mensi.

A rychlost ze záznamu určuješ jak? Nebo máš někde naměřený třeba rovný kilometr a stopuješ si ho, abys měl jistotu? :wink:
Obecně GNSS čipsety určují rychlost nejčastěji z Dopplera - mezi jednotlivými časovými úseky si "načítá", kolikrát se "tikne" na základní frekvenci, pak odečte základní frekvenci (tj. kolikrát by se "tiklo", kdyby se přijímač nehýbal) a vyjde rozdíl - tj. vzájemný pohyb daného satelitu a přijímače. Když poskládáš dost vektorů vůči jednotlivým satelitům, vyjde ti poměrně slušně přesný výsledek. Nicméně bude 3D a musíš to ještě převést do 2D rychlosti (nebude tady zakopaný pes?).
Doppler je výrazně přesnější než se snažit aproximovat vzdálenost za několik posledních poloh za jednotku času. Ale ať přemýšlím, jak přemýšlím, každý divný případ by spíš vedl k tomu, že bude rychlost přestřelovat než podstřelovat.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod apuka » čtv čer 16, 2022 8:39

karaya1 píše:každý divný případ by spíš vedl k tomu, že bude rychlost přestřelovat než podstřelovat
Toto mohu potvrdit. Kdyz se ja v Locusu koukam na svoji aktualni rychlost, tak tam mam skoro vzdy mirne vyssi hodnotu. A podle grafu obcas aktualni rychlost dost ustreli - nejspise ujela GPS souradnice, i kdyz je to nekdy vice mereni za sebou.

Mne jedine napadava, ze by se ta GPS obcas sekla o nejake ty centimetry (nebo desitky cm) smerem dozadu. Ale ani to by nemohlo byt soustavne, to by se srovnalo rychle. Jiinak by to sekani spise melo zvysit rychlost bo prida vzdalenost - viz ty ustrelene rychlosti spomenute vyse.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » čtv čer 16, 2022 15:12

karaya1 píše:A rychlost ze záznamu určuješ jak? Nebo máš někde naměřený třeba rovný kilometr a stopuješ si ho, abys měl jistotu?

Mam, sice "jen" 700 m, ale to uplne staci. Casy jsou v zaznamu, takze muzu rozdil mezi dvema body a zmerit caru na mape. Rozdlily proti delce ze zaznamu jsou minimalni, pokud vubec nejake. Rovnych useku tu mam vic a prave tam jsem koukal a doma pak porovnaval se zaznamem. Rozdily jsou tak velke, ze to chyba mereni byt nemuze.

Navic mam "v oku" rychlost 6 km/h, jelikoz tohle je muj zakladni odhad, kdyz jdu nekam na vlak, 10 minut na km. Jestli jdu rychleji nebo pomaleji poznam a tady to bylo evidentni. Podstatne rychleji (podle zaznamu pres 7 km/h a mobil ukazoval stabilne 5.6.

karaya1 píše:Doppler je výrazně přesnější než se snažit aproximovat vzdálenost za několik posledních poloh za jednotku času. Ale ať přemýšlím, jak přemýšlím, každý divný případ by spíš vedl k tomu, že bude rychlost přestřelovat než podstřelovat.

Kdysi jsem si mailoval s vyvojarem me stare nemapove GPS a ten mi posilal firmware na vyzkouseni. Experimentoval prave s merenim vzdalenosti pomoci Dopplera a tam mi to vychazelo naopak. Zmerena vzdalenost mensi, nez realna, takze rychlost vyssi. Tam jsem si doopravdy meril vzdalenost rovneho useku na mape (na sidlisti to neni problem). Byl z toho docela prekvapeny a dosli jsme k tomu, ze to pri malych rychlostech nefunguje dobre tj. hodi se to pro auta a mozna cyklisty, ale pro chodce ne.

Predpokladam, ze chyba bude v chipsetu meho mobilu. Vsimnul jsem si toho uz driv, normalne ale tenhle udaj nepouzivam, a tak jsem teprve vcera vyuzil prilezitost to prozkoumat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Mawenzi » ned črc 3, 2022 16:32

tak co, doporuci mi nekdo gps data logger s vydrzi alespon 25h zaznamu s microusb/usbc aby sel dobijet z powerbanky?

pripadne neco co vydrzi logovat v pohode 10 dni jako kdysi muj i GotU 600?

ja vim, vzdycky si jendou za rok povzdychnu ze neni co bych si koupila (igotu se uz neda vubec sehnat a posledni objednavka 2roky zpet z ameru asi skoncila utopena v mori) ale treba tu nekdo pouziva GPS logovani aby mi poradil... ne nechci smartphone kterej to vydrzi na baterku asi tak 1 den (cca 8-10h pohybu) a pak si vezme 3000mah aby to dokazal dalsich 8hodin...

nemate zkusenost s https://shop.columbus-gps.de/Columbus-P ... 1::26.html columbus P1 /P10 ? P1 by mel mit MTK 3339 GPS chipset

staci mi +/- presnost, jen abych nemusela popisovat fotky ala "u zelene znacky U vodojemu" a "po zlute do Svratky" "kaplicka svratka"... jestli ta kaplicka bude o 200 metru v realu jinde nez v gps znacce mi je vcelku fuk, ale potrebuju vydrz a spolehlivost...

pripadne i jiny spolehlivy tipy? (odpovim si sama, vsem staci mobil kterej to za jeden den vymlati a nikoho to nezajima anikdo nic nezna :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » ned črc 3, 2022 18:40

Njn, kazdy debil ma dnes mobil :twisted: Mne nastesti jeste funguji stare Locosys loggery, ale bohuzel je prestali vyrabet a uz je nesezenes. Zda se, ze jeste maji tohle: https://www.locosystech.com/en/product/ ... alker.html. Model z roku 2010 a jeste se Sirf III chipsetem, nesmyslne radio a na jednu AA, ale jinak by se mozna dal. AA si muzes koupit dobijeci tuhle: https://www.kronium.cz/dobijeci-usb-aa- ... _2035.html. Pripadne tam davat lithiove, na jednu by to tech 25 hodin asi vydrzet mohlo.

Mawenzi píše:nemate zkusenost s https://shop.columbus-gps.de/Columbus-P ... 1::26.html columbus P1 /P10 ? P1 by mel mit MTK 3339 GPS chipset

Nemam, vypada zajimave, jdi do toho ;-) Ma modernejsi a tedy presnejsi chipset a pohybovy senzor, ktery ti usetri baterku i pres den pri pauzach. Vydrzet by mel celkem dost:

Betriebszeiten
GPS Log-Modus ca. 60 Stunden (10Hz Dauerbetrieb)
Bewegungserkennung ca. 7 Tage
Spion Log-Modus ca. 20-35 Tage (je nach Einstellung)

10 Hz nepotrebujes, staci ti klidne 0.1 tj. zaznam za 10 sekund a v tom pripade by to mohlo vydrzet dny. Blbe je, ze tam nepisou vahu a vsechno je v nemcine... Taky je v tom ARM, coz je totalni ovekill, ale programatori jednodussich cipu uz pomalu vymiraji, tak tam holt placnou neco "standardniho", vsak to uzivatel zaplati. Doufam, ze v tom neni embedded Linux...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » ned črc 3, 2022 18:46

Teda, na webu jeste maji ten, co mam ja: https://www.locosystech.com/en/product/ ... gt-31.html. Zkus poslat inquiry, treba jeste maji neco na sklade... Prednost bych dal GT verzi, BGT ma Bluetooth, tu jsem mel jako prvni, ale nikdy jsem ho realne nepouzil. GT mam ted a vydrzi dyl.

No a jinak hipsteri presli na hodinky, Suunto nebo Garmin Fenix s GPS logovat umi a vydrz uz maji taky dostatecnou. Akorat jsou to velke a drahe kramy se spoustou nesmyslnych funkci, coz plati zvlast pro Garmin.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod zonn » ned črc 3, 2022 18:57

Nejenom hipsteri :-) Mam Fenix 6 a jsou super, no a pouzivat muzes jen ty funkce, ktery ti smysl davaji.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » ned črc 3, 2022 19:11

Jo, ale cim vic funkci, tim vic se toho muze podelat, zvlast u Garminu ;-) Ale hlavne predpokladam, ze za to Mawenzi nebude chtit platit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod zonn » ned črc 3, 2022 19:25

Tak podelat se muze cokoli. Ale jo, rozumim, jak to myslis.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Reccol » ned črc 3, 2022 20:49

Možná blbě chápu zadání, ale proč ne klasickej Foretrex? Běhá jich kolem mě dost už od modelu 401, fungují, výdrž to má taky...
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 135
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » ned črc 3, 2022 21:20

2xAAA... to muze udelat jen Garmin #-o 10000 bodu taky neni nic moc, loguju po 10 m a 100 km uz na tyden a vic nestaci. Kouknul jsem se do manualu a peklo, zas typicky Garmin, akorat popisou co je v menu, ale k cemu to je a co se da u jednotlivych polozek nastavit uz ne. Peklo, fakt debilni firma, horsi je snad jen Apple :evil:

Srovnej s GT-31 vyse, to je asi 14 let stare a umi v zasade to same, akorat lip. 20480 + 8192 bodu uz mi staci, da se dobijet, nastaveni dava smysl, manual je citelny a nestalo to ani pulku. Holt kdyz dva delaji totez, tak to neni totez. Velka skoda, ze neudelali dalsi verzi, kdyby jen vymenili chipset za novejsi, tak to mohlo byt svetelne roky pred Garminem... teda, oni to v zasade udelali, jenze vysledek uz je specialka pro jachtarske zavody a pro nase ucely neni moc pouzitelny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » ned črc 3, 2022 21:55

Jeste jsem koukal na ten Columbus, nasel jsem manual: https://www.columbus-gps.de/download/p1 ... h-v1.0.pdf. Na jednom vetsim listu je vsechno potrebne, je to jasne a srozumitelne. Kkti od Garminu by se mohli ucit, kdyby toho byli schopni...

Vazi to 75 g a v zasade to umi vsechno, co je potreba. Logovani se da nastavit nejdelsi po 1 sekunde, coz je zbytecne casto, ale taky podle vzdalenosti a 5 nebo 10 m je OK. Vypada to cele i logicky, nekdo pri navrhu premyslel (opet by se Garmin mohl ucit...). Jedine, co se mi moc nelibi, jsou blikajici diody pri logovani a fixu GPS, lepsi by to bylo naopak, ale clovek to stejne nosi ve viku batohu, takze je to fuk. V zasade se mi to libi. Proti GT-31 a Garminu chybi obrazovka, ta se obcas hodi, ale holt je to jen logger. Proti Garminu chybi barometricky vyskomer, to je sice minus, ale zas to cele stoji polovinu a clovek nebude kazdou chvili nasrany kvuli nejake garmini stupidite... :) Kdybych nemel ty stare loggery, tak bych do toho asi sel.

Mne teda prijde, ze urceni je trochu jine, spis na sledovani aut a nakladu, proto to rychle logovani az 10x za sekundu. Taky spy tracking mode, ktery by mohl byt fajn, ale minimalni interval je 15 minut, to je moc. Pro nase ucely by to ale fungovat melo taky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 4, 2022 5:37

mike
diky, zkusim mrknout po tom tvym.

taky mi prijde 1s moc casto ale tech 10 metru by mohlo jit jak sem se na to vcera divala.

garninem.myslis ten foretrex 401 nebo obecne? ty body si budu muset pohlidat, ale treba rim mysli jen na "1 zaznam" ? takze pri kazdodenjim vypinani by se to vyresilo samo neho treba alespon 1x za 3 dny vypnout a zapnout pro novej soubor... pokud by to hyoo uplne celkem tak to nic moc

reccol
myslis treba toto
https://www.bike-eshop.cz/garmin-foretrex-601

ja se v nich moc neorientuju primarne su zvykla na "hloupej" gps logger (cena/velikost/vydrz) a nenapadlo me divat se po nejakych zarizenich s displejem, asi sem si vzdycky myslela, ze nevydrzi logovat 5+ dni, aby nevazili kilo.. ale samozrejme dneska je uz trochu scifi i logovani 3+ dny a obliba hodinek a smartphonu tenhle segment dost zredukovala.

diky za tipy
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Reccol » pon črc 4, 2022 14:33

Jo, baterie nejsou nic extra, ale kupodivu docela drží i u starších kousků. Zas to seženeš všude a vyměníš během pár sekund, žádný dobíjení. Není to primárně hloupej logger, je to spíš na vojenský použití, ale je to docela blbuvzdorný :) 601 už má těch "zbytečných" funkcí víc. Každopádně trasu a převýšení to loguje rozumně a drží to (v mým okolí) léta. Takže pokud nevadí funkce navíc a alergie na Garmin...
Reccol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 135
Registrován: pon čer 18, 2012 21:32

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod mike » pon črc 4, 2022 23:06

Mawenzi píše:mike
diky, zkusim mrknout po tom tvym.

Zkus se zeptat primo vyrobce, pochybuju, ze by to jeste nekde na Netu bylo. Prestali to vyrabet uz pred hodne lety. Mne tenkrat druhy poslal primo vyrobce, puvodne jsem chtel jen novou baterku, ale nabidli mi dalsi za dobrou cenu, a tak jsem dostal oboji :)

Mawenzi píše:garninem.myslis ten foretrex 401 nebo obecne?

601 i obecne.

Mawenzi píše:ty body si budu muset pohlidat, ale treba rim mysli jen na "1 zaznam" ? takze pri kazdodenjim vypinani by se to vyresilo samo neho treba alespon 1x za 3 dny vypnout a zapnout pro novej soubor... pokud by to hyoo uplne celkem tak to nic moc

Myslim, ze je to celkem, ale jiste to nevim, jelikoz ten manual je garminovsky dementni.

Mawenzi píše:ja se v nich moc neorientuju primarne su zvykla na "hloupej" gps logger (cena/velikost/vydrz) a nenapadlo me divat se po nejakych zarizenich s displejem, asi sem si vzdycky myslela, ze nevydrzi logovat 5+ dni, aby nevazili kilo..

Tohle rano zapinas a vypinas vecer a dohromady to 3 - 5 dni chuze da. Ten muj. Displej je maly a cernobily, ten zas tak moc nezere a obcas se docela hodi. Ona je to v podstate nemapova GPS. Takze vidis zaznam trasy, smer, muzes se po nem vracet, vidis uslou vzdalenost, rychlost apod. Obcas se velmi hodi POI, treba kdyz v mlze hledas bivak nebo kde sis odlozila batoh. Muzes si tam i naklikat trasu (doma u PC), ale to jsem nikdy nepouzil.

Reccol píše:Jo, baterie nejsou nic extra, ale kupodivu docela drží i u starších kousků. Zas to seženeš všude a vyměníš během pár sekund, žádný dobíjení.

Na delsi akce mimo civilizaci je to showstopper. Bud jich musis tahat hromadu, idealne lithiovych, coz poleze do penez, nebo si poridis nabijeci a musis s sebou tahat nabijecku a to jeste nejakou, ktera se da pouzit s powerbankou. AAA sezenes nejspis jen NiMH, ktere nemaji nic moc kapacitu. Proste pro ourdoorove pouziti uplne nahouby, design z roku 2002 a ne 2022.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Navigace a turisticke mapy v mobilu

Příspěvekod Mawenzi » úte črc 5, 2022 5:53

ja na delsi akce nez tyden moc nejezdim, takze to neni uplne showstopper ale pro me to je uz vec ktera je hodne naprd. Kupovat zas nabijecku s bateriema, taky sem se divala a jsou ty forerunnery docela drahy na to, ze to vlastne tu vydrz mozna uplne nema.

aktualne mam canmore gt 730f
https://www.tsbohemia.cz/canmore-gt-730 ... 18239.html
koupila sem to za 25kc na bazosi a teoreticky to funguje docela pouzitelne, prakticky to vydrzi logovat presne 2h a pak proste zaznam konci... pritom poprve zalogoval asi 6h ale zas s mezerama... a ten soft k tomu je ultra prisernej. No ale kdyby to aspon fungovalo... takze vlastne presne nevim, jestli je problem baterka nebo si obcas rekne ze prestane logovat... obcas si ho s sebou vezmu na test ale zatim se zda, ze tohle je slepa vyvojova vetev prestoze tyto modely se jeste daji koupit kolem litru, ale nemam k tomu duveru
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Mapy, navigace, GPS