Doprava do Turecka a v Turecku

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Doprava do Turecka a v Turecku

Příspěvekod george1 » pon zář 24, 2007 11:47

S kolegou, co jede někam až do Hakkari (budou jenom tři) jsme včera sondovali, jak ho tam dostat nejlevněji. Vyšlo nám toto:
Praha - Arad - Eurolines - Promo tarif - 960 Kč
Balkan Flexi Pass (BFP) 5 dní z možností přerušení (zakoupit v Aradu) - 756 Kč (28 EUR) - platí RO, BG, TR, Řecko, Makedonie a Srbsko
Místenka Arad - Istanbul (zakoupit v Praze) - 86 Kč
dtto - to samé zpět
Celkem tedy 3604 Kč. Vzhledem k tomu, že BFP jim bude platit ještě jeden den, tak každý ušetří cca 300 za jednu jízdenku do Ankary.

Dávám to sem spíš proto, že o BFP se toho ví málo a možná by se dal využít ve prospěch zlevnění více treků v různých horách na Balkáně v různých zemích v krátkém časovém období.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Doprava do Turecka

Příspěvekod JK » čtv zář 27, 2007 21:40

george píše:S kolegou, co jede někam až do Hakkari (budou jenom tři) jsme včera sondovali, jak ho tam dostat nejlevněji. Vyšlo nám toto:
Praha - Arad - Eurolines - Promo tarif - 960 Kč
Balkan Flexi Pass (BFP) 5 dní z možností přerušení (zakoupit v Aradu) - 756 Kč (28 EUR) - platí RO, BG, TR, Řecko, Makedonie a Srbsko
Místenka Arad - Istanbul (zakoupit v Praze) - 86 Kč
dtto - to samé zpět
Celkem tedy 3604 Kč. Vzhledem k tomu, že BFP jim bude platit ještě jeden den, tak každý ušetří cca 300 za jednu jízdenku do Ankary.

Dávám to sem spíš proto, že o BFP se toho ví málo a možná by se dal využít ve prospěch zlevnění více treků v různých horách na Balkáně v různých zemích v krátkém časovém období.


nejlevněji stopem 8) za 4kKč se tam i zpět dá i doletět, a občas i levněji - a než se mořit v autobuse do Aradu to možná stojí za zvážení
JK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát led 5, 2007 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod chonda » čtv zář 27, 2007 21:58

click4sky za 4kKč zpáteční i s poplatky...A rozhodně nebude nejlevnější, našel jsem ji za 5 minut...Určitě tam poletí i něco z Německa, možná i z vídně - low-cost samozřejmě...
Každý den člověku přinese novou možnost, jak ze sebe udělat ještě většího vola.
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod george1 » sob zář 29, 2007 13:05

chonda píše:click4sky za 4kKč zpáteční i s poplatky...A rozhodně nebude nejlevnější, našel jsem ji za 5 minut...Určitě tam poletí i něco z Německa, možná i z vídně - low-cost samozřejmě...


Taky jsem koukal - 3990. Pravda, termín ne vždy podle přání, ale jde to a ušetří se 3 dni dovolený. Ale low costy, jak jsem koukal, tak jsem koukal - Istanbul pod 4000 s poplatky nebyl.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod chonda » sob zář 29, 2007 13:14

no, já na to koukal hodně zběžně, takže jsem nenašel žádnej třeba z vídně nebo z Blavy a pak se to děsivě prodraží cestou třeba do Frankfurtu nebo do Anglie - navíc to ztratí tu výhodu pohodlí a rychlosti...Řekl bych, že click4sky je, co se trasy do Turecka týká, vcelku dobrá volba (taky mají dost vysokej limit na zavazadla)...
Každý den člověku přinese novou možnost, jak ze sebe udělat ještě většího vola.
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

BALKAN FLEXIPASS CARD

Příspěvekod george1 » pát říj 12, 2007 12:10

Tak s tím BFC to není zase tak růžové pro postarší členy OF. 5 denní pro věk 26 až 60 let je za 82 EURO. Ten za 42 EURO je jen do 26 let.

http://www.tcdd.gov.tr/tcdding/avrupa_ing.htm
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Vlaky v Turecku

Příspěvekod bastos » čtv čer 25, 2009 11:10

Ahoj lidičky,nevíte náhodou někdo jak zakoupit jízdenky na vlak přes turecko na internetu.Na netu mají info v angličtině,ale
nefunguje jim to.Nevím čím to je?Nemáte s tím někdo zkušenost? Díky Bastos :rock:
bastos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř čer 24, 2009 10:33

Re: Vlaky v Turecku

Příspěvekod Jumbo » čtv čer 25, 2009 11:34

Jojo,jedem taky do Turkish na 3 nedele ve vice skupinach..a resili jsme neco podobneho..s letadlem do Erzrumu problem nebyl,zaplaceno..ale vlacky trosku problematicke..asi takhle,pokud nechces,aby ti to nejak navazovalo nech to na misto! dolmuse,bus ci vlak sezenes..:) stejne bych rekl,ze busova doprava je tam vyhodnejsi..dobre autobusy plus s nejakou dobrotou na palube :D kor vlakova sit tam neni vsude..
Jestlipak si myslíte, soudruzi, že to přežil? No přežil, protože mu to politicky myslelo, vy šmejdi!
Uživatelský avatar
Jumbo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: sob dub 7, 2007 19:56
Bydliště: Praha

Re: Doprava do Turecka a v Turecku

Příspěvekod fossil » pon čer 29, 2009 11:32

Zdravim, moc jsem to tady nepročítal... ale...

Studoval jsem teď 5 měsíců v Turecku a mám ho v podstatě celý projetý - hlavně stopem. Kdybyste potřebovali s čimkoliv co se Turecka týče poradit, tak mě klidně kontaktujte přes SZ nebo mail a pokud budu vědět, rád pomůžu... Taky se můžete podívat na můj "blog" kam jsem psal nějaký povídání z cest po Turecku, třeba si můžete udělat zevrubnej obrázek o tom, jak to tam chodí.. www.fossil.blog.cz a můžete i mrknout na nějaký fotky... www.fossil.rajce.net neberte to jako nějakou propagandu, ale sám vim,že jsem vždy za jakýkoliv info vděčnej a tak teď když můžu , rád poradim...

Zdarec
"Chtěl jsem jen vylézt tak vysoko, abych dohlédl na dno svého já". - Reinhold Messner
Uživatelský avatar
fossil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte led 29, 2008 17:43
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Doprava do Turecka a v Turecku

Příspěvekod Ježo » pon čer 29, 2009 11:37

@fossil: takové propagandy třeba víc a mnohem větší kapky! =D> Díky za odkaz a už se na to vrhám! 8)
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Doprava do Turecka a v Turecku

Příspěvekod fossil » pon čer 29, 2009 11:41

V pohodě.. jestli to někomu pomůže, budu rád..!!
"Chtěl jsem jen vylézt tak vysoko, abych dohlédl na dno svého já". - Reinhold Messner
Uživatelský avatar
fossil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte led 29, 2008 17:43
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Doprava do Turecka a v Turecku

Příspěvekod ado.matias » pát črc 1, 2011 11:18

Merhabalar, pre vsetkych Tureckachtivych.
Nedavno som riesil problem dopravy zo Sivasu do Izmiru. Prva alternativa, vlak. Pracujem tu s Turkami, pytal som sa na to a vraj tych 1100km trva vlakom dva dni. Treba si uvedomit, ze TCDD maju riedku siet, v Turecku je viac vlakovych spolocnosti a vacsinou to tahaju dieslove masiny po jednokolajkach...
Najlepsie vychadza na cesty po Turecku bus - spolocnosti Kamil Koc, METRO (stranky aj v anglictine), Canakkale, Pamukkale, Ulursoy, Sivastur, ... je toho vela. Zacal by som so spolocnostou Metro, s tymi som precestoval niekolko tisic km. Kvalitne autobusy, stevard, kekse a kola, zastavka (na zmluvnom mieste) kazde 4 hodiny. Lepsi Student Agency. Autobusy zastavuju kdekolvek po ceste, staci sa dohodnut.

Ak mas dostatok casu, chod stopom a spoznas krajinu z ineho uhla. Zabavne a relativne rychle.

Keby bolo treba dalsie info, stravil som tam (tu, pisem to zo Sivasu) rok v roznych oblastiach (Kutahyia, Bursa, Sivas, Izmir, Zonguldag..) a precestoval docela dost.

Turecko je krasna krajina plna srdecnych ludi, treba vidiet. Rad odpoviem, pokial budem vediet.
ado.matias
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát črc 1, 2011 7:02

Istanbul

Příspěvekod Zuzka » ned říj 30, 2011 9:43

Istanbul - doprava a ubytování

Ahoj,
chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s cestováním do Istanbulu? V létě bych tam chtěla jet autobusem. Máte někdo nějaké zkušenosti s Eurotours? Chtěla bych se ještě zeptat jak je to v Istanbulu s ubytováním. Je lepší si zajistit hotel předem z České republiky nebo až na místě?
Předem díky za odpovědi.

sloučeno,
sobb
Zuzka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob říj 8, 2011 16:05
Bydliště: Praha

Re: Istanbul

Příspěvekod Aranwe » ned říj 30, 2011 10:47

dneska se uz moc autobus nevyplati .. mrkni na pegasus airlines ... nevim jak na leto, ale na leden se ted daji koupit letenky za 1300,-(musis z VIE do SAW, PRG a IST jsou drahy) (takze pohoda :)
jinak student agency jako takovej ac nabizi jizdenky tam nejezdi, jen prodavaj jizdenky cizi spolecnosti + pokud bys mela opravdu zajem, tak na mailu nekde zahrabany mam link na spolecnost, co tam z autobusovejch jezdila nejlevnejc :) ...
btw: jeste je tu moznost jet vlakem ... CD ti budou tvrdit bud, ze to nejde, nebo ti budou nabizet silene drahej listek :) ... nejlevnejc vyjde si v kazdy zemi kupovat vzdycky dalsi listek ... kamaradi tak jeli, muzu se presne zeptat v jakejch mestech kupovali a kolik je to stalo sakum prdum :) ... (cestovali cca 2-3dny ted si nejsem jistej, ale busem to trva taky tak nejak) ...
(informace z letosniho srpna)

EDIT: ad ubytovani - predem = jistota, na miste to vyjde levneji (za predpokladu, ze budes smlouvat - nauc se vety typu para yok a fakir ögrenci)
GL & HF
Uživatelský avatar
Aranwe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 216
Registrován: pon úno 15, 2010 21:44
Bydliště: Brno, Mor. Trebova

Re: Doprava do Turecka a v Turecku

Příspěvekod Zuzka » ned říj 30, 2011 14:31

Díky, já kvůli škole budu moct jet až v červenci. Našla jsem bus kterým by to stálo 4000kč otevřená spáteční a jede to cca 2 dny. Kdybys náhodou našel ten link na tu autobusovou společnost tak kdybys mi ho poslal třeba do zpráv :)
Zuzka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob říj 8, 2011 16:05
Bydliště: Praha

Re: Doprava do Turecka a v Turecku

Příspěvekod Aranwe » ned říj 30, 2011 15:54

Tak ta spolecnost byla Eurotours :) ... tj ta, cos nasla sama ... jinak nekdo ze znamych mi rikal, ze to sice neni zadny luxus, ale dopravej te tam kam potrebujes (myslim, ze s nema byli v rumunsku) ... :)
Nejlevnejsi zpatecni letenka v lete vyjde na 5.1kKc ... takze tim busem je to levnejsi ... ale o mnoho min pohodlnejsi :) ...
Take care :)
Uživatelský avatar
Aranwe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 216
Registrován: pon úno 15, 2010 21:44
Bydliště: Brno, Mor. Trebova

Re: Doprava do Turecka a v Turecku

Příspěvekod karaya1 » čtv led 5, 2012 11:28

Asi dost s křížkem po funuse, ale třeba se to někomu bude hodit...

V Istanbulu jsem rok žil, doprava letadlem se společností SunExpress (v zimě jednosměrná Vídeň-SAW 50€; je v tom dokonce i jídlo). Ve Vídni neváží batohy, takže i když je limit 20 kg, dalo se převézt i 28 :) Naopak v Turecku řeší každé kilo navíc, takže při cestě zpátky je třeba si na to dát pozor.
Druhá možnost je autobusem: to jsou Katev Travel, přímý bus Praha-Sofie a pak přestup na linku do Istanbulu. Pokud se nemýlím, nedojedeš ale na hlavní autobusák, ale na Aksaray (což je parádní díra uprostřed města, odkud jezdí busy na Balkán nebo do Gruzie/Arménie: 41.006476,28.949339).
Třetí možnost: vlak kombinovaný s busem. Večerním SA do Budapešti, pak metrem na Keleti (když člověk nemá forinty a kkt prodavač nechce vzít euro v pro něj výhodném kurzu, dá se smutně koukat na procházející a do pár minut má člověk lístek v ruce), zpáteční speciální Budapešť-Bělehrad 26€ (bacha na to, jedou dva vlaky ve stejný čas - jeden do Bělehradu, jeden do Bukurešti :) ), v Bělehradu Balkan FlexiPass (do 26 let za 51€) a najít vlak do Istanbulu. Bohužel je povinný lůžkáč, ale cena se dá s děžurným dobře smlouvat (relace Istanbul-Bělehrad je povinně u okýnka za 43 lir, tedy kolem 20€; opačně po mně chtěl 12€ a platil jsem 8€). Jen pozor na to, že jinak než turecky typicky neumí :)

Jel jsem to naposledy v červnu, tak se to mohlo od té doby změnit, ale tenkrát jsem tomu věnoval dost času a i brutální varianty (kupovat vnitrostátní jízdenky a hranice přecházet pěšky nebo v příhraničních motorácích) nevyšly lépe - k tomu je teda ale zapotřebí říct, že jsem ten BFP ještě projezdil, takže se mi hodně vyplatil.

V zimě je určitě nejlepší letět, zpáteční i s poplatky lehce přes 100€; v létě ale letenky jdou dost nahoru (třeba i 120-140€ za jednu cestu; ještě lítá nějaká nízkonákladovka z Budapešti, ale tu jsem nezkoušel - v létě byla moje jediná cesta domů s padesáti kilama věcí, takže vlakem :) ). Jinak u vlaku je potřeba počítat s tím, že to je Balkán, takže dvě hodiny sem-tam není žádná míra. Ale to by pak nebyla sranda..
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Doprava do Turecka a v Turecku

Příspěvekod Ado » ned pro 2, 2012 13:37

Zatím spíše teoretizuji, nicméně Balkan flexipass mě skutečně zaujal.

Nejdříve tedy nástnin toho o co mi jde:

Stopem z Čech do Subotice (hádám tak den cesty), tam koupit BFP (5 dní za 53 Euro do 26 let) a vyrazit vlakem do Turecka. Udělat zastávku třeba v Istanbulu, anebo ještě někde jinde v Turecko a dojet do Karsu (nebo i někam blíže Gruzii). Odtud stopem do Gruzie a tam na severu povandrovat (nadchl mě Hafiho skvělý cestopis!). Cesta zpět by vypadala podobně. Vrátit se stopem do Turecka a v Karsu znovu koupit BFP (na 5 dní), zase vlakem do Subotice a na stopa.

Moje otázky tedy jsou (zatím jen transportního charakteru):
Je výše zmíněné reálné?
Kupoval někdo BFP v Subotici (myslím, že se tu na OF někdo o Subotici jako o nejbližším místě pro koupi BFP zmiňoval, ale nebylo to doloženo realitou)?
Kupoval někdo BFP třeba v tom Karsu, nebo alespoň někde jinde v Turecku?
Je reálné těch 5 dní na cestu do Karsu?
Jsou v zemích na trase povinné místenky? Výše se píše o povinném lůžkáči, ale jak je to třeba v Turecku? Případně za kolik.

Vyhledávač DB nějak nechce fungovat s železnicí v Turecku (ještě nedávno mi to fungovalo).
BFP se mi zdá až nějak překvapivě výhodný...

Doufám, že nedávám duplicitní dotazy a všem díky za odpovědi.
Uživatelský avatar
Ado
nováček
nováček
 
Příspěvky: 152
Registrován: stř kvě 2, 2007 17:23
Bydliště: Hradec Králové

Re: Doprava do Turecka a v Turecku

Příspěvekod karaya1 » ned pro 2, 2012 19:25

Ado píše:Je výše zmíněné reálné?

Moc nerozumím tomu, proč chceš jet ze Subotice a ne až z Bělehradu. Těch 200 km stopem už dojedeš a jediný vlak denně, co do Istanbulu jede, odjíždí z Bělehradu kolem osmé ráno (nebo to tak aspoň bylo), ten večerní končí v Sofii. Do Turecka to je povinně místenkové, resp. přímé vozy jsou jen lůžkáče - mezi Sofií a Istanbulem to je noční vlak a žádný kupéčkový vagón tam není. Cena za lůžko je tak nějak na domluvě s děžurným - Turkem, na pokladně to neseženeš, pošlou tě za ním. Je dobré umět aspoň pár slov turecky, takhle jsem to místo dvanácti eur ukecal na pět, že jsem student, chodím do školy v Istanbulu a v Turecku se mi líbí :wink: (ono těch dvanáct taky bylo málo ve srovnání s tím, kolik za rezervaci chtěli v Istanbulu na opačnou cestu - to bylo v tehdejším kurzu 20 €)
Vlak má do Istanbulu dojet brzo ráno, ale protože Turecko, tak počítej spíš dopoledne, tzn. dva dny z BFP pryč. (Zpátky tě Istanbul-Bělehrad stojí jeden den, vlak jede dost večer a to se pak už jako samostatný den nepočítá.)

Ado píše:Kupoval někdo BFP třeba v tom Karsu, nebo alespoň někde jinde v Turecku?

Kupovali jsem ji v Istanbulu na Sirkeci a bez problémů. Bude po tobě chtít pas, aby do BFP napsal nacionále, zaplatíš (dá se i kartou) a cajk.

Ado píše:Je reálné těch 5 dní na cestu do Karsu?
Nechce se mi hledat, kdy jede vlak do Karsu, navíc to teď asi nějak kvůli stavbě vysokorychlostní tratě změnili, ale je jeden denně (a to si ještě nejsem jistý, že jede všechny dny v týdnu - to je dobré se podívat). Podle řádu má jet cca 37 hodin, my to jeli přes 42 :axe: Pozor na to, že na úseku do Ankary je s místy vždycky problém, pak už to je v pohodě. Může se ti stát, že vlak bude vyprodán... S tím souvisí i dotaz na místenky: ty jsou v Turecku povinné, u pokladny by ale mělo stačit mít BFP a měli by ti vydat rezervaci.

Zvážil bych ale tohle: vlaky v Turecku jsou za lidovou cenu, hlavně když ti je pod 26 (genč - mladý). Za tu cestu z Karsu do Istanbulu jsme v červnu 2011 platili v přepočtu jestli tři stovky, tak to bylo moc (teď se dívám, že Ankara-Kars 31,25 TL a Istanbul-Ankara 13,25 TL). Spíš bych si nechal BFP na cestu po Balkánu do/z Turecka a v rámci Turecka jezdil za místní ceny, mělo by se ti to vyplatit. Pět dní na cestu vlakem z Bělehradu do Karsu je luxus.

Ceny tureckých vlaků si ověř tady, v menu vyber Ücret Danışma, pak jak je Tren Adi (jméno vlaku), vyber příslušný vlak (YHT je Yüksek Hizli Tren - vysokorychlostní vlak, za ten jsou zvláštní příplatky, ale zase umí 250 km/h), navol nástup/výstup a vyjede ti to ceny pro všechny kategorie cestujících včetně válečných veteránů :wink:

Jinak do Gruzie bych stopem nejel z Karsu, ale po pobřeží Černého moře. Zkoušeli jsme to z Erzurumu a bylo to fakt blbý, museli jsme vzít zavděk autobusem do Hopy kousek od hranic (jede jeden denně, cena 20 lir). Pak mi došlo proč - je to přes hory, dlouhá štreka a po cestě nic moc. Ale taky mohlo hrát roli, že byl únor, třeba to v létě bude lepší. On ten Kars je zadel světa, nic tam nikde není a provoz veškerý žádný (ale do Ani mají vedenou prázdnou čtyřproudovku, která pak končí v poli :wink: )

Btw, když budeš v Batumi, tak do Tbilisi je nejlepší taktéž noční lůžkový vlak. Taky stojí lidové peníze, ožereš se s místníma a poprvé v životě si budeš přát, ať ten vlak nedojede v sedm ráno, ale má pár hodin zpoždění :mrgreen:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Doprava do Turecka a v Turecku

Příspěvekod Ado » ned pro 2, 2012 21:30

To karaya1:
Milionkrát díky za tyhle super informace :-) Vlastně jsi odpověděl i na dotazy, který by možná přišly později :-) S tou Suboticí máš určitě pravdu, stejně jako s tím stopem z Karsu (i když ten vlak prostě do Karsu jede...), podle map to vážně vypadá na dost velkou díru. Kromě toho bych se i rád podíval k Černému moři.

karaya1 píše:Zvážil bych ale tohle: vlaky v Turecku jsou za lidovou cenu, hlavně když ti je pod 26 (genč - mladý). Za tu cestu z Karsu do Istanbulu jsme v červnu 2011 platili v přepočtu jestli tři stovky, tak to bylo moc (teď se dívám, že Ankara-Kars 31,25 TL a Istanbul-Ankara 13,25 TL). Spíš bych si nechal BFP na cestu po Balkánu do/z Turecka a v rámci Turecka jezdil za místní ceny, mělo by se ti to vyplatit.

Teď koukám na ty ceny vlaků v Turecku a to je tedy vážně celkem pecka. Je trochu problém, že BFP platí jen měsíc. Těžko říct, jestli by platnost vystačila i na zpáteční cestu (kvůli tomu jsem si právě myslel, že by se jeden BFP koupil tam a jeden zpět), ale s těmahle cenama by to určitě vyšlo líp jen s jedním BFP pro ten Balkán a v Turecku jezdit za místní. To by ale záleželo na tom, jak dlouhý by bylo zdržení na Kavkaze.

Ještě jednou díky.
Uživatelský avatar
Ado
nováček
nováček
 
Příspěvky: 152
Registrován: stř kvě 2, 2007 17:23
Bydliště: Hradec Králové

Re: Doprava do Turecka a v Turecku

Příspěvekod karaya1 » pon pro 3, 2012 9:47

Není zač :wink:

Ado píše:i když ten vlak prostě do Karsu jede...

Já vím, zdá se to jako dobrá varianta, ale podle mě pak není moc jiných šancí než z Karsu k hranicím jet autobusem. Ale nechci tě zase odrazovat, třeba to půjde v pohodě.

Teď ale pozor! Jak jsem se divil, že spoustu mně známých vlaků stopli, tak jsem se po tom trochu podíval a je to takhle: z Haydarpasi (asijské nádraží v Istanbulu) nejezdí nic - a to nic nepojede až do roku 2014, východně od Istanbulu totiž mezi Gebze a Arifiye přestavujou trať na YHT (nová se jim tam nevejde, už teď to je vmáčknuté mezi skály a moře), takže z Istanbulu se vlakem na východ dostat nejde. To zásadně mění celou situaci :((

Protože když už pojedeš do Ankary po zemi (asi stopem, dá se to v pohodě stihnout za půl dne; nejtěžší je dostat se na stopovací flek), tak bych v Ankaře nepřestupoval na vlak do Karsu, ale rovnou jel stopem do Trabzonu (Ankara-Trabzon se dá taky za den stihnout, odzkoušeno - ale radši bych Ankaru objel, blbě se z ní vymotává) a ztama to je do Gruzie už kousek. To bys byl v den 4 odpoledne v Batumi - a klidně v den 5 ráno v Tbilisi (den 1 beru ráno vyjetí z Bělehradu).

Teď se dívám, že DOĞU EKSPRESİ z Ankary do Karsu jede každý den v 18.40 (a je tam druhý den v 20.55). Kdybys ho stihl ještě v den 2, tak jsi v den 3 večer v Karsu a den 4 máš na přesun do Gruzie a vyjde tě to nastejno. Jenže moc bych si na to, že to stihneš přejet, nevsadil :wink:

Na stop z Gruzie do Istanbulu ještě menší rada: klidně u cesty mávej na turecké autobusy, borci neuvěřitelně šmelí a jsou ti schopni zastavit a nabrat tě třeba i za míň než polovinu běžné ceny.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Doprava do Turecka a v Turecku

Příspěvekod Ado » stř pro 5, 2012 0:33

Znovu díky :-)

Rok 2014 celkem mění situaci, nicméně tento vyhledávač https://etcdd.tcdd.gov.tr/tcddrezwebapproot/danismatcddservlet?ulkeid=ENG mi spojení z Istanbulu (Haydarpasi) do Ankary našel. Kde jsi našel tu informaci o přerušení?

Ono o čas ani nijak zvlášť nejde a tak by se ta cesta dala udělat stopem celá, ale přeci jen jde o pohodlí a taky o to, že mám rád vlaky :-) Je to celkem zamotané. Ty dva scénáře, které jsi psal se mi zdají dobré a využili by se potom na místě podle situace. Kromě toho, když by ten BFP měl být jen pro cestu tam (protože na cestu zpět by už nestačil z důvodu, že platí jen měsíc), tak by se dalo třeba udělat ještě nějaký výpad vlakem z Ankary po Turecku.
Uživatelský avatar
Ado
nováček
nováček
 
Příspěvky: 152
Registrován: stř kvě 2, 2007 17:23
Bydliště: Hradec Králové

Re: Doprava do Turecka a v Turecku

Příspěvekod karaya1 » stř pro 5, 2012 11:32

Ado píše:Rok 2014 celkem mění situaci, nicméně tento vyhledávač https://etcdd.tcdd.gov.tr/tcddrezwebapp ... ulkeid=ENG mi spojení z Istanbulu (Haydarpasi) do Ankary našel. Kde jsi našel tu informaci o přerušení?

Já ho tam nenašel (resp. jen Vangölü Ekspresi - který jede až do Teheránu a na části své linky je tedy nejspíš nahrazován), informaci jsem si našel na tureckém webu. Anglicky to je třeba na seat61.com (pro vláčkaře vůbec parádní stránky). Abych byl úplně přesný: úsek Haydarpasa-Gebze (necelých 50 km) pořád pro příměstské vlaky funguje, bez nich by byli v pérdeli jak Baťa s dřevákama, ale tobě k ničemu není.
Škoda, Haydarpasa je krásné nádraží a býval to pěkný rituál, přijet na něj trajektem a přestoupit na vlak do školy :wink: Pak už to zmizí, Turci budou mít hotový tunel pod Bosporem a vlaky pojedou nejspíš přímo (ještě dostavět tunel z Turecka do Gruzie a máme tu přímé spojení až do Baku).

Pokud nestíháš měsíc, tak to je blbý, protože jednosměrná Istanbul-Bělehrad stojí skoro stejně jak BFP (nebo aspoň stála před dvěma lety). To už bych se skoro zamyslel nad tím, jestli nejet na zpáteční relační - Budapešť-Bělehrad zpáteční za 26€, Bělehrad-Sofia sice relační není a cenu nevím (jednosměrná prý kolem 30€), ale ve směru Sofia-Bělehrad můžu osobně potvrdit tuhle zkušenost - měl jsem BFP, ale z dalších pěti místňáků (a pašeráků) v kupé neměl lístek nikdo. No a Sofia-Istanbul už stopem, to mám projeté, to je pohoda (a rovnou Istanbulem projet, všemi směry se z něj dostává extrémně blbě a může se ti stát, že to znamená hodinu a půl přepravy na mýtnou bránu, kde pak běháš s báglem v dvanácti pruzích sem a tam a snažíš se, ať si tě někdo všimne, ale nikdo nepřejede :wink: ).

Vlak Sofia-Istanbul jede stejně většinu času za tmy a pěkný je akorát začátek, kdy jedeš okolo Rily apod. Plus ten noční buzer na hranicích, kdy tě vyženou z vlaku ven, tam je okýnko s jediným (!) chlápkem, takže se nabere typicky tak hodinka zpoždění (ideálně se ještě potkáš s vlakem v protisměru; ano, jedou každý jen jednou denně, ale nikdy jsem tam nepotkal víc než jedno okýnko otevřené)... To už je skoro lepší projít hranice pěšky přes silniční přechod.

Jen rada: všechny turecké vnitrostátní vagóny (mimochodem celkem hezké) jsou velkoprostorové a všechna sedadla po směru jízdy. Lámal jsem si hlavu, jak to na konečné otáčí, ale je to jednoduché. (Dvoj)sedadla se dají na konstrukci upevněné v podlaze otáčet, takže údržbáři je prostě jen otočí do žádaného směru. Chce to trochu síly a umu, ale když před tebou nikdo nesedí, tak si můžeš vyrobit i odkladiště na nohy, zejména v noci se to hodí. Většinou to průvodčí tolerují.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko


Zpět na Řecko a Turecko