Olymp - Mytikas

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Olymp - Mytikas

Příspěvekod Peter Gregor » pát úno 22, 2008 0:17

Zdravím, plánujeme koncom mája alebo začiatkom júna vybehnúť na najvyšší vrchol Olympu Mytikas. Iba ma zaujíma, či je vrchol prístupný bez nejakej lezeckej techniky (úväz, cepín, helma...) a nejaké tie orientačné veci (mapa a pod.). Ako je to s počasím v tomto období, prípadne s bivakovaním? Ďakujem za odpovede.
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Hafi » pát úno 22, 2008 0:52

ááá, konecne si ve svych dotazech na evropske vrcholy trefil neco co mam za sebou :mrgreen:
1) neni to nic lezeckeho, na predvrchol asi 2900 je cesta, dal se sleze trochu dolu a hore se jde po skloneny pevny skale. sklon neumim odhadnout, ale sel jsem to bez problemu, rukama sem se jen pridrzoval. ten konec je to znaceny teckama na skale, prislo mi to lehce orientacne narocnejsi (spis se mi nechtelo lizt 50 metru dolu, kdyz sem dle cedulky byl 10 vyskovych metru pod vrcholem....), ale zvladli jsme to bez problemu i v naprosto nulovy viditelnosti.
2) zalezi kudy pujdes a jak dlouho na to budes mit. ja bych treba rad chtel jit celou tu podkovu do kola, popripade prechod od mytikasu na zapad, ale pokud vezmes zakladni vystupovou trasu, tak zacnes v Litochoru (300mnm...jde jit i o 3km dal a vzit to rovnou z more :mrgreen: ), z litochora bud nejak po silnici na Prionii (myslim asi 1100m, 12 km po silnici), ale je to myslim skoda, pac je tam pekna cesta udolim potoka tak na 5 hodin. no pak dojdes na tu prionii a odtama proste do kopce (znaceny je to dobre, a pujdou tam davy), po dalsich asi 3 hodinach dojdes na chatu "A", tam se da spat, ale plati se za to (2004, myslim 4,2E, sleva na alpenverain myslim 50 procent, v boude za 10E, a i jen za to ze tam sednes a najis se tam z vlastniho se platilo 1,4E, varit si tam sam nesmis...jsme sli mimo objekt). Jiny spani tam asi moc neni...vsude dost kopce. No a odtama asi 2,5hodiny hore, a dve hodiny dolu zpet na chatu, dve hodiny na prionii a do litochora tak 4.
Mapu netreba, fakt se nejde ztratit, myslim ze tam i cosi po litochoru nekde visi. jinak mistni mapa pohoi, pokud bys to chtel nejak projit vic - vcelku pekna stala cca 7E.
Pocasi v kvetnu...nevim, ja tam byl v srpnu a byl sem tam jediny den co na vrcholu byla viditelnot tak dva metry, jinak dle vrcholove knihy tam bylo den co den nadherne (ne ze bych umel recky, ale chodi tam hafo cechu...).ale myslim ze tam s pocasim nebude problem.

Jo a pokud bys chtel to dat za jeden den a na lehko...tak prionie-vchol-prionie neni problem, litochoro-vrchol-prionie, lze, ale nevim o tom ze by na prionii jezdila nejaka verejna doprava, takze jedine stopem dolu, litochoro-vrchol-litochoro...normalne dle me zkusenosti byh to povazoval za nerealne (prinejmensim nepohodlne), ale dva (tri :(( ) kamosi to dali a to dokonce z plaze na plaz (tedy 6km navic) :shock: vyrazeli teda jeste za tmy, sli na lehko a v podstate bez zastavovani a navrat opet za tmy...nejakych 18 -19 hodin chuze s minimalnima pauzama. ale zase nebyli to nejaky horalove, asi by to slo i rychlejs.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8430
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod jedik » pát úno 22, 2008 9:39

Presne jak psal Hafi, sli jsme tam stejne a bez problemu jsem to vybehl dokonce v obycejnych teniskach.

Pokud jde o spani, myslim, ze by bylo lepsi prijit na tu horu, ktera je tesne pred tim lezeckym usekem (pokud me pamet neklame, tak se jmenuje Skala) z okolnich kopecku, ne tedy od more. Tam to vypadalo docela na prespani. Ale to uz musis planovat asi jako vicedenni, protoze pristup na ty okolni kopce neznam.

Kazdopadne se tam vydej, asi nejhezci vystup, ktery jsem absolvoval :smt023
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod sobb » pát úno 22, 2008 9:44

je tam někde voda (červenec), nebo si člověk musí táhnout všechnu s sebou?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod jedik » pát úno 22, 2008 10:00

sobb píše:je tam někde voda (červenec), nebo si člověk musí táhnout všechnu s sebou?

Co si pamatuju, nabrat se dá v Prionii a pak až někde na chatě. Po cestě nebylo lautr nic.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Peter Gregor » pát úno 22, 2008 10:07

My by sme šli do tej Prionie asi autom. Tam niekde v okolí sa asi prespať nedá, že? Odtiaľ na vrchol a späť, potom by sme podľa nálady zašli i k moru. Trocha sa bojím tých teplôt, nemám rád veľký hic.
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod sobb » pát úno 22, 2008 10:12

jedik píše:Co si pamatuju, nabrat se dá v Prionii a pak až někde na chatě. Po cestě nebylo lautr nic.

u tý chaty je něco jako volně přístupný pramen? ... pokud se tam budem sápat, tak určitě nějáký přechod na víc dní ... a voda je tam docela zásadní otázka ... zatím jsem nic nezjištovala, jen vím, že v tamních horách bývá s vodou celkem problém
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod jedik » pát úno 22, 2008 11:38

sobb píše:u tý chaty je něco jako volně přístupný pramen? ... pokud se tam budem sápat, tak určitě nějáký přechod na víc dní ... a voda je tam docela zásadní otázka ... zatím jsem nic nezjištovala, jen vím, že v tamních horách bývá s vodou celkem problém

Myslím, že nebyl, tam cvakáš ojra i když se chceš jen posadit a najíst venku před chatou! :?

Peter: kolem Prionie se vyspat, co vím dalo. Jestli tedy ofiko a košér to nevím, ale vypadalo to tam spajícně :D
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Peter Gregor » pát úno 22, 2008 11:40

To vážne, taký prístup som už dlho nevidel. Asi sa vykašleme na tie ich chaty a zobereme určite stan. Dúfam, že nás tam nikto nepokutuje.
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Hafi » pát úno 22, 2008 23:42

v recku se oficialne spat venku nesmi nikde, ale nikdy sem nevidel a nemel problem, aj mistni lidi to podporujou - kamos jednou na vecer byl ve vesnci a vsude kopce, tak zakempovali uprostred vsi na placku pred kostelem...a nebyl problem, naopak vsichni to tak nejak prijal...proste recko.
my spali jednu noc kus pred prionii na jednom placku cca do dvou rano...a cca od tri rano v ochozu domecku kde se prodavaj suveyry u vstupu do nejakyho klastera co tam je....holt zacalo behem chvile dost silne prset. druhou noc sme spali na chate, uz sme ale vrchol meli za sebou.
spani po teto vystupove ceste z prionie vejs mimo chatu (nejen v ni, ale i treba u ni...) asi skoro vylucuju (nenapada me kde), jestli by slo se nekde schovat na prionii nevim - je tam parkoviste, bufety, pujcovna mul a vsechno takovy nejaky divny, dost civilizace. mozna kdybyste sesli podel reky kus niz jakoby zpet do litochora. ale jestli budete mit auto tak nemate duvod spat az tam...ranich par minut jizdy nezabije.

voda...po ceste z litochora na prionii prinejmensim dva prameny, na prionii dalsi, pak je altanek s vodou asi v pulce cesty k chate "A", a samozrejme na zachodech na chate (po zaplaceni poplatku...), verejne myslim ze ne. Vys si zadnou vodu (srpen) neuvedomuju...

jinak prionia-vrchol-prionia je v poho, ale i tak docela dlouha tura...takze (casove) nepodcenit.

teploty...zacatkem cervna? idealni cas bych rek. jeste bude zeleno, a nebude hic. na kópacku v mori mozna i zima.

jinak este sou tam vcelku sikovny varianty pres chaty "B" a "C", uz si to nejak nepamatuju, ale myslim ze taky sly zvladnout za den..., zvlast v pripade ze se muzes priblizit autem.

co se tyce ziskani vody zdarma na chate A tak myslim ze pri trose nenapadnosti je to mozne, kdyz vis kam jit...ale pokud byste meli cas a sli prechod tak v podstate nemate jediny duvod chatu A vubec videt...je lepsi jit pres B, C (jak je to tam s podminkama nevim, ale voda tam je urcite...). jinak pokud byste sli podkovu, tedy hreben, tak mimo tyto chaty (myslim ze B je na hrebenu) to z vodou bude bidny...pokud byste sli jako prechod - nejak na vrchol a z vrcholu v podstate na zapad, ta tam myslim ze by voda byt mela...potucky atd, ale to by melo byt v mape a na toto uz je asi nutna. Nesmis bejt ale moc vybirava...nenabadam te pit zelenou vodu, ale potucek musi stacit :)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8430
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod sobb » sob úno 23, 2008 13:00

jj, potůček stačí (když teda v něm o kus výš neleží mršina)... :twisted:
pod pojmem "altánek s vodou" si mám představit zhruba co (zadarmo/za peníze, zelená/nezelená, dostupná/nedostupná ....)?

mapu zatím nemám, vlastně ani ještě nevím, zda do Řecka pojedem letos ... ale když už se tady to vlákýnko objevilo, tak je užitečné se něco dozvědět ... takže dík *
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Peter Gregor » sob úno 23, 2008 13:14

Užitočné info, dík Hafi. Ak máte niekto link na mapu okolia Olympu, môžete ho dať do obehu. Ešte by ma zaujímalo, či je dobré sa zaočkovať alebo vedieť nejaké hygienické dôležitosti, keď už tam ideme. Ďakujem
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Hafi » sob úno 23, 2008 13:51

@peter: ockovani? blbost...to je civilizace, neni treba. mapa....nevim nekoukal sem ale prekvapilo by me pokud by nic nebylo u oťase na masarykovce.

@loss :mrgreen: : altanek s vodou...(coz me tak napada ze u nej by slo spat, ale je to hodne na ceste). Jinak este vedle nej byl stolecek a dve lavicky pod strisku, velikost tak metr a pul na metr...
Obrázek Obrázek

a jen tak btw vrcholovy fotky z meho vystupu a vystupu kamarada asi o tyden pozdeji... :D
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8430
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod sobb » sob úno 23, 2008 16:53

Bafák: jj, už je mi ten vodní altánek naprosto jasnej *
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Peter Gregor » sob úno 23, 2008 19:39

Žiaľ, mapa Grécka, ani Olympu v odkaze nebola. Prinajhoršom by sme si ju kúpili na mieste. Dá sa v Grécku platiť eurom? Som zvedavý ako to poriešime s tým spaním. Inak, super, že si sem dal fotky Hafi.
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Rujir » sob úno 23, 2008 19:48

Peter Gregor píše:Dá sa v Grécku platiť eurom?


Skor by som bol prekvapeny, keby sa ti tam podarilo zaplatit cimkolvek inym. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Jitka » sob úno 23, 2008 20:58

[quote="Peter Gregor"]. Dá sa v Grécku platiť eurom?

Nu když jsem tam byla v říjnu tak se tam eurem platilo... :D
Jinak na Mytikasu jsem nebyla neb celý den lilo a tak jsem to nad Prionií zabalili...ale souhlasím že z Liotochora je lepší jít po"turistické"(značené červeně a číslem evropské stezky), jen si člověk musí dávat pozor na mloky(za vlhka je jich tam mraky....)- v Litochoru doporučju jít nahoru na náměstí a pak tou jedinou silnicí mírně vpravo.....my tam docela bloudili.
Asi ve třičtvrtě cesty k Prionii je rozpaslý klášter (myslím agios dimitrios), kde žije jen jeden mnich, tady je volně přístupná kuchňka(vařič, kafe, hrnce....) a jedna velká místnost kde by se dalo určitě přenocovat....
Jitka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: pon dub 9, 2007 17:46
Bydliště: Povltavská placka

Příspěvekod Hafi » sob úno 23, 2008 21:37

Peter Gregor píše:Žiaľ, mapa Grécka, ani Olympu v odkaze nebola. Prinajhoršom by sme si ju kúpili na mieste. Dá sa v Grécku platiť eurom? Som zvedavý ako to poriešime s tým spaním. Inak, super, že si sem dal fotky Hafi.

par dalsich fotek je na mejch strankach tady, poslednich 6 fotek v galerii...ty ostatni sou z chelmosu na peloponesu.
jinak na strakach na ty masarykovce ty mapy jsou a dokonce moc pekny-tusim ze ta sama kterou sme meli mi 1:50k ale v obchodech sem v litochoru videl i 1:25k, stejne tak na valkovi, ale je to stejna jako jedna z tech na masarykovce...
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8430
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Peter Gregor » pon úno 25, 2008 12:39

Ďakujem Hafi, veľmi si mi pomohol s tými mapami. Fotky sú super. Pán Boh nech ti to oplatí na deťoch.
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Peter Gregor » pát úno 29, 2008 9:06

Je v Grécku draho? Aké je porovnanie cien Slovenska, či Česka s Gréckom? Doprava - vlaky, busy. Pôjdeme pravdepodobne autom, no keby náhodou, zaujímalo by ma, či sa tam z Blavy dostanem. Dík
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Jitka » pát úno 29, 2008 12:03

Peter Gregor píše:Je v Grécku draho? Aké je porovnanie cien Slovenska, či Česka s Gréckom? Doprava - vlaky, busy. Pôjdeme pravdepodobne autom, no keby náhodou, zaujímalo by ma, či sa tam z Blavy dostanem. Dík


Co se týká vlaku a autobusu tak levněji vzchází vlak, ale zase má mnohem menší pokrytí(Dá se dosta z Athen do soluně, do Meteory a Floriny) jinam jedině autobusem(Na vlak platí studentská sleva s jakýmkoli průkazem kde lze najít že je člověku pod 26 let, na bus neplatí nic) V Soluni se dá v rámci městské dopravy(celodení lístek 2 eura) dostat daleko za město...V řecku nic nejezdí v čas a tak jak má, zjistit jízdní řády je dost komplikované, ale nám se to vždycky nějak podařilo, dobré je najít informace ve velkých městech(jinde snad ani nejsou :D )
Jitka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: pon dub 9, 2007 17:46
Bydliště: Povltavská placka

Příspěvekod Peter Gregor » pát úno 29, 2008 12:44

Pamätám si, že keď sme boli na Ukrajine, tak tam mali trocha bordel s cestovným poriadkom. Časy odchodov nebolo problém zistiť, no aj tak to chodilo úplne inak. V menších mestečkách som mal dokonca pocit, že niečo ako dopravný podnik tam neexistuje. Z Bratislavy do Grécka niečo chodí, neviete?
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Hafi » pát úno 29, 2008 13:05

urcite bus i vlak, ale nejlepsi a nejlevnejsi mas letadlo...sky europe do solune (litaj tusim jak z blavy tak z vidne...)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8430
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Peter Gregor » sob kvě 24, 2008 13:35

Keďže nás čaká nie dlhá chvíľa pred cestou na Olymp, rád by som na chvíľu oživil túto tému. Rozmýšľam, že by sme sa na spomínanej chate refuge "A" vyspali. Je nutná rezervácia (koniec mája, začiatok júna), či sa tam dá prípadne najesť? Nejaké ubytovanie v Prionii? Veľactená vďaka.
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Hafi » sob kvě 24, 2008 21:59

v prionii jsem ubytovani neshanel a ani si nic neuvedomuju.

rezervace je podle me zbytecna - byl jsem tam v hlavnis turisticky sezone, navic v dobe tesne pred OH, kdybych tam cekal jeste vice lidi a uz si nepamatuju jestli pres tyden nebo o vikendu, ale kazdopadne tam meli volno a to dostatek (je to tam dost velky...sance ze by bylo plno je podle me veeeelmi mala)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8430
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Peter Gregor » ned kvě 25, 2008 18:02

Hafi píše:v prionii jsem ubytovani neshanel a ani si nic neuvedomuju.

rezervace je podle me zbytecna - byl jsem tam v hlavnis turisticky sezone, navic v dobe tesne pred OH, kdybych tam cekal jeste vice lidi a uz si nepamatuju jestli pres tyden nebo o vikendu, ale kazdopadne tam meli volno a to dostatek (je to tam dost velky...sance ze by bylo plno je podle me veeeelmi mala)


Kámo, díky. A šťastnú cestu do toho Pakistanu :wink:
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Jaro Flídr » pon kvě 26, 2008 14:35

Bol som tam pred 16 rokmi,tak neviem,či je aktuálne táborisko kúsok pod chatou A.Hneď pri chodníku bolo miesto asi na 10-12 stanov a cedula,že sa treba prihlásiť na chate.Ja som spal na chate,bolo nás tam iba zopár.Sezóna ešte len začínala-1.7.Voda sa dala nabrať aj pred chatou z takej rúrky.Zrejme neskôr v lete už tam netečie.Vtedy boli pod vrcholom ešte fliačky snehu.Tiež sa hovorilo,že sa zle vychádza s chatárom,ale chatárka je O.K.Ja som zažil chatárku a bolo to v pohode.Výstup na vrchol rozhodne odporúčam ráno,kým sú výhľady,do obeda sa skoro vždy nazbierajú oblaky a nevidno nič.Tak som dopadol aj ja. Na vrchole som bol o 18.hodine a nevidel som nikam.Cesta od m pobrežia cez dolinu Viskos mi trvala 10 hodín aj s prestávkami.Mapu som nemal,od Litochora bolo dobré značenie diaľkovej trasy E4.
Všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest.(J.A.Komenský)
Jaro Flídr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv bře 27, 2008 0:21
Bydliště: Kalná nad Hronom

Příspěvekod Peter Gregor » pon kvě 26, 2008 17:43

Toš, dekuji. Čo by som bez vás robil priatelia :D
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Peter Gregor » stř kvě 28, 2008 19:06

Tak, vyzerá to tak, že na Olymp cestujem sám. Pôvodný plán vyraziť v štyroch s autom padol (ako inak :? ). Idem z Bratislavy do Solúna, zo Solúna do Litochora a hore (dva dni). Naspäť tak isto. Lístky mám kúpené, bude dosť času, pôjdem pozrieť asi aj k moru. Trochu sa ale obávam tej gréckej abecedy. Určite keď vystúpim v Solúne, budem úplne zmätený so všetkých tých neznámych názvov a pod. Nejaké rady ohľadom cestovania sólo?
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Rujir » stř kvě 28, 2008 19:10

Peter Gregor píše:Nejaké rady ohľadom cestovania sólo?


Iste. Nebat sa. Vacsina mladych v Grecku vie celkom slusne po angilcky. Neviem, ako inde, ale v Atenach boli prakticky vsetky napisy vyvedene aj v latinke. BTW Tu ich trapnu abecedu sa naucis tak za hodinku. Sice to nie je rustina, takze to az tak nepomoze, ale aspon nazvy miest a pod. sa potom lustia ovela lepsie (to pre pripad, ze by neplatilo pravidlo o latinke). :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Další

Zpět na Řecko a Turecko