Turecko - ramadán

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Turecko - ramadán

Příspěvekod Olchor » pát bře 1, 2024 18:08

Chystáme se koncem března do Turecka, ale maj zrovna ramadán. Má někdo zkušenosti, jak v té době funguje bus doprava, obchody v menších městech a vesnicích ve vnitrozemí? Mimo resorty.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Turecko - ramadán

Příspěvekod oodoow » ned bře 10, 2024 7:40

Teď jsme už pátej týden v Turecku a zrovna prý začal Ramadán říkal kámoš znalec.
Na tvou otázku odpověděl takto:

"Obchody fungujou vcelku všude, jen restaurace mimo turisticky centra fungujou omezeně - ale večer o to víc."

Busy si myslí, že taky budou jezdit.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Turecko - ramadán

Příspěvekod Olchor » ned bře 10, 2024 11:01

Myslím, že ram. začíná až zítra 11.3., tak uvidíš a dej vědět. Jseš v Turecku na vandru, nebo studijně, pracovně?
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Turecko - ramadán

Příspěvekod oodoow » ned bře 10, 2024 12:55

Jo, podle google máš pravdu, že až od pondělí. Pracuju tu remote a dělám výlety. Jsem v turistické oblasti, ale zítra hodlám ještě vyjet na kole někam dál, tak uvidím, jestli budou obchody otevřený.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Turecko - ramadán

Příspěvekod oodoow » pon bře 11, 2024 8:02

Tak v Gedelme, což je vesnička už mimo turistickou zónu, mají normálně otevřeno.
https://mapy.cz/s/kuhazusefa
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Turecko - ramadán

Příspěvekod Olchor » úte bře 12, 2024 13:22

JJ, Gedelme, tam jsme před delším časem procházeli na Lykijské stezce Antalya - Fethyie. Nešli jsme to úplně celé, par méně zajímavých míst jsme cukli busem. Na těžko s báglem docela náročné, žena dost brblala, kterej debil takovou stezku vymyslel. :) Ale pěkné.
Jaké tam je teď v březnu počasí?
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Turecko - ramadán

Příspěvekod oodoow » úte bře 12, 2024 14:47

Lykijská mě fakt překvapila jak je místama technická. Některý další jako že značený "traily" jsou ale ještě horší, že skoro nejsou vidět a všude jsou keře s různě ostrejma trnama..

Počasí je na pohodu, sem tam fakt průtrž mračen ale jinak sluníčko. Jsem tu pátej týden v Tekirova a dělám výlety po okolí, pěšky a kolo.

Už mi tu pobyt končí ale uvažuju, že příští rok to zopakuju. Je to tu pěkný a levný.

V létě bych sem ale nejel, musí tu být pořádný hic a mraky turistů (většina Rusů) podle toho počtu teď prázdných hotelů a obchodů.

Jít v létě Lykijskou s batohem na tom rozpáleným sluníčku, to už si radši ani nepředstavuju. * * *
Už teď to někdy docela paří a i s malým běhacím batůžkem se člověk fest potí. Prošli jsme tu teda jenom tu část Gonyuk - Kumluca.

Naopak na Tahtali nahoře je sníh a v noci teploty i lehce pod nulou.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Turecko - ramadán

Příspěvekod karaya1 » úte bře 12, 2024 15:05

Takže chiméry, Olympos atp. už určitě máte projité desetkrát, že? :wink:

Odkaz na tuhle oblast mi připomněl, jak jsme za tmy jeli Renaultem Thalia (v Turecku se myslím jmenoval Symbol) přes hory do Kabaku. Joo, auto z půjčovny a nezničitelné mládí :D Ale Kabak je krásný, i údolí motýlů hned vedle. Pro vás už ale daleko.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 689
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Turecko - ramadán

Příspěvekod oodoow » úte bře 12, 2024 15:15

@karaya: Jestli ta trasa vypadá podobně jako jiné jako že široké cesty na lykijské tak to respekt k tomu autu i řidiči, že to oba vydrželi. :D

Jj, Olympus, Phaselis, Chimeru jsme prošli. Kabak daleko a stejně tak je daleko bohužel i Pamukalle. Tam bych se chtěl mrknout, teď mimo sezónu by to mohlo být snesitelné v počtu turistů.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Turecko - ramadán

Příspěvekod Olchor » úte bře 12, 2024 17:05

My tam byli v půlce dubna a už byl docela hic. Ale ještě to šlo, v létě to bude vražda. Před tou Lykijskou jsme šli od Manavgatu do Bašlaru, Ibradi. Okolo Bašlaru je velmi zajímavý kraj, obrovské bezodtoké údolí, ponory a propadání. Potoky, obrovské platany, spousta kytek. Akorát že tehdy to byla prdel světa, dneska už tam vede dálnice.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Turecko - ramadán

Příspěvekod karaya1 » úte bře 12, 2024 21:36

oodoow píše:Jestli ta trasa vypadá podobně jako jiné jako že široké cesty na lykijské tak to respekt k tomu autu i řidiči, že to oba vydrželi.

Tak amazonský Top Gear to nebyl :D šlo o polňačku a nakonec hlavně kamenitou cestu pohodlně širokou pro auto, ale v horách, se serpentinami a potmě. Ono to hlavně bylo docela nedorozumění - spolubydlící z Istanbulu tam byl dva týdny před náma a básnil o Kabaku i údolí motýlů a že pak "jeli přes hory dolmuší" a krása. No a já se ségrou, že to teda do Kabaku večer přes ty hory dojedem. Podotýkám, že to byl duben 2011, telefony byly cihly a jediná mapa k dispozici schematické plánky z Lonely Planet :D nicméně zastavovali jsme občas u místňáků ve vsích před horama a ti nám říkali, "jojo, Kabak tady", tak jsme zaplašili pochybnosti a jeli dál. No a když jsem sjížděl kamenité serpentiny na jedničku s ručkou a i tak smrděly brzdy, tak už bylo pozdě to otočit. Přinejhorším jsme si říkali, že přespíme ve spacáku vedle auta a ráno moudřejší večera. Ale dojeli jsme v cajku, byť pozdě večer.
Nejlepší na tom bylo, že spolubydla tama samozřejmě vůbec nejel, objížděli to přes Fethiye... No ale aspoň mám zážitek.

oodoow píše:Pamukalle. Tam bych se chtěl mrknout, teď mimo sezónu by to mohlo být snesitelné v počtu turistů.

Pamukkale daleko? Na turecké poměry kousek, tam jsi z Antalye za chvíli busem... A Afrodisias budeš mít za rohem, mnohem hezčí než Efes :wink:
(A Kappadokia taky není až tak daleko, dá se to dojet busem ani ne přes noc, a pár dní je tam nádhera - kdybys tam jel, tak doporučuju neminout Ihlara Valley, za den jsem to natěžko prošel a byl jsem tam úplně sám.)
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 689
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Turecko - ramadán

Příspěvekod Olchor » stř bře 13, 2024 7:37

@oodow - Byls polozit v Geyikbayeri?
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Turecko - ramadán

Příspěvekod oodoow » stř bře 13, 2024 21:18

@karaya1: Dobrý zážitek s tou jízdou. Nevím jaká hornina je v Kabaku ale v okolí Antalye je spousta takových horských cestiček širokých na auto, ale v částech zničených erozí. Chvilku je to na auto, potom jenom na motorku a pak už si musí člověk dávat pozor, aby to vůbec nějak prolezl pěšky, protože cesta prostě spadla někam do údolí.
Takže na nějaké takové noční dobrodružství na horské cestě asi bych neměl nervy. :-)

Na turecké poměry to daleko není ale znamenalo by to x hodin v buse, pak se tam podívat a pak rychle zase na bus zpátky.

Efes znám jenom jako pivo. :D

V Kapaddokii jsem byl dva roky zpátky na závodě Cappadocia ultra trail, tam to bylo moc hezký. Pak jsme ještě půjčili auto a projeli okolí včetně toho Ihlara walley. Jenom na Ercyes jsme nevylezli, to budu muset někdy napravit.
Jinak teď je z Kappadokie turistický kraj, v Ihlara vybíraj vstupný a sami jsme tam rozhodně nebyli.

@Olchor: Nebyl, já chodím lézt jenom na boulder, kde nemusíš nic umět a nezabiješ se. :)
Nejdál jsem dojel na kole na Sarıçınar Dağı, trvalo mi to x hodin, byl jsem z toho dost kaput ale nádherný výhledy. Kamarád dojel až do Burduru, ale on je trochu dálkový cyklista.

Sice sem tam vypadávala elektřina a internet taky není kdo ví co, takže práce na dálku má svá úskalí, ale jinak tu tomu není co vytknout. Vlastně ještě psi co se na tebe sem tam vyřítí a chtějí tě pokousat. :roll:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Turecko - ramadán

Příspěvekod karaya1 » čtv bře 14, 2024 22:14

oodoow píše:Takže na nějaké takové noční dobrodružství na horské cestě asi bych neměl nervy.

Na jednu stranu mě mrzelo, že jsem přišel o výhledy na moře, na druhou jsem byl trochu rád, že jsem neviděl, do čeho se řítím :D Dnes už bych se na to vykašlal a zakempil za světla někde dávno před horama.

oodoow píše:Na turecké poměry to daleko není ale znamenalo by to x hodin v buse, pak se tam podívat a pak rychle zase na bus zpátky.

Přespat tam není možnost? Nějaké hotýlky přímo pod vápencem jsou... Ale i tak, z Antalye do Pamukkale to je i s přestupem v Denizli cca 4 h, kdybys jel brzo ráno, tak večer jsi zpátky. Upřímně tam tři hodiny času je až až, Turci to v 90. letech zničili a teď už z toho zbylo jen torzo.

oodoow píše:Efes znám jenom jako pivo.

Tu břečku mi ani nepřipomínej :D myslel jsem antický Efes na břehu Středozemního moře (tenkrát, teď už je pár km ve vnitrozemí) s jedním ze sedmi divů světa. Jo, je to pěkný a poměrně zachovalý, ale atmosférou a prostředím se mi třeba ten Afrodisias líbil mnohem víc.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 689
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Turecko - ramadán

Příspěvekod karaya1 » čtv bře 14, 2024 22:18

Ještě k úplně původnímu dotazu: podle mých letitých zkušeností se "vážněji" než ramadán bere Kurban Bayram (letos v červnu), to Turci hromadně jedou domů (třeba i lidi pracující na Riviéře). Ale i během něj jsme neměli problém nakoupit, přepravit se (pokud nešel stop) anebo se najíst a přespat.

Kam jedete?
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 689
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Turecko - ramadán

Příspěvekod Olchor » pát bře 15, 2024 16:04

Původní záměr byl Antalya - Aksu a na sever po Aziz Paul Yolu do Sudculer, Yenikos a zpátky okolo Coprolu Canyon do Seriku ( už jsem to plánoval před lety, nevyšlo to). No ale zvítězila levná letenka na Kypr , takže dáme tureckou část Kypru.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko


Zpět na Řecko a Turecko