Greek national trail 03, E6

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Greek national trail 03, E6

Příspěvekod Abcdefghch » pát srp 14, 2015 18:16

Ahoj,

sháním informace ohledně Greek natioanl trail 03 vedoucí z Ioaniny do Kastorie, najde se na fóru někdo, kdo cestu prošel? O značení se nebojím, to by mělo být jakž tak nebo alespoň nějaké, mapy se dají sehnat celkem bez problému a nějaké kusé informace k části cesty celkem taky (zejména k NP Vikos-Aoos). Nějaké další informace ke GNT 03 se mi bohužel sehnat nepodařilo a proto bych se rád zepta, zda někdo trek neprošel nebo se alespoň v oblasti NP Vikos-Aoos a Pindos v posledních letech pohyboval? Pokud ano, měl bych připravených pár otázek. Předem díky.

Ondra
Abcdefghch
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte kvě 19, 2015 15:17

Re: Greek national trail 03, E6

Příspěvekod Hafi » pát srp 14, 2015 19:57

kaňon Vikos + přechod k řece Aoos a do Konitze jsem šel na jaře 2012. Klidně se ptej, budu-li vědět, poradím.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Greek national trail 03, E6

Příspěvekod Abcdefghch » úte srp 18, 2015 21:41

Promiň, že odpovídám po několika dnech. Jak jsi se na místo dopravoval? Vím, že pravidelně jezdí autobusy z Thessaloniki a Athén do Ioanniny, ale já pojedu ze Skopje, což samo o sobě bude dost zábavné. Jak vypadá místní doprava, mezi Ianninou a Kastorií by autobusy jezdit měly celkem pravidelně, ale do vesniček v podhůří jezdí jednou za týden nebo častěji? Rád bych se taky zeptal na to, jak to v oblasti vypadá s vodou? Kolem řeky Aoos to předpokládám problém nebude, ale hory budou dost suché, respektive podle map se v létě prameny příliš očekávat nedají. Cesty jsou nějak značené? Taky by mě zajímalo, zda se sem tam dá v nějaké horské nebo podhorské vesničce koupit alespoň kus chleba? Kdyby jsi měl čas a chuť, byl bych velmi vděčný za Tvoje dojmy, respektive za to, jak na Tebe oblast působila? Předem děkuju.
Abcdefghch
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte kvě 19, 2015 15:17

Re: Greek national trail 03, E6

Příspěvekod Hafi » úte srp 18, 2015 23:05

Tehdy jsem z toho psal tyhle dva články - Vikos a přechod kolem chaty Astraka.

Doprava - jeli jsme busem ze Soluně do Ioaniny, ale stojí to dost dardu, tehdy 30 Euro. Myslím, že šly najít i jízdní řády online. Pak jsme jeli nějakým busem na Konitsu a nechali se vyhodit u odbočky na Monodendri. Z Ioaniny do Kastorie (resp. v tvém případě opačně) to asi primárně pojede po dálnici. Bus, kterým jsme jeli, jel jen do Konitse, ale hádám, že něco pojede i z Konitse dál...ale tak 1-2x denně. Do hor vůbec nevím, jeli jsme stopem, nic tam nejelo (ale myslím, že to byl víkend...ale nedivil bych se kdyby tam prostě nejezdilo nic).

Ze Skopje jsem přes ten přechod na jih od Bitoly taky jednou jel, ale to už je asi 10 let. Tehdy jsme to vzali stopem (tedy do Bitoly ze Skopje vlakem, pak jsme pochodili v Pelisteru a pak stopem jeli na hranice). Pokud se dobře pamatuju, tak jsme tam hned za hranicema chytli stop až do Igoumenitse, tedy přes Ioaninu...ale to byla asi dost náhoda.

Voda - v kaňonu Vikos byla, ale nedivil bych se kdyby na podzim byla vyschlá/hnusná, každopádně asi spíš k přefiltrování. Prameny Voidhomati jsou silné, tam voda bude určitě a jde to nabrat čisté. Jinak ve vesnicích není problém nabrat. Mezi Velkým a Malým Papigem si pamatuju nějaký pramen u silnice, nad Malým Papigem bylo několik (celkem rozumně rozmístěné 3-4?) studánek/pítek s vodou, až k chatě Astraka to je tak na půllitrovou flašku. Chata byla tehdy zavřená tak nevím, jak tam. Dole asi jezero Xeroloutsa nebo ten potok, ale to bych obé spíš viděl vhodné na filtr, my tam ale určitě něco nabírali bez problémů. A po té co se přejde potok a traverzuje se pod skalou, tak tam už si vodu nikde neuvědomuju, za nás tam byla 2 sněhová pole, ale to po létě asi nehrozí. Pak je voda asi až dole u kláštera Stomio, pak v Aoosu (k filtraci) a pak až v Konitse.

Cesty značené občas byly nějak černožlutě, ale až tak si to nepamatuju. Měli jsme klasicky mapu od Anavasi a nikdy jsme nebloudili. Jen pak ten sestup od Xeroloutse dolů podél potoku byl takový, že tomu člověk nevěřil, že to tam opravdu vede a měl tendenci uhybat z cesty, ale ta byla jasná.

Z toho jak jsme šli, tak na začátku v Monodendri a pak v Megalo Papigo byla normálně sámoška, kde chleba, sýr, zmrzku atp. není problém koupit, stejně tak tam je nejedna příjemná restaurace, ale třeba v Micro Papigo už si nic takového neuvědomuju.

A dojmy a průjmy...já mám Řecko strašně rád, třeba v takovym Monodendri bych si klidně na důchod koupil baráček, seděl na zápraží a popíjel kafe :-) My tam i byli v nádherném období na jaře kdy bylo vše hezky zelené, takže se mi to celé hodně líbilo.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(


Zpět na Řecko a Turecko