Kypr

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kypr

Příspěvekod Hafi » úte kvě 30, 2017 20:31

Hledal jsem pravidla silničního provozu...a našel jsem kdesi, že tam platí normálně přednost zprava, což mi překvapilo, tak si nejsem jistý, jestli to není jen copy-paste chyba. Můžete mi to někdo potvrdit/vyvrátit? Jinde jsem tuto (ani opačnou) informaci nenašel, jen jsem našel, že v UK žádné takové pravidlo (zleva ani zprava) neexistuje.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Kypr

Příspěvekod Hafi » stř čer 7, 2017 15:59

Lipon píše:tipy na taverny v okolí Larnaky, Pafosu, Protarasu a případně Latsi můžu dodat, pokud bys chtěl

Smím prosit? Nakonec bydlíme ve vesnici vedle Tersefanou (vedle Kiti, kousek na západ od Larnaky) a pak v Yeroskipou, což je JV předměstí Paphosu, tedy ideálně něco vhodně dostupného v těchto oblastech - ale budu rád i Latsi/Polis a Protaras, na výlet je obé v plánu.
Lipon píše:pokud by se vám to hodilo, máme doma spoustu map a i Lonely Planet Kypr v češtině, můžeme zapůjčit

trochu jsem to prokrastinoval, že už nestíhám, ale díky za nabídku. Něco jsem postahoval do tabletu, tak snad to s tím zvládnem.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Kypr

Příspěvekod Lipon » čtv čer 8, 2017 11:07

pokud jde o dopravu, vycházím z Official Highway Code pro Anglii, kde pravidlo zprava není - až na pár nuancí jsou všechny předpisy na Kypru okopírované z anglických předpisů
na stejné stránce - cyprusdriving.net taky píšou, že je přestupkem nedání přednosti zprava, ale v reálu je to tak, že přednost zprava dávaj akorát náplavy a turisti a rozhodně se na to nespoléhej, že máš přednost zprava

Pervolia - Soutsos taverna, kousek od kostela, klasická kyperská taverna
Larnaka - Militzis taverna, kousek od hradu, na pobřeží - jedna z nejvyhlášenějších taveren, skvělé jídlo, pěkná poloha, oblíbená i mezi místními; skvělé kleftiko, dlouho pečené kusy masa, zvláště skopové, pokud máš rád jatýrka, tak si objednej "sikotaki", grilovaná jatýrka, mňamina; hůře se parkuje, musíš uličkou vedle restuarace mezi domky, kde je z dvorku udělané parkoviště
Psarolimano - nejlepší fish taverna, na pobřeží jako MIlitzis, asi o 300m blíž k letišti, nejlepší chobotnice, výběr ČERSTVÝCH ryb (hned vedle je rybářský přístav), můžeš si v chlaďáku vybrat, co ti hodí na gril

Pafos/Yieroskipou - na rozhraní Yieroskipou a Agios Georgios je Sunset taverna
v sezóně je pak skvělá taverna na začátku národního parku Akamas, je Viklari Peyia taverna - na špici skály, krytá popínavýma rostlinama a ovívaná větříkem z moře, které je pár desítek metrů vedle - chce to ale rezervaci, protože je tam skoro pořád nabito, cesta je horší povrchem, jede se z Agios Georgios pár kilometrů prašnou děravou cestou, pak prudkým stoupákem nahoru na skálu, ale stojí to za to - pod skálou začíná cesta do Avakas kaňonu

Latsi
v přístavu přímo ve vsi je fish taverna Y&P Fish Tavern - nejblíž ke správě přístavu - nejzápadnější část, ryby, plody moře, saláty
u Baths of Afrodite pak Baths of Afrodite restaurant - tím, že je to blízko turistické atrakce, tak je tam často úplně obsazeno, ale vaří dobře, z terasy hezký výhled na moře, ve stínu stromů

Protaras
ke kenci směrem na Paralimni je u pláže Yianna Marie restaurace - pěkný výhled na moře, dobrá středomořská kuchyně, hlavně ryby a plody moře, saláty
blíž k Larnace ja ještě Ayia Napa, vyloženě turistické letovisko, což je Protaras taky
přímo ve městě u přístavu je Ocean Basket, v přístavu pak taky Vassos Fish, obojí dobře vaří
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kypr

Příspěvekod Hafi » pon čer 26, 2017 21:49

Tak už jsme cca týden zpět a Wawrikovi (ale i dalším) případným následníkům:

Jak jsem psal výše. Můj cíl bylo najít destinaci, kde budu místa, která bych tam chtěl vidět, schopen navštívit i s malým capartem. A to Kypr splnil. A ani asi nebudu mít extra důvod se tam vracet. Ne, že bych byl nespokojen, ale prostě jsem se dostal do fáze "splněno, odškrtnuto".

Byli jsme tam 10 celých dní - 4 kousek na východ od Larnaky, v podstatě 10 minut jízdy z letiště + 5 dní kus jižně od Pafosu (+ 1 přejezdový). A kvůli mobilitě jsme měli celou dobu auto (zvažoval jsem variantu půjčit si ho třeba na 2 dny v Larnace a na 3 dny v Pafosu, ale nebylo to reálný už kvůli tomu, že mrně mělo strašný množství věcí a nebylo by reálný to převýst busem.

Capo Greco - 500metrová procházka od parkoviště. Byli jsme tam za docela velkýho horka, takže zážitek nic moc. Jak psal Lipon, víc na jaře to můžou být hezký procházky, takto bych to klidně vynechal. Stejně tak Sea caves v okolí. Nebýt tam s mrnětem, tak tam asi šlo z některých útesů skákat do vody.

Ayia Napa - cestou zpět jsme se zastavili na koupačku v Agia Napě, plážový letovisko plný Rusů. Vlezli jsme na pláž v Sandy Bay, která (pominu-li množství lidí) není špatná - mrně totiž nebylo úplně odvázaný z vln a hluboký vody a tady bylo takové přírodní brouzdaliště (šutry přes které občas přitekla voda do mělké lagunky). Nevím, jak moc je to odlišné dle přílivu/odlivu, ale to ve Středomoří myslím nehraje příliš roli. A i pro nás to bylo zajímavé, protože se tam díky profilu dna lámou vlny relativně daleko od břehu, tedy tam šlo příjemně blbnout.

Larnaka - ve městě jsme v podstatě vůbec nebyli. Mckenzie beach nic moc, ale Žofce se líbily nízkoletící přístávající letadla, které vždy radostně oznámila "ééé" (to je snaha o "éro"). Pak jsme ještě se šli projít po vyschlém slaném jezeře (Salar de Uyuni je lepší) a podívat do mešity u toho jezera (nic extra).

pláž Alaminos - 20 km na západ od Larnaky - celkem odlehlý od všeho, příjemný bar na pláži, autem se tam dá rozumně dostat a jelikož to nebylo u nějakého resortu, tak tam v podstatě nebyli Rusové.

Petra Tou Roumiou a Afroditin šutr - šutrová pláž, miliarda turistů (a to takových těch zájezdových, což sebou nese jistá specifika).

soutěska Avakas - ten zajímavý (hodně úzký) úsek je tak 50-80 metrů dlouhý, což jsem asi čekal víc. Mám takový místa rád, takže je celkem vyhledávám a třeba soutěska Rindomo v Řecku se mi určitě líbila víc. Až nahoru je to od parkoviště asi hodina a čtvrt i s dítětem v batohu, v pohodě to tak jde zvládnout. Cestou dolů v horních úsecích chvíli šla i sama. Liponem doporučovaná taverna Viklari je úplně super. Polední menu za nějakých 12E/os., ale komplet jsme se přejedli. A navíc hezký prostředí, pěkný výhledy... Díky za tip (jediný využitý, jinak nám to nevycházelo).

Olymp - šli jsme kratší Artemis trail, velmi snadné, dítě místy šlo, místy se neslo. Velmi příjemný oddech od vysokých teplot, i jsme chytli něco jako déšť (já asi 7 kapek, žena 5). Určitě bychom zvládli i
tu delší trasu o 100 metrů níž. U parkoviště u konce silnice (tj. u zákazu vjezdu) je použitelná hospoda. Cestou jsme se zastavili v jednom vinařství na nákup na doma. Silnice z Pafosu do Troodosu jsou velmi scénické, takže stojí za to jet za světla. Celkově hodnotím procházku jako dobrou a asi stálo za to si připravit/najít něco dalšího obdobného, klidně ne v oblasti Olympu, ale někde jinde si na den oddáchnout někde tak nad 1200 metrů.

pláž Lara - v podstatě jediná opravdu písečná pláž na západě. Asi stojí za to. Viděli jsme tam i takovou tu přírodu, která k tomu patří, ale na přeplněných plážích se nevyskytuje, jako třeba kraba. Cesta přes varování o 4x4 je v pohodě sjízdná i malým autem (měli jsme Kia Cee'd). A tím, že je to celkem daleko od všeho tak to odfiltruje lidi, co tam jsou. I restaurace u té jižnější (méně písečné) části pláže je docela příjemná.

Afroditiny koupele - celkem nic tam není, ale je to hezky upravený :-) Určitě nemá smysl, aby to byl jediný cíl v oblasti. Mě se moc nechtělo na jeden z těch trailů přímo odtama (kvůli relativně velkému převýšení, co se mi v daných teplotách moc nechtělo), tak jsme popojeli nad Neo Chorio na Smigies trail. Příjemná procházka, hezký výhled z rozhledny. Kdybych tam nebyl s rodinou, tak bych asi neodolal a chtěl dát autu z půjčovny trošku záhul a objel to kolem celýho Akamasu, a ideálně i dojít na ten mys na konci Akamasu, ale takto to nemělo smysl.

Pafos - jen jsme v rychlosti proběhli nábřeží. V podstatě zbytečný. Vykopávkám neholduju.

_____
Řízení - první den fakt peklo (navíc jsem po dlouhý době měl auto s automatem, což z počátku byl taky nezvyk - ale chtěl jsem to, abych nemusel navíc ještě řadit levou rukou...teď už bych to asi neřešil, ale napoprvý to asi byla dobrá volba). Druhý den lepší, třetí den už v pohodě. Vícepruhý kruháče jsou dle mě dosti o držku, když je člověk na vnitřní straně, chce odehnout a doufá, že ten co je na vnější straně odehne taky. Pak jsem se raděj za provozu držel na vnější straně. A blbě se odhaduje šířka auta, zvláště na dálnici jsem párkrát nechtěně přejel kolem do odstavnýho pruhu (což akorát dělá hluk) a jednou jsem si ťuknul zrcátkama s autem, co mi stálo v mym pruhu čumákem proti mě a tak jsem ho objížděl, když zároveň proti jela auta. Místa tam bylo dost, ale zlehka jsem to neodhad a sklopilo mi to zrcátko (taky to dělá hluk :wink: ).

_____
Rozpočet - nijak jsme se neomezovali, v podstatě denně jsme jedli v nějaký restauraci, sami jsme si vařili asi dvakrát spíš z časových důvodů. Zmrzliny, pivko, sýry, dvě nádrže benzínu, víno vč. jednoho kartonu na doma, plíny, ovoce, zelenina, ... za necelých 600E (dohromady za 2 dospělý + prcka). Plus samozřejmě půjčení auta a ubytko dle každého preferencí + letenky dle aktuální nabídky.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(


Předchozí

Zpět na Řecko a Turecko