Odřené paty, otlaky, puchýře

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod apuka » pát led 20, 2017 9:06

Na stvrdlou kuze se u nas nejlepe osvedcila "mast na stvrdlou kuzi chodidel" od Kneippu. Objednas si jej v kazde lekarne, nekde to primo maji.
Dobra je i (myslim) od Schollu, co dostat v DM drogerii, ale ten Kneipp funguje rychleji a navyse od nej hezky voni nohy :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod booze » pát led 20, 2017 9:42

Nejdřív zajdi na pedikuru, kde ti odstraní tu kůži. Na spaní si to namaz lanolinem. Po týdnů to bude OK ta tvrdá kůže by se mela odstraňovat pravidelně.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8285
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod mike » pát led 20, 2017 16:46

@booze: na pedikure jsem nikdy nebyl, myslel jsem, ze tam muzou jen zensky 8-[ A ani se mi nechce, nepotrebuju spravit nic jineho, nez asi ty 2 cm^2. Zbytek ztvrdle kuze je OK, nijak nepraska, nicemu nevadi a naopak chrani chodidla. Kdyz jsme jednou u more chodili delsi vylety bosky po mokrem pisku, tak jsem o vsechnu ztvrdlou kuzi prisel a pak nekolik mesicu v pohorkach trpel, nez se zase udelala.

@apuka: diky, ale pomuze mast konkretne na tohle? Nejsem si jisty, co bych s tim mel udelat. OK, budu tyden mazat, asi to zmekne, co pak?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod apuka » pát led 20, 2017 18:15

Pokud kuze zmekne a to stvrdnuti neni od soustavneho tlaku boty, tak by uz kuze nemela znovu tak ztvrdnou. Uz jsme to pouzili i na ztvrdnutou kuzi vzniklou otlacenim v bote, resp. kvuli ponozkce, ktera se v bote sesbirala a vytvorila otlak, ktery ztvrdnul. po osetreni a zmeknuti uz nic nebylo, kuze se chovala jako normalni. Ale musis o oar dnu radeji dele mazat nez kdyz se Ti zacne zdat ok, aby kuze zmekla i pod povrchem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod booze » sob led 21, 2017 21:03

mike píše:Zbytek ztvrdle kuze je OK, nijak nepraska, nicemu nevadi a naopak chrani chodidla

Uz jsem to psal a napisu znovu. Ze zkusenosti vim, ze ztvrdla kuze v botech pri chuzi jen vadi a dela otlaky pod ni. Chrani vic ponozky. Kdyz mam kuzi obrousenou od more nebo z beach volejbalu, tak se mi naopak lip chodi v botech.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8285
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod mike » sob led 21, 2017 21:33

Jenze moje zkusenost je jina, vsak jsem to psal. Kdyz se mi u more kuze obrousila, tak jsem par mesicu trpel. Ponozkama to neni, nosim dvoje silne, holt mam asi jemnejsi kuzi a ochranu potrebuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod booze » ned led 22, 2017 8:37

Tak to pak nechapu, jak ti muze zrohovatet jemna kuze. Na jemne kuzi se udelaji puchyre takove ty s tekutinou. Zajdi na pedikuru a budes mit klid.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8285
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod Freediver » pon led 14, 2019 20:15

Ahoj,
nechci zakládat nové vlákno a tak dotaz tady.

Chodím po horách (Dolomiti, Tatry, Alpy, Scotsko, Lofoty) cca 10 let a tak mám pocit, že botám docela rozumím. Nicméně, ačkoliv mi všechny B a B/C boty co jsem kdy měl nedělaly nikdy žádný problém (vždy vhodně zvolené), tak u čistě C nebo dokonce D bot se mi zatím vždy udělal otlak těsně nad patou.

Není to puchýř (pata nejspíše sedí jak má), nic není odřené, na pohled není nic vidět, ale při chůzi do kopce to začne po nějaké době vždy tlačit na spodní část achilovky (nad patou) a po větších výstupech to pak při doteku bolí několik dnů (ne celá achilovka, ale vždy jeden konkrétní otlačený bod - u obou nohou).

Vysvětlení je podle mě jednoduché... tvrdé botě se při chůzi do kopce neohne podrážka a tak se tlak přenese dozadu na achilovku (respektive její spodní část).

Zkoušel jsem oblepit spodní část achilovky tejpou na lezení a trošku to pomohlo, nicméně problém zcela nevyřešilo.
Jelikož mi to dělaly troje různé D-čkové botky (Scarpa Mont Blanc, La Sportiva Nepal, Saltic Huricane) a teď mi to trochu dělají i nové C-čkové Garmonty Pinnacle, tak bych řekl, že nebude zásadní problém v botě, ale spíše v příliš tenké a jemné achilovce (ačkoliv mám 90kg, tak mi přijde, že mám achilovky jak holčička - s tím asi výrobce nepočítá a dělá to pro masivnější struktury).

A proto.. nezkoušel někdo z vás nacpat do boty na nohu bandáž achilovky? Například toto: https://www.sanomed.cz/e-shop/bandaze-a ... ze/0140309

...narozdil od náplastí by to mělo tlaky na achilovku minimálně rozložit, v lepší případě výrazně tlumit.

Trochu se bojím velikosti (aby to nebylo moc tlusté), ale na druhou stranu... oblast nad kotníkem mám také úzkou, takže by se to tam mělo vejít :)

Do nějakých do bot vložených gelů se mi jít nechce, protože to tam bude lítat...

Nějaká zkušenost / názor?

Předem díky :)
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod apuka » úte led 15, 2019 9:08

Takto "naslepo" bych rekl, ze to nebude uplne "prenesenim tlaku" na achillovku, ale ze nejsi zvykly chodit bez alespon mirneho ohnuti podrazky a/nebo nemas dostatecne fixovanou patu. Takze dlouhodobe Ti nejvice pomuze se naucit chodit s doslapavanim na cele chodidlo vzdy, kdy to jde (a jde to i do kopce do jisteho uhlu).
Dalsim problemem, kdyz pises, ze mas tenkou a jemnou achylovku muze byt, ze v mnoha tvrdsich botech konci polstrovani i z meho pohledu ponekud drive nez by melo a ukonceni byva dost "ostre", skoro bez prechodu. A prave hrany toho polstrovani mohou tlacit nekomu na achylovku, resp. tesne nad patou a nekomu kolem kotniku, podle tvaru nohy.
V tomto pripade pomohou dobre vlozky, ktere maji dobre vytvarovanou a ze spodu odmekcenou patu - posunou patu o neco vys a to polstrovani muze fungovat tak, jak vyrobce myslel. Taky to muze pomoci v prvnim problemu, casto se potom dokaze pata lepe fixovat snerovanim.
Nejlevnejsi a nejrychlejsi zpusob, jak zjistit, ze zvednuti paty pomuze nebo ne je dat si do bot (lepe pod vlozku nez na ni) podpatenky, ty nejobycejnejsi zespod penove zvrchu kozene). (Konec koncu, mas to napsane i v popisu te linkovane bandazi.) Nekdy zmeni pohodli boty neskutecne. Kdyby pomohly, muzes zacit hledat vhodne vlozky.
Co se tyce gelovych bandazi (napr. cos linkoval) - ano, daji se pouzivat a to dobre. Syn mel podobny problem, jen byl zpusobeny spatne sedici botou na pate, kdyz ty problemy ignoroval, protoze se mu boty hodne libily :twisted: ](*,). Skoncilo to lehcim zanetem achillovky a potom asi 7 mesicu nosil podobnou bandaz - a zmena byla pro nej opravdu velice vyrazna. Velikosti beznych bandazi bych se neobaval - ony zabiraji prostor nejvice v oblasti nad patou, kde mas moznost uvolnit, resp. nastavit snerovani komina, tam byva mista dost.
Ale rozhodne si zkus nejdrive tu podpatenku, pripadne vlozku, resp. pokud si nejakou dobu pomuzes bandazi, tak si stejne vlozku nebo alespon tu podpatenku sezen. A hlavne zkus se ucit chodit jak jsem psal, s doslapem na celou podrazku. Pouzivat bandaz na stalo totiz neni az tak moc dobre prave pro achillovku i svaly kolem paty a kotniku, muzes mit problem s tim, ze casem mirne ochabnou, ta bandaz je vlastne chrani tim, ze pracuje misto nich.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod Freediver » úte led 15, 2019 17:00

Díky moc za info. Akorát s tím chozením nesouhlasím... protože ty otlaky se mi dělají pouze při chůzi do kopce (kdy člověk zasekne špičku boty do sněhu a stojí na ni nebo stojí na přední části maček zaseknutých do sněhu / ledu).... tedy podle mě se tam není co učit.. ten tlak se tam vzhledem k poloze nohy a přenesení tlaku dozadu (vlivem neohnutí podrážky) udělá vždy.... což mi dnes potvrdil i jeden z největších prodejců VHT / lezeckých bot (že s tím má problém více jejich zákazníků, bez ohledu na šířku achilovky nebo způsob chůze).

Nicméně je dost možné, že zvednutí paty by to mohlo vyřešit (ta teorie o konci polstrování příliš nahoře nemusí být špatná). Pamatuji si totiž, že když jsem dal na vložky (mám Sidas Merino s nízkým nártem) ještě hřejivou vložku (když bylo dost pod nulou a já potřeboval zespodu zahřát), tak jsem měl pocit, že se bolest trochu snížila (mohlo to být posunem achilovky do více polstrované části boty). Nicméně vyšší vložku jsem kupovat nechtěl, protože jsem měl po vyzkoušení vyšší vložky pocit, že se mi už nevleze nárt - mohlo by dojít k otlakům na nártu.

Co se těch bandáží týče... už jsem objednal na vyzkoušení ty co jsem linkoval (2 bandáže = 3 tisíce ...tedy docela dost)... uvidím až vyzkouším, ale je pravda, že přes patu nejdou (větší botu netřeba) a v komínu mám místa dost (mám menší kotník a zbytek řeší dotáhnutí komínu tkaničkami). Toho, že by si na to noha příliš zvykla se nebojím, protože 80% akcí odchodím v různých B/C botkách, kde žádný problém nemám. Ty C nebo D botky beru jen tam, kde jsou potřeba mačky.

Bandáže už jsou na cestě, ale zkusím ještě ty podpatěnky... :)
Díky moc :)
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod Freediver » stř led 16, 2019 20:47

Tak jenom 2 postřehy:

1) bandáže přišly, ale posunuly nohu o chlup dopředu a už se dřel palec na přední stěnu, takže špatné
2) zkusil jsem pod patní část vložky Sidas Merino strčit jakousi vložku (zvedl jsem patu o pár milimetrů) a stoupl si s tím špičkou na schod (jako bych stál na špičce zaseknutý ve sněhu)... zkusil jsem to bez vložky a s vložkou a světe div se... po cca 10 minutách stání v tomto extrémním tlaku achilovka začala bez vložky bolet a s vložkou nebolela.

...tak to zatím (i když jen z tohoto mini-testu) vypadá na úspěch s vložkou pod patu.
Zkusím koupit Sidas podpatěnku a uvidíme jak to dopadne v pořádné zátěži v terénu :)

Každopádně díky za radu :)
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod mike » čtv led 17, 2019 2:17

To ale muze byt proto, ze bez podlozky tlacila bota na postizene misto, ktere je citlive a proto zacne bolet rychle. S ni se tlak posunul na zdrave misto, ktere se ale casem muze dostat do stejneho stavu. Coz uvidis po par turach, za vyzkouseni to ale urcite stoji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod fps » čtv led 17, 2019 14:44

já bych začal používat dvoje ponožky, vnitřní středně silné a venkovní silné, mě by třeba už ani nenapadlo požívat pohorky jen s jedněmi byť silnými ponožkami, čim robustnější pohorky, tím je benefit dvou ponožek větší, ale na to chce mít dostatečnou velikost bot
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod apuka » čtv led 17, 2019 15:50

mike píše:To ale muze byt proto, ze bez podlozky tlacila bota na postizene misto, ktere je citlive a proto zacne bolet rychle. S ni se tlak posunul na zdrave misto
Toto je hodne velke zjednoduseni. Teoreticky to muze byt, ale v takovem pripade je velka pravdepodobnost, ze by ho bolelo i pri bezne chuzi.
Problemem je, jak pisu, casto v umistneni a hlavne ukonceni polstrovani kolem paty a taky vzadu to "vykrojeni" boty, takova to kolebka pro patu - kdyz mas jinou nohu, nez na jakou je to urcene, napriklad Ti zacina achilovka nize, tak se dostavas na misto, kde se "vykrojeni" vraci uz se sirsi casti achilovky a proto Te to zacne tlacit, navic se to zvysene projevuje pri slapani do kopce. No a v takovem pripade hodne pomuze zvednuti paty - dostanes se do kmfortnejsi zony, vlastne nastavis si patu a achylovku na misto, kde ji bota ocekava.
Samozrejme, nemusi to zrovna v tomto pripade pomoci, ale je velka pravdepodobnost, ze ano.

Jen ja bych si na vyzkouseni nekupoval podpatenku od Sidasu, kdyz nepomuze, vyhodim nekolik stovek. Kdyz koupim obycejnou podpatenku za 60-70 korun (nebo kdyz maji, v Lidlu za 30), tak zjistim, jestli pomuze nebo ne a nasledne se mohu starat o vhodnejsi.

@fps: System dvou ponozek v pripade, co jsem opisal nepomuze, pouze kdyz je to tesne na okraji komfortni zony, tj. s velice malou pravdepodobnosti. Ale samozrejme, ze celkovemu komfortu nohy to vetsine lidi hodne pomuze.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod mike » čtv led 17, 2019 17:28

fps píše:mě by třeba už ani nenapadlo požívat pohorky

Mne by taky nenapadlo pozivat pohorky :twisted: Jinak souhlas, akorat z toho, co psal, bych rekl, ze se dvema ponozkama do pohorek nevejde. Na to uz se musi rovnou koupit. Pravdu ale muze mit i apuka, ze v tomhle to moc nepomuze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod Freediver » pon led 21, 2019 11:51

Chlapci diky, zatím se zdá, že by zvýšení paty mohlo pomoci... vyzkouším asi už na větším vystupu o vikendu (Tatry / Alpy ...se spaním na vrcholcich...jestli počasí bude přát).

Jinak dvoje ponožky jsem zkoušel v Scarpa Mont Blanc, ale špatný... místo na ně bylo, ale noha se pak při výstupu tak potila, že se vlivem vlhkosti začaly dělat puchýře. Takže za mě dvoje ponožky ne.

Na stání na vrcholícich (jsem fotograf a nahoře fotim a spim), pak používám chemické vyhrivani- vložky nebo výškové kamase od Sira (ale ty jen s mackama)...takže 2x ponožky v kontextu vyššího tepelného komfortu nepotřebuji.. nosím všude jedny Icebreaker Mountaineer.

Raději jsem místo toho pro jistotu prikoupil od Sidasu ještě pěkně drahé 2mm gelove náplastí (350Kč / plát na cca 2-4 náplasti)...pro případ nouze.

Pokud to i tak bude bolet, tak poslední varianta by pak byla koupit ještě o chlup měkčí boty se zarážkou pro poloautomaty...(b/c botky mě netlačily nikdy.. jen nemám rád ty vazaci mačky, které navíc nejdou dobře nasadit na výškové kamaše od Sira).

Dám vědět po víkendu jak to fungovalo :)
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod mike » pon led 21, 2019 18:41

Freediver píše:Jinak dvoje ponožky jsem zkoušel v Scarpa Mont Blanc, ale špatný... místo na ně bylo, ale noha se pak při výstupu tak potila, že se vlivem vlhkosti začaly dělat puchýře. Takže za mě dvoje ponožky ne.

Tohle je divne. Jake konkretni dvoje ponozky jsi zkousel? Normalne je to opacne, noha je vic v suchu.

Freediver píše:b/c botky mě netlačily nikdy.. jen nemám rád ty vazaci mačky

Moderni reminkove vazani s plastovymi kosiky vpredu i vzadu se nasazuje snadno a je skoro tak dobre, jako poloautomaty. Myslim Grivel New Classic apod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod apuka » pon led 21, 2019 21:19

V tomto rozhodne souhlasim s mikem - "reminkove" (klasicke) vazani na rozumnych mackach je skoro stejne dobre jako poloautomaty. Vlastne co se tyce "zavazovani", moc rozdilu tam neni, pouze u poloaut. zatahujes reminek vice vzadu a nemas kosi vys smerem ke kotniku. Ale SJ kamase by s tim mely byt v pohode. Vetsi problemy bych podle fotek ocekaval s plno a poloautomaty kvuli latce pod zamkem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod Freediver » úte led 22, 2019 12:14

Na kamase od Sira jdou nejlépe automaty, huře poloautomaty, nejhůře klasika... mám to doma...odzkouseno... Sir v oblasti dopinani (na predni a zadni zarazce nedava izolaci)... naopak všude jinde izolace je a tak jdou klasické macky nasazovat hůř... osobně bych na to dával jen automaty / poloautomaty... ke klasickým mackam bych to nepouzival... aspoň já určitě ne...

...a jelikož se bez kamasi od Sira jako fotograf v zimních horách neobejdu, tak musím mít boty alespoň na poloautomaty :) ...v tomhle nemám otazníky :)
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod apuka » úte led 22, 2019 12:26

Ted to, prosim, neber jako rypani/stourani, ale opravdu me to zajima klasicke vs. poloautomat. macky... Budu se odvolavat na Grivel G12, bo tam se jednoduseji da srovnavat i podle fotek, ale melo by to byt podobne u vsech mackach.

V cem je problem s klasickymi oproti poloautomatum? Vepredu je kosicek naprosto stejny. Vzadu musis (resp. mel bys) i na poloautomatech vtesnat patu podrazky mezi dva vystupky. Na klasickych je na ty vystupky namontovan zadny kosik, ale ten z boku je od boty dal nez ty draty uchycovaciho mechanizmu poloautomatu. Takze tam by problem s prostorem byt nemel. Muze byt neco vzadu, ale kosik si nastavis tak, jak potrebujes.
Takze teoreticky jediny mozny problem vidim v "snerovani" - u klasickych vedes popruh i pres botu pred/pod kotnikem a kdyz si k bote pridas dodatecnou izolaci, v pripade vetsi velikosti bot muzes mit problem s delkou popruhu. Toto znam ze svych macek s Asolo Granite 47, kdy jsem mel vzdy problem se nasoukat tak, abych nemusel rozepinat a pote znovu zapojit upinani popruhu a davat dole rukavice. 10cm popruhu navic by se hodilo.
Ale to je teoreticky podle obrazku - v cem mas problem prakticky?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod Freediver » úte led 22, 2019 12:39

V pohodě...hele je tam tak silná izolace (ze spodu a na bocich), že se mi nepodařilo zachytit macky o ty dva výstupy vpředu (tam jak to normálně drzi na bote bez výškových kamasi...)

Macku mi pak defakto drží jen ten košíček a vzadu zarazka...

Kamase mi dělali přímo na botu (boty jsem jim poslal), takže chyba nikde není... jen ty navleky jsou mnohem lepší s automaty než klasikou. Na automaty super, poloautomaty dobrý, klasiku nic moc...
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod Freediver » úte led 22, 2019 12:53

Ještě možná polopatě... když máš automat tak zacvaknes vzadu i vpředu dobře (protože tam není izolace) a drží, když máš poloautomaty tak vzadu zacvaknes (drží), ve předu nezacvaknes (ale nějak to udrží košíček), když máš vazaci klasiku, tak vepředu ani vzadu nebude macka na botě držet o ty 4 výstupy (na kterých normálně drží bez kamasi i bez zapnut í řemínku), protože tam je taková hromada izolace že se ty výstupy vůbec nedostanou k botě...

Čili macka na bote bez dopnuti řemínku nedrží...padá okamžitě dolů... netvrdím že to nikdo nedokáže dopnout, ale já bych se s tím se zmrzlyma rukama někde v -15 ve větru pachtit fakt nechtěl... už ty moje poloautomaty se nenasazuji v těchto podmínkách snadno... není to jako bez kamasi, kdy to nahodis a jdeš...
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod apuka » úte led 22, 2019 13:42

Aha, takze ve skutecnosti asi nejspise problem s tloustkou izolace, ktera se tak nejak poruzne stlaci, ale nikdy nedrzi stale stejne...

Bo vepredu to mas fakt uplne stejne v poloautomatech i klasikach, vzadu se kosicek k bote i pres tu izolaci pritahne popruhy - a tam je ta jedina moznost, co pisu, ze izolace se muze "prelevat", resp. tloustka pod popruhem menit a kvuli tomu to nedokazes slusne zatahnout.
Popravde receno, stale vice se mi jevi, ze je to asi problem nejvice konkretnich macek, cos zkousel. Kdyz mas stejny typ, jen se meni "vazani", tak by tam moc velky rozdil nemel byt - pokud jde popruh dobre utahnout (a drzi).
Mozna by stalo za to, kdybys zkusil i jine macky. Kdybys kupoval nove boty, tak primo i s kamasema. Jinak bys mohl mit fakt problem i s novymi mackami, at uz bodou poloautomaty nebo klasiky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod Freediver » úte led 22, 2019 14:44

Macky mám teď nové...grivel airtech a jsem si dost jistý že toto ti budou dělat VŠECHNY mačky... žádné nebudou držet těmi 4 bočnicemi na bodě, protože žádné se na botu přes pěnovou izolaci nedostanou... musela by v tom místě být izolace vyriznuta pryč (což neni) a ani tak by asi bočnice zcela nedosáhla, protože macku nedáváš na botu ale na snad 1cm tlustou izolaci (která je i pod podražkou).

Ale musel by jsi to mít asi v ruce, aby jsi to viděl.
Nikoho přesvědčovat nebudu... mám to doma a tak se vší úctou veškeré spekulace těch, co to hodnotí podle fotky jdou mimo mě :)
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod mike » úte led 22, 2019 14:51

Zrovna tady by byla jedna fotka lepsi, nez tisic slov. Verim ti to, jen si to nedovedu predstavit, protoze nevim, jak ta kamase vlastne na bote vypada.

Taky nerozumim tomuhle:
Freediver píše:vepředu ani vzadu nebude macka na botě držet o ty 4 výstupy (na kterých normálně drží bez kamasi i bez zapnut í řemínku)

Macka s klasickym vazanim prece na bote nijak sama nedrzi, musi se utahnout reminky. Pouzivam taky Grivel AirTech.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49214
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod FrantaKrajta » úte led 22, 2019 15:28

Mike, si to porovnej.
http://www.sirjoseph.cz/data/cs/cs_prl_ ... _8000m.jpg
http://grivel.com/products/ice/crampons ... ?binding=0
http://grivel.com/products/ice/crampons ... ?binding=1

Jestli chapu, tak New-Matic (a podobne poloautomaty s kosickem vpredu) maji vpredu ty dva vystupky, mezi ktere se vleze bota (a nektere siroke boty se proste nevlezou). Automaty tam maji jen drat bez vystupku, takze se vleze i sirsi bota. Coz asi bota obalena kamasi ze vsech stran bude... :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod apuka » úte led 22, 2019 16:00

Asi si moc dobre nerozumime. Vubec tady nejde o to, ze bychom Ti neverili, ale o to, ze se snazime prijit na kloub, co je spatne (at uz kdekoliv - u Tebe, u macek, u kamasi, u boty,...), protoze logicky nedava smysl, co pises. (Coz ale neznamena, ze to neni pravda.)

Ty dva vystupky, jak vepredu, tak i vzadu jsou na to, aby se o ne bota "oprela", tj. mas nastavit macky tak, aby se co nejpresneji bota vesla mezi ne. Nevim jak by se sirsi bota tam nemela vejit - ta se jen vepredu/vzadu opira o vystupky trochu jinde jako bota uzsi. Ale nikde neni dani, jak "hluboko" se ma bota mezi vystupky zasunout. Ano, za idealnich okolnosti by "zacvaknutim" podrazky tam bota drzet mela i bez kosicku a bez pricvaknuti (u poloautomatu). Ale vetsinou to idealni neni, protoze delku macek nastavujes po pul centimetrech, takze se vetsinou stane, ze budes mit az 4 mm volneho prostoru a nijak to nevylepsis, protoze nejblizsi dirka uz udela o 5mm kratsi macky a tam se podrazka nevleze. Proto se vepredu bota skutecne fixuje ve spolupraci tech vystupku a predniho kosiku. Vzadu je to vlastne stejne. A cele to dokopy zpevnuje (aby se bota skutecne dostala mezi vystupky nejblize) zatazeni popruhem, jak u poloautomatu, tak i u klasik, jak je to u plnoautomatu, nevim, ty jsem nikdy nemel.
Uz vubec nechapu, jak se Ti muze vejit bota s kamasemi vzadu mezi vystupky u automatu (nebo poloautomatu) a nevejit u klasik - ty vystupky jsou tam stejne nejvyssi u klasik, protoze je tam upevneny ten kosik. A pokud bys nahodou myslel, ze staci uchyceni pouze na vystupek, bez zapreni boty o vystupky, tak bacha, neni to tak, to se TI muze bota vysmeknout. Pokud si dobre spominam, v navodu ke grivelum - poloautomatum to nekde je primo napsane jako bezpecnostni upozorneni (ale ruku do ohne za to nedam).
Aby se TI vepredu nevlezla siroka bota, to vys musel mit bud rovne urezanou spicku nebo tak sirokou, ze se nevleze do kosika - a v tom pripade se nevleze ani do poloautomatu, dokonce pravdepodobne ani do plnoautomatu stejneho typu macek, protoze tam mas ty dratky taky, dokonce u Air techu mnohem blize stredu macek nez u kosiku.
No a co se mne osobne uplne nezda je, ze bys nedokazal zatahnout popruhy pres tu izolaci tak, aby pevne drzely, jinymi slovy, aby cely system utazeni moc nepruzil. Toto nema nic spolecneho s izolaci na spodku jen na bocich.

Ted jsem TI jen napsal, proc se mne osobne toto nezda a znovu zopakuji, ze nechci vyvratit Tvoje zkusenosti, ale rad bych se poucil, kde je v mych uvahach chyba.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod Freediver » úte led 22, 2019 20:46

Je to trochu jak psal Frantakrajta výše....

Automaty (s i bez kamaší stejné): vepředu zahákneš botu v kamaších o drážku (není tam izolace- jde to), vzadu přitlačíš mačku těmi 2 patními bočnicemi a zaklapneš to (není tam izolace - jde to)... bota drží aniž by jsi cokoliv zavazoval.

Poloautomaty (bez kamaší): vepředu zarazíš botu mezi 2 bočnice, které pak pokračují v plastový úchyt, vzadu zaklapneš stejně jako u automatů... bota drží aniž by jsi cokoliv zavazoval.

Poloautomaty (s kamašemi): vepředu zarazíš mezi 2 bočnice leda tak velký kulový (bočnice pruží o tlustou izolaci a nedokážou samy o sobě na botě držet), vzadu ale zaklapneš podobně jako u automatů... po zaklapnutí zadku bota trochu drží, ale musíš dovázat (už to nedrží tak, jako bez kamaší).

Klasické mačky - řemínkové (s kamašemi): vepředu opět zarazíš leda tak kulový (izolace ti nedovolí pevné ukotvení boty v předních bočnicích pokračující v plastový úchyt), vzadu máš ale úplně stejný problém jako vepředu (tam kde izolace není nemáš co zacvaknout - nic nedrží mačku v tahu oproti předku) a tak mačka volně padá z boty (spoléháš pak pouze na řemínky).

Jak jsem psal.. určitě to půjde na krev uvázat i s klasickými mačkami, jen tam může dojít k nějakému tomu pohybu boty vs mačka (nebude to tak pevně zakotvené) a zároveň to utahování na krev bude asi trochu těžší v divokých podmínkách, narozdíl od automatů, kde to jen nacvakneš.

Sám jsem to neměl na nohách v horách s klasickými mačkami.. (nosím to k poloautomatům), ale už z toho jak jsem byl zvyklý na pevnost automatů a následně poloautomatů na klasické botě, by se mi toto řešení moc nezamlouvalo... i když použít to s tím určitě při akceptování určitých kompromisů půjde.

Takže tak za mě a už ani slovo o kamaších ](*,)
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod fps » pát led 25, 2019 20:25

Freediver píše:Jinak dvoje ponožky jsem zkoušel v Scarpa Mont Blanc, ale špatný... místo na ně bylo, ale noha se pak při výstupu tak potila, že se vlivem vlhkosti začaly dělat puchýře. Takže za mě dvoje ponožky ne.

- tak to si měl špatné ponožky, vnitřní to chce froté coolmax, a venkovní silné vlněné, a i v +30°C se mi v pohorkách potí nohy jen minimálně
- je tady o tom celkem dost napsáno, koukám že "Vyhledáváním bylo nalezeno 199 výsledků", tak to je docela dost příspěvku k tématu používání dvou ponožek
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Odřené paty, otlaky, puchýře

Příspěvekod sobb » sob led 26, 2019 1:20

fps píše:vnitřní to chce froté coolmax, a venkovní silné vlněné, a i v +30°C se mi v pohorkách potí nohy jen minimálně
V plus třiceti je mi vedro i na bosé nohy v žabkách :lol: Nošení dvou ponožek v pohorách v takových teplotách mi přijde jak dost zvláštní "úchylka". V takovémto případku mi nejlépe fungují tenké "letní" ponožky. Dvoje ponožky mi přijdou užitečné leda v pořádné zimě, na zlepšení tepelného komfortu anebo pro vyměkčení tvrdých bot.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Boty