Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

Příspěvekod venus » pát bře 13, 2020 18:52

Ahoj!
Dnes jsem šla poprvé vyzkoušet svoje nové Meindl vakuum do terénu a po pár km mě začaly při chůzi do kopce poměrně bolestivě tlačit zezadu do pat pod achilovkou. Velmi dlouho a pečlivě jsem je vybírala a myslela jsem, že úspěšně, ale bojím se, že tudy cesta nepovede. Do místa, kde mě tlačí, ještě sahá pevné vyztužení boty a zevnitř není moc měkké polstrování - proto se obávám, že snad ani nepovolí a nepřizpůsobí se. Také je dobré říct, že mám na pravé patě na zmiňovaném místě hrbolek, o kterém už dlouho (dokonce ani v měkčích pohorkách) naprosto nevím, ale v těchto pohorkách je to docela peklo.
(ve finální dvojce byly ještě Hanwag Alaska, teď nedostanu z hlavy, jestli by TY náhodou nepadly v patě lépe)
Před Meindly jsem měla 10 let dvoje měkoučké Hanwag Banks, se kterými jsem neměla problém chodit se středně naloženou krosnou několikadenní feraty i se sněhem. Přešla jsem před rokem na barefoot a Banksy už mě trochu tlačí, tak jsem chtěla jít do pořádných a kvalitních pohorek, které vydrží. Jsem poměrně lehká a zvyklá na "bosou" chůzi, mám 56kg, nejsem 120 kilový chlap - možná prostě nepotřebuju tak tvrdé boty (?)
Má někdo podobnou zkušenost a po nějaké době boty rozchodil? Nebo si pohrát s vrstvením ponožek či jiným "vystláním"? Nebo světlo na konci tunelu v tomto případě nikdy nebylo, není a nebude? :D Mockrát děkuju za jakékoli rady, doporučení a návody, které by mohly pomoct! :)
Naposledy upravil venus dne sob bře 14, 2020 11:06, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
venus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 13, 2020 17:49

Re: Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

Příspěvekod mike » pát bře 13, 2020 19:12

venus píše:(ve finální dvojce byly ještě Hanwag Alaska, teď nedostanu z hlavy, jestli by TY náhodou nepadly v patě lépe)

To ti muzu skoro zarucit ;-) Alasky nosim spoustu let a prave v oblasti paty jsou fajn. Na rozdil od ruznych Meindlu. Mel jsem Islandy a nemile mne prekvapil prave rozdil v tehle oblasti, taky jsem na to prisel az venku. Tam jsem citil okraj vyztuhy o kus vys, asi tak ve vysce kotniku, mival jsem tam achilovku obcas otlacenou. Ted mam Ohia II a ac mne tam nic pocitove netlaci, tak jsem zacal mit problemy s achilovkama v mistech, co pises. Nejdriv na jedne a ted uz obcas i na druhe noze, nikdy jsem to nemel (nachozeno neco pres 500 km). Proste jiny tvar paty. S nizkyma Meindl Laredo ale zadne problemy nemam, tech uz jsem taky ochodil spoustu.

venus píše:Také je dobré říct, že mám na pravé patě na zmiňovaném místě hrbolek, o kterém už dlouho (dokonce ani v měkčích pohorkách) naprosto nevím

Taky tak (na leve). Prisel jsem na nej prave ted, jelikoz mne zacal bolet. Mam matne tuseni, ze uz tam musi byt spoustu let, ale doted jsem o nem nevedel.

venus píše:Nebo si pohrát s vrstvením ponožek či jiným "vystláním"?

Ano. U Islandu to nebyl nijak velky problem, protoze jsem v nich nosil dvoje silne ponozky. Projevilo se to jen pri hodne dlouhych turach. Ohia jsou lehka, nosim jen jednu a projevuje se to vyrazne vic. Castecne to ale bylo tim, ze jsou celkem siroke, poustely mne dost do spicky, a tak jsem je zavazoval tak, aby se to nedelo tj. to podrzelo patu na miste. Coz problem nejspis vyvolalo. Kdyz jsem s tim prestal, zacalo se to lepsit. Takze druha rada, min stahovat a radej pustit nohu vic do spicky (a strihat ci nehty, jinak ti zcernaji a odpadnou ;-)). Zalezi, jakou tam mas rezevu.

Jinak asi bude lepsi se bot zbavit, nez si nicit nohy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

Příspěvekod venus » pát bře 13, 2020 19:31

Moc děkuju za zprávu!
mike píše:To ti muzu skoro zarucit ;-) Alasky nosim spoustu let a prave v oblasti paty jsou fajn. Na rozdil od ruznych Meindlu.

Troškus mě teda zneklidnil, dalších 6 a půl tisíc na Alasky jakožto student po ruce zrovna nemám :D

Ještě že máme podobnou nohu a můžeme si takhle poradit. Zkusím dvoje ponožky a méně utahovaní a posunout nohu lehce dopředu, tam mám naštěstí příjemně místo. Se slízáním nehtů jsem naštěstí nikdy problém neměla, mám je ráda hodně krátké :D - ale děkuji za poznámku, to je důležité.
Škoda, že neexistujou nějaké testovačky, kdy si boty zkusím i v terénu.
mike píše:Jinak asi bude lepsi se bot zbavit, nez si nicit nohy.

Tohle bych totiž nerada podstupovala, bojím se, že i jiné tvrdé boty by mi to dělaly.

Ještě jednou děkuji za tipy! :)
Uživatelský avatar
venus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 13, 2020 17:49

Re: Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

Příspěvekod mike » pát bře 13, 2020 19:57

venus píše:Troškus mě teda zneklidnil, dalších 6 a půl tisíc na Alasky jakožto student po ruce zrovna nemám

Njn, holt bys tyhle musela se ztratou prodat a pak koupit Alasky. Ber to tak, ze idealni vybavu nikdo netrefi na poprve, vzdycky je to pokus omyl a ztraty k tomu bohuzel patri. Jsou veci, na ktere v kramu neprijdes ani kdyz budes zkouset boty dve hodiny.

venus píše:Škoda, že neexistujou nějaké testovačky, kdy si boty zkusím i v terénu.

Kdyz ono to moc nejde. Kompromis je objednat si boty pres e-shop domu, pak mas na vyzkouseni 14 dnu. Do terenu nemuzes, ale za sucha okolo baraku snad jeste jo. Rekne ti to vic, nez chozeni po kramu, ale jestli bys prisla na tohle tezko rict.

venus píše:Tohle bych totiž nerada podstupovala, bojím se, že i jiné tvrdé boty by mi to dělaly.

To neni tvrdosti bot, ale jejich tvarem. Ohia jsou vyrazne mekci, nez Alasky a delaji mi to, zatimco v Alaskach mam nachozeno aspon 16000 km a nikdy jsem s tim problem nemel. Ona je ta chuze uplne jina, jelikoz jsou vyrazne tezsi. Na tohle je to vyhoda, jdes pomaleji a achilovky nedostavaji takovy zahul (aspon myslim, neovereno), ale jine slachy zas jo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

Příspěvekod Tauruss » pát bře 13, 2020 20:47

mike píše:Do terenu nemuzes, ale za sucha okolo baraku snad jeste jo. Rekne ti to vic, nez chozeni po kramu, ale jestli bys prisla na tohle tezko rict.

Pak se člověk nemá rozčilovat, co koupí za zmetky, když ty výrobky takhle různě zkouší víc lidí,ale prodejci to samozřejmě neuvedou a prodávají jako nepoužité.

Venus: Já měl takhle kdysi podobný problém s botama. Zkoušel jsem to rozchodit ale marně. Štěstí v neštěstí bylo, že se na pravé botě cosi pokazilo při tom rozchození a na to se mi ji podařilo vyreklamovat, takže peníze jsem dostal zpět. Teoretická možnost je, nevím nakolik reálná, že to místo budeš často mazat včelím voskem, který kůži roztahuje. Já kdysi v začátcích jedny boty furt voskoval aby byly hezký, až se tak o číslo roztáhly. Pak mi ještě kdosi radil, že obuvník by to měl umět roztáhnout kopytem. Také nevím,nakolik je to pravdivé, ale můžeš to zkusit.
A pokud máš nějaký kostní výrůstek, tak bys v tom místě na obuvi neměla mít šev nebo nějakou tu výztuhu,obšití nebo jak se tomu říká. Prostě něco, co zabrání se té kůži na botě v tom místě přizpůsobit tomu výrůstku na noze.
Tauruss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř bře 11, 2020 21:45

Re: Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

Příspěvekod Tauruss » pát bře 13, 2020 21:04

Obsázka, už jsem si vzpomněl. V místě toho výrůstku nesmí být i obsázka. Jestli máš na patě trn, tak nevím jestli jsou zrovna na tohle kožené boty vhodné, to je asi na poradu s ortopedem. Ještě dodám, že aby to ten vosk roztáhl, tak v tom musíš chodit, což je zase dost obtížné s tím problémem, který s botou máš. Já si je musel kolikrát i sundat a dojít bosý, protože to byla hrozná bolest a za odrovnání nohy to asi nestojí.
Tauruss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř bře 11, 2020 21:45

Re: Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

Příspěvekod mike » pát bře 13, 2020 21:12

Tauruss píše:Pak se člověk nemá rozčilovat, co koupí za zmetky, když ty výrobky takhle různě zkouší víc lidí,ale prodejci to samozřejmě neuvedou a prodávají jako nepoužité.

Musis je samozrejme zkouset rozumne. Jaky je rozdil mezi timhle a kdyz si je obuju v obchode a obehnu si nakupni stredisko? Coz bezne pri zkouseni delam. Slusne boty se tim nijak neposkodi ani nezmeni tvar.

Presne takhle jsem kupoval jedine Alasky (z 6 paru), ktere se nepovedly. Mel jsem je na nohach minimalne hodinu a chodil jsem, co se dalo. Klidne by se daly vratit do krabice. Kuze se na nich zlomila az pri prvni ture, to je proste uplne jina zatez. Kdyby to udelala uz v krame, tak jsem je samozrejme nevzal.

Tauruss píše:V místě toho výrůstku nesmí být i obsázka.

U pohorek nejde o obsazku, ale o vyztuhu paty. Schvalne se nekdy koukni, jak vypada rozrezana pohorka, nektere kramy ji mivaji. Vyztuha je pevna a nekolik (klidne i 5) cm vysoka. Proto zalezi na tvaru, nema se tam co roztahnout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

Příspěvekod venus » pát bře 13, 2020 21:21

Tauruss píše: Obsázka, už jsem si vzpomněl. V místě toho výrůstku nesmí být i obsázka.

Nojo, obsázka je nad patou pořádná :/ takže šance na roztáhnutí asi žádná

Tauruss píše: Já si je musel kolikrát i sundat a dojít bosý, protože to byla hrozná bolest a za odrovnání nohy to asi nestojí.

Jej, tak to je husté, to mě mrzí. Tak bolestivé to zase nemám, ale jsem zvyklá na měkoučké barefoot boty, takže je to velká změna, než si noha zvykne, pokud vůbec.

mike píše:Musis je samozrejme zkouset rozumne. Jaky je rozdil mezi timhle a kdyz si je obuju v obchode a obehnu si nakupni stredisko?

No to máš pravdu, já v nich taky odchodila v obchodě za dva dny tak dvě hodiny

mike píše:U pohorek nejde o obsazku, ale o vyztuhu paty. Schvalne se nekdy koukni, jak vypada rozrezana pohorka, nektere kramy ji mivaji. Vyztuha je pevna a nekolik (klidne i 5) cm vysoka. Proto zalezi na tvaru, nema se tam co roztahnout.

Jo, tak celou dobu mluvíme o výztuze, konečně vím, jak to správně nazývat :D a ta sahá přesně až nad to moje bolavé místo, takže žádná šance na rozchození, i kdybych se snažila sebevíc - to nezní mc dobře. U Alasek je dost podobně vysoká, ale více vyměkčená zevnitř, co jsem tak osahala v obchodě
Uživatelský avatar
venus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 13, 2020 17:49

Re: Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

Příspěvekod Tauruss » pát bře 13, 2020 21:23

Mike: To tě s těmi pohorkami pustí z obchodu a nechají chodit hodinu po obchoďáku? U mě prodavači vždycky stojí jak tvrdý Y v metrové vzdálenosti, sledují a kontrolují každý můj pohyb, že jsem ty boty kolikrát radši vrátil do krabice a šel pryč.

Tak to potom ten vosk nepomůže, to jsem špatně pochopil podstatu toho problému. Ale v tom případě by takové boty s výztuhou kvůli tomu trnu na patě neměla mít.
Tauruss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: stř bře 11, 2020 21:45

Re: Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

Příspěvekod mike » pát bře 13, 2020 21:27

venus píše:U Alasek je dost podobně vysoká, ale více vyměkčená zevnitř, co jsem tak osahala v obchodě

Tak, ale hlavne je jinak tvarovana. Zalezi na tvaru tvych pat, ze to funguje mne jeste neznamena, ze tobe bude taky, ale sance je myslim slusna.

venus píše:a ta sahá přesně až nad to moje bolavé místo, takže žádná šance na rozchození, i kdybych se snažila sebevíc - to nezní mc dobře.

Ne, ale dvoje (silne!) ponozky dost pomuzou a navic se bota rozchodi cela, zmekne, natvaruje se, noha do ni lip zapadne... uplne bych to nevzdaval. Tohle si ale musis vyzkouset sama. Byt tebou, tak jim dam sanci, zkusim to treba mesic a kdyz to nepujde, tak je holt prodas. Pouzij prosim vzor inzeratu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

Příspěvekod mike » pát bře 13, 2020 21:31

Tauruss píše:To tě s těmi pohorkami pustí z obchodu a nechají chodit hodinu po obchoďáku? U mě prodavači vždycky stojí jak tvrdý Y v metrové vzdálenosti, sledují a kontrolují každý můj pohyb, že jsem ty boty kolikrát radši vrátil do krabice a šel pryč.

Mozna mezi nama bude nejaky drobny rozdil 8) Proste slusne pozadam, jestli si to tam muzu obejit a necham jim tam veci. Nestalo se mi, ze by mi nevyhoveli. Treba to bude souviset s tim, ze si s mladyma prodavackama pri nakupovani povidam a kdyz tam prijdu priste, tak uz mne zdravi jako stareho znameho ;-) Taky nejsem venku celou dobu, ale vracim se tam a komunikuju.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

Příspěvekod venus » pát bře 13, 2020 21:35

mike píše:Tak, ale hlavne je jinak tvarovana. Zalezi na tvaru tvych pat, ze to funguje mne jeste neznamena, ze tobe bude taky, ale sance je myslim slusna.

Jo! Zkoušela jsem si přítelovy rozchozené Alasky (nosím pánské pohorky už od děcka), o 7 čísel větší teda :D ale utažené na max a pata netlačila, takže to je určitě plán B

mike píše: Ne, ale dvoje (silne!) ponozky dost pomuzou a navic se bota rozchodi cela, zmekne, natvaruje se, noha do ni lip zapadne... uplne bych to nevzdaval. Tohle si ale musis vyzkouset sama. Byt tebou, tak jim dam sanci, zkusim to treba mesic a kdyz to nepujde, tak je holt prodas. Pouzij prosim vzor inzeratu :twisted:

Určitě je rozchodit zkusím, budu hodně doufat, že se to podaří. I když mi od začátku byly Alasky sympatičtější a byla jsem smutná, že mi Meindly v obchodě sedly o chlup lépe :D
A pokud budu prodávat, určitě nezapomenu použít vzor! :twisted:
Uživatelský avatar
venus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 13, 2020 17:49

Re: Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

Příspěvekod mike » pát bře 13, 2020 21:38

:smt023 dulezite je mit plan ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

Příspěvekod apuka » pát bře 13, 2020 21:48

mike píše:To ti muzu skoro zarucit Alasky nosim spoustu let a prave v oblasti paty jsou fajn. Na rozdil od ruznych Meindlu.
Tak na takove reci bacha. Tady ani v nejmensim nejde o Alasky vs. Meindl ale o kompatibilite konretni boty (a jeste k tomu konkretni velikosti) a konkretni nohou.
Manzelka mela 3 pary Alasek, vsechny ji byly dobre, jen na te treti se na druhe ture zlomila kuze z boku. Zajimave je jen, ze prvni dve mela 38, treti ji sedely 39 - ale to bylo po zmene kopyta Hanwagem .
Ma ted uz druhy par Meindl Islandu a sedi ji stejne dobre. Ale velikost 40,5. Pritom jine bolty nosi stale stejne velke.
Syn ma problemy s tvarem paty bot od Mammuta, boli ho z nich pata - ja mam stejne velkou nohu a mne sedi v pate dobre. U ruznych jinych pohorek od jinych vyrobcu nam pata sedi dobre obema.

Cimz jen chci rict, ze pokus tazatelka ted pujde koupit na blint Alasky, klidne muze dopadnout stejne. Ani ony nesedi kazdemu. Je to treba zkouset a zkouset - jak mike psal, objednat domu. Ja bych jen nedoporucoval kolem baraku, to uz je poruseni podminek. Ja je vzdy mam na nohou doma, klidne i cely den, rano i vecer - pri mnozstvi ruznych bot, co jsem takto zkousel (mam dost atypickou nohu), mohu rict, ze i takto se rychle odchyti spousta problemu. Samozrejme ale ne vsechno.

S tema botama zkus par veci (klidne i kombinaci):
- dvoje ponozek!!! Jen muze byt problem s velikosti bot, muzes potrebovat o pul az cele cislo vetsi.
- zkus dat pod vlozku podpatenku; zvedne to patu a vyztuha paty bude trochu jinak, mne toto dost pomaha. Kdyby toto pomohlo, je jeste lepsi si sehnat poradnou vlozku.
- snerovani. S tim se da hodne pohrat, dela to divy. Nekde i tady na OF najdes davnejsi prispevky ode mne, jak co se da resit.
- jina velikost. Coz je ale taky nakup novych. Toto muze byt u Tebe problem po delsim pouzivani barefootu, ty trochu zvetsi nohy do sirky i delky.

Tvrdost bot s patou opravdu nema souvislost.

@Taurus(s): pokud boty nevydrzi slusne zkouseni doma bez znamek pouziti, tak alespon mas sluzny naznak, ze si takove kupovat nemas, bo v zatezi timpadem moc nevydrzi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

Příspěvekod mike » pát bře 13, 2020 21:59

apuka píše:Tady ani v nejmensim nejde o Alasky vs. Meindl ale o kompatibilite konretni boty (a jeste k tomu konkretni velikosti) a konkretni nohou.

Samozrejme. Precti si vsechno, co jsem psal. Tohle je ciste me hodnoceni sance s pouzitim dalsich informaci, ktere venus poskytla. Sance neni nikdy jistota.

apuka píše:Cimz jen chci rict, ze pokus tazatelka ted pujde koupit na blint Alasky, klidne muze dopadnout stejne.

Nevim, co je to blint, ale ona uz si je zkousela a celkem ji sedely. A ano, dopadnout stejne to muze.

apuka píše:Ja bych jen nedoporucoval kolem baraku, to uz je poruseni podminek.

Vec nazoru. Kdyz se chovas rozumne tj. je sucho, chodis jen po dlazbe/asfaltu, od pripadneho prachu je pri pripadnem vraceni ocistis a budou vypadat jak nove, tak IMO zadny problem. Znovu, nevidim zadny zasadni rozdil proti tomu, kdyz v nich beham po nakupnim stredisku. Nebo aspon po velkem obchode.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

Příspěvekod venus » pát bře 13, 2020 22:09

apuka píše: Tady ani v nejmensim nejde o Alasky vs. Meindl ale o kompatibilite konretni boty (a jeste k tomu konkretni velikosti) a konkretni nohou.

Ano, to rozhodně, každá noha je jiná a to doslova, moje jsou taky jedna jiná než druhá :D Zatím je pro mě koupě nových pohorek sci-fi, určitě vyzkouším vše, co půjde, a jen kdyby nepomohlo nic, budu uvažovat, co dál

Alasky jsem měla na noze taky tak dvě hodiny, stejně jako Vakua, tři půldny jsem strávila v obchodě a zkoušela a zkoušela. Ale terénu se holt nic nevyrovná, jen teď hloubám, jestli jsem se přece jen neměla rozhodnout jinak, to je klasika

apuka píše: S tema botama zkus par veci (klidne i kombinaci):
- dvoje ponozek!!! Jen muze byt problem s velikosti bot, muzes potrebovat o pul az cele cislo vetsi.
- zkus dat pod vlozku podpatenku; zvedne to patu a vyztuha paty bude trochu jinak, mne toto dost pomaha. Kdyby toto pomohlo, je jeste lepsi si sehnat poradnou vlozku.
- snerovani. S tim se da hodne pohrat, dela to divy. Nekde i tady na OF najdes davnejsi prispevky ode mne, jak co se da resit.
- jina velikost. Coz je ale taky nakup novych. Toto muze byt u Tebe problem po delsim pouzivani barefootu, ty trochu zvetsi nohy do sirky i delky.

MOC děkuju! Mrknu na starší příspěvky a přiučím se :) super!
Uživatelský avatar
venus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát bře 13, 2020 17:49

Re: Meindl vakuum - zezadu otlačené paty

Příspěvekod Keti » pon led 4, 2021 13:14

Někdy pomůžou i přímo ponožky od výrobce. Nevím, jak to má Hanwag, ale v těch od Meindlu se fakt v těch botách cítím nejlíp. Asi ví, kde je potřeba zesílení a kde ne vzhledem k botě...
Jinak Meindly byly asi jediné boty, co jsem v nich neměla ani na začátku jediný puchýř...
Keti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon led 4, 2021 13:11


Zpět na Boty