Jaké VHT boty na Alpské výstupy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jaké VHT boty na Alpské výstupy

Příspěvekod Volt » stř čer 8, 2022 8:44

Ahoj všichni,

chtěl bych poprosit o odpověď pouze lidi se zkušenostma s VHT.

Rozhodl jsem se vyměnit své Bestardy (přes 2,5kg) za jinou VHT obuv. Za sebou mám třeva Kazbeg a Mt. Blanc a teď sháním boty na:
- období pozdní jaro, léto, brzký podzim (prostě za tepla)
- VHT do 4500mnm
- jednoduché a lehce techničtější výstupy (Gran Paradiso, Wildspitze, Gross Glockner, Matterhorn)

Z asi 4 hodin čtení a nedostupnosti značky Scarpa mě vyplinulo že potřebuju jedny z následujících bot:
- LS Aequilibrium ST GTX (1260g)
- LS Trango Cube GTX (1350g)
- LS Nepal Cube GTX (1800g)

Limitující faktor není cena, ale spíš pohodlnost a váha.

Chtěl bych poprosit o Vaše zkušenosti, názory a doporučení.
Volt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte čer 19, 2018 7:40

Re: Jaké VHT boty na Alspké výstupy

Příspěvekod apuka » stř čer 8, 2022 9:25

O Nepal Cube nereknu nic, Trango Cuby a Aequilibrum jsou hodne pohodlne boty. Ale...

Zkus si najit tady moje reklamace a zkusenosti syna s nekolika Trango Cubama. Ze byly nejake problemy "vevnitr", to ani neres, to mohlo byt konkretnim kusem. Ale podivej se na fotky stavu zvenci, mas tam i popsane, kolik kilometru v jakem terenu v nich chodil. Vice mene podobne pouziti, jako pises.
Ta jejich podrazka je skvela na horolezeni a chozeni v tezsim skalnatem terenu. Drzi jako prilepena. skoro jako lezecky. Ale taky odchazi silene rychle. Vsak tam najdes, ze se prvni synovi v oblasti Climbing zone (co pri lezeni nejvice pouzivas) sedrali az na dren boty (doslova) za nejakych 80+ km v takovem terenu, jinak noseno vyhradne na snehu nebo ledovci s mackama (kde asi tezko sedres podrazku). Stejne tak obsazka je hodne tenka a mekka, tj. odejde taky hned. U druheho paru vydrzela podrazka o neco vice, ale taky se nepouzivalo tolik v tom lezeckem terenu.
Dalsi problem byl v haccich na snurky - obcas to rupne a ulomi. Nahradit se to rozumne neda bez poskozeni vodeodolnosti.

Oba problemy nebyly jen u syna, nasly jsme par podobnych prihod s hackama a skoro vsichni, co ty boty recenzovaly delsi dobu je chvalili - az na to, ze se musi lidi pripravit na to, ze hodne casto se musi zaplatit nova podrazka.

Aequilibrum neb´vim, jak na tom je. To jsme jen zkouseli, syn obe verze - kozenou i syntetiku.

Jo, u Cubu je jeste jedne mozny problem (pokud me pamet neklame, je to stejne i u Aequilibrimu, ale jisty si uz nejsem) - jazyk nema GTX! Tj. sice pisou, ze jsou to GTX boty, ale membranou jsou chranene (vepredu) pouze do vyse cca zacatku snerovani. O tom vetsina prodejcu nema ani tuseni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké VHT boty na Alspké výstupy

Příspěvekod Volt » stř čer 8, 2022 9:53

Ahoj,

díky za zkušenosti. Jak jste to nakonec vyřešili, předpokládám že jste vybrali jiné boty...?

Teď jsem 15min hledal fotky a nenašel. :/
Naposledy upravil mike dne stř čer 8, 2022 14:41, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Volt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte čer 19, 2018 7:40

Re: Jaké VHT boty na Alpské výstupy

Příspěvekod apuka » stř čer 8, 2022 14:41

No, mne se taky nechce prohledavat :-). Ale pokud posle v SZ nejaky mail, mohu tam hodit svuj doprovodni dopis k reklamaci ve Wordu, kde je i par fotek i podrobnejsi popis problemů. Bohuzel fotky samotne mam na jinem PC.

To se tykalo jednech Cubu, druhe reklamoval syn v nemeckem Globetrotteru. Ty vydrzely asi dvakrat tak dlouho, zato se znicily trochu vice. Treti se vyreklamoval se spomenutym ulomenym hackem (tesne potom, jak se vratili od LS s krasnou novou podrazkou, placenou opravou za nemalo penez :twisted:)

Mezi prvnima dvema pary ale byl trochu rozdil, byly to z ruznych modelovych roku, ve vydrzi podrazky tam byl "citelny" rozdil. Tak mozna mezitim uz to vychytali trocha vic.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké VHT boty na Alpské výstupy

Příspěvekod mike » stř čer 8, 2022 16:29

@Volt: nejdriv dve technicke poznamky:

- vlakno casem nekam sloucim, podobnych uz tu mame nekolik. Nezakladej prosim vlakna pro temata, ktera uz existuji.

- necituj zbytecne, viz oprava vyse. Preferovane by melo byt tlacitko odpovedet a ne citace. Citace se pouzivaji jen tam, kde je to potreba a v minimalni mire. Citace celeho predchoziho prispevku je spatne vzdycky, pak jsou dva stejne texty pod sebou a jaky to ma smysl?

A ted k tematu. Ptas se na boty v docela velkem rozsahu, od celkem lehkych po skoro nejvyssi kategorii. Otazka je, jak je chces pouzivat. Jen na vystup na vrchol nebo i na pristup k nemu? Protoze treba ty Nepaly urcite ocenis na snehu a ledu, ale na dobrych stezkach dole se v nich budes trapit. Pricemz jsem teda videl i lidi, co v nich sli z udoli.

Moje zkusenost: mel jsem C/D Nepal Trek EVO, ty uz se asi nedelaji, ale chodilo se v nich lip, nez v klasickych Nepalech, protoze mely trochu kolebku. Sel jsem v nich trek v oblasti Grand Paradisa s vystupy na nejake vrcholy (a pak neco v Rakousku). Nahore byly skvele, ocenil jsem je zvlast kdyz jsem sel v mackach po prednich hrotech, podstatne min namahavejsi, nez mekci boty. Dole to ovsem bylo naopak, cim lepsi stezka, tim hur a nekdy to docela bolelo. Holt je to neco za neco.

V oblasti GP jsem byl hodnekrat, vylezl jsem skoro na spoustu vrcholu. Vlastni GP patri k tem lehcim (a min zajimavym). Byl jsem tam v B/C Alaskach a uplne v pohode, na jine vrcholy byly lepsi ty C/D. Alasky tam pouzivam nejcasteji, je to takova spodni hranice pro tenhle teren, ovsem celkove nejpohodlnejsi. Rozumny kompromis by mohly byt ty Trango Cube, sam jsem je chtel zkusit, ale bohuzel mi nesedi. Kdybys ovsem chtel na GP severozapadni stenou (D), tak jednoznacne ty Nepal Cube ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké VHT boty na Alpské výstupy

Příspěvekod Loubik » stř lis 1, 2023 12:04

Ahoj Lidi,

nenašel jsem vhodné vlákno, tak to zkusím dát sem.

Myslíte si, že existují nějaké boty, které by bylo možné použít na Mont Blanc a zároveň na Mera Peak?

Je tam celkem velký výškový, potenciálně i teplotní rozdíl, tak nevím, zda je to možné skloubit...

Děkuji za Vaše názory!
Loubik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte led 22, 2013 13:25


Zpět na Boty