Výmena podrazky (a obsazky) trekovych bot

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výmena podrazky (a obsazky) trekovych bot

Příspěvekod mike » čtv říj 12, 2023 22:22

Zkusenost mam, takovou podrazku mi kdysi v RestDay dali na Hanwag Alasky (coz byla jen jedna z veci, co zvorali). Doslap byl opravdu tvrdsi, dobrovolne bych si to tam znovu dat nenechal. Zvaz priority, nova podrazka ti vydrzi aspon 7 let, neochodis ji do te doby? PU se tam nedava proto, aby se rozpadlo, ale protoze se v tom opravdu lip chodi. Velikost rozdilu asi nedokazu popsat, ale znat to bylo.

Po zminene prvni zkusenosti, kdy mi zlinsti fuseri boty v podstate znicili, si uz nechavam delat vymeny podrazky jen u vyrobce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výmena podrazky (a obsazky) trekovych bot

Příspěvekod apuka » pát říj 13, 2023 8:09

Ja Ti taky poradim radeji poslat vyrobci. Pro Asola mas k tomu nejake informace u dovozce tady, mas tam primo i kontakt na ne. Ta ceska firma asi bude ta, kterou na techto strankach taky maji.

Cenove to neni moc drazsi - a zrovna u Powermaticu 100, pokud by Ti tam dali puvodni (resp. inovovanou, pouzivanou na soucasne pokracovatele rady Powermatic), tak bys mel skoro nove boty - oni Ti udelaji trochu vice nez jen vymenu podrazky a ta konkretni podrazka byla hodne dobra (PM 100 jsem mel nejakou dobu) a neco vydrzi. Syn svoje Powermatic 100 si nechal podrazit v RestDay ve Zline, dali mu tam uplne jinou, na tu botu prakticky nevhodnou podrazku - stejnou jako ja mam na prastarych A az A/B Aku pohorkach - a je to nebe a dudy, syn ty boty potom uz radeji prestal pouzivat.

Takze ja taky radim - pres dovozce posli k vyrobci.

BTW, nevim, v jakem smyslu neodpovida tvar podrazky bote. Pokud na sirku/delku, to je prakticky jedno, to se stejne odrezava a nakonec zabrousi na velikost boty. Pokud je to tvarovanim, napriklad "krivkam" vyztuze boty nad podrazkou, tak to dobre byt nemusi, protoze se muze casem projevit jine pnuti v bote a mezipodesvi. Ale taky nemusi.
To je dalsi vec, kterou by vyrobce mel vedet lepe osetrit - on lip vi, co si muze dovolit a co ne. Teda, snad :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výmena podrazky (a obsazky) trekovych bot

Příspěvekod PetrKroutil » pát říj 13, 2023 18:11

Zdravím, pánové, moc Vám oběma děkuju za sdělení zkušeností i odkaz na opravu u výrobce!
Mám ještě Prabos Condoriri, tak zatím s opravou bot Asolo počkám, aby nový PU zbytečně nezačal v krabici hydrolyzovat... Snad to budou opravovat i za pár let, jen cena bude asi jiná... Ani nevím, jestli mají ty Condoriri taky PU, nikde jsem to nenašel, ale předpokládám, že mají. Trochu mě překvapilo, že se u bot Asolo pouze neodlepila podešev, ale že se začala drolit a vylamovat ta PU mezipodešev - s tím nejde nic udělat, to člověk ani doma neslepí k chození v méně náročném terénu. U kotníčkových bot La Sportiva, koupených v roce 2008, se mi po 12 letech odlepila podrážka v Belianských Tatrách, ale ta mezipodešev zůstala vcelku, takže jsem doma použil chemopren (profioprava by se už nevyplatila) a chodím v nich pořád, takže to je ta lepší varianta hydrolýzy... :) Zdravím a ještě jednou díky. PK
PetrKroutil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv říj 12, 2023 21:46

Re: Výmena podrazky (a obsazky) trekovych bot

Příspěvekod mike » pát říj 13, 2023 20:12

Kompletni rozpad mezipodesve je celkem bezny, v tomhle vlakne bys nasel i nejake fotky. A ne, opravit to doma fakt nejde. Blbe je, kdyz se ti to takhle vysype nekde v pulce treku, coz se nekterym stalo. To pak jen omotat repkou a nejak dojit.

Odlepena podrazka muze znamenat, ze se rozpadlo jen PU lepidlo, ale mezipodesev je z neceho jineho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výmena podrazky (a obsazky) trekovych bot

Příspěvekod apuka » pát říj 13, 2023 20:30

Jo, to rozdroleni je hydrolyza, to je nutnost po nejake dobe, je to vlastnost PU mezipodesvi. Pokud se Ti na LS za 12 let pouze odlepila podesev, tak tam neni PU mezipodesev, ale EVA pena.
Navic se vetsinou ted uz vyrabi cele kombo PU mezipodesev spolu s podrazkou, to uz primo u Vibramu. Tj. ne zvlast mezipodesev a podrazka/ta guma. Samotna podrazka se na techto kombach nevymenuje, pouze u EVA mezipodesvi.

Co se tyce odlozeni vymeny, tak jen premyslej nad tim, ze ted jeste se prodavaji boty Asolo TPS, ktere jsou pokracovatele Powermaticu a maji stejnou podesev. Az uz nebudou, nebudou ani ty podesve, resp. jen, co zustane na sklade -a to znamena o nejaky cas rychlejsi nastup rozpadu po vymene... zamysli se, nakolik Tobe ta podrazka vyhovovala. Pokud to nebylo uplne ono, tak klidne pockej, pokud ne, nech to vymenit. Myslim si, ze ty dvoje bot se mohou relativne doplnovat a stridat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výmena podrazky (a obsazky) trekovych bot

Příspěvekod PetrKroutil » pát říj 13, 2023 21:36

Hm, tak to u těch LS byla EVA, což je dle mě lepší varianta než PU... V necelé polovině túry se odlepila podešev na jedné botě a zůstala držet jen na půlce paty, tak jsem ji převázal obinadlem, které jsem měl tenkrát čistě náhodou s sebou.
Já bych ty Asola moc často nepoužíval, když mám ještě Prabosy, tak proto tu opravu odkládám... Teď už vím, že je lepší mít jedny boty, a ty nosit, dokud to jde. To jsem dřív nevěděl. Tak to ještě promyslím, třeba za rok.
Díky. PK
PetrKroutil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv říj 12, 2023 21:46

Předchozí

Zpět na Boty