Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod ntz » úte črc 4, 2023 8:10

@mike - no nemyslim si ze je normalni, ze se lide samovolne osypou, jeste takovym stylem a intenzitou, co psal Majkelju

@mawe - ja mam nejakou selektivni nachylnost k lehke alergii na pyly, protoze obcas "psikam" kdyz kvetou nejake specificke kytke .. ale neni to nic strasnyho

@Dromedaro - muzes mi nekdy prijet pomoct :D ... sekam louku 2x rocne a je to strasna rasovina, kdyz to delam sam, protoze to je cele ve svahu, je tam spousta drnu, uzovky, zmije, kousavej hmyz, vosi hnizdo a neco vetsiho tam ma letos noru (zajimalo by me, co to je - to bude nejaka prisera, i na lisku to je velka nora)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod Dromedaro » stř črc 5, 2023 19:04

ntz píše:@Dromedaro - muzes mi nekdy prijet pomoct :D ... sekam louku 2x rocne a je to strasna rasovina, kdyz to delam sam, protoze to je cele ve svahu, je tam spousta drnu, uzovky, zmije, kousavej hmyz, vosi hnizdo a neco vetsiho tam ma letos noru (zajimalo by me, co to je - to bude nejaka prisera, i na lisku to je velka nora)


To věřím, že se u toho člověk zapotí.
Není to nora od jezevce? Ale ti asi na loukách nedělají nory.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4387
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod Majkelju » stř srp 9, 2023 13:44

Tak jsem vyrazil na pár dní do Nízkých Tater, každé ráno (a semtam i během dne) si na lýtka namazal kalciovou mast.
Do toho každé ráno tabletu kalcia a hořčíku.
A nutno říct, že jsem prolejzal hned první den všude možně i přes zarostlé louky a křoví po neznačených cestách a vyrážka se nedostavila, měl jsem nohy jen trochu mechanicky rozšlehané od bodláků a podobných lahůdek.
Nevím, zda pomohly tabletky, mast nebo obojí dohromady...
Nicméně jak jsem mazal kalciovku, tak jsem na nohy nemazal opalovák, takže jsem stejně odtamtud odjížděl s rudýma svědícíma nohama :D
Na kožní jsem nakonec nešel..jestliže zabírá výše popsané, nevidím důvod to hrotit u doktora.
Majkelju
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon črc 3, 2023 20:08

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod mike » stř srp 9, 2023 15:22

Taky to mohla byt alergie na opalovaci krem :D

Jinak tak kalciova mast byla myslena jako osetreni po ture. Tj. umyt nohy a namazat. Ale kdyz ti to funguje takhle, proc ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod Mawenzi » ned úno 4, 2024 19:10

asi mam alergickou reakci na jedny konkretni ponozky, pri sundani mam zarudlou flekatou, nekdy i lehce nateklou nohu u kotniku a v nartu...

minule sem myslela ze me neco kouslo, ale ted znova po 14 dnech ve stejnych fuskach... takze ponozky sli pryc, desne to svedi a pali a zajima me, zda se to nekomu stalo?

praci gel nezmenen, jiny fusky to nedelaji.

jsou to tyto
https://www.4camping.cz/p/panske-ponozk ... ng-low-men

a loni jsem v nich odchodila dost a dobry...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod Vexo » ned úno 4, 2024 22:21

kdysi se mi to stalo u nejakych "bambusovych" ponozek z Ali, bylo to ale hlavne ze zacatku, pozdeji uz ne, odnosil jsem takhle asi 20 paru (nebyly to trekovy ponozky ale bezny). O znacce Zulu nemam vysoke mineni, kdyz vidim jake obri slevy na to ve 4c davaji. Nicmene mam pocit, ze se mi to delo vic, kdyz jsem mel suchou kuzi na nohou, pak jsem zacal promazavat (treba vecer predchoziho dne) a to melo pozitivni efekt po vice strankach, mozna i na toto.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod mike » pon úno 5, 2024 0:25

Složení materiálu:

40 % polypropylen
30 % bavlna
18 % viskóza
12 % elastan

:roll: #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod Mawenzi » pon úno 5, 2024 5:33

mike
co z toho plyne?
ponozky jsem dostala 2 pary a docela sem si je na kratky vylety oblibila, nebo v zime treba, se psama nemusim nosit nejlepsi fusky co mam...

90% bavlneny ponozky nosim normalne i do prace nebo v tom ujdu 8km treba, a jeste mi nohy neolezly.

vexo
vsimla sem si vecer, ze mam dost suchy nohy, mazala sem spis jen slapku pred vyletem, zkusim mazat vic i nart a kotniky. zajimavy, ze olezlej mam jen kotnik a nart... prsty a slapku vubec.

dneska sem strcila nohy do pobozek a do bot, a asi me to sezere zaziva nez dojedu do prace:D jak me bota svira:D

vzala sem si zyrtec, namazala to fenistilem a do patku s se to snad zmirni, jedine pak prelepit naplasti, pokud to ta naplast nebude drazdit, pa+so planuju jet do jeseniku...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod irem » pon úno 5, 2024 9:34

@Mawenzi To se mi stava bezne, kdyz se mi zapari sucha kuze na nohou pri dlouhe chuzi. A take to nepostihuje prsty ani spodni cast chodidla. Ale me se to deje bez ohledu na material ponozek (cista vlna, smeska vlny, cista syntetika, bavlna, ... ) Akutni problem zmirni vazelina, kalciova mast, konopna mast. Otok pak zmizi vetsinou druhy den a zarudnuti do dvou dnu.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod mike » pon úno 5, 2024 16:10

Mawenzi píše:co z toho plyne?

Ze ponozky s takovym slozenim fakt nechces nosit tam, kde se potis.

Mawenzi píše:90% bavlneny ponozky nosim normalne i do prace nebo v tom ujdu 8km treba, a jeste mi nohy neolezly.

Bavlna je na ponozky, kde se moc nepotis, celkem OK. Tohle je ale smes polypropylenu, ktery je IMO na kuzi z umelin nejhorsi, a bavlny, ktera tam udrzi vodu a kombinace muze kuzi drazdit. Co tam udela viskoza nevim, asi taky nic moc.

Mawenzi píše:zajimavy, ze olezlej mam jen kotnik a nart... prsty a slapku vubec.

To je uplne normalni, mne kdyz se to vyjimecne stane (typicky kdyz je horko), tak taky takhle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod Etheric » pon úno 5, 2024 17:30

mike píše:smes polypropylenu, ktery je IMO na kuzi z umelin nejhorsi

No nevim, záleží na konstrukci vlákna. Já su s PP většinou v pohodě, ale když jsem měl to samý, jen místo PP merino, hořely mi z toho chodidla, měl jsem puchýře na prstech... A taky netvrdím, že merino je to nejhorší, co může být. Není merino jako merino, stejně tak není PP jako PP. Ono ta snášenlivost materiálů je dost individuální a na různých částech těla vnímaná jinak. Jeden to nesnese, druhej to hodnotí jako dá se a třetí ti řekne, že mu je to maximálně pohodlný.
Ještě jsem neměl čistě umělý ponožky, co by moje nohy nesnesly. Sice mnoho z nich bylo po dni nošený cítit na kilometr kvůli tomu materiálu, ale nohy s tím byly OK, jen frňáku ty ponožky nevyhovovaly :D
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod Mawenzi » pon úno 5, 2024 18:30

staci mi i 50 metru a nohy mam v jednom ohni, presun an salinu, ze saliny na vlak, z vlaku na bus... jeste prezit presun domu... tak 20 minut po skonceni chuze trva, nez to zacne byt snesitelny...

musim najit octanovou mast ta by mohla pomoct a nekde doma je, a mazat asi i v praci. tam nastesti v pantoflich chodim max na wca do kuchynky a to se nestihne noha prokrvit.

ponozek sem se zbavila a mam 3 dny at se to zlepsi... :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod mike » úte úno 6, 2024 1:26

Etheric píše:No nevim, záleží na konstrukci vlákna.

To mozna zalezi, ale me zkusenosti s PP jsou, ze je to jednak nejhorsi na kuzi a jednak nejvic a nejrychleji smrdi.

Mawenzi píše:ponozek sem se zbavila a mam 3 dny at se to zlepsi...

Kalciova mast nebo konopna mast s obsahem CBD. Umyt nohy, namazat a nechat poradne vsaknout bez ponozek. Jako prevence mi fungoval vapnik, mozna ti chybi. Nebo mas proste citlivou kuzi a ty priserne ponozky se ji fakt nelibily ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod Mawenzi » úte úno 6, 2024 5:21

kuzi mam hodne citlivou.

kalciovou mast a vapnik si koupim odpoledne, zatim resim poradnou vrstvou octanu a prevazani obvazem, odpoledne bude prostor.

diky za tipy
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod booze » úte úno 6, 2024 8:40

Vyssi obsah bavlny a vlny v ponozkach je velke plus a kuzi chrani. Naopak umele ponozky, ktere ti udelaly bebí kuzi poskozuji.
@zulu ponozky mam merino a jsou dobre na normalni noseni. Vsechno Zulu merino je hodne hrube a skrabe. Trika jsem vratil, byly hrozne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod apuka » úte úno 6, 2024 9:00

@Mawenzi: Pokud bys nahodou nekde narazila doma nebo jinde na Fenistil gel, tak si to natirej nekolikrat denne tim. Ten se sice prvotne prodava na osetreni kousanci, stipancu, atd., ale funguje "na bazi" uklidneni pokozky, obsahuje nejake antihistaminka a docela dobre funguje na takove ty poloalegricke-polopodrazdene fleky na kuzi.

Popravde receno, nemusela jsi to vubec mit primo kvuli tem konkretnim ponozkam. Ja mam obcas podobne problemy s prakticky jakymikoliv ponozkami, snad s vyjimkou beznych "mestskych" tenkych a hodne volnych ciste bavlnenych. U mne to spise zavisi s celkovym aktualnim stavem organizmu, nekdy je "nastaveny" na alergicke reakce (kdekoliv a jakkoliv) vyrazne vice. Co jsem vypozoroval, muze ten stav zpusobovat pocasi (teplo, chlad, vyssi nebo prilis nizka vlhkost), nektera jidla (napr. jednoduche cukry, kysele), stres, ale i zeslabeni organizmu z nejakeho jineho duvodu nebo nedostatek neceho v organizmu (nevim ale ceho - merici pristroje nemam). Je to ale hodne tezko presneji vysledovatelne a neni to pravidelne pri stejnych podminkach. Jo - dela se mi to i doma, kdyz mam na nohou pantofle nebo nic (krome ponozek).

Mne osobne octanova mast na to moc nepomahala. Kalciova mast trochu, stejne jako Bepanthen krem - tyto spise promastenim. Ale to taky muze byt hodne individualni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod Mawenzi » úte úno 6, 2024 12:32

apuka
fenistil sem pouzila jako prvni ponoc, i jsem to psala.

jinak se mi to stalo v podstate prvne takze vinim ponozky, dneska mi dorazily DT, tak je vyperu a vemu vyvetrat na vikend.

kdyz se to zacne opakovat i s jinyma ponozkama, asi budu muset nejak vyresit problem s jinou pricinou, ale zatim sem ho vyresila tim, ze sem dala ponozky pryc.

jinak me octanova mast pomohla, mininalne zmirnila pocit paleni a kdyz uz sem ji mela doma a mohla by se na toto hodit... jinak pro ni pouziti nemam.

dneska sem zvladla cestu do prace v pohode a jen mirne me svedilo jedno misto u kotniku, vcera pri ceste cisty peklo. octanovou mast sem promazala vcera vecer a dneska rano a zlepseni o 60% bych rekla.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod irem » úte úno 6, 2024 12:45

@Mawenzi Mozna mas neco jineho, nez mivam ja, ale ja jsem dospela k nazoru, ze nejvic pomaha proste promasteni postizene kuze a na druhu masti az tak nezalezi. Konopna, kalciova mast i bepanthen maji jen o malo lepsi vysledky nez cista vazelina (v ramci pokusu jsem sveho casu pro porovnani mazala vzdycky kazdou nohu necim jinym)
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod Mawenzi » úte úno 6, 2024 14:14

irem
diky, budu si hlidat hlavne namazany nohy a holt pridam do rutinny pred vyletem namazany i narty/kotniky.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod mike » úte úno 6, 2024 16:51

Spis vecer pred vyletem. Moje zkusenost je, ze namazane nohy v ponozkach se vic zapari a vyrazka je horsi. Myslim, ze nejlepsi je prevence, mazat kazdy vecer a kuze se postupne spravi. Mne hodne pomohla konopna mast s CBD, ale neni to hned.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod Mawenzi » úte úno 6, 2024 17:15

mike
je to vecerni rutina u me, ale dobra pripominka, vecer je to prave i lepsi kvuli vsaknuti do kuze, a ne na rozetreni mezi kuzi a ponozku, kdyz se to da tesne pred odchodem rano.

ale uz dneska o dost lepsi, nejhorsi asi v lemu ponozek s gumickama. na noc zas dam mobstr vrstvu pod obvaz a snad to bude fajn.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod Mawenzi » stř úno 7, 2024 16:10

mazu o 106 a je to dneska o neco horsi, nez vcera ... :(

zkusila sem na predni pulku nohy domaci mast od kamose "na ranky a poraneni a ztvrdlou kuzi" tak tu sem vyhodila rovnou, protoze me v noci vzhudilo masakralni paleni predni casti nohy u prstu, kde sem to namazala. pravej kotnik pak konopnou masti a levej octanovou masti.

v noci me vzbudilo takovy paleni kuze, ze sek v deliriu sla umyt nohy a co sem tam dala si nepamatuju (zinkovou/octanovou).

v praci me zacal hrozne svedit levej kotnik, zinkova mast nepomaha, ted se pridal pravej... vcera to teda bylo lepsi... s timhle v patek 14km nevidim pozitivne :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod Mawenzi » sob úno 10, 2024 8:52

sherpaxy s povolenejma lemama, co sem porad jeste nevyhodila... tak se dost hodily:D namazat nohy bepanthenolem a zinkovou masti, asi pro me nejlepsi kombinace, na to polvoleny ponozky naruby, nozky do te hebke casti a rub hrubej ven, 2x premaznout a dala sem s tim 11 km vcera, dneska prvni noc v klidu bez svedeni a buzeni z paleni.... tak uz snad to bude dobry.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Předchozí

Zpět na Boty