Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Alergie na boty (podráždění nohou při dlouhé túře)

Příspěvekod johny_r » sob úno 14, 2009 22:13

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jestli někdo z Vás nemá podobnou zkušenost. Přítelkyně má zřejmě jakousi alergii na turistické boty. Zatím zkoušela Asola, teď má Scarpy a vždy to vypadá stejně. Kolem horního okraje boty, nad kotníkem, kde je ten látkový lem se jí vždy udělá vyrážka, noha v tom místě oteče a zčervená. Mezi nohou a botou je samozřejmě ponožka. Ponožkou to není, v jiných botách se to neděje a na jiném místě nohy taky ne. Skoro to vypadá, že je bota v tom místě něčím napuštěna, co se i přes ponožku dostane na kůži, ale všichni tvrdí, že tam nic být nemůže. Jak říkám, dělají to různé značky, i s různými ponožkami, vždy po delším nošení (třeba celodenním výletě). V jiných než turistických botách žádný problém. Objevuje se to vždy jen nad kotníkem. Odřené to nebude, to vypadá jinak.

Nesetkali jste se s tím někdo? Díky :-)
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Alergie na boty

Příspěvekod Jumbo » sob úno 14, 2009 23:05

Hm,to nebude botou,ani napustenim.Ja mam sem tam neco podobneho.Vzdy po delsich trecich,se mi udela sem tam vyrazka..Jde spis o kombinaci ..uzavrene boty,potu a na citlive pokozce,se neco sem tam objevi(proste noha pracuje,je unavena,poti se a reakce je nasnade u nekterych jedincu).
V mestskych botkach a pri normalnim pohybu problem neni,vzdy jen po x dennich vychazkach :) S tim asi holka nic neudela,svedi to,ale zmizi to :lol: Nebo do sebe hodit Zyrtec ci Claritine a minimalne se ji to omezi
Jestlipak si myslíte, soudruzi, že to přežil? No přežil, protože mu to politicky myslelo, vy šmejdi!
Uživatelský avatar
Jumbo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: sob dub 7, 2007 19:56
Bydliště: Praha

Re: Alergie na boty

Příspěvekod malinois » ned úno 15, 2009 14:24

moj kamos trpel niecim podobnym
ale u neho to bolo pre zmenu sposobene ponozkami
vymenil ponozky jednej nemenovanej znacky za ponozky inej nemenovanej znacky - a bolo po probleme a po alergii \:D/
nech si tvoja priatelka vyskusa kupit topanky inej znacky ako je asolo a scarpa - a bude po probleme
mozno by pomohlo poradit sa s koznym lekarom :-s
Obrázektak chcela, az nemohlaObrázek
Uživatelský avatar
malinois
nováček
nováček
 
Příspěvky: 151
Registrován: čtv říj 9, 2008 19:39
Bydliště: ej, tam pod Tatrami

Re: Alergie na boty

Příspěvekod Semo » ned úno 15, 2009 14:59

Mne sa zvykne robit nieco podobne (zacervenala, podrazdena koza, po pardnovom treku aj trocha drsna, vysusena) zpredu na rozhrani na spodku pistaly, kde sa noha hybe voci jazyku topanky. Ale myslim, ze u mna je to potahovanim chlpov na nohe, ktore sa zaseknu/zapichnu do ponozky. Ked som si pred trekom ostrihal chlpy na tom mieste tak to bolo skoro nebadatelne. Ale ja mam nohy chlpate ako hobit. Otazka akej rasy je tvoja pritulka.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Alergie na boty

Příspěvekod johny_r » ned úno 15, 2009 16:44

Díky za rady. No, ještě mě napadlo, že předtím měla nějaké celokožené boty (značku nevím), které byly určitě míň prodyšné, a žádný problém nebyl. Pokud to není něčím napuštěné, tak výměna bot asi nepomůže. Nylon, nebo z čeho ta látka je, by měl být inertní, navíc se ho přímo nedotýká. Zkusíme pátrat dál :-)
Díky
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Alergie na boty

Příspěvekod jonza » ned úno 15, 2009 17:42

zkouseli jste pravidelne menit ponozky? myslim treba co 2 hodiny? aby se vyloucila podrazdenost potem na namahanem miste.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Alergie na boty

Příspěvekod johny_r » ned úno 15, 2009 18:34

Zajímavá myšlenka, můžem zkusit :-)
Dík
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Alergie na boty

Příspěvekod Vilík » ned úno 15, 2009 19:07

Jumbo píše:Nebo do sebe hodit Zyrtec ci Claritine a minimalne se ji to omezi


Toto bych pokud neni alergická nedoporučoval... A asi to nedoporučí ani místní dochtoři...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: Alergie na boty

Příspěvekod Vilík » ned úno 15, 2009 19:09

malinois píše:vymenil ponozky jednej nemenovanej znacky za ponozky inej nemenovanej znacky - a bolo po probleme a po alergii \:D/


Tu se o značkách bavíme otevřeně a toto nám nepomůže...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: Alergie na boty

Příspěvekod mike » pon úno 16, 2009 18:10

Jumbo píše:Hm,to nebude botou,ani napustenim.Ja mam sem tam neco podobneho.Vzdy po delsich trecich,se mi udela sem tam vyrazka..Jde spis o kombinaci ..uzavrene boty,potu a na citlive pokozce,se neco sem tam objevi(proste noha pracuje,je unavena,poti se a reakce je nasnade u nekterych jedincu).

Tak, mne se to taky obcas dela. Zrovna v tomhle obdobi, casem to prejde. V podstate je to koprivka jako reakce na vnejsi drazdeni (aspon u mne). Doma nohy umyju, natru kalciovou masti a do rana je to pryc.

Mozna ji to dela ta latka v botach, ktera je trochu drsnejsi, nez kuze. Co zkusit ponozky silnejsi v horni casti?

Jumbo píše:V mestskych botkach a pri normalnim pohybu problem neni,vzdy jen po x dennich vychazkach :) S tim asi holka nic neudela,svedi to,ale zmizi to :lol: Nebo do sebe hodit Zyrtec ci Claritine a minimalne se ji to omezi

To bych spis zkusil neco lokalniho. Treba Fenistil krem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Alergie na boty

Příspěvekod mifr » úte úno 17, 2009 11:58

Take se mi to predloni delalo od mych Prabosu, ale pred tim a po tom ani pupinek...Takze nevim, cim to bylo...(Ted v sobotu a v nedeli jsem v nich nachodil par kilometru a nic.). Bylo to hodne bolestive a neprijemne...Proto jsem je na rok ulozil do komory...

Pozn.: Ponozky jsem tehdy zkousel ruzne, ale ve vsech to bylo stejne...
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Re: Alergie na boty

Příspěvekod malinois » úte úno 17, 2009 20:30

Vilík píše:
malinois píše:vymenil ponozky jednej nemenovanej znacky za ponozky inej nemenovanej znacky - a bolo po probleme a po alergii \:D/


Tu se o značkách bavíme otevřeně a toto nám nepomůže...

ponozky znacky climberg vymenil za ponozky znacky salomon a gm :wink: :smt115
Obrázektak chcela, az nemohlaObrázek
Uživatelský avatar
malinois
nováček
nováček
 
Příspěvky: 151
Registrován: čtv říj 9, 2008 19:39
Bydliště: ej, tam pod Tatrami

Re: Alergie na boty

Příspěvekod šíp » čtv úno 19, 2009 19:01

jonza píše:zkouseli jste pravidelne menit ponozky? myslim treba co 2 hodiny? aby se vyloucila podrazdenost potem na namahanem miste.

:(( ježkovy voči, já chodím v jedněch fuskách celý trek, zatím nejdýl 2 týdny, to už ty ponožky samy držely tvar :-k
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Alergie na boty

Příspěvekod mike » čtv úno 19, 2009 19:28

No jo, ale ty zrejme nemas alergii a nejspis ani cichove bunky :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Alergie na boty

Příspěvekod Misell » stř úno 25, 2009 17:44

Občas mívám něco podobnýho z bruslí. Botama to určitě nebude,spíš opravdu kombinace vysoká bota,ještě vyšší ponožka a "teplo" ... =neudělá s tím asi nic :?
Misell
nováček
nováček
 
Příspěvky: 62
Registrován: sob zář 27, 2008 15:29
Bydliště: Opatovice nad Labem

Ponožky - podráždění při dlouhé túře

Příspěvekod Achylos » pát kvě 10, 2013 9:53

Dobrý den,

prosím o radu při výběru ponožek pro dlouhé túry. Když chodím tak do 20 km tak je to v pohodě, ale když jdu 30 až 40 km tak mám značné (nevím jak bych to nazval) opruzeniny, nebo tak něco, začíná to štípat a je to dost nepříjemné při chůzi. :cry: Dělá se mi to jen okolo vrchního lemu ponožky nad úrovni boty, takže botami to není.



Zkoušel jsem několik ponožek a u všech mi to dělá, používám:

http://www.hudy.cz/ponozky_podkolenky/87163,hike-lite-crew-men.html
http://www.huskycz.cz/ponozky-treking-new-cerno-modra-d2160.html
a ještě nějaké Alpine...

Předem díky za Vaše rady a zkušenosti
Achylos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát kvě 10, 2013 9:36

Re: Ponožky - podráždění při dlouhé túře

Příspěvekod terkad » pát kvě 10, 2013 10:13

A zkoušel jsi třeba merinové ponožky? Vysoké trekové high point mi to taky občas dělají, ale třeba se Smartwoolem se mi to ještě nestalo
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)


Re: Ponožky - podráždění při dlouhé túře

Příspěvekod scinkk » pát kvě 10, 2013 10:25

Jelikoz si zkusil jak ciste merino tak ciste synteticke ponozky, tak je to docela zvlastni, asi mas tuhle cast nohy nejkou precitlivelou (mechanicky ci na pot), coz mam misty taky, ale ne u nohou.
Muzes zkusit jeste material s bambusove viskozy(hodne priejmny material).
Mozna muzes zkusit tyto Bridgedale Trail - maji horni cast z takoveho vzdusneho skoro sitovaneho upletu
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Ponožky - podráždění při dlouhé túře

Příspěvekod ssyissyi » pát kvě 10, 2013 10:28

Já tohle mívám pravidelně. Přesně jak popisuješ. Myslím si, že je to z nedostečného odvodu potu. Soudím tak podle toho, že se mi to stává u různých ponožek, přitom při použití stejných pouze v případě větší zátěže po delší dobu. Zatím jsem nepřišla na prevenci, pouze následké ošetření podrážděné kůže...
Volenti nihil impossibile.
ssyissyi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv črc 19, 2012 13:06
Bydliště: Praha

Re: Ponožky - podráždění při dlouhé túře

Příspěvekod mitau » pát kvě 10, 2013 10:30

U merinových ponožek bych nějaké to podráždění klidně čekal - přeci jen někteří lidé (včetně mě) nemají vlnu až tak rádi. Oboje ponožky z prvního příspěvku na mě působí celkem tlustým dojmem, takže můžou být i na omak hrubší. Já v coolmaxových Lorpenech žádný podobný problém nikdy neměl, ale ty jsou opravdu na omak takové jemnější (oproti např. Bridgedale apod.) a tenčí.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Ponožky - podráždění při dlouhé túře

Příspěvekod progym » pát kvě 10, 2013 11:13

Zkus takovou jednoduchou věc :ú :wink:
Možná většina zná jaký je balzám, přijít z treku a na čistý nohy vmasírovat do chodidla obyčejnou indulonu.
Možná bude tvůj problém v tom, že jsi celý den v jedněch ponožkách, nohy se potí, pot osychá, na pokožce jsou miniaturní krystalky soli z potu, lem ponožky se pochoúpitelně trochu pohybuje při pohybu nohy......a pohyb textilu a možná způsobuje tvoje problémy. :-k

Namaž si problematická místa indulonou (tuším, že je i nějaká hojivá), kůže bude lehce promaštěná a i tření ponožky nebude tak agresívní.
Ber to jako "pokus-omyl" ale rozhodně tě to výjde levněji než kupovat a testovat jiné fusky :lol:
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Ponožky - podráždění při dlouhé túře

Příspěvekod ssyissyi » pát kvě 10, 2013 11:43

Myslím, že máš pravdu. Problém je ale ta "dlouhá túra" zmíněná v názvu vlákna. Tvůj recept by mohl fungovat za předpokladu, že máš možnost průběžně kůži čistit a promazávat...
Volenti nihil impossibile.
ssyissyi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv črc 19, 2012 13:06
Bydliště: Praha

Re: Ponožky - podráždění při dlouhé túře

Příspěvekod progym » pát kvě 10, 2013 11:56

.....já myslím, že by to nemuselo být "průběžně" a dost dobře si ani nedovedu představit, jak během treku myju nohy a mastím je jakoukoliv kolomazí.

Viděl bych to ráno před odchodem prostě do pokožky vetřít a večer až vím, že rozvážu křusky, mám možnost nějaké koupele, tak to provedu znovu :wink:

Asi před 100lety mě recept mazání a tímto i masáže chodidla, naučila jedna známá. Musím říct, že přijít po celým dni chůze, cpát se gulášem a nechat si od někoho masírovat nohy je slušnej orgáč \:D/ :supz:
Otlačený, okopaný nohy si to (alespoň u mě) parádně užívají a druhý den jsou naprosto ok :supz:
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Ponožky - podráždění při dlouhé túře

Příspěvekod ssyissyi » pát kvě 10, 2013 12:06

Jo tak o tom žádná... :smt023 Teda když je možnost té koupele... Jinak bych nesáhla na nohy asi ani sama sobě. :lol:
Volenti nihil impossibile.
ssyissyi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv črc 19, 2012 13:06
Bydliště: Praha

Re: Ponožky - podráždění při dlouhé túře

Příspěvekod progym » pát kvě 10, 2013 12:28

...chápu :lol: :smt022 :smt018

Takovej matrazenlager večer je slušnej level..... :smt100
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Ponožky - podráždění při dlouhé túře

Příspěvekod pavproch » pát kvě 10, 2013 13:17

zkus podvlíct pod tu wlnu tenkou bablněnou fusekli
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Ponožky - podráždění při dlouhé túře

Příspěvekod ssyissyi » pát kvě 10, 2013 13:23

Já jsem asi zoufalec, ale nepomohla mi ani ta bavlna...
Volenti nihil impossibile.
ssyissyi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 225
Registrován: čtv črc 19, 2012 13:06
Bydliště: Praha

Re: Ponožky - podráždění při dlouhé túře

Příspěvekod mike » pát kvě 10, 2013 17:41

Bavlna neni dobry napad, bude nasakla potem a odre nohy. Mokra se chova jako smirglpapir.

Mne to dela taky a taky na ponozkach moc nezalezi. S Coolmaxem o neco min, s vlnou/merinem o neco vic, ale rozdil se pozna az pri vicedennich akcich. Spis zalezi na teplote a rocnim obdobi a aktualnim stavu tela. Prijde mi, ze je to neco jako alergie, reakce pokozky na drazdeni a tlak. Ale zadne experimenty s antihistaminiky jsem nedelal ;-)

Deje se mi to pri delsich turach (6 a vice hodin chuze) u nas a temer nedeje na horach. Coz muze byt tim, ze je tam chladneji a chodim podstatne pomaleji. Nebo taky mozna tim, ze se tam dopuju vitaminem B12.

Jinak to celkem neresim. Prijdu domu, umyju si nohy a namazu je kalciovou masti. Je to lepsi, nez Indulona, vyrazka pak nesvedi a celkem rychle zmizi. Pri pravidelnem chozeni si nohy postupne zvyknou a nedela se to tak moc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ponožky - podráždění při dlouhé túře

Příspěvekod Achylos » sob kvě 11, 2013 8:08

Díky všem za reakci. Myslím, že vyzkouším vše, dokud nějaký způsob jak to aspoň zmírnit nenajdu. Včera jsem si koupil ponožky, jak tady již výše je doporučeno s horním úpletem spíše podobný síťce a to http://www.outdoorweb.cz/turistika/turisticke-obleceni/ponozky-37467/panske-37471/852-001-950-WALKER-HIGH-SOCK-ponozky-na-bezne-noseni?varianta=117364. Takže příští víkend to otestuji. Když nepomůže, zkusím nohy promazávat. Napadlo mě, že bych mohl i měnit ponožky třeba co 15 km, přece jenom už začínám mít docela sbírku :D
Achylos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát kvě 10, 2013 9:36

Další

Zpět na Boty