Vložky do bot

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vložky do bot

Příspěvekod jonza » pon kvě 21, 2012 17:25

oboustrana lepici paska?
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Vložky do bot

Příspěvekod mike » pon kvě 21, 2012 18:07

To neni spatny napad, ale chtelo by to co nejtenci. Ona se sice zmackne, ale stejne maly hrbolek udela a nekomu by to mohlo vadit (mne vadila mechova guma pod patou na Meindl vlozkach). Osobne bych pouzil zase vterinove lepidlo, jak casto se meni vlozky?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vložky do bot

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 21, 2012 19:12

u té pásky bych se toho taky asi bála a pak otázka, jak to může držet na těch textiliích... mám zkušenosti leda s lepením papíru... ten vteřinák asi zkusím teda znova, sem si říkala jestli nějakej chemopren na to by nebyl lepší že je to pružný, ale ono je to asi fuk. hlavně to nesmím přilepit špatně:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vložky do bot

Příspěvekod jonza » pon kvě 21, 2012 19:29

jsou i typy izolepa co lepi na obe strany. Sekundak mi vhodny neprijde, ztvrdne a neda se odstranit.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Vložky do bot

Příspěvekod Jan » pon kvě 21, 2012 19:35

mike píše:... jak casto se meni vlozky?


Ja ich vyberám skoro po každej túre a určite vždy, keď topánky zmoknú/premoknú.

Podľa mňa ak sa tie vložky v topánkach hýbu, tak to nie sú dobré vložky - teda nie sú to vložky do turistických topánok. Stretával som sa s tým istým problémom po tom, čo som vo vibramách rozodral pôvodné vložky. Kúpil som také a onaké, ale vždy sa ukázali ako príliš "nepevné" a posúvali sa dopredu. Vyriešil som to až kúpou pevnejších vložiek, ktoré sa nepohnú ani o milimeter :-)
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Re: Vložky do bot

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 21, 2012 19:46

mě se posouvala původní pravá vložka, druhá byla dobrá. stejný vložky sem si koupila do 8let starejch trekovek a byla sem s nima nadmíru spokojená, tak sem koupila aj do botasek... oni se mi neposunují dopředu, ale jakoby do boku, takže se mi časem posune vložka směrem "ven" z boty ale podélně a pod patou, takže jakoby pod částí paty mi kousek chybí a pod vnější částí paty se mi to hrne mezi patu a botu...

je pravda, že takový ty pevnější vložky do bot, ale když stojej litr, to mi přijde skoro v ceně boty když nakonec nevím, jestli bude dobrá škoda peněz... a pak je taky otázka, pokud divně chodím, že se mi může podsouvat jakákali vložka, která není taková ta placatá levná hadrová do polobotek, že je ůzká tudíž vlastně nemá ty vyvýšený okraje u paty a nemá se tedy jak podsouvat pod nohou
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vložky do bot

Příspěvekod fps » pon kvě 21, 2012 19:51

Mawenzi píše:jak nejlépe přilepit vložky do bot? koupila jsem nové vložky, nicméně staré dokud sloužily, tak se mi posunovala pořád pravá vložka, přilepila jsem ji vteřinákem

nemáš vložky do bot malé velikosti? už jsem měl docela dost turistických bot, ale vložka se mí nikdy neposunovala
P.S. já vždy když suším boty, tak vyndavám vložky, bota vevnitř o hodně rychleji vyschne
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vložky do bot

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 21, 2012 19:57

mám velikost odpovídající botě na délku - přesně pasují... a dělá mi to v jediný botě, ke to dělala i originál vložka, takže teoreticky jestli ta bota není šikmooce ušitá a trochu širší:(
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vložky do bot

Příspěvekod mike » pon kvě 21, 2012 20:02

Nejspis trochu nakrivo slapes a vlozka se posunuje. To mas fuk, normalne to prilep, nejlip jestli sezenes takovou tenkou pasku, jak pise jonza. Panove maji pravdu, ze bez vlozek bota rychleji vysycha, ale vetsi rozdil poznas jen kdyz jsou opravdu promocene nebo do nich natekla voda shora. Obojimu je lepsi se vyhnout. Ja vlozky nevyndavam skoro nikdy a meni se s podrazkou a obsazkou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vložky do bot

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 21, 2012 20:06

zkusim teda tu pasku - normos oboustranou izolepu doma dokonce i mam, ale fakt me nenapadlo ze by to mohlo drzet:)

tak jestli si vzpominate na pozvraceny batuzek:D tak to odnesla aj jedna bota zevnitr:D (jinak většinou v mým případě, když jsou už vložky hyn tak sou hyn celý boty... a situacím, kdy bych měla být durch se vyhýbám, pokud teda si zrovna nekoupím boty, který maj v podrážce vodoodpudivou tkaninu a já vnich celej den lezu ve sněhu protože to nevím :roll:
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vložky do bot

Příspěvekod paldo » pát srp 16, 2013 22:00

Zrecyklujem toto staršie vlákno...
Po niekoľkých rokoch som si tak nejak uvedomil, že tie úplne obyčajné vložky v mojich Hanwagoch mi moc nevyhovojú.... preto by som sa rád spýtal majiteľov modelov Alaska a Forest, či v nich neskúšali nosiť vložky Superfeet alebo niečo od Sidas-u...
Kujem :wink:
"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Re: Vložky do bot

Příspěvekod birkov2001 » pon srp 26, 2013 17:02

Řešili jste vložkama do bot špatně ukotvenou patu? Bohužel se mi v pohorách pata zvedá a není to dobré..
birkov2001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned črc 29, 2012 20:06

Re: Vložky do bot

Příspěvekod šíp » pon srp 26, 2013 17:08

Tak jak to popisuješ, bude problém v nevhodně zvolené velikosti bot- podle mého mínění jsi si koupil o kapínek větší botu. Zkus dvoje ponožky, to by mohlo pomoci více, než vložky do bot.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vložky do bot

Příspěvekod birkov2001 » pon srp 26, 2013 17:32

Mám rád tepelný komfort.. stačí, když vezmu tlusté ponožky do chladnějšího počasí a už je to nic moc v létě.
birkov2001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned črc 29, 2012 20:06

Re: Vložky do bot

Příspěvekod šíp » pon srp 26, 2013 17:35

Jde o výběr správných ponožek :wink:
Já si v posledních asi 3 letech navykla nosit dvoje ponožky, osvědčila se mi kombinace vnitřních coolmaxových a vnějších merinových. Bez problému vyzkoušeno v širokém rozsahu teplot včetně léta.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vložky do bot

Příspěvekod mike » pon srp 26, 2013 18:17

@birkov2001: dvoje spravne zvolene ponozky prekvapive tepelny komfort zlepsuji i v lete. Je nas tu vic, co je nosi celorocne. Navic je to asi jedine, co vyresi tvuj problem, jak pise sipka, mas nejspis moc velke boty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vložky do bot

Příspěvekod birkov2001 » pon srp 26, 2013 20:24

Mike: Myslíš, že vložka to nevyřeší jo? Vy všichni jste si koupili špatnou velikost bot? No já zvažuji, že spíš koupím jiné... ale čtvery pohory za rok a půl už mi přijde extrém :D
birkov2001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned črc 29, 2012 20:06

Re: Vložky do bot

Příspěvekod mike » pon srp 26, 2013 20:46

Myslim, ze nevyresi, ale zas jsem nevidel ani tebe ani boty ;-) Ja jsem si koupil moc velke boty jen jednou pred lety. Zvedala se mi pata, pri delsich trasach jsem z toho mel puchyre, a tak jsem jednou v zoufalstvi zkusil dvoje ponozky a byl velmi prijemne prekvapen. Od te doby uz kupuju zamerne boty, ktere jsou akorat na dvoje ponozky (zkousim samozrejme s nima).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vložky do bot

Příspěvekod birkov2001 » pon srp 26, 2013 20:49

boty zde inzerované pamir leather a noha úzká plochá.. po delším trekování s báglem mě pěkně boleli paty a achilovka.. tak zvazuji bud jinou botu nebo reseni problemu
birkov2001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned črc 29, 2012 20:06

Re: Vložky do bot

Příspěvekod paldo » pon srp 26, 2013 22:51

paldo píše:Zrecyklujem toto staršie vlákno...
Po niekoľkých rokoch som si tak nejak uvedomil, že tie úplne obyčajné vložky v mojich Hanwagoch mi moc nevyhovojú.... preto by som sa rád spýtal majiteľov modelov Alaska a Forest, či v nich neskúšali nosiť vložky Superfeet alebo niečo od Sidas-u...
Kujem :wink:


Nikto nič? :wink: alebo nejaké iné vložky v Hanwagoch? :)
"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Re: Vložky do bot

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 27, 2013 8:47

ja pouzivam v hanwag banks normos zdravotni vlozky bama s mekcenou patou - maj pro me vyhodu, ze jsou dost tenky a ne tlusty, protoze i tak mam ve spicce nohu dost natesno. maj nevyhodu, ze nevydrzi extra dlouho - jak sou tenke, tak v predu pak uz jde citit na slapce cca po 300km, ze by to tam mohlo byt mekci (do tech hanwagu se nevlezu s trekovejma fuskama, ale jinak s tema trekovejma tlustejma mi to ani neva) a taky jejich estetickej vzhled po nejaky dobe uzivani nic moc. Ale su s nima spokojena prave proto, ze sem shanela dlouho pohodlny tenky vlozky... coz teda asi neni zrovna to, co bys chtel slysel. Cca jednou za rok je musim vymenit u bot, ktery normalne nosim do prace a tak a v trekovkach podle toho, ktery zrovna nosim (stridam na dochozeni hanwagy a tevy z kazovky), takze v obou mam vlozku uz kolem roku ale v obou uz bude potreba brzo vymenit. Jinak su s nima ale maximalne spokojena a trvalo mi dlouho, nez sem si je nasla. Ty klasicky trekovy, co jsem mela puvodne v merku sou totiz vetsinou dost vysoky a ve predu, jak je bota uz na hrane s sirkou mi tam pak proste nezbyva misto na nohy, tzn. takovy vlozky sou pro me zatim passe...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vložky do bot

Příspěvekod apuka » úte srp 27, 2013 8:53

birkov2001: Ja na rozdil od ostatnych si apriori nemyslim, ze jsi musel koupit velke boty, mel jsem podobne problemy. Zkusit resit situaci (ale ne nutne vyresit!) muzes nekolika zpusoby, idealne kombinaci:
1) uz doporucovane - dvoje ponozek. Je to neuveritelne, ale dobre zvolene spodni odvadejici vlhkost a vrchni HRUBE vlnene udelaji lepsi tepelny komfort i v lete. Nohu budes mit v suchu (spodni ponozky), proto se Ti bude chodit dobre. Odzkouseno i dlouhodobe pri prazicim slunci nad 30 st. A noha Ti bude lepe drzet v bote, vcetne paty a navic hruba ponizk aposlouzi jako "polstar" pro achylovku, nebude Te tam bota tlacit. Ale radeji nekupuj ponozky s bavlnou, hlavne spodni . zadrzi vodu a bude TI neprijemne na nohu.
2) Kotnikova bandaz s gelovou ochranou na achylovku - asi pred tydnem jsem neco takoveho videl prodavat v LIDLu (tam uz to mit nebudou). Tady bych se bal, ze by to mohlo tlacit na chodidlo.
3) Mas kozene boty, tak muzes si dat do okoli paty nalepovaci kuzene nebo gelove "paticky" nebo jak se to jmenuje. Je to kus kuze s gelem nebo penou vevnitr, co se nalepuje do bot, aby netlacily na patu. Nebo zajit za obovnikem, at Ti tam neco podobneho prilepi poradne. Jsou lidi, kteri to pouzivaji v pohorkach a funguje jim to skvele. Ja jsem to tam nezkousel.
4) nektere vlozky jaou v oblasti paty silne vypolstrovane a patu do boku fixuje vyborne. Muze (ale taky nemusi) to pomoci. Musis zkusit v obchodu s botou - bohuzel vetsina vlozek jsou univerzalni velikosti na par cisel a mas je nastrihat do Tve boty. To Ti asi v obchode nedovoli udelat bez zaplaceni :lol:. Musis ale koukat i na jine vlastnosti vlozky - ja jsem koupil supr na patu i na chodidlo - ale spodek je nepordysna pryz, tj. neodvede vhlkost pod sebe, poti se Ti chodidlo.
5) zmenit zpusob snerovani - je tady nejake vlakno o tom, jak zavazovat tkanicky, i pro lepsi fixaci paty. Je tam podkaz i na clanek myslim na Svetoutdooru, kde maji videa, jak na ruzne problemy u bot muzes menit zpusob zavazovani.

Omlouvam se za dlouhy post, ale myslim si, ze uvedene veci vyzkouset je rozhodne levnejsi a jednodussi, nez si koupit nove boty (a potom resit to same znovu). Ja jsem zkousel 1), 4) a 5) a funguje to docela dobre. Momentalne uz jenom 1) a 4) a je to fajn, problemy s patami jsou pryc 8).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vložky do bot

Příspěvekod apuka » úte srp 27, 2013 9:03

To paldo: Pokud mas troska mista a muzes uvolnit snerovani, tak se zkus podivat - pokud mas tu moznost - po vlozkach od Meindlu, Air Activ, Air Active Softprint, Vakuum nebo Active Pro.
Tyto vlozky se dobre prizpusobi bote i noze a fakt se na nich dobre chodi. A nejsou ani moc drahe.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vložky do bot

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 27, 2013 9:48

si myslim, ze volna pata je primarne spatne zvolena bota v obchode, jak rikas, ani ne spatna velikost, ale spis spatne zvoleny strih boty, takze je fakt dulezity zkouset, zkouset a zase zkouset a poradne se v nich projit na prodejne
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vložky do bot

Příspěvekod fps » úte srp 27, 2013 9:49

birkov2001 píše:boty zde inzerované pamir leather a noha úzká plochá.. po delším trekování s báglem mě pěkně boleli paty a achilovka.. tak zvazuji bud jinou botu nebo reseni problemu

- jestli nemáš paty a achilovky odřené? jestli tě paty a achilovky bolí jinak než z únavy či zátěže? jestli máš ploché nohy? tak bych zkusil ortopedické vložky, já doporučuji Sidas, tady je mají zrovna ve slevě http://www.hudy.cz/sidas
- taky doporučuji dvoje pořádné ponožky jak tedy doporučují
- taky doporučují pořádně utahovat boty hlavně od kotníku ke komínu, já za každým háčkem od kotníku dělám jednoduchý uzel, koukni třeba tady viewtopic.php?f=6&t=5201 http://www.youtube.com/watch?v=SOE28brAcEc
- jestli tě bolí paty a achilovky z toho že tvoje nohy nejsou zvyklé na takové boty, a nebo na takovou zátěž? tak pak musíš nohy trénovat, nejlépe každá týden, na chození dlouhých tůr v B/C botách, a z báglem na zádech, musíš mít něco natrénováno aby tě nohy boleli jenom z únavy, ale aby další dny byli tvoje nohy v pohodě, a ty si mohl ujít třeba ještě delší vzdálenosti, takhle to dělám já, a takhle to mam já
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vložky do bot

Příspěvekod apuka » úte srp 27, 2013 13:52

Mawenzi píše:si myslim, ze volna pata je primarne spatne zvolena bota v obchode, jak rikas, ani ne spatna velikost, ale spis spatne zvoleny strih boty
Vubec ne vzdy to musi byt pravda. Jednak na nektere paty "dobre zvoleny strih" nesezenes a jednak casto je to prave i snerovani, co ne vzdy sedi. Ne kazda bota se da dobre utahnout na kazdou nohu. A toto je vec, kterou casto muzes zkouset i hodinu, neprojevi se a ani na treku napr. prvni pulhodinku chozeni do kopce neni zadny problem a az pote zacne pata bolet. Ja jsem mel (a mam) napr. podobny problem s nekteryma botama Asolo a
jejich snerovanim - proste ne a ne zavazat tkaincky tak, aby mi dobre drzeli patu v prudkem svahu. A vyresilo se to.
Pokud je to tento pripad, tak nestaci "poradne utahnout", je treba zavazat tkanicky jinak - viz post fps, to je to, na co jsem se odvolaval. To jine snerovani muze fakt pomoci hodne, opravdu hodne.
Ale taky si myslim, ze je treba nejdrive "identifikovat" presny problem, nemusi to vubec byt v nekompatibilite boty a paty....
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vložky do bot

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 27, 2013 15:23

tak to je docela zajimavy... by me nenapadlo, ze bota, ktera treba 40km sedi pak najednou prestane... ale asi to teda neni tak moc vyjimycna vec
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vložky do bot

Příspěvekod mike » úte srp 27, 2013 16:36

Boty se usazuji takovych 200 - 300 km.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vložky do bot

Příspěvekod birkov2001 » úte srp 27, 2013 19:15

Díky za rozsáhlé info. Loni jsem v salewa mid trainer nachodil 400 ve středně náročném terénu a bez problému. Letos s pamir se problémy projevily po cca 100km. Nikdy dřívě mě paty ani achilovky nebolely.. zkusil jsem teď venku ty dvoje ponožky a noha skutečně lépe seděla, nicméně pata se zvedala stále. Zítra jdu koupit vložky do bot a zkusím i to vázání. Děkuju za rady. Už jsem se chystal koupit teď v akci pinnacly :D
birkov2001
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned črc 29, 2012 20:06

Re: Vložky do bot

Příspěvekod fps » stř srp 28, 2013 14:14

La Sportiva Pamir jsou nejméně o jednu třídy víš co do tvrdosti než Salewa Trainer Mid, takže to bude déle trvat než se zcela přizpůsobí noze, La Sportiva Pamir Leather jsem dokonale rozchodil a přizpůsobil mojí noze po cca 400 km, a v La Sportiva Pamir Gtx mam nachozeno cca 150 km, sedí mi dost dobře, ale ne tak dobře jako La Sportiva Pamir Leather ve kterých mam nachozeno cca 600 km
birkov2001 píše:Už jsem se chystal koupit teď v akci pinnacly

tak ty jsou podle mě ještě o něco tvrdší než La Sportiva Pamir, ty by si rozcházel ještě déle
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

PředchozíDalší

Zpět na Boty