Nové boty na ferraty

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Nové boty na ferraty

Příspěvekod Qnder » ned čer 18, 2023 9:25

Ahoj,

s kamarády se chystáme do Itálie do okolí Dolomit na ferraty. Moje zkušenost s ferratami je zatím pouze z minulého roku, kde jsem vylezl v obyč botech ferratu v Chorvatsku, nejspíše mnohem lehčí úroveň než ta která bude v Itálii.

Tak se chci pořádně připravit a asi bych potřeboval tipy od zkušených. Začínám botami.

Něco jsem si zde na fóru už načetl, doporučujete obchod 4camping, když si zde vyberu boty v nějaké pro mně "příjemné" cenové relaci kolem 3000-3500kč, tak nacházím pouze tyto: https://www.4camping.cz/p/panske-boty-s ... rna-zelena

Když bych šel na spodní hranici, tak je i Decathlon, myslíte že má cenu jít do decathlonu něco vyzkoušet, nebo doporučujete ještě něco jiné?
Qnder
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned čer 18, 2023 9:09

Re: Nové boty na ferraty

Příspěvekod ntz » ned čer 18, 2023 20:24

to zrovna nejsou moc boty na feraty .. navic ja podobne od Salewy mel a vracel jsem je, byly strasne uzke a nebyly mi pohodlme ... vubec Salewa ma divne kopyto ..

podle meho nazoru na feraty se daj pouzit generalne 2je boty .. bud nizke nastupovky co maj takovou tu lezeckou spicku, jako napriklad tohle a nebo se na feraty pouzivaj i normalni trekovy boty B a B/C .. ona neni ferata jako ferata .. nekde muzes lizt po zebriku a jinde fakt musis lizt po skale a slapat na stupy .. taky zavisi jak budes sestupovat a v jakem terenu ..

na tvem miste bych zacal tim, ze bych nastudoval tu feratu, na jakou se chystas a nastudoval ten ostatni teren v jakem se budes pohybovat a podle toho volil boty .. pokud nejsi zkusenej s pohybem na kemenitem terenu a sikovnej, ber (?lehci) kotnikove boty .. pokud jsi sikovnej, silnej jako skalni rys a zkusenej jako vysokohorsky knour, pak muzes vzit nizke ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nové boty na ferraty

Příspěvekod mitau » ned čer 18, 2023 23:31

Ja mam spise uzsi nohu a naopak me Salewy sedely perfektne. Nekdy jsem na obchode zkousel https://www.4camping.cz/p/panske-boty-s ... fire-edge/ a mel jsem z nich dobry pocit.

Vysoke vs. nizke - na samotne ferrate to nehraje tolik roli, lehce bych tampreferoval nizke. Vyhoda vysokych bot by byla, pokud by byl (zvlast) sestup po nejake suti - tam vyssi bota muzne ochranit kotnik predomlacenim od kamenu. Nizke boty jsou zas lehci a pohodlnejsi pro lehci pristupy + je spis vyuzijes i nekde vKrkonosich apod.

Jeste vyzkousej La Sportiva TX4 (resp. TX4 Mid) - spouste lidem dobre sedi a slysim na ne chvalu. Se soucasnou akci v Hudy by taky mely byt pod 3500.

Decatlon -maji dvoje nastupovky: Rock (na muj vkus moc tvrde a tezke) a Edge (na obchode mi prisly trochu mocmekke ve spicce). Ani s jednema nemam osobni zkusenost,ja bych na ferraty chtel asi neco mezi tema dvema modely.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Nové boty na ferraty

Příspěvekod apuka » úte čer 20, 2023 9:54

Taky bych doporucil ted zajit si nekde zkusit LS TX4. Nebo BoulderX. Jen pripomenu, ze do konce mesice by na ne mela platit 25% sleva v Hudy (pri nakupu na prodejne taky, ale nekde je jim to treba pripomenout, nepocitejte s automatickou aplikaci... ](*,)). Pokud nekdo ma zajem si je uzit dlouho s moznosti vymeny podrazky za original, tak at jde do o mirne drazsi TX4 R.

Jina Salewa ma na feraty ty Wildfire, ne Mtn Trainer (ne ze by se nedaly pouzit).

Obecne hodne zalezi, jaka je to ferata, jake tam jsou stupy. I na B-cku mohou byt mensi vystupky, kde se ta climbing zone hodi. Na vyslap feraty se vetsinou vice hodi nizke boty (ale pevne, zadne bezecke). Ale i na ferate plati, ze "vystup konci az navratem" - a neni az tak vyjimecne, ze sestup v "beznem chodeckem terenu" je nakonec i narocnejsi nez vystup po ferate. Hlavne v nekterych feratovych nizkych botach pri sestupu "skvelou" suti nebo mokrych a zablacenych skalach. V techto pripadech se opravdu na sestup vice hodi vyssi a pevnejsi boty.

Jeste jedna vec - az by nekdo chtel pouzit pohorky, zkuste si, nakolik jejich podrazka drzi na podobenm typu skaly. Ja mam s tim neprijemne zkusenosti. Mam pohorky (spise k C nez B/C) a na mokre skale, hlavne vapenci to klouze jaksvina. Sice se skvele udrzim na malych stupech - ale jen kdyz jsou suche. S tim se u nekterych feratach - napr. vedouci vedle vodopadu, v hluboke rokli s horskou bystrinou a pod. - pocitat opravdu neda.

Kazdopadne i tady plati zakladni pravidlo - boty musi sedet. Na feraty je vhodne, pokud se daji stahnout tak, ze prsty v nich nebudou litat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Boty