Boty do Vysokých Tater

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod Solymr » úte kvě 19, 2020 12:35

Celoživotně jsem zvyklý chodit kamkoliv v botaskách, absolvoval jsem tak několik jednodenních túr ve VT, před 4 lety jsem tak absolvoval týdenní túru (spíše lehčí výlety po Tatranské magistrále, ale první túra byl přechod Hrebienok-Teryho chata-Priečné sedlo-Zbojnická chata-Hrebienok.

Minulý rok jsem v botech https://www.sportisimo.cz/salomon/speed ... IcQAvD_BwE prolezl snad celé VT (Priečné sedlo, sedla Polský a Prielom, Rysy, Koprovský, Jehněčí, Bystrá lávka) a tak nějak se mi šlo v pohodě. Co z toho plyne? Jsem zvyklý chodit v botech o nízké váze. Vím, že to ale není vhodná obuv do VT, a tak bych chtěl "přesedlat" na něco víc užitečnějšího, ale mám právě strach z váhy oněch nových bot - v zimě mi vadí na noze zimní boty, jsou pro mě nepohodlné, proto při výběru nových bot se dívám i na váhu (za dodržení: kotníková obuv, vibram, gore-tex) a narazil jsem na značku Dolomite, konkrétně: https://sportofino.com/cz/boty-dolomite ... 269482-158 nebo https://sportofino.com/cz/boty-dolomite ... 271851-177 které jsou jedny z nejlehčích, co jsem našel, navíc v designu, který se mi líbí. Má někdo zkušenosti s touto značkou, ještě lépe s danými modely? Líbí se mi, že díky technologii DAS by bota měla přesně padnout na nohu. Hledám obuv na tatranské chodníky (viz výše), která by v budoucnu zvládla výzvy jako Gerlach (normálovkou), trekking od chaty k chatě či vynášku na chatu pod Rysy. Hodně vím, že to je i ponožkách, nikdy jsem žádné technické či merino nepoužíval, takže bych si již nyní v Salomonech pomohl s lepší ponožkou. Zároveň nechci za boty dát nějak moc peněz.
Solymr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon kvě 18, 2020 10:24

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod pavproch » úte kvě 19, 2020 13:23

Napíšu sem mou zkušenost s "pobíháním po VT": v létě (když už ani vysoko v severu nejsou zbytky sněhu) tam na "výlety" pobíhám (a to nejen po tur. značkách, ale i mimo, v terénu až cca UIAA III) v nízkých GTX "teniskách" LaSportiva Ultra Raptor, přičemž s sebou v batohu nosím pohorky "kdybynáhodou" (LaS Trango Cube). Za posledních x let nenastalo "kdybynáhodou" ani jednou, vše sem ošmajdal v těch nízkých teniskách. Zdůrazňuju: když NENÍ nikde sních!

Takže asitak.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28135
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod apuka » úte kvě 19, 2020 14:28

Solymr píše:Hledám obuv na ... či vynášku na chatu pod Rysy
Pokud myslis si vzit ten maly pytlik uhli od rozbucky nad Rainerkou, tak ano, to v pohode staci. Pokud myslis, ze bys tam zkusil nosit vice jako (prilezitostny) nosic, tak Ti teda opravdu nebudu nektere useky zavidet, hlavne v ne uplne idealnich podminkach...
Ale, si myslim, ze i kdyz si nalozis jen nejakych 35 kg, tak nijak moc vahu bot resit nebudes. Zato stabilitu, jistotu kroku a schopnost "drzet nohu" urcite ano.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod Kuba Turek » úte kvě 19, 2020 21:45

Podívej se, co obouvají nosiči. Dobře vědí proč.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod Solymr » ned kvě 31, 2020 20:05

...trochu obnovím tohle téma...

Jak najít/vybrat co nejuniverzálnější obuv na chodníky ve V.Tatrách, ale aby se v ní dalo jít i krátce např. po asfaltu, zkrátka v civilizaci než člověk dojde na typický tatranský chodník? Musí být kožené, nebo stačí mix textilie a kůže? Kde najít rovnováhu mezi pohodlností v obuvi a zároveň bezpečnosti pro sebe a zejména své nohy? Musí to být vysoká obuv nad kotník nebo stačí někde mezi (často v názvu označení MID)? Brát za nutné Vibram + Gore-tex, nebo hledat i mezi obuví s jinou membránou a jinou podrážkou (např. Mammut Kento a Michelin)?

Mezi jakými značkami vybírat a jakých se naopak vyvarovat? Poskytne mi někdo hodnocení obuvi Dolomite, nejlépe té, na kterou jsem odkazoval? Díky.
Solymr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon kvě 18, 2020 10:24

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod Etheric » pon čer 1, 2020 5:33

Solymr píše:Kde najít rovnováhu mezi pohodlností v obuvi a zároveň bezpečnosti pro sebe a zejména své nohy? Musí to být vysoká obuv nad kotník nebo

Nos, v čem se ti jde nejlíp, v čem máš nejjistější krok. Že ti někdo řekne "ta bota pro tvůj účel není vhodná".... Není vhodná z pohledu toho člověka, tobě a tvýmu stylu ale může maximálně vyhovovat. Já bych se v botách nad kotník zabil, omezuje mě to v pohybu, su v tom jak kocour v botách.. Ikdyby byla vysoká bota měkká jak mech a lehká jako pírko, vyhovovat mi nebude už jen právě proto, že je vysoká.... Nedejbože kdybych měl těžkej batoh, 15 či 20kg, to bych se na konci dne strávenýho ve vysokejch botách ani nepostavil... Respektive bych asi ani do cíle nedolez, a to si troufnu říct, že fyzičku mám skvělou..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod fps » čtv čer 4, 2020 14:57

- dle mě do přírody jedině v pohorkách, už jenom kuli tomu že nechci riskovat poranění kotníku, tak jak se mi už dvakrát stalo v nízkých botách, také nemam rad když počítám každý kamínek na který šlápnu, už jenom kuli tomuto za mě nízké boty do přírody nikdy více
- mě omezuji v pohybu v nezpevněném terénu nízké boty, neustále koukat kam šlapu abych nešlápl tam kam nemám
- já raději bodu mít na nohách pohorky, a na zádech batoh 8 - 10 kg, než na nohách tenisky, a na zádech batoh 15 - 20 kg, já bych s 20 kg na zádech do cíle asi nedošel, a bylo by úplně jedno co bych měl na nohách
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod mike » čtv čer 4, 2020 15:11

Nizke boty jeste nemusi nutne znamenat, ze citis kazdy kaminek, ale jinak souhlas. Za mne to chce to Tater aspon lehke pohorky, B normalne staci, do volneho terenu teda ne, ale tam se stejne nesmi.

Jinak zrovna Tatry jsou male hory, ale chodi se tam hur, nez mnohde v Alpach, protoze jsou tam horsi stezky (samy sutr).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod Solymr » čtv čer 4, 2020 22:45

fps píše:- dle mě do přírody jedině v pohorkách, už jenom kuli tomu že nechci riskovat poranění kotníku, tak jak se mi už dvakrát stalo v nízkých botách


Tak 70 % návštěvníků VT nosí dle mého soudu nízké boty a mé Salomon s Contragripem nejsou ani zdaleka nejhorší možnost, co jsem viděl, včetně míst nad 2 000 m.n.m.

mike píše:Za mne to chce to Tater aspon lehke pohorky, B normalne staci, do volneho terenu teda ne, ale tam se stejne nesmi


Jak poznám B obuv? Hodně eshopů to nemá vůbec uvedeno a třeba, co jsem měl na noze, ač v normální ponožce, Garmont Nebrasku, tak to nikdy více. Potřebuji, když obuv kotníkovou, tak ať jí dokážu ohnout při pohybu.

Mně se líbí https://sportofino.com/cz/boty-dolomite ... 269482-158 nebo https://sportofino.com/cz/boty-dolomite ... 271851-177 Od autorizovaného servisu v ČR vím, že Dolomite obuv s nápisem Vibram na špičce je více treková obuv. Ale co mě štve, že se nedá najít mnoho recenzí a hodnocení k Dolomite obuvi, nejlépe té jejich legendární 54. Ví někdo, jak je tato bota dobrá? Obuv vybírám mj. i takovou, aby se mi líbila, a tak jsem si před časem vyhlédl právě tyto.
Solymr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon kvě 18, 2020 10:24

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod mike » pát čer 5, 2020 1:47

Poznas ji podle oznaceni. Hledej u vyrobce. Priklad Hanwag Tatra Light (ty bych koupil, ale byly na mne moc uzke).

Boty se nevybiraji podle toho, jak se ti libi, ale jak ti sedi. Chce to chodit po obchodech a zkouset a zkouset. Co se tyce ohybu, tak nove boty byvaji o hodne tuzsi, nez po rozchozeni. Bcka by mely povolit bez problemu, i B/C povoli. Prave okolo kotniku se natvaruji nejvic. Holt to chce nejake vybrat, koupit a rozchodit. Potrebujes si udelat zkusenosti, ty jsou neprenositelne. Zpocatku to asi v pohorkach bude nezvyk, ale casem se to podda.

Tak 70 % návštěvníků VT nosí dle mého soudu nízké boty

No nevim, jestli se to tak zmenilo nebo jsou ted Tatry plne masnaku, ale kdyz jsem tam jeste jezdil, tak ve vyssich polohach nosilo nizke boty jen par zbloudilcu, ktere pak ostatni zachranovali. Jeste si vzpominam na zkrvavene nohy nejakych blaznu v sandalech a na zoufalce v botaskach, co jsem mu proslapaval cestu snehovym polem, kde se zasekl a nemohl se pohnout.

V Alpach, kam jezdim, na lehcich stezkach z beznych turistu nenosi nizke boty snad nikdo, jen obcas je k videni zkuseny mistni, ktery si v nich vybehne hodne nalehko, ale ten vi, co dela a do ceho jde. Myslim, ze kdyby si nekdo vzal mistniho begfurhera a prisel v nizkych botach, tak o nej dotycny prerazi svou okovanou hul, co ma misto cepinu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod apuka » pát čer 5, 2020 10:44

Solymr píše:Mně se líbí...
Prvni poznamku uz rekl mike - nikdy nevybirej boty do hor podle toho, jak se Ti libi, ale jak sedi.

Podruhe, Dolomite vyrabeji docela dobre boty i do hor. Ale cos tam linkoval, jsou boty, ktere (podle vyrobce) dobre zvladnou prochazky po horach i po meste. Ma je zarazeno mezi "Lifestyle" a v kolekci "mountain Walk". Jinak receno, kdybych je mel zaradit do kateborii A - D, tak bych odhadoval na A az A/B - ale nikdy jsem je v rukou ani na nohou nemel, takze hodnotim pouze podle fotek a popisu vyrobce. Mozna by me prekvapily.
Muzes se podivat na boty, ktere ma v sekci "Performance", minimalne v kategorii "Wandern" nebo jeste lepe "Backpacking". Uvidis sam, ze to jsou uplne jine boty.

Proste zavisi od terenu, kam chces jit a od pocasi, jake budes mit. Na chaty (i pod Rysmi, jak tam udelali stupy) za dobreho pocasi moc problemu mit asi nebudes. Na Priecne sedlo nebo i sestup po suti ze Sedielka (vcetne snehovych poli) je mit asi budes i za dobreho pocasi. Pokud Te ale chytne poradny dest, jeste hure snezeni a neuvidis ani na nohy, tak (krome porientacnych a jinych) budes mit problem i s nohy poradne nepodrzici botou... (Coz je cca odpoved i na to, ze "ak 70 % návštěvníků VT nosí dle mého soudu nízké boty" - ano, za dobreho pocasi a podminek se da, v tezkem terenu a/nebo zhorseni pocasi bude problem. Vsak zachranari mohou o tom mluvit dlouho...)

Co se tyce ohybani (pokud myslis u prstu) - jo, je to prijemne, ale dobre pohorky maji vytvarovanou podrazku vepredu do oblouku tak, ze Ti to chybet nemusi. A kdyz musis nekde na skale si stoupnout na maly vycnelek jen na spicku boty, tak ohybajici se bota Te vubec nepodrzi a asi hodis drzku... Proto je pravidlem ze cim je pevnejsi bota, tym ma mene ohebnou podrazku, bo je tim castejsi predpoklad podobnych malych stupu (plus chuze ve snehu a mackach).
Pokud jsi myslel predo-zadni pohyb v kotniku, tak casto moderni boty uz jsou udelane tak, ze tento pohyb umoznuji dobre, ale brani pohybu do boku, tj. brani poskozeni vyvrtnutim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod apuka » pát čer 5, 2020 10:55

@fps: i nizke boty mohou byt dobre oheldne "citeni kaminku" i nutnosti davat pozor, kam slapnes. Kaminky citis, pokud bota nema vyztuz v podrazce - bezecke nemaji vubec, nizke turisticke ano, klidne mohou byt i tvrdost "v podrazce" (podle Tveho hodnoceni" i "C", nekdy mozna i "C/D". Toto stejne tak ovlivni nutnost si davat pozor na teren.
Samozrejme, sebepevnejsi vyztuha nezabrani si vyvrtnout kotnik nebo kopnout do vycnivajic skaly v kotniku.
mike píše:jestli se to tak zmenilo nebo jsou ted Tatry plne masnaku
Rekl bych, jedno i druhe. Jinak plati, co jsem psal Solymrovi.
mike píše:V Alpach, kam jezdim, na lehcich stezkach z beznych turistu nenosi nizke boty snad nikdo
Tak v Alpach, kam jezdim je to skoro podobne jako v Tatrach. Jen tam lidi konci na tech lehcich stezkach nebo u chat, kam vede siroky vyslapany chodnik. Taky se to za poslednich deset let hodne zmenilo.
Ale - na rozdil od Tater - tam malokdy vidis nekoho, jak jde vysokohorsky vystup nebo prechod v nizkych botach. A kdyz uz jo, neprekvapive zjisit, ze velka cast takovych lidi jsou Ces nebo Slovaci.

Jo, znaceni B, B/C a pod, bohuzel najdes prakticky jen u Hanwagu, Meindlu (ktery to vymyslel) a Lowy. A to jeste zdaleka neni stejny vyznam jednotlivych stupnu u jednotlivych vyrobcu.
Ostatni vyrobci to maji jeste ponekud jinak - nejlepe kazdy svuj system :twisted:. Walking/hiking/trekking/Approach/Mountaneering, lehka/tezka turistika/horolezectvi, Light/hord Backpacking, ... Takze srovnani je tezke.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod Pierre111 » pát čer 5, 2020 12:57

Já bych to zas tak nedramatizoval teda :). Nízký boty v Tatrách jsou úplně v pohodě, když to tam znáš a trochu víš co děláš. Vždy platí připravit se raději na horší podmínky než to podcenit. V nízkých botách se chodí trochu jinak než ve vysokých. Musíš trochu koukat pod nohy. Pokud máš ale zdravý a posílený nohy není třeba se toho bát. Já třeba občas v Tatrách chodím v nízkých Salewa mountain trainer, Inoov8 traitalon nebo Salewa utra mid. V batohu mám ale jen bundu, čelovku a pití. V Tatrách chodí v nízkých botách i horští vůdci. Nemají ale běžecké ale nástupovky. V Alpách chodím nástup často taky v běžeckých botách nebo nástupovkách. Šetří to nohy a síly. Zvlášť když na lezení nad 4tis máš vysokohorské tvrdé boty. Dělá to tak víc lidí.

Jinak ty Dolomite co jsi sem dával dobrý, pěkný. Zvlášť budou pěkně ladit k džínsům :D. Vybral bych si určitě jiný boty. Hlavní je boty pořádně ozkoušet s ponožkou. Není nic horšího než nepadnoucí bota. ;)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod apuka » pát čer 5, 2020 13:13

@Pierre: Jasne, kdyz je nekdo v tom terenu znaly, zkuseny, vi co chce a co to obnasi, tak muze jit i v slapkach, pokud tak usoudi a nemusi mit problemy. Ale tady se jednalo o botu, ktera by "zvládla výzvy jako Gerlach (normálovkou), trekking od chaty k chatě či vynášku na chatu pod Rysy", navic tazatel zase tak uplne nevypada, ze by mu bylo jasne, co to vyse citovane obnasi.

Naprosto s Tebou souhlasim, ze ve vyssich Alpach je idealni mit jedny hodne pohodlne a lehke botky, ktere Te priblizi k samotnemu vystupu a po sestupu zase dolu. Neni nic otravnejsiho nez 3 hodky se trajdat nekde na dobrem, rel. lehkem sirokem chodniku (nebo zpevnene ceste pro terenaky), aby ses dostal na zacatek sutovitejsi a skalnatejsi stezky s firnovymi a ledov(covymi useky, kde zacens vlastni vystup. A dolu to same... Takze z 9-hod vystupu na kopec jdes 5-6 hod (trochu prehnane) na polnacce a 3 hod celkem hore-dole po horach :twisted: (Jen komu se chce sebou vlacit dvoje bot??? :-k
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod Pierre111 » pát čer 5, 2020 14:54

Tak na nějakou vynášku bych si nízký boty nevzal :D. Jak máš těžký batoh, tak jsou lepší vysoký boty. Na Gerlach normálkou by zase šly dobře použít nějaký nástupovky.

No tak já měl vysokohorské dvojité boty. V tom se ti po pěšině při 25°C jít moc nechce :D. Takže boty šli na batoh a na nohy trailové nízké boty.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod mike » pát čer 5, 2020 17:34

apuka píše:Tak v Alpach, kam jezdim je to skoro podobne jako v Tatrach. Jen tam lidi konci na tech lehcich stezkach nebo u chat, kam vede siroky vyslapany chodnik. Taky se to za poslednich deset let hodne zmenilo.

Mozna jak kde, ale mne v tomhle prijdou Rakusaci hodne konzervativni a furt maji nejvetsi zastoupeni Meindl Islandy a Hanwag Alasky. Zvlast na chatach, kdyz se vecer podivas do botniku, tam jsou tam jedny vedle druhych. Pravda, lidi, co spi na chatach, uz nejsou masnaci, co jen vybehnou k chate po lehke stezce, ale i tak.

Pierre111 píše:Nízký boty v Tatrách jsou úplně v pohodě, když to tam znáš a trochu víš co děláš. ... Pokud máš ale zdravý a posílený nohy není třeba se toho bát.

No prave, za jistych podminek, ke kterym pridam lehkou vahu. Je rozdil, kdyz ma clovek 60 - 70 nebo 80 - 90 kilo bez batohu. Nizke boty si proste muze dovolit zkuseny horochodec, ktery vi, co dela. Plati to pro tazatele? Pochybuju, to by se takhle neptal.

Mam v tomhle smeru zkusenost, pred mnoha lety jsem byl poprve v Alpach v nizkych botach. Protoze jsem jine nemel a na pohorky jsem zvykly nebyl. Meli jsme stesti zacatecniku na pocasi, ale i tak pro mne byly nektere tury a zvlast sestupy hororove, protoze jsem si nebyl v botach jisty a mel pocit, ze ujedu a sletim do propasti. Pritom pohodove stezky, dneska bych je klidne dal i v Inov-smejdech, ale tenkrat mi ta jistota fakt chybela. Do Tater jsem si pak poridil lehke pohorky, byl to celkem nezvyk, ale byl jsem za ne vdecny, pak jsem v nich jezdil i do Alp, nez jsem presel na volne tereny, kde uz nestacily. Cimz chci rict, ze pro zacatecnika nebo mene zkuseneho cloveka jsou pevnejsi boty lepsi a teprve az ziska zkusenosti, tak muze zvazit prechod na lehke. Ja k tomu treba nevidim duvod.

Pierre111 píše:Jinak ty Dolomite co jsi sem dával dobrý, pěkný. Zvlášť budou pěkně ladit k džínsům

Puvodne jsem to nechtel psat, jelikoz je neznam, ale taky mi prijdou jako fashion botky pro hipstery :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod Asanoth » pát čer 5, 2020 17:55

fps píše:- dle mě do přírody jedině v pohorkách, už jenom kuli tomu že nechci riskovat poranění kotníku, tak jak se mi už dvakrát stalo v nízkých botách


A napadlo Tě, že ten kotník sis poranil (pokud nemyslíš "odřel") proto, že ho fixuješ a tím jednak slábne, a taky se mu zhoršuje mobilita? To je pak jak "já jezdil celý život na kole s pomocnýma kolečkama a pak jsem neujel Tour de France na normálním"...
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod mike » pát čer 5, 2020 18:12

Mobilita? Niceho takoveho jsem si nevsiml, kdyz jsem zacal chodit v nizkych botach. Kotniky posilily, to je pravda, ale mobilita je porad stejna. V podstate jsem kotniky skoro nezaznamenal, problemy jsem mel hlavne s pricnou klenbou, ktere uz se, zda se, spravila. Protoze ty behaci boty jsou sirsi a umoznuji chodidlu lip pracovat.

Pohorky nejsou jen ochrana proti blbemu slapnuti, ale taky proti narazum ze stran a ostrym kamenum. Tech narazu jsem dostal v horach spoustu a nekde jsem tu daval fotku proriznute pohorky v oblasti obsazky. Mit na nohach nejake behaci boty, tak bych musel volat vrtulnik, to by slo az na kost. No a treba sute v Dolomitech si v nizkych botach vubec neumim predstavit. Tam mam nekdy ostre sutry az po ty kotniky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod Solymr » ned čer 7, 2020 19:37

Tazatel patří spíše do té váhově lehčí skupiny. Tazatel byl ve VT několikrát a naposled (srpen 2019) si i dost všímal vybavenosti ostatních a se svými Salomon Speedtrak nepatřil mezi zdaleka nejhůř obuté návštěvníky VT, ale tazatel si možné problémy dost uvědomuje. Zároveň si nedokážu představit mít celý den na sobě kotníkovou obuv.

Takže poupravuju svůj dotaz z Dolomite obuvi na středně vysokou (MID) obuv - je tato bota vhodná na značené trasy ve VT (bavíme se o vrcholech a sedlech včetně)? Například Salewa MS MTN Trainer MID, La Sportiva Boulder X MID, Lowa Renegade MID, Asolo Nucleon MID, Dolomite Crodarosa.

To, že hledám, aby se mi obuv líbila znamená asi tolik, aby nebyla pro mě "nudně" jen hnědá nebo černá.

Další dotaz - jak jsou na tom značky Keen, Olang, Merrell? I když mají Gore-tex i Vibram, tak jsou cenově jinde než výše zmíněné značky + Garmon, Mammut, Scarpa, Hanwag apod.
Solymr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon kvě 18, 2020 10:24

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod mike » ned čer 7, 2020 20:24

Solymr píše:Zároveň si nedokážu představit mít celý den na sobě kotníkovou obuv.

Asi mas malou predstavivost ;-) Vec zvyku a da se zvyknout celkem rychle. Taky jsem si tim prosel. Prave v Tatrach a behem par dnu to bylo v pohode. Chce to dobre trekove ponozky.

Solymr píše:jak jsou na tom značky Keen, Olang, Merrell?

Spatne. IMO nejhorsi sunt a navic jsou hnusne. Kvalita s cenou souvisi, ne ze ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod FrantaKrajta » pon čer 8, 2020 12:57

mike píše:
Solymr píše:jak jsou na tom značky Keen, Olang, Merrell?

Spatne. IMO nejhorsi sunt a navic jsou hnusne. Kvalita s cenou souvisi, ne ze ne.
A jeste jsou (Keen) predrazeny, takze i sunt muze byt drazsi nez dobra znacka :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod apuka » pon čer 8, 2020 13:09

Solymr píše:Takže poupravuju svůj dotaz z Dolomite obuvi na středně vysokou (MID) obuv - je tato bota vhodná na značené trasy ve VT (bavíme se o vrcholech a sedlech včetně)? Například Salewa MS MTN Trainer MID, La Sportiva Boulder X MID, Lowa Renegade MID, Asolo Nucleon MID, Dolomite Crodarosa.
Podivej, vsechny ty boty se pouzivat daji - ale plati, co jsem napsal predtim: za dobrych podminek, za blbych muze nastat problem. S nekteryma mensi, s nekteryma vetsi. U uvedenych bych se trochu taky obaval vydrze podrazky. Jsou to boty do jineho terenu, n tatranske zule kdovi jak dlouho vydrzi (ani jedny jsem nepouzival).
Kazdopadne u Lowa Renegade je treba davat si bacha na verzi. U nektere mely podrazku, ktera kdyz videla jen spadnout kilometr daleko tri kapicky vody, tak zacala silene klouzat, o snehu a ledu nemluve. V dalsi verzi to napravily, ale to neznamena, ze v jeste dalsi to nemohli zase zmrvit. (Syn mel dve verze - nizke - za sebou a bylo to nebe a dudy.) Pokud by se Ti zdalo, ze je to stejna podrazka se stejnym nazvem, tak je dobre vedet, ze smes gumy muze byt jiny, Vibram to klidne zmeni (hlavne na pozadavek zakaznika). Proste je treba se informovat a vyzkouset. Kazdopadne ale zrovna ty boty v suti nijak moc nevydrzi, ta kuze je dost tenka.
Solymr píše:jak jsou na tom značky Keen, Olang, Merrell? I když mají Gore-tex i Vibram
Tak zadny Olang Goretex nema... Maji nejakou vlastni membranu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod mike » pon čer 8, 2020 17:40

FrantaKrajta píše:A jeste jsou (Keen) predrazeny, takze i sunt muze byt drazsi nez dobra znacka :)

Priplatek za to, jak jsou hnusne? :D Na cenu jsem u nich nikdy nekoukal, nebral bych je ani zadarmo. Vlastne ani kdyby mi platili :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod Solymr » čtv črc 2, 2020 20:25

Po nějaké době edit: Mohu mít Asolo boty za výhodné ceny. Konkrétně mi je doporučeno několik modelů - Cerium, Onyc, Falcon a Finder v daném pořadí dle doporučení s tím, že jen ty Finder jsem měl na nohou, tudíž znám velikost. Budou i ostatní stejné co do velikosti? A kterým byste se přiklonili z daných modelů, dle toho jaké požadavky na boty jsem psal v tomto příspěvku? Děkuji.
Solymr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pon kvě 18, 2020 10:24

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod apuka » čtv črc 2, 2020 21:12

Jenom k te velikosti - vubec nemusi byt stejne. Asolo Powermaticy jsem mel 47 2/3, Asolo Granite 47 a byly stejne velike, Powermatic 47 (ma je syn) uz byly male. Taky jsem zkousel nekolik jinych pevnych pohorek, vsechno 47 a rozdily tam byly. Takze se na stejnou velikost radeji nespolehej.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod dudy » čtv črc 2, 2020 21:27

mike píše:
FrantaKrajta píše:A jeste jsou (Keen) predrazeny, takze i sunt muze byt drazsi nez dobra znacka :)

Priplatek za to, jak jsou hnusne? :D Na cenu jsem u nich nikdy nekoukal, nebral bych je ani zadarmo. Vlastne ani kdyby mi platili :twisted:


Ti nevím.
já mám Keen rád.
Pravda, nemám je jako outdoor boty, ale používám je jako urban, a tam mi vyhovují maximálně.
Jsou pohodlné, široký střih, keendry funguje v rámci možností...
Lepší sandály do města neznám.
Dokonce i do přírody jsou ty sandály (mám nějaké celokožené s koženou stélkou), jsou prima.
Nesnáším páskové sandály a Keen mi vyhovuje.
Ano, na outdoor mám jiné boty, ale na vycházky proti Keenu nic nemám...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod Gawein » pát črc 3, 2020 8:59

V rodině jsme měli 3x boty Keen a nikdy víc. Moje sandály z nich byly asi nejlepší, kožená stélka, dobrá špička, ale vytahaly se ty zadní popruhy co drží patu. Druhé jsem měl pevné nízké za dost peněz, tak za půl roku totálně sešlapaná pata a začali se všude možně trhat. Manželce se těsně po záruce kompletně boty rozlepili a to je používala naprosto minimálně. Jediné co se mě na Keenech líbilo bylo pohodlí, na nohu mi sedli sqele.
Naposledy upravil mike dne pát črc 3, 2020 15:48, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku i s vnorenyma citacema :-/
Gawein
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: ned čer 11, 2017 19:39

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod mike » pát črc 3, 2020 15:50

@dudy: za mne ciste vec vkusu. Proste mi pripadaji extemne hnusne, a tak jsem je nikdy ani nezkousel. To uz bych si snad radej vzal crocsy :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod Spindl » stř srp 9, 2023 13:22

Zdravím, dovoluji si vytáhnout toto starší téma s prosbou radu. Na začátku září jedu opět do Tater a ačkoliv chodím téměř výhradně v nízkých trekových botách, rozhodl jsem se, že si pro jistotu koupím a pohory. Mám atypickou nohu, vyzkoušel jsem množství pohorek, ale sedí mi jen tyto:
Lowa Renegade GTX
ASOLO Finder GTX
Prosím, poradil byste mi někdo, která z bot pro moje účel bude vhodnější? Koukal jsem se primárně po kategorii B, ale oboje mi přijdou do Tater použitelné...
Děkuji za odpověď.
Spindl
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř srp 9, 2023 13:14

Re: Boty do Vysokých Tater

Příspěvekod mitau » stř srp 9, 2023 15:13

Na zacatku zari bych tam ja jel klidne v nizkych botech, ale ani Bckove pohorky nebudou spatne. Ty dvoje zminene boty jsou charakterem dost podobne, ja osobne bych z nich bral Lowa Renegade, protoze mam pocit, ze je to znamnejsi a dele vyrabeny model, na ktery jsou dobre ohlasy.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Další

Zpět na Boty