jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » čtv zář 19, 2019 21:18

To jsem teda zvedav ;-) Necekej zadny zazrak a nebudes zklaman. Myslim, ze to, co chces, neni realne, tohle nemuze delsi dobu vydrzet zadna impregnace. Realne mozna je, ze az prestanou kulickovat, tak tolik nenasajou a budou rychleji schnout. Takhle se to chova na kuzi, na latce uvidime.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » sob zář 21, 2019 15:07

pavproch píše:Impregnace na nízké, převážně textilní GTX tenisky (LaS Ultra Raptor GTX, LaS Tempesta GTX) bez nutnosti zažehlovat (max nechat na slunku "vypéct").
Nemel jsem moc casu odpovedet drive, tak alespon ted.
Tresnove kvety uz mas. Dalsi moznosti (u mne se stejnou ucinnosti jako tresnicky) je obecne mnohem dostupnejsi (tj. nejenom v Hudy) Tarrago Nano Protector (vyrobce tvrdi, ze neobsahuje zadne nanocastice, pry jen pri vyrobe vyuzivaji nejake nanotechnologie, proto pridali "Nano" do nazvu - bliz netusim, neptej se me).
U obou doporucuji aplikaci na mokrou cestou vycistenou obuv, kde je jeste svrchni material dost vlhky, mirne nasakly vodou (ale ne uplne mokry, ze z nej ta voda "tece"!). Takto se dostane hloubeji do materialu. (Mozna na to mike zase napise, ze je to blbost ale on to nikdy nevyzkousel i kdyz jsem mu to vrele doporucoval, takze jeho pripadna poznamka bude nerelevantni.) Doporucuje se to (nekolik vyrobcu) na kozenou obuv, ale mne to funguje stejne i na kombinovanou, Rozhodne tim nic nezkazis oproti suche obuvi, jen susit budes muset az po strikani a ne pred.

Pokud bys chtel co nejtrvanlivejsi sprej, tak zkus nektery na silikonove bazi, ten se lip uchyti na materialu. Ale tady bacha, nesmis to delat zpusobem "dam tomu, kolik vypije", ale jen jednou prestrikat a to ne moc silne! Silikon totiz muze projit skrz material az ke GTX a tam ma tendenci ucpavat pory. Proto je lepsi zkouset nejdrive na starsich botach. Na kuzi to docela ujde, s Cordurou a pod. synt. materialem netusim, jak se to bude chovat, predpokladam, ze se jednoduseji dostane skrz.
U Silikonu to radeji strikej na suchou obuv!

Ale taky Te upozornuji, at od toho necekas zadne zazraky - i ten silikon sice vydrzi dele nez bezny sprej, ale v te mokre trave je velice otazne, o kolik. Mozna o pulku, mozna dvakrat - ale je taky mozne ze tak o 10%. (Ty jsi stejne rad zkousis nevyslapane /slepe/ cesticky, tak je to dalsi moznost :wink:.). Vyrabi Atsko (kupodivu, toto je funkcni, i kdyz ja mam tak pet let starou) i Tarrago. Nevyhoda je, ze to musi alespon 24 hod schnout - a nedoporucoval bych toto porusit, kdyz plne nevyschne a pujdes do mokra, muzes zafungovat az presne opacne jak ocekavas :evil:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » sob zář 21, 2019 16:42

Kuju. Až zjistím že třešničky je (další z mnoha) slepá vývojová cesta, tak zkusím to Tarrago. Ale třeba mě čerešně příjemně překvapí.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » ned zář 22, 2019 0:36

apuka píše:Mozna na to mike zase napise, ze je to blbost ale on to nikdy nevyzkousel i kdyz jsem mu to vrele doporucoval, takze jeho pripadna poznamka bude nerelevantni.

Krome toho jsem nikdy nezkousel, jestli foukanim cigaretoveho koure do vody nevznikne zlato a klidne taky napisu, ze je to blbost ;-)

@pp: zkus to nejdriv normalne a pak klidne tohle, aspon uvidis, jestli je v tom nejaky rozdil. Nebo muzes zkusit jednu botu suchou a druhou mokrou, to bude nejlepsi porovnani ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » ned zář 22, 2019 11:45

Jo, napřed zkusím std postup: nastříkat třešničky na suché boty a nechat uschnout/zapéct na slunku. Variantní postupy až posléze, pokud bude třeba.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pon zář 23, 2019 13:27

mike píše:Krome toho jsem nikdy nezkousel, jestli foukanim cigaretoveho koure do vody nevznikne zlato a klidne taky napisu, ze je to blbost
Ano je to blbost, protoze mike si mysli, ze je to blbost. Sice ma docela logicke vysvetleni, proc to tak lepe funguje (obzvlaste s kuzi, ale i na materialu curduroveho typu) a proto to doporucuji (-ali, poslednich par mesicu jsem se nekoukal) na webech nekterych vyrobcu bot i vyrobce impregnace i nekteri odbornici na imprtegnaci to rikaji ale prece je mikuv nicim nepodlozeny nazor mnohem, mnohem relevantnejsi a pravdivejsi, ze jo? :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon zář 23, 2019 18:48

:roll: myslim, ze uz jsme to tom jednou vedli celkem dlouhou diskusi a nevidim duvod ji opakovat. Pokud ma nekdo zajem, muze si ji najit a najde tam mou odpoved na vsechno, co pises. Ano, pro impregnace na vodni bazi to neni spatny napad, ale to tresnove kvety nejsou a v navodu k nim se nic podobneho nepise.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » pát zář 27, 2019 6:55

Neska ráno byla polemlesemloukou teda rosa jako kráwa, LaS si cucly "tuny" vody (dovnitř ale stále nic... :supz: ), myslím, že jakmile bude těplo a slunko, přijde řada na (slepou ulici ménem) třešničky. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pát zář 27, 2019 11:09

Az to budes delat na sucho, doporucuji Ti spise poradne na slunicku zahrat boty pred impregnaci (trochu roztahnout "pory") nez "zapekavat", co u spreju na ne-vodove bazi nema smysl. To neni vosk, ktery se zapekavanim ztekuti a dostane se hloubeji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » pát zář 27, 2019 11:15

Mně při tom "zapéct na slunku" nejde o průnik do hloubky, ale spíš (možná si to myslím blbě), aby ta impregnace tou trošku vyšší těplotou na slunku "restrukturalizovala" a měla potom lepší vodoodpudivost. Kdysik na čemsik sem to dokonce viděl i předepsané "zažehlit po uschnutí" :-..
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát zář 27, 2019 17:13

To si myslis spravne, ale zalezi na konkretni impregnaci. U fluorocarbonu to plati, ale tady nevim, co v tom vlastne je a jak se to chova. Kazdopadne uz je konec zari, slunce nema silu, a tak je to jedno. V cervenci by to slo, ted leda v susicce. Mas susicku? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » pát zář 27, 2019 17:31

To se jií? :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát zář 27, 2019 17:39

Na pradlo. Zeptej se manzelky ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod FrantaKrajta » pát zář 27, 2019 19:23

To teplo by mohlo pomoci i u té impregnace s oxidem zirkonu (což je nejspíš v cherry blossom), ale nevím - když jsem to naposledy hledal, našel jsem jen vědecké práce na impregnaci elektroniky a pod., kde vypékali na poněkud vyšší teplotu (myslím i 200stC) a byly už celkem nad mé laické znalosti :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát zář 27, 2019 19:31

No prave, taky nevim. Zas ale nic nezkazi tim, kdyz boty strci do susicky nebo na rozumnou teplotu do trouby. Teda, krome toho, ze oboji nacichne chemickym smradem ze zbytku rozpoustedla a manzelka ho zabije :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pát zář 27, 2019 20:14

S troubou bacha na teplotu! Nezapomente, ze je na bote urcite pouzite PU lepidlo, ktere pri vyssich teplotach mekne a prestava lepit. Jinymi slovy mohou se casti boty odlepovat (podrazku staci jeste za tepla zase pritlacit a nechat pod tlakem vychladit, ostatne casti nevim).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod FrantaKrajta » pát zář 27, 2019 20:19

Nejenom odlepovat, vsecky ty ruzny gumy, vibramy a kuze se budou s ruznou teplotou smrstovat ruzne, muzete z toho mit nakonec krasne saskovske boty Klausovky se spickou nahoru :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát zář 27, 2019 20:25

No vsak jsem psal rozumnou teplotu ;-) Pohorky jsem nahrival na 40 - 50 stupnu a prezily bez uhony. Mam ale docela presnou troubu, nektere muzou pri nizkych teplotach litat o desitky procent.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » sob zář 28, 2019 11:38

Do róry bych boty nikdy nestrčil. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » sob zář 28, 2019 20:29

A to si rikas technik? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » sob říj 12, 2019 13:32

Tak, využívám zuřícího babobléta za woknama, třešničky už sou na LaS UR GTX (jedn pár = jeden sprej), už sa pečou na slunku. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » ned říj 13, 2019 11:33

Tak fčera sem ty třešničky vypek na slunku a neska sem zkusmo vzal LaS UR GTX na cestu do práce polemlesemloukou (mírnou oklikou) dyž sem si šel pro auto. V ranní travní rose kuličkujou. Otázne je, jak dlouho jim to vydrží.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Roxtidy » pát říj 18, 2019 13:04

Ahoj, bude to tu po milionte ,ale zkusim to. Co sem zatim precetl, tak nejucinejsi impregnace jsou
1) Cherry Blossom Ultra repel
- https://www.hudy.cz/ultra-repel-200-ml?size=6667

2) Tarrago Nano Oil Protector nebo Tarrago Nano Protector
- https://www.alpsport.cz/Product/cs-CZ/9 ... -oil-400ml
- https://www.alpsport.cz/Product/cs-CZ/9 ... nano-400ml

Ani jeden nema vyzivovaci slozku.
Mozna proto mi byl doporucen Fibertec Green Guard Leather resp. Fibertec Leather Guard Eco = co vy na to?
https://www.hanibal.cz/fibertec-impregn ... 0YQAvD_BwE

Pak jsem tu jeste zaregistroval pripravek Meindl Conditioner and Proofer - ten by mel mit taky vyzivovaci slozku, ale jako impregnace je to pry slabe

Mam nove boty BOSP Caledon WX (nubuk+goretex) a zajimalo by me, jestli je dobre to necim osetrit "pred prvnim pouzitim". Na zacatek mi byla obecne doporucena jen dobra impregnace a pozdeji az odejde goretex, tak nejprve napr.Limmer za studena a na nej teprve impreganci. Chci tedy od zacatku vybrat dobrou impregnaci. diky
Roxtidy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 6, 2019 15:14

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod nebulus » pát říj 18, 2019 14:21

Tie BOSP Caledon WX som práve reklamoval :-) Ale impregnovať ich moc nejde, oni sú voskované a na tom povrchu nič normálne poriadne nedrží. Ale zase cez rôzne praskliny v tom vosku to veselo vlhne. Takže z tejto povrchovej úpravy moc nadšený nie som.
PS: Potom daj vedieť ako sa topánkam darí, moje po pár desiatkach km dopadli takto:
viewtopic.php?f=6&t=10098&start=690#p517800
nebulus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 266
Registrován: úte bře 25, 2008 15:54
Bydliště: BA

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » ned říj 20, 2019 11:17

Tak ty třešničky sou na tom s kuličkováním fuckt líp než žluté toko - neska třetí výlet od sprejování a v ranní rose/trowě kuličkovaly, napřed hodně, potom už trochu míň, hadra ci lehce cucla, ale jen opravdu lehce.

Takže zatím spokojenost, @mike: dík za radu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon říj 21, 2019 17:49

Prekvapeni :) Neni zac.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » pon říj 21, 2019 17:52

Neska sem druhý sprej vystříkal na ostatní LaS a brzo si objednám další - rovnou asi celou krabici (prodávají to po 6 nebo 10 ks v krabici?)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28130
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon říj 21, 2019 17:53

:D to nevim, muzes si rict o mnozstevni slevu. Mozna bych ale spis pockal, jak dlouho to vydrzi a az podle toho obejdnaval. Aby ti pak nevyuzite nelezely doma v krabici ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod MedniLedved » ned pro 15, 2019 23:20

Ahoj, ahoj.

1) Pořídil jsem si nové Alasky a než se dostanu k Limmeru a Ultra Repelu (ten si mi prostě jen lépe kupoval než Tarrago), půjdu s nimi na zimní přechod a chtěl jsem je něčím vyživit. Jak špatný nápad je na ně dát Collonil Leather Gel, který mám doma?

2) Po přečtení dikuze trpím i panikou, jestli udržuji správně kožené 'pracovní' botky, např. Barker Calder. Čekám, že kožená bota jako kožená, ne? Takže vosk nikdy, sem tam kondicionér, s nějakou impregnací to asi u městských bot nemusím přehánět.. a krémy jsou dobré vlastně na co? Máte nějaké nápady? Víte někdo víc?

Díky!
MedniLedved
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned pro 15, 2019 22:56

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod bobrczech » pon pro 16, 2019 17:52

Já používal vždycky na Goráče Atsko Silicone Water Guard. Hlavně ne Sno Seal. Ano ten vosk impregnuje skvěle, ale ty kámošovo boty pak vypadaly jak pracáky :-)
bobrczech
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon pro 16, 2019 17:38

PředchozíDalší

Zpět na Boty