jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod sirius1983 » úte črc 25, 2017 7:30

Zdravím.

Potřeboval bych poradit ohledně výživy a impregnace nových bot Aku Tribute GTX
https://www.aku.it/en/product/catalogo_en/trekking/tribute-ii-gtx_en.html#tabs-3

Svrchním materiálem je full grain leather.
Po přečtění celého vlákna jsem bezradný hlavně v tom, jaký pro boty použít kondicionér.

Zvažoval jsem následující možnosti:

Grangers leather boot conditioner - https://grangers.co.uk/products/leather-conditioner1
- je určený přímo pro full grain leather, nicméně se mi nepodařilo zjistit jeho přesné složení, zda třeba neobsahuje včelí vosk nebo silikon, tedy látky které není možno použít u bot s goretexem. Nicméně na webu výrobce je uvedeno, že je vhodný i pro boty s goretexem. Bohužel je to ale "bluesign" varianta.

Meindl conditioner and proofer - http://meindlboty.cz/detail_produktu.php?produkt=193
- je možno použít i na full grain leather nebo je to určené pouze na nubuk? Bohužel dle místních informací, není tento přípravek dostatečně účinný jak ve smyslu výživy, tak ve smyslu impregnace.

Tarrago nano cream - http://www.tarrago.firmavigo.cz/?e=vyrobky/hightech/nano-cream
- dle popisu je vhodný i pro boty s goretexem, nicméně to si protiřečí s faktem, že obsahuje 30% včelího vosku.

Jiné impregnační přípravky jsem nenašel.
Existuje na trhu ještě něco jiného?

Prosím o jakýkoliv názor, co je nejvhodnější na výživu boty z full grain leather.
Děkuji.
Naposledy upravil sirius1983 dne pát črc 28, 2017 20:59, celkově upraveno 1
sirius1983
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte črc 25, 2017 6:57

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod ozzi » stř črc 26, 2017 22:16

Nakonec své Alasky zkusím ošetřit dle rad od mika, za které děkuji. Mám ale ještě jeden dotaz. Dost se tu řešil přípravek od Grangers (Proofer with Conditioner), který se údajně již neprodává a byl dobrý. Nejedná se náhodou o věcičku, viz odkaz níže?? Znamená to, že "legenda je zpět"? :) Nemyslím, že by RP uváděl chybně dostupnost...

https://www.rockpoint.cz/footwear-proof ... oner-200ml

EDIT: Tak teď koukám, že pár stránek nazpět se to tu řešilo, pardon...
ozzi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv srp 30, 2012 20:48

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod fps » pát črc 28, 2017 21:29

tak to si moc dobře nehledal, dle mě je nejlepší Limmer Boot Grease
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát črc 28, 2017 21:31

Tak. Duplicitni prispevek jsem smazal, uz to nedelej [-X

(moje i fps reakce je na prispevek od sirius1983, mel jsem smazat ten prvni...)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod sirius1983 » pát črc 28, 2017 22:06

Omlouvám se za duplicitní příspěvek.

Ten Limmer krém je vhodný i na úplně nové boty? Obsažený silikon není pro goretex nevhodný?
sirius1983
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte črc 25, 2017 6:57

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát črc 28, 2017 22:46

Jo. Silikon se pres slusnou kuzi na GTX nedostane. Hanwag Alasky z nubuku jsem tim dokonce napoustel za tepla a neprislo mi, ze by jim to nejak ublizilo. Kdyz to namazes jen zlehka a za studena, tak by to melo byt v pohode, na full grain kuzi je to puvodne delane. Neprezen to, radej casteji obnovuj, aby boty moc nezmekly (2 mm kuze neni nic moc).

Osobne bych teda zacal spis tim pripravkem od Meindlu a na Limmer presel az kdyby se mi zdalo, ze to nestaci.

Po Limmeru boty ztmavnou, ale neni to nevratne, jako po vosku. Naopak, kdyz ma kuze zase puvodni barvu, tak to znamena, ze je dobre namazat znovu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod sirius1983 » sob črc 29, 2017 9:10

Ještě k tomu kombinovanému přípravku Meindl Conditioner and Proofer - chápu správně, že je určený na všechny typy kůže, tedy jak na full grain leather tak i na nubuk?
Nicméně ohledně vhodnosti na goretex v popisu výrobku nic nepíší a ani na přední straně spreje žádný údaj o tomto nevidím.
sirius1983
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte črc 25, 2017 6:57

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » sob črc 29, 2017 23:17

Designed to treat all types of Meindl boots...

No a vetsina bot od Meindlu ma GTX membranu. Kdyz je neco vhodne na nubuk, tak je to vhodne i na full grain, protoze nubuk je horsi a nachylnejsi k poskozeni i zmene vzhledu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod sirius1983 » ned črc 30, 2017 9:05

Děkuji za radu. Začnu tedy na full grain používat ten kombinovaný přípravek od Meindlu.

Ještě se zeptám - po použití toho Conditioner and proofer má smysl boty ještě přestříknout tou klasickou impregrancí Meindl Wet proof?
Jde mi o to, že se tu píše, že ten kombinovaný přípravek Meindl není úplně extra účinný co se impregnace týče.
sirius1983
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte črc 25, 2017 6:57

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » ned črc 30, 2017 9:31

Pokud mohu poradit i ja, tak to nema velky smysl. Obsahuje cca stejnou impregnaci jako Conditioner and Proofer. Kdyz uz necim chces vylepsit impregnaci, tak postrikej nejakym lepsim sprejem, napr. tim "dobrym" Grangersem nebo Tarrago Nano (Oil) Protectorem. Ja vzdy doporucuji pouzivat tyto spreje (i kondicioner) na vlhkou kuzi, tj. po umyti kuze, pripadne vykartacovani mokrym kartacem. Dostane se to hloubeji do kuze a nesedre se to hned. (Mimochodem, nekde na origos strankach Meindlu podobnym zpusobem doporucoval (uz jsem se tam davno nedival) na videu i mlady Meindl pouzivat Conditioner and Proofer i Wet Proof).
Kazdopadne, po naneseni Conditioner and Proofer nanes dalsi impregnaci jeste kym kondicioner nezaschne - az zaschne, uz bude branit proniknuti te dalsi impregnace, to je taky tekutina. A plati to obzvlast pro ten Wet Proofer, ktery je asi na vodni bazi.

Jeste jedna poznamka: kazdy kondicioner je urceny na kuzi, je jedno, jestli je Full Grain nebo nubuk, semis, velur, cokoliv. Ale ne kazdy je vhodny na membrany - to ale nezavisle na typu kuze pred membranou.
Blbe je, ze kdyz vyrobce pise "vhodne na Full Grain kuzi", mysli, ze je to vhodne na celokozenou obuv bez membrany ](*,) .
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod sirius1983 » ned črc 30, 2017 13:10

Co se týče aplikace dodatečné impregnace rychle po tom, co použiji Meindl Conditioner and Proofer a není ještě zaschlý, tak to si odporuje s předchozím doporučením, ne?

apuka píše: Takze idealni postup je:

- nechat impregnaci dojit do stavu, kdy uz necha kuzi alespon mirne nacucat vodu
- kondicioner
- chvili boty nosit (da se to vynechat, ale tehdy radeji hned aplikovat dalsi krok, nenechat kondicioner poradne vyschnout)
- impregnace


Tam píšeš, že po aplikaci kondicionéru je lepší boty chvíli nosit - to ale přece ten kondicionér právě už v botě zaschne, ne?
sirius1983
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte črc 25, 2017 6:57

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » ned črc 30, 2017 14:23

Neni tam zadny odpor, vzdyt tam taky pisu, ze se ten krok (noseni bot) da vypustit, ale v tom pripade nemas nechat kondicioner vyschnout. A z Tvych prispevku jsem pochopil, ze to chces delat "najednou". V tom, cos citoval je to myslene tak, ze boty nejdrive osetris kondicionerem, chvili ponosis, aby impregnace obsazena v prostredku s kondicionerem vice-mene "odesla" a ta nova, cista impregnace se do kuze vubec dostala.

Bohuzel, cisty kondicioner bez impregnace, vhodny na GTX boty se uz hooodne tezko shani, pokud jej vubec jeste nekdo vyrabi. Ted uz jsou kondicionery vice-mene s obsahem vosku a ten uz sam o sebe impregnuje. A takovy (napr.) norkovy olej, coz je vynikajici kondicioner se do kuze dobre vpije a casem se i pres silnou kuzi dostane na GTX, kterou dokaze docela ucinne znicit - jak prodysnost, tak i vodeodolnost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod ozzi » ned črc 30, 2017 14:29

Ještě bych měl pár dotazů k ošetřování + čištění, ať už to mám komplet. :) Včera jsem byl nové Alasky poprvé lehce prošlápnout (sice nic extra pro jejich určení - jen lehká 20 km "procházka" ve skaliscích a okolí Českého ráje - ale vyzkoušet jsem musel), tak mě napadly nějaké další dotazy.

Nejprve k samotnému ošetřování/impregnaci:

Zatím to neřeším a používám samotnou impregnaci Cherry Blossom (ošetřil jsem dle rady od mikea), nicméně již přemýšlím o kombinovaném přípravku. Sympatický je mi doporučovaný Meindl Conditioner and Proofer, ale narazil jsem ještě na TOTO. Také se v tomto vlákně někde objevila zmínka. Má někdo zkušenost? Může se jednat o vhodnější přípravek, jak Meindl, příp. to vychází nastejno/hůře?

Přímo na stránkách hanwag uvádí jako další krok po impregnaci nanesení vosku. Chápu to tak, že by se k tomu mělo přistupovat až u vysušené kůže, jak se tu ve vlákně ostatně opakuje stále dokola. Nicméně mám k tomu jeden ultra blbej dotaz - jak, sakra, bezpečně poznám, že kůže začíná být vysušená? :D

apuka tu doporučoval aplikaci impregnace i kombinace s prooferem na vlhkou kůži - opravdu to má pozitivní efekt?

Otázka do budoucna - až bude třeba sáhnout po něčem na bázi vosku (za studena) - jaké jsou lepší alternativy pro Sno-Seal? Je ideál Limmer, anebo spíše už G-Wax? Či doporučíte něco jiného?

Jak se starat o kožené futro a kožený vnitřek jazyka? Někde jsem četl, že je dobré také stříknout impregnací,jinde zase, že na ně pouze výživu...?

Může impregnace či výživa nějak poškodit GTX membránu, když se na ní dostane?

Pokud kůže při postříkání vodou začíná, byť třebas jen lehce, nasákávat vodu, je to znamení, že je třeba opět aplikovat impregnaci (viz otázka níže ohledně čištění)?

A nyní si ještě dovolím k čistění:

Dal jsem botám záměrně poprvé trochu zabrat, tedy bahno, brodění kalužemi a potokem, kamenitý terén... následně jsem čistil, jak jsem byl vždy zvyklý - kartáčem nasucho od hrubých nečistot, poté kartáčem či houbičkou s vodou. Máte doporučení na vhodnější způsob čištění?

Před čištěním jsem zkoušel na kůži pouštět vodu a ta byla krásně odpuzována impregnací a stékala. Po vyčištění ovšem již kůže vodu trochu nasákává. Může to být nevhodným způsobem čištění? Nechce se mi po každém vyčištění hned znovu stříkat impregnací, dle mého ta by měla chvilku vydržet, nebo...?

Je nutné čistit po každém delším treku i podšívku/membránu, pokud není vyloženě špinavá?

Sorry za větší množství otázek, ale chci si jednou provždy udělat jasno. :)

Díky za všechny rady a nápady...!
ozzi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv srp 30, 2012 20:48

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod sirius1983 » ned črc 30, 2017 14:44

apuka píše:Neni tam zadny odpor, vzdyt tam taky pisu, ze se ten krok (noseni bot) da vypustit, ale v tom pripade nemas nechat kondicioner vyschnout. A z Tvych prispevku jsem pochopil, ze to chces delat "najednou". V tom, cos citoval je to myslene tak, ze boty nejdrive osetris kondicionerem, chvili ponosis, aby impregnace obsazena v prostredku s kondicionerem vice-mene "odesla" a ta nova, cista impregnace se do kuze vubec dostala.


Aha, mě nedošlo, že tím nošením po aplikaci kondicionéru dojde ke "spotřebování" vrstvy impregnace.
Já jsem měl prostě vždycky za to, že impregnace má vytvořit tenkou ochrannou vrstvu na povrchu a ne proniknout co nejvíce dovnitř kůže...

Takže po tom, co aplikuji Meindl Conditioner and proofer, tak jak dlouho mám počkat, než to ještě přestříknu klasickou impregnací?
sirius1983
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte črc 25, 2017 6:57

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » ned črc 30, 2017 15:07

Nemusis pockat prakticky nic. Staci az se trocha vstrebe do kuze - resp. setres prilis velkou vrstvu, pokud se Ti nekde podarilo dat tolik, ze se nevstrebe.
sirius1983 píše:Já jsem měl prostě vždycky za to, že impregnace má vytvořit tenkou ochrannou vrstvu na povrchu a ne proniknout co nejvíce dovnitř kůže...
Pkud impregance zustane jenom na povrchu, za chvili ji z nej osoupes. Kdyz se dostane i do vetsi hloubky, tak ji sice z povrchu osoupes taky, ale "pod povrchem" jeste stale bude pusobit a nepusti vlhkost do vetsi hloubky. Takze Ti sice navlhne povrch boty, ale nenacucne vodu do cele kuze. To je totiz asi nejhorsi, co se Ti muze stat - budes mit botu tezkou, GTX nebude vubec prodysny a susit boty budes mozna nekolik dnu (podle sily kuze). Navic prave takove promoceni a nasledne suseni nejvice skodi kuzi. Kdyz bude mokra jen na povrchu, tak se v suchu za chvili vysusi.

Ber to ale tak, ze uvedeny !vlhky" postup je moje doporuceni na zaklade svych zkusenosti (a prakticky i doporuceni primo od Meindla). Ja jsem to takto delal vzdy s mnoha kozenyma botama (i od Meindlu, takze funguje i na jejich boty) a jsem potom v pohode chodil i v mokrem snehu na ledovci nekolik dnu, coz je na sprej skoro zazrak. Ale napriklad mike by skoro urcite daval jak kondicioner, tak i impregnaci na suchou kuzi. On ma proste jine zkusenosti a pouziva to, co jemu vyhovuje - mozna Alasky funguji lip tak, ja jsem osetroval pouze jedny, ale ty nedostaly zadny velky zahul mokra, po prvnim pouziti na dovolene se reklamovaly. Jako vetsinou, ani tady neni jeden zaruceny recept, ktery bude fungovat kazdemu na vsechno.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod fps » ned črc 30, 2017 19:06

dle mě sebelepším ošetřením nubuk kůže se nedá zabránit tomu že do několika desítek minut nasaje vodu jako houba, a taky tomu že časem zvrásní (popraská), u kvalitní kůže jako je Perwanger, Gallusser Juchten, Full grain je vodě odolnost lepší, ale i ta po sebelepším ošetření po jednom dni chození v mokru nasaje vodou, když se Perwanger, Gallusser Juchten, Full grain správně vyživuje, tak tato kůže nezvrásní (nepopraská) ani za několik desítek let
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » ned črc 30, 2017 19:40

f@ps: Promin, ale da se i nubuk osetrit proti mokru, dokonce i sprejem. Kdyz nestaci priklad s ledovcem, co jsem psal vyse (jo, myslim dvoje bot byly z Perwangeru, ale jedny byly normalni nubuk), tak myslis, ze staci priklad prechodu Berliner Hohenweg v Zillertalu, kdy kazdy den byly minimalne na konci tury (tj. alespon hodinu) silne privalove deste, parkrat skoro celodenni?
Napr. 2. usek Gamshutte - Friesenberghaus, celkem psano 9,5 hodin slapani, mensi pulka stezka ve vysoke mokre trave (po nekolikadennich destich), vetsi pulka v nekolika bourich s privalovymi desti, mezitim "jen" lijacich, na konci od Peterskopflu kroupy a snih, dalsi den manzelka se synem sli v celodennim stridavem mrholeni/desti/snezeni na Hoher Riffler a po navratu v desti na Olperer hutte. Kupodivu jejich nove Meindl Lhasy osetrene "mym" zpusobem pred dovolenou nebyly celou dobu ani jednou promocene a ani jednou "nenasaly vodu jako houba", kuze byla kazde rano vysusena (obcas bylo vevnitr velice mirne vlhko od srazeneho potu a jak se to ne vzdy vysusilo ve vlhkych susarnach. A to jeste pred BHW jsme tam chodili tyden po kopcich, ve stejnem pocasi zadne osetreni bot mezitim nebylo
Jen tak mimochodem, jsme to sli v obdobi, kdy byly celou dobu i na Zillertal mimoradne deste, byly z toho i povodne, na horach vypadaly potoky v zlebech jako by je nekdo projel od vrchu az dolu tezkym bagrem a 2-5m zeminy z nich vyhazel na oba brehy; nektere cesty pro auta k chatam byly neprujezdne kvuli hlubokym ( nekde metr a pul hluboke a dva metry siroke) "trhlinam" z tech potoku.

Ty Lhasy prezily bez promoceni - ze neprezily toto pocasi jinak a byly neskutecne zvenci znicene, je vec druha. O svych botech nepisu, ja jsem mel Perwanger kuzi.

Ale to jsem osetroval jeste starym dobrym Tarrago Oil Protector sprejem, jeste se "zlym" fluorkarbonem. Novou verzi spreje s privlastkem "Nano" jsem jeste v podobnych podminkach "netestoval". Ale podobne dobre fungoval i puvodni Grangers, jeste s kondicionerem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod fps » ned črc 30, 2017 20:37

na nubuk kůži jsem zkusil vše co se tady kdy doporučovalo (je to jen vyhazování peněz), ale po pár desítkách minut chození v mokré trávě byla kůže nasáklá jak houba, hlavně po impregnaci ve sprejích, nejvíc vydrží do hloubky teplem zatavený včelí vosk, déšť ani sníh neozkouší vodě odolnost tak jako chůze v mokré trávě
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » ned črc 30, 2017 21:50

@ozzi, sirius1983: boty maji slouzit vam a ne vy jim ;-) S osetrovanim to neni treba prehanet. Casem na to prijdete sami. Akorat je rozumne zacit o mensich kalibru a teprve, kdyz nestaci, tak pritvrdit.

Takze na nove boty vystrikam cely sprej osvedcene impregnace. Kdyz se mi zda, ze je kuze vysusena, nastrikam necim s kondicionerem. Kdyz mi prijde, ze uz to nestaci, namazu lepsim kondionerem v paste. Nemicham vic veci zaroven, jinou vzdycky az se ta predchozi dostatecne osoupe. Chodim ven (skoro) kazdy vikend, v zime na sneznice, nekolikrat za rok jezdim do Alp a spocital bych na prstech jedne ruky, kolikrat boty za rok osetruju. Obvykle pred zimou, po zime a pred delsim vyletem do Alp. Kdyz si vzpomenu a stihnu to.

Impregnaci neobnovuju, kdyz voda prestane kulickovat, to bych musel po kazde vychazce. Obnovuju kdyz uz nestaci tj. orientacne kdyz boty neuschnou pres noc (netyka se pripadu, kdy tam nateklo vrchem). Impregnace je hloubkova, vrstvicka na povrchu se odre skoro hned. Mokre fleky na povrchu nicemu nevadi, vadi kuze nasakla do hloubky a to se pozna tak, ze bota je tezka a je v ni zima a vlhko.

@fps: prehanis. Rozdil mezi neosetrenou kuzi a rozumne impregnovanou je velky. Minimalne 24 hodin pri vysychani a 100 a vice gamu na vaze mokre boty. Jestli je tvym konickem chozeni v mokre trave, tak na to jsou idealni gumaky ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod ozzi » stř srp 2, 2017 22:01

mike píše:@ozzi, sirius1983: boty maji slouzit vam a ne vy jim S osetrovanim to neni treba prehanet. Casem na to prijdete sami. Akorat je rozumne zacit o mensich kalibru a teprve, kdyz nestaci, tak pritvrdit.


Je mi to jasný, nechci do toho investovat zbytečně moc času ani peněz, jen prostě sonduju, co se dá, ať se nachytřím. :)

Můžu se jen tedy zeptat na to kožené futro? Má to smysl taky stříknout impregnací?
A fakt poslední k té očistě - nestačí prostě nasucho vzít kartáčem od nejhorších nečistot a neřešit mokrou cestou, což asi vždy trochu impregnaci "zkrátí"? Nebo něčemu vadí je mít uskladněné trochu ušpiněné?

Díky
ozzi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv srp 30, 2012 20:48

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » čtv srp 3, 2017 0:28

ozzi píše:Můžu se jen tedy zeptat na to kožené futro? Má to smysl taky stříknout impregnací?

Ma, nekdy to taky striknu. Plus kozenou cast jazyka zevnitr. Casem totiz zjistis, ze to byva uplne promocene potem. Kuze zevnitr ma tendenci nasakat, proto nejspis boty s kozenym futrem vysychaji dlouho.

ozzi píše:A fakt poslední k té očistě - nestačí prostě nasucho vzít kartáčem od nejhorších nečistot a neřešit mokrou cestou, což asi vždy trochu impregnaci "zkrátí"? Nebo něčemu vadí je mít uskladněné trochu ušpiněné?

Necemu? Nekomu. Obvykle zenskym :twisted: Ja to neresim, boty cistim, az kdyz to vadi mne a mam prah hodne vysoko ;-) Obvykle je cistim jen kdyz je chci impregnovat. Ono se to osoupe/umyje/opada samo. Cimz nerikam, ze je to spravny postup, ale proste nemam boty jako Tamagoci a nechci se o ne furt starat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod nebulus » pát srp 4, 2017 10:47

Topánky sa odporúča očistiť po použití od blata, nakoľko blato vraj pôsobí nepriaznivo na kožu.
nebulus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 266
Registrován: úte bře 25, 2008 15:54
Bydliště: BA

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » úte srp 15, 2017 19:15

Vcera jsem namazal Alasky lehce Limmerem, po roce si uz kuze o kondicioner rikala. Dneska jsem pres to striknul Cherry Blossom. Kupodivu se vsakoval dobre, jen o neco min, nez do vysusene kuze. Jsem zvedav, jak to zafunguje a pohled na predpoved mi rika, ze asi budu mit prilezitost k otestovani vodeodolnosti :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » stř srp 16, 2017 7:01

mike píše:a pohled na predpoved mi rika
Nerikej, ze Ty veris predpovedim a koukas se na ne i kvuli necemu jinemu jako aby ses mel na koho stezovat :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » stř srp 16, 2017 10:02

Neverim, ale neco z nich vycist dokazu. Kdyz nenajdu ani dve stejne, kdyz se kazdy den meni a kdyz ti slusnejsi pisou malou pravdepodobnost i na dalsi den, tak je pocasi nestabilni a tyden azura asi nebude.

Kde je v Lienzi ten outdoorovy outlet, co jsi zminoval? Mozna tam budu mit cas, mohl bych se kouknout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » stř srp 16, 2017 11:20

Z nadrazi se vyberes doprava smer ven z Lienzu (na Spittal, Klagenfurt,...). Podel hlavni silnice prijdes na takovou divnou svetelnou krizovatku (ale tu podivnost z te strany mozna neuvidis), kde se da rovne. rovne mirne doprava a doprava. A tesne pred touto krizovatkou to je na prave strane silnice, je tam nejdrive nepouzivana plocha, pote parkoviste a dva obchody - jeden s nejakym (i) krojovym oblecenim a ten SportOutlet. Od nadrazi pesky odhadem tak 12-15 min, mozna mene. Kdybys to prejel pres tu krizovatku, tak za chvili mas vlevo Lidl a nejake jine obchody a vpravo po dalsi kratke chvilce prodejnu aut koncernu VW, Spar a benzinku. Tak tam uz se treba vratit.
Jeste se doporucuji podivat i do Hervisu skoro naproti nadrazi. Maji tam dost velky vyber pohorek i tech slusnejsich znacek (ale Alasky nemeli).

Ehm, co Ti nejde spat? 11:02 ve vsedny den a Ty vzhuru?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » stř srp 16, 2017 11:25

Diky, mozna tam zajdu.

Sedim ve vlaku a ne, nejde, je tu bordel :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » stř srp 16, 2017 11:53

Aha. Jinak tady mas odkaz i s fotkou a adresou na ten outlet. Spravny nazev je SportMarkenOutlet.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » stř srp 16, 2017 18:38

Kde tady? Tech outletu jsem tam videl vic, jeden primo naproti nadrazi a pak dalsi vedle Hervisu, ale ten jsem videl jen z busu. Do toho tveho jsem nesel, boxy na nadrazi byly plne a behat nekde nevyspaly s 20 kilovym batohem se mi nechtelo. V Lienzi bylo dusno, plno talianu a bordel, a tak jsem radej sednul na nejblizsi bus do Matrei a pockal na svuj tam.

Ten naproti nadrazi jsem probehnul, nic mne nezaujalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod vici » pát zář 1, 2017 14:24

Zdravím.
Nechci se rozepisovat, už to tu bylo psáno. Tak jen v krátkosti (opakování, matka moudrosti:-). Snad ušetřím někomu starosti, čas, kvalitní boty.
Proč boty čistit? protože špína působí jako brusná pasta a konkrétně v šití prořeže časem materiál boty, nebo samotnou nit. Mimo šití, opotřebovává kůži (materiál) v ohybu. Nechápu lidi, kteří se nestarají o své vybavení :-(
Kožené futro boty? Neimpregnovat. Stačí 1 - 2x do roka vyčistit (stačí voda z jádrovým mýdlem), nechat vyschnout a namazat 100% kondicionérem. 100% kondicionér mají v prodejnách pro koňáky na sedla. Stačí si dát pozor, aby neobsahoval vosk.
Proč se starat o kožené futro? Protože je to kůže, která je hodně zatěžována potem, špínou, velkostí a v ohybu. Pokud se o ni nepečuje, tak ztvrdne a rozláme se, čímž se limituje životnost celé boty. S textilním futrem není tolik práce, stačí do paty nalepit kousek kůže, aby se prodloužila životnost a šlape se (v patě se textilní futro roztrhá jako první a ten kousek kůže tomu zabrání) a jednou za čas vyprat, hlavně od špíny, potu.
Svršek obuvi: Umývat mýdlovou vodou jako futro. Jinak stačí po použití bot, boty opláchnout čistou vodou a nechat vyschnou. Když kůže na botách začíná tvrdnout, tak namazat 100% kondicionérem.
Impregnace? pokud není od výrobce kůže vybavena impregnací, tak začít impregnací ve spreji na bázi fluorocarbonu.
Pokud nestačí, tak impregnace na bázi včelího vosku a to zastudena na boty.
Pokud nestačí tak impregnace na bázi vosku+pryskyřice zastudena.
Pokud nestačí, tak impregnace na bázi vosku zatepla a pokud ani to nestačí, tak impregnace na bázi vosku+pryskyřice zatepla.
Pokud ani to nestačí, tak koupit boty z kvalitnější kůže.
Všechny věci jdou u nás koupit a vše jsem si vyzkoušel na vlastních botách :-)
Vici

PS: a k čemu že je membrána v botech? Na dvě věci :-(
Po pár stech km se rozláme a jen zavazí, snižuje prodyšnost, prodlužuje vysychání. Dokud funguje, tak supluje kvalitní kůži. Díky membráně se boty šijí z nekvalitního materiálu. :vom:
PS2: mazat vlhkou kůži (ne mokrou, ale lehce vlhkou) kondicionérem nebo impregnací, je dobrý způsob. A proč? Protože díky vlhkosti je kůže lépe otevřena pro další ingredience. Mám dobrou zkušenost s tímto postupem u hodně vysušené, ztvrdlé kůže, která je jinak zcela uzavřená a nepříjímání žádné ingredience do sebe. U ještě ne moc ztvrdlé kůže preferuji nanášení kondicionéru, impregnace na suchou kůži...občas si lze pomoct teplem :wink:
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

PředchozíDalší

Zpět na Boty