jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod Robur » pon čer 30, 2008 13:41

ripper píše:Takový dotaz - tím, že boty navoskuji tak přicházím o vlastnosti Gore-Texu, ne?


záleží které vlastnosti myslíš
1- vodotěsnost to neovlivní, ostatně jestli chodíš dost, tak ti goretex odejde po 2-3 letech (membrána se prostě mechanicky poláme, zvláště v místech, kde se bota ohýbá), takže do bot stejně poteče, pokud je nenavoskuješ
2- co se týká prodyšnosti, ta je u celokožených bot tak jako tak diskutabilní, uvádí se, že 80-90% vlhkosti stejně odchází kolem nohy, navíc pokud se bota promočí až na membránu tak je prodyšnost ta tam. Já mám celokožené boty s goráčem a voskuju.
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod radovan01 » pon čer 30, 2008 13:42

ripper píše:Takový dotaz - tím, že boty navoskuji tak přicházím o vlastnosti Gore-Texu, ne?


Nuz, tazko povedat. Taky Sno Seal je aspon podla vyrobcu aj na Gore-Tex. Ja som po navoskovani vacsiu potivost nezaznamenal, a to som absolvoval aj teploty 30 stupnov a viac. Ale samozrejme moze to byt individualne.
Uživatelský avatar
radovan01
účastník
účastník
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv bře 27, 2008 23:05

Příspěvekod ripper » pon čer 30, 2008 13:50

Tak trochu jinak:
Mám nové Asolo Sasslong s Gore-Texem. Jaký zvolit "ideální" proces údržby... 8) Jestli sprej, vosk, atd.
ripper
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon dub 7, 2008 17:19

Příspěvekod radovan01 » pon čer 30, 2008 15:20

Na fotke vyzera byt ta koza nejaka leskla, tak neviem aka je v skutocnosti, ako sa tam bude vosk vpijat. Ale volil by som vosk.
Uživatelský avatar
radovan01
účastník
účastník
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv bře 27, 2008 23:05

Příspěvekod ripper » pon čer 30, 2008 15:44

radovan01 píše:Na fotke vyzera byt ta koza nejaka leskla, tak neviem aka je v skutocnosti, ako sa tam bude vosk vpijat. Ale volil by som vosk.


Hmm a volit Sno Seal nebo Granger's Leather Conditioner?
ripper
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon dub 7, 2008 17:19

Příspěvekod radovan01 » pon čer 30, 2008 15:56

Ja mam skusenosti len so Sno Sealom, ale som plne spokojny. Dal som to od topanok, cez sandale az na bundu. Proste kozene veci, ktore sa nosia a treba vyzivovat.
Uživatelský avatar
radovan01
účastník
účastník
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv bře 27, 2008 23:05

Příspěvekod ripper » pon čer 30, 2008 16:09

radovan01 píše:Ja mam skusenosti len so Sno Sealom, ale som plne spokojny. Dal som to od topanok, cez sandale az na bundu. Proste kozene veci, ktore sa nosia a treba vyzivovat.


Tak já ho někde seženu. Píšou, že je i na věci s Gore-Texem.
ripper
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon dub 7, 2008 17:19

Příspěvekod pripluv » pon čer 30, 2008 16:25

Radši vosk a hůř dýchat, než spoléhat na nějaký pochybný membrány :roll: ... Gore-neGore
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » pon čer 30, 2008 16:28

Jedna poměrně čerstvá příhoda.

Mé boty kožené bez membrány ošetřené hned po novotě třemi vrstvami včelího vosku (cihlička přímo z úlu) a po použití SnoSealem - po třech dnech na sněhu (ne furt, ale často) - úplně sucho!!!

Karafovo boty kožené s Gore, ošetřované poctivě a nějaký čas jakýmsi speciálním sprejem na membrány (doporučeno výrobcem a prodejcem), výsledek - úplně mokro!!!

Takže ještě jednou. Spíš než membránu, vosk!

HOWGH :iceaxe:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod kaspy » sob črc 12, 2008 9:24

Přípluv píše:Jedna poměrně čerstvá příhoda.


Vosk však podľa mňa nezabráni vniku vody cez švy, takže dosť čo sa týka nepremokavosti zaleží od strihu až na ďalších miestach je impregnácia a membrána...toť moj nazor

Kupil som si na svoje kozene boticky (nubuk) vodný vosk od Nikwaxu, klasický prostriedok od Nikwaxu mi tu kozu "nevyzivoval".
Mate s tym vodným voskom niekto skusenosti?pripadne potrebujem este nieco na osetrenie koze proti popraskaniu???
kaspy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob kvě 3, 2008 13:56

Příspěvekod pripluv » sob črc 12, 2008 18:56

kaspy píše:Vosk však podľa mňa nezabráni vniku vody cez švy, takže dosť čo sa týka nepremokavosti zaleží od strihu...


pohory s minimem švů jsou základ. ale ten vosk vleze i tam.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod eth » pát črc 18, 2008 13:25

Na serveru toulky.cz se objevil dost odvážný návod na impregnaci kožených bot - více zde.
Případné soudy nechám spíš na zkušenějších diskutujících :wink:
Jen mě napadá - proč se patlat s něčím takovým, když existuje sno-seal, který bude nejspíš to samé v bledě modrým??
eth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 16, 2008 22:31
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Robur » pát črc 18, 2008 13:54

kaspy píše:
Vosk však podľa mňa nezabráni vniku vody cez švy...


někdy před dvacetí a více roky jsme si na popradkách napouštěli švy roztopeným včelím voskem a drželo to potom pár let
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Vilík » pát črc 18, 2008 17:19

Tos provadim uplne stejny postup, ale nepatlam se s vyrobou te veci, ale koupim SnoSeal...

A vojenske lestidlo de na kanadach rozlestit fakt dobre... Vypadaly jako do tanecnich... :-)
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: jakou impregnaci obuvi?

Příspěvekod Vont » pon říj 13, 2008 19:04

na uplne nove boty Hanwag Forest
jsem pouzil poprve Leather Conditioner
Obrázek

nekolik postrehu -
spatna roztiratelnost (pri aplikaci na slunci, na chvili v troube na 50 stupnu to uz bylo lepsi..) snad zpusobeno tim, ze se jednalo o nove boty, ktere nepotrebovaly tak moc impregnaci.. presto se mi nepodarilo vytvorit soumernou vrstvu a ve vysledku to vytvorilo spise "skrvny" na kuzi..
..voda se dovnitr do boty po mensim desti nedostala, avsak objevily se mista na kuzi, ktere byly nasakle modou..
krem jsem roztiral houbickou na nadobi
Uživatelský avatar
Vont
účastník
účastník
 
Příspěvky: 338
Registrován: sob zář 29, 2007 17:16

Re: jakou impregnaci obuvi?

Příspěvekod mike » pon říj 13, 2008 19:38

Vont píše:na uplne nove boty Hanwag Forest
jsem pouzil poprve Leather Conditioner

Jo, ten je k nicemu. Driv byl celkem dobry, ale Granger's vzdycky, kdyz jim neco jen trochu funguje, tak to zmeni. K horsimu, samozrejme. Ted zrovna prestali delat ten vitezny sprej z testu iDnes, ktery byl fakt skvely. Nahradili to necim na vodni bazi, o cemz mam celkem pochynbosti. Ach jo.

Nove Hanwagy impregnaci potrebuji a dobrou saji jako houba. Na nove Alasky jsem pred asi rokem vyplacal cely sprej, ale pak to vydrzelo nekolik mesicu brouzdani ve snehu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi?

Příspěvekod Vont » pon říj 13, 2008 19:42

_mike_ píše:..Nove Hanwagy impregnaci potrebuji a dobrou saji jako houba..


no ja spotreboval ten Leather Conditioner na dvakrat a ted uz se divam po necem kvalitnejsim, ale co? :((
Uživatelský avatar
Vont
účastník
účastník
 
Příspěvky: 338
Registrován: sob zář 29, 2007 17:16

Re: jakou impregnaci obuvi?

Příspěvekod mike » pon říj 13, 2008 19:47

Vont píše:no ja spotreboval ten Leather Conditioner na dvakrat a ted uz se divam po necem kvalitnejsim, ale co? :((

To by mne taky zajimalo... Asi zkusim ten novy kondicioner od Granger's, az bude u nas k dostani. Fakt je nechapu. Funguje to, lidi si to chvali, dobre se prodava a co udela vyrobce? Prestane to vyrabet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi?

Příspěvekod šíp » pon říj 13, 2008 19:47

já jsem si na svoje nové Forresty koupila tohle
našplíchala jsem si tím boty a v sobotu vyzkouešela na srazu MF, kdy chcalo cělý den a zatím dobrý
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: jakou impregnaci obuvi?

Příspěvekod viňa » pon říj 13, 2008 19:52

já mám tohle a za dobu používání cca 3 měsíce moje nové pohory neprotekly
michal
Uživatelský avatar
viňa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 898
Registrován: ned říj 28, 2007 20:44
Bydliště: Rudná

Re: jakou impregnaci obuvi?

Příspěvekod mike » pon říj 13, 2008 19:53

No jo, jenze kuze potrebuje kondicioner, zvlaste nova. Jinak popraska. Mohl bych predvest na svych starych Alaskach. Idealni je podle mne kombinace kondicioneru s impregnaci, coz byl presne ten sprej od Granger's.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi?

Příspěvekod amadeus » pon říj 13, 2008 19:54

na nove botky jsem pouzil a jiz pouzivam pouze
Sno Seal

krasne vsakuje do kuze a tim se nejen impregnuje, ale i vyzivuje, nejlepe natirat prstikem (kdo maze ten jede :)),
na zahrati nejlepe fen, jedna cast se maze druha nahriva a tak dale dokolecka dokola :-..

PS: vydrzeli v pohode ted na Javornikach a MF - blato, dest, snih, mlhu, mokrou travu...

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil amadeus dne pon říj 13, 2008 19:57, celkově upraveno 1
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
amadeus
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1829
Registrován: pon dub 28, 2008 21:58

Re: jakou impregnaci obuvi?

Příspěvekod Vont » pon říj 13, 2008 19:56

:) da se sehnat neco co i trosku barevne vylepsi povrch boty? po aplikaci Leather Conditioner ma ted povrch boty rozdilne odstiny - na nekterych mistech kuze to vypada, ze se to vsaklo vic, nekde min..
Uživatelský avatar
Vont
účastník
účastník
 
Příspěvky: 338
Registrován: sob zář 29, 2007 17:16

Re: jakou impregnaci obuvi?

Příspěvekod amadeus » pon říj 13, 2008 20:03

Vont píše::) da se sehnat neco co i trosku barevne vylepsi povrch boty? po aplikaci Leather Conditioner ma ted povrch boty rozdilne odstiny - na nekterych mistech kuze to vypada, ze se to vsaklo vic, nekde min..


tak tohle Sno vubec neudelal, pouze kuze ztmavla,
jedine napr. zkusit to namaznout Sno-sealem, nezapomen boty nahrat nejlepe fenem, do trouby jich nedavej, u Hanwagu je problem s citlivosti nalepene podrazky na teplotu, muze Ti odpadnout, nahratim stavajici vosk se krasne vsakne a druha nova vrstva Sno to mozna sjednoti do jednoho tmavsiho odstinu.
Druha moznost koupit barevny krem na boty, ale tohle radeji ne, bez do toho Sno, poradne botky naimpregnuj, prece nebudes v nich tancit na parketu :wink:
Boty maji byt prioritne funkcni, krasa je jiz sekundarni :wink:
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
amadeus
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1829
Registrován: pon dub 28, 2008 21:58

Re: jakou impregnaci obuvi?

Příspěvekod mike » pon říj 13, 2008 20:04

amadeus píše:na nove botky jsem pouzil a jiz pouzivam pouze
Sno Seal

Ano, kdyz ti nevadi mit z novych bot gumaky. Nekterym lidem kupodivu ano. Uz se to tady resilo a jestli to nezmizelo v cerne dire, tak by se ta diskuse mela dat i najit. Takze, SnoSeal funguje, vydrzi a snad i vyzivuje botu. Ale taky jednou provzdy kuzi zabetonuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi?

Příspěvekod sx02 » pon říj 13, 2008 20:04

Leather conditioner nedoporucuju, na tohle tem jsem se tu uz jednou hadal - skoro nemasti a popraskani kuze je jen otazka casu.
Pokud mate kozenaky a nechcete sno-seal, mam vyborny zkusenosti s meindl sportwax - velmi mastny vosk.
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: jakou impregnaci obuvi?

Příspěvekod pavproch » pon říj 13, 2008 20:07

ref "co?" - přece snosíl, no ne?!?

ref"fleky" - že to vůbec řešíte, správný pohory musí být furt pořádně "zasraný", takže nějaký flíčky na nich nevidno..... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: jakou impregnaci obuvi?

Příspěvekod šíp » pon říj 13, 2008 20:09

sx02 píše:Leather conditioner nedoporucuju, na tohle tem jsem se tu uz jednou hadal - skoro nemasti a popraskani kuze je jen otazka casu.

právě tohle viním z toho, že mi velmi rychle odešly moje Scarpy. samo hodně přispěla i sůl, kterou se sypaly silnice
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: jakou impregnaci obuvi?

Příspěvekod mike » pon říj 13, 2008 20:13

pavproch píše:ref "co?" - přece snosíl, no ne?!?

Ne. Postupy 19 stoleti sice porad celkem funguji, ale ted mame 21 a uz jsme o kousek dal. Dokud v bote funguje membrana, neni duvod kuzi zabetonovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi?

Příspěvekod Vont » pon říj 13, 2008 20:15

šíp píše:
sx02 píše:Leather conditioner nedoporucuju, na tohle tem jsem se tu uz jednou hadal - skoro nemasti a popraskani kuze je jen otazka casu.

právě tohle viním z toho, že mi velmi rychle odešly moje Scarpy. samo hodně přispěla i sůl, kterou se sypaly silnice


hm to abych koupil co nejdriv neco jineho
Uživatelský avatar
Vont
účastník
účastník
 
Příspěvky: 338
Registrován: sob zář 29, 2007 17:16

PředchozíDalší

Zpět na Boty