jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát pro 11, 2020 0:54

Jj, externi pamet se vzdycky hodi :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Dromedaro » pát led 1, 2021 18:16

mike píše:Takze na nove boty vystrikam cely sprej osvedcene impregnace. Kdyz se mi zda, ze je kuze vysusena, nastrikam necim s kondicionerem. Kdyz mi prijde, ze uz to nestaci, namazu lepsim kondionerem v paste. Nemicham vic veci zaroven, jinou vzdycky az se ta predchozi dostatecne osoupe.)


mike píše:@MedniLedved: nejak ti nerozumim. Jestli mas Limmer, tak to je kondicioner. Na nove Alasky ale neni potreba, vystrikal bych na ne cely Ultra Repel a Limmer pouzil az pozdeji. Presne to jsem s novyma Alaskama pred rokem udelal.


Ahoj, mám nové celokožené pohory Meindl s GTX membránou a řeším jejich první ošetření před prvním prošlápnutím. Já jsem ty své kožené boty bez gtx vždy před prvním použitím pořádně promazával.
Aby se kůže zvláčnila a hned nepopraskala. Teď mám ten sprej Ultra repel cherry který jsem si tu dohledal, že patří k nejlepším. Takže pokud to správně chápu, tak ty nové boty mám tím celým obsahem nasprejovat a nechat zaschnout. Co jsem se dočetl na té nálepce s českým popisem, tak by to mělo tu botu zvláčnit a nahradit tak to promaštění. No a pak po nějaké době používání bot použít ten kodicioner.

Ten mám v pastě od značky limmer. Mně dává smysl, že by se to nemělo míchat dohromady (pasta + sprej). Ale sám Mike se k tomu vyjadřuje dost protichůdně viz citace nahoře. Navíc nevím, jestli je ten kondicioner v pastě vhodný mazat třeba i jen za studena, když je to kůže s membránou. Takže spíše pak později použít nějaký kondicioner sprej?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4329
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pát led 1, 2021 18:29

Dromedaro píše:je ten kondicioner v pastě vhodný mazat třeba i jen za studena, když je to kůže s membránou. Takže spíše pak později použít nějaký kondicioner sprej? (atd.)
V prvni rade Ti doporucuji si ty nove boty vzit do rukou a trocha si projet po kuzi prstem. Pokud jsou opravdu nove (tj. nestaly nekde rok a vice ve skladech a obchodech), tak ji budes mit pocitove takovou hebkou a budes citit, ze jsou necim osetrene, takovy velice mirne "skoro mastny" pocit.

Pokud to tak mas, tak nastrikej na ne ten Cherry Blossom. Nemusis vystrikat hned celou krabici najednou", rekl bych, ze bude lepsi, kdyz nastrikas (ale poradne) a nechas to vsaknout, trochu oddechnout a az potom to zopakujes. Klidne i vicekrat. Tim nepouzijes zadny kondicioner - v ChB neni.

Postupne, az se Ti bude zdat, ze kuze nasakuje vodu a pomalu schne (ale ne zevnitr, tam muzes mit kondenzat), tj. viditelne/citelne nevyschne zvnejsku do dalsiho rana (samozrejme doma, ne pri 100% vlhkosti venku v zime :wink:), tak na ne zase aplikuj ChB, uz by melo stacit min.

A az sucha kuze bude viditelne vysusena/presusena, az potom na to dej trochu Limmeru - samozrejme jen malo a hlavne za studena. Jinak si muzes oddelat prodysnost - a pri trose stesti i vodeodolnost (silikon pres kuzi znici membranu). Jo, po natreni je dobre si "zbytky" setrit handrikem.
Jen pokud by se Ti zdalo uz na nove bote, ze je kuze vysusena a neni hebka na dotek, tak na ni natri trochu Limmeru.

Neni to zadna velka veda.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16551
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát led 1, 2021 18:37

Dromedaro píše:Ale sám Mike se k tomu vyjadřuje dost protichůdně viz citace nahoře.

Ani ne, to sis jen spatne vylozil. Na nove boty pouzivam jen sprej a pozdeji, kdyz je potreba, tak trochu Limmeru jako kondicioner. Pricemz potreba je nejdriv tak po pul roce noseni.

U novych bot kondicioner vubec neresim, proste na ne vystrikam cely Cherry Blossom sprej. V podstate jak pise apuka, v nekolika vrstvach a mezi nima ho necham chvili (par minut) vsaknout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Dromedaro » pát led 1, 2021 18:37

Ahoj Apuko,
děkuji tvůj příspěvek.

Ty nové boty jsou hebké, lesklé a mírně mastné. Přesně jak popisuješ. Radil jsi mi to už dříve v jiném příspěvku u výběru bot, že si tohoto mám všímat, tak jsem se tím při výběru řídil.

No jen jak jsem to tu pročítal, tak jsem se dočetl, že když tam dám kondicioner v pastě, tak ten pak zabraňuje té impregnaci ve spreji dostat se hlouběji, takže se to pořádně nenaimpregnuje.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4329
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Dromedaro » pát led 1, 2021 18:42

mike píše:Ani ne, to sis jen spatne vylozil.

Máš pravdu. Přečetl jsem si to pozorněji a už mi to docvaklo, jak si to asi myslel. Tím, že nemícháš víc věcí dohromady, jako, že to nepoužíváš zároveň.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4329
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát led 1, 2021 18:47

Bingo. Ted to nekomplikuj, boty jsou v poradku a jedine, co potrebuji, je impregnace. Takze Cherry Blossom, Limmer by jim ted naopak mohl i uskodit, ten se bude hodit za pul roku nebo za rok.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Dromedaro » pát led 1, 2021 18:51

Mike:
Ok. Taky děkuji za info.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4329
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » ned led 10, 2021 20:37

Dneska jsem umyval posledni Alasky silene zaprasene ve vanocnim blate. Drhnul jsem je fakt hodne a kuze prekvapive rychle schnula. Po dvou hodinach jsou az na par zahybu suche. Coz mne vedlo k zamysleni, jak byly impregnovane a dosel jsem k tomu, ze jen jednou, pred vic nez dvema lety pote, co jsem je koupil. Vystrikal jsem na ne baleni tresnovych kvetu a od te doby jsem je nejspis ani neumyl, az do dneska. Nachozeno asi 800 km, ted o Vanocich 150 v opravdu hnusnych podminkach. Blato, snih, voda, pripadne vsechno dohromady. Vubec jsem je nesusil, jen jsem je nechal u dveri, kde neni nijak extra teplo a ani tak to nebyl problem, nikdy jsem v nich necitil ani naznak vlhka. Cimz chci rict, ze tresnove kvety opravdu funguji a to tak, ze skvele.

Zitra je lehce namazu Limmerem, kuze uz trochu kondicioneru potrebuje. Necham par dni vsaknout a pak je opet striknu tresnovymi kvety a budu mit minimalne na tuhle zimu vystarano. Pripadne na dalsi rok nebo dva.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod jano11 » pon led 25, 2021 14:58

Zdravím!

Máte niekto skúsenosti s krémom Everest od Saphiru? https://www.cisteboty.cz/saphir-everest/

Plánujem ho používať na celokožené pohorky bez membrány (viac menej ako kondicionér) v kombinácii s Ultra Repel od Cherry Blossom - snáď to bude fungovať :roll: .

Prečítal som si tu toho dosť - došlo mi, že odpoveď, ktorú som pôvodne hľadal nenájdem, nakoľko zrejme neexistuje (rozumej neuveriteľný, rokmi overený prípravok, ktorý funguje, postráda akékoľvek negatíva...).

Po vytriezvení z tejto utópie by som si preto rád nechal poradiť/vypočul názory a tipy ohľadne:
1. "ošetrenia" nových topánok (príklad - nanesenia malého množstva, po nejakej hodinke zotrieť a aplikovať 1/2 nástreky čerešňových kvetov) - alebo pokiaľ bude koža vláčna radšej nič? Alebo len Ultra Repel?
2. Ak botu nastriekam Ultra Repel a po napr. mesiaci budem chcieť vyživiť Everestom - vstrebe ho koža? Alebo radšej umyť boty mydlovou vodou a až následne aplikovať krém?
3. Optimálnej frekvencie vyživovania kože (či už časová/kilometrová +/-,cca, orientačne - je mi jasné že to závisí od XY premmenných),
4. optimálnej frekvencie impregnácie.
5. Čo okrem vyživovania kože a impregnácie riešiť?

V bode 3. a 4. mi je jasná odpoveď - keď bude koža suchá / keď ti začne zatekať do topánok. No myslel som skôr, aby som podobným "extrémom" predišiel.

Vopred vďaka za akékoľvek odpovede! :t:t
jano11
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát led 22, 2021 20:50

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pon led 25, 2021 16:02

Sice na vetsinu otazek tady odpoved mas, tak neco navic:
a) Ten "krem" neznam, nechci jej hodnotit, ale bacha na to, pokud budes osetrovat boty s Goretexem - nevidim tam znacku, ze jej na to smis pouzivat. Bo oleje - at uz rostlinne nebo zivocisne nebo ropni - mohou pres kuzi proniknout az k membrane a v tom pripade prakticky mas po membrane, jak prodysnosti tak i vodeodolnosti. Toto je docela dulezita otazka - a stejna Ti omezuje pouzivani jakehokoliv kondicioneru, hlavne cetnost pouziti.

b) docela dulezite je, jakou kuzi osetrujes, resp. cim byla ta kuze "preparovana" z vyroby. Pokud mas silikonem osetrenou, napr. Perwanger, idealni je pouzivat silikonovy kondicioner, napr. Limmer. Tukove jej mohou az poskodit - alespon podle vyrobce.

A ted k otazkam.
1) Pokud nemas kuzi vysusenou, rozhodne nepouzij zadny kondicioner. UR podle uvazeni, vetsinou ale neni treba hned. Kazdopadne vubec nedoporucuji hned po aplikaci kondicioneru nastrikat UR. Ja doporucuji az po chvilce noseni, nebo alespon tydnu "ulezeni" po kondicioneru, nekdo (mike) to dela alespon na druhy den. proste kondicioner potrebuje cas na poradne vsaknuti a "ulezeni".
2) To zjistis rychle :-). Umyt boty mydlovou vodou (a pote i cistou) rozhodne skodu nenadela, neni moc vhodne impregnovat zaprasene a spinave boty :-).
3-4) Sama´ jsi si dal odpoved - podla potreby. Impregnaci ne kdyz uz zacne zatekavat, ale kdyz kuze po namoceni dlouho schne, tj. nasakne vodu do sebe.
5) Boty nosit :-). A po kazdem pouziti vyndat vlozky a poradne vysusit (pokud to jde samozrejme), rozhodne neukladat jeste vlhke do krabice/skrine a pod.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16551
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon led 25, 2021 16:14

jano11 píše:Plánujem ho používať na celokožené pohorky bez membrány
apuka píše:ale bacha na to, pokud budes osetrovat boty s Goretexem

:-s
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon led 25, 2021 16:59

jano11 píše:V bode 3. a 4. mi je jasná odpoveď - keď bude koža suchá / keď ti začne zatekať do topánok. No myslel som skôr, aby som podobným "extrémom" predišiel.

To nejsou zadne extremy, ale normalni stav. Jde o boty a ne o vzacne klenoty ;-) Proste to naimpregnujes a/nebo osetris kondicionerem kdyz ti bude pripadat, ze je to potreba. Casem na to prijdes sam. Botam celkem nic nehrozi, to bys to musel dohnat do opravdoveho extremu, treba ze by byla kuze vysusena a tvrda jako sutr a pak by zacala praskat. Musel bys byt slepy, aby sis toho nevsiml zavcas.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod jano11 » pon led 25, 2021 18:35

apuka píše:bacha na to, pokud budes osetrovat boty s Goretexem

Ono sú to práveže boty bez goratexu (nenašiel som však vhodnejšie vlákno ako toto, nakoľko sa tu napriek jeho názvu riešili aj boty bez membrány)

apuka píše:docela dulezite je, jakou kuzi osetrujes, resp. cim byla ta kuze "preparovana" z vyroby

Ak myslýš "typ" kože, tak topánky budú z hladkej kože, žiadny nubuk a pod., no čím bola "preparovaná" to fakt neviem - na to by mal najlepšie poznať odpoveď zrejme spracovateľ kože ku ktorému sa už ale zrejme nedopracujem (paradoxne aj napriek tomu, že ide o ručne šitú obuv).

apuka píše:A ted k otazkam...

Ďakujem za tipy! :)

mike píše:To nejsou zadne extremy, ale normalni stav. Jde o boty a ne o vzacne klenoty ;-)


Ale áno, máš pravdu... Ono to asi tak trochu preháňam a hľadám v tom vedu - na obranu však musím povedať, že ide o moje prvé takéto topánky a rád by som, aby so mnou vydržali čo najdlhšie + som ešte len v štádiu vrelého očakávania, tak je to snáď pochopiteľné :lol: .

Každopádne, vďaka za rady. Ak by vám ešte niečo napadlo, určite tým nepohrdnem.

PS: na bushcraft fóre bol celkom zaujímavý článok o starostlivosti o celokožené pohorky od užívateľa "Tom" alebo nejak tak - aj som si ho vložil do záložiek, no odkaz už nefunguje - nemáte ho náhodou niekto?
jano11
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát led 22, 2021 20:50

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod paldo » pon led 25, 2021 18:51

"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod zonn » pon led 25, 2021 18:53

Ze by web "festovni veci"?
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod jano11 » pon led 25, 2021 20:47

Áno, áno, tento článok tiež evidujem, no nie je totožný s tým, kt. som myslel. Jedine teda, že by to bol ten istý autor a iba updatol svoj návod - oK po rozkliknutí políčka "kontakt" mi došlo, že to bude asi tak... ](*,)

Takže vďaka. Apropo - postupujete cca podľa spomínaného článku?
jano11
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát led 22, 2021 20:50

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod vici » pon úno 1, 2021 20:40

Ahoj lidi.
Snad trochu pomůžu.
Při mazání bot z kůže, se mi osvědčily krémy složené z živočišných tuků (lanolin, hovězí lůj, Pure paznehtový olej, tuk z tresčích jater...) + impregnace (včelí vosk). Syntetické tuky/oleje jsou na nic, kůži ničí.
Samotný včelí vosk skvěle impregnuje, ale se z kůže vydroluje. Když k němu přidáte pryskyřici a když k tomu přidáte ještě trochu borovicového dehtu, tak vznikne směs, která je trvale pružná (mám vzorek cca 3 roky a pořád stejně pružný), mnohem lépe drží na kůži, perfektně odolává vodě a má mnohem lepší vlastnosti, než samotný včelí vosk....dost jej to vylepší. Rozdíl je obrovský.
Při nanášení se mi poslední dobou hodně osvědčilo nanášet holou rukou (teplo rukou pomůže lépe uchytit impregnaci na povrch kůže a do svrchní vrstvy kůže) a doslova rozetřít co nejméně krému, na co největší plochu. Prostě mít na kůži doslova tenký film krému. Čím méně, tím lépe funguje. Cokoli navíc jsou vyhozené peníze a nijak to nezlepšuje funkčnost krému.
A jak často mazat? Mažu pokaždé když přijdu s botami po cestování. Na suché a čisté boty, nanesu tento minimální film a hotovo. Vychází to tak 1 - 2x týdně. Boty jsou z 3+ mm kůže. U kůže 2 mm a méně by mohlo stačit 2 - 3x za měsíc.
Malý recept na skvělý 100% kondicionér na kůži:
50 g bezvodného lanolinu (Adeps Lanae) + 50 g (terpentýn, pomerančový olej nebo lékařský benzín). Ve vodní lázni rozpustit lanolin a po rozpuštění přidat terpentýn, nebo jiný nosič. Nechat vychladnout a hotovo.
Malý recept na univerzální Krém na kožené boty (kondicionér + impregnace):
Výše uvedený 100% kondicionér (70%) přidat k rozpuštěnému vosku ( 30%).
Podle mě, je to kvalitnější, než většina krému na obchodech....A funguje :-)

Ohledně ohrožení funkčnosti membrány. Pokud jsem krém nanášel zastudena (viz výše), nikdy nedošlo k tomu, že by krém prošel skrz kůži až k membráně. Pokud se použije teplo (fén, trouba), tak není problém kůži přemazat a potom se opravdu membrána krémem může lehce ucpat.
Otázka teď je, jestli i impregnační spreje můžou membránu ucpat. Protože při jejich nanášení se nijak nešetří a doslova se kůže často promočí sprejem dokud saje a to i opakovaně. To sprej klidně projde k membráně.

Ošetření koženého vnitřku bot. Vždycky stačilo 2x za rok natřít jednou 100% kondicionérem bez impregnace.

U bot z kombinovaného svršku (kombinace kůže + textil), má smysl sprej s impregnací a kondicionérem. Krémy nemají smysl. Slabým místem je textil a ten krámy ošetřit nemá smysl. Dokud funguje membrána, tak o suché nohy se stará membrána.

Tak držím palce. :t:t A děkuji moc za inspiraci a pomoc, kterou tady na foru vždy najdu.
Vici
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod qwertz123 » ned čer 13, 2021 17:07

Jaké máte zkušenosti s voskem Fibertec Shoe Wax Eco?
https://www.tilak.cz/cs/shoe-wax-eco

Zvažuju, že bych u nových pohorek Meindl zkusil nahradit SnoSeal tímto voskem.
qwertz123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob úno 13, 2021 8:49

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod fps » pon čer 14, 2021 14:45

když už chceš použít vosk, tak spíš zkus Meindl Sport Wax, jsou tam i ňáké vyživující látky
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Michal82 » pon čer 14, 2021 15:34

Co to tak čtu je to tu většinou o impregnaci.
Jak ale udržujete boty po tůře? Například od bahna které šlo i dovnitř boty nebo co je velmi podstatné v dnešní době od soli z potu.

Já tedy boty nechám uschnout sundám tkaničky, vyndám vložky a druhý den je vykartáčuju co to jde, vydloubu bláto a kamínky z podrážky, potom je z venku vemu kartáčkem s vodou a troškou mýdla a pak je dám do kýble s čistou vodou, nechám je tak půl hoďky máčet a pak je tam pěkně protřepávám, vyměním vodu a ještě je pořádně protřepu.

Na všech botách z nubuku, se mi během tůry dělají bílé fleky od soli a občas i mokré mapy když je sucho, tím jak proniká pot.

Mám tedy za to že pro membránu ale i kůži a textil je odsolování velmi důležité.

Boty pak nechávám pomalu vyschnout na průvanu a pak přejdu k impregnaci.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon čer 14, 2021 18:35

Michal82 píše:Jak ale udržujete boty po tůře?

Nijak. Bahno uschne a opada :twisted: Prach nevadi. Kdyz mam pocit, ze je kuze vysusena, tak je normalne umyju, necham uschnout, lehce natru Limmerem, necham den nebo dva a pak striknu tresnovymi kvety. Tak jednou nebo dvakrat do roka, podle pouzivani. Nebo pred trekem v Alpach, zvlast kdyz pocitam se snehem a ledovci.

Michal82 píše:Na všech botách z nubuku, se mi během tůry dělají bílé fleky od soli a občas i mokré mapy když je sucho, tím jak proniká pot.

Jo, to je prave znak toho, ze pot zevnitr se dostava ven i pres kuzi. Navoskovani tomu zabrani a proto se snizi komfort.

Michal82 píše:Mám tedy za to že pro membránu ale i kůži a textil je odsolování velmi důležité.

Zas bych to neprehanel. Boty nejsou Tamagoci, abych se o ne furt staral ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pon čer 14, 2021 18:57

Michal82 píše:Co to tak čtu je to tu většinou o impregnaci.
To je opravdu hodne prekvapive ve vlakne o impregnaci obuvi :smt044
Michal82 píše:Jak ale udržujete boty po tůře? Například od bahna které šlo i dovnitř boty nebo co je velmi podstatné v dnešní době od soli z potu.
Tak v prvni rade boty pouzivam tak, aby zadne bahno se dovnitr nedostalo - kdyz uz se do takoveho prostredi dostanu, pouziju navleky. Nebo, kdyz je nemam, alespon prehnu vnejsi ponozky pres komin - tot dalsi vyhoda systemu dvou ponozek :wink:

Na konci tury, pokus jsou boty hodne znecistene, tak pokud jdu na konci kolem nejake rozumne vody (potok, jezero, snih) z rozumnym pristupem, tak si do ni stoupnu, parkrat poposunu nohu s botou dopredu-dozadu, kdyz je treba, tak i rukou (ve vode) trochu otru. Samozrejme, kdyz tam mam vetsi vrsvtu nalepeneho blata, tak se snazim jeste venku to dat nejak dole, napr, vetvi, neostrou skalou. Jen kdyz takovou vodu nenajdu a jsou boty fakt hodne spinave, tak je ve vode (ciste) v umyvadle trochu ocistim, spise rukama nebo malym kartackem, kdyz je treba.

Doma boty dam dolu, vyndam vlozky a susim je v pokoji, ktery je jako sklad, moc se tam nechodi (nebo na dovolene nekde na chodbe/lyzarne), samo-sebou i ponozky dam susit.

Poradne boty umyvam pred impregnaci, tak jednou dvakrat za rok. To je taky v ciste vode omyju, jak to jde a potom necham vysusit (ne uplne, ja je sprejem strikam ne uplne vysusene).
Michal82 píše:Na všech botách z nubuku, se mi během tůry dělají bílé fleky od soli a občas i mokré mapy když je sucho, tím jak proniká pot.
Jo, jak rika mike, takto alespon vidis, ze i kozena bota pekne dycha.
Ale zase, se systemem dvou ponozek je tech slanych fleku min, citelne min, bo se mnohem vice potu odvadi kominovym efektem nez pres kuzi. Teda alespon u dobrych bot.
Mne se ty fleky vice vyskytnou v zime, kdyz nejdu moc pres snih.
Jo, tyto fleky je dobre setrit mokrym hadrikem, ale taky to neni az tak nutne stale, pokud je tam nenechas mesice.
Michal82 píše:Mám tedy za to že pro membránu ale i kůži a textil je odsolování velmi důležité.
Rekl bych, ze bys ty nubukove boty musel ve vode namocit skrz, aby Ti ji "odsolil" alespon trochu. Jinak staci to setrit, jak jsem psal. Pokud chces dukladneji, tak si kup cistici penu na nubuk, ta pronikne hloubeji (ale nevim, jestli tu sul dostane i ven :-)).
No a netusim, jak bys chtel "odsolit" membranu...

Osobne bych rekl, ze z hlediska odsolovani je nejdulezitejsi jemne ocisteni jemne kuze ve vnitrku boty, hlavne na kominu a pote ji nechat vysusit a osetrit nejakym jemnym kremem. Alespon jednou za cas. Tato jemna kuze je nejvice nachylna k vysuseni a praskani.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16551
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon čer 14, 2021 19:02

Pravda, kdyz mam boty totalne zaprasene, tak se tak snazim na konci projit nejakym potokem, abych oplachl aspon to nejhorsi. Aby na mne nekoukali blbe ve vlaku, v buse a hlavne holky, co u nas uklizi v baraku 8-[

Shora se mi snad do pohorek bahno jeste nedostalo, vyhoda vysokych bot ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Michal82 » pon čer 14, 2021 22:17

Tak když je mám jen z venku tak taky brodím kaluže a potůčky, jenže občas je mám i zevnitř.
Třeba teď vystupoval jsem z vody na břeh a zdálo se to ok šlápnu tam i druhou a břeh se urval a já byl po koleno v říčním blátě, dalo zabrat tu nohu vůbec vytáhnout a nenechat tam botu. Samozřejmně se to dostalo hned dovnitř.
Dost často taky brodím potoky kdy se mi nechce jít na boso a třeba si říznout nohu když není vidět a dno je bahnité.

Prostě měl jsem spíše na mysli takovéto situace než povrchové ušpinění.

Apuka - já je potopím celé do kýble takže voda je i uvnitř to už by mělo nějakou sůl u membrány rozpustit.

Jo nedělám to vždy ale jednou za čas nebo v momentu kdy mi právě jde bláto do vnitřku boty.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pon čer 14, 2021 23:01

Michal82 píše:já je potopím celé do kýble takže voda je i uvnitř to už by mělo nějakou sůl u membrány rozpustit.
Ehm... Jak?

GTX TI chrani textilni vrstva a za ni jeste PU membrana (uz ta by mela zabranit soli se tam dostat - teoreticky), ale dostane se tam formou vyparu. Jenze ta voda se DO membrany nedostane - a ta sul, pokud nekde nejak bude skodit, bude to UVNITR membrany ucpanim poru. No a kdyz se do tech poru voda nedostane, jak pomoci ni chces sul "vyplachnout"?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16551
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon čer 14, 2021 23:34

apuka píše:GTX TI chrani textilni vrstva a za ni jeste PU membrana (uz ta by mela zabranit soli se tam dostat - teoreticky), ale dostane se tam formou vyparu.

To je zajimava myslenka. NaCl: Teplota tání: 801 °C Teplota varu: 1413 °C. Jinak se pomoci odparovani sul od vody oddeluje. Bud se tak ziskava sul nebo pitna voda tj. voda bez soli.

A ne, nevim, jak se tam ta sul dostane, pricemz urcite dostane, to je na kuzi videt. Napada mne leda dirami v membrane, ktere se tam urcite casem udelaji. Nepamatuju si, jestli to delaji i nove boty nebo az po nejake dobe... Pripadne je tam membrana jen jako placebo a ve skutecnosti nemembranuje.

No, docela by mne to zajimalo :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon čer 14, 2021 23:42

Michal82 píše:Dost často taky brodím potoky kdy se mi nechce jít na boso a třeba si říznout nohu když není vidět a dno je bahnité.

Na to jsou idealni membranove kalhoty chycene hackem za tkanicky nebo aspon navleky. Ale i normalni trekove kalhoty stazene kolem boty udelaji dobrou sluzbu. Blato se dovnitr nedostane a vody podstatne min. Botoku uz jsem brodil v botach dost a blato jsem jeste vevnitr nemel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Michal82 » úte čer 15, 2021 6:56

Mike - ano ale šel jsem v kratasech na lehko - bylo krasne sucho sluníčko 25°C takže kalhoty jsem sebou neměl a navleky taky ne. Chtěl jsem přejít potok přes místa kde to jde po kamenech ok na dalším místě bylo víc vody tak tam jsem to hold vzal tak ze jsem nějakou vodu nabral. No a ze se se mnou u řeky urve břeh jsem taky nepočítal a nečekaně tam bylo hluboký bahno po koleno - měl jsem nízké boty pod kotník - a než jsem nohu vytáhl ven tak pata a kolem kotníku se to dost uvolnovalo jak tam noha tam držela fest jak v bažině a blato se dostalo dovnitř.

Apuka - ano voda skrz membránu neprojde - to mám i u těchto bot otestované - pokud nepřetečou můžou byt ve vodě a je tam sucho - dlouhodobě i když kůže je úplně prosakla. Ale ta voda se z venku skrz kůži dostane k membrane tak u té by mohla nějakou sůl rozpustit a při vysychání projít až ven stejně jako když se odpařuje pot. A naopak z druhé strany přes textilní podsivku tam asi bude nejvíc soli z potu a její navázáni na vodu a vyschnutí by mohlo fungovat bez problému - jo určitě tam vždy něco zustane. Já mám spis zkušenost z cyklohadru kde když nechám hadry uschnout jsou cele bílé od soli a pokud to neperes a necháš to tam nějakou dobu je schopné to krasne rozezrat látku a stehy. Z toho důvodu mám za to ze je fajn aspoň čas od času ,,vyprat” boty - po delším použití nebo velkém znečištění, před delším skladováním a td. Sak třeba gtx bundy u těch se taky doporučuje je prát právě kvůli potu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » úte čer 15, 2021 8:40

mike píše:
apuka píše:GTX TI chrani textilni vrstva a za ni jeste PU membrana (uz ta by mela zabranit soli se tam dostat - teoreticky), ale dostane se tam formou vyparu.

To je zajimava myslenka. NaCl: Teplota tání: 801 °C Teplota varu: 1413 °C. Jinak se pomoci odparovani sul od vody oddeluje.
To uz je zase slovickareni.

Pot se vyparuje a pres membranu (GTX) se dostane ve forme "vyparu", proste ve forme "vodni pary". Jenze ta neni para z ciste vody, ale obsahuje i sul, jine mineraly, atd:
tady píše:Pot se skládá asi z 99 % vody a 1 % tvoří rozpuštěné látky jako sůl, minerální látky, stopové prvky, ale i bílkoviny.
Takze se pres membranu dostavaji i ty mineraly a sul a ty bile fleky, co vidis na povrchu boty jsou vysrazena sul z toho "vyparu", co presla az skrz kuzi a tam se srazila. Tam uz dochazi k oddeleni odparenim vody, jak pises.

Na tom neni nic divneho a uz vubez nema nic spolecneho s teplotou tani nebo vari soli. :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16551
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Boty

cron