jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » stř kvě 11, 2022 15:21

K tomuhle jsem extremne skepticky. Silikon jednak mechanicky nic nevydrzi a jednak dela neprodysny film. S tim druhym se pry nejak poprali, to prvni bych teda chtel videt. Dej vedet, jak to dopadlo.

apuka píše:Hnací plyn rozprašovače je CO2, díky čemuž šetří životní prostředí a nezanechává uhlíkovou stopu.

To je ale ekologicky CO2 :D Na tom je pekne videt, jak marketoidi blbnou, eko je proste v mode, a tak se to snazi pouzit bez ohledu na logiku.

(podle mne se o celem tom blbnuti s CO2 bude psat v ucebnicich dejepisu jako o totalni magorine)

Oni tam teda maji i dalsi perly: Zlepšuje prodyšnost oděvů a obuvi. :lol:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » stř kvě 11, 2022 15:47

Chvíli bude trvat než budu mít nějaký fídbek - objednal sem, ale bude doma ležet, nové (babské) LaS UR GTX už mají na sobě třešničky "zapečené" dnes na slunku přes oběd), zítra bude první použití polemlesemloukou4 do prce (sem zvjedaff, esli bude ráno rosa), ale než budou potřebovat obnovu DWR to bude chvíli trvat. Snížení prodyšnosti mi (nízké boty + většinou na noze max hodinu) až tak neva.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Boty pernwanger

Příspěvekod Snipi » pát lis 4, 2022 17:57

Čau chci se zeptat ja debil navoskoval asola z pernwanger kůže .jak ten vosk dostat pryč? Stačí počkat chodit v nich? Snad sem je nedojebal
Snipi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát lis 4, 2022 17:51

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » sob lis 5, 2022 4:44

Slouceno, tohle si fakt vlastni vlakno nezaslouzi.

Dojebal jsi je. Otazka, jak moc. Cim jsi presne voskoval a jakym postupem? Vosk se z kuze dostat moc neda, byly tu teda pokusy z terpentynem, ale to bych delal leda v nouzi nejvyssi. Z povrchu se vosk casem osoupe, jestli jsi je napustil do hloubky, tak smula.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod milarepa » sob lis 5, 2022 9:21

když jsem si koupil první Asola z téhle super kůže, tak poslední věc, co jsem před finálním nákupem doma udělal byla, že jsem si zjistil, co je ta kůže vlastně zač, jaké má specifika a jak se o ní správně starat........tudíž mi ty boty k velké spokojenosti roky perfektně slouží a hlavně ta kůže furt skvěle dýchá....ty jsi tím zbrklým a neuváženým činem její dobré vlastnosti z velké míry zabil.......chodit se v tom bude dát, jen se ti bude asi hodně potit noha....ale zase máš super životní zkušenost, tak to ber jako investici do budoucna... :lol:
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » sob lis 5, 2022 14:31

Zalezi, jak to udelal, jestli je nenapustil za tepla, tak uplne zabite byt nemusi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Vexo » sob lis 5, 2022 20:32

ja jsem jednou zkusil white spirit (lakovy benzin), poradne jsem to vydrbal (myslim, ze jsem jemne pouzil i ocelovy kartacek na boty), redidlo casem (za par tydnu) vycichne. par dni po vycisteni jsem aplikoval kondicioner (zde na foru jsou tipy), dalsi den impregnaci (ditto). prodysnost se z vetsi casti vratila, vzhled samozrejme nikoliv. V botach jsem odchodil dalsich 1500km.

a nebo to nechat tak, ocenit zvysenou impregnaci a proti vlhnuti bot zevnitr dobre funguji dvojite ponozky. Napr. tenke synteticke + vystlane turisticke.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Snipi » sob lis 5, 2022 20:39

No lidi hold zkušenost no ... Použil sem včelí vosk a za studena samozřejmě změnily barvu a poti se mi trochu noha sem prostě idiot :|
Snipi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát lis 4, 2022 17:51

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » ned lis 6, 2022 4:21

Nechal bych to tak, casem se to osoupe. Vzhled se asi moc nespravi, ale prodysnost by mohla. Njn, stane se, priste budes vedet.

Terpentyn, benzin apod. by pomoct mohly, ale bal bych se, ze s sebou vezmou i cast impregnace Perwanger kuze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod still_wolf » ned led 8, 2023 18:59

Zdravím,
už pár dnů ležím v různých recenzích ohledně ošetření obuvy a jde mi z toho hlava kolem. Budu si kupovat nové boty a s ohledem na mojí atypickou nohu jsem rád, že jsem sehnal alespoň nějaké, co mi sedí - Garmont Nubuck GTX (všude prý mají boty vyrobené cca před 1 rokem, nesehnal jsem mladší kus).

Při prodírání různých recenzí, rozkladů o složení atd. jsem pochopil jednu základní věc a to, že není vosk jako vosk, stejně tak kondiciónér a impregnace. Tak se prosím, nebavme se všeobecně o voscích atd., ale o konkrétních výrobcích.

Doteď jsem používal vosk Fibertec (bez silikonu, má kůži vyživovat, změkčovat, promašťovat, určený pro GTX (prý zachovává prodyšnost) atd.) na těžké 800g nubukové boty a nedokážu posoudit, zda dotyčný vosk nějak botu ucpal. Nyní budu mít nové, lehčí boty a rád bych si u nich zachoval prodyšnost a voděodolnost i pro chůzi ve sněhu. Máte pro mě nějaké doporučení?

PS: Mike: Nečetl jsem úplně všechyn Vaše rady... těch je tolik, že to ani nejde. Ale chtěl bych Vás poprosit o případný detailnější rozklad vysvětlení, proč ne vosk. Chápu, že vosky se silikonem botu ucpou. Na stranu druhou nemám dostatek znalostí, abych posoudil, zda včelí nebo karnaubský vosk zabraňují průchodnosti vodní páry (byť jsem doposut voděodolnostním vlastnostem přisuzoval lanolinu a ten by páru propouštěl měl, ne?).

Děkuji všem za konstruktivní debatu plnou obohacujích informací ;-)
still_wolf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon lis 29, 2010 9:16

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » ned led 8, 2023 20:11

Zadny detailnejsi rozbor nemam. Jen (kolektivni) zkusenost, ze vosk kuzi ucpe a udela z bot gumaky, coz je pomerne slusne poznat na zvyseni vlhkosti v bote. Napsal bych ti, ze si to muzes vyzkouset sam, ale bohuzel je to nevratny proces. Vosk uz z kuze nedostanes a jednou vosk znamena uz vzdycky vosk.

Lanolin a vosk jsou dve uplne ruzne veci, nevidim souvislost. Vosk je od vcel, lanolin od ovci. S lanolinem opatrne, sice kuzi pekne promasti, ale ve vetsim mnozstvi muze zpusobit jeji trhani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod still_wolf » ned led 8, 2023 20:59

Mike: Citace od výrobce, proč zmiňuji lanolin v souvislosti s voskem
"Fibertec Shoe Wax je přírodní vosk určený k ošetřování a vyživení kožené obuvi. Jde o unikátní kombinaci včelího a karnaubského vosku s přídavkem lanolinu."
Zdroj: http://www.fibertec.cz/stranka/Obuv

Vaše zkušenost je se všemi vosky nebo pouze se syntetickými vosky? Na jednom zahraničním fóru (asi ho už nedohledám) jsem narazil na názor, že syntetické složky opravdu ucpávají kůži narozdíl od 100% přírodních a že řada lidí označuje vosky za zlo kvůli malému rozšíření čistě přírodních vosků na trhua mezi lidmi a tedy kvůli absenci se zkušenosti právě s čistě přírodnými vosky všechny vosky hází do jednoho pytle.
still_wolf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon lis 29, 2010 9:16

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » ned led 8, 2023 21:04

OK, ale to je konkretni vyrobek, kde do vosku primichali lanolin, neni to nic obecneho.

Zkusenost lidi na foru je hlavne se SnoSealem, ktery obsahuje vceli vosk, a cistym vcelim voskem. Oboji kuzi ucpe. To s temi ciste prirodnimi vosky vypada spis na nejaky ezonesmysl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod still_wolf » ned led 8, 2023 22:24

SnoSeale se sám označuje jako čistý včelý vosk, avšak nikde jsem nenašel ekologické označení nebo chlubení že je opravdu čistý nebo bez syntetických látek (pouze vyloučili silikon, který rozhodně není jediný) a to mi popravdě řečeno přijde v dnešní době hodně zvláštní. Nechci tím úplně razit teorii, že vosky jsou správné, samotnému mi jde z toho hlava kolem... Jen si nemyslím, že by to byl čistý vosk.

Mohl bych se Vás ještě zeptat, co si myslíte o příspěvku, viz níže? Jedná se mi spíš o to, zda nepoužívat přírodní vosk za studena v zimě a v létě třeba pouze jen impregnaci ve spreji (např. Cherry Blossom Ultra Repel)? Přiznám se, že fluorokarbon mi úplně nevoní...
vici píše:...Rozdíl je v impregnaci:
Limmer: Fluorokarbon, silikon.
FV: včelí vosk, karnaubský vosk, borovicová pryskyřice (ta pryskyřice hodně ovlivní vosk, je trvale měkký a mnohem lépe drží na kůži. Díky ni je impregnace trvalejší)...
Zase rozdíl je tu a velký:
Limmer - kartáčkem a v gumových rukavicích, fluorokarbon je svinstvo, které když se dostane do těla (přes pleť, mám ho už v těle asi půl kila :-(, nejde ven a zůstává v něm. Klidně větší vrstva, po 10 min setřít, co na kůži zbyde.
FV - klidně mazat holým prstem. ideálně co nejméně krému na co největší plochu, cokoli navíc je zbytečné. teplo prstů krém trochu rozpustí, tuky a jdou do kůže, impregnace zůstane na povrchu. Chrání kůži a zabraňuje vyplavování tuků z kůže.

U obou krému je impregnace druhotná, na šlapání v jemném dešti stačí, ale pokud se člověk chce brodit celé dny v mokrém sněhu, blátě, mokré trávě. Tak na to krémy nestačí.
Na to už jsou speciální krémy jako SnoSeal, FV 100% impregnace. Krémy skvělé impregnují, ale kůži nezměkčí, spíše naopak, vysušuje, zalepí, sníží prodyšnost, zvýší tepelnou vodivost, zvýší váhu....vše má své pro a proti. Je třeba zvážit, co je a není důležité.
Osobně používám na všechny boty FV Krém na kožené boty. Stačí mi to a pro mě je priorita životnost bot. Pokud čekám celodenní mokro, nanesu zastudena FV 100% impregnaci, ty krémy se propojí. Jakmile pominou důvody velkého mokra, mažu zase Krémem na kožené boty.
Tím že mažu pouze zastudena, impregnace se nikdy nedostane do hloubky kůže a nezalepí ji.
Samozřejmě, jde všechny krémy zatepla napustit boty. Tím se mnohonásobně zvýší účinnost, trvanlivost krémů (v dobrém i špatném). Prostě se dostane do hloubky kůže a klidně skrz až k membráně (u nanášení zastudena to nehrozí a pokud za roky přece jen tuky kůži projdou, tak stejně už membrána je zničená).
...
still_wolf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon lis 29, 2010 9:16

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon led 9, 2023 1:25

Fluorokarbon sice nevoni, ale funguje.

vici je rozumny clovek a ma v tomhle smeru dost zkusenosti, prispevek je OK. Akorat ma trochu jine priority a pouziva spis klasicke kozene nez moderni pohorky. Za mne Cherry Blossom a obcas Limmer, kdyz kuze vypada vysusene. Vosk nikdy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pon led 9, 2023 8:50

Problemem vosku a oleju neni (jen) ucpavani kuze, ale pri GTX botech i to, ze ucpavaji membranu. No a z nej uz fakt neni zadna cesta to dostat pryc. Proto by se vosky nikdy nemely na GTX boty davat zatepla, jen zastudena a to jeste v co nejmensi vrstve.

Pred nekolika lety jsme meli s vici (to je clovek, ktery dela Festovni veci) delsi debatu prave o GTX botech a on sam tehdy taky dospel k tomu, ze na GTX kozene boty je nejlepsi FCB sprej, jednou za cas impregnace.

Silikon funguje ponekud jinak nez vosky, proto neni az takovy problem - ale taky se nesmi jeho pouziti a mnozstvi prehnat. Jsou i sprejove silikonove impregnace, ktere dokonce funguji lip nez FCB, vydrzi dele (vaze se na kuzi hloubeji), ale protoze se nema davat vice nez jedno striknuti (tj. zadne opakovane strikani, jako s FCB), muze nastat situace, ze nebude bota osetrena rovnomerne, stejne tak bude odchazet nerovnomerne.

Ja osobne taky doporucuji bezne FCB sprej a jednou za cas impregnaci Limmerem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod still_wolf » pon led 9, 2023 22:02

apuka: Teď jsem trochu zmatený... Měl jsem za to, že jak vosk, tak i Limmer se musí dávat v tenké vrstvě, zastudena a víceméně vždy je nutnost odhadnout vhodnost jejich použití (tzn. cca po 1/2 roce, optimálně před zimou a když je kůže suchá - což je otázka chápání tohoto subjektivního pojmu ;) ), nedávat na GTX a že v případě příliš častého nebo většího množství aplikování jeden nebo druhý botu poškodí. A domýšlím si Vaši debatu s Vici správně, že vosk na GTX je nevhodný, protože jeho uživatel by mohl nanést moc nebo i nedopatřením nanést něco i na textilní část? Nebo jsem to pochopil špatně?
Omlouvám se za až rýpavé otázky, ale opravdu mě to zajímá ty rozdíly atd. a jelikož nejsem chemik a nedokážu si tyto věci nějak zdůvodnit chemicky, tak jdu po těch již odvozených částech :)
still_wolf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon lis 29, 2010 9:16

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon led 9, 2023 22:17

Tohle neni chemie, ale fyzika. Jsou tu lidi, co napousteji boty voskem zatepla. Protoze to jde lip a protoze se to dostane hloubeji do kuze, tudiz to ma vetsi zivotnost. Z bot to udela gumaky, ale proti vode zvenci to funguje. No a nekteri lidi holt davaji prednost gumakum za cenu toho, ze maji v botach furt vlhko vevnitr. Jako v gumakach :D

Vosk je nevhodny z vice hledisek. Jednak kuzi zneprodysni a jednak ji vysusuje, takze ma tendenci rychleji praskat. Mozna to pridavek lanolinu vyresi, to nevim. Pripadne poskozeni membrany bych videl jako malo podstatny problem, ty predchozi jsou horsi. Ona je stejne v celokozenych pohorkach v podstate k nicemu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » úte led 10, 2023 14:28

Asi jak psal mike o vosku. Je docela zajimave, ze se pouzivaji voskove vyrobky na "zvlacneni" kuze a jako ochrana proti jeho vysuseni, kdyz ten vosk sam o sebe opravdu zpusobi vnitrni vysuseni kuze. Samozrejme, pri vsem myslim na vcelim vosku, ktery je nejvice pouzivany, nektere jine mohou ucinkovat trochu odlisne. Navic ve spolupraci s jinymi latkami. Nevim jestli idealni je "smichat" vcely vosk s lanolinem, podle mne toto taky nebude uplne vhodne, je tam treba trochu vice veci. Lanolin samotny zvlacnuje kuzi - kdyz jej ale pouzijes vice nebo casteji nez treba, tak zpusobuje, ze se kuze uplne "rozvlacni" a ztrati sve prirozene vlastnosti, proste stane se z nej "hadr".

Ze vosk ucpe GTX je dano hlavne tim, ze jak se dostane do struktury, mezi vlakna kuze, tak pohybem se cast z nej posouva - kdyz smerem ven, tak se vydroli, kdyz smerem dovnitr, tak vlastne taky, jenze skoci na membrane a ucpe ji.

Vosk ma jeste jednu neprijemnou vlastnost - kdyz nim osetris boty, tak potom uz muzes mit problem do kuze dostat jine prostredky, at uz ve spreji nebo tekute nebo "pastovite/kremovite". Pokud to neni latka, ktera se s voskem "smicha" nebo jej rozpusti, tak vosk brani proniknuti dovnitr.

Posledni neprijemnu dusledek pouzivani vosku je, kdyz mas lepene podrazky a hlavne obsazku, ze pri vymene uz nova nebude tak dobre drzet, vosk bude branit lepidlu se poradne propojit s kuzi. Toto pociti hlavne ti, co boty pouzivaji casto a ochodi nekolik podrazek kym odejde kozeny svrsek (napr. mike).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » úte led 10, 2023 16:39

Menim jednou. Po oslapani druhe podrazky uz kuze v dobrem stavu neni. Nevim, jestli je tohle realny problem, kuze se da lokalne odmastit a lehce obrousit, pak by na ni lepidlo drzet melo. Prvni par Alasek, ktery jsem voskovanim znicil, mi v Restday dorazili vymenou podrazky. Udelanou blbe, ale s lepenim problem nebyl.

Spis bych se bal, ze po navoskovani kuze popraska driv, nez na vymenu podrazky dojde. I v tom mem pripade uz byla hodne nacata a praskla skrz dlouho pred oslapanim druhe podrazky. Tenkrat jsem jeste nemel zkusenosti, dneska bych boty v tomhle stavu vyhodil a na vymenu podrazky je neposilal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » úte led 10, 2023 21:39

mike píše:Nevim, jestli je tohle realny problem, kuze se da lokalne odmastit a lehce obrousit, pak by na ni lepidlo drzet melo.
U Restday a i u nekterych vyrobcu Te na toto primo upozorni, napr. Restday nekdy i odmitne udelat vymenu obsazky prave kvuli tomuto. Muzes kuzi odmastit, obrousit (to se pri vymene dela tak ci onak), ale ten vosk, jak se bude drat ven, dela problemy. Da se skoro rict, ze vytlaci i lepidlo.

Mimochodem, castecne je problem i kdyz mas kuzi osetrenou FCB sprejem kratce pred vymenou nebo prilis casto. Taky na tom lepidlo tak dobre nedrzi (a proto se odmastuje a obrusuje kuze pred kazdou vymenou, jen kdyz jsou sikovni, tak to odbrouseni neni videt, je presne po hranu obsazky). Manzelcine reklamovane boty, skoro nove a nikdy ani nestrikane taky prisly od Meindlu takto "osetrene".

Jo muze se stat, ze se Ti - hlavne v ohebu - kuze na botach praskne drive.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod still_wolf » čtv úno 2, 2023 21:35

Apuka a Mike: Omlouvám se za zpoždění, trochu jsem teď nestíhal. Chtěl bych Vám poděkovat za trpělivost a investovaný čas :-) Koupil jsem Cherry Bloosom a zatím jedu na tom.

Pro info... Rozhodně boty jsem objednal, i když jsou rok po výrobě, tak mi přišli... na dotek hladké a nevím, zda bych to označil mastnými, ale prst po nich hladce klouzal jako po lidské kůži :-) Jen z hecu jsem ještě poslal Garmont dotaz ohledně Limmeru. Zatím je jeich odpověď, že to poslali na technologické oddělení - Limmer neznají. Ale prý, dokud to neprozkoumají, tak jejich vyjádření je pouze sprej. Žádné krémy na jakékoliv bázi - prý by to mohlo rozložit ten sajrajt, kterým napouští kůži.

Mockrát Vám děkuji :-)
still_wolf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon lis 29, 2010 9:16

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát úno 3, 2023 1:29

NZ :) Dej sem pak, co ti odpovi, muze to byt zajimave. Jestli je kuze uz necim napustena, tak by ti ten sprej mohl stacit. Moje nove Alasky, co mam od podzimu, taky jeste Limmer nevidely a jsou docela v pohode. V mokru se na nich delaji mapy, ale jsou jen na povrchu a rychle schnou. Na nove jsem vystrikal cele baleni Cherry Blossom. Za ten jsem po vsech tech eko-hruza-verzich velmi rad.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pát úno 3, 2023 10:27

Tak drtiva vetsina vyrobcu pohorek pouziva kuzi nejak uz preparovanou - "napustenou". Pouziva se - teda o cem ja vim - vosk, tuk, olej nebo silikon.

Napriklad Meindl pise o voskovane kuzi, Hanwag pouziva ruzne - primo pise, ze u Alasek v barve Erde/Brown pouziva Terracare kuzi, ktera je (cca.) "vyrabena se specialnimi hydrofobnimi mazivy, které odpuzují vodu a necistoty". A kuze Perwanger se osetruje silikonem (v nejake forme).

Ale bacha najednu vec - jak tady vetsina z nas nema rada vosk (ale take primo tuk nebo olej) na natirani bot, tak ten proces osetreni v kozeluzne je uplne jiny. Tam se tyto prostredky zavadeji do kuze pri hodne vysokem tlaku, tj. je vice-mene "protlaci" a tim nezustava vrstva nekde na povrchu, ktera volne vzlina smerem dovnitr (nebo u vosku se casem vydroli smerem ven), ale rovnomerne se v malem mnozstvi dostane primo do struktury kuze.

Je pravda, ze vzajemna kombinace techto prostredku (natlakovane vevnitr a namazae/nastrikane zvnejsku) nemusi vzdy dobre spolupracovat, mozna se nekdy muze az bit. Z tohoto hlediska je asi nejvhodnejsi prave sprej bez tuku, oleju, vosku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod h0nzis » ned kvě 21, 2023 13:34

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jak se starat o lehčí turistické boty? Konkrétně mám vysoké boty vyrobené z kombinace nubuku a textilu (už se neprodávají, ale odpovídají zhruba modelu Lowa Renegade - https://www.lowashop.cz/panske-boty-lowa-renegade-ii-gtx-mid-dark-brown-uk-11) a nízké trekovky ze semišové kůže (konkrétně Scarpa Mojito - https://www.scarpa.cz/boty/mojito-almond-caramel-blue-grass/).

Jako kondicionér je zde často doporučován Limmer, ale hodí se i na tyto lehčí boty, zejména potom na semišovou kůži? Nebo mám použít něco jiného?

Jako impregnaci jsem v minulých letech používal zde doporučovaný sprej Cherry Blossom Ultra Repel, ale vypadá to, že už se neprodává. Přímo na jejich stránkách už je jenom nějaká Eko verze - https://cherryblossom.co.uk/products/eco-ultra-repel, ale ta se do ČR zřejmě nedováží. Ví někdo o dobré náhradě?

Díky moc!
h0nzis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned kvě 21, 2023 13:16

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Etheric » ned kvě 21, 2023 14:03

Že se Cherry Blossom neprodává? To by bylo špatný... Mám doma ještě 4 celý balení, tak po tom zapátrám a kdyžtak přikoupim, ale stejně to problém neřeší, jen oddálí. Za tuto impregnaci moc není adekvátní náhrada, vše ostatní vydrží násobně méně..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » ned kvě 21, 2023 16:21

@eth: To seš NATOm o jeden líp, já mám v zásobě "enem" tři. Až je spotřebuju, tak holt impregnovat botky nebudu, (tady Ti budu oponovat) stejně ta impregnace v mokré trowě funguje jen pár minut, pak už jsou i čerstvě impregnované botky zvenku ducrch mokré.
h0nzis píše:Jako kondicionér je zde často doporučován Limmer

Limmer IMHO není kondicioner.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon kvě 22, 2023 12:14

h0nzis píše:Jako impregnaci jsem v minulých letech používal zde doporučovaný sprej Cherry Blossom Ultra Repel, ale vypadá to, že už se neprodává.

Doprdele! :evil: A jsme tam, kde jsme byli pred lety, nez se objevilo tohle ](*,) Kdyby aspon upozornili zavcas...

pavproch píše: Až je spotřebuju, tak holt impregnovat botky nebudu, (tady Ti budu oponovat) stejně ta impregnace v mokré trowě funguje jen pár minut, pak už jsou i čerstvě impregnované botky zvenku ducrch mokré.

Jestli je realne nepotrebujes, jakoze na nizke boty je to opravdu zbytecne, tak je od tebe koupim. Vsechny. Cenu si rekni, postovne platim. Kdyz tak SZ, diky.

BTW, na tenisky ted maji tohle: https://www.hudy.cz/sneaker-shield-200-ml, kdo to vyzkousi?

pavproch píše:Limmer IMHO není kondicioner.

Neni to jen kondicioner, ale je to hlavne kondicioner. Kuzi zmekci slusne, ale jako impregnace sam o sobe nestaci. Proto ho pouzivam jako kondicioner a pak prestriknu vyse zminenym sprejem. Pohorky, samozrejme.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » pon kvě 22, 2023 12:15

Neprodám, sem ráth, že mám.
Já sito uvědomil neska při vycházce do prce, že sem naspal blbost - ano, Limmer je (i) kondicioner.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon kvě 22, 2023 12:19

A nechces vymenit za ten novy teniskovy? ;-)

OK, nabidka plati vseobecne. Kdo ma zasobu a je ochoten z ni neco prodat, tak nabidnete, cena muze byt klidne vyssi, nez puvodni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Boty