jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Michal82 » úte říj 30, 2018 13:39

fps - v tom mas pravdu - často tam píší ze nesmí jít o čistý vosk ale pastu na bázi vosku prave s přídavky výživy. A je fakt ze většina za studena.

No Meindl Sil-Proof to sem se tam taky dočetl zajímavé info co dává smysl.

Vlastně by se měl používat jen na Perfekty. Je to z toho důvodu ze Perfekty mají kůži Sil-Juchten tedy zpracovanou s použitím silikonu a je tedy logické ze se tím pak má mazat.

Zato Super Perfekt má kůži zpracovanou tradičně se zachováním přírodních tuků a tedy potom by se měli mazat opět přírodními prostředky třeba prave pastou s výživou a voskem.

Tedy ne Sil-Proofem který je vlastně vyroben z ropy.

Smysl mi to dává ale ještě pozjistuji.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod fps » úte říj 30, 2018 14:24

ale u klasik jsou hlavní problém nitě, a dírky na ně, přes ně se dostane voda dovnitř boty rychleji než přes kůži, řeší seto zalitím švů teplým včelím voskem, nebo třeba zalepením chemoprénem
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Michal82 » úte říj 30, 2018 14:58

fps - jasný ale nemyslím to teď z důvodu propustnosti vody ale z důvodu co je pro kůži lepší a vypadá to ze Sil-Proof na kůži na Super Perfektech vhodný není. Vhodný je na kůži na Perfektech která je silikonizovana při zpracování.

Siti si klidně zaleju - někde sem četl i o pryskyřici.

Voda mi přes voskovanou kůži neprojde.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod fps » úte říj 30, 2018 15:18

Michal82 píše:Voda mi přes voskovanou kůži neprojde.

tak o tomto se dá polemizovat, záleží totiž na tom co s tím voskem uděláš, jak jsem psal k jiné věci "záleží na tom jak vosk na kůži nanášíš, když za studena, vosk zůstane na povrchu, vosk se časem ošoupe", po dni chození v trávě nebo ve sněhu je vosk pryč, a kůže pak stejně nacucá vodu, "jak naneseš vosk na kůži za tepla, zatavíš vosk fénem do hloubky", tak tímto způsobem ošetřená kůže vydrží odolávat vodě nejdéle, několik dní chození v trávě nebo ve sněhu, ale pak kůže stejně nacucá vodu, takto ošetřená kůže přijde o svojí prodyšnost, a taky není schopná přijímat dostatečné množství kondicionéru, takže časem popraská, je to něco za něco
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Michal82 » úte říj 30, 2018 17:05

fps - teď mám navoskováno za tepla - po 3 měsících od posledního voskovani mi kůže vodu nesaje a na povrchu se tvoří kuličky.

O prodysnosti spekulovat nebudu jelikož pokud má bota gtx potí se mi v ni noha ať je bota voskovaná nebo jen impregnovana sprejem či vůbec nic.

Zda popraska - jiste popraska - každej nubuk mi prasknul ať byl osetren jakkoliv takže to zda mi praskne kvůli vosku nebo kvůli nekvalitní kůži či o kolik to ten vosk urychlil je závěr který bez dlouhodobých testu na mnoha kusech stejně nosene obuvi těžko mohu objektivně učinit. Jak sem psal nejlépe by se to posoudilo na několika párech bot kde by jedna byla voskovaná a druhá sprejovana.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » úte říj 30, 2018 18:14

Michal82 píše:Oni mohli prasknout proto, že ten nubuk byl min kvalitní - mohl byt tenčí v místě prasknutí, mohl byt nějak jinak vadný a třeba jinak zpracovany.

Byly to me prvni Alasky z roku myslim 2005, kdy podle nekterych (nebudu apuku jmenovat ;-)) pouzival Hanwag mnohem kvalitnejsi kuzi, nez dnes. Coz je samozrejme blbost, ale ta kuze zadnou vadu nemela, na rozdil od nekterych dalsich paru kupovanych pozdeji. Na tech vadnych taky praskla, ale jen v miste vady na jedne bote. Po voskovani popraskaly obe a navic o rychleji, nez ta opravdu vadna kuze, kde vada byla poznat uz po prvni ture.

Michal82 píše:Proste x lidi a jednu impregnovat sprejem druhou voskovat.

Do takoveho testu bych nesel. Teda, kdyby mi nekdo zaplatil sedmimistnou castku, tak mozna jo ;-) Vis proc? Protoze vosk by zhorsil vlastnosti jedne boty natolik, ze by to byl strasny opruz. Jedna noha v pohode a druha furt v mokru. To je pro mne hlavni minus vosku, zasadni zhorseni komfortu, snizena zivotnost je druhotna. A to zhorseni jsem si vyzkousel, jelikoz jsem vosk nepouzil uplne od zacatku a ta zmena mne fakt prekvapila. Velmi nemile.

Michal82 píše:Já to teď patlal SS za tepla - tedy dle vás to nejhorší co jde - a po roce je pořad ok. Sice má vrásky na ohybu tak to sleduji, jenže to měli každé moje boty tak nic jiného nepozoruji.

Znovu. "Po roce" nerika vubec nic. Za rok muzes ujit 10 km nebo 5000 km. Mne ty Alasky taky za rok nepraskly, trvalo to asi dva roky a 3000 km. Zacne to drobnyma prasklinama, ne vraskama, ktere se postupne rozsiruji a v tom okamziku uz kuzi nic nepomuze. Videl jsem takovych bot vic. Vsechny napustene voskem za tepla.

Jak pise fps, namazani voskem za studena tolik nevadi, kremy, ktere obsahuji i nejake kondicionery nebo kremy, kde je vosku malo, taky nemusi. Napusteni SnoSealem za tepla je nejlepsi z hlediska impregnace a jeji vydrze, to klidne staci i jednou za rok, ale udela z bot gumaky a snizi zivotnost. Neco za neco.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Michal82 » pát lis 9, 2018 19:22

Tak tohle video by někteří nemuseli přežít, tak varuji předem ,,jen pro silné povahy” ale je to super a víceméně jsem to dříve dělal stejně a pánovi to taky funguje tak proč ne ;)

https://youtu.be/3vf9TR2i-_0
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát lis 9, 2018 22:41

Mas pravdu, ctvrthodinove video o osetrovani bot bych neprezil, ani to nebudu zkouset ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Michal82 » sob lis 10, 2018 7:38

Mike - to o hodně přijdeš.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod fps » sob lis 10, 2018 14:09

dobré video, tady máš taky ňáké https://youtu.be/BNp1N4bu1wQ
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Michal82 » sob lis 10, 2018 14:32

fps - ji to znám ,,krakena” sleduji spolu s jinými.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod sobb » pát led 11, 2019 23:50

apuka píše:... by mel trochu zacit verit te Perwanger kuzi.
Jen tak mimochodem, jak se taková Perwanger kůže vlastně pozná? Začínám mít podezření, že na mých "lyžácích" od Rossignolu fakt ta Perwanger je ... :((
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » sob led 12, 2019 0:17

Zeptas se vyrobce ;-) Vubec bych se tomu nedivil, vypada celkem solidne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod sobb » sob led 12, 2019 0:24

Nepodařilo se mi už kdysi po koupi sehnat kontakt. A dopis jim fakt posílat nebudu :wink: Kdybychom jeli někdy kolem, tak se stavím na kus řeči, ale letos na podzim jsme opět až do Francie nedojeli, moc zdržení a zajímavejch kopců cestou a pak už bylo pozdě.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » sob led 12, 2019 0:30

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod sobb » sob led 12, 2019 0:38

Spíš něco uniká mně :D Hledala jsem kontakt tehdy po koupi bot, a to i přes CZ distributora, který nebyl příliš ochotný. Toto ještě neexistovalo. Dík, zkusím. Jestli tedy budou reagovat na EN, jazykem jejich kmene bohužel nevládnu :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » sob led 12, 2019 0:42

Google Translate ;-) Sice je to blbe, ale kdyz mi Taliani na maily v anglictine neodpovidali, tak jsem to zkusil a ejhle, najednou to slo :D (jsem tam vzdycky psal, ze je to timhle prelozene, abych nevypadal jako uplny negramot ;-))

Zacal bych ale normalne v EN.

edit: jo a ten preklad vzdycky z EN, z cestiny se to stejne preklada pres EN a to uz nemusi dobre dopadnout, ticha posta ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod sobb » sob led 12, 2019 0:49

Jo, je to blbé, a preferuju EN, zas tak moc mě to netrápí, jen zajímá, tak jsem se optala místních znalců :)
Máš pravdu, že je nutný překládat z EN, jsem si už kdysi povšimla :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod krtenek » čtv bře 7, 2019 20:57

Tak jsem si koupil nový sakra drahý boty (Meindl Island). Protože bych s nima rád dožil, přemejšlim jak je ošetřovat a impregnovat. Na stávající dlouho používám SnoSeal a nějaký ty krémy od Grangers a Meindl.
Teďka to chci dělat co nejlépe, rád bych se vyhnul riziku popraskání kůže po aplikaci vosku.
Takže co použít?
https://www.prosportshop.cz/revivex-car ... 00101.aspx
https://grangers.co.uk/collections/prot ... onditioner
https://grangers.co.uk/collections/prot ... oofing-wax
Uživatelský avatar
krtenek
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: čtv dub 6, 2006 12:44

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod krtenek » čtv bře 7, 2019 22:54

Jak čtu ty internety, tak mě napadlo mazat boty na začátku jen kondicionérem, posléze, až nebude kůže odolávat vodě, i impregnací. Líbí se mi tahle přírodní cesta:
https://shop.festovni-veci.cz/cs/kremy- ... -usen.html
https://shop.festovni-veci.cz/cs/kremy- ... obsah-100g
Uživatelský avatar
krtenek
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: čtv dub 6, 2006 12:44

jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Michal82 » čtv bře 7, 2019 23:54

Tak se asi poraď s Tomášem, ten jeho 100% kondicioner je urcenej primárně na silnou plnou kůži, tedy ne na nubuk.
Myslím ze tam doporučuje jen opravdu slabouckou vrstvicku nebo spis ten druhy přípravek co obsahuje trochu vosku.

Ten jeho 100% kondicioner mám - krasne voní.
Já ho dávám extra vrstvy aby se ho vcuclo co nejvíc ale mám od Meindlu úplně jiné boty.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát bře 8, 2019 0:03

@krtenek: zkus si procist tohle vlakno par stranek od konce, fungujici recept tu najdes. Tva idea je v zasade spravne, jen to chce pouzit i spravne prostredky (treba Limmer + Cherry Blossom) a taky spravnym zpusobem.

Ty Grangers pasty rovnou vyrad, to je akorat na zniceni kuze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod krtenek » pát bře 8, 2019 5:49

Limmer tu nedopadl úplně dobře, takže to nebudu riskovat.
Třešní je myšleno toto? https://cherryblossom.co.uk/products/dubbin-premium
Nějaké fungující recepty by tu mohly být vypíchnuté, si myslim.
Uživatelský avatar
krtenek
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: čtv dub 6, 2006 12:44

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pát bře 8, 2019 6:20

Limmer nedopadl dobre? Kde? Leda u pp a tam to byl zrejme nasledek nejake pporuchy :twisted:

Ne. To je tak tezke pouzit funkci Hledat? :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Michal82 » pát bře 8, 2019 7:14

Pokud chceš něco opravdu přírodního jak si psal, tak asi leda ty Tomasovo výrobky a nebo v jezdeckých potřebách na sedla.

Tyhle směsi dělané ve velkém totiž jsou michane ze syntetických a minerálních olejů jak Limer tak ty třešně, dokonce i Tierowa což je asi nejlepší komerční řešení co ti doporučí na německých fórech.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Michal82 » pát bře 8, 2019 7:20

Jinak nutno říci, že z Němců to aspoň nemusíš tahat, sice ti neuvedou přesný procenta ale obsah ti sdělí:

Tierowa enthält folgende Inhaltsstoffe:

Distel-, Oliven-, Sonnenblumen-und Leinöl z.T.gehärtet
Synthetisches Öl und Mineralöl in verschiedenen Viskositäten
Woll-, Bienen-, Mineral-, Palm- und Zuckerrohrwachs
Lösemittel: Testbenzin

Je nach Marktlage können Zutaten weggelassen oder durch andere ersetzt werden.

Mit freundlichen Grüssen

R. Mayer GmbH
Tanja Mayer
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pát bře 8, 2019 8:58

@krtenek: Taky TI poradim pouzit funkci hledat. Najdes dokonce i prispevky primo od Tomase (Festovniveci.cz). kde jsme resili (to jsem mu pripomenul prave ja), ze jeho kremy jsou urcene na ciste kozene boty, na Goretexove vhodne nejsou. TOmas (na rozdil od nevericich TOmasu na OF) vi (ma to vyzkousene osobne), ze ten kondicioner - i tenka vrstva - se casem dostane i pres napr. 4mm silnou kuzi a tam potom muze poskodit membranu. Takze pokud chces, abys mel kozene Islandy s protekajici membranou, tak ty jeho veci klidne pouzij. Kdyz ale chces s funkcni, tak bys (i dle doporuceni primo Meindlu) na veskere veci s jakymkoliv olejem a tuky zapomenout. (Druhou veci je, ze Meindl na jednom miste doporucuje toto, na druhem pouzivat jeho vlastni krem, ktery je tech oleju plny nebo svuj vosk, ktery zase kuzi vysusuje :twisted: ](*,).)

Uz jsem tady psal, manzelcine Islandy osetruji prave jemnym natrenim Limmerem za studena. Momentalne je asi 3 mesice natreny jen tim, az zacne kuze nasakovat vlhkost, tak nastrikam sprejem (ja pouzivam Tarrago Nano Oil Protector, po kombinaci Limmer+skoro hned Tresnovy kvet+nove Meindl Island se na boty neskutecne silne zacal lepit - a to doslova - prach, ktery sel z nich dole pouze poradnym mokrym vydrhnutim, skoncilo to az po par mesicich pouzivani/mokreho drhnuti).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Michal82 » pát bře 8, 2019 9:16

Vosk SportWax od Meindlu obsahuje také olej:


The Meindl Sportwax contains natural wax and mineral oil.
Kind Regards

Ramona

Ramona Ehrenlechner
Verkauf

E-Mail: Ramona.Ehrenlechner@meindl.de

Tel. +49(0)8685-7709-0
Fax +49(0)8685-7478

Lukas Meindl GmbH & Co.KG
Lukas-Meindl-Str. 5-9
83417 Kirchanschöring / Germany
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Michal82 » pát bře 8, 2019 9:21

Nutno ještě dodat, že membrána v botech časem stejně popraská, takže časem stejně nějaký vosk budeš muset používat.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pát bře 8, 2019 10:33

Myslis, ze proto manzelcine obe HW Alasky po 7-8 letech jeste vodu nepropoustely (i kdyz kuze ji nasakala jedna radost), i kdyz jedny pouzivala o dost dele nez rok tak, ze mely centimetrovou diru skrz kuzi i penu az na membranu (takto pouzivane skoro dve zimni sezony, kdyz jeste snehu byvalo hodne. Ze proto synove Asolo Powermaticy ji dodnes nepropousti (ale intenzivne pouzivane byly +-6 let)? Ze proto moje Asolo Granite zacaly propoustet, az kdyz jsem po 5-6-ti letech "rozedrel podsivku (s GTX - kvuli rozedrenemu namahaneho svu drziciho dve casti boty z vnejska, kdy se to jednoduse namahanim roztrhlo - drzela to jen ta membranova podsivka) kousek nad patou - a pod touto hranici nepropousteji stale?
Vsechny ty boty mely za sebou mnoho let pouzivani v nejruznejsich meteorolickych i terennich podminkach, v lete v zime, v suchu, v desti, ve snehu. vetsinou VHT (i ledovce), kilometrazne vetsina z nich odhadem min. 2-2500km, do sedreni podrazky, Powermaticy i vymenenou, ale mekci podrazku.
Vlastne zatim pouze mne se povedlo na tech Granitech roztrhnout GTX podsivku, jinak se boty nevyradily nikdy kvuli nefunkcnimu GTX.
Jo, problem byl v botech La Sportiva, ale to i v novych, ale tam protekalo mistem, kde GTX neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Boty