Jaké trekové boty?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » pon srp 26, 2019 21:52

Mike - ono je hlavně rozdíl v tom ze někdo nechodi po chatkách kde by si ty boty vůbec mohl vysouset jako ty.

A pokud vím ty jsi žádné full grain boty nenosil takže já tu narozdíl od tebe nepíšu co nosil a psal někdo kdysi ale co jsem nosil a vyzkoušel já sám.

Buď máš vlastní zkušenost nebo se zdrž komentářů.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod sobb » pon srp 26, 2019 22:01

Což o to, boty s hadrovým vnitřkem překvapivě částečně uschnou i v apsidě stanu. Teda pokud zrovna nefučí čelní vítr a trochu do apsidy neprší :mrgreen: Nebo pokud člověku neteče stan a položené boty se jak na potvoru nenachází v nejnižším bodě #-o :mrgreen:

Jaká teda vlastně má být výhoda bot s celokoženým vnitřkem? Teda krom toho, že schnou příšerně dlouho a děsně studí?
Toitu te whenua – Leave the land undisturbed
sobb
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod mike » pon srp 26, 2019 22:49

Michal82 píše:A pokud vím ty jsi žádné full grain boty nenosil takže já tu narozdíl od tebe nepíšu co nosil a psal někdo kdysi ale co jsem nosil a vyzkoušel já sám.

Rec nebyla o tvych snobarnach, ale o latkovem versus kozenem futru. A tam zkusenost mam. Mozna i ten full grain, co ja vim, co jsem mel za sociku za pohorky? Nubuk to nebyl.

No a taky, jak uz jsem psal, mam nachozeny velke tisice km v botach, kde je zevnitr oboji, latka i kuze. Takze je to pekne za stejnych podminek a obvykly stav je, ze latka sucha a kuze vlhka az mokra. Spatny kdyz je latka vlhka a kuze promocena.

Michal82 píše:Mike - ono je hlavně rozdíl v tom ze někdo nechodi po chatkách kde by si ty boty vůbec mohl vysouset jako ty.

:roll: vyhody rychlejsiho schnuti se samozrejme projevi i bez chat. Chodim tak i tak, bez chat vic.
mike
Moderátor
Moderátor

Jaké trekové boty?

Příspěvekod Michal82 » úte srp 27, 2019 5:42

Vidíš a já měl jak boty kde byla uvnitř jen látka s gtx tak boty kde byla kombinace látka s gtx a kožené futro s jazykem. No a ta kůže na tom byla řádově lépe.

A pokud jde o celokozene tak tam prave futro nebylo vlhké ani ve spodní části boty kde se logicky bude držet více potu než v komínu.

Prostě asi dost záleží na tom jaká je to kůže - to jest jak je silná u Super Perfektů je to přes 3mm a bez jakékoliv impregnace vodu nepustí takže jde jen o odvod potu a jelikož je bota masivně polstrovaná zrejmne pot který se vsakne do kůže zvládá odejít.

Taky s tím bude souviset vhodná velikost a to jaké kdo použije ponožky.

Byt jsem ve všech botách používal dvoje a často ty stejne tak tohle byly jedine boty kde jsem po celodenním chození měl suché nohy.

Mimochodem stejně to má nový majitel který v botách tráví cely den - jako lesák.

Jinak výhodu v celokozenym futru vidím v životnosti - látka se časem rozedre, další výhodu vidím v daleko prijemnejsim klima pro nohu - proste noha není zaparena, no a taky ponozka po té kůži klouze při chůzi je to příjemnější než látka - aby zas někdo nepsal ze noha nemá co klouzat v bote píšu ponozka tety takový ten ,,mikropohyb” který při chůzi vždy vznikne.

Ano pokud se kůže namoci bude vysychat déle jak látka. Ale po několika dnech v mokré trávě nebo ve sněhu sem neměl promocene boty takže při rozumném zacházení to zas tak moc nehrozí - ano nubuk by nasal a boty by bylo nutné sušit.

Nevýhoda je ze byt boty které popisuji v tomto ohledu funguji skvěle tak jde o D boty a tedy se nehodí na lehké procházky po ČR.
A opět koupit celokozene boty B tak ta kůže bude úplně jiná a tím i její schopnosti vůči vodě.

Jdu makat ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod dudy » úte srp 27, 2019 6:29

Já měl celokůže pohory za 550, Popradky, Popradky duplex, LaSportiva Himalaya, Meindl Perfekt i Superperfekt, Meindl Tirol, Lowa Alpin, Hanwag Bergel, ale asi sem je nikdá neměl na noze, neb moje zkušenosti korespondují s těma lemplama, co je nikdy neměli a chodí jenom po chatách, typu mike etc...

Ale je pravda, že já nechodím měsíc v kuse 15 hodin denně mimo civilizaci s třicetikilovým batohem rychlostí 8 km/h v orkánu...
dudy
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod apuka » úte srp 27, 2019 9:15

mike píše:Mozna i ten full grain, co ja vim, co jsem mel za sociku za pohorky? Nubuk to nebyl.
I obycejne Pionyrky za 80 Kc byly z normalni nebrousene (ted by se reklo Full Grain) kuze, resp. z te lepsi strany seriznute kuze (i Full Grain pouzita na nejlepsi boty je seriznuta kuze), stejne tak Popradky a jine pohorky i kanady.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Bfinger » stř srp 28, 2019 13:51

Zdravím poprosím o názory

Asolo Elbrus vs Aku Tengu GTX

Potřebuju relativně univerzální botu na těžší treky (Alpy, Tatry mimo chodníky, Kavkaz), lehké lezení a zimní pohyb v horách. led v nich lézt neplánuju (Možná trošku kdyby to s nima nakonec šlo) obecně výš než 4 000 to nebude, v zimě níže, jsem spíše letní obyvatel hor.
Na letní lítání mám AKU tengu low a maximální spokojenost.

Rozhoduji se mezi dvěma výše uvedenýma, takže bych vás poprosil o postřehy, pročet jsem různé recenze a zdá se že Asola budou o něco tvrdší, techničtější a odolnější.
Naposledy upravil Bfinger dne stř srp 28, 2019 15:16, celkově upraveno 2
Bfinger
nováček
nováček

Příspěvekod apuka » stř srp 28, 2019 14:12

Rekl bych, ze na zimni pohyb budou malo drzet teplotu. Nejsou zateplene a maji tenky svrchni material. DO -20 s nima rozhodne nepocitej. Jinak je sice znam, AKu z videni, Elbrus jsem mel v rukou ale to nestaci na nejake hodnoceni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Bfinger » stř srp 28, 2019 14:24

apuka píše:Rekl bych, ze na zimni pohyb budou malo drzet teplotu. Nejsou zateplene a maji tenky svrchni material. DO -20 s nima rozhodne nepocitej. Jinak je sice znam, AKu z videni, Elbrus jsem mel v rukou ale to nestaci na nejake hodnoceni.

Děkuju za názor, já to v zimě moc přehánět nebudu, maximálně jednodenní věci, a do boty nacpu vlněnou ponožku
Bfinger
nováček
nováček

Příspěvekod apuka » stř srp 28, 2019 14:27

I s vlnenou ponozkou (resp. s dvema ponozkami) to nebude na celodenni vylet pod -10 (pro mnohe spise pod -5), hlavne ne mit prestavky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Bfinger » stř srp 28, 2019 14:30

apuka píše:I s vlnenou ponozkou (resp. s dvema ponozkami) to nebude na celodenni vylet pod -10 (pro mnohe spise pod -5), hlavne ne mit prestavky.

Hmm, co bys tedy doporučil v podobné kategorii
Bfinger
nováček
nováček

Příspěvekod Quido » stř srp 28, 2019 14:54

Ja mam s Aku (conero, Superalp) dobre zkusenosti, ale take s Lowa (Tibet ) nebo Dolomite (Tofana), dobre budou treba i Zamberlan (Guide, Baltoro) aj.
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde a udělá to...
Quido
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod apuka » stř srp 28, 2019 15:36

@Bfinger: to mas hodne tezke, kdyz chces jedny univerzalni, lehke boty na cely rok. Lehke bud nebudou zateplene a bude TI v nich v zime zima nebo budou zateplene a bude TI v nich v lete horko. A co bys mohl pouzit 4-sezonne, to jsou ze silnejsi kuze a ty zase nebudou lehke.
Jinak jak Asola tak i Aku boty ve vseobecnosti byvaji dobre. Mel jsem jedny i druhe (vzdy vysoke pohorky) a byl jsem s obema spokojeny.
Edit: vyhodil jsem cast, ktera mela jit jinam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Quido » stř srp 28, 2019 21:45

pise, ze tomu v zimne moc neda, tak bych tu zimu tak mocneresil... ja sel Finsko taky v normalnich nezateplenych a v pohode, shodou okolnosti to byly myslim zrovna AKU Conero :t:t
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde a udělá to...
Quido
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod apuka » čtv srp 29, 2019 7:56

Ja jsem nikdy nemel zateplene boty, vzdy jsem pouzival pohorky jako 4-sezonni. Ale byvaly z kuze alespon 2,6-2,8mm. Ty daly i -27 a zima mi byla (odspodu) jen kdyz jsem stal na miste alespon pul hodiny. Ale v mysch poslednich pohorkach Salewa Crow jsem byl pri cca -10 uz dost na hrane, musel jsem slapat, prestavky jen minutka-dve. DO vetsi zimy jsem si radeji vzal stare Asolo Granite, i kdyz mely velkou diru v GTX na pate. Na macky a sneznice ty Crow jsou pro mne tak do -5.
Elbrus ma kuzi 1,8mm a neni uplne celokozena, Tengu (myslim normalni verze, ne Lite) je latkova. Proto si myslim, ze nebude tak dobre drzet teplo.
@Bfinger: vnimani zimy je ale hodne individualni, takze nikdo z nas nedokaze rict, jak budes citit Ty. Kazdopadne kvuli vetsimu izolacnimu potencialu kuze na zimu by byly asi vhodnejsi z tech dvou Elbrusy.
Kazdopadne, vybirej ne podle fotek, ale takove, co Ti co nejlepe sedi. A hlavne pocitej s tim, ze kdybys chtel mit jine ponozky v lete a jine v zime, tak si boty zkousej s obema. Rozdil klidne udela pul cisla, nekdy i cele.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Quido » čtv srp 29, 2019 9:02

z tech dvou urcite radeji Elbrus - ale doporucuji vyzkouset vice bot, vice znacek a tim padem vice kopyt...
Lowa (a jeste kdosi) dela i vice sirek pro stejne vvelikosti, bohuzel u nas distribuce poslednich par let nakupuje jen jednu sirku - nejak to nechapu, ale je to tak
Quido
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod fps » čtv srp 29, 2019 12:09

- dle mě to chce dvoje boty, jedny tří sezonní a jedny na zimu, a chce to určitě dvoje silné ponožky, to jsem pak v nezateplených Dallapè Marmolada zvládl týden na těžko při -20°C až -30°C, ale to jsou oproti těm odkazovaným botám o dost robustnější Céčka
- do velkých mrazů to chce zateplené plasťáky (hadráky bez kůže), nezateplené plasťáky (hadráky bez kůže) zvládnou cca -10°C
- nezateplené robustní boty s kůži aspoň 3 mm + dvoje silné ponožky zvládnou cca -30°C
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Rychtar84 » stř led 8, 2020 10:10

k těm botám AKU: chci spíše na zimní výstupy /a s turistickými mačkami/, tak raději brát Conero? Poohlížel jsem se i po Tengu a Trekker a jejich verze Lite. díky za názory.
Rychtar84
nováček
nováček

Předchozí

Zpět na Boty