Jaké trekové boty?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod apuka » čtv lis 30, 2017 9:51

Quido píše:ja bych boty od salewy uz nebral
Quido, mohu se Te zeptat, proc? Jake mas s nima zkusenosti, obzvlaste po obmeneni jejich rad (2017, mozna uz 2016?), kdy udelali hodne velke zmeny a rozdil (i ve tvrdosti), napr. model Rapace, je nekdy hooodne vyrazny. Ale zmeny udelali i v oblasti kominu, kotniku.
Ja mam momentalne model Crow (resp. mel jsem pres leto, pote mi je "znarodnil" syn na 2,5 mesice) a byl jsem (a syn taky) s nimi velice spokojeny, jen je v nich pry zima v zime ve snehu. Ted je musim poslat na reklamaci na zalepeni obsazky v ohebu - to byl ale problem skoro vsech mych bot s obsazkou kolem cele boty ve velikosti 47 ](*,). Po zalepeni uz vetsinou drzi dobre.
A premyslim - prvotne pro syna, ktery momentalne nema boty - o modeli Raven (ten novy model!), ale blbe se to zkousi, prakticky se daji sehnat jen u dovozce. Takze kdyby mel nekdo zkusenosti, uvitam je.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod luckaple » čtv lis 30, 2017 20:03

Hezký večer všem, jdu si pro radu, snad nevadí že dotaz vložím do zajeté diskuse. Letos jsem začala trochu chodit po horách (tatry, julský alpy) a prozatím mi vždy stačili nízké Salomonky. Ale jelikož mě příští rok čeká i trek v Nepálu tak bych si ráda pořídila nějaké kotníkové pohorky ale vůbec se v tom nevyznám :)
Může někdo poradit abych nekoupila zajíce v pytli? Po jaké značce jít když chci zatím investovat do 3000?
Díky.
luckaple
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned lis 12, 2017 19:50

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod johny_r » pát pro 1, 2017 8:28

luckaple: Nejsem žádný velký expert a možná tu někdo bude jiného názoru, ale problém vidím v ceně. Stačí se podívat do velkých outdoorových obchodů a zjistíš, že vysoké trekovky do 3000 v nabídce buď vůbec nemají nebo se výběr omezuje na pár základních modelů od značek, které (aspoň mně) nic neříkají. Předpokládám, že něco ke koupi v této ceně bude v klasických sportovních supermarketech, ale pokud nebudeš mít kliku a nenarazíš na dobrou značku za supermarketovou cenu (stává se to), tak do Nepálu bych to asi neriskoval. Vysoké boty od zavedených značek začínají někde kolem 4000 Kč a to jsou základní modely - tedy obvyklně nějaké měkčí boty pro lehký treking. Osobně bych si na trek v Nepálu určitě pořídil nějaké pevnější boty, kterým nebude vadit nějaký ten kámen a které budou držet na kamenitém povrchu. Do Nepálu člověk nejezdí každý den a nevím, jestli má při ceně cesty smysl ušetřit 1-2000 na botách.
Pokud jde o značky, tak já bych vybíral třeba z těchto: Asolo, Garmont, Salewa, Hanwag, La Sportiva, Zamberlan, Lowa, Scarpa, Meindl. Osobní zkušenost mám s Garmonty, Salewami a Scarpami, vždy naprostá spokojenost. Nepochybuji, že zkušenější kolegové poradí ještě něco.
johny_r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon črc 9, 2007 13:26
Bydliště: Praha

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod apuka » pát pro 1, 2017 8:58

Jo, pokud chces za slusnou cenu, musis navstivit nejakou outletovou prodejnu, ale spise v zahranici (AT/DE), tam casto najdes ve slevach 50+% i hodne dobrou obuv. Nebo pockat a po Vanocich/Novem roku se zacat koukat po vyprodejich jak u nas tak i v EU eshopech.

Nejdrive vsak by sis mela zajit nekde vyskouset par bot ruzne tvrdosti, abys zjistila, co Ti bude vyhovovat, protoze nejsi zvykla na zadnou tvrdsi botu. A taky kvuli tomu, abys zjistila trochu prehled, ktera bota Ti sedi - abys nekupovala zajice v pytli, bota musi sedet, to je prvni a nejzakladnejsi poucka. Necekat na to, ze si neco objednam, kdyz mi nesedi, tak si po case noha a bota vzajemne sedne - to si potom rikas o velky pruser.

Jinak mas na cteni cele vlakno, rad je tady dost - ale rozhodnout se stejne musis sama.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod wawrik » pát pro 1, 2017 9:16

Bežné treky v Nepále sa bez problémov dajú absolvovať v tých bežeckých topánkach, najmä, keď je na ne človek zvyknutý. Prípadne v ich kotníkových variantoch. Nosí ich tam 70 % turistov.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod apuka » pát pro 1, 2017 9:25

Ja jsem v Nepalu nikdy nebyl, takze toto hodnotit nemohu, ale (soudic podle prispevku jinych, hlavne wawrika v jinych vlaknech) by asi nebylo od veci, kam tam chces jit a hlavne kdy. Bo nejvetsi problem by s tema nizkymi botama asi mohl byt, kdybys prechazel nejake misto, rekneme v 5000m a bylo by tam hafo snehu.
Jinak bych na wawrikove rady v tomto pripade urcite dal - byl v tech oblastech hodnekrat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod luckaple » ned pro 3, 2017 19:33

Všem děkuji za odpovědi. Nepál je v plánu v dubnu nebo až na podzim takže nějaké sněhové závěje snad nebudou :) O tom, že tam chodějí i v teniskách vím, ale radši koupím nějaké pohorky - budou se hodit nejen na tenhle trek.
Určitě to nechám až po vánocích a mrknu jestli budou výprodeje, každopádně dám na vaše zkušenosti a budu se soustředit na značky, které tu jsou vypsané.
luckaple
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned lis 12, 2017 19:50

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod Quido » ned pro 3, 2017 22:59

apuka píše:
Quido píše:ja bych boty od salewy uz nebral
Quido, mohu se Te zeptat, proc?....


byvaly doby, kdy jsem mel temer 2/3 vybaveni od salewy, to uz je ale pryc, nicmene v r. 2014-15 jsem zkusil dvoje jejich nove boty (Trainer MID GTX a BISON) - Bisona jsem 2x reklamoval a u Traineru mne nehorazne drela pata, jako jeste nikdy u zadnych bot, takze jsem je musel se ztratou prodat temer nove... jiste, muze to byt individualni, ale proste ja uz potrebu zkouset salewa boty nemam a neverim, ze se neco zasadne zlepsilo v novych radach...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod apuka » pon pro 4, 2017 9:11

Aha, diky za odpoved, takto je pochopitelne.
Nova rada velice o nekterych bot zretelne zmenila podesve na uplne jine a rekl bych ze hodne u ni zmenili tvrdost u jednotlivych modelu, napr. u Rapace je ted o rad tvrdsi. Taky zmenili svrsek - zadni cast bot je vetsinou z mekciho materialu a boty vubec umoznuji lepsi pohyb kotniku, coz je pro nekoho +, pro jineho -.
Rozhodne ted maji svoji "blister free" politiku, kde zarucuji, ze Te nebude bota nikde tlacit - a kdyby jo, mel bys mit moznost ji vratit a dostat zpatky penize - coz by se Ti asi hodilo u tech MTN.
Doufam, ze reklamovat moc nebude treba, i kdyz zrovna ted mam svoje Crow na oprave, potrebuji prilepit obsazku v ohebu - to se mi ale bezne stava u podobnych bot vsech znacek.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod wawrik » pon pro 4, 2017 9:17

luckaple píše:Všem děkuji za odpovědi. Nepál je v plánu v dubnu nebo až na podzim takže nějaké sněhové závěje snad nebudou :) O tom, že tam chodějí i v teniskách vím, ale radši koupím nějaké pohorky - budou se hodit nejen na tenhle trek.
V závislosti od toho, kam ideš, bude aspoň trochu snehu v apríli a aj po monzúne v septembri-októbri. 3000 CZK nie je bohvieaký rozpočet, ale na A/B alebo B topánky - ktoré by ti mali s prehľadom stačiť - snáď v zľave narazíš. Hlavne, aby ti sedeli a nezabudni si ich aspoň trochu pred odchodom vyskúšať/prešliapnuť.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod Quido » pon pro 4, 2017 9:31

apuka píše:Rozhodne ted maji svoji "blister free" politiku, kde zarucuji, ze Te nebude bota nikde tlacit - a kdyby jo, mel bys mit moznost ji vratit a dostat zpatky penize....


to chci videt.... vetsinou bota bude tlacit az po nejake dobe chuze, coz uz jsou pak opotrebene, a i na druhou stranu, dlouho mne zadne boty tak nevypekli, jako ty trainery - dolomite jsem kupoval dvoje "naprudko" pres net a sedi, taky zamberlany, ty jsem sice zkousel, protoze maji rozdilne cislovani, ale jsou na první pokus super... pritom ty salewy mne pri zkouseni sedely, pohoda byla az do ujiti cca 15 km, pak to zacalo... :roll:
a nejsem zadny novacek, abych si neumel uvazat botu :wink:

a ty bizony, o tom zadna - tam uletel dvakrat po sobe kovovy hacek na snerovani... :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod scinkk » stř pro 6, 2017 21:18

Test botek z https://www.outdoorgearlab.com/topics/shoes-and-boots/best-hiking-boots (jeste jsem necetl) a jsou tam i treba LaS Trango TRK
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod mike » stř pro 6, 2017 21:33

A vysly jim jako druhe nejhorsi a to dokonce po Keenech :shock: Jako treti nejhorsi Arc'teryx Bora2. Ted nevim, jsou to ty, co si tu nekteri pochvaluji? V testu vyslo, ze jsou malo prodysne a malo vodeodolne. Removing the outer shell and pouring out the water after wading through streams was not our favorite part of wearing this boot, to say the least.

Jako nejlepsi vysly Salomony, to bude mit fps radost :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod scinkk » stř pro 6, 2017 21:36

Bora tu mel tusim zatim jen wawrik
Zatim jsem jen tak na rychlo projel tu vysledkovou listinu, to nizke umisteni LaS me prave zaujalo :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod fps » stř pro 6, 2017 21:46

dle mě další test (jak u těch sněžnic) u kterého bych řek že je to dělané pouze po prvním dojmu, a ne po dlouhodobém používání, už jenom že jsou nejlepší Salomon Quest 4D které jsem měl, a horší (takzvané turistické) boty jsem nikdy neměl
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod Chara-din » stř pro 6, 2017 23:35

Dík Scinkovi za odkaz na test. Za mě a Trango TRK musím napsat, že buď jsem vhodné určení pro ty boty neodhadl já a nebe testéři z článku. Ostatní testované boty jsem prolétl jen v rychlosti a přišlo mi, že byly testovány v terénu, kam já bych volil B boty. Zatímco Trango TRK trápili v terénu pro B/C+ na základě toho, že je vyhodnotily jako přístupové boty a to kvůli užšímu střihu a climbing zone...? Stejným způsobem možná vyhodnotili i ty Bory. A že do nich při brodění poteče, je přeci dané tím, že GTX končí už někde v půlce nártu, viz moje fotky tady někde. S něčím by se pak i souhlasit dalo, to ano. Hlavně pak se závěrem, kde je vlastně doporučují k něčemu jinému, než k čemu je sami používali. :-)
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod apuka » čtv pro 7, 2017 9:10

Ja teda nevim, u LS Trango TRK podle mne testovali boty presne tam, kam je nabizi LS v USA : "the Trango TRK GTX can handle the toughest trails in any conditions.", kym v Evrope je to bota "ideal for off track trails, walks in the woods and excursions with a heavy backpack" (popisy boty na sportiva.com - USA, resp. lasportiva.com - EU, navic jsou boty zarazene do kategorie Mountaneering). Taky maji na US strankach priznany Vibram Mulaz, podrazku, ktera je urcena na min. B/C boty a do VHT terenu - na EU strankach je tam uvedeno jen Vibram. Takze z tohoto hlediska je nevhodne pouzivani spise problem marketingu LS USA.

Navic bych rekl, ze vytek vuci TRK je tam vice:
- oblast jazyka je nechranena GTX, takze voda se dostane dovnitr prakticky bez zabran (to je, si myslim, opravdu chyba navrhu, "vyrobni vada")
- malo tuha podesev (rekl bych, ze posledni dobou maji v LS problem zesouladit tuhost podesve s podrazkou - viz i Karakorum) vedouci k "bolavym noham" na nerovnem terenu
- odolnost svrsku - jo, to muze byt mirne dani za pouzity teren, ale, jak jsem psal, LS nabizi tyto boty jako "mountaneering"
- mizerna vlozka (taky casty problem LS; nakonec
- spatne drzeni uzsi paty

Osobne si myslim, ze to je docela dost problemu a nektere jsou pomerne vazne.

Co se tyce tech ATX Bora 2, podle obrazku mam dojem, ze oni testovali Bora 2 Leather, ne to, co ma wawrik.

@fps: Tys mel Quest 4D stejnou verzi? Bo tam pisou neco, ze Salomon zapracoval na vylepsenich. Ja jsem u nove verze videl uz vice testu, kde vychazely nejlip. (Coz stejne nic nemeni na tom, ze ja bych si je nekoupil, ze se mi nelibi.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod mitau » čtv pro 7, 2017 12:21

apuka píše:malo tuha podesev (rekl bych, ze posledni dobou maji v LS problem zesouladit tuhost podesve s podrazkou - viz i Karakorum) vedouci k "bolavym noham" na nerovnem terenu

Mohl bys prosim tohle trochu rozvest, co tim presne myslis? Protoze jsem presne ten typ turisty, co by mel nejradeji ohebnou pohorku s poradnou podrazkou, tak tohle me zajima. Soulad mezi tuhosti podesve a podrazky je co? Je to jen tvuj pocit, ze kdyz pouzijou Vibram Mulaz, tak prece museji pouzit i tuhou mezipodesev, aby naplnili tvou predstavu o lezecke B/C bote a nebo ta podrazka na mekci podesvi objektivne nejak spatne funguje?
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod apuka » čtv pro 7, 2017 15:15

Ehm, ja jsem napsal, co testeri vytykali. Ja jsem ty boty nikdy na nohou nemel...

Co se tyce kombinace podrazka/podesev, tak muj pocit je ten, ze v LS maji problem najit vhodnou kombinaci na nektere boty. Osobni zkusenost (a i podle OF nejenom moje) je, ze boty Karakorum Trek mely naprosto nevyvazenou kombinaci, kde jednoduse EVA vrstva asi neusnesla rozdilne napeti v sobe a v podrazce a casem se jednoduse zacala oddelovat. Nebylo to jenom odlepeni lepidla, ale rozpad - na podrazce na nekterych mistach odlepeni zustala prilepena tenka (mozna 0,1-0,2mm) vrstva EVA peny. Navic mne prislo, ze se EVA pena zacala formovat mirne jinak, jak byla podrazka. Jen proto si myslim, ze u Trango TRK to muze byt podobny problem.
Ale zduraznil bych (jako vzdy) ze to taky muze byt problem konkretni serie!

Kazdopadne nejsem dostatecny odbornik, abych dokazal zodpovedne rict, jestli je nutne aby tuha podrazka mela i tuhou podesev nebo ji dokaze zvladnout i nejaka mekci. Selsky rozum mi ale rika, ze pokud bude podesev mekka, tak tuha podrazka bude trpet, protoze ona neni urcena na to, aby sama bez opory v podrazce snasela zabranit prilisnym ohebum. Mulaz rozhodne neni "ohebna podrazka", takze s ni budes mit tezko "ohebnou botu". Samozrejme do toho musis pocitat i s tim, ze nejvice brani nadmernemu ohybani vystuz podesve.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod Chara-din » čtv pro 7, 2017 18:26

Asi se mi tu úplně nechce dohadovat o tom, co kdo, kde a jak napsal, obzvlášť, když v těch botech už mám něco odchozeno a to i na těžko volným horským terénem. Stejně mi to ale úplně nedá... jde hlavně o způsob, jakým tady pracuješ s informacemi. Vytrháš z popisu nic neříkající marketingové fráze a podle těch oponuješ.

Konkrétně na té americké mutaci je tento text: ,,Lightweight and completely synthetic, this HIKING boot is the ultimate in backpacking performance. Fully waterproof and designed to take a beating, the Trango TRK GTX can handle the toughest trails in any conditions. Minimal seams keep hotspots and blisters at bay, while the Vibram® Mulaz soles provide dependable traction." A boty jsou izařazeny do hiking kategorie.

Na stránce pro ostatní svět pak: ,,A TREKKING and BACKPACKING boot with a look and technology deriving from the Trango family, ideal for off track trails, walks in the woods and excursions with a heavy backpack. Hiking and backpacking boot with a look and technology deriving from the Trango series, ideal for off track trails, walks in the woods and excursions with a heavy backpack. This model distinguishes itself from the other trekking products thanks to the innovative waterproof, abrasion resistant uppers with exclusive Thermo Tech Application™ technology that provides structure and protection without the use of inserts and stitching keeping weight and volume in check. The Gore-Tex Performance Comfort membrane guarantees breathability and waterproofness, the 3D Flex system applied to the heel provides support and allows for the maximum control on steep terrain. The graded lacing system allows for perfect regulation of volumes while the Vibram sole with Climbing zone at the toe makes the shoe idea for via ferratas. The Trango look and La Sportiva technology combine for comfort, protection and safety in the mountains." Jsou v kategorii mountaniering a přijde mi to logické, protože tam jsou všechny Tranga a navíc nemají samostatnou kategorii Trekking nebo Backpaking. Dřív pak byla Trango series úplně zvlášť.

Každopádně nikde nic o mačkách, suťácích, firnu...

Co se týče tvých odrážek:
- není chyba, ale vlastnost. Lepší prodyšnost x menší brodivost. Trávu řeší návleky nebo membránové kalhoty.
- abstrakce (ani po tvé další odpovědi to nechápu, možná je problém na mé straně)
- vzhledem ke způsobu použití, daň za lehkost a prodyšnost
- subjektivní
- subjektivní

Paradoxně to, co mi nanich vadí nejvíc - totálně odfláklé zpracování, nikde zmíněno nebylo.
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod fps » čtv pro 7, 2017 20:02

apuka píše:@fps: Tys mel Quest 4D stejnou verzi? Bo tam pisou neco, ze Salomon zapracoval na vylepsenich. Ja jsem u nove verze videl uz vice testu, kde vychazely nejlip. (Coz stejne nic nemeni na tom, ze ja bych si je nekoupil, ze se mi nelibi.)

měl jsem první verzi, ale i ta druhá verze je úplně stejná, jen mají jiné barvičky, druhou verzi jsem zkoušel v prodejně
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod apuka » čtv pro 7, 2017 20:37

@Chara-din: jo, mas pravdu, jako mountaneering je to zarazene v EU, v USA je v Hiking.
Ale jinak nechapu, co jsi chtel tema dlouhyma marketingovymi kecama rict. Vsak o terenu v jakem se mohiu pouzit je to nejdulezitejsi to, co jsem citoval ja. A tom vubec nic nemeni, ze pisou "tyto hikingove boty na backpacking".

Co se tyce podrazky/podesve, tezko se to popisuje presneji. Komu se to stalo a kouknul se na to blize, vi o cem pisu..Proste v podrazce a podesvi se v prubehu chuze projevuji ruzne sily, ruzne tlaky, atd a pokud ty dve veci nejsou dobre vyvazene, tak casem vznikne na nekterych mistech napeti, ktereho dusledkem je doslova odtrzeni podrazky od podesve. A taky degradace te Eva vrstvy.

Ale jinak mne jeste taky napadava, ze je klidne mozne, ze LS ma v USA mirne (nekdy docela dost) pozmenene modely.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod Cernoch88 » pát pro 15, 2017 10:50

Zdravím pánové,
potřebuju si vybrat vysoké trekovky na ferraty, vht a jednodenní lezení ledopádů.

Zkoušel jsem si spoustu bot:
Garmont Pinnacle (bohužel neměli dost velké boty skladem),
Salewa UN Vultur (moc vysoký nárt),
LaSportiva Trango Cube (ty seděli),
Mammut Ridge Combi High (ty mi přišli hodně měkký),
LaSportiva Guide GTX (ty taky seděli, ale přišli mi spíš na léto),

pak budu ještě zkoušet:
Asolo Elbrus GV MM
Asolo Freney XT MM

Limit mám 8.000,-CZK, u těch LaSportiv si nejsem jistej tuhostí do lezeckých.

Díky za případnou radu.

edit: boty potřebuju velikosti 47
Cernoch88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv led 28, 2016 11:02

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod Pierre111 » pát pro 15, 2017 11:08

Já si myslím, že máš moc velké požadavky co se týče šíře využití bot. Boty na letní ferraty a k tomu lezení ledopádů mi nejde úplně dohromady. Lepší by podle mě bylo mít boty dvoje a víc specializovaný. Mám La sportiva Trango Cube, jsou to dobrý boty ale nejsou do velký zimy. Měl jsme je v cca -10 až -15 a byla mi na prsty fakt velká zima až jsem měl chvílema strach, aby mi neomrzli. Nakonec byly prsty v pohodě. Omrzliny žádný, akorát jsem měl v konečcích trochu snížený cit pár dní. Kamarád měl ale to samé a to měl Hanwag Alaska. Na ledy bych vzal spíš La Sportiva G5 (nebo něco na ten způsob), případně Trango Cube Ice ale u těch jsem zase viděl, že si někdo ukopnul ty plastové háčky na tkaničky.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod apuka » pát pro 15, 2017 13:45

Moje poznamky k uvedenym:

Garmont Pinnacle - asi by to vsechno zvladly
Salewa UN Vultur - na ledy prilis mekke, mozna malo teple
LaSportiva Trango Cube - na ledy malo teple
Mammut Ridge Combi High (ty mi přišli hodně měkký) - podle mne nove jsou cca stejne tvrde jako Cuby (nevim, nakolik zmeknou), ale na ledy taky malo teple
LaSportiva Guide GTX - na ledy mekke, jeste min teple jako Cuby,

Asolo Elbrus GV MM - tvrdosti by ledy snad zvladly, ale tenka kuze, tj. malo teple
Asolo Freney XT MM - asi nejlepsi ze vsech tvrdosti i zateplenim.

Ja si nemyslim, ze by musel byt problem mit jedny boty na leto i na ledopady, pokud tam nechces lezt pod -20. Ale bud celokozene boty z poradne kuze (jako ty Pinneacly) a do nich dvoje ponozek nebo pokud plastaky, tak zateplene.
Zateplene boty jsou ale (vetsinou! ne vsechny) ctyrsezonni a v pohode se daji nosit i v lete - hlavne s dvema ponozkami, horko v nich nebude. Syn mel posledni rok Mammut Monolithy (do -20) a uplne v pohode a to se mu docela nohy poti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod danuska95151 » pát pro 15, 2017 17:03

honnzik píše:Ahoj,
Chci koupit nový trekový boty - použití jak na jednodenní výlety, tak na delší přechody se zátěží ve vyšších horách - něco rozumnýho mezi..
Líběj se mi například Garmonty Dakota Suede, Asola TPS 520 a nebo třeba Lowa Sarek.
Co z nich byste doporučili/nedoporučili, pro a proti, případně něco úplně jiného??
Díky
Honza


Doežité je aby ti topánky sadli ako "uliate" nesmú ani trošku tlačiť pretože to može skončiť poriadnimy otlakmi a odreninami. Grmonty sú fajn.
danuska95151
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát pro 15, 2017 16:44

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod Cernoch88 » sob pro 16, 2017 9:02

Pierre111 píše:Já si myslím, že máš moc velké požadavky co se týče šíře využití bot. Boty na letní ferraty a k tomu lezení ledopádů mi nejde úplně dohromady. Lepší by podle mě bylo mít boty dvoje a víc specializovaný. Mám La sportiva Trango Cube, jsou to dobrý boty ale nejsou do velký zimy. Měl jsme je v cca -10 až -15 a byla mi na prsty fakt velká zima až jsem měl chvílema strach, aby mi neomrzli. Nakonec byly prsty v pohodě. Omrzliny žádný, akorát jsem měl v konečcích trochu snížený cit pár dní. Kamarád měl ale to samé a to měl Hanwag Alaska. Na ledy bych vzal spíš La Sportiva G5 (nebo něco na ten způsob), případně Trango Cube Ice ale u těch jsem zase viděl, že si někdo ukopnul ty plastové háčky na tkaničky.


se zateplení bot nemám problém, je jasné, že když bude člověk stát nějakou dobu na místě, tak mu budu skoro ve všech botech zima/chladno....navíc na ledopády vyjedu 1-3x za rok a to na 1 den...takže zatím nepotřebuju speciálně boty na tuto činnost

apuka píše:Moje poznamky k uvedenym:

Garmont Pinnacle - asi by to vsechno zvladly
Salewa UN Vultur - na ledy prilis mekke, mozna malo teple
LaSportiva Trango Cube - na ledy malo teple
Mammut Ridge Combi High (ty mi přišli hodně měkký) - podle mne nove jsou cca stejne tvrde jako Cuby (nevim, nakolik zmeknou), ale na ledy taky malo teple
LaSportiva Guide GTX - na ledy mekke, jeste min teple jako Cuby,

Asolo Elbrus GV MM - tvrdosti by ledy snad zvladly, ale tenka kuze, tj. malo teple
Asolo Freney XT MM - asi nejlepsi ze vsech tvrdosti i zateplenim.

Ja si nemyslim, ze by musel byt problem mit jedny boty na leto i na ledopady, pokud tam nechces lezt pod -20. Ale bud celokozene boty z poradne kuze (jako ty Pinneacly) a do nich dvoje ponozek nebo pokud plastaky, tak zateplene.
Zateplene boty jsou ale (vetsinou! ne vsechny) ctyrsezonni a v pohode se daji nosit i v lete - hlavne s dvema ponozkami, horko v nich nebude. Syn mel posledni rok Mammut Monolithy (do -20) a uplne v pohode a to se mu docela nohy poti.


no do teď jsem nosil celoročně nosil Zamberlan 1050 Trek Magic GTX, ale hodně se roztáhly a jsou na lezení měkké


Nakonec jsem šel do Asolo Elbrus - na noze seděli dobře, je tam kůže (složitější údržba a větší váha), ale přijde mi lepší než plast, navíc mi přišlo, že hned po garmontech byly nejtvrdší - budu se jen modlit, aby mi vydrželi stejně dlouho jako ty Zamberlany
Cernoch88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv led 28, 2016 11:02

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod apuka » sob pro 16, 2017 9:29

Elbrusy jsem prave zkousel tento tyden. Mohly by to byt fajn botky, ja bych radeji trocha silnejsi kuzi na zimu. Mne byly stejne na jednom miste uzke i pouze v beznych "mestskych" ponozkach, takze moje volba to neni.
Ale se Te zeptam na jednu vec. Ja jsem u nich mel dojem, jako by podelne byla ta bota mirne ohnuta tak, ze prostred "hrbolu" je uprostred, nekde kde byva podpora podelne klenby - ta je ale na boku, tady mi prislo, ze je to pres celou sirku. Nebylo to uplne nesnesitelne, ale citit to bylo. A vzadnych jinych pohorkach jsem nic takoveho necitil a to je u mne co rict, protoze mam odzkousene skoro vse, co je u nas k sehnani. Tak by me zajimalo, jestli to byl jen muj dojem nebo je to obecne tak. Anebo to byl spatne udelany par bot nebo vlozek, coz pri me smule na tyto veci neni zadny div. Ale zda se mi, ze o nekterych Asolo botach jsem cetl neco podobneho ori hodnoceni na nekterem velkem zahranicnim eshopu ale nepamatuji si kde a kdy a jakych bot se to tykalo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod Cernoch88 » sob pro 16, 2017 9:42

Nic mě netlačilo, zkoušel jsem v obyč ponožkách i s další silnou ponožkou navíc. Mám od narození plochou nohu a navíc nízký nárt...takže pokud je v místě klenby nějakej zádrhel (silnější opora, agresivnější tvar vnitřní strany boty), tak jsou pro mě boty zavržené. Ale u elbrusu jsem si připadal jak v papučích, měl jsem ještě místo na 3. středně silnou ponožku a nárt šel pěkně stáhnout.

Buď jsi měl nějak blbě šitej pár a nebo to byl jen tvůj dojem.
Cernoch88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv led 28, 2016 11:02

Re: Jaké trekové boty?

Příspěvekod S3RIOUS » pát pro 29, 2017 12:08

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s botou Scarpa Khumbu? Vybírám boty na Zéland a tahle mně celkem zaujala. Druhý adept v řade jsou Lowa Ranger, ale ty už jsou relativně těžké a možná i dost měkké z toho co jsem vyčetl (Batoh budu mít pořád 15-20kg). Díky za Vaše odpovědi.
S3RIOUS
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát pro 29, 2017 12:01

PředchozíDalší

Zpět na Boty