Jak utahovat boty ? at nejsou puchýře :)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak utahovat boty ? at nejsou puchýře :)

Příspěvekod jikoloj » sob dub 12, 2008 17:27

ahoj, mám (zase :) ) probléme s botama.Mám Asolo Flame GTX velikostně si myslím, že jsou akorát, ale problém je že při chůzi do kopce mě začnou tlačit rychle paty a nasledně mám puchýře... když je to kopec tak už po pár stovkách metrech mám puchýř (po rovince problém nemám) Nevím zda to je tím že s nimi chodím tak jednou měsičně a paty nejsou zvyklé, nebo jestli si je špaťně nezavazuji. A tak jsem se chtěl zepat jaké jsou rady. utáhnout co nejvice, ať noha v botách nemám šanci se pohnout nebo utahnout tak zlehka, ať má pata trochu vůli nahoru a dolu. Případně další rady: ponožky (tenke, hrubé, dvoje), ...

díky za každou radu...
jikoloj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: čtv led 11, 2007 17:44

Příspěvekod jedik » sob dub 12, 2008 17:53

Ja nevazu ani malo ani moc, ale spis vic nez min. Zkus si taky davat preventivne protipuchurove naplasti (dostanes bezne v lekarnach) na inkriminovana mista, nez je rozchodis. Mi to pomohlo.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod jikoloj » sob dub 12, 2008 18:02

a co to znamená rozchodit :) uz mám v nich tak 100-150km a z toho nekolik hodin v potoce (focení vodopadu) a tu naplast teda zkusim ale doufam ze ji nebudu muset nosit porád v tech botech :)
jikoloj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: čtv led 11, 2007 17:44

Příspěvekod -ant- » sob dub 12, 2008 18:05

Béčkové botky akorát, to myslíš že je máš na knop? Já tedy preferuji o něco volnější (noha 9, B botky 9,5) a nemám pak problémy.

No já bych to viděl, že chyba bude u odvodu vlhkosti od nohy. Pata se při chůzi rychle zapaří, kůže na patě zvlhne a je zaděláno. Určitě bych to řešil pořádnými ponožkami. Já nosím do vysokých celokožených bot (B) pořádné tlusté ponožky s merinem od Devoldu a je mi jedno jestli je léto nebo zima.

Doporučuji přečíst článek od Howadoora s názvem Boty - když se dělají puchýře tam najdeš dobré rady.

Co se týče utažení, tak když jdeš, tak je potřeba mít trochu volněji uvázané boty, aby sis neotlačil nárt (vysoké kroky atd.) Když ale potřebuješ mít v botách jistotu (lezení, nebezpečný terén), tak je pořádně utáhneš.

PS: Po 100-150km to ale musíš vědět... :wink:
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Příspěvekod mayya » sob dub 12, 2008 18:09

Já nosím dvoje ponožky: slabé moirové a na ně klasické trekingové. Doporučuje se inkriminovaná místa namazat mastným krémem - kůže pak klouže, tím pádem nedře a neměly by se puchýře tolik dělat.
Kromě puchýřových náplastí se dá naopak koupit i gelová "podložka" k nalepení do boty, běžně to koupíš v drogerii nebo lékárně. Já je používám do nových lodiček - nevýhoda je, že se po čase odlepují a nedrží úplně fest, takže při každým nazouvání si je musím v botě "naštelovat".
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Příspěvekod Ryba » sob dub 12, 2008 18:20

Mě se osvědčily preventivní náplasti, ale musí to být klasické textilní, ty plastové jsou na h.. (prd). Navíc mi hodně pomáhá mazat si ty paty pár dní předem lihem, kůža ztvrdne a víc vydrží. Pokud si ty paty ještě jednou utřeš lihem těsně před nalepením těch náplastí, perfektně to drží. Líh používám úplně obyč denaturák, co vláčím stejně ssebou na vaření - nějakej spešl lékařskej netřeba.
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Příspěvekod bobo » sob dub 12, 2008 18:34

preco nosite boty co vam robia otlaky? :(( :twisted:
Uživatelský avatar
bobo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned bře 19, 2006 0:55
Bydliště: Zilina, SR

Příspěvekod jikoloj » sob dub 12, 2008 18:46

jako najsou uplne tesne mám před palcem tak kolem půl cm. a nevím zda to je pocením protoze to třeba zacne bolet 10 min kdy začnu tůru. zkusim dvoje ponožky (to jsem delal kdyz jsem menší :) a pohoda) díky za rady a odkaz
jikoloj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: čtv led 11, 2007 17:44

Příspěvekod Rodriguez » sob dub 12, 2008 19:06

já myslím že ti ty boty prostě nesedí,třeba máš nějaký atypický nohy :D když jsem si kdysi dáávno kupoval boty do hor tak mi bylo doporučeno aby se pata při chůzi nezvedala!! a při chůzi z kopce netlačili prsty,dal jsem na tyto rady pečlivě vybíral a dnes si vůbec nestěžuju,nosím normální bavlněný slabý ponožky,nohy se mi potěj spíš víc než mín,mám vždy po celém dni chůze mokré ponožky a nikdy!!!! jsem z těchto bot neměl jediný puchýř.
Rodriguez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: úte srp 7, 2007 14:15

Příspěvekod jikoloj » sob dub 12, 2008 19:18

Rodriguez píše:já myslím že ti ty boty prostě nesedí,třeba máš nějaký atypický nohy :D když jsem si kdysi dáávno kupoval boty do hor tak mi bylo doporučeno aby se pata při chůzi nezvedala!! a při chůzi z kopce netlačili prsty,dal jsem na tyto rady pečlivě vybíral a dnes si vůbec nestěžuju,nosím normální bavlněný slabý ponožky,nohy se mi potěj spíš víc než mín,mám vždy po celém dni chůze mokré ponožky a nikdy!!!! jsem z těchto bot neměl jediný puchýř.


ahoj, nejsi nahodou ten rodriuez i fotograf ? co foti makro a tak s olympusem ? :)

jsou to to me 5 pohorky, z první 3 jsem vyrostl, pak za pět tisíc leži doma (tlačí měd nartem) a tak jsem si koupil tyto a pečlivě vybýral :) když si je utahnu tak se pata nehne a ja mám teorii takovou že ta pata chce jit nahoru ale ta tvrdá bota je nepustí a tak to tlaci a pak ten puchýř ale až zmiznou dnešní puchýře tak zkusím vaše rady
jikoloj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: čtv led 11, 2007 17:44

Příspěvekod tulak » sob dub 12, 2008 19:23

chce to vyzkoušet dobré ponožky, ale tloušťku si musíš ozkoušet sám. měl jsem pohorky ve kterých jsem si po rozšlápnutí puchýř neuděla nikdy (zhořely), v popradkáxh jsem si po rizšlápnutí také puchýře neudělal. potom jsem měl pohorky, ve kterých jsem si udělal při prvním nazutí z jara puchýře vždycky. prošil, přelepil a do podzimu jsem měl pokoj. moje známá má také problém s puchýři v pohorkách. koupil jsem ji ponožky lasting a zpočátku si mazala paty přípravkem z lékárny = "Compeed" a puchýře se ji neudělaly. pozor, "Compeed" jsou ještě gelové náplasti. to co jsem dal ji, byl blistr .... prostě vysouvací tyčinka ........
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod lamaTor » ned dub 13, 2008 17:26

Rodriguez píše:já myslím že ti ty boty prostě nesedí

Vidím to stejně. Prostě sis vybral špatné boty.
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

vazani

Příspěvekod Dallen » ned dub 13, 2008 18:46

Skusim ti poradit jak to uvazat tak aby si to mel napevno ale zaroven volne:) ty flame maji 3 hačky.beru to od zdola jako 1,2,3...tak jedničku si utahni jak ti to vyhovuje a veď tlaničku od jedničky rovnou na trojku..na te to utahni dost ať je noha pevná a pak to dej přes dvojku volněji.lnebude to tlačit nikde a budou ti výborně sedět..aspon u mně to tak je a moc mi to vyhuvuje.pak napiš jestli ti to pomohlo
Uživatelský avatar
Dallen
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5671
Registrován: sob úno 2, 2008 13:15
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Skimpy » ned dub 13, 2008 18:59

Rozchodit.... po cca 100 km to bude OK :D
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Příspěvekod -ant- » ned dub 13, 2008 19:37

Skimpy píše:Rozchodit.... po cca 100 km to bude OK :D


To asi ne protože:

jikoloj píše:a co to znamená rozchodit :) uz mám v nich tak 100-150km a z toho nekolik hodin v potoce (focení vodopadu) a tu naplast teda zkusim ale doufam ze ji nebudu muset nosit porád v tech botech :)
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Příspěvekod šíp » ned dub 13, 2008 19:39

no,já svoje scarpy rozcházela 300km a furt jsem měla krvavé puchyře, manžílek max.5km. takže já osobně bych to ještě nevzdávala.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod kropt » ned dub 13, 2008 19:41

Ja mam pohory uz pár let rozzslaply, letos po prvnim vandru - cca 40 km - mam 4 puchýře a sem solidne nastvanej, sem dneska pajdal jak nejakej invalida. Holt ne pokazdy se zadari, bud sem pres zimu zchoulostivel a nebo sem mel blby fusky .. nebo skvrny na slunci.
Naposledy upravil kropt dne ned dub 13, 2008 19:52, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod lamaTor » ned dub 13, 2008 19:47

-ant- píše:
Skimpy píše:Rozchodit.... po cca 100 km to bude OK :D


To asi ne protože:

jikoloj píše:a co to znamená rozchodit :) uz mám v nich tak 100-150km a z toho nekolik hodin v potoce (focení vodopadu) a tu naplast teda zkusim ale doufam ze ji nebudu muset nosit porád v tech botech :)

Já to spíš pochopil jako rozchození těch puchýřů. Po 100km už to člověk tolik řešit nebude..... :twisted:
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod vencla » ned dub 13, 2008 20:12

no dle meho nazoru je to hlavně věc dobrých ponožek, jejich spravneho nasazení bez nejakeho srolování...a pak o oblecení boty tak aby jazyk netlacil a myslim si ze je vse ok...ja teda osobně neměl nějake xtremní puchyre a to nejake xtrem tury za sebou mam...botu nosim pevně svázanou aby nedocházelo k nějakému pohybu nohy v botě samotné a jsem v klidu
vencla
nováček
nováček
 
Příspěvky: 187
Registrován: ned čer 18, 2006 20:02
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod jikoloj » ned dub 13, 2008 20:15

lamaTor píše:
-ant- píše:
Skimpy píše:Rozchodit.... po cca 100 km to bude OK :D


To asi ne protože:

jikoloj píše:a co to znamená rozchodit :) uz mám v nich tak 100-150km a z toho nekolik hodin v potoce (focení vodopadu) a tu naplast teda zkusim ale doufam ze ji nebudu muset nosit porád v tech botech :)

Já to spíš pochopil jako rozchození těch puchýřů. Po 100km už to člověk tolik řešit nebude..... :twisted:


:axe: to už bych radči šel pěšky, už po těch pár kilometrech mě to napadlo že šerpové taky v himalájích :smt023 tapou pěšky
jikoloj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: čtv led 11, 2007 17:44

Příspěvekod bobo » ned dub 13, 2008 20:22

nechcem mudrovat, ale ja by som boty co by mi spravili otlaky viac ako dvakrat zahodil rovno do kosa....to je skratka nepripustna vec, raz-dvakrat sa to da odpustit, zmenim system snurovania, prip. nejaku tu ponozku a hotofka... v kazdej dobrej topanke sa musi dat pata zafixovat tak aby sa nehybala a aby nart nebol prilis stiahnuty .... presne nato sluzia, tie "nepreklzave ocka" a presne nato sa doporucuje robit "dvojite pretocenie" snurok nad tymito ockami.....nosil som uz vselijake bagandze, otlaky som mal tak akurat v kanadach, ale ta doba je uz myslim za nami....teraz nosim jednoduche kozene boty bez vysteliek, bez nejakych "supr-dupr" systemov a v zivote som otlaky nemal.... rozchadzat topanky 100-300km???? :roll: ste museli zosaliet....
Uživatelský avatar
bobo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned bře 19, 2006 0:55
Bydliště: Zilina, SR

Příspěvekod Rodriguez » ned dub 13, 2008 21:12

jikoloj píše:
Rodriguez píše:já myslím že ti ty boty prostě nesedí,třeba máš nějaký atypický nohy :D když jsem si kdysi dáávno kupoval boty do hor tak mi bylo doporučeno aby se pata při chůzi nezvedala!! a při chůzi z kopce netlačili prsty,dal jsem na tyto rady pečlivě vybíral a dnes si vůbec nestěžuju,nosím normální bavlněný slabý ponožky,nohy se mi potěj spíš víc než mín,mám vždy po celém dni chůze mokré ponožky a nikdy!!!! jsem z těchto bot neměl jediný puchýř.


ahoj, nejsi nahodou ten rodriuez i fotograf ? co foti makro a tak s olympusem ? :)


nene to opravdu nejsem
Rodriguez
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: úte srp 7, 2007 14:15

Re: Jak utahovat boty ? at nejsou puchýře :)

Příspěvekod apuka » úte kvě 15, 2012 5:21

Ja bych mel dotaz na to, jak se vlastne ma spravne zavazat C-ckova bota se stop hackem na ruzne utahnuti spodni a horni casti?
Vim, jak mi to sedelo v B/C nebo meksich botech, tam mi pata mela dobre drzet - ale podrazka se vice nebo mene ohybala. V C botech se podrazka neohyba a uz jsem zjistil, ze je treba najit jiny zpusob zavazovani, jenom nevim jaky. Kdyz jsem nechal patu se hybat - tak se mi hybala mozna moc, ze se mi zdalo, ze by se kuze mohla odirat, kdyz jsem botu utahnul, aby drzela, tak jsem utahnul asi moc. Jednak mi tkanicky rezaly do nartu a boty tlacily na kotnik z obou stran, jednak se mi silnym utahnutim v kotniku posunula dozadu az na vyztuhu paty a pri chuzi do kopce se pri kazdem kroku otlacila o tu vyztuhu, takze jsem nakonec mel otlaky, nastesti puchyre ne.
Ted mi nejde o to, jestli a cim mam mazat nebo zalepit patu, ale o to, jak se co nejrychleji naucit spravne snurovani, abych nemusel mazat a lepit. Boty jsem zatim mel jenom jednou na vylete v Sulovskych skalach a byly fajn - az na uvedene nedostatky z me nevedomosti. Predpokladam, ze podobne zkusenosti ziskalo vice lidi pri prechodu na pevnejsi podrazku...

Mozna k tomu prispiva i muj problem s nohami - mam hodne atypickou nohu. Velkou, 47 i 47 2/3 (nekteri vyrobci maji i nejvetsi vyrabene cisla male), vepredu sirokou a relativne nizkou, navic sirokou (a taky dost nizkou) ve stredni casti, zato vsak uzkou patu a malo silny nart na uvedenou velikost. Z toho plyne, ze kdyz botu utahnu, aby mi noha neletala do boku, tak kazdou botu u jazyka utahuju dole na max, tudiz casto tak, ze jazyk se v dolni casti zatlaci do nartu a v horni casti stejne obcas nedokazu zatahnout poradne, aby pata byla fixovana. Mensi cisla jsou zase uz kratka. Neexistuje neco jako pridavne polstrovani jenom v oblasti kotnika, paty a nartu? Neco jako hrube ponozky, ale ve spodni casti tenke :D - proste presny opak toho, co se dela. Dvoje hrubych si nemohu vzit, protoze je potom bota uzka ve stredu a/nebo vepredu a/nebo je kratka...

Jenom mi neradte, abych si koupil jine boty - uz jsem za posledni roka pul vyzkousel uplne vsechno, co v OV je k sehnani a pouze Asola mi alespon trocha sedely. Takze vymenit neni za co...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Boty