La Sportiva Trango TRK GTX

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

La Sportiva Trango TRK GTX

Příspěvekod Vojta98 » čtv zář 1, 2022 20:43

Ahoj, máte někdo zkušenost s těmito botami https://www.hudy.cz/trango-trek-gtx?var ... ize=413220 případně jsou totožné jako tento model? https://www.hudy.cz/trango-trk-gtx-r-men
Tedy pokud není jediný rozdíl ten, že první jsou eco friendly :roll:
Ptám se proto, protože po dlouhé době jsem našel pohorky ve své velikosti (49 eu) a tyto jsou doporučené na lehkou turistik - takže kategorie B?, zatímco druhé, starší jsou určeny na turistiku těžkou.
Naposledy upravil Vojta98 dne stř lis 30, 2022 23:32, celkově upraveno 1
Vojta98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát pro 31, 2021 12:37

Re: La Sportiva Trango TRK GTX

Příspěvekod mitau » pon zář 5, 2022 19:28

Zkousel jsem ty starsi (zlute) nekdy v Hudy a byla to takova hodne pohodlna backora. To neber nijak spatne - troufnul bych si s nimi vyrazit bez jakehokoli rozchazeni i na delsi trek a celkove sedely dobre. Navic krasne lehke. Za me idealni na turistiku do lehkeho terenu (Cesko/Slovensko/jednodussi turisticke cesty v Alpach), kam by clovek klidne vyrazil v nizkych botech, ale nekdo tam z ruznych duvodu preferuje pohorky. Na ferratach, trochu lezeni, snehu/ledu ale budou lepsi trosku tuzsi pohorky, zvlast ve velikosti 49.

Na jake pouziti je chces?
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: La Sportiva Trango TRK GTX

Příspěvekod Vojta98 » čtv zář 8, 2022 14:02

Chci je primárně na hike např. ve Vysokých Tatrách (např. i Orla Perc a něco obtížnějšího) nebo snadnější Alpské, evropské treky. Na ferraty a jiné jednodušší treky mám nízké tx4 se kterými jsem víc než spokojen a teď právě hledám nějaké pohorky v mé velikosti, což není úplně jednoduché najít :D
Naposledy upravil mike dne čtv zář 8, 2022 21:41, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Vojta98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát pro 31, 2021 12:37

Re: La Sportiva Trango TRK GTX

Příspěvekod apuka » čtv zář 8, 2022 14:41

Vojta98 píše:na hike např. ve Vysokých Tatrách (např. i Orla Perc a něco obtížnějšího) nebo snadnější Alpské, evropské treky.
Jen stourani, ale mozna dulezite aby sis uvedomil, co vlastne chces.

"Orla Perc a neco obtiznejsiho" - Tim myslis neco obtiznejsiho nez Orla Perc? V tom pripade ty "snadnejsi Alpske, evropske treky" budou tak o dve urovne nize. Moc stezek (mysleno znacenych) v Alpach obtiznejsich nez Orla Perc neni, spise jsou to potom uz udelane jako feraty.

Konkretne bych rekl, ze na Orlu Pierc (kdyby to byla ferata, tak je to asi B/C, kdyby nebyly retezy, tak mozna UIAA II, nekde III a mozna by se naslo i III+ az IV) pokud chces pohorky, tak spise nejake pevnejs B/C ne LS Trango TRK, ty jsou takove B.
V Alpach najdes par stezek, kde mas useky UIAA II, casto vubec nezabezpecene (a napr. na Parseierspitze se rika, ze je to 2,6-3-hodinove poctive lezeni ve II, kdy ani na chvili nesmis upustit pozornost); obcas najdes az III (napr. Dremelspitze), ale v drtive vetsine tam nebude celkove tolik tezkych useku jako na OP.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: La Sportiva Trango TRK GTX

Příspěvekod mitau » čtv zář 8, 2022 21:57

Orla Perc neznam (podle popisu by se mi teren libil, ale radeji prazdne Alpy nez preplnena cesta Polaky), ale jinak v obecnosti s Apukou souhlasim. V Alpach se najdou i narocne turisticke cesty, ale "lehci Alpy" byhc opravdu chapal spisna urovni Slovenske Vysoke Tatry a lehci. Pokud je chces uz do narocnejsich terenu nez jsou feratty, tak bych taky zvolil radeji neco trochu tuzsiho a odolnejsiho. Jsem zastancem ohebnych bot, ale ted v Alpach jsem musel uznat, ze v III terenu jsou b/C pohorky na malych stupech preci jen lepsi.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: La Sportiva Trango TRK GTX

Příspěvekod tor88 » čtv zář 8, 2022 22:20

Jakože tvrdá bota je lepší na malých stupech? :shock: Blbost tam je lepší lezka. Na ferraty a lehké lezení jsou přeci nastupovky. Já teď prvně otestil ty Simodacky z Decathlonu. A jako joo fajny měkké bačkůrky. Jako by ta podrážka byla snad pěnová. Neuvěřitelně přilnavé. Takže na turisticku to nebude to orve první stovecka asfaltu.
Lezl jsem 3+ kde je i feraticka a bordel kde to v lezkach není ono. V nastupovkach pohodička a pohodlíčko ;⁠-⁠)
https://www.bergsteigen.com/fileadmin/userdaten/tour/topo/5992/postlgrat-postlsteig-hohe-wand-klettern-topo.png
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: La Sportiva Trango TRK GTX

Příspěvekod mitau » čtv zář 8, 2022 22:41

Mas tyhle https://www.decathlon.cz/p/panske-horolezecke-nastupove-boty-edge/_/R-p-327499?mc=8600777 ? Koukal jsem se na ne, vypadaji dost povedene.

Trochu to utika od tematu. Na lehke lezeni za me tak do II/III jde pouzit cokoli. Na tezsi veci se uz hodi bud nastupovky nebo lehke tuzsi pohorky. Oni totiz z hlediska opory nohy muzou vyjit klidne dost podobne. Treba dost lidi si pochvaluje La Sportiva Boulder X a na to, ze je to nizka bota, tak je podrazka dost tuha.

Pak samozrejme prichazi znovu otazka, na co tazatel ty boty chce. V La Sportiva TX4 bych byl ochotny projit Vysoke Tatry a vetsinu nizsich Alp pres leto. Zkratka mi prijde, ze pouziti nizkych TX4 a Trango TRK by se tak moc nelisilo. Jasne, do snehu, na ledovec atd. to chce ty pohorky, ale na to prave ty Trango TRK trek uz nebudou uplne ono.

PS: Jasne, ze na leccos lezeckeho budou lezky lepsi, ale vse je to o kompromisu a na IV- se do nich stejne nebudes prezouvat. Pak zalezi na nastupu/sestupu, co je nejvhodnejsi zvolit.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: La Sportiva Trango TRK GTX

Příspěvekod tor88 » pát zář 9, 2022 0:09

Edge bude starý model (nedostupný) Rock https://www.decathlon.cz/p/panske-horolezecke-nepromokave-nastupove-boty-rock/_/R-p-309766?mc=8559589&c=%C5%A0ED%C3%81 Ty mají už podrážku jako pohory, ale asi extra měkkou směs.
Uživatelský avatar
tor88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 103
Registrován: čtv kvě 5, 2022 8:51

Re: La Sportiva Trango TRK GTX

Příspěvekod mitau » pát zář 9, 2022 7:32

Jestli si dobre vzpominam, tak puvodne byl jenom model Rock. Pak prisli s Edge, ktery ma sice podrazku ze stejne gumove smesy, ale jinak je celkove odlehcenejsi, s lepsim tlumenim a lehcim svrskem.

Jen pro predstavu - moje pohorky vazi 550g (jedna bota, u Simond Rock je to 500g a to jsou nizke), taky maji podrazku z Vibram Megagrip s climbing zone vepredu (funkcne podobne jako ty Simond Rock), takze hlavni rozdil je akorat v tuhosti boty, ktera je u pohorek vetsi. Nerekl bych, ze na skale budou ty pohorky horsi nez tvoje nastupovky.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: La Sportiva Trango TRK GTX

Příspěvekod apuka » pát zář 9, 2022 10:59

tor88 píše:Jakože tvrdá bota je lepší na malých stupech? :shock: Blbost tam je lepší lezka.
Ehm, resi se tady boty/pohorky na turistiku, ne na lezeni. Ze jsem se ja poptal na upresneni pozadavku a pritom spomenul nejake stupne UIAA, tak ani naznakem jsem nic nepsal o lezeni - to vsechno jsou znacene turisticke trasy, na kterych mas (nekde min, nekde vice) useku az do UIAA III (mluvim hlavne o nezabezpecenych cestach, kdyz tam mas retezy nebo lano, pripadne rebriky a stupy, tak se obtiznost snizuje). To je bezna VHT. Samozrejme, ne pro kazdeho. Tazatel nejspise nema uplne jasno v tech obtiznostech terenu a stezek.

Ty si na beznou turistiku sebou nosis lezecky???

BTW, i kdyz je to opravdu mimo tema, tak ja taky predpokladam, ze tazatel proto nechce do toho tezsiho a "neferatoveho" terenu pouzivat sve nizke TX4, s cimz ja vrele souhlasim.
To jsou taky nastupovky, co vim. A ze proc nejsou moc vhodne na to VHT? nejenom kvuli uz popsanemu s mensimi stupy nebo jistejsi chuzi v tezkem terenu ale napr. nizke boty vubec nejsou vhodne pro stezky vedouci pres sutova pole nebo skal(k)y po rozpadajicich se vrcholcich, kdy neni vytvorena vychozena stezka ale musis stoupat po skalkach, resp. nekam mezi "poskladane" skaly, abys tam stal bezpecne. Problem v techto mistech je, ze casto pri dalsim kroku zavadi noha, vetsinou v kotniku o nejaky kus skaly - v pohorkach (vetsinou) to neni zadny problem, ale v nizkych botach Te pouze kalhoty neochrani a obcas to konci docela bolestivym narazenym nebo az do krve rozedrenym kotnikem. Uz jen toto stoji za pohorky.

Cela ta volba taky hodne zavisi od konkretniho mista a planovanych stezek - napr. v Jiznim Tyrolsku (a v Italii i jinde) jsou mnohdy i na pomerne vysoka mista dobre upravene stezky i pres ty spomenute sute, kde - s prehnanim - se da kamkoliv dostat i ve svatecnych botach. Ale take - i v blizkosti tech lehkych stezek - jsou tam nijak neudrzovane stezky, kde uz pevna vysoka obuv je prakticky nezbytna.
Kdyby navstevoval mista, kde byvaji tvrde firnove svahy, tak B-ckove pohorky uz nebudou ono, rekl bych, ze v pripade strmsich traverzi a svahu budou dokonce celkem nebezpecne - a to i s mackami. No a na ledovce bych uz bral jenom B/C nebo vys.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Boty