Nové boty a impregnace.....

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod ludyv » pon úno 25, 2008 20:45

Ahojky...potřeboval bych radu.. :shock: Dnes jsem si koupil nové Hanwagy - Forest GTX a k tomu impregnaci ve spreji a vosk(fi. Grangers). :D V prodejně mi řekli, že bota je naimpregnovaná. Jak a kdy jí mám pooprvé "ošetřit"? Mám jí voskovat hned od začátku, nebo stačí "jen" sprejem a vosk třeba až na zimu? :(( jsem z toho maličko jelen :roll:
Děkuju za pomoc a doufám, že mi budou dobře sloužit :D
Partnerka se mě bojí zeptat na to, co je u mě na prvním místě: jestli ona, náš pes, hory, nebo jídlo...... Netuším proč??? :)))
ludyv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát led 18, 2008 12:19

Příspěvekod papun » pon úno 25, 2008 20:48

No takto. POkud hodlas botu jeste doma na koberci testovat jestli sedi a pripadne vymenit, tak sni nic nedelej. Pac vosk ten uz stama nikdy nedostanes.

Pokud vis, ze uz si je urcite nechas tak nevahej voskovat. Na spreje kasly. To nic nevydrzi.

Vosk vydrzi moooooc . Ja s pohorama lozim i potokem a neprotecou.
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Příspěvekod pavproch » pon úno 25, 2008 20:50

Moje rada (ale nemám patent na rozum): neimpregnovat, nosit čím jak nejdýl v čím jak njvětších humusech (ideál je mokrý, "žravý" sních).... až se z bot vytratí veškerá původní impregnace a fungujou jako pijavice.... potom pořádně vyčistit (nejlíp v pračce), usušit, rozpéct v troubě nebo na letním slunku a napatlat hoooooodně moc SnoSealem (dokaď to saje, tak patlat, přihřát a zase patlat).... a pak je vymalováno...vlhkost nemá šanci....

botky sice potom nevypadaj (jako lakýrky...) ale ... nichrt fesch, aber praktisch...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Blaf » pon úno 25, 2008 20:50

tak prvni cast zopakuju....pokud je hodlas jeste prozkouset a popr vratit tak nic....pokud ne tak na ne prdni i dve vrstvy spreje...taky sem si ho zezacatku koupil....(mam to same co ty, jak boty tak sprej...)
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Borek » pon úno 25, 2008 20:56

Možno, že sú od výrobcu naimpregnované, ale ja som to na mojich Hanwagoch moc nevidel. Moja rada je, ak sú ti naozaj dobré, portiadne ošetriť voskovým prípravkom.
Borek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 264
Registrován: stř kvě 9, 2007 17:04
Bydliště: Skalica

Příspěvekod packy » pon úno 25, 2008 21:15

Me taky tvrdili ze mam boty osetreny - prosel jsem mokrym snehem a hned zacaly sat. Tak jsem doma ihned voskoval mam svaty klid :)
Geomatika for ever ...
Uživatelský avatar
packy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 406
Registrován: úte kvě 9, 2006 22:22
Bydliště: Krušné hory

Příspěvekod Rujir » pon úno 25, 2008 21:46

Suhlas s poweprochom a ostatnymi az na jednu drobnost - na impregnaciu z fabriky by som sa naozaj nespoliehal. Podla mna ju mozes uplne odignorovat a proste to hned napatlat voskom. Na spreje zabudni a mas vystarano. :wink:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod bobo » pon úno 25, 2008 22:13

no niektore materialy su uz z fabriky osetrene vcelku kvalitne, napr. semis od la sportivy som zacal impregnovat az po prvej zime, skratka nebolo treba...
Uživatelský avatar
bobo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned bře 19, 2006 0:55
Bydliště: Zilina, SR

Příspěvekod Eizo » úte úno 26, 2008 7:28

pavproch píše:Moje rada (ale nemám patent na rozum): neimpregnovat, nosit čím jak nejdýl v čím jak njvětších humusech (ideál je mokrý, "žravý" sních).... až se z bot vytratí veškerá původní impregnace a fungujou jako pijavice.... potom pořádně vyčistit (nejlíp v pračce), usušit, rozpéct v troubě nebo na letním slunku a napatlat hoooooodně moc SnoSealem (dokaď to saje, tak patlat, přihřát a zase patlat).... a pak je vymalováno...vlhkost nemá šanci....

botky sice potom nevypadaj (jako lakýrky...) ale ... nichrt fesch, aber praktisch...

Ahoj,
je tento postup možný i u bot, které jsou jakoby ze semiše? Neumím se vyjádřit, nevím, co je to za materiál, ale mám na mysli tyto boty. Velmi rád bych uchoval maximální prodyšnost.
Všem díky za případnou odpověď.
Eizo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 75
Registrován: stř pro 19, 2007 14:59
Bydliště: Boleslav

Příspěvekod pavproch » úte úno 26, 2008 7:49

Eizo píše:
pavproch píše:Moje rada (ale nemám patent na rozum): neimpregnovat, nosit čím jak nejdýl v čím jak njvětších humusech (ideál je mokrý, "žravý" sních).... až se z bot vytratí veškerá původní impregnace a fungujou jako pijavice.... potom pořádně vyčistit (nejlíp v pračce), usušit, rozpéct v troubě nebo na letním slunku a napatlat hoooooodně moc SnoSealem (dokaď to saje, tak patlat, přihřát a zase patlat).... a pak je vymalováno...vlhkost nemá šanci....

botky sice potom nevypadaj (jako lakýrky...) ale ... nichrt fesch, aber praktisch...

Ahoj,
je tento postup možný i u bot, které jsou jakoby ze semiše? Neumím se vyjádřit, nevím, co je to za materiál, ale mám na mysli tyto boty. Velmi rád bych uchoval maximální prodyšnost.
Všem díky za případnou odpověď.


Výše uvedený postup sem aplikoval na Garmont mountain Guide Carbo (před Snosílem šedý nubuk, po něm šedá hladká koža....) Prodyšnaost asi šla do kytek, ale zase netečou....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Eizo » úte úno 26, 2008 8:07

pavproch píše:Výše uvedený postup sem aplikoval na Garmont mountain Guide Carbo (před Snosílem šedý nubuk, po něm šedá hladká koža....) Prodyšnaost asi šla do kytek, ale zase netečou....

Díky za odpověď. Tak to pro mě není vhodné řešení, já chci zachovat prodyšnost i za cenu případného protečení. Když jdu někam dál nebo se bojím vody, tak si beru jiné boty, tyto chci (mám) na "drobné pochůzky za pěkného počasí", proto trvám na té prodyšnosti.
Eizo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 75
Registrován: stř pro 19, 2007 14:59
Bydliště: Boleslav

Příspěvekod Rujir » úte úno 26, 2008 10:37

Eizo píše:Díky za odpověď. Tak to pro mě není vhodné řešení, já chci zachovat prodyšnost i za cenu případného protečení. Když jdu někam dál nebo se bojím vody, tak si beru jiné boty, tyto chci (mám) na "drobné pochůzky za pěkného počasí", proto trvám na té prodyšnosti.


Ja mam len jedny priedysne boty - hovorim im sandale. U ostatnych je to vlastnost tak iluzorna, ze sa mi neoplati snazit sa ju udrzat.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pavproch » úte úno 26, 2008 10:38

Rujir píše:
Ja mam len jedny priedysne boty - hovorim im sandale. U ostatnych je to vlastnost tak iluzorna, ze sa mi neoplati snazit sa ju udrzat.


ditto.... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod bobo » úte úno 26, 2008 11:11

no zas tak radikalne by som to nevidel :) pri teniskach je to zalezitost, ktora sa da vcelku fajn porovnavat a niekedy doslova "vidiet" pri sietkovanych modeloch .... a tie B5ky dychaju podla mna skvelo, vlacim ich cele dni, od rana do vecera, v praci, vonku atd a nohy sa mi nijak zasadne nepotia...
Uživatelský avatar
bobo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned bře 19, 2006 0:55
Bydliště: Zilina, SR

Příspěvekod Peter Gregor » ned bře 9, 2008 22:47

Mám trekové boty Lasportiva a za posledné dva a pol roka som ich toľkokrát používal, že funkcia nepremokavosti klesla hlboko nadol. Ako ich mám impregnovať, prípadne navoskovať, aby som znova zvýšil ich odpudivosť. Ďakujem za odpoveď
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Rujir » ned bře 9, 2008 23:11

Peter Gregor píše:Mám trekové boty Lasportiva ...


No jo, ale ake LS mas? LS tiez sije vsetko mozne, takze it depends...
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Peter Gregor » ned bře 9, 2008 23:35

Lasportiva GTX Tibet, materiál: nubuk. Mám doma impregnačný sprej, no neviem, či ho používam správne. Keď je obuv špinavá, iba vyčistím impregnátom a nechám tak. Skôr by ma zaujímalo ako je to s tým voskom.
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Rujir » ned bře 9, 2008 23:58

Peter Gregor píše:Skôr by ma zaujímalo ako je to s tým voskom.


No s voskom je to jednoduche. Je to ten najlepsi impregnator, aky existuje. Zaklad je vediet ho nasiet a zmierit sa s tym, ze ak veris na priedysnost koze, tak po aplikacii vosku prakticky zanikne (osobne si myslim, ze aj tak sa vsetko odparuje vrchom).
Boty treba nahriat fenom alebo v rure (v rure skutocne opatrne) a potom nasiet vosk. Potom znova nahriat a znova naniest vosk. Idealny pripad je, ked ta to bavi tak dlho, kym vosk vsakuje. Garantujem ti, ze ta to prestane bavit ovela skor. Ja som to absolvoval maximalne patkrat a vosk stale vsakoval. Kazdodne sa boty napokon stanu takmer nepremokave (aspon mne nikdy nepremokli). Vrele odporucam.
Ak ti spreje nepomahaju, tak by vosk mohol vyriesit tvoj problem. Ja osobne nic ine nepouzivam - mam LS Himalaya.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod si9 » ned bře 9, 2008 23:59

Přesně tyhle jsem měl. Použil jsem model podobnej Pavprochovu. Jen bez předchozího "drancování" bez impregnace. Patlal jsem je SnoSealem (který je de facto voskem) a zahříval, aby se vosk vsáknul, tak dlouho, až byly úplně lesklý a vosk už vůbec nesály. A když jsem je potom šel reklamovat (kvůli problému s podrážkou), tak se o tom prodavač v HUDY projevoval pochvalně. Neměl jsem s nima (co se voděvzdornosti týče) problém.
Uživatelský avatar
si9
účastník
účastník
 
Příspěvky: 358
Registrován: sob kvě 26, 2007 12:35
Bydliště: Praha

Příspěvekod Peter Gregor » pon bře 10, 2008 0:04

Ďakujem pekne za užitočné odpovede. Čo stojí taký vosk?
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Rujir » pon bře 10, 2008 0:08

Peter Gregor píše:Ďakujem pekne za užitočné odpovede. Ešte by som sa spýtal, aký vosk na to treba? Nahriať sviečku a kvapkať to na botu asi nepojde. :lol:


Prakticky akykolvek aky zozenies v trekovych obchodoch. Svieckou to naozaj nepojde. :mrgreen: Traduje sa, ze najlepsi je SnoSeal, ale ten na Slovensku prakticky nezozenies. Ja pouzivam Grangers G-wax a je to v pohode. Teoreticky by mohli stacit aj tie vosky, ktore sa predavaju v Tescu a pod., ale mam dojem, ze z nich ta koza prilis makne. Aspon mne sa to stalo a potom bolo zle. :| Takze v tomto pripade by som sa naozaj radsej spolahol na "trekove" znacky.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod uplne jinej martin » pon bře 10, 2008 17:36

Rujir píše:
Peter Gregor píše:Ďakujem pekne za užitočné odpovede. Ešte by som sa spýtal, aký vosk na to treba? Nahriať sviečku a kvapkať to na botu asi nepojde. :lol:


Prakticky akykolvek aky zozenies v trekovych obchodoch. Svieckou to naozaj nepojde. :mrgreen: Traduje sa, ze najlepsi je SnoSeal, ale ten na Slovensku prakticky nezozenies. Ja pouzivam Grangers G-wax a je to v pohode. Teoreticky by mohli stacit aj tie vosky, ktore sa predavaju v Tescu a pod., ale mam dojem, ze z nich ta koza prilis makne. Aspon mne sa to stalo a potom bolo zle. :| Takze v tomto pripade by som sa naozaj radsej spolahol na "trekove" znacky.


gwax, nikwax

nevím jesli se gwax nezměnil od té doby, co jsem ho kupoval naposled (jak to udělali např. s Granger's Leather Conditionerem). Ale ten je spíš takovej voskovější lepkavější, nikwax je takovej spíš mastnější. GLC bych si teď už asi nekoupil.
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod Tomík » pon bře 10, 2008 21:46

Rujir píše:Suhlas s poweprochom a ostatnymi az na jednu drobnost - na impregnaciu z fabriky by som sa naozaj nespoliehal. Podla mna ju mozes uplne odignorovat a proste to hned napatlat voskom. Na spreje zabudni a mas vystarano. :wink:


Já ti nevím... Asi jak na který boty - zbavit se původní impregnace ale určitě nebude naškodu, v tom má pavproch hlubokou pravdu.
Ty máš ovšem model botek, který jsou z kvalitní kůže. Takže předpokládám, že svéctidbalý výrobce na to buď nepatlal vůbec nic, nebo něco co si s voskem nebude vadit. U podobných bot bych se také nerozpakoval rovnou vyhřát a začít voskovat.
Osobně se nepřiklánímk k troubě, ale zpočátku fénuju, později stavím pod radiátor (trvá to dýl, ale také funguje).
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Peter Gregor » pon bře 10, 2008 23:04

Skúsime, uvidíme. Bol by som rád, keby tie moje botičky ešte niečo vydržali. Neskôr si kúpim nejaké brutálne pohory.
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

SnoSeal

Příspěvekod radovan01 » čtv bře 27, 2008 23:09

Rujir píše:Traduje sa, ze najlepsi je SnoSeal, ale ten na Slovensku prakticky nezozenies.


Ja som SnoSeal kupil tento tyzden na Lichardovej v Skalici.
Uživatelský avatar
radovan01
účastník
účastník
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv bře 27, 2008 23:05

Příspěvekod MrCooper » čtv bře 27, 2008 23:33

Moje zkusenost je nasledujici:

- neimpregnovat, nosit, ale tak abych poznal, jestli mi boty jsou, nebo jestli jsem vybral blbe a mam jit vymenit (po dvou dnech bys mel mit jasno)
- pote IMPREGNOVAT, prestoze je to nova bota. Napriklad Meindl na svych strankach jasne doporucuje impregnaci i novych bot. V krame jsem slysel uz milion variaci na tema "tovarni impregnace je nejlepsi", "tovarni impregnace je na hovno", "oni to neimpregnujou", "impregnovat hned, ale ne voskem, at to dejcha"....... atd atd.

Ja impregnuju pastou Granger´s Leather Conditioner, ktera je podle prodavace bot v obchode Maindl uplne stejna jako vosk Meindl (stejny vyrobce, jina krabicka). Boty nahreju (na slunicku nebo fenem, a troubu jsem mekej), natru voskem, nahreju, natru, nahreju, natru a je klid. Za dva roky jsem nemel mokre nohy od toho, ze by mi protekly boty, a to ani v mokrem snehu, mokre trave, potok...

Nedoporucuju impregnaci na bazi vody. Videl jsem borce, ktery uplne funglovy Maindly macel dve hodiny pod sprchou a drbal kartacem tak dlouho, aby do nich sla voda, aby je mohl naimpregnovat NikWaxem. Po kazde akci suche boty namocil, impregnoval, nechal schnout... A ted voskuje taky a je happy.

Boty myju cistou vodou po kazde akci a voskuju, pokud je treba. Ted uz ani neni, protoze kuze na bote absolutne vubec nenasaka.

Meindl Colorado GTX :)

A poznamku na zaver - kdyz boty naimpregnujes a klide i voskem, nemuze to branit (uspesne) reklamaci. Takze argument typu "mate sice rozparane svy, ale mate to navoskovy, takze smolik" neexistuje.
MrCooper
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 18, 2006 15:13

Příspěvekod lamaTor » pát bře 28, 2008 0:10

MrCooper píše:Ja impregnuju pastou Granger´s Leather Conditioner, ktera je podle prodavace bot v obchode Maindl uplne stejna jako vosk Meindl (stejny vyrobce, jina krabicka).

Stejný je možná G-Wax-to je vosk-ale Leather Conditioner je hlavně proti vysychání kůže. Kůži jím vyživuješ, ale na ochranu proti vodě je určený G-Wax.
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod MrCooper » pát bře 28, 2008 10:19

lamaTor píše:Stejný je možná G-Wax-to je vosk-ale Leather Conditioner je hlavně proti vysychání kůže. Kůži jím vyživuješ, ale na ochranu proti vodě je určený G-Wax.


Zalezi jestli mluvis z vlastni zkusenosti, nebo z katalogu. Ano, vsude se pise ze kuzi "jenom vyzivuje" apod., ale napriklad firma Meindl prodava svuj vosk (stejny jako Leather Conditioner) jako jediny pripravek na voskovani. Jde o to, ze ma jine slozeni nez G-Wax, ktery botu (kuzi) ucpe a tento by nemel.

Ja osobne na prodysnost kuze neverim. Az najdes nekoho kdo to ma vyzkousene a je v kontaktu treba s vyrobcem bot, rekne ti, ze stejne boty funguji na principu vzlinani vlhkosti do horni casti boty, kde se vlhkost odparuje. Proto by mohlo byt jedno jestl SnoSeal, G-Wax, nebo Meindl Wax, ale ja pouzivam ten posledni.

Doufam akorat ze nedoslo k mylce, tim Leather Conditioner od Grangers nemyslim sprej, ale pastu, ktera vypada jako vosk, ale z nejakeho mne neznameho duvodu neni :shock:
MrCooper
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 18, 2006 15:13

Příspěvekod bobo » pát bře 28, 2008 10:24

necital som to cele ale grangers leather conditioner by som nedoporucil absolutne nikomu, mne to pred par rokmi uplne odpisalo nubukove picosy od garmontu...ten nubuk uplne zoschol a rozpadaol sa na viac vrstiev....nechapem to, nikto mi to nevie vysvetlit, ale stalo sa...odvtedy jedine vosky na b aze vcelieho vosku a nullproblemo 8)
Uživatelský avatar
bobo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned bře 19, 2006 0:55
Bydliště: Zilina, SR

Příspěvekod MrCooper » pát bře 28, 2008 10:38

bobo píše:necital som to cele ale grangers leather conditioner by som nedoporucil absolutne nikomu, mne to pred par rokmi uplne odpisalo nubukove picosy od garmontu...

Taky zkusenost :D Ja zase treba dvoje boty od Garmontu reklamoval (Passo GTX, Syncro) :? Jinak proti vosku (SnoSeal, G-Wax) nic nemam, ten proste funguje a to je bez diskuze.
MrCooper
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 18, 2006 15:13

Další

Zpět na Boty