Nové boty a impregnace.....

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod pavproch » ned kvě 30, 2010 19:13

@rous: IMHO je daleko důležitější sucho v botách než troška smradu. Navíc, každý správný horolezec musí smrdět, že. Čili snosíl.

Tento nebo nejpozději příští týden doma přibydou další botky (sdílené mnou a Jr.) - zřejmě (pokud nám oběma padnou na nohu - ešče sme nezkoušeli) Aku Utah Top ...

a první, co udělám, bude dlouhá procházka mokrou trávou (mokrý sních je lepčí, ale axi už nenisu) do ÚPLNÉHO promočení a ošuchání impregnace. Hned po usušení bude patláma, patláma, patláma, patláma.... tak dlůho, dokud budou sát.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28276
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod Koca » ned kvě 30, 2010 20:28

ok, rekneme, ze nechci zatratit membranu a chci nejakou vyzivujici impregnaci na gorac. Mnou odkazovany grangers rikate, ze ne e? Co tedy potom?
Moje tvorba: www.vitkocian.cz
Koca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pát lis 21, 2008 16:14
Bydliště: Olomouc

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod Koca » sob čer 5, 2010 14:25

prosim prosim, kdo mi poradi neco vyzkouseneho?
Moje tvorba: www.vitkocian.cz
Koca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pát lis 21, 2008 16:14
Bydliště: Olomouc

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod cybernetic » sob čer 5, 2010 17:58

mam topanky Raichle Hunter GTX ,pouzivam SNO-SEAL ,bez problemov. Sno seal-om,nic nepokazis.
http://www.greenzone.sk/atsko/atsko_snoseal.php
Uživatelský avatar
cybernetic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: čtv dub 23, 2009 17:42

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod mmmmichal » ned čer 6, 2010 13:38

ja mam zatim asola nubuk-textil a impregnuju sprejem asi 3 roky a docela dobry.ale pristi rok budu brat meindl. a jak tak ctu tak nevim jestli voskovat nebo ne,popravde na paropropustnost taky extra neverim.
Hore háj, dolů háj!
Valašsko moje, zdrávo buď!
Uživatelský avatar
mmmmichal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: pát úno 2, 2007 16:41
Bydliště: hanácké atény / štatl

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod terkad » ned čer 6, 2010 14:02

Koca píše:...G-MAX Leather Conditioner od Granger's...
Tato mi byla doporucena pri nakupu nove obuvi (LaS Tibet).

Tuhle impregnaci bych už na boty nedala ani za nic. Měla jsem LS Tiber a ač jsem je přesně tímhle mazala pravidelně, kůže mi po roce odešla, popraskala a do bot začalo téct.
Pořídila jsem nové LS, tentokrát Karakorum. Moc se mi je nechtělo mazat sno-sealem, vyzkoušela jsem jakýsi sprej a v moklé trávě stejně promokly. Nakonec jsem u sno-sealu skončila taky a nestěžuju si. Boty "dýchají" pořád stejně (jak jen téměř 3 mm nubuk může, resp. nemůže).
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod mmmmichal » ned čer 6, 2010 15:06

takze s nubukem mam jasno..konecne:-)
Hore háj, dolů háj!
Valašsko moje, zdrávo buď!
Uživatelský avatar
mmmmichal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: pát úno 2, 2007 16:41
Bydliště: hanácké atény / štatl

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod terkad » ned čer 6, 2010 15:50

@mmmmm..:takže?
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod mmmmichal » ned čer 6, 2010 16:45

sno seal to jisti:-)
Hore háj, dolů háj!
Valašsko moje, zdrávo buď!
Uživatelský avatar
mmmmichal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: pát úno 2, 2007 16:41
Bydliště: hanácké atény / štatl

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod pavproch » ned čer 6, 2010 19:28

=D> (ovšem sou tady tací, co :axe: ... :mrgreen: )
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28276
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod mmmmichal » ned čer 6, 2010 19:50

vzdy je nekdo pro a nekdo proti..:-)
Hore háj, dolů háj!
Valašsko moje, zdrávo buď!
Uživatelský avatar
mmmmichal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: pát úno 2, 2007 16:41
Bydliště: hanácké atény / štatl

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod Koca » ned čer 6, 2010 23:39

no me by prave zajimaly nejake padne a konstruktivni argumenty tech, kteri pouzivaji neco jineho nez snoseal, nebo neco, co uz pak "nedycha". Docetl jsem se jenom, ze snoseal je nahovno, ale uz jsem se nedocetl nejake konkretne proc (krom toho, ze ucpe gorac) a co jineho tedy pouzivat :-) Pokud ale stejne ta kuze moc nedycha (a mam takovy pocit, ze nedycha :-))) Ikdyz jsem zkousel za slunecneho dne vzit do bot echt termofusky Moira, nejtlustsi co mam, a vysledek byl po 12 hodinach lepsi, nez jsem cekal), tak by melo byt jedno, jestli to zatahnu slosealem a zamlzim gorac :-) Aspon budu mit jistotu, ze to bude v pohode, nebo ne?

Jeste mam ale jednu takovou blbou otazku. Jak casto ten nater obnovujete?
Moje tvorba: www.vitkocian.cz
Koca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pát lis 21, 2008 16:14
Bydliště: Olomouc

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod terkad » pon čer 7, 2010 8:48

Koca píše:Jak casto ten nater obnovujete?

Záleží, jak často je to potřeba. Někom stačí jednou do roka, já mažu častěji, řekněme čtyřikrát
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod pavproch » pon čer 7, 2010 9:04

patlám po cca každém třetím výletu (tatry/alpy)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28276
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod Koca » pon čer 7, 2010 12:06

ok, diky :-)

Takze kdyz ted koupil snoseal a zatahnu to tim, bude to ok, jo?
Moje tvorba: www.vitkocian.cz
Koca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pát lis 21, 2008 16:14
Bydliště: Olomouc

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod terkad » pon čer 7, 2010 12:45

řekla bych, že ano
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod mike » pon čer 7, 2010 18:16

Koca píše:Docetl jsem se jenom, ze snoseal je nahovno, ale uz jsem se nedocetl nejake konkretne proc (krom toho, ze ucpe gorac) a co jineho tedy pouzivat :-) Pokud ale stejne ta kuze moc nedycha (a mam takovy pocit, ze nedycha :-)))

Jestli to nebude tim, zes malo cetl, rozebrali jsme to tady pred casem, ze uz to snad vic nejde. Strucne:
- neucpe se gorac, ale kuze
- kuze nedycha, ale odvadi vlhkost a vosk tomu zabrani
- nejde ani tak o smrad, ale o to, ze jsou nohy ve vlhku, coz je neprijemne a snadneji se delaji puchyre
- vosk kuzi nevyzivuje; je to lepsi, nez nic, ale optimalni rozhodne ne
- jednou SnoSeal, navzdy SnoSeal tj. prvni aplikaci pokazis vse a cesta zpatky neni

Boty je nejlepe mazat kondicionerem s pridanou impregnaci. Kondicioner kvuli vyzive kuze, ktera je pruzna a nepraska. Impregnace aby nenasakala vodou. Otazka je, jakym. Granger's kondicioner v paste rozhodne ne, nekolika z nas s nim kuze popraskala. Vyborny byl Granger's kondicioner ve spreji, ale bohuzel ho prestali delat. Osobne zrovna pouzivam kondicioner od Meindlu, jelikoz mam od nich boty. Zatim tezko rict, kuzi evidentne prospiva, ale v botach jsem jeste nezazil nejake extremni podminky. Navic jsou cimsi napustene z vyroby a bohuzel je to znat, mam vevnitr vic vlhko, nez driv (ale furt min, nez v navoskovanych).

Rozhodnuti, jestli vosk nebo kondicioner (ne sprej, to je casto opakovana pitomost, kondicioner nemusi byt ve spreji a vosk muze) je samozrejme kompromis. Vosk udela z bot gumaky, ale jestli je mas v planu pouzivat prevazne tam, kde by se hodily gumaky, tak je to dobra volba. Kondicioner s impregnaci nezabrani uplne, aby se voda dostala do kuze (jinak by se nedostala ani ven). Od toho je tam membrana, aby se nedostala dovnitr. Diky impregnace se ji tam ale nedostane moc (prochazi, ale nenasaka) a v suchu zase rychle vyschne. Osobne chodim prevazne v dobrem pocasi (pocitam, ze i vetsina ostatnich), kde vyhody prevazuji a kdyz je hodne mokro, tak degraduji na uroven vosku (bota je mokra a voda zevnitr se uz nedostana ven). Vosk je lepsi jen kdyz jsi v mokru nekolik dni v kuse a to ne o moc.

Druhe hledisko je, ze koncicioner se musi pouzivat casteji, vosk staci jednou nebo dvakrat rocne. Takze je vhodny pro i ty, kdo se nechteji o boty moc starat a nevadi jim zhorsene vlastnosti ve vetsine pripadu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod terkad » pon čer 7, 2010 18:24

na kelímku od Snosealu se píše:...chrání a konzervuje kůži po celou dobu životnosti...

S tím "gumákovatěním" bot to není tak horké, jak říká mike. Zkoušela jsem nové boty bez sno sealu a vevnitř bylo po parném dni úplně stejné mokro jako při použití snosealu.
Pořád mám radši trochu zapocené nohy, než když mi do bot průběžně proniká nová studená voda. Rozhodně bych se nebála, že se z bot stanou neprodyšné gumáky, ve kterých se ti udělají puchýře.
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod mike » pon čer 7, 2010 18:33

Vyrobce si tam muze napsat co chce, ze? A mozna dokonce i pravdu, ktera vede zakaznika k mylnemu zaveru ;-) Protoze vosk ji opravdu chrani a konzervuje, ale nevyzivuje. Takze nezacne praskat tak rychle, jako vodou vysisovana a ztvrdla, ale casem zacne. Jako me 5 let stare Alasky se SnoSealem, mirne prasklinky jsou uz temer vsude a pokracovani velkych nijak nezabranil, v jednom miste uz je dira skrz.

Uz jsem to psal driv, Alasky jsem mel dvoje, jedny se SnoSealem a jedny s kondicionerem, a rozdil zvlaste v lete byl zasadni. Po celem dni mirne vlhko versus mokro a rozmocena kuze.

Kdyz pronikne dovnitr studena voda, tak odesla membrana a pak uz nic jineho nez vosk nezbyva. Ale na to je vzdycky cas, u pevnych bot i nekolik let, v mekkych membrana odejde v radu mesicu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod Koca » úte čer 8, 2010 0:44

no a jsme v podstate tam, kde jsme byli :-) Je pravda, ze od toho snosealu me odrazuje to, ze kdyz ho tam jednou dam, uz to nikdy nepujde zmenit. Plus me se poti nohy docela hodne a je s podivem, ze si mi noha potila min, nez jsem cekal (vcerejsi 6hodinovy trek, bylo teplo, nejake jarni fusky moose). Nutno podotknout, ze me se noha poti velmi (i v konverskach, nebo v sitovanych salamech) a samozrejme i tady bylo vlhko. Ale kdyz jsem na poslednim standu, kde jsme hodlali pobyt dyl a udelat ohen vyzul boty, tak za deset minut bylo zase sucho, fusky suche hned po vytazeni. Tohle se mi velmi libi a nevim, jestli by to se snosealem neslo do kytem :-( Jeste asi zvazim nakup nejakeho kvalitnejsiho kondicioneru a impregnace.

Diky kazdopadne vsem za info :-)
Moje tvorba: www.vitkocian.cz
Koca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pát lis 21, 2008 16:14
Bydliště: Olomouc

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod mike » úte čer 8, 2010 1:14

Cekal jsi snad neco jineho? :twisted:

Muzes to brat taky tak, ze kondicionerem nic nezkazis a SnoSeal muzes nakonec pouzit vzdycky. Ono taky zalezi na puvodni uprave kuze. Vcera jsem byl v botech asi 12 hodin a vecer byly nohy lehce rozmocene, driv to byvalo min. Holt ta Meindlova olejovana kuze odvadi vodu hur, nez ta od Hanwagu. Ale furt lip, nez voskovana.

Z toho, co pises, tak ti odvod celkem funguje a SnoSeal by to asi zabil. Jednoduchy test -- kdyz se ti po par horkych dnech zacnou na kuzi delat solne mapy, tak to znamena, ze kuze kuze vodu odvadi. Pri dlouhem treku v horku byva kuze v ohybech a na zadnim "oku" i mokra, aniz bys kdy slapnul do vody. Kdyby ti to ovsem vadilo, tak vosk obojimu spolehlive zabrani ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod Koca » úte čer 8, 2010 15:40

tyjo v ohybech mam mokrou kuzi a divim se porad proc :-k tak uz asi vim :-) Diky za info, asi to budu resit kondicionerem a impregnaci, zkusim tu, co jsi odkazoval. Diky :-)
Moje tvorba: www.vitkocian.cz
Koca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pát lis 21, 2008 16:14
Bydliště: Olomouc

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod cybernetic » úte čer 8, 2010 18:25

mike
mapy je dobre vidiet/koza dycha/aj pri pouziti Sno-lu.Skoda,ze som topanky vycistil,nabuduce to nafotim.
Uživatelský avatar
cybernetic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: čtv dub 23, 2009 17:42

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod mike » úte čer 8, 2010 18:41

@cybernetic: Mas ty boty SnoSealem opravdu zatepla napustene nebo jen natrene? Protoze napustene mi to uz nedelaly a jen natrit nema moc vyznam.

@Koca: s tim kondicionerem fakt nevim. Meindl mi funguje skvele na nizke boty do mesta (kuze je mekka a nepraska), ale ty nedostanou zadny zaprah v mokru. Poradny test pohorek bude az v cernevci, vidim to na vic nez tyden v mokrem snehu a tam se uvidi. Nez jsem prisel o Alasky, zkousel jsem jeste tohle. Kuzi to, narozdil od pasty, neublizovalo, ale ani mne to moc nepresvedcilo. Prislo mi, ze to udela hlavne vrstvicku na povrchu, ktera se rychle odre. Predchozi byl podstatne lepsi a proto ho zrejme prestali vyrabet :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod vonkreuz » úte čer 8, 2010 18:52

Na ten starý sprej se Ti zítra zeptám * Třeba bude u dodavatele ve schránce se vzorky :wink:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod mike » úte čer 8, 2010 19:03

Dik :) Je to ten zluty, barva jako na te paste, ale tu ne. Pochybuju, nedelaji ho uz nekolik let, ale co kdyby nahodou :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod vonkreuz » úte čer 8, 2010 19:04

Ta pasta byla taky mezi vzorky. Zítra se má u nás stavit, tak mu ráno napíšu a uvidím, co z něj vyleze...
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod Koca » stř čer 9, 2010 19:34

A kdybych to proste mazal tim granger'sem, co jsem odkazoval casteji, rekneme po kazdem druhem treku? jaka je sance, ze kuze popraska?

Premyslim, proc je takovy problem udelat opravdu funkcni veci [-( :-k
Moje tvorba: www.vitkocian.cz
Koca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pát lis 21, 2008 16:14
Bydliště: Olomouc

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod mike » stř čer 9, 2010 20:50

Sanci vidim na jistotu :) Ta pasta nejspis kuzi vubec nevyzivuje a jeste navic ji vysusuje. Krome toho se mi vzdycky zacala vydrolovat uz pri ceste na vlak. Nikdy jsem ji nezkousel aplikovat za tepla, jelikoz to v navodu nebylo a smrdi nejakym rozpoustedlem, ktere mi napadne pripomina horlaviny prvni tridy.

Ale oni to umi. Jenze firemni politika zrejme je, ze kdyz neco funguje a lidi jsou s tim spokojeni, jako s kondicionerem ve spreji, tak to prestanou vyrabet. A kdyz je neco uplne k nicemu a navic skodlive, jako ta pasta, tak u toho zustanou. Neptej se mne proc, asi to nejak souvisi s vajicky z Hlavy XXII.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nové boty a impregnace.....

Příspěvekod Koca » stř čer 9, 2010 21:00

jj, tyhle firemní politiky mě neskutečně iritují. Co ale pak používat jako zaručeně kvalitní výživu a zaručeně kvalitní impregnaci?
Moje tvorba: www.vitkocian.cz
Koca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 59
Registrován: pát lis 21, 2008 16:14
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Boty