Klasické celokožené pohory

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod canislupus1 » úte dub 12, 2022 11:58

Resizer_16497787769901.jpeg
Tak to začíná. Nic lepšího a odolnějšího na nohy vzít skoro nejde.

Měl jsem v posledních cca 10 letech tyto modely : LOWA Tibet GTX, Lowa Ranger, Meindl Island MFS, Hanwag Alaska GTX.
Vychází to cca 2,5 roku na jeden pár nošení a i když jsou to zajisté výborné boty, myslím, že kvalita i s odpovídající péči ( napínáky, správné čištění, krémování ) jde dolů, bohužel. Boty jsem používal denně ( běžné nošení, výlety, menší treky, občas práce v lese ). Všechny postupně odešly ( přestala fungovat membrána a hodně prosakovaly, začaly se rozlepovat, popraskané švy, prasklá kůže ).

Kluky s festovních věcí můžu jen doporučit.

Koupil jsem od nich tento měsíc 1x Limmer lightweight a 1x Limmer standard. Nemají na výběr jako všude jinde nicméně co tam je a prý v dohledné době bude je to nej co se dá vůbec sehnat. Vždy poradí, vysvětlí jejich blog super a dočtete se tam spoustu užitečných a "nemarketingových" pravd. Používám jejich krémy i sprej a jsem maximálně spokojený. Pokud někdo hledá informace a chce se vyznat v možnostech co si pořídit, aby to fakt VYDRŽELO mnohem více než jste zvyklý u komerčních oděvů a vybavení je to za mě nejlepší český web. Je to takový poradenský web kde si můžete i něco koupit ( doporučí i značky a výrobce o kterých u nás běžně neuslyšíte ). Držím jim palce. S pozdravem Roman České Budějovice.
canislupus1
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon dub 11, 2022 21:07

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod vici » pát dub 15, 2022 13:45

Zdravím.
Měl jste štěstí, že byly zrovna vaše velikosti. Nevím, jestli se podaří k nám do ČR ještě dostat nějaké Limmer, za rozumnou cenu.
Máte nejlepší celokožené pohorky s šitou podrážkou, na světě.
Podle mě.
Děkuji za pochvalu. Jsme moc rádi, že to co nás baví, přináší užitek i ostatním.
Spousty informací, zkušenosti nejsou jen naše. Máme obrovské štěstí, že i mnohem zkušenější lidé, než my, se podělí o své zkušenosti a všichni se od nich přiučíme.
Myslím, že takto by to mělo fungovat všude a naštěstí i tady na Outdoorforu to tady tak funguje.
Přeji spooooousty spokojených km :)
Vici
PS: vypadá to, že k nám do ČR dotáhneme ještě jednu velmi kvalitní, tradiční značku s celokoženými botami, šitou podrážkou a špičkovou kvalitou :) Už by tu byly 3 a to Dallapé, Limmer...
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod apuka » úte črc 19, 2022 13:12

Mozna nekoho potesi video - narazil jsem na nej odkazem na neco uplne jineho tady na OF. nevim, jestli jsou to opravdu nejtvrdsi turisticke boty, rozhodne ale pekne videt cely vyrobni proces - poucne i pro celkove pochopeni, co vsechno vyroba bot obnasi (a ze proc poradne pohorky, i kdyz ne kasicke site celokozene) stoji hodne penez.

Výroba nejtvrdších turistických bot na míru. Neuvěřitelní korejští obuvníci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod vhaluza » stř zář 21, 2022 8:57

Ahoj mam dotaz, ktery se tyka udrzby obuvi. Mam celokozene pohorky Lowa Ranger. Moc dlouho je nemam a pouzival jsem je doposud na nejake vikendove prochazky u nas. Prisly mi docela v klidu. Osetroval jsem je Sno-Sealem.

Problem nastal kdyz jsem je vzal na vylet do Svedska. Prvnich par dni bylo pro me utrpeni. Docela nam svitilo slunicko a me se v botach noha potila. Problem byl v tom, ze bota nepustila ven zadnou vlhkost a mel jsem nohy cely den mokre. Jakoze tak, ze to bylo docela neprijemne. Porad jsem menil ponozky, ale po par hodinach chuze zase mokro.

Po cca 5ti dnech nam zacalo prset a postupne tenhle problem zmizel. V botach uz jsem pak mel docela prijemne. Boty nepustili dovnitr temer zadnou vodu z venku a ja jsem si poprve za ten vylet zacal chuzi v tech botach uzivat.

A ted dotaz. Nevite cim to bylo zpusobeno a jak tomu predchazet? Ja si myslim, ze za to muze ten vosk. Ze mi z bot udelal gumaky a nepustil ven zadnou vlhkost, proto jsem tam mel mokro. Postupne se vosk trochu osoupal a bota zacala trochu dychat. Proto to bylo na konci vyletu uz v pohode. Mate se sno sealem podobnou zkusenost? Pokud je to opravdu tim voskem, doporucili byste mi nejaky jiny pripravek cim by se daly boty osetrovat (hlavne kvuli tomu aby nenastalo praskani kuze) a zaroven aby v nich nebyla noha mokra? Za odpoved dik predem.
vhaluza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř kvě 15, 2019 19:02

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod apuka » stř zář 21, 2022 9:36

vhaluza píše:Ja si myslim, ze za to muze ten vosk. Ze mi z bot udelal gumaky a nepustil ven zadnou vlhkost, proto jsem tam mel mokro. ... Mate se sno sealem podobnou zkusenost?
Jo, dospel jsi presne k tomu, k cemu uz nekolik z nas na OF - kdybys cetl vlakno na impregnaci obuvi, bys to tam nekolikrat nasel.
vhaluza píše:doporucili byste mi nejaky jiny pripravek cim by se daly boty osetrovat (hlavne kvuli tomu aby nenastalo praskani kuze) a zaroven aby v nich nebyla noha mokra?
To uz bude po nekolikanasobnem osetreni Snosealem (snad ne za tepla, to by bylo nejhorsi) o dost horsi. Popravde receno, nejdrive by bylo treba dostat z te kuze pryc Snoseal a to do co nejvetsi hloubky. On totiz kratkodobe pusobi dojmem, ze "vyhlazuje vrasky kuze", ale ve skutecnosti dlouhodobe kuzi hodne vysusuje, coz je hlavni duvod k praskani kuze.

Normalne by se mela kuze osetrit jen sprejem a jednou za cas kondicionerem - coz je alo docela nesnadne sehnat takovy, ktery by nevedl k degradaci GTX. Tady mnozi na toto pouzivame Limmer grease - to je na bazi silikonu, ne vceliho vosku. Staci "jednou za cas", jinak pouze dobry sprej na impregnaci. Ale znovu zopakuji - nejdrive je treba co nejlepe odstranit zbytky Snosealu, protoze ten nepusti do kuze ani ten sprej ani kondicioner.

Jinak tento dotaz nepatri do tohoto vlakna ale spise do tohoto. Asi To tam nektery moderator presune, nemusis to tam zkopirovat sam. Taky Rangery nejsou celokozene boty, maji GTX, toto vlakno je mysleno pro opravdu celokozene, tj. i s kozenym futrem, bez membrany. To jen do budoucna.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod apuka » úte říj 4, 2022 17:03

Syn mi koupil na "Blesim trhu" (to je hodne znamy kazdorocni vyprodej) prodejny Bergfuchs v Grazu nove pohorky. Lowy, pry "naslednika" vubec prvnich trekovych pohorek na svete. Plnokozene, beze stipku membrany, zato dostatecne siroke a vepredu i vysoke. Tvrdosti "B"-cka.
Lowa1.JPG

Lowa2.JPG

Lowa3.JPG

Uplne nove, jak videt jeste s visackami a i kuze je docela dobre osetrena, urcite ne vysusena.

...za 49,90 EUR... No nekup to.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod nebulus » pát říj 7, 2022 19:31

Tak konečne niečo čomu nehrozí rozpad PU podrážky a keby aj hej, klince to istia. :D
Makara Gerlach, veľkosť 43, hmotnosť 1150g jedna. Hrúbka kože 2,5-3mm. Zatiaľ som ich ešte nemal vonku, potom dám vedieť, ale prvé dojmy sú celkom pozitívne.

1665166466855.jpg
1665166466835.jpg
nebulus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 266
Registrován: úte bře 25, 2008 15:54
Bydliště: BA

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Quido » pon říj 10, 2022 21:41

@nebulus:
tak to je fakt klasická klasika - předpokládám, že budou i tak dobré, jak jsou krásné...!
:supz:

Bé-čka mám jedny tyhle - kromě podrážky téměř retro klasika a taky téměř z jednoho kusu kůže
pak Bé/Cé-čka tyhle - tvrďáky, kde rozpad PU taky nehrozí

BTW: manželka má Lowy "SIGMA GTX Mid Ws" asi 12 let, a žádný rozpad PU na podrážce zatím nenastal
:-..
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod nebulus » stř říj 12, 2022 19:53

Quido: Zatiaľ som v nich prešiel sotva 20km, postupne sa zabehávajú. Trochu tlačia na ľavý malíček, inak sú už vcelku pohodlné.
Tie Dolomite Tofana som svojho času chcel, ale už pred niekoľkými rokmi som mal pocit že je to výbehový model a moje číslo už nemali.
nebulus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 266
Registrován: úte bře 25, 2008 15:54
Bydliště: BA

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Quido » stř říj 12, 2022 20:10

jasne, vsechno chce zabehat a musi si sednout - hlavne nesmi neco nikde zasadne vadit... malicek si zvykne

mam je uz asi 6. -7. rokem (?) nebo déle... slouzi skvele
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Entik » sob pro 31, 2022 12:06

nebulus píše:Tak konečne niečo čomu nehrozí rozpad PU podrážky a keby aj hej, klince to istia. :D
Makara Gerlach, veľkosť 43, hmotnosť 1150g jedna. Hrúbka kože 2,5-3mm. Zatiaľ som ich ešte nemal vonku, potom dám vedieť, ale prvé dojmy sú celkom pozitívne.

Můžu se zeptat na pár věcí? Jak jsou tvrdé a jak se ti v nich chodí po pár měsících? Jak dlouho trvala výroba? A podle čeho jsi zvolil Gerlachy? Moc děkuju!
Naposledy upravil mike dne sob pro 31, 2022 13:05, celkově upraveno 1
Důvod: necituj prosim prilohy
Entik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: pát říj 14, 2016 21:13
Bydliště: Český Krumlov

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod nebulus » sob pro 31, 2022 18:05

Entik:
Tvrdé až tak nie sú ako som čakával, asi niečo medzi B a B/C, viac k tomu B skôr. Chodí sa v nich dobre, aj keď mi nakoniec nesadli až tak ideálne ako som si predstavoval, trochu mi tam "pláva" noha. Stále laborujem s vložkami.
Pre zdravotné problémy som nakoniec nechodil skoro mesiac a potom len diétne, takže doteraz mám niečo cez 150km.
Samotná výroba trvala týždeň, ale celý proces objednávky od prvého kontaktu a otázok niečo vyše mesiaca.
Čo sa dá vyzdvihnúť jednoznačne, je podrážka. Dezén je dosť agresívny a vďaka mäkkej zmesi výborné drží aj na mokrej skale, snehu a ľade. Celkovo je krok a dopad vcelku mäkký.
Ohľadom voľby Gerlachov netuším či sa pýtaš na voľbu produktov z produkcie Makara alebo z celého sveta.
Dnes nie je problém si objednať za podobnú alebo aj lepšiu cenu obuv ( aj lepšiu z hľadiska použitej kože ) z celého sveta. Mal som La Sportiva Himalaya a to boli fakt "držáky", bohužiaľ pohodlie poslabšie. Keď doslúžili, kúpil som Meind Perfekt, tie už po 70km boli veľmi pohodlné a nosil som ich niekoľko rokov. Jedinou nevýhodou bola ich veľká výška a necítil som sa v nich moc agilne. K tomu neprispela ani hmotnosť 1300g, ale vtedy mi to nerobilo problémy. Po úraze som bol rád že chodím a nosil som moderné PU boty ( BOSP a AKU ), ale kvalita ma sklamala. Tak že skúsim slovenskú klasiku, kým sa ešte vyrába, jeden nikdy nevie :t:t

Pozor na voľbu veľkosti, normálne mi je 43 skôr veľká a tu je to na dľžku takmer málo.

Kľudne sa pýtaj ďalej :D
nebulus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 266
Registrován: úte bře 25, 2008 15:54
Bydliště: BA

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Entik » sob pro 31, 2022 19:56

Tak ohledně tvrdosti jsi mne příjemně překvapil, čekal jsem minimálně c. S vložkami jsem laboroval také ale teď mi plně vyhovují Sidas merino na vysoký nárt. Důvody volby právě Gerlachů jsem měl na mysli z nabídky Makary. Mají u bot spíš jednodušší popis, tak moc nerozumím rozdílům mezi jednotlivými modely... Takhle čistě podle obrázku se mi líbí tvé Gerlachy a James klasik. Lákají mne, asi jako všechny, nezpochybnitelnou kvalitou a vlastnostmi kůže, prostě si myslím, že na ně musí být spoleh. A taky absencí membrány. Trochu potíž je ta váha. Na těžké boty jsem celkem zvyklý ale nejsem si 100% jistý, že to chci nosit i mimo práci. Také se mi líbí boty Andrew ale ty se zase asi nedají koupit u nás. Díky za Tvou odpověď!
Entik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: pát říj 14, 2016 21:13
Bydliště: Český Krumlov

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod nebulus » ned led 1, 2023 9:41

Model James ma odradil vysokou bandážou vzadu, podobné riešenie má Meindl Perfekt a po dvoch dňoch dlhšej túry ma to tlačilo do lýtka. Lýtka mám totiž dosť silné :D .
Ešte ma zaujal model Skaut, podľa slov p. Makaru sa jedná o rovnaký strih ako model Gerlach, ale má iné šnurovanie.
Zaujímavá bola informácia že rôzne farby kože majú rôznu hrúbku a tým aj hmotnosť. Ja som povedal že chcem hnedú farbu a čo najhrubšiu kožu, na čo som dostal odpoveď že hnedá koža je u neho najhrubšia. Aj keď by sa dalo polemizovať, či aj tie 3mm nie sú málo.
Celkom zaujímavé modely robí aj Dallape, ale tie hmotnosti sú všade podobné.
https://www.calzaturedallape.it/prodotti/tradizionali
nebulus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 266
Registrován: úte bře 25, 2008 15:54
Bydliště: BA

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Tecumseh » ned led 1, 2023 15:55

Entik Andrew kupujem cez https://www.warp-sport.com/andrew/
Tecumseh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:54

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod nebulus » pon led 16, 2023 10:36

Makara Gerlach: Od posledného príspevku som nachodil 60km, počasie bolo rôzne, dážď, podmáčané lúky, blato. Musel som trochu premazať impregnáciou šitie podrážky, raz som mal vlhko na špičke, potom už bol kľud, aj keď vonkajšie podmienky boli horšie. Od výroby je tam nejaká čierna vazelina, ale mám pocit že skôr bránila preniknutu impregnácie do šitia.

Ale stále ma trápi že mi obuv nesedí celkom ideálne na nohe Prešiel som síce aj 21km v kuse, bez otlakov a leukoplastov ale... Pri chôdzi dole kopcom mi prsty na nohe narážajú do špičky obuvy a pri chôdzi sa mi furt pohybuje päta hore dole. Skúšal som hrubšie vložky, ale potom je to vpredu ešte horšie ( prsty sú vyššie, kde je ešte menej miesta) a päta sa stále hýbe. Nemáte niekto nejaké nápady? Skúšal som aj silnejšie zatiahnuť šnurovanie , ale tiež to nemalo úplne uspokojivý výsledok.
nebulus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 266
Registrován: úte bře 25, 2008 15:54
Bydliště: BA

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod apuka » pon led 16, 2023 17:42

"Polovicni" (klidne urezanou) vlozku nebo podpatenky pod patu (pod vlozku). Ale jestli to pomuze taky prstum vpredu, to je ve hvezdach - muze ale nemusi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod nebulus » čtv led 19, 2023 16:15

apuka: dík, podobne poradil aj p. Makara.
nebulus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 266
Registrován: úte bře 25, 2008 15:54
Bydliště: BA

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod SkiA » ned bře 5, 2023 13:47

Ahoj, rád bych pořídil klasické celokožené pohory, které tady se mnou nějaký pátek pobudou. Svůj výběr jsem zúžil na následující boty. Má někdo zkušenosti s těmito modely a dokázal by mi poradit, které jo, příp. výhody oproti ostatním z nabídky?

Gronell Stelvio
https://www.gronell.it/en/products/alpine/stelvio
Dallapé Paganella
https://www.calzaturedallape.it/prodott ... lla-detail
Hanwag Grünten
https://www.hanwag.com/eu/en-gb/men/dou ... ed/grunten
příp. Hanwag Bergler, jsou ale z nubuku a ten se tady spíš nedoporučuje…
https://www.hanwag.com/eu/en-gb/men/dou ... 7761283576

Díky moc za Vaše názory
SkiA
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob úno 11, 2023 16:36

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod nebulus » ned bře 5, 2023 21:05

Ahoj,
Hanwag Bergler som skúšal, ale nesadli mi. O tom nubuku v takej drahej topánke škoda hovoriť, toto tiež neznie povzbudivo https://festovniveci.cz/blog/hanwag-bergler-po-300-km-v-beskydech/

Hanwag Grunten je iba kategória B, takže pozor na to.

Paganella a Stelvio majú asi tú najlepšiu dostupnú kožu na trhu ( Gallo Juchten ) . Takže by som vyberal z nich. Osobne by som si pocitovo vybral Stelvio.
nebulus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 266
Registrován: úte bře 25, 2008 15:54
Bydliště: BA

Předchozí

Zpět na Boty