Klasické celokožené pohory

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod Lukas ... » stř lis 21, 2007 21:00

bobo: la Sportiva Lhasa by se mi moc libily, ale nevim nevim jestli je nekde sezenu. Na netu je V CR tutove nikdo neprodava. V zahranici jsem par obchodu nasel, ale vsechny (asi 4) hodne z ruky :-( Zitra jdu prolezt obchody v Brně, treba se na mě usme stesti :-)

Dnes jsem narazil na boty Crispi DISCOVERY, ktere se v ČR prodávají. Zatim mi pripadaji z dostupnych nejlepsi. 2,8-3 mm jako že kůže, gumova obsazka na spicce, jen stelka je jakysi Outlast®. Cena přes 4 000,- Ty by na noseni baglu mohly byt OK, ne? http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?1076 ... -discovery

Jo a nasel jsem jeden model bot, ktere jsou v 3,2 mm kuzi zvenku a s kuzi zevnitr. Je to Lowa Eiger ... docela brutalni bota, ktera se doprodava kolem 7 000,-

Jo a k NUBUKU. K technologii zpracování kůže jsem před nedávnem asi na půl roku přičuchnul. Zvlastni, ze jsem slovo nubuk nikdy neslysel. Tak jsem zacal patrat, co to asi muze byt. Nakonec mi z ruznych indicii vyplynulo, ze to je honosne nazvana štípenka. (Hovězí kůže je v hřbeté části silná až 3,5 mm, tady je taky nejpevnější, nejtluščí a nejkvalitnější. Ale protože je kůže drahá, řeže se na slabší vrstvy. Z jedné kůže i 3 vrstvy! (běžně 2) Vrchní kůže je nejkvalitnější a zatraceně drahá, druhá vrstva = štípenka je méně kvalitní a podstatně levnější). A už jsme u toho. Aby to neznělo tak blbě, tak se štípence začalo říkat NUBUK a nový, na boty zaručeně nejskvělejší materiál je na světe. (pokud se dá naruby a nevybrousí = velur). Problem je v tom, že se kůži uřeže mechanicky nejodolnější vrchní vrstva, která strukturu kůže "drží pokupě". Zůstane "vlasový" spodek, který lépe dýchá, ale časem praská (v ohybech i při sebelepším mazání). Nubuk taky podstatně dříve "proteče" (hlavně když popraská :-) Rozdíl v životnosti je zhruba 1:3 (cena rozhodně ne). Jen tak pro doplnění, nubuk má na botech max. 2,6 mm X kůže klidně přes 3 mm. To je asi toliko, co jsem k tomu byl schopny zjistit a jeden z důvodů, proč se mi Nubuk na botách nelíbí. Zkušenosti toto povídání v celku potvrzují. Ale jako u všeho platí, že člověk může trefit mizernou kůži a povedený Nubuk, přeci jenom to je furt přírodní rostlý materiál. (omlouvám se za slůvko "kůže" místo "useň")
Lukas ...
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte lis 20, 2007 10:30

Příspěvekod Víťa » stř lis 21, 2007 21:07

Ono je třeba si především uvědomit, že nubuk není druh usně, ale pouze její povrchová úprava - broušení. Závisí tedy na tom jak kvalitní je ona upravovaná useň. Nubuk tedy může být z usně dobré či špatné a pak je tedy dobrý nebo špatný i on, nelze však tvrdit, že veškerý nubuk je špatný. Osobně mohu říci, že poslední dobou kvalita používaných usní klesá. Na kvalitní pohorky by se měla používat v ideálním případě kůže ze hřbetu a vždy z jednoho kusu dobytka, a to především proto, aby obě boty v páru měly stejné vlastnosti. Bohužel jsem již několikrát byl svědkem toho, že po treku vypadala každá bota jinak. Problém je v tom, že na tuto vadu nemáte šanci přijít v obchodě, ale zjistíte ji až po pár dnech na horách, kdy to vypadá, že jedna vaše bota již pár kopců absolvovala, zatímco ta druhá ležela v krabici.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Příspěvekod Víťa » stř lis 21, 2007 21:11

Jak jsem již psal, Lowa Eiger vlastním (z výprodeje za 1700) bohužel byly poslední přímo od dovozce. A kupoval jsem je v létě, takže pochybuju že na ně někde ještě narazíš. je to střihově stejná bota jako Baffiny, ale má to vibram vertige a o 0,3 mm silnější kůži.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Příspěvekod vencla » stř lis 21, 2007 21:15

nevim ja si pod pojmem klasicke pohorky predstavim napr. boty typu jako Popradky....tyhle boty kdyz se o ne clovek stara jsou schopny vydrzet i 20-30 let ( z tatove osobni zkusenosti). Jinak momentalně oba chodíme na Garmontech... ja na Montana GTX a tatik na Dakotach a jsme oba velmi spokojeni, jinak mazem to Snosealem a pohoda
vencla
nováček
nováček
 
Příspěvky: 187
Registrován: ned čer 18, 2006 20:02
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod bobo » stř lis 21, 2007 21:24

mne vzdy Dakoty pripadali straaaasne makke na to, ze maju na pate zarez na poloautomaty ...ale inak to nemusia byt zle boty, kamos ich ma a nestazuje si.... a tie eigery sa mi celkom pacia, skoda ze uz sa nerobia..

inak k tomu nubuku: mne vzdy vadila hlavne ta uprava, to brusenie....mal som z tej koze pocit, ze ju to znehomogenizovalo :) skratka, to nejak narusilo celistvost tej koze po hrubke....vzdy ked sa mi odlepila gumenna obsadzka (starucke garmont picos II) tak aj s kuskom nubuku...nedalo sa to nijak zalepit, zachvilu sa to odtrhlo s dalsou vrstvou koze....kedze boli derave, uz som sa o ne moc nestaral a behom par pracovnych nasadeni ten zvrsok uplne zoschol a rozpadol sa....
Uživatelský avatar
bobo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned bře 19, 2006 0:55
Bydliště: Zilina, SR

Příspěvekod Blaf » stř lis 21, 2007 21:24

HW Forest....supr botky
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Lukas ... » stř lis 21, 2007 21:55

Víťa: vidiš, to mi uniklo. Ja je našel na webu ve dvou šopech, ale cena 7 000,- To je pro mě fakt hodně. Za 1700,- to si měl kliku, to je uplně neuveritelna cena! Ale nemyslim si, že je nubuk jen povrchova uprava, to by to byla broušená useň ;-)

vencla: od začatku vlakna kdy to o klasice opravdu bylo to nakonec sklouzlo az tam kde to je.

bobo: myslim, že tva zkusenost jeno potvrzuje co jsem napsal, ne?

Jo a ty crispi discovery jsem nasel za 3500,- za tu cenu asi nic lepsiho nesezenu
Lukas ...
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte lis 20, 2007 10:30

Příspěvekod Rujir » stř lis 21, 2007 22:16

bobo píše:mne vzdy Dakoty pripadali straaaasne makke na to, ze maju na pate zarez na poloautomaty ...ale inak to nemusia byt zle boty, kamos ich ma a nestazuje si....


Hmm... Ja neviem... Sheriff ich ma tiez a ked vidim ako vyzeraju napriek pravidelnej udrzbe, tak by som do nich nesiel ani za nic. Proste ma ich asi o rok dlhsie ako ja, ale oproti Himalayam vyzeraju tak nejak... ...no proste rozdrbane. A to v nich nema nachodeneho o tolko viac ako ja. :roll:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod bobo » stř lis 21, 2007 22:20

Rujir píše:Hmm... Ja neviem... Sheriff ich ma tiez a ked vidim ako vyzeraju napriek pravidelnej udrzbe, tak by som do nich nesiel ani za nic. Proste ma ich asi o rok dlhsie ako ja, ale oproti Himalayam vyzeraju tak nejak... ...no proste rozdrbane. A to v nich nema nachodeneho o tolko viac ako ja. :roll:


ja by som ich tiez nechcel 8) kamos sa sice nestazuje, ale ani nechodi to co ja......vsetko by bolo mozno v poriadku, keby bola tvrdsia podrazka, tym by dostala zmysel aj bezosva konstrukcia zvrsku aj zarez na pate....

inak tie crispi mi pripadaju v ramci moznosti ako slusna volba...za tie prachy... :wink:
Uživatelský avatar
bobo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned bře 19, 2006 0:55
Bydliště: Zilina, SR

Příspěvekod Lukas ... » stř lis 21, 2007 22:38

Snad už nebudou prodane ... je to akce na listopad, zitra tam volam ... prichazi novy model s GTX :-D
Lukas ...
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte lis 20, 2007 10:30

Příspěvekod Lukas ... » stř lis 21, 2007 23:46

jeste otazecky ... daji se vymenit podrazky na bote crispi discovery? Na kolik to tak prijde? http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?1076 ... -discovery

jak dlouho vam vydrzi synteticky vnitrek boty? (např. Outlast, Cambrelle a jiné) Neboli za jak dlouho se rozedre na pate?

diky za trpelivost :oops:
Lukas ...
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte lis 20, 2007 10:30

Příspěvekod zbuddy » čtv lis 22, 2007 7:09

Lukas ... píše:jeste otazecky ... daji se vymenit podrazky na bote crispi discovery? Na kolik to tak prijde? http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?1076 ... -discovery
jak dlouho vam vydrzi synteticky vnitrek boty? (např. Outlast, Cambrelle a jiné) Neboli za jak dlouho se rozedre na pate?
diky za trpelivost :oops:

Někdo tu psal, že ponožky s Outlastem déle schnou...(Aldo?)
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod Polky » čtv lis 22, 2007 7:37

lowa eiger - jedine na zimu!!! Ziadna lahka turistika po chodnickoch. Mam ich. Brutalne tvrde tazke topanky, tazsie nez LS Himalaya !!! (odvazene) Maju drazky na rup-macky, je to jasne.
Inac kde ich este maju? Ja som za ne dal 5 tKc
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod Lukas ... » čtv lis 22, 2007 8:26

na netu jsem je našel tady na tech adresach, ale jestli je opravdu maji skladem, tak to nevim:
http://www.namche.cz/katalog/index.php? ... Lowa+Eiger
http://www.sewerout.cz/katalog.php?PHPS ... 22&menu=30
Lukas ...
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte lis 20, 2007 10:30

Příspěvekod conny » čtv lis 22, 2007 9:25

Lukasi,

nubuk je povrchova uprava koze - a to brusenie po LICI.

viac o spracovani koze tu:
http://www.k3.silesnet.cz/Materialy/skr ... zi1999.pdf

mozeme akurat diskutovat o tom ako velmi brusenie vadi zivotnosti ale nie o tom, ci je nubuk stiepenka - koza brusena z vnutornej casti sa vola velur a tam sa rozlisuje hovadzi velur a stiepenkovy velur).
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod lamaTor » čtv lis 22, 2007 10:39

Lukas ... píše:jeste otazecky ... daji se vymenit podrazky na bote crispi discovery? Na kolik to tak prijde? http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?1076 ... -discovery

jak dlouho vam vydrzi synteticky vnitrek boty? (např. Outlast, Cambrelle a jiné) Neboli za jak dlouho se rozedre na pate?

diky za trpelivost :oops:


Ano, dá, stát by to mělo okolo 1000Kč. Zkus Restday-taková česká speciálka na Vibram.

Jinak k těm Crispi-neznám je, ale s Dakotama jsou si na obrázku docela podobné, nemyslíte??? To já jen tak......
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod Lukas ... » čtv lis 22, 2007 12:28

lamaTor: diky za odkaz. S vymenou podrazek u takoveto obuvy nemam zadne zkusenosti. Pomohlo PS. Podobne si opravdu jsou, jen vrchni material je drobatko jiny

conny: ale v tom dokumentu neni vylouceno, ze nubuk vznika povrchovou upravou stipenky ... proc by byl jinak tak tenky? Jedine, ze ho neberou ze hrbetove casti, coz je zase problem. Tak jako tak prosne nedosahuje kvality poradne kuze a neni to jen vec + 0,5 mm tloustky.
Lukas ...
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte lis 20, 2007 10:30

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod glass » pát lis 23, 2007 19:36

Lukas ... píše:Zdravím, marně hledám klasickou celokoženou pohoru. Nároky nemám velké. Rád bych botu z pořádné 3 mm kůže v jednom kuse i s jazykem (ne Nubuk a jiné podfuky), vnitřek z kůže a to je vlastně všechno. Nepotřebuju membranu. Nepovedlo se mi však najít nic, co by toto splňovalo, ve velikosti 46 - 47. To se už takové boty v ČR neprodávají?

Mým ideálem a snem je la Sportiva Himalaya, ale tu se mi už nepovedlo sehnat. Něco podobného dělá i Crispi, bota Nepal, ale v ČR jen do velikosti 45 :-(

Klasicke popradky pry už nejsou co bývaly a cena je slušně vysoko.


jestli "klasickou celokozenou botu", zkus Beck (Garmisch); sam jsem je mel, "doslouzily" jen proto, ze jsem z nich vyrostl :(( ale jak jsem koukal, vozi se k nam i vel 47 :)
Naposledy upravil glass dne stř lis 28, 2007 18:31, celkově upraveno 1
glass
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: úte lis 13, 2007 9:43
Bydliště: uplne placata Hana ;-)

Příspěvekod Lukas ... » ned lis 25, 2007 17:26

Ach jo, s těma pohorama to je kříž. Viděl jsem ty Crispi a to co by měla byt snad 3 mm kůže byl pěknej "hadr". Nevzal jsme to ani za 3500,- Nakonec jsem přestal hledat fantoma a koupil obyč pohorku fitwell saient (tlusty nubuk zvenku, kuže zevnitř) http://www.warp-sport.com/admin/fotogal ... saient.jpg ... za tu cenu (3200,-) mi snad bude dobre par roku slouzit a pak treba nektery vyrobce vyrobi to co hledam.
Lukas ...
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte lis 20, 2007 10:30

Příspěvekod Setrnet » ned lis 25, 2007 18:17

Kdes je kupoval?
BTW napadlo mně ještě skusit http://www.czex.cz/zbartos/boty.txt ale už to není aktuální.
Setrnet
účastník
účastník
 
Příspěvky: 229
Registrován: pát čer 15, 2007 19:45
Bydliště: Patník u cesty číslo 50.

Příspěvekod glass » ned lis 25, 2007 20:28

Lukas ... píše:Ach jo, s těma pohorama to je kříž. Viděl jsem ty Crispi a to co by měla byt snad 3 mm kůže byl pěknej "hadr". Nevzal jsme to ani za 3500,- Nakonec jsem přestal hledat fantoma a koupil obyč pohorku fitwell saient (tlusty nubuk zvenku, kuže zevnitř) http://www.warp-sport.com/admin/fotogal ... saient.jpg ... za tu cenu (3200,-) mi snad bude dobre par roku slouzit a pak treba nektery vyrobce vyrobi to co hledam.


a ty Becky jsi nekde zkousel?
glass
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: úte lis 13, 2007 9:43
Bydliště: uplne placata Hana ;-)

Příspěvekod Lukas ... » stř lis 28, 2007 8:37

glass: s Beckama jsem se nikde v obchode nesetkal a popravde, mi je pred koupi ani nikdo nedoporucil ... proste jsem o nich nevedel (i kdyz jsem nabidku prabosu prochazel, asi jsem je prehledl). V kazdem pripade diky za tip ... treba se nekomu kdo hleda takovou botu bude hodit
Lukas ...
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte lis 20, 2007 10:30

Příspěvekod glass » stř lis 28, 2007 18:38

Lukas ... píše:glass: s Beckama jsem se nikde v obchode nesetkal a popravde, mi je pred koupi ani nikdo nedoporucil ... proste jsem o nich nevedel (i kdyz jsem nabidku prabosu prochazel, asi jsem je prehledl). V kazdem pripade diky za tip ... treba se nekomu kdo hleda takovou botu bude hodit


tak jsem se po nich poohledl a az po chvili hledani zjistil, ze je vlastne vyrabi ceska firma. jinak s prodejem v obchodech jsem se taky casto nesetkal. ja je koupil vice mene nahodne, pred lety na dovolene v Krkonosich.
glass
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: úte lis 13, 2007 9:43
Bydliště: uplne placata Hana ;-)

Příspěvekod Setrnet » stř lis 28, 2007 18:51

tak jsem se po nich poohledl a az po chvili hledani zjistil, ze je vlastne vyrabi ceska firma. jinak s prodejem v obchodech jsem se taky casto nesetkal. ja je koupil vice mene nahodne, pred lety na dovolene v Krkonosich.
Bych je spíš hledal v mysliveckých potřebách nebo v pracovních potřebách. To není z mé hlavy někde sem to o nich četl. Pokut budete mít cestu do Brna, tak si skoč na Českou do Wagnera tam je maj taky. Nevím jestli tento model. :wink:
Setrnet
účastník
účastník
 
Příspěvky: 229
Registrován: pát čer 15, 2007 19:45
Bydliště: Patník u cesty číslo 50.

Příspěvekod Martini » stř lis 28, 2007 18:53

zdarec prodal bych jednou použite garmonty mount.guid.carb nemáš zájem?
Kde je vůle,tam je i cesta
Uživatelský avatar
Martini
účastník
účastník
 
Příspěvky: 779
Registrován: ned bře 18, 2007 15:54
Bydliště: Kobeřice u Opavy(Prajzká)

Příspěvekod Setrnet » stř lis 28, 2007 18:56

to lukas: pisni semka skušenosti: rozcházení, vady, reklamace, atd. Taky o nich uvažuju. Dík :wink:
Setrnet
účastník
účastník
 
Příspěvky: 229
Registrován: pát čer 15, 2007 19:45
Bydliště: Patník u cesty číslo 50.

Příspěvekod Lukas ... » stř lis 28, 2007 19:30

Setrnet: Jasny, tento vikend se s nima pujdu poprve trochu toulat, tak uvidime. Ale moc se na to netesim, velikost 46 je trochu uzka na moji nohu, budu je muset krapet rozslapnout a ta guma kolem bude asi dost drzet. Zatim je mam jen naimpregnovane a navoskovane. Chodil jsem v nich jen par hodin ... pozdeji napisu vic
Lukas ...
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte lis 20, 2007 10:30

Příspěvekod Víťa » pát lis 30, 2007 21:12

Tak posledních pár kousků bot LOWA EIGER bude k dostání od zítřka v Letňanech v OUTDOOR OUTLETU co pořádá Honza Holan.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dolomedes Fimbriatus » ned pro 2, 2007 22:24

Cau mam obdobny problem shanim ted trek. boty urceni v zime tak na sneznice prechody nasich hor a max tatry (vice ty nizke), leto max. tak do alp. Po precteni tohoto fora mam docela uz par adeptu. Cena max do 5000 radeji tak do 4500, kvuli investici do navleku. O kterych premyslim LS Tibet GTX, LS Lagorai GTX, Maindl Colorado, Garmont Dakota, Hanwag Forest, Fitwell Saient. Mam uzsi nohu a pomerne nizky nart. Sice trochu mimo ale co si myslite o navlecich TrekSport Gaitor Expedition? Dival jsem se i na dalsi ale vetsina se ted dela jen s takovym pogumovanym popruhem pod botou a moc tomu materialu neverim, porad me prijde lepsi ocel. Dekuji za jakekoliv doporuceni a zkusenosti.
Dolomedes Fimbriatus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned pro 2, 2007 22:00

Příspěvekod zbuddy » ned pro 2, 2007 22:26

Dolomedes Fimbriatus píše:Cau mam obdobny problem shanim ted trek. boty urceni v zime tak na sneznice prechody nasich hor a max tatry (vice ty nizke), leto max. tak do alp. Po precteni tohoto fora mam docela uz par adeptu. Cena max do 5000 radeji tak do 4500, kvuli investici do navleku. O kterych premyslim LS Tibet GTX, LS Lagorai GTX, Maindl Colorado, Garmount Dakota, Hanwag Forest, Fitwell Saient. Mam uzsi nohu a pomerne nizky nart. Sice trochu mimo ale co si myslite o navlecich TrekSport Gaitor Expedition? Dival jsem se i na dalsi ale vetsina se ted dela jen s takovym pogumovanym popruhem pod botou a moc tomu materialu neverim, porad me prijde lepsi ocel. Dekuji za jakekoliv doporuceni a zkusenosti.

Vítám Tě u nás.
Pohledej ve vláknech, použij funkci hledat (přes Google) nahoře pod nadpisem. O tom ocelovém poutku tu někdo psal, že kurví podrážku boty...Já mám popruh gumový či co.
Naposledy upravil zbuddy dne ned pro 2, 2007 22:32, celkově upraveno 1
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

PředchozíDalší

Zpět na Boty