Mammut Pro High gtx - zkušenosti s botami Mammut

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Mammut Pro High gtx - zkušenosti s botami Mammut

Příspěvekod Vojta98 » čtv srp 24, 2023 10:28

Ahoj, máte někdo tyto boty a mohl byste se podělit o zkušenosti? https://www.eshop-outdoor.com/panske-4/ ... h-gtx-men/
Nebo kdyby někdo vlastnil jakékoliv turistické/horolezecké boty od Mammutu, jak jsou na tom s životností? Vydrží dlouhou obsázka, climbing zone, voděodolnost atd.?
Sháním nové boty, na alpskou turistiku a lezení a tyto se mi líbí, jenže jsem na ně nenašel nikde žádnou pořádnou recenzi nebo hodnocení od uživatelů. Líbí se mi, že izolaci mají až do -20°C a v porovnání s Aequlibrii jsou tužší (což jsem očekával, protože Aequlibria nejsou vyloženě horolezecká obuv.)
Ještě mě zaujaly Taiss Light Mid GTX https://www.eshop-outdoor.com/panske-4/ ... d-gtx-men/, ale ty byly na vyzkoušení ještě užší než Pro High, které už jsou pro mě tak na hraně.
Díky za případnou diskuzi
Vojta98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát pro 31, 2021 12:37

Re: Mammut Pro High gtx - zkušenosti s botami Mammut

Příspěvekod mitau » sob srp 26, 2023 8:28

Mam Taiss Light mid, ale zatim kratce, abych mohl hodnotit jejich vydrz. Mel jsem je akorat ve Svycarsku na par ctyrtisicovkach a na par hrebinkach s misty III lezeni. Zatim bez zadne znamky opotrebeni a bota vypada dobre udelana (ale nemam dobre srovnani - drivejsi moje pohorky byli vzdy trochu mekci a levnejsi). Na popsane pouziti super, i kdyz i v nich umi byt dlouhy sestup po asfaltu uz docela neprijemny (ale jak rikam, nejsem na tuzsi boty zvykly a urcite nejsou nijak moc tuhe). Spicka ma relativne maly vertikalni objem a neni to na nejake extra tluste ponozky nebo dvoje ponozky, ale k tomu nevidim duvod. Naopak to beru jako pozitivum, ze v tom na lezeni noha lepe sedi. Na to, na co jsou urcene (letni alpinismus) idealni. Ta hmotnost se pozna a clovek nema pocit, ze do hor vlaci tezke boty z minuleho stoleti.

Líbí se mi, že izolaci mají až do -20°C


Podle te normy jsou Taiss Light do -25, ale to neznamena, ze bych je chtel do takovych teplot brat. Za mlada jsem absolvoval zimni Alpy i v horsich botech, ale proste ta bota na me nepusobi, ze by byla na vice dni v takovych teplotach urcena. Mozna je to jako s extremni hodnotou u spacaku - hodnota, ktera ti toho mnoho nerekne.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Mammut Pro High gtx - zkušenosti s botami Mammut

Příspěvekod apuka » pon srp 28, 2023 11:34

Syn mel nejake Kento High, ale nejakou asi starsi verzi, ta se uz neprodava. Asi ale mel "stesti" na nejaky nekvalitni kus kuze na jedne bote, protoze se ji najdrive pomerne roztahla a poto dokonce se na jednom miste praskla - udelala se tam asi 3 cm dlouha rovna dira. Reklamace bez problemu (teda az na to, ze potom nemel zadne boty). Jinak ale byl s nima spokojeny.

On mel predtim nejake - taky zateplene - starsi Mammuty na podobne urovni tvrdosti i urceni jako ty Kento High Pro a nosil je nejakou dobu, ale docela hodne a hodne ve sklanatem terenu (Aply, V Tatry). Tam po te dobe se nejak "ztratily" nektere svy a udelal se i nejaky jiny problem. Ale poslouzily mu dobre.

Ja mam Magic High, coz jsou asi pokracovatele synovych starych, je to podobne usite. Taky se mi po asi trech letech vytratil jeden sev na boku u prstu, to musim zalepit. Pouzivam je vsude - od Beskyd az po Alpy ve VHT. Jsem s nima docela spokojeny, i kdyz nejsou uplne idealni na moje nohy, coz jsem ale vedel od zacatku. Lepsi boty jsem ale nenasel.
Izolaci taky maji asi do -20 nebo -25, chodim v nich v lete i v zime ve dvojich ponozkach. Ale -25 jaksi nezazily, nebylo nikdy tak chladno.

Jen me prekvapuje, ze Aequlibrium nepovazujes za horolezecke boty... Ony jsou pomerne tuhe, teda alespon ty synove kozene.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mammut Pro High gtx - zkušenosti s botami Mammut

Příspěvekod Vojta98 » stř srp 30, 2023 17:59

apuka píše:Jen me prekvapuje, ze Aequlibrium nepovazujes za horolezecke boty... Ony jsou pomerne tuhe, teda alespon ty synove kozene.

Mně se Aqeulibria líbí, dokonce mám teď ještě koženou verzi objednanou na vyzkoušení. Ale i přímo v prodejně mi řekli, že Aequilibria vyloženě nejsou na horolezecké túry, kromě teda verze TOP. Ale jak je jinak s nimi syn spokojen? Četl jsem dokonce diskuze i přímo od La Sportivy, že kožená verze je vhodnější na těžkou turistiku, zatímco syntetická je na lehčí trasy, např. na ferraty nebo na přechod ledovce, v čemž já moc rozdíl nechápu, ale asi to ví oni nejlíp. :)
Vojta98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát pro 31, 2021 12:37

Re: Mammut Pro High gtx - zkušenosti s botami Mammut

Příspěvekod mitau » stř srp 30, 2023 20:00

Na jake vyuziti je chces? Ja Aequilibria na noze nemel, ale docela bych tu jejich patu vyzkousel - jestli se pokusili udelt tuzsi pohorky tak, aby se dobre odvalovaly v lehcim terenu (vyrazna a zaoblenejsi pata, mirna kolibka). Obecne si myslim, ze pokud neplanujes neco opravdu narocneho, tak jakakoli ze zde zminenych pohorekto zvladne.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Mammut Pro High gtx - zkušenosti s botami Mammut

Příspěvekod Vojta98 » stř srp 30, 2023 23:36

Na klasickou VHT a alpské tří i čtyřtisícovky. Spíš mi šlo o recenzi na Mammuty, protože to co psal Apuka jsem slyšel už i od kamaráda, tak jsem chtěl vědět, jak je to s jejich životností. Možná to nakonec skončí ale tak, že půjdu přece jen do Aequilibrií, jen se ještě rozhodnout jestli kůže nebo syntetika, to zas bude na dlouho :((
Jinak, jsem zvědavý na příští kolekci od La Sportivy, respektive na Aequilibrium trek a Aequilibrium hike, viz. katalog strana 254-255: https://issuu.com/mountainblogit/docs/la_sportiva_ss24. To mi přijde jako ideální bota i na ty naše české nebo slovenské hory pro ty, kteří preferují vysokou botu před nízkou.
Naposledy upravil mike dne čtv srp 31, 2023 0:47, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Vojta98
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát pro 31, 2021 12:37

Re: Mammut Pro High gtx - zkušenosti s botami Mammut

Příspěvekod apuka » čtv srp 31, 2023 10:02

Syn Aeq. (kozene) pouziva presne na "klasickou VHT a alpské tří i čtyřtisícovky" plus nejake feraty, obcas i ne narocne lezeni (rekl bych max do 5, 5+) v Alpach, pokud nahodou nepouzije lezecky (coz bych pri soucasnych mokrych, pripadne jindy "zaprasenych" skalach moc neocekaval). Je s nima nadmiru spokojeny, neco ve smyslu, ze prijemnejsi boty jeste nemel. (Snad mimo LS Trango Cube, ale ty uz vzhledem k nevalne zivotnosti na/ve skalach - nasel bys o tom ve vlakne reklamaci bot, mel je nekolik - uz zavrhl.) Kupodivu na LS pry jejich podrazka docela dobre drzi.
Syn jeste predtim nez je koupil rikal, ze na tezsi teren se vice pouzivaji kozene, pry taky dele vydrzi, resp. lip snesou sutovy a kamenity teren. On sledoval nejake rakouske/nemecke/svycarske (proste nemeckojazycni) lezecke a VHT skupiny a tam to taky obecne podobne hodnotily. Jak chodil do rakouskych Alp opravdu castu (studuje ve Vidni a na dlouhe tury chudi kazdy vikend alespon jednou), taky rikal, ze cim tezsi teren, tim min "hadrovych" Aeq. a tim vic kozenych - ze jsou ty boty jinak hodne rozsirene v te VHT komunite.
Popravde receno, ty jeho boty uz vydrzely bez sebemensi ujmy docela dost synovych stezek na Schneebergu a Raxu - ale to si predstav takove, kam by se rozumny clovek neopovazil, bez znacky, podle 80-100 let starych popisu vsechn stezek na Schneeberg /ta sut na tomto 40+° svahu vysokem 400 vyskovych metru unese max. 8 lidi najednou po cele plose, vice ne, vyzkouseno, ze sjede CELY SVAH do propasti pod Vama":smt119 - mnohdy je lepsi netusit, kam jde :twisted:/, v silene suti a/nebo s lezeckymi useky 2-3. Jen pro ilustraci - z mych kvuli protekani vyrazenych Salewa Crowu tam dokazaj za dve takove vylety udelat doslova hadrove tenisky rozedrene vsude.

Na druhe strane tu kuzi musis jednou za cas necim natrit. Holt, ty "textilni" materialy jsou vydrzi v tomto terenu stale daleko za (dobrou) kuzi...

Na Mammutech, co jsem mel moznost mit zkusenosti alespon zprostredkovane (syn) ta zivotnost bude zaviset nejspise na konkretnim kusu. Krome tech synovych Kento "neco" ostatne dvoje bot drzi/vydrzely docela dost ve VHT terenu, jen ty svy jsou obcasny problem. Ale neni to tak, ze by se kvuli nim bota nekde rozpadla. Svoje jsem ted zalepil misto poniceneho svu (po dvou dovolenych a nekolika dalsich vyletech) a predpokladam, ze ten lep tam bude drzet nejaky ten rok - ale po "odchozeni" podrazky si je podrazit urcite nenecham (pokud mezitim najdu jine boty, coz u mne opravdu neni jednoduche). Takze si myslim, ze pokud nebudes mit smulu na konkretni kus/par (coz se Ti ale muze stat u jakychkoliv bot), tak by neco vydrzely, jen bych se podival, kde se da v mem okoli koupit lepidlo Patex Gel :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Boty