Boty do Lake District

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Boty do Lake District

Příspěvekod Newerth » čtv bře 7, 2024 7:53

Ahoj všem milovníkům přírody.

Přišel jsem za vámi s nadějí, že byste mě zde mohli nasměrovat ohledně výběru kotníkových bot (a nejen bot) na dva týdny výletění v Lake District na přelomu dubna a května.

Máme v plánu jednodenní výlety (~10-25 km) všech možných obtížností -- od procházky okolo jezera až po scrambling (max. něco jako Jack's Rake). A hledám na to vhodnou obuv.

  • Mám 90+ kg a široké nohy (nicméně namátkou vyzkoušené Hanwag Alaska Wide byly ve špičce až nečekaně úzké).
  • Batoh potáhnu jen jednodenní s lehkou fotovýbavou.
  • Určitě bych ocenil, aby bota nepromokla v prvním bahně či potůčku. To dokáže pokazit den. Ještě lepší by bylo, kdyby přežila celodenní déšť.
  • Hodně se mi potí noha.

Dosud jsem všechny české kopce obešel v hadrácích Merrell Crosslander velikosti 46 (29,5 cm) a mám je děsně rád (nejdřív je unosím v kanclu, pak na horách a nakonec na procházkách se psem, než se úplně ošlapou). Jsou tak akorát široké a pohodlné, ale do deště a bahna se ani trochu nehodí.

Kdyby šly tytéž boty později použít i pro vícedenní treky už i s nějakým batohem, nezlobil bych se.

Předem vřelé díky za náměty.
Newerth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv bře 7, 2024 7:13

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod milarepa » čtv bře 7, 2024 8:10

ať to má trochu styl, tak bys to mohl jít v botách od firmy přímo z Lake District - inovejt

jelikož jsi těžší a máš širší nohu, tak by byla vhodná tlumenější bota - Roclite Pro GTX

https://inov-8.vavrys.cz/inov-8-roclite-pro-g-400-gtx-v2-m-s-oliveblackyellow-zelena-001073-OLBKYW-S-01

https://www.roadtrailrun.com/2023/07/inov-8-roclite-pro-g-400-gtx-v2-review.html

šířka je na kopytě 4, což by ti snad stačilo, jejich modely Rocfly jsou sice o něco širší (5), ale zase ta podrážka ti bude více klouzat, bo je určená na všeobecný terén, Roclite má podrážku vychytanou a neklouže skoro nikde

no, za mě by byla ale první volba VJ Speedhiker
https://varuste.net/en/p120315/vj-speedhiker-mens

https://www.roadtrailrun.com/2023/07/vj-shoes-speedhiker-review-serious.html
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod ntz » čtv bře 7, 2024 9:09

doporucil bych celokozene idealni lehci GTX kotnikove boty ... Boty, co doporucil Milarepa jsou fantasticke, podle me ale ne uz tak moc pro fotografa, co ma furt tendenci lezt nekam mimo cesty v tyhle vodou prosakly krajine ...

ja osobne bych vzal nejake celokozenne s co nejmin svama a se zvysenym gumovym lemem (jako napr. alasky a nebo treba tyhle https://www.4camping.cz/p/panske-turist ... rgell-mfs/
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod Newerth » čtv bře 7, 2024 9:25

ntz píše:co ma furt tendenci lezt nekam mimo cesty v tyhle vodou prosakly krajine ...

Jo, to jsem zapomněl zmínit. :mrgreen:

Typ bot, co zmiňuje @milarepa, je pro mě velká neznámá. :-) Alasky na mě byly i ve wide verzi úzké. Ty Meindly se mi líbí a chtěl jsem si je zkusit, jen je to asi na výlet do Prahy, protože na 4Camping nemají moji velikost (podle tabulky teda).
Newerth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv bře 7, 2024 7:13

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod ntz » čtv bře 7, 2024 11:11

Kdyz mas "hadrovou" botu, tak proste musis davat furt pozor ... Ja posledni fotovylet na sever (Skotsko 2022) absolvoval v tomhle, coz jsou moje strasne oblibene boty ... da se to, musis ale furt koukat pod nohy a jsi hodne limitovanej co se tyce pohybu mimo cestu .. ta bota neco (vlastne docela dost) snese, nez protoce, jakmile ale protece tak je to hnus v tom bejt .. Pokud bych jel do Lake Districtu na turu a mel jit nejakou trasu hlavne po cestach, tak naprosto v pohode, pokud tam ale jedu fotit tak vim, ze budu chodit mimo cesty .. myslim, ze celokozene gtx pohorky maji smysl .. samozrejme zavisi, co tam jedes delat ... pokud tam budes mit fotovylet stylem, ze budes prejizdet autem, od kteryho odejdes na dvouhodinovej vylet a pak se zase vratis a spat budes nekde v penzionu, tak v pohode lehka bota, pokud tam ale pujdes na tezko a budes venku (treba i se spanim), tak bych zvazil poradny boty, ktery te par dnu v divocine podrzej

navic vrsky kopcu jsou v 90% kamenity .. vlastne hromady velkejch sutru takze ta guma okolo (ktera je kvuli okopu) se fakt hodi ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod mike » čtv bře 7, 2024 22:13

Newerth píše:Alasky na mě byly i ve wide verzi úzké.

Zkousel jsi jeden par nebo vic? Pripadne porovnaval jsi se standardni verzi? Mne se totiz stalo, ze jsem dostal standardne sirokou verzi s oznacenim wide, asi chyba pri vyrobe. Dalsi par uz byl OK. Rozdil je opravdu znat, standardnich jsem ochodil hodne (7?), ale pak se mi nejak rozjely nohy a uz byly uzke. Wide mam druhe a jsou siroke o kousek vic, nez bych chtel, ale dobry.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod Newerth » pát bře 8, 2024 5:20

Jen jedny ale ve třech velikostech. Úzká byla především špička, zbytek v pohodě.
Newerth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv bře 7, 2024 7:13

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod oodoow » pát bře 8, 2024 5:59

Pokud chodíš v česku v hadrácích, tak bych souhlasil s Milarepou. Inov8 anebo ty VJ Sport budou ideální.
V Lake Disctrict dost prší, vody je tam spousta a někdy se brodíš i po kotníky.
Takže sucho v botách je dost nepravděpodobný luxus. Leda by ses omezil jenom na slunečné počasí a vybíral suché trasy. :)
Pokud potřebuješ širokou špičku, můžeš zkusit ještě Topo Trailventure.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod Newerth » pát bře 8, 2024 9:18

Jinak řečeno, měl bych si koupit boty, ze kterých to rychleji odteče spíš než takové, do kterých to poteče pomalu? :-k

image_2024-03-08_091745117.png
image_2024-03-08_091745117.png (4.41 KiB) Zobrazeno 1454 krát


:mrgreen:
Newerth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv bře 7, 2024 7:13

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 8, 2024 9:32

:D

a ja za sebe doporucim meind bernina. sou fakt siroky (ja se nevlezu ve spicce regulerne do zadnych bot a tyhle mi staci jen o 2 cisla vetsi, jiny boty mi nestaci ani o 5 cisel vetsi :D.

jsou celokozeny, Bckova mekka pohodlna kotnickova bota. Bez GTX takze musis prolivat impregnaci po litrech, ale neco ustoji. Pokud by si nechtel jit nakonec cestou nejake hadrove tenisky (sama berniny nosim spis jen v zime a mam je kvuli sneznicim).

jinak muzes resit nepromokavou ponozkou, neni to takovej komfort jak nepromokava bota, ale kdyz promokne ponozka, muzes si vzit snadno druhej par a prvni osusit, kdyz promokne gtx bota treba zhora nebo nekde praskne membrana, tak to navic bude schnout vyrazne dyl.

na ty topo trailventure se chystam tak dlouho, ze uz na ten test asi nikdy nedojde :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod apuka » pát bře 8, 2024 9:53

Newerth píše:Úzká byla především špička, zbytek v pohodě.
Tj. potrebujes velkou sirku v prstech. Jo - i (soucasne) siroke Alasky jsou pomerne uzsi, mozna jen o nejaky milimetrik sirsi nez byly obycejne (ne-wide, ty se myslim ani nedelaly) se starym kopytem...

V tom pripade a kdybys chtel kozene boty s GTX (tj. nepromokave), tak ten vylet do Prahy do prodejny Meindlu/Tilaku mohu jen dooporucit. Pamatuji si, jak jsem jednou zkusil sirokou verzi Islandu v me velikosti - litala mi v tom spicka nohy doleva-doprava, bylo to snad o centimetr sirki nez ne-wide, pricemz i ty uz jsou jedny z nejsirsich.
Neber to jako doporuceni Islandu, jen jako zkusenost. Meindl ma i jine boty, jsou ruzne siroke, maji ruzna kopyta a jsou ruzne tvrde. Proste musis si vybrat, ktere Ti nejvice sedi. Bohuzel, zrovna takove vetsi zkouseni vice jejich bot neudelas v CR nikde jinde...

Pokud chces jeste osobni zkusenost s Meindl botami, tak jsou to hooodne "papuckovite" boty, neskutecne prijemne a pohodlne na noseni od prvni chvile. Napr. Alasky se s Islandami v tomto nemohou merit - to neni haneni Alasek, ale pokud je mas prvni, tak je musis chvili zachodit, v Islandech toto delat nemusis. Je to ale i tim, ze Alasky jsou tvrdsi a pevnejsi boty, i kdyz jsou oba razene do B/C kategorie.
Ale... Meindl ma obcas problemy s odlepovanim obsazky u nekterych modelu, davneji mel problemy s nitemi (to uz by melo byt vyresene). Pred mnoha lety se manzelce i synovi po asi 20-ti dnech VHT pouzivani s tezkym ruksakem v tehdy docela hoodne destivem Zillertalu byla obsazka totalne znicena (odlepena). Nekde se daji najit moje fotky z reklamace. Ale jsou to zkusenosti uz vice nez 10 let stare. Posledni dobou jsem nenarazil na podobne zkusenosti jinych lidi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod ntz » pát bře 8, 2024 12:40

oodoow píše:V Lake Disctrict dost prší, vody je tam spousta a někdy se brodíš i po kotníky.
Takže sucho v botách je dost nepravděpodobný luxus.


nepravdepodobny luxus v hadracich ... naimpregnovana celokozena (malosvova - bo jeste navic s tim gumovym lemem proti okopu) gtx bota ~aka Alasky te podrzi naprosto v pohode celej den, pokud blbe neslapnes a nenechas si tam vodu natect horem ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod hoff72 » pon bře 18, 2024 18:29

Překvapivě, pro mne, aktuální debata.
V jednom, minulém, týdnu, jsem se dovybavil na novou sezonu.
Jednak jsem si nechal nově podrazit Meindl Islandy, které mám již roky .... a jednak jsem koupil (a trošku i ochodil) nově Hanwag Alaska.
Resumé - Islandy jsou, co se týče pohodlí, boty nahovno. Tvrdá kopyta. Tedy jen drží nohu, sakra drží. A podrží, pokud potřebuješ. Po 30 km jsi ale hin. Žádné vložky tě nezachrání. Bota je pevná a tvrdá. A nohy bolí. Mimoto, původní wibramy musely pryč, bylo to hrozné. Již po roce se stala podrážka nepoužitelnou, na každé kluzké ploše, neřku-li na ledě, by ses zabil. Nyní jsou z toho prostě pohorky, tak jak jsme na ně byli kdysi zvyklí.
Hanwagy Alaska jsou bačkůrky, extrémně pohodlné boty na první nošení. tedy to budou mé hlavní boty, s tím, že wibram se jistě stane do roka nepoužitelným. Podrážení ale bude značně problematické, protože ta bota je konstrukčně jinde - nelze vyměnit jen "běhoun". Musíš tam nablít (navulkanizovat) ný celý patvar. Takže nahovno.
Výsledek je jasný.
Islandy půjde udržovat a aupgradeovat neomezeně, Hanwagy skončí na prvních problémech se spodkem.
Ale bude v nich lepší pochoz.
hoff72
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon bře 18, 2024 18:19

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod Newerth » pon bře 18, 2024 20:18

hoff72 píše:Hanwagy Alaska jsou bačkůrky, extrémně pohodlné boty na první nošení.

Tak to je zajímavé. Já měl pocit, že mám na nohou dřeváky. :⁠-⁠D
Newerth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv bře 7, 2024 7:13

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod ntz » pon bře 18, 2024 22:06

tak samozrejme, ze co jednomu pripada "nejak" muze nekomu druhemu pripadat "uplne jinak" ... Hanwag Alaska jsou v komunite lidi, co takovehle boty nosi, povazovane za pohodlne - tedy pohodlnejsi nez vetsina jinych bot z teto kategorie .. nic vic, nic min .. pokud ti Alasky pripadaj jako drevaky, tak lze duvodne ocekavat, ze ti kazde boty z teto kategorie budou pripadat jako drevaky ... Me osobne jsou Alasky mnohem pohodlnejsi nez treba klasicke nastupovky (s tvrdou podrazkou) a jsou mi mnohem pohodlnejsi nez vsechny moje lehci pohorky, ktere jsem dosud nosil .. Alasky mam teprve 2hym a nebo 3tim rokem a jsem z nich naprosto unesen (akorat jsem si mel koupit wide)

Pokud vse klapne, tak letos pojedu do Norska (kolem Tromso) a muzu rict, ze se doslova tesim na to, ze pojedu konecne v botach, kterym do tehlech podminek ultimatne verim .. byl jsem na severu docela dostkrat a pokazdy jsem to chodil v nejakejch spise lehkejch botach ... prozrel jsem az na stary kolena - to rikam bez jakehokoliv patosu

samozrejme to nejdulezitejsi nakonec - to, co funguje me, vubec nemusi fungovat nekomu jinemu a naopak ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod mike » úte bře 19, 2024 0:34

Newerth píše:Já měl pocit, že mám na nohou dřeváky. :⁠-⁠D

Jestli to bylo pri zkouseni v prodejne a byly uplne nove nikym nezkousene, tak ten pocit mit muzes. Docela rychle ale prejde, tak behem 10 - 20 km a po nejakych 200 km jsou to fakt pohodlne boty. Jinak viz ntz.

hoff72 píše:Resumé - Islandy jsou, co se týče pohodlí, boty nahovno. Tvrdá kopyta. Tedy jen drží nohu, sakra drží. A podrží, pokud potřebuješ. Po 30 km jsi ale hin.

Sveho casu jsem v nich usel skoro 70 km za den a ke 40 jsem chodil bezne ;-) Ale v zasade souhlas, nijak zvlast pohodlne nejsou a dalsi uz jsem nekoupil. Nehlede na to, ze jsem je pri prvni akci v Alpach uplne znicil, zatimco Alasky jsou ve stejnem terenu v pohode.

hoff72 píše:Hanwagy Alaska jsou bačkůrky, extrémně pohodlné boty na první nošení. tedy to budou mé hlavní boty, s tím, že wibram se jistě stane do roka nepoužitelným. Podrážení ale bude značně problematické, protože ta bota je konstrukčně jinde - nelze vyměnit jen "běhoun". Musíš tam nablít (navulkanizovat) ný celý patvar. Takže nahovno.

Tohle neni pravda. Skoro kazde Alasky, co jsem mel (ted uz tak devaty par) jsem nechaval podrazit a vzdycky to dopadlo skvele. Teda, kdyz jsem je poslal Hanwagu, poprve jsem udelal chybu a pouzil Restday a ti je zmrsili. Od Hanwagu ovsem temer jak nove. Ochodim prvni podrazku, na coz potrebuju 2 - 3000 km podle terenu, necham podrazit, ochodim druhou a vyhodim. Protoze kuze uz ma dost, praska v ohybech, jinak by se podrazka dala vymenit jeste jednou. Tady mas priklad vymeny i fotkama: viewtopic.php?p=390661#p390661

Meindl Islandy jsou na tom z hlediska vymeny podrazky uplne stejne, taky se meni cela (i s obsazkou). Mel jsem jich po vymene nekolik v ruce. Jen "behoun" vymeni mozna nejaky svec, ale je to naprosto spatne. Jednak uz je znicene tlumeni a jednak se zanedlouho rozpadne, protoze je z PU. No a pak ti ten behoun upadne. Takhle: viewtopic.php?p=346758#p346758
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod Etheric » úte bře 19, 2024 6:01

hoff72 píše:Resumé - Islandy jsou, co se týče pohodlí, boty nahovno. Tvrdá kopyta. Tedy jen drží nohu, sakra drží. A podrží, pokud potřebuješ...
Hanwagy Alaska jsou bačkůrky, extrémně pohodlné boty...


Pak běžecký boty budou co se týče pohodlí jakobys levitoval :)
To "podržení" nohy je dvojsečný, taky se tu o tom vedly diskuze. Mimo VHT terén a podobně je to víc ke škodě, než k užitku. Hlavně je to jako jít na zajíce s kanónem.

Newerth píše:Tak to je zajímavé. Já měl pocit, že mám na nohou dřeváky. :⁠-⁠D

I já ;)
Drahý poznání to bylo. Koupil jsem je na základě toho, jak všichni vychvalovali pohodlí. Velký hovno. Ti, co to chválili, snad v životě nevyzkoušeli pohodlný boty :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod ntz » úte bře 19, 2024 8:58

@Etheric - ale sak to tady padlo nekolikrat - to co sedi/je pohodlne jednomu nemusi vubec sedet/byt pohodlne druhemu ... nicmene podstata debaty neni o tom dopatrat se, jake boty jsou pohodlne (pohodlnejsi/nejpohodlnejsi) .. podstata debaty tady je o tom, jake boty jsou dobre do Lake Districtu (na konkretni aktivity) ...

Alasky jsou fakt asi overkill, jeste bo vic, pokud ti nesedi a necejtis se v nich dobre ... tak potom treba to, co navrhoval milarepa .. vzdycky je to neco za neco .. naimpregnovane Alasky jsou boty, co jsou schopny te podrzet ve faky hnusnejch podminkach po dost dlouhou dobu, pokud ti ale nesedi a necejtis se v nich dobre, tak se neda nic delat ...

ja (a treba @mike taky) mam tu vyhodu, ze Alasky jsou mi vylozene pohodlne a mam pocit, ze kdyz z nich vyndam nohy po 30km vyletu, tak jsou v lepsim stavu (a hlavne druhej den taky) nez kdybych to treba sel v lehouckejch trailrunnerech -- btw, mam nove trailky od podzimu, jsou fakt skvely, teda alespon mam pocit, ze jsem konecne po dlouhem hledani objevil boty co mi vyhovujou - Merrel Long Sky 2
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod EjdouuRotacak » úte bře 19, 2024 15:51

plně souhlasim s NTZ

už v životě nepůjdu do hor na vícedenní trek v GTX Salomonech (cca 4.500), GTX La Sportivach (cca 4.000) a jinejch hadrbotkách. V dešti a mokré trávě to vydrží sotva pár hodin, pak máš nohu durch. S celokoženejma Hanwag Nazca (cca 6-7.000) ani Lowa Z-8N (cca 5.800) jsem tento problém nikdy neměl. S Lowama ošetřenejma Sno Seal zapečenym v horkovzdušný troubě můžu brodit potokem klidně půl hodiny. V Salomonech a La Sportivach jsem to zkusil taky :lol: no už to zkoušet nikdy nebudu, mokro po pár desítkách metrů.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod ntz » úte bře 19, 2024 16:10

@Ejdouu - kdyz mas boty nove (myslene hlavne kvuli membrane/GTX) a nedejboze i naimpregnovane, tak i hadrova bota vydrzi pomerne hooodne nez protece .. Ty celokozene gtx boty (musi bejt naimpregnovane) jsou ale fakt do jiste miry jako holinky ..

mam na praci do lesa normalni nemecke bundeswehry (bez membrany) a to naimpregnovani je fakt zcela klicovej rozdil .. novej gtx v novejch botkach Vs jetej gtx v jetejch botkach je taky diametralne znacnej rozdil ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Boty do Lake District

Příspěvekod mike » úte bře 19, 2024 16:32

Etheric píše:Pak běžecký boty budou co se týče pohodlí jakobys levitoval

Tohle jsem poslednich asi 6 let delal bezne a nejevilo se mi to tak. Rozdil je ve vaze na noze, v pohodli ani ne.

Etheric píše:Ti, co to chválili, snad v životě nevyzkoušeli pohodlný boty

Nachodil jsem pres 13000 km v bezeckych botach, ktere se povazuji za pohodlne. A nechal jsem toho, protoze mi zpusobovaly problem s plantarni fascitidou, vloni mne to stalo nekolik mesicu, kdy jsem nemohl do hor. V Alaskach chodim bezne 35 - 40 km a nedela mi to zadny problem, v bezeckych bylo uz 25 na hrane. Aktualne mam za sebou 5 tydnu pres 100 km, z toho pres 180 v Alaskach a zbytek v Hanwag Banks SF Extra. Kdybych to cele odchodil v pohodlnych a lehkych Topo, tak uz nechodim.

Pricemz nerikam, ze to tak musi mit vsichni, jen reaguju na tve zevseobecnovani. Zrovna ty jsi ovsem telesnou konstituci nekde na kraji spektra, takze je pochopitelne, ze to mas jinak.

ntz píše:podstata debaty tady je o tom, jake boty jsou dobre do Lake Districtu (na konkretni aktivity) ...

Na tohle je dobre nezapominat. Nebyl jsem tam, ale doporucovat bezecke boty do takovych podminek mi prijde... rekneme nemoudre ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Boty

cron