Boty AKU Hayatsuki GTX/ určení kategorie

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Boty AKU Hayatsuki GTX/ určení kategorie

Příspěvekod ElCheco » stř kvě 24, 2023 5:27

Ahoj ,

sháním boty na alpské ledovce a výstupy (začátečník). Mám možnost koupit nové AKU HAYATSUKI za bezkonkurenční cenu. Ale nenašel jsem o nich informaci o tom do jaké kategorie jsou řazeny. Jestli C , C/D, nebo D . Máte někdo takové boty? Nebo dokážete podle parametrů a informací výrobce/prodejce určit kategorii ? Zajímá mě to hlavně proto, že se bojím toho, aby nebyly boty zbytečně "předimenzované" a já musel k nim ještě tahat přezůvky.

Rád bych obuv ve které mohu absolvovat tu ledovcovou túru, ale zároveň v nich tam i došel z chaty/auta/vlaku.
Pokud nekoupím ty AKU, tak beru Asolo Elbrus .
Budu rád za každý postřeh a poznatek k tématu nebo nasměrování ke starším vláknům, které se i vzdáleně podobnému věnují.
Díky
ElCheco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř kvě 24, 2023 4:49

Re: Boty AKU Hayatsuki GTX/ určení kategorie

Příspěvekod booze » stř kvě 24, 2023 7:26

V popisu mají exoskeleton, zatepleni, drazky na macky, tak hadam D.
https://www.hanibal.cz/clanek/192/jak-vybrat-pohorky/

Záleží kam s nimi chceš jit? Na Alpy jsou zbytečné. ALE I V NASI KOTLINĚ JSEM POTKAL JEDINCE NA ROZHLEDNĚ V DÉČKÁCH.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Boty AKU Hayatsuki GTX/ určení kategorie

Příspěvekod ElCheco » stř kvě 24, 2023 7:42

Díky za odpověď. Upřímně jsem to čekal. No škoda, ale asi bych v nich spíš trpěl, místo užitku :D Já jedu na Zuckerhüte a Grossglockner. A třeba jednou dám i ten MB .

Když už je ta diskuze otevřená, kde najdou využití takové boty ? Obecně i konkrétní příklady. :-k Na nějaké expedice mi přijdou zase naopak "slabé" .
ElCheco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř kvě 24, 2023 4:49

Re: Boty AKU Hayatsuki GTX/ určení kategorie

Příspěvekod booze » stř kvě 24, 2023 9:54

Všechno tady najdeš. Přečti si
viewtopic.php?f=6&t=10627
Nebo hledej tady viewforum.php?f=6

Takové boty najdou využití při zimní VHT nebo nějaká expedice.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Boty AKU Hayatsuki GTX/ určení kategorie

Příspěvekod apuka » stř kvě 24, 2023 10:40

Tak ja bych zase vubec tak nevylucoval ty boty. Ty jsou urcene do "mixoveho a ledovcoveho terenu do 4000m" (tech 4000m nebr uplne vazne, tim se rika, ze cca do Alp). Ja bych je podle popisu a fotek odhadoval spise na C/D, mozna jen pevnejsi C boty. Ten "exoscelet" je jenom AKU-acka spevnujici cast mezipodesve, ani ne vytuze. Maji ji i v jinych botach (na pohled) nizsi kategorie, napr Tengu, ktere jsou C, mozna jen neco mezi B/C a C.

Ja bych rekl, ze ty boty jsou na Zuckerhutl, Grossglockner i Mount Blanc docela vhodne. Chodi tam lidi i v D-ckach - i na normalkach. Tvrdost se oceni s mackami a ve slozitejsim terenu.

Ja jsem dlouha leta nosil vsude Asolo Granite, taky s uchyty pro macky vepredu i vzadu, byly to asi C/D boty. Jen jsem si pro sve potreby nechal odbrousit ty vycnelky na macky, tam to bylo vepredu i vzadu odstavajici centimetrovy kus "gumy". Ty boty byly pohodlne a nemel jsem v nich chodit sebemensi problem ani na Lysou horu v Beskydech. Nachodil jsem v nich min 2,5 tisic km, z toho minimum po ledovcich, zato hodne jak ve VHT (skalnatem) terenu a jeste vice v nizsim a jednodussim terenu.

Boozeho dalsi poznamka byla o zatepleni - tak to se jednak na ledovcich docela hodi a jednak neni zadny problem v takovych botech chodit 4-sezonne. Ja mam ted Mammut Magic, ktere jsou taky zateplene do -20, chodim v tom i zdejsi resp. slovenske hory i v nejteplejsem lete - a nohy se ve dvou ponozkach nepoti o nic vice nez v predchozich nezateplenych botach nebo v nizsich nezateplenych kotnickovych. Spise mam takovy dojem, ze ten primaloft jeste pomaha lip odvadet vlhkost ven.

Takze ja bych doporucil v prvni rade si boty nekde zkusit - nejdulezitejsi je, aby sedely bez problemu. Dalsi veci je, ze by se mely odzkouset alespon doma na delsi dobu, jak nohy zvladaji v nich chodit. Protoze pokud nekdo neni zvyknuty chodit v pevnejsich a tvrdsich botech, muze to delat problemy a musi si na to zvykat.

Je ale pravda, ze na vsechny tri spomenute vrcholy by Ti mely stacit i bezne B/C boty. Moje zkusenosti ale ukazuji, ze ne vzdy se chodi v B/C botech lip nez v C, C/D, hlavne v jednodussem terenu. Zavisi to od konkretniho modelu a kompatibility s konkretnimi nohami.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Boty