Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » stř kvě 3, 2023 9:59

Rozhodl jsem se trochu více chodit a za tímto účelem jsem si koupil o něco pevnější (těžší) boty o váhové kategorii 520g/bota. Dříve jsem chodil v botech, které se vešly do 350-400g na botu.

Při koupi jsem tomu nevěnoval nějakou extra pozornost, protože jsem si říkal, že rozdíl kolem 150-170g/bota nebude až takový problém. Ale je. Krom toho, že jsem musel zpomalit mě šíleně bolí tkáně na holení kosti a i s lýtkem mám dolní část nohou jako beton. Vypadají velmi otekle, ale problém do hodiny zmizí a mohu jít klidně na další túru.

Předpokládám tedy, že se jedná o nezvyk na těžší boty a mojí otázkou je, jak si co nejrychleji zvyknout na těžší boty. Je lepší krátké trasy a rychle i za cenu nateklých nohou, nebo je lepší dlouhé trasy a tak pomalu, aby mě dolní část nohou vůbec nebolela? Nebo nějaký jiný nápad/zkušenost? Posilování lýtek?
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod apuka » stř kvě 3, 2023 10:23

Ja Ti nevim....

Vubec nepises, z jakych bot na jake jine jsi presel (napr. ze z nizkych bezeckych na MID turisticke apod.). Asi jsi nepresel na vysoke pohorky, tomu by tech 520g/botu neodpovidaly.

Uvedene je vyrazne dulezitejsi nez nejakych par gramu navic - z tech gru popisovane problemy mit nebudes. Nemel bys az takove problemy mit ani pri rozumne zmene bot.
Zato Ti mohou velice rychle a silne zavarit boty, ktere Tvemu telu a Tvym noham nesedi - podle mne tady bude zakopany pes.

Proste vyberu bot, hlavne tem vyssim se musi venovat sakra pozornost, pokud v nich chces chodit delsi a tezsi tury a jeste rychle, tak jeste o to vice. Nesmis dat na zkusenosti jinych, na prodavace, na testy, jak jsou to skvelš boty - budes je nosit Ty na svych nohou a snaset pripadne problemy taky budes Ty.
Proste, kdyz si koupis ne dobre sedici boty - a to klidne mohou byt problematicke jinde nez na slapce, v prstech, na pate - napr. zatazene Ti mohou utahovat cevy nebo slachy nebo nervy a to je nabeh na pruser. Toto - hlavne nezkuseny -ale nezjistis v obchode za pet minut. Ja si boty (teda ktere nevyradim hned pri prvnim obuti) nechqvam na nozemi cely den - v obyvaku, sedic u PC. No a kupodivu, casto pri chuzi zdanlive problem neni, zatu v klidu ano. Nektere boty dokonce musim vyradit az po vyzuti, protoze problem se projevi az je nemam na nohou.

Uvedene problemy vetsinou jsou takove, kterym zadne zvykani a trenovani nepomaha, spise naopak. Proste boty na dlouhe chozeni MUSI sedet. Jen malo problemu vyresis tim zvykanim - zase, jako zacatecnik nejspise nebudes mit cit, co "se vychodi" a co ne. (Trochu jina situace je v kategorii tezsich kozenych pohorek bez obsazky - ale to podle te vahy rozhodne neni Tvuj pripad.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod irem » stř kvě 3, 2023 10:23

Pises, ze ses rozhodl vic chodit - nezvysil jsi zaroven s koupi bot vyrazne nechozene kilometry?

Take je mozne, ze problem neni ve vaze bot, ale v botach jako takovych, tedy ze Te typ boty nuti k jinemu stylu chuze, pri kterem zapojujes / pretezujes svaly a slachy, ktere na namahu nebyly zvykle.

Zkusila bych to masirovat, rozcvicovat (uvolnovat) a jen opatrne posilovat. A zcela v rozporu s Tvym pranim si na ty boty zvykat pomaleji a postupne (kratsi trasy, zpocatku neprilis rychle, klidne obcas na nejakou trasu vyrazit ve starych botach, zalezi na tom, jak casto chodis). Nejspis to bude mnohem rychlejsi, nez kdyz si rychle zpusobis zraneni, ktere Ti tury na cas znemozni uplne.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » stř kvě 3, 2023 11:13

@apuka
Mám asi tak 7 let staré Salomon podobné dnešním Salomon Ultra. Takže úplně obyčejné turistické boty. A jelikož chci s sebou tahat batoh na více dnů a moje hmotnost není zrovna vzorová, tak jsem chtěl boty s masivnější podrážkou, ale současně jsem se chtěl vyhnout MID botům, protože to pro mě moc není. Měl jsem v minulosti a nevyhovovalo. Přešel jsem na nízké Lowa Rngd. Zkoušel jsem velikost 43 a palec až na konci. Netlačily, ale byly už těsné. Měl jsem obavu, že když do nich dám silnější ponožky, tak už to nebude ono. 44 jsou volnější a v tenkých ponožkách v nich mám docela rezervu, takže musím více dotahovat. Ve středně silných ponožkách je to v pohodě, i když mám pravé chodidlo o cca 4-5mm kratší, takže je to volnější. Ale obecně pravá noha je menší problém. Obecně přemýšlím, že vyhodím ty origoš vložky a koupím tam jiné.

V nových botách jsem seděl doma celý den a naprosto v pohodě.

@irem
Před měsícem a půl jsem téměř nechodil, protože většinu práce dělám z domu. Kilometry jsem začal zvyšovat velmi pozvolna cca před měsícem s lehčími botami. Po, Pá volno. Út,St,Čt,So cca 6km bez zastávky s různou rychlostí 5-6km/hod. v rovinatém terénu (asfalt, štěrk) kolem města. S novými botami jsem rád, že se dostanu na průměr 4.6km/hod. a Ne chodím cca 10-13km s převýšením cca 300-400m a postupně zvedám kilometry s cílem 20km/den a cca 800-1000 výškových metrů někdy tak za měsíc. Další meta bude zvládnout více dnů s takovým převýšením a další meta bude zvládnout to s cca 10-15kg batohem.

@apuka, @irem takže co s tím? :)
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod Lipon » stř kvě 3, 2023 11:19

vydržet, přidávat pomalu a až to nebude tak bolet
když to bude fakt bolet, tak pauzu a namáznout šlachy Traumaplantem, cca. 2-3 dny, na noc klidně jako zábal (mně osobně to teda pomáhá)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod ntz » stř kvě 3, 2023 11:22

a jake boty mas ? asi nejlepe pomuze, kdyz treba prvni mesic ty boty budes nosit i "normalne", aby si noha zvykla, bota se rozslapla .. ja tedka taky nedavno presel na vyrazne tezsi boty (Hanwag Alaska 875g / bota), ale nastesti mi nevadi a jsou mi pohodlne od zacatku .. na druhou stranu, pokud jdu na 25km vylet po cesku, tak si je *neberu* :D ... neni proc, beru si je, kdyz je potrebuju (napr. kvuli terenu a nebo nebo jako ochranu proti vlhkosti) .. jsou tu jini chlapci a divky (napr. @mike), kteri jsou na takovehle boty zvyknuti jako na standard a chodi s nima i do vecerky pro mliko, za tim se ale (rekl bych) skryva mnoholete noseni a tisice hodin v takovejhlech botach .. to si pak nozka zvykne

520g / bota je furt docela lehka bota (moje lehci/lehke dolomites zernez maji 620g / bota) .. pokud mas takovehle problemy s 520g tezkou botou, tak fakt, nos je i normalne .. tady spis bude trestuhodne zeslable telo, ktere bolesti a utrpenim posili :P
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod oodoow » stř kvě 3, 2023 11:31

Myslím, že to bude takové to typické "too much too soon". Jestli jsi začal v podstatě z nuly před měsícem a půl, tak mi přijde chodit 4x týdně docela dost. Ono to třeba nejde poznat ale ta únava se postupně kumuluje až se někde projeví.

Taky to může být tím, že ti ty boty prostě nesednou a chodíš v nich nějak zvláštně a namáháš tím lýtka.
Zkusil bych si koupil roller a lýtka si rolovat.
Vypadá to, že je máš přetížená a tím pádem nezbyde než dočasně ubrat.

Jinak obecně, když chceš chodit víc, tak potřebuješ spíš lehčí boty. Na ty nejdelší treky se berou velmi lehké boty. Takže, jestli jsi se rozhodl víc chodit a kvůli tomu koupil těžší boty, tak to moc nedává smysl. Ale taky si nemyslím, že by ten problém s lýtky byl změnou váhy bot.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » stř kvě 3, 2023 11:37

@Lipon

Díky za podporu. Ono se mi to blbě odhaduje. Vždy z domu vypálím a po cca 2km se to začne zhoršovat, ale to už je pozdě. Když dojde na nejhorší, tak používám Medistik (ve formě tuhého sticku). Musím udělat reklamu jedné mé zákaznici. Dováží to z Kanady a obsahuje to největší množství nějaké té účinné rostlinné látky na trhu bez předpisu. Zabírá to jak na moje záda, když se zpocený nějak blbě pohnu a přeskočí svaly (dříve to řešily jen injekce a teď to jen namažu, dám igelit a ručník), tak na oteklé svaly a tkáně. Nevím jak to funguje, ale na bolavé záda to jakoby pálí, ale místo není zarudlé a na moje napumpované nohy to působí chladivě. Obvykle problém s nohami odezní do hodiny. Prej to u ní kupují sportovci na zahřátí svalů před sportem.

Zkoušel jsem i tejpy (od palce křížem přes nárt podél holenní kosti ke kolenu) a úspěšně, ale nemohu chodit na výlety celej zalepenej. Řešením by pro mě bylo dát se dohromady. Jen jsem nevěděl jestli je praxe přidat a v podstatě posilovat nebo ubrat a zvykat.
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod apuka » stř kvě 3, 2023 12:27

zachrdlapetr píše:Před měsícem a půl jsem téměř nechodil, protože většinu práce dělám z domu. Kilometry jsem začal zvyšovat velmi pozvolna cca před měsícem s lehčími botami. Po, Pá volno. Út,St,Čt,So cca 6km bez zastávky s různou rychlostí 5-6km/hod. v rovinatém terénu (asfalt, štěrk) kolem města. S novými botami jsem rád, že se dostanu na průměr 4.6km/hod. a Ne chodím cca 10-13km s převýšením cca 300-400m a postupně zvedám kilometry s cílem 20km/den a cca 800-1000 výškových metrů někdy tak za měsíc. Další meta bude zvládnout více dnů s takovým převýšením a další meta bude zvládnout to s cca 10-15kg batohem.
zachrdlapetr píše:Vždy z domu vypálím
Souhlasim s oodoowem - nejspise "too much too soon"... v kombinaci s "too new boots" :wink:.

Mozna mas dobre umysly, ale v tomto pripade rozhodne neni vhodne hned zpocatku "vzdy z domu vypalit" a nahanet kilometry, rychlost, prevyseni, ... Opravdu potrebujes okamzite delat vykony?

Moje rada je - trpelivost, trpelivost, trpelivost! Nejdrive chodit venku v klidku, pomalu, at si zvyknete s botama na sebe vzajemne. Staci jen mala prochazka, nikam nespechat. Az to pujde dobre, pridavej po malu. Klidne i mesic... Nebo vezmi stare boty a nekolikrat si je venku prehod, chvilku v jednech chvilku v druhych (pripadne chvilku klidne i bosky).
Rychlost i objem si radeji zvysuj, az si zvyknes a pomalejsi chuzi Ti nebudou boty delat problem.

Ono totiz muzes se do toho vrhnout bezhlave, jak jsi to zacal delat - pri trose stesti to "muze vyjit" a po nejake dobe pujde najednou vsechno. Ale je docela pravdepodobne, ze si misto toho spise privodis nejaky vetsi zdravotni problem, napr. natahnes slachu - a budes mit na nejakou dobu po ptakach.

Samozrejme, vsechny ty rady, myslim, ze nejenom moje plati pouze za predpokladu, ze Ti ty boty nedelaji neco nedobreho. Toto zkus vnimat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » stř kvě 3, 2023 13:39

@ntz
Boty jsem později napsal. Vzal jsem nízké Lowa Rngd. Boty nosím nyní všude, ale je to vzhledem k mému dennímu režimu (práce z domu a vaření doma) docela málo. Nejvíce nachodím cílenou aktivitou.

Zesláblé tělo určitě ano a otázka je zda spíš posilovat nebo zvykat.

@oodoow
ano je to možné, že očekávám příliš rychlý progres. a jelikož jsem netrpělivý, tak mě pomalý progres docela demotivuje. vzal jsem si 12-týdenní plán z https://www.bezvabeh.cz/clanek/5811-tre ... acatecniky , do kterého jsem začal přidávat nové prvky pro můj účel.

A kupodivu s tím nemám vůbec žádný problém chodit takto často. Zjistil jsem, že mám čas na audiobooky a zdokonalování obchodní angličtiny. Jsem teď v šestém týdnu a denní aktivity jsem nahradil místo 40 minut cca hodinou a pět minut, za kterou oběhnu ve starých botách cca 6km. V nových je to s utrpením hodina patnáct minut.

V neděli jsem měl takový malý výlet do lesa. Celkově jen 12,5km s převýšením 350m. První kilometr jsem myslel, že zdechnu. Pak jsem měl první stoupání cca 100 výškových metrů, trochu blátíčko a nohy přestaly bolet. Do cíle jsem došel spokojený a k mému překvapení se nekonala žádná dodatečná bolest ani puchýře i přes neplánovaně nově objevenou cestu :D

V botách určitě chodím zvláštně. Oproti běžným látka/plast botám si připadám trochu jako robot. Myslím si, že mě ty nové boty trochu srovnaly od nahrbeného sezení u počítače. Roller jsem ještě nezkoušel. Přiznám se, že potřebuji vyřešit víc problém v průběhu chůze než po. Ten kopec z poslední procházky by napovídal, že když zpomalím, tak mi ani nevadí jít do kopce, ale jít rychle. Ale nevím jak to natrénovat. Jestli posilováním dokud není ten sval nafouknutý nebo naopak si na boty zvykat zpomalením.

Chodit víc má pro mě určitá omezení. Jednak chci chodit na vícedenní výlety s 10-15kg batohem (zcela pomíjím svoji ne úplně atletickou postavu a hmotnost), jednak tam mám nějaké převýšení, které potřebuji absolvovat a jednak mým "revírem" je les, kopce, bláto, voda. Jak se dostanu do polí, tak bych nejraději objednal taxík.

@apuka
výkony dělat nepotřebuji. jen potřebuji mít nějaký progres. jsem šíleně netrpělivý. převýšení jak jsem zjistil a k mému překvapení je pro mě menší problém. nohy mě do kopce nebolí a jsem celkem překvapivě málo zadýchaný. jakože jsem čekal, že to bude horší.

@všichni děkuji všem reakce a za inspiraci. zatím to vypadá na "zvolnit", i když hlava říká něco jiného.
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod Etheric » stř kvě 3, 2023 13:55

Stejný problémy jsem měl vždy, když jsem koupil boty, který nebyly kompatibilní s mým stylem chůze nebo jak to říct.. Bez ohledu na jejich váhu, bez ohledu na to, že su zvyklej chodit, průser byl střih a tvar, tuhost boty, tohle mi dělaly i lehký kotníkový boty.
A lowa renegade byly tuhý, tuhý, tuhý, těžký a ze 3 párů mi ani jeden nevydržel víc než 300km, maj moc švů, tak to praskalo.
Btw, zvykat si na něco, co je k svini od samého začátku, je blbost. Lepší je energii a čas směřovat k hledání něčeho, co funguje, jak má. Poslouchat své tělo a pořídit věci s ním kompatibilní
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod apuka » stř kvě 3, 2023 15:43

Etheric píše:lowa renegade byly tuhý, tuhý, tuhý, těžký
Hehe... a ja zase rikam, ze Renegady patri mezi "poctivymi turistickymi" botami k tem nejmekcim :-).

@zachrdlapetr: Renegade ma hodne velky drop podrazky, tudiz i toto muze byt duvodem, proc po rovine a pri rychlejsi chuzi mas problem s lytkama. A naopak - proc nemas problem pri chuzi do kopce, tam to docela pomaha, po rovine nuti chodit "jinak" a zatezuje lytko. Netusim, jake mas ty stare Salomony, jaky maji ony drop, ani jakym soucasnym "Ultra" cca odpovidaji, bo modelu "Ultra" ma Salomon docela dost a to hodne odlisne, turisticke i bezecke modely.

Problemem muze byt i pokud mas ty stare spise bezecke boty, ze Renegady maji podrazku sice dobre odpruzenou, zato je v ni alespon nejaka vyztuz a cela je udelana specialne tak, aby torzne byla dostatecne tuha. Coz bezecke boty moc nemaji, ani ty turisticke S. Ultra boty taky moc ne (teda alespon moje "turisticke" X Ultra 4 prakticky vubec). Toto ma za nasledek, ze uplne jinak citis rozlozeni vahy tela, resp. pocitove spise jinak citis odezvu terenu na podesev. (Coz nejspise muze byt to, co Etheric psal jako "tuhe, tuhe, tuhe", protoze to taky znamena, ze se podesev neohyba do vsech smeru jako Tvoje noha - coz je u tur. boty spravne.)

Vubec, bezecke boty a ("poctive") turisticke boty jsou dve odlisne kategorie, i kdyz je hodne lidi micha. V bezeckych muzes i chodit turistiku, ale podobne jako nebude ono behat v turistickych botech, budou se chovat jinak. Stejne tak plati i to, ze pokud chces zacit (v podstate od nuly) chodit na delsi turistiku a to jeste s docela tezkym batohem (10-15 kg rozhodne lehky neni), tak by ses na to mel pripravovat jinak nez bezeckym treninkem - beh taky neni to same jako chuze a uz vubec ne jako chuze s tezsim batohem.

Potom je to jeste Tebou parkrat naznaceovana Tvoje vaha - nepises kolik vazis, ale docela plati, cim vyssi vahu Tvoje nohy nosio, tim bys mel mit pevnejsi (rozumej i tvrdsi) boty. Kdybys napr. vazil 120 kg, k tomu tech 15 kg batoh, to uz rozhodne potrebuje poradne boty (toto naznacoval ntz, ze si koupil poradne...).
zachrdlapetr píše:výkony dělat nepotřebuji. jen potřebuji mít nějaký progres. jsem šíleně netrpělivý.
Ale to, co popisujes, ze "potrebujes nejaky progres", to uz je o vykonu. Ty momentalne potrebujes privyknout nohy novym botam a k tomu vsemu jeste delsimu chozeni. Jak uz jsem psal, az kdyz tento bod budes mit v pohode, mel bys zacit s trenovanim nejakeho progresu.
Ja vim, ze to chvili trva a fakt to potrebuje trochu trpelivosti. Byt netrpelivy tady sebou nese nebezpeci, ze Te zdravy nakonec prinuti tomu venovat jeste vice casu :twisted:. Proste se zkus nad tim zamyslet, jestli ta netrpleivost za to stoji.

A klidne mej ty boty cely den na sobe za pocitacem a pri pobihavani/vareni doma - i toto pomuze noham si na ne zvyknout.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod Etheric » stř kvě 3, 2023 16:04

Zopakuji: chce to poslouchat své tělo a přizpůsobovat se jeho potřebám. Ne s ním bojovat. Dnes už není potřeba "zvykat" na otřesný křusny, když je v nabídce tolik jiných.. Spíš to chce hledat boty kompatibilní s konkrétním tělem a stylem chůze. Nic víc v tom není..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod apuka » stř kvě 3, 2023 16:34

Ethericu, zajiste je to pravda ve Tvem pripade, ale tady tazatel vychazi prakticky "z nuly", tj. nema zadny styl chuze a pod. Navic nejspise ma i nejakou tu nadvahu, chce chodit s tezsim batohem, coz zase vyzaduje jiny a jiny pristup. Proste "to svoje" si musi jeste najit - ale to muze pouze on sam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod Etheric » stř kvě 3, 2023 16:40

@apuka: a v čem je to v rozporu s tím, co píšu?
Kdo vychází z nuly, nezbyde mu, než vyzkoušet vše dostupné. Jen radím vynechat křusny, když to dělá toto hned ze startu, je to stopka.... Jinak ať zkusí všechno a uvidí, co mu sedí nejlíp..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » stř kvě 3, 2023 19:16

"člověk si jen odběhne na svoji "šestku" a tady se to už hádá"

@Etheric
To je asi pravda, že boty, které nejsou kompatibilní se stylem chůze, mohou dělat problémy. To však stále neznamená, že jsou špatné ty boty. Teda alespoň v mém případě. Subjektivně i přes ty potíže mám pocit, že mě ty boty nutí chodit vzpřímeněji, což má nějaké další pozitivní důsledky, pokud si zvyknu. Svršek těch Lw Rngd se mi zdá měkký, ale dneska jsem z toho vyhodil ty origo vložky, které jsou na mě zatím moc tvrdé.


@apuka
ano vypadá to, že můj problém není hmotnost bot, ale patrně kombinace faktorů s dropem. dneska jsem hodně zpomalil. jít pomaleji, tak stojím a stejně mě po cca 5km začaly bolet nohy. ale vypozoroval jsem, přesně jak popisuješ, že když jdu do kopce nebo z kopce, tak došlapuji více na špičku a po rovině došlapuji více na patu v těchto botech. A jelikož to má záměrně tvrdou podrážku, tak to tlumí méně než moje předchozí boty. Mohlo by to znamenat, že když jdu po tvrdém povrchu po rovině, tak prostě kombinace moje hmotnost/tvrdá podrážka/vysoký drop způsobují, že nárazy jdou netlumené přímo do noh. stehna, kolena, kotníky, chodidla ani lýtka mě nebolí (lýtka jsou jen napumpovaná, ale bez bolesti). bolest jen na holeni. kámoš mi teď říkal, že takové pocity měl, když začínal běhat po asfaltu a srovnal to pouze běháním.

V lw rngd právě necítím vůbec nic. u té jejich podrážky vibram nepoznám asfalt od štěrku. odpadl mi problém se dívat kam šlapu. což je dobře. mohu se věnovat krajině. rozložení váhy bude zcela jiné u nových a starých bot, jak píšeš, protože jak jsem psal u lw rngd se cítím tak trochu jako robot, takže si myslím, že ten vyšší drop mě nutí (pocitově) jít vzpřímeněji, což může znamenat, že zapojuji zcela jinak svaly než na starých Salomonech.

batoh - vezmeš dva litry vody, notebook a máš 3kg aniž bys to dal do batohu. k tomu hadry a žvanec na týden a i když s sebou (zatím) nebereš věci na přespání (mám bydlení, ale není tam možnost průběžně nakupovat a být o jednom jídle denně se mi zase být nechce), tak foťák, dva objektivy a stativ to spolehlivě zabijou.

hmotnost je přes sto a měl bych klesnout na 80, ale přiznám se, že hubnutí není primární cíl. spíš to bude vedlejší produkt mých aktivit.

já vím, že se říká "good things take time", ale v mém světě se věci dějí za sto milisekund a méně a jak na něco musím čekat, tak je to pro mě neuvěřitelně demotivující. zkusím mít boty nasazené celý den doma, ale myslím, že mi to nedělá potíže v tom sedět.

@všichni
nová otázka. na boty s vyšším dropem zvykat také pomalu a pak zvyšovat výkon?
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod ntz » stř kvě 3, 2023 19:46

zachrdlapetr píše:hmotnost je přes sto a měl bych klesnout na 80, ale přiznám se ...


radim ti nehubni, budes pomalejsi na kole pri jizde z kopce, v zime na lyzich, nebo v kanoii pri sjizdeni vodopadu (a nebo slajsny - navic u te kanoe je vyhodne mit hacka vysoko nad vodou)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod mike » čtv kvě 4, 2023 1:07

zachrdlapetr píše:v mém světě se věci dějí za sto milisekund a méně a jak na něco musím čekat, tak je to pro mě neuvěřitelně demotivující.

Holt to ber jako vyzvu (naucit se trpelivosti), to je ted moderni ;-) Kdyz to uspechas, tak si ublizis a z chozeni nic nebude. Zraneni nebo zanet slach se leci podstatne dyl a klidem. BTW, ja obcas resim i nanosekundy, cykly procesoru, a trpelivosti mivam na rozdavani ;-)

Neni mi uplne zrejme, v cem je problem, ale taky se klonim k too much too soon. Mozna jeste dodej nejake udaje. Kolik ti je, kolik meris, jestli jsi v zivote nejak sportoval a kdy jsi naposled trochu chodil.

zachrdlapetr píše:zkusím mít boty nasazené celý den doma, ale myslím, že mi to nedělá potíže v tom sedět.

V tom to nebude, to nejspis krome apuky nikdo jiny nedela. Ze je problem v botach se ovsem vyloucit neda, to ale zjistis jen tak, kdyz si koupis dalsi nove boty.

zachrdlapetr píše:nová otázka. na boty s vyšším dropem zvykat také pomalu a pak zvyšovat výkon?

Na vsechno. Vyssi drop ale normalne nebyva problem, zvykat si je potreba spis na nizsi. Na druhou stranu, svaly na holeni bolivaji pri chuzi z kopce, dokud si nohy nezvyknou. Protoze na nich visi vetsi vaha, nez normalne. Coz by mozna mohl byt i tvuj problem, pokud se zmenil postoj tela a jsi vic nakloneny dopredu. To ale takhle tezko zjistime, mozna by ti pomohl nejaky fyzioterapeut, ktery by se kouknul, jak chodis a jak se to lisi podle bot.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod mike » čtv kvě 4, 2023 1:10

ntz píše:jsou tu jini chlapci a divky (napr. @mike), kteri jsou na takovehle boty zvyknuti jako na standard a chodi s nima i do vecerky pro mliko

Tohle musim rozhodne dementovat. V zivote jsem nesel do vecerky pro mliko [-(
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod apuka » čtv kvě 4, 2023 9:48

mike píše:to nejspis krome apuky nikdo jiny nedela
Ale ja jsem taky netvrdil, ze samotne sezeni v nich mu pomuze. Jen si myslim, ze i pri kratkych usecich pri sezeni za PC, tj. na zachod, do kuchyne, ... pomuze k tomu, aby si na to nohy (a vypada, ze i cele telo) zvykly.
mike píše:Vyssi drop ale normalne nebyva problem, zvykat si je potreba spis na nizsi.
Teda nevim, ale pokud maji jeho stare boty drop kolem 6mm (a jeste nekolik let pouzivane boty, tj. muze to byt uz vice "srovnane") a nove maji o centimetr vice (tech 15+mm u tursitickych, hlavne na pohorkach zalozenych botech je beznych) a v zivote v takovych botach nechodil, tak to uz docela dost zatizi do te doby nezatezovane svaly a slachy. ZKus se ve svych beznych botech postavit patami na centimetrovou fosnu a stuj tam rovne par minut - taky Te zacnou nektere svaly bolet.
Zvyseni dropu se prave nejvice projevi pri chuzi po rovine. Do kopce je to OK, stejne nenaslapujes na cele chodidlo ale vice na spicky. No a z kopce je to taky jedno, tam se jen "simuluje" o neco malo vetsi svah.

Prave proto radim byt v tech botech cely den - at se svaly/slachy/postaveni tela cvici radeji casteji kratkodobe nez hodinovou chuzi po rovine.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod mike » čtv kvě 4, 2023 15:35

Kdysi jsem meril drop na nizkych trekovkach i pohorkach a vyslo mi 10 - 12 mm. Zadnych 15+, to nevim, kdes vzal.

Ono mozna zalezi hlavne na botach. Kdyz jsem zacal chodit z Inov-smejdech s dropem 8 mm, tak to bylo na achilovkach a lytkach docela znat. Prechod na Topo s dropem 5 mm jsem vlastne ani nepoznal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » čtv kvě 4, 2023 19:14

@ntz
nestraš. rychleji už ne. mám staré závodní lyže na super-g s poloměrem asi tak šedesát metrů :)

@mike
na výzvy nejsem. nechci nic uspěchat. jen jsem chtěl vyřešit jestli posilovat nebo spíš zvykat.

údaje předpokládám, že nevyřeší otázku jestli posilovat nebo zvykat. můj problém se týká nových bot. kdybych si chtěl nechat ty staré, tak tato otázka vůbec nevznikla. jestli ti to nějak pomůže 46,176,sport ani ne, jen lyže a mtb, naposledy jsem chodil aktivněji tak před 20 lety. ale jak jsem psal, se starými botami uvedené potíže nemám a dám v nich i při své hmotnosti 9min/km na trase 5km.

můj problém je v nových botách rovina. když jdu z kopce nebo do kopce, tak si nohy uleví. může to souviset s tím, že zpomalím v obou směrech (a nebavím se tady o optické rovině, ale opravdu o chůzi z kopce).

dnes jsem na svoji "šestku" zalepil nohy a zcela bez bolesti. takže řešením bude patrně kilometr pásky než si nohy zvyknou a také jsem dnes trochu jinak zavázal boty (přes jazyk a před tím pod jazykem) a bota o trochu lépe držela. subjektivně jsem měl pocit, že dnes došlapuji více na střed.

@apuka
nové masivnější boty - ano je to tak. cítím se tak, že jde o nezvyk, který jsem nevěděl jestli překonat silou nebo zvolněním. jak jsem psal v tomto postu @mikovi, tak dnešní šestka proběhla v zalepených nohách (od palce křížem přes nárt a zboku podél kosti s fixací pásky horizontálně nad kotníkem a pod kolenem) a subjektivně pocit, že jsem dnes bez bolesti došlapoval více na střed. takže kilometr pásky to jistí než si nohy zvyknou.

@mike, @apuka Lowa Rngd MID mají 20mm, takže ty LO by mohly mít kolem 15, protože když vytáhnu vložku, tak je tam pěkný "schodek". což nutně neznamená, že je to špatně. Patrně to nevyrobili takto schválně, aby lidi bolely nohy, ale spíš aby napravili různé neduhy při držení těla apod.
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod mike » čtv kvě 4, 2023 19:46

zachrdlapetr píše:jestli ti to nějak pomůže 46,176,sport ani ne, jen lyže a mtb, naposledy jsem chodil aktivněji tak před 20 lety.

Jasne, ze jo. Kdyby ti bylo 26, tak je to snadne, ale v tomhle veku se uz telo prizpusobuje pomaleji a hur regeneruje. Mas obezitu prvniho stupne, nemas stare rezervy, ze kterych bys mohl cerpat, takze mi tve potize prijdou celkem pochopitelne. Holt by ses mel smirit s tim, ze to bude beh na dlouhou trat a zvolnit. Hodne zvolnit. A pak pomalicku pridavat. Ono to pujde, pomalu ale jiste. Casem zacne jit dolu vaha a subjektivne se zlepsovat kondice, jen to chce neprepalit zacatek, neublizit si a cele to tim nezabit.

zachrdlapetr píše:ale jak jsem psal, se starými botami uvedené potíže nemám a dám v nich i při své hmotnosti 9min/km na trase 5km.

Jak mas oslapane podrazky na starych botach? Trekovky, i nizke, maji tuzsi podrazku, ktere se neodvaluje a oslapava se jinak. Tve nohy na to nejsou zvykle a zatezujes jine svaly, coz zpocatku boli. Chce jim to dat cas na prizpusobeni se.

zachrdlapetr píše:můj problém je v nových botách rovina. když jdu z kopce nebo do kopce, tak si nohy uleví. může to souviset s tím, že zpomalím v obou směrech (a nebavím se tady o optické rovině, ale opravdu o chůzi z kopce).

Rychlost v tom hrat roli urcite muze, ale spis bych vsadil na postoj tela a zatizeni svalu.

zachrdlapetr píše:takže řešením bude patrně kilometr pásky než si nohy zvyknou

To si nemyslim, paska zatezovanym svalum odlehci a nebudou si mit jak zvyknout. Ale zkusenosti s tim nemam.

zachrdlapetr píše:a také jsem dnes trochu jinak zavázal boty (přes jazyk a před tím pod jazykem) a bota o trochu lépe držela.

He? Jak pod jazykem? Nemel jsi nahodou zaskrceny krevni obeh? Nedelej takove veci a zavazuj boty normalne. Blbym zavazovanim se daji nohy slusne rozhodit.

zachrdlapetr píše:Lowa Rngd MID mají 20mm

Drop? Kdes to nasel? U trekovek jsem ho jeste nikdy nevidel, bezne se uvadi jen u bezeckych bot.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » čtv kvě 4, 2023 21:46

@mike
i přes všechny handicapy se můj problém týká výhradně těch nových bot. u starších bot ten problém nemám a prakticky by tento post vůbec nevznikl, protože jinak mě nic netíží.

ano, asi zatěžuji jiné svaly. staré boty už skoro nemají žádný vzorek. jak jsem psal, dnes s tejpama jsem měl pocit, že došlapuji více na střed (včera bez tejp více na paty) a současně mám pocit, že v nových botách jdu více vzpřímeněji.

já s páskami mám relativně krátkou, ale pozitivní zkušenost. když jsem byl ve čtvrté třídě na základce, tak jsem se vymázl na lyžích a měl jsem trochu přetočené koleno. a od té doby na lyžích, nebo když jdu dlouho z kopce, mám nepravidelně problém se svalem nad kolenem pravé nohy. začne pobolívat. měl jsem na to návlek, ale zjistil jsem, že mi to stačí stáhnout páskou, kterou na noze prakticky necítím. ta výhoda pásky je pro mě v tom, že mi nezaškrcuje celou končetinu a vůbec o ní nevím. a stejné je to i s těmi holeněmi. než jsem sem dal příspěvek, koupil jsem takové ty návleky na holenní kosti, ale bylo to špatný. měl jsem pocit, že mám úplně zaškrcenou nohu. až jak tady psal @apuka o tom dropu, tak jsem si říkal, že bych mohl zkusit pásku. včera jsem na to neměl čas, ale dneska jsem to zkusil a opravdu došlapuji víc na prostředek. a jak si myslím, že mi to pomůže? @apuka psal zvyknout na boty a pak zvyšovat zátěž, takže pásky mi nemají posílit svaly, ale umožnit mi zvyknout na boty, styl chůze aniž bych nějak trpěl. do té doby mohu posilovat lýtkové svaly a až problém pomine, tak pásky nechám ve skříni a bude to ok. alespoň tohle je teď vize.

jazyk - stahoval jsem tkaničky z háčků na úrovni posledních dírek a dnes jsem utahoval přímo přes ten jazyk (přes logo na jazyku)

drop píšou tady https://www.breuninger.com/nl/en/b/lowa ... 0020585/p/
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod mike » čtv kvě 4, 2023 22:58

zachrdlapetr píše:i přes všechny handicapy se můj problém týká výhradně těch nových bot. u starších bot ten problém nemám a prakticky by tento post vůbec nevznikl, protože jinak mě nic netíží.

Tizi te aspon 20 kilo navic ;-) Jasne, na stare boty jsou nohy zvykle, na nove si teprve musi zvyknout. Nejspis bys mel podobne problemy se vsema trekovyma botama.

zachrdlapetr píše:ano, asi zatěžuji jiné svaly. staré boty už skoro nemají žádný vzorek. jak jsem psal, dnes s tejpama jsem měl pocit, že došlapuji více na střed (včera bez tejp více na paty) a současně mám pocit, že v nových botách jdu více vzpřímeněji.

Ano, to je ono. Taky mam na trekovych botach nejvic oslapane paty, zatimco na behacich (ve kterych chodim, nebeham), spicky. A ano, taky v nich doslapuju vic na stred. Rozdil je dan tuhosti podrazky, behaci je poddajna, trekova tuha. Tohle bude nejspis zdroj tveho problemu, nohy nejsou na tenhle typ chuze zvykle a zatezujes svaly, ktere driv moc nepracovaly. Doba napravy bude umerna dobe, kdy nepracovaly.

zachrdlapetr píše:drop píšou tady https://www.breuninger.com/nl/en/b/lowa ... 0020585/p/

Diky. Zajimave je, ze tohle jsou jedny z mala bot, u kterych to pisou. Moc tomu neverim. Muzes si to u svych zkusit zmerit. Nejakym pevnym pravitkem od cary nekde nad botou po patu a spicku vevnitr boty. Spicka se meri hur, chce to botu co nejvic rozvazat a otevrit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » pát kvě 5, 2023 6:52

@mike
hmotnost mě netíží tak, že bych se nad tím nějak pozastavoval. potřeboval jsem jen rozhodnout jak si na boty zvyknout co nejrychleji. chodím si vyčistit hlavu. jestli bude bonusem úbytek hmotnosti, tak super. ale jinak jsem potřeboval rozhodnout "jen" boty. zda zátěž nebo zvykání.

doba nápravy potřebuji, aby byla rychlá a udělám pro to vše. otázka zněla jak. za poslední měsíc jsem nachodil přes 200km i s tou neustále zmiňovanou hmotností, kterou já nepovažuji za podstatnou ve smyslu "pojďme panikařit, máme hmotnost".

drop - to nevím. jak jsem nakoupil, tak prodávám. vím, že sportovna.cz má u snad všech bot Salomon, Merrell uvedený drop.
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » pát kvě 5, 2023 6:56

@všichni
ještě jednou děkuji všem za pomoc. pomohlo mi to identifikovat problémy a nyní budu pracovat na změně.
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod Etheric » pát kvě 5, 2023 9:06

Můžeš vyzkoušet, zda tvoje problémy jsou vinou hmotnosti nebo špatně zvolený obuvi.
Vem si svoje boty, který ti jsou pohodlný, dej si na nohy zátěž /prodává, nebo aspoň prodávalo se to ve sportovních potřebách/ a běž se projít. Bolí nohy? Je to vahou. Nebolí? Vybral jsi pro tebe špatnou obuv. Pak si buď kup kompatibilní, pohodlný boty, nebo můžeš zkusit poradu s odborníkem, kterej zhodnotí tvou chůzi, držení těla atd v daný obuvi a pak ti k tomu řekne víc..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » pát kvě 5, 2023 9:29

@Etheric
ano je to možnost s tím takto experimentovat. půjdu spíš cestou pracovat s tím co mám. asi mi nečiní potíže změnit návyky. můj dotaz byl směřován k tomu jak. Zda silou nebo zpomalením. Odpověď tady jsem už dostal. Známí mají na to také nějaký názor, který je nepatrně jiný, ale myslím, že se ustálím na dobrém "kompromisu". tejpa=>zvykání na boty=> nezávisle posilování lýtek => vynechání tejp => zvyšování zátěže. tedy bude to pozvolné zvykání na boty, ale současně mimo boty budu posilovat lýtka.
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod Etheric » pát kvě 5, 2023 10:08

Jo. A když to nezabere, koupíš si boty, který ti jsou pohodlný od samýho začátku. Vyzkoušíš a uvidíš
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Další

Zpět na Boty