Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » pát kvě 5, 2023 10:13

@Etheric
ano, takto to klidně může být. ale je tu větší předpoklad, že kila půjdou dolů a "apokalyptická vize nejhůře vyrobených bot na světě" se nenaplní :)
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod Mawenzi » pát kvě 5, 2023 10:14

nevim jestli taky beres do uvahy teren, asfalt a stekrk jsou tvrdy a ze zacatku to chce vic mekciho, les atd.
pokud to tu bylo zmineno tak se omlouvam.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod Etheric » pát kvě 5, 2023 10:20

Pokud si koupíš nevhodnou obuv, nepomůže ti ani kdybys měl 55kg jako já. Prostě zkoušej všechno možný, existuje nějaká šance, že ty boty nejsou nevhodný a že to půjde. Nebo taky ne, uvidíš sám
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8105
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » pát kvě 5, 2023 10:28

@Mawenzi
jj. bylo zmíněno. les, kopce. asfalt a pole mě znervozňují. mám pocit, že tam vše trvá věčnost. v lese mám vždy takový ten pocit "jé, já už jsem tady". jakože si celou trasu tak nějak nevědomky rozděluji na nějaké "mety". naštěstí mám tu vymoženost vylézt z baráku a po cca 500 m jsem na polňačce a po cca 3km jsem v lese nebo mohu vzít káru a jet k lesu a užít si jen les. mám tady z jedné strany Drahanskou vrchovinu a z druhé strany Ždánický les. ale je to dobrá připomínka, že bych mohl v týdnu jezdit dělat svoji šestku do lesa místo kolem města. jakože bych měl 4x 6km les a pak jednou delší les (13-20km) místo 4x 6km asfalt, šotolina, tráva a 1x delší les.

@Etheric
já jsem pozitivista. proč by někdo vyráběl nevhodnou obuv v množství dva miliony párů ročně? to spíš je něco se mnou než s těmi botami a já to chci změnit. otázka byla pouze jak ne jestli.
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod irem » pát kvě 5, 2023 10:44

Protoze co je nevhodna obuv pro jednoho a na jeden typ pouziti muze byt naprosto vhodna obuv pro nekoho jineho a do jinych podminek. Ruzni lide maji ruzne nohy, tela i mechaniku pohybu :)
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » pát kvě 5, 2023 10:59

@irem
to tvrzení jde i obrátit. "nevhodná obuv" se může ukázat jako naprosto vhodná, pokud má člověk nesprávné návyky. vem si třeba ortopedické vložky do bot. také to zpočátku bolí, ale nelze paušálně říct, že by to bylo nevhodné. a proto padla otázka jak si zvyknout... :)
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod Etheric » pát kvě 5, 2023 12:28

zachrdlapetr píše:třeba ortopedické vložky do bot. také to zpočátku bolí

Neplést zdravotní pomůcky s normální obuví.

Jinak platí, co psala irem - jedna obuv bude pro někoho super, pro jiného nenositelná a nikdy si na ní nezvykne viz já a libovolný pohory... Můžu nosit jen nízký, měkký boty.
zachrdlapetr píše:@irem
to tvrzení jde i obrátit. "nevhodná obuv" se může ukázat jako naprosto vhodná, pokud má člověk nesprávné návyky

Tohle mi přijde trochu jako lhaní si sám sobě, ale budiž.. Pokud bys měl nevhodný návyky, měl bys problémy s pohybovým aparátem už mnohem dřív a věř, že by tě to dohnalo ty problémy řešit.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8105
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod apuka » pát kvě 5, 2023 12:50

zachrdlapetr píše:to tvrzení jde i obrátit. "nevhodná obuv" se může ukázat jako naprosto vhodná, pokud má člověk nesprávné návyky. ... oropedicek vlozky ...nelze paušálně říct, že by to bylo nevhodné. a proto padla otázka jak si zvyknout...
Jak Etheric pripomenul, neplet si zakladni obuv se zdravotni pomuckou.

Iren to presne napsala. Ja TI to rozvinu - kazdy mame neprosto odlisne sformovane nohy, pocnuc slapeji, kostmi, svaly, slachama a neexistuje ZADNA obuv, ktera by byla vhodna pro kazdeho. Teda krome zadne obuvi, tj. chuze na boso (coz ale taky neni vhodne pro kazdeho). Snahy "si zvyknout", kdyz je to fakt nekompatibilni vedou k dlouhodobym a chronickym problemum.

Jen dve "pitomosti" - vyska nartu a sirka nohy. Pri veskere ucte, pokud mas vysoky nart a sirokou nohu a koupis si boty na nizky nart a uzkou nohu, muzes si na to zvykat, kolik chces, dobre to nikdy nebude. Vlastne si casem na to zvyknes, to je pravda, ale zaplatis za to casem zdeformovanou nohou (zkus dohledat, jak dopadly napr. cinske holcicky, u kterych chteli rodicove docilit "hezke male nozky"), az po nejake dobe mozna ani nebudes vladat chodit. O neco lepe bys mohl dopadnout, kdybys mel nizky nart a uzkou nohu a koupil bys boty na vysoky nart a sirokou nohu, ale taky by to skoncilo chronickymi problemami noh.

No a bohuzel, tech odlisnosti, resp. veci, kvuli kterym nemusi byt Tvoje noha kompatibilni s konkretnimi botami je opravdu "neurekom". Kdyby sis trochu pocetl na OF moje zkusenosti ze zkouseni ruznych bot, vedel bys, ze ja patrim taky mezi lidi, pro ktere najit kompatibilni botu je beh na opravdu dlouhou trat. No a u mne nektere problemy, kvuli kterym ted nemohu najit boty byly zpusobene prave mladeznickou snahou "si zvyknout".

Toto je ale takove obecne varovani - neni to nutne pripad Tvych novych bot. Ale zkus si vsimat svoje reakce na noseni tech bot. Az zjistis, ze jsou nektere hodne negativni, tak od nich radeji jdi pryc. (Neboj, nalezeni opravdu vhodnych bot, ktere nenici Tve nohy je cesta, ktera je dlazdena nezdary, vyhozenymi penezi a dlouhym casem. Je nas tady hodne, co jsem podobnou cestou presli.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » pát kvě 5, 2023 13:06

@Etheric
myslím, že bolest na holeních v mém případě určitě nebude botami. budou plnit tu roli "zdravotních pomůcek" po letech nechození.

jestli to máš tak, že můžeš nosit jen nízké a měkké boty, rozumím. já potřebuji tyto o něco těžší a pevnější boty, z výše uvedených důvodů. ať to vnímáš jako moji tvrdohlavost nebo nerozum, bude to tak, že budu chodit v těchto botách. chci se přizpůsobit těmto botám a hledal jsem zde cestu jak.

návyky - psal jsem, že jsem teprve před měsícem a něco začal aktivněji chodit. takže buď mohu mít nesprávné návyky nebo jednoduše zatím nemám žádné návyky. každopádně na tom nesejde. hledal jsem cestu jak se přizpůsobím.

@apuka
jasný rozumím. a jelikož je těch proměnných tak strašně moc a je zcela bez šance to zjistit v obchodě nebo sezením v botách doma, tak začnu s těmito botami tím, že si na ně zvyknu a když to ani za měsíc nepůjde, tak je vyměním, ale aktuální plán je si zvyknout.
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod apuka » pát kvě 5, 2023 13:11

mike píše:Kdysi jsem meril drop na nizkych trekovkach i pohorkach a vyslo mi 10 - 12 mm. Zadnych 15+, to nevim, kdes vzal.
mike píše:Zajimave je, ze tohle jsou jedny z mala bot, u kterych to pisou. Moc tomu neverim. Muzes si to u svych zkusit zmerit. Nejakym pevnym pravitkem od cary nekde nad botou po patu a spicku vevnitr boty. Spicka se meri hur, chce to botu co nejvic rozvazat a otevrit.
Ja jsem "to vzal" uplne jednoduse. Zasel jsem do nase skladove mistnosti, vzal pravitko a meril. U turistickych bot (jak pisu, i nizkych zalozenych na pohorkach, tj. nizke verze pohorkovych bot) v tom neni zadna veda. Na rozdil od bezeckych tam neni samotna bota (resp. vnitrek) "utopeny" v tlumici vrstvy podrazky, ale podrazka je "jeden kus", je prilepeny (nebo strikany) k vyztuzi a je zvrchu rovna, takze se to da dobre zmerit i zvenku. neni k tomu treba zadne suplery a pod. Uplne nejlepe se to meri na botach s EVA mezipodesvi, tam neni o cem diskutovat. Vsechny pohorky a fakt turisticke nizke boty maji minimalne tech 15 mm, vetsina kolem 20 mm (i Alasky to tak maji, stare, uz dost sedrene damske 38-ky maji nejakych 18 mm, jenze vzadu je uz vzorek predreny a vepredu jeste nejaky tam je), nejnovejsi jeste nepouzite Lowy maji cca 23 mm. A to jeste ja jsem meril tloustku vepredu pod prestovym kloubem, tj. ne uplne vepredu, kte je to jeste nizsi.

Takze Tvoje otazka by spise mela byt - nevim, kdes vzal Ty, ze Ti i na pohorkach vyslo 10-12 mm. Na Alaskach to rozhodne spravne mereni neni. Ty jsem meril nekdy pred lety a docela me prekvapilo, ze tam je taky rozhodne 20+ mm.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod Etheric » pát kvě 5, 2023 14:18

zachrdlapetr píše:budou plnit tu roli "zdravotních pomůcek" po letech nechození.

mohu mít nesprávné návyky nebo jednoduše zatím nemám žádné návyky. každopádně na tom nesejde. hledal jsem cestu jak se přizpůsobím

To pak můžeš i batoh nazvat zdravotní pomůckou :) Btw, tyhle bolesti klidně můžou být i od blbě zabalenýho či blbě padnoucího /případně obojí/ batohu. Ten umí luxusně rozhodit držení těla a může z toho bolet libovolnej sval v těle..

Zcela vážně ti poradím zaplať si odborníka, kterej ti ukáže, jak na to. Nemyslím, že jsi tvrdohlavej nebo tak nějak, myslím si, že jen podceňuješ situaci. Jako když někdo chce začít běhat a udělá to tak, že bez potřebných znalostí koupí nějakou, byť třeba tu nejlepší výbavu podle článků, diskuzí, recenzí,... A v tom začne běhat tak, jak si přečetl někde na netu. Ne, takhle se to vážně nedělá, je to hazard se zdravím. Teď nemluvím o těch botách, ale pohybu celkově. Proto bysis měl zaplatit někoho, kdo ti ukáže jak na to. A nejen to, budeš muset změnit svoje stravovací návyky, ale to je součástí..
Nebo jdi Camino, já tam šel jako tlouštík a vrátil se jako proutek :D

zachrdlapetr píše:jestli to máš tak, že můžeš nosit jen nízké a měkké boty, rozumím. já potřebuji tyto o něco těžší a pevnější boty, z výše uvedených důvodů.

Jenže já mám dost specifický potřeby, nosím batoh jen 3-5kg a za den dám 50km+, takže potřebuju něco, v čem to sviští a co mě vůbec neomezuje v pohybu. Ty potřebuješ jistě pevnější boty, jen by ti někdo měl vysvětlit, jak se v nich máš hýbat. Naživo, ne po netu
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8105
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » pát kvě 5, 2023 14:45

@Etheric
jasný rozumím. zatím zůstanu u plánu zvyknout si na boty.
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod mike » pát kvě 5, 2023 15:38

apuka píše:Takze Tvoje otazka by spise mela byt - nevim, kdes vzal Ty, ze Ti i na pohorkach vyslo 10-12 mm. Na Alaskach to rozhodne spravne mereni neni. Ty jsem meril nekdy pred lety a docela me prekvapilo, ze tam je taky rozhodne 20+ mm.

Schvalne jsem premeril Meindl Lareda, ktera odpovida tem Lowa Renegadum, a maji 12 mm. Alasky se mi nechtelo tak moc rozvazovat, tam se musi uplne vyndat tkanicky, aby se dal jazyk uplne ohnout ven. To udelam, az budu zas jednou osetrovat kuzi, snad si vzpomenu a zmerim to. Hruby odhad pomoci svinovaciho metru jsem ale udelal a dalo mi to asi tech 12 mm. Tys to meril blbe, zvenku to fakt nejde, proto ti vychazeji nesmysly. A ne, nehodlam se o to hadat, protoze to musi byt zrejme kazdemu s pouzitelnym mozkem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49433
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod Mawenzi » ned kvě 7, 2023 5:45

@zachrdlapetr

urcite to stridej a chod vic do lesa na mekci, ono i me treba (nachodim rocne tak 1300km, to neni moc, ale hlavne mekcima cestama) a kdyz si vezmu vyssi tezsi boty, tak ty holene me mnohem vic boli prave pri chuzi po trvdym, nez po tom lese atd.

navic bych stridala s chuzi i v lehkych botach, nejakych keckach, at tenujes nejen tezsi a tvrdsi boty ale i samotnou chuzi a namahu a zaroven to muze byt pro nohy trochu odpocinek v mekci lehci bote.

- rada na masaz holene
dej si nohy v klidu v sede dolu tak, at uplne nedosahnes nohama na zem - treba i v uhlu, at muzes nohou volne v kotniku hybat do stran tak jak ji tahne gravitace k zemi, ne zadna fajfka a spicka ke stropu, pekne spicka k zemi.
a masaz holene : zlehka omackavat slachu/sval vedle holenni kosti na strane ven z tela a u toho klechtat tim kotnikem do stran.

lytka si promasirujes v pohode sam a pokud ti ale natykaji, mozna zvazit kompresni ponozky aspon obcas a pokud si dlouho nic nedelal, mas treba nadvahu a k tomu i mizernou zivitospravu, pro jistotu konzultaci s leakrem, protoze ty otoky normalni uplne nejsou, zatimco bolest lytek a holeni v podstate jo.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » ned kvě 7, 2023 6:33

@Mawenzi
Díky, že alespoň někdo zná tu situaci těžších bot. Už jsem měl pocit, že jsem jediný člověk na planetě, který to tak má.

Ano je to tak, že když s těmi těžšími botami jdu po tvrdém, tak se tento problém projeví ve větší míře. Nedovedu říct jestli to je hmotností bot, tvrdou podrážkou, dropem a tedy jiným způsobem došlapovaní nebo kombinací všech těchto faktorů.

Lýtka mě právě nebolí vůbec. Jen jsou úplně napumpované a tvrdé jako beton. Jako když jdeš do posilovny a uděláš na jakýkoliv sval velký počet opakování. Namažu to medistikem a za půl hodiny je po všem a klidně bych mohl jít dál. Takže to připisuji spíš ochablému svalstvu a proto jsem se ptal na otázku jestli je lepší kratší trasy a intenzivně (abych svaly posílil) nebo delší trasu pomalu, abych si na boty a chůzi zvykl.

No nic mažu do lesa. Mám tam opět jen 13 km, ale po včerejším vydatném dešti to bude blátivá cesta plus ten les s převýšením cca 300 a do oběda chci být opět doma.
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod Mawenzi » ned kvě 7, 2023 6:55

ja nosim hlavne bezecky boty, tezky vysoky pohorky si s moji monstr nohou na kterou se nic nedela dost setrim, takze je nosim malo a znam to.

ja mam tvrdy lytka skoro furt, chce to i protahovat a masirovat.

jinak ja osobne bych stridala malo a neintenzivne treba s tim vikendovym delsim vyletem a porad neintenzivne a intenzivne si treba dala kratsi trasu, po ktere druhej den bude pauza na odpocinek.

ono se to za chvili - par tydnu- zlomi, ze ti to najednou prijde snadny, zacinat z niceho boli nejvic, ale mas relativne rychlej nastup na nejakou prijatelnou uroven kondice.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod milarepa » ned kvě 7, 2023 7:32

když to tady čtu, tak mi to přijde jako klasický návod jak se co nejrychleji a na dlouho zrakvit...........

klasické pohorky jsou určeny do náročnějšího terénu anebo do špatných klimatických podmínek, abys měl dobrou ochranu nohou...........na chození do lesa někam za barák mi to přijde jako totální nesmysl, a moc nerozumím tomuto nápadu.........ale dělej si se svým tělem co chceš, ono ti to vždycky vrátí, v dobrém i špatném....

jestli ti můžu poradit, tak si pořiď nějaké dobré lehké tlumené boty a v nich si ty procházky užij, dostaneš se časem do nějaké kondice, zpevníš svaly a klouby, takže až si pak při výletě někam do hor nasadíš pohorky, tak o nich ani nebudeš vědět.........

zkus třeba nějaké Hoky - Speegoat, Mafate, Saucony Xodus Ultra, Inov-8 Trailfly Ultra 300 nebo 280, jako ideální volbu bych viděl Inov-8 Rocfly G 390
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » ned kvě 7, 2023 11:59

Tak jsem zpět a už i po jídle. 14km nachozeno. 300m zdoláno. Nová, zarostlejší cesta bez turistů nalezena. Nohy nebolí a to vůbec nikde. Ani chodidla, ani holeně, ani kolena. Žádné puchýře. Index radosti 10.

První dva kilometry jsem se záměrně jen tak šoupal. Vyhodil jsem značkové turistické ponožky za obyčejné bavlněné.

@Mawenzi
Jj. Rozumím. Jestli jsi zvyklá chodit dlouhé trasy na lehko, tak to dává smysl. Dneska mám lýtka z cesty úplně měkké. Jak jsem psal mám 4x 6km týdně a 1x 13km víkend. Příští víkend tam mám 14.6km a jak dosáhnu 20km , tak budu přidávat zátěž od 10 do 20 km.

Zatím to nechci zakřiknout, ale už pociťuji "lámání".

@milarepa
nestraš. snad to bude ok. boty jsem vybral a psal jsem i o důvodech. dnes se mi šlo opravdu skvěle.
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod Dromedaro » ned kvě 7, 2023 16:22

Nedávno byl na Idnesu článek o chůzi, ale byl to premium článek, tak jsem se nedostal dál než za úvod a kousek. Psalo se tam o tom, že chůze má nějáké zdravotní benefity už při půl hodině souvislé chůze. A než délka ujitých km, je důležitější pravidelnost. Tak se tím teď snažím řídit. Chodit pravidelně méně km, klidně i jen tu půl hodinu/hodinu denně než jednou za týden 25km.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4380
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod Mawenzi » ned kvě 7, 2023 17:41

tak je pravda, ze letos mam s cca 12 kg batohem jen asi 250 km :D

ale holene me proste z tezsich tvrdsich bot na asfaltu boli vzdycky, je to tim, ze vic chodim v tech teniskach, ale kamos ma renegady (o kvakite psat nebudu nebo si budes rvat vlasy) a chodi s tim po cr prakticky vse i natezko a je spokojenej, podle me v poho turistumicka bota kdyz mas uzsi nohu.

super, ze nebolelo.

nepodcenuj odpocinek ale jako zacatecnik budes mit rychlej postup ke sve spokojenosti. az nahodis ten batoh, zjistis ze ramena casto bolej vic nez nohy:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » ned kvě 7, 2023 17:54

@Dromedaro
Ano je to tak. Začal jsem před měsícem po 30 minutách 4x týdně a výlet, kde stupňuji kilometry. Teď chodím 4x hodinu plus výlet a nevadí mi to. Spíš naopak. Můj cíl je připravit se na vícedenní cestu.

@Mawenzi
Tak to já mám s batohem čistou nulu :) Naposledy jsem šel se známými před 20lety ze Železné Rudy do Prášil. Když jsme do kopce předbíhali, tak jsem znejistěl.

Renegade Lo se dělají i v provedení wide. Ale na tu moji "nožku" to zatím stačilo.

Myslím, že s batohem to bude zase zpět k méně kilometrům.
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod Mawenzi » ned kvě 7, 2023 18:56

provedeni wide je asi tak siroky jako standartni bota pred 10 lety, tedy technicky normalni renegady neobuje skoro nikdo, wide sou na beznou nohu a s tou sirsi si muzes jit huknout :D

ono z niceho na prijatelnej prumer se dostanes fakt rychle, takze myslim, ze v lete uz nekam vyrazis na vic dni :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9404
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » ned kvě 7, 2023 20:50

@Mawenzi
Wide jsem nezkoušel, jen o té možnosti vím. Naštěstí mám "nožku jako Popelka", protože mě ty standardní fakt netlačí. Prý je poslední model renegade o trochu širší, ale nemám srovnání.

Uvidíme. Také doufám, že to půjde se dostat do kondice ještě letos.
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » sob kvě 20, 2023 18:29

...o osmdesát kilometrů později.

Rozklíčoval jsem, že když jdu hned od začátku túry po tvrdém povrchu a jdu rychle (bez rozcvičení), tak došlapuji více na patu a to je v kombinaci s těžší botou problematické. Bolí holeně. Ale když se pak změní cesta na nezpevněnou a současně "někdo" třeba fotí po cestě, tak se nohy nějak stabilizují a mohu pak jít rychleji i bez bolesti mimo tvrdý povrch. I po 14,5km mě pak ani večer ani druhý den nebolí nohy.

Dneska hned jak jsem vylezl z autobusu, tak jsem vlezl do lesa. Nazval bych to jako rozcvičení. Po 2,5 km hodně zarostlé cesty jsem šel cca 2,5km po asfaltu a chodníku, ale opravdu jen velmi zlehka a zcela bez bolesti holeně, protože když jdu pomalu i po asfaltu, tak došlapuji víc na střed nebo špičku. Zbylých 10km jsem už šel střídavě lesní cesta asfalt, asfalt s vrstvou bláta, listí, jehličí a to už jsem pak mohl jít jak jsem chtěl, bez zastávky a bez bolesti. Po dokončení cesty opět bez jakékoliv bolesti nebo extrémní únavy nohou.

Takže pro mě a Lowa Rngd Lo platí zpočátku pomalu, hodně pomalu, na asfaltu jen tak rychle, abych došlapoval na střed nebo špičku a mimo tvrdý povrch je to jedno.

Přemýšlel jsem o tom jak tady lidé psali o tom pořídit si lehčí, trailové nebo běžecké boty, ale čím víc v těch Lowa Rngd chodím, tím lepší mám z nich pocit. Takže i když jsou to takový bagančata, tak už to asi nevyměním. A ani přehřívání noh nějak nepozoruji, navzdory zimním bavlněným ponožkám uvnitř.
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod ntz » ned kvě 21, 2023 0:49

kdyz si ctu vlakno jako tohle, tak si pripadam jako nejakej fyzickej autista ... me proste svalove ani namahou neboli nikdy nic .. a je jedno, jestli jdu v zabkach a nebo Alaskach .. jediny, co me boli, jsou nohy, tam dole, a to je jedno v jakejch botach jdu .. ty proste zacnou bolet po cca 15ti kilometrech a boli .. ale furt jde jit
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » ned kvě 21, 2023 7:39

@ntz
Jenže tohle vlákno není o tobě, ale o mě. A já hledal cestu, jak dělat něco za nějakých vstupních podmínek (věk, hmotnost, kondice, použité boty) tak, aby mi to přinášelo radost, protože jsem si nevěděl rady s tím jestli zpomalit nebo posilovat, jelikož jsem považoval za problém hmotnost bot. Tehdy mě vůbec nenapadlo, že by to mohlo být jiným došlapovanim na jiném povrchu. Nyní se mi to s pomocí této skupiny podařilo vyřešit a už budu zvyšovat kilometry, abych zvládl vícedenní túry s delší než 20km vzdáleností nebo menší s vyšším výškovým rozdílem.

Pokud to máš tak, že je cílem tvého chození skrze bolest, gratuluji. Já to mám jinak.
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod ntz » ned kvě 21, 2023 10:13

ja vim, ze je vlakno o tobe ... myslim, ze zdaleka nejlepe proste pomuze nejakej dalsi sport a neco proste delat ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » ned kvě 21, 2023 10:20

@ntz já tady ale nikde nepsal, že nechci nic dělat. otázka zněla "jak" a to se vyřešilo. dodatečně jsem napsal svoji zkušenost, kdyby to někdy v budoucnu někdo jiný hledal a měl stejné potíže.
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod ntz » ned kvě 21, 2023 23:24

Ja uz jsem tady pokracoval v takovem lehcim tonu ... moje the-best-effort rada/nazor/moudro prislo na predchozi strance

ntz píše:520g / bota je furt docela lehka bota (moje lehci/lehke dolomites zernez maji 620g / bota) .. pokud mas takovehle problemy s 520g tezkou botou, tak fakt, nos je i normalne .. tady spis bude trestuhodne zeslable telo, ktere bolesti a utrpenim posili :P
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2070
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jak si nejrychleji zvyknout na těžší boty?

Příspěvekod zachrdlapetr » pon kvě 22, 2023 10:50

@ntz
to chápu a děkuji za předchozí radu. reagoval jsem na níže uvedený citát, který jsem nepochopil proč vůbec vznikl.

ntz píše:kdyz si ctu vlakno jako tohle, tak si pripadam jako nejakej fyzickej autista ... me proste svalove ani namahou neboli nikdy nic .. a je jedno, jestli jdu v zabkach a nebo Alaskach .. jediny, co me boli, jsou nohy, tam dole, a to je jedno v jakejch botach jdu .. ty proste zacnou bolet po cca 15ti kilometrech a boli .. ale furt jde jit
zachrdlapetr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 30
Registrován: stř kvě 3, 2023 9:45

PředchozíDalší

Zpět na Boty