Vliv rychlosti chuze na opotrebeni podrazek

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vliv rychlosti chuze na opotrebeni podrazek

Příspěvekod mike » pát čer 10, 2022 1:00

Odtrzeno odtud: viewtopic.php?p=560487#p560487 mike

apuka píše:Nebo mozna mirna zmena gumove smesi, pripadne vyrobnich postupu u Vibramu...

Nebo mi v nich mozna chodi Astar Seran, kdyz spim :twisted: Pravdepodobnost a Occamova britva. Ze by Vibram zmenil smes zrovna v dobe, kdyz jsem zacal chodit rychleji?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » pát čer 10, 2022 10:49

mike píše:Pravdepodobnost a Occamova britva. Ze by Vibram zmenil smes zrovna v dobe, kdyz jsem zacal chodit rychleji?
Ja TI nevim, ale v tomto pripade mas dve "rovnocenne" zmeny:
- zacal jsi chodit rychleji
- zacal si pouzivat Alasky Wide, ktere jsi nikdy predtim nemel

Nevim, proc by Occamova britva mela vybrat automaticky tu prvni moznost jako vyrazne vice pravdepodobnou... To by delala pouze kdybys pouzival stejne boty ze stejne serie, resp. modeloveho roku.

Pokud si vzpominak, jsi rikal, ze jsou Alasky Wide vyrobene v Chorvatsku (ale to jsi nejsem uplne jisty). Tudiz zase v jinem zavode nez Tve predchozi Alasky (myslim, zes vsechny mel vyrobene v Nemecku, vsak jsi se stezoval taky, ze chorvatske jsou uzsi). Proc by nemohli v Chorvatsku pouzivat jiny "podtyp" Vibramu Foura? Tj. vyrabene jinde nebo z jineho "modeloveho roku"?

Vibram fakt meni sve smesi pomerne casto bez upozorneni. Vsak bys mohl najit docela dost rozhorcenych reakci lidi, ze podrazky novych stejnych bot jim vydrzely ve stejnych podminkach vyrazne min - ale taky obcas opacne. Stejne tak jako zkusenosti s rozdilnou klouzavosti.

Tobe trva nejake 2-3 roky, kym si nechas vymenit podrazky, takze i kdybychom predpokladali, ze maji vzdy nejnovejsi varku, tak to jsou 2-3 roky, kdy mohly udelat zmenu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » pát čer 10, 2022 21:25

apuka píše:Ja TI nevim, ale v tomto pripade mas dve "rovnocenne" zmeny

Njn, ty mas holt s odhadem pravdepodobnosti zasadni problemy a Occamovou britvou by ses maximalne podrezal :twisted: Neni to rovnocenne ani nahodou. Mame tu proti sobe fakt, ze jsem zacal chodit rychleji, proti tve nicim nepodlozene domence, ze Vibram mohl udelat zmenu smesi.

Co se investic tyce, tak resit s tebou vyznam slov nema nejmensi smysl, to uz jsme si overili driv. Neumis poradne cesky, chybi ti cit pro jazyk a nedokazes ani spravne precist texty, ktere sis vygooglovat a tim se behem par minut stal odbornikem na dane tema ;-)

Jiste, ze investice muze byt i ztratova. Podstatny je puvodni zamer. Investujes s ocekavanim budouciho vynosu, ale akceptujes riziko pripadne ztraty. V pripade velkeho rizika uz to neni investice, ale spekulace. Ty navic byvaji spis kratkodobe, zatimco investice dlouhodobe. Takze kdyz jsem treba za poslednich 12 let nakupoval CEZ, byla to dlouhodoba celkem konzervativni investice. Jelikoz jsem zacal nakupovat v klesajicim trendu, dlouhe roky se drzela nad vodou jen diky dividendam a obcas byla i v minusu. Za posledni rok se to ale otocilo a ted uz nenakupuju, jen se kocham krivkou pripominajici start rakety :) Naopak, pred dvema lety jsem si zaspekuloval na bitcoinu, vloni vetsi cast s velkym ziskem prodal a pri poklesu prubezne dokupoval. Cekam, az to zas vyleti, ale neni to zarucene, muze se to placat na miste roky, a tak to mozna nakonec bude dlouhodobe. Furt to ale neni investice, ale spekulace, protoze riziko padu na nulu je nenulove.

apuka píše:Napriklad s lehcim vybavenim - za coz investujes i Ty a netajis se ocekavanim zisku/vyhody, ze budes mit lehci vybavu a lip se ti bude slapat. Takze mas ponekud nesoulad mezi svymi slovy a ciny

Zadny nesoulad, protoze to investice neni, to ty jen spatne chapes vyznam slov. Je to normalni spotreba, kupuju lehci veci proto, aby se mi slapalo lip a tezky batoh mi nekazil vylety. Proste sve penize utratim za neco, co pro mne ma nejakou hodnotu, ale tim to hasne. S tvym pristupem by byla investice uplne vsechno, treba kdyz si koupim zmrzlinu, kterou jsem prave sezral a tim ziskam zasobu brisniho tuku :twisted: Neni to tak, slova maji vyznam a investice a spotreba jsou dve ruzne veci. Ohybat je timhle zpusobem se snazi marketoidi, abys u nich sve penize utratil ochotneji a mel z toho lepsi pocit. Vzdyt prece neutracis, ale investujes :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » pon čer 13, 2022 10:14

mike píše:Neni to rovnocenne ani nahodou. Mame tu proti sobe fakt, ze jsem zacal chodit rychleji, proti tve nicim nepodlozene domence, ze Vibram mohl udelat zmenu smesi.
Hm... ANo, je faktem, zes zacal chodit rychleji. Ale je stejnym faktem, zes zacal pouzivat boty vyrobene v jinem zavode, i kdyz se jmenuji stejne.

Proto jsem se na toto odvolaval, protoze se tady resili dost, ze nemecke kopyto je jine nez chorvatske, tudiz ani Wide nebude na tom jinak. Mozna ma bliz k normalnimu nemeckemu, ale Tys rikal, ze Ti ani nemecke Alasky nebyly dost siroke. Tj. minimalne se odehrala nejaka zmena v kopyte - nebo Tve noze.
Ze Vibram dela zmeny ve svych podesvich, dokonce ze podesve pod stejnym nacvem vyrobene v Italii, Brazilii, Cine, ... (s mirne pozmenenym kodem vyrobku, aby se to dalo zjistit) i na stejnem miste ale v ruznych letech maji nekdy i pomerne odlisne vlastnosti si muzes najit v mnoha diskuzich, dokonce obcas i ve vyjadrenich vyrobcu. Kdyz uz neveris lidem, kteri maji osobni zkusenosti, muzes zajit na ISPO a primo se Vibramu zeptat :wink:.

Ono bylo i vice zmen v Hanwagu zavedene po zmene majitele - mezi Tvymi soucasnymi a predchozimi botami je dost velky casovy interval, aby se cokoliv z toho mohlo projevit.

Takze Ty pravdepodobnosti od sebe nejsou tak vzdalene, jako si myslis Ty.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » pon čer 13, 2022 17:19

apuka píše:ANo, je faktem, zes zacal chodit rychleji. Ale je stejnym faktem, zes zacal pouzivat boty vyrobene v jinem zavode, i kdyz se jmenuji stejne.

A taky je faktem, ze tady dneska prselo :twisted: Podstatne je, co z tech faktu vyplyva. Souvislost mezi rychlosti chuze a opotrebenim je celkem zrejma, ma fyzikalni podklad a nejspis by se nasly i testy, ktere ji potvrdi. Z vyroby v jinem zavode nevyplyva celkem nic, jen moznost, ze je neco jinak. Pricemz tu moznost nemas nicim podlozenu.

apuka píše:nemecke kopyto je jine nez chorvatske

To sice ano, ale opet z toho nic neplyne. Ze maji v ruznych pobockach jina kopyta je sice neprijemne, ale to muze byt tim, ze potrebovali nova kopyta a vyrobili je trochu jinak. Podrazky si nevyrabeji, ale kupuji od Vibramu. Predpokladam, ze ve velkem a nedava smysl aby se pro jednotlive pobocky lisily.

apuka píše:Kdyz uz neveris lidem, kteri maji osobni zkusenosti

Jenze ja mam taky osobni zkusenosti. Tech podrazek na Alaskach jsem spotreboval aspon 10 (i s vymenama) a vsechny byly stejne. Teda az na tu, kterou mi prvni par znicili u Restday. Ta byla jina jak tvarem, tak smesi. Proste nemeli original a dali tam neco podobneho, jak je jejich spatnym zvykem. Proto posilam k vyrobci a tam dostanu to same, jako puvodne.

apuka píše:Takze Ty pravdepodobnosti od sebe nejsou tak vzdalene, jako si myslis Ty.

Tak dik za dalsi ukazku apukalogiky :twisted: Ty hlavne nesazej a ani neinvestuj, protoze jinak prodelas kalhoty, je to zalozene mj. na pravdepodobnostech a schopnosti jejich odhadu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » stř čer 15, 2022 19:58

mike píše:Souvislost mezi rychlosti chuze a opotrebenim je celkem zrejma, ma fyzikalni podklad
Hm... Jeden moderator (nejmenuji mika) zvykne psat, ze kdyz neco tvrdis, mel bys to dolozit/dokazat :wink:.

Promin, ale mne tam ta souvislost, a uz vubec ne ten "fyzikalni podklad" zrejme vubec nejsou. Ja tam nikde nevidim nutnost zvetseni sil ucinkujicich na podrazku, ktere by mely zpusobit zvysene opotrebeni (tj. vest ke zvysenemu treni). Jedine v pripade, ze bys svoji rychlost zvysil soucasne zkracenim kroku a zvysenim jeho frekvence - coz u Tebe ani v nejmensim nepredpokladam.

Takze pane inzenyre, mas volne pole pusobnosti, abys predvedl sve technicke znalosti a popsal, proc by tam to zvysene opotrebeni melo byt.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » stř čer 15, 2022 20:32

Dynamika. Pri rychlejsi chuzi se silneji odrazis a myslim, ze sila roste s rychlosti nelinearne. Zaroven je vetsi brzdici sila a tudiz i opotrebeni trenim pri dopadu. Krok nezkracuju, mozna spis mirne prodlouzim, ale rozdil v sile bude vetsi. Asi bych to mohl i dokazat, ale prijde mi to natolik zrejme, ze tim nehodlam ztracet cas. Ledaze by mi dal protiargument nekdo rozumny, coz neni tvuj pripad. Jak jsi mohl vystudovat matfyz nechapu, ledaze se ti to stalo az potom :twisted:

edit: ono na to vlastne asi uplne staci, ze kineticka energie roste se ctvercem rychlosti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » čtv čer 16, 2022 12:27

mike píše:ono na to vlastne asi uplne staci, ze kineticka energie roste se ctvercem rychlosti.
:(( Uz Ti nekdo rekl, ze ta energie sice zavisi na rychlosti a vaze, ale ze "ucinkuje" pouze ve smeru pohybu??? A pri chuzi se to projevi ve smeru Tve chuze, ne dolu do zeme. Resp. abychom byly presny, hodne zavisi na stylu chuze, muze se nejaka vytvaret i pri "slapani" jinym smerem, ale to zavisi ne od Tve dopredne rychlosti ale od rychlosti, jakou se tva bota priblizuje k, resp vzdaluje od zeme - to ale neni nijak primo zavisla od dopredni rychlosti.

Stale plati, ze bud jsi zvysil frekvenci nebo delku kroku. Pouze v prvnim pripade dochazi k mirnemu zvyseni dynamiky pri pohybu chodidla, ve druhem nemusi. Rozhodne ale obecne neplati, ze "pri rychlejsi chuzi se silneji odrazis a myslim, ze sila roste s rychlosti nelinearne". Ehm, s dynamikou (ve fyzikalnim slova smyslu) nema rychlost co delat, tam se pracuje max. se zrychlenim - coz je ale otazne, jestli v pripade kroku pro nohu je relevantni, bo to neni zrychleny primocary pohyb jestli to neni rovnomerny primocary pohyb, tam by byla dynamika nulova. (Spomen si na druhy a prvni Newtonuv zakon :wink:.

Problemem je to, ze jak ta zvysena frekvence, tak i prodlouzeni kroku Ti muze zmenit zpusob doslapovani i odrazeni. Napr. pri prodlouzeni kroku doslapujes na patu a odrazis se na spicce jinde. Navic se tady bavime o zrychleni chuze v pohorkach, ke kteremu doslo nasledkem zrychleni v bezeckych botach. Tj. noha si v tech bezeckych botach nutne zvykla na jine chovani a prenosy sil a to se snazi prenest i do pohorek. Tj. pokud skutecne zrychlena chuze je duvodem vetsiho opotrebeni, mel bys to hladat tady - nejspise chodis v pohorkach mirne jinak a timpadem i podrazku zatezujes jinak. Coz ale s fyzikou nijak nesouvisi.

Stale jeste ale plati, ze klidne muze za zmenou stat jina smes a jine kopyto (to Te taky muze primet delat mirnou zmenu v doslapovani/odrazeni). Nebo castecne jedno a castecne druhe.
mike píše:Jak jsi mohl vystudovat matfyz nechapu
Jen cas absolventu matfyzu v prubehu studia neco s fyzikou. Taky proc, kdyz studuji matiku nebo informatiku?
V dobe nasich (mych i Tvych) studii byly prvni dva az tri rocniky z vetsi casti jak na matfyzu, tak i na elektrotechnice spolecny zaklad pro vsechny obory, ty se rozdelovali od druhaku a hlave od tretaku. Na matfyz ale byly dva smery - fyzici meli zaklad matika a fyzika, matici a informatici pouze matika. Na el. fakulte jste to meli jak matiku, tak i fyziku (trochu o tom vim, bracha studoval elektrotechniku, kamosi/spoluzaci z gymplu taky v ruznych mistech CSSR, ono ten zaklad byl tehdy vicemene centralne dany pro vsechny odborne fakulty).
Proto tady casto pisu, ze jsem na vysce fyziku nemel. (Zato jsem dostal analyticky zaklad, ktery mi umozni vyuzit ty stredoskolske znalosti. Bohuzel, na el. fakultach se vyuka zameruje jinym smerem, coz obcas videt. :wink: )
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » čtv čer 16, 2022 15:36

apuka píše:Uz Ti nekdo rekl, ze ta energie sice zavisi na rychlosti a vaze, ale ze "ucinkuje" pouze ve smeru pohybu???

Zjednodusime situaci, abys to pobral. Jdes nejakou rychlosti a zastavis se. Kam se ta energie ztrati resp. kam a kudy se prenese?

apuka píše:Stale plati, ze bud jsi zvysil frekvenci nebo delku kroku.

Zvysil jsem oboji, prvni vic.

apuka píše:Ehm, s dynamikou (ve fyzikalnim slova smyslu) nema rychlost co delat, tam se pracuje max. se zrychlenim

Pisu o dynamice pohybu tj. vyssi rychlosti jdu dynamicteji. Nohy vic kmitaji, vic se odrazeji a rychleji dopadaji. Pusobi na ne vetsi sily. Je to poznat i na unave, hlavne dalsi dny, ta taky roste s rychlosti nelinearne. Cim by to asi tak mohlo byt? ;-)

Mimochodem, neda mi to se nezeptat: chodil jsi nekdy? :twisted:

apuka píše:Navic se tady bavime o zrychleni chuze v pohorkach, ke kteremu doslo nasledkem zrychleni v bezeckych botach. Tj. noha si v tech bezeckych botach nutne zvykla na jine chovani a prenosy sil a to se snazi prenest i do pohorek. Tj. pokud skutecne zrychlena chuze je duvodem vetsiho opotrebeni, mel bys to hladat tady - nejspise chodis v pohorkach mirne jinak a timpadem i podrazku zatezujes jinak. Coz ale s fyzikou nijak nesouvisi.

OMG a s cim jinym? :roll: Nicmene, neni to tak, pohorky jsou opotrebovane stejne, jako driv, jen na mensim poctu kilometru. Bezecke boty jsou opotrebovane jinak, to uz jsem psal. Cimz chci rict, ze v pohorkach chodim stejne, jako driv, jen rychleji, protoze mam lepsi kondici.

apuka píše:Stale jeste ale plati, ze klidne muze za zmenou stat jina smes a jine kopyto (to Te taky muze primet delat mirnou zmenu v doslapovani/odrazeni). Nebo castecne jedno a castecne druhe.

A taky to mohl udelat Astar Seran. Nezapominej na Astara Serana :twisted:

apuka píše:Bohuzel, na el. fakultach se vyuka zameruje jinym smerem, coz obcas videt. :wink: )

Jiste, my jsme te fyziky meli dost a bavila mne. Ke zkouskam jsem si chodil pokecat se zkousejicima, za coz byli nekteri radi ;-) Kdyby se zrovna v te dobe neobjevily pocitace, tak jsem nejspis zustal prave u fyziky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vliv rychlosti chuze na opotrebeni podrazek

Příspěvekod mike » sob čer 18, 2022 3:56

Kdyz uz jsem byl u toho, tak jsem uklidil i tohle. Kdyby si treba jeste nekdo myslel ze opotrebeni podrazky s rychlosti chuze nesouvisi ;-)

(a tentokrat jsem si dal bacha a phpBB udelalo, co jsem chtel na prvni dobrou... :-k)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Boty