Boty které výborně tlumí

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Boty které výborně tlumí

Příspěvekod klubinek » stř čer 1, 2022 13:42

Krásný den všem.

Mám dotaz, chodím s malým po horách, stezkách, no a prostě výletech, na zádech, jelikož nechodí.

A můj dotaz zní, jaké boty vybrat které udrží nohu pevnou a hlavně co nejlíp bude tlumit naši váhu?
Já mám cca 100 a on s dalšími věcmi je tak 25kg.

Tury tak do 25km, víc už s ním nedám.

Díky za všechny dobré informace :-)
klubinek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř čer 1, 2022 13:39

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 2, 2022 5:50

dobre umit budou asi nejaky bezecky kotnikovy... ale mohl bys to vyresit i nejakou dobrou gelovou vkozkou do stavajicich bot
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod Bruca » čtv čer 2, 2022 7:24

Já mám jatečních 120 kg, batoh 10-20 kg, a nosím merrell moab. Ale aby byly pohodlne jakože fakt moc, tak ještě tak o centak delší, než je potřeba ;-)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 443
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod apuka » čtv čer 2, 2022 10:25

Taky se priklanim ke kotnikovym - ale ne bezeckym (hm, existuji takove?).

Jsem jinde dal priklad na kotnikove boty od Hoka One One. Ja jsem mel velice dobre zkusenosti s modelem Sky Toa, jeste se ted prodava Kaha, ty jsou kozene.

Jen pocitej s jednou veci - to silne tlumeni sebou vetsinou nese vyssi podrazku a maji ho spise boty pro lehkou turistiku. (Tam sice spadas, ale ta celkova vaha s deckem na zadech uz posouva potreby o uroven vys.) Ty ale nemaji vyztuz v mezipodesvi. To ma za nasledek dve veci:
- Tva vaha pri doslapu vzdy zatlaci jen na tom miste, kde chodidlo podesev zatizi, napr. pri stupu nahoru v oblastii kloubu pod palcem a to plnou vahou. Jinak receno, tlacis vyrazne vetsi vahou na jedno konkretni mist. To same plati, kdyz stupnes na kamen. Budes jej citit silneji.
- Podesev se ohyba do vsech smeru. Idealni pro beh, procviceni svalu - ale spatne pro bezpecnou chuzi s vyssi vahou, resp. vysokym tezistem i pro "drzeni" kotniku.

Proto by mozna pro Tebe mohly byt lepsi stredni kotnikove turisticke boty kategorii B, ktere uz vyztuz maji. Ta zabezpeci, ze se Tva vaha rozlozi na celou podesev, tj. pocitove to tlumeni muze byt lepsi i kdyz je podesev tvrdsi.

V jinem vlaknu se nekomu doporucovaly Hanwag Banksy - pokud budes chodit opravdu jen v lehcich terenech, mozna by mohly stacit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 2, 2022 11:21

treba altraone peak v mid verzi, jinak adidas terex sou lehky boty na pomezi a delaj se i v kotnikove verzi treba
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod apuka » čtv čer 2, 2022 11:35

Pokud myslis Lone Peaky, tak Mid verze uz jsou i podle vyrobce "Hiker", ne "Running", vetsinou s nejakymi zmenami v konstrukci a podrazce, aby lepe zvladaly ten "hike".
Terrexy jsou dost na hrane trailrunningove a turisticke boty, Mid verze maji ty vice turisticky zamerene modely z rady a taky jsou tam mirne zmeny v konstrukci. Uplne stejne je to i u Salomonu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 2, 2022 12:20

tak pointa je v tom ze takovy boty by mohly poskytovat oporu a zaroven dost tlumit.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 2, 2022 12:35

apuka píše:Proto by mozna pro Tebe mohly byt lepsi stredni kotnikove turisticke boty kategorii B, ktere uz vyztuz maji. Ta zabezpeci, ze se Tva vaha rozlozi na celou podesev, tj. pocitove to tlumeni muze byt lepsi i kdyz je podesev tvrdsi.

A opravdu je nutné používat pohorky nebo těžší boty v dnešní době? Není to spíš přežitek? Nemám teď na mysli nějaké fakt těžké hory. Pořád čtu, jak všichni chodí po horách a trailech s běžeckými botami, že si také plánuji něco podobného pořídit. Mně už pohorky a "robocop" boty moc nebaví. Když si vybavím, tak na čundry jsme také chodili v teniskách nebo je měli i na Ukrajině nebo Rumunsku. Je fakt, že jeden z nás se tam málem přizabil,protože mu to na úzké cestě nad srázem v těch teniskách podklouzlo, ale tak to se může stát i v pohorách.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod pavproch » čtv čer 2, 2022 13:38

LaS Ultra Raptor GTX mid (kotníkové) = mám, tlumí imho dostatečně (2,5cm PuR pod patou).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 2, 2022 14:03

dromedaro
v 21 stoleti si uzivej volnosti a moznosti vyberu, taky sem jezdila na vandry v riflich od vietnamce a flanelce a ac mam rifle a flanelku porad do prace, ven by me ani nenapadlo v tom chodit.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod klubinek » čtv čer 2, 2022 14:14

A co třeba tyto boty?
BOTY SCARPA RIBELLE LITE HD 71091

to že budou pevnější spíš, určitě nechci běžecké boty ale něco v čem se můžu cítit celý den bezpečně
klubinek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř čer 1, 2022 13:39

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod apuka » čtv čer 2, 2022 15:20

Muj nazor je (a to jsem zastance pohorek a sam jsem chodil v jeste vyrazne pevnejsich a tvrdsich i v Beskydech), ze na Tve ucely to bude asi prilis tvrde. Ale nevime, jak jsi na to zvykly - jak jsem psal, cim mas vyssi vahu, mel bys mit tim pevnejsi botu na dosazeni stejne urovne bezpecnosti.
Dromedaro píše:Je fakt, že jeden z nás se tam málem přizabil,protože mu to na úzké cestě nad srázem v těch teniskách podklouzlo, ale tak to se může stát i v pohorách.
Samozrejme, muze se to stat - otazkou ale neni jestli se muze stat nebo ne ale jaka je pravdepodobnost, ze se to (a nejenom uklouznuti, ale i urazy) stane. (Kdyby ses zeptal nejakeho zachranare na slovenskych horach nebo i v Alpach, na kolika procentech urazu se podilela nevhodna obuv do tech podminek, tak Ti reknou velice vysoke cislo. A k tomu jeste reknou, ze mnoho z tech lidi v tech botech v danych podminkach vubec neumelo chodit - coz je dalsi problem.
Taky si uvedom, ze ani trailove bezecke boty nejsou urcene na turistiku, ne to se zatezi. Jejich konstrukce je optimalizovana na beh - a chuze fakt zatezuje botu o dost jinak - napr pri behu mas kontakt se zemi pri kazdem kroku vyrazne kratsi nez pri chuzi, se vsim, co k tomu patri, i zatizenim konstrukce -, co nemusi vydrzet. Tady vubec nejde o klouzani podesve nebo tlumeni, ale o "drzeni nohy".

Navic nevim, ale je ponekud rozdil, kdyz chodis sam nekde a kdyz mas na zadech v nosici decko. Napr. sam mas velkou sanci bezne uklouznuti "vybrat", ale s deckem v nosici (a teda i s hodne vyssim tezistem a uplne jinym pusobenim sil) to mas radove tezsi. Nejde jen o to, jak tezka ta trasa je, staci na jednoduche trase trochu blata, snehu nebo jen vlhka trava, blbe stupnes na trs travy a je to. Ke vsemu musis davat pozor nejenom na sebe, ale take na decko v tom nosici - a s nejvetsi pravdepodobnosti se budes ridit jim, ne sebou, coz zase stezuje reakce, protoze Tve telo reaguje automaticky/instinktivne smerem k Tve zachrane, ale rozum bude nekdy jednat proti instinktum kvuli diteti.
Vim, o cem mluvim, syna jsme nosili od mala na hory (samozrejme jednoduche cesty) a o potencialni problemy nouze nebyla.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod mike » čtv čer 2, 2022 16:32

Rozmohl se nam tady takovy nesvar. Lidi doporucujou to, co vyhovuje nejlip jim, aniz by brali v potaz situaci tazatele, prestoze ji ve svem dotazu popsal dostatecne. Zvlast rychli, hladovi a vychrtli tlaci bezecke boty na vsechno a pro vsechny, ac maji zcela jine pozadavky a priority. Ne kazdy vazi 60 kilo i s posteli, ne kazdy nosi trikilovy batuzek a ne kazdy chce ujit za den sto a vice km ;-)

Zrovna tady tazatel jasne pise, ze je tezky a chodi z velkou zatezi. Tudiz potrebuje hlavne stabilitu a oporu a bezecke boty jsou to posledni, co je pro nej vhodne. Ani nizke boty obecne, ani nejake polobezecke polokotnihove. Tohle chce pohorky. Zminovane Hanwag Banks jsou IMO spis spodni mez, mel jsem je (predchozi verzi) a na tuhle vahu by mi prisly slabe. Nemluve o klouzave podrazce, kterou snad ale vylepsili. Taky jsou docela uzke ve spicce.

Osobne bych nemel co resit, Hanwag Alasky, na tohle by mi prisly idealni a odtlumene jsou dost. Zas je ale pravda, ze jsou celokozene a docela tezke. Zminovane Scarpy bohuzel neznam, ale neco takoveho by mohla byt cesta. Slusna podrazka plus moderni plastovy svrsek, takze jsou podstatne lehci, nez klasicke pohorky, nemusi se osetrovat kuze atd. Proti kozenym maji jiste nevyhody, ale na to tu mame specialni vlakno, doporucuju procist.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod mike » čtv čer 2, 2022 16:50

Dromedaro píše:A opravdu je nutné používat pohorky nebo těžší boty v dnešní době? Není to spíš přežitek?

Nutne? Urcite ne. Otazka je spis, jestli dobre a to vzdycky zalezi na tom, co od toho cekas a co jsi ochoten obetovat. Vzdycky je neco za neco a pak je na tobe, jak si nastavis priority. Sam pouzivam oboji, letos mam nachozeno 400 km v pohorkach a 1150 km v bezeckych botach. Ty nosim na denni vychazky, ale na celodenni akce jednoznacne pohorky i u nas. Cimz nemyslim, ze je to tak pro kazdeho, ale pro mne vyhody prevazuji.

Dromedaro píše:Pořád čtu, jak všichni chodí po horách a trailech s běžeckými botami, že si také plánuji něco podobného pořídit.

Protoze ti vyse zminovani hladovi a vychrtli jsou zaroven hlasiti a exhibicionisti a proto o nich vic slysis ;-) Kdyz se rozhlednes v Alpach okolo sebe a to i na lehkych turistickych stezkach, tak naprosta vestina lidi bude mit pohorky. Na tohle tema uz jsme tu meli pred lety diskusi s oodoowem, zkus si ji najit.

Osobne jsem pred mnoha lety zacal nosit pohorky i u nas prave kvuli noham. Z nizkych bot mne furt bolela chodidla a paty a pohorky to spravily prave diky lepsimu tlumeni, at se vratime k puvodnimu dotazu. Po celkem kratne dobe jsem je nosil vsude a za rok jsem v nich nachodil okolo 1500 km. S nohama zadne problemy. Bezecke jsem si poridil az relativne nedavno, asi 4 roky, jelikoz jsem pridal denni vychazky v lehkem terenu za mestem a na to mi prisly pohorky jako overkill. No a nastoupily problemy s nohama, castecne nezvyk, ale je to i tim, ze i hodne tlumene bezecne chrani chodidlo min. Zrovna se mi to stalo, jak jsem psal jinde, protoze uz byly seslapane a chranily malo i v lehkem terenu. Tohle mi pohorky nikdy neudelaly, ani kdyz byly ojete dohladka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 2, 2022 16:50

mike
myslis ze treba ty terrrexyy nebo merrel koab by to nedaly vubec?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod mike » čtv čer 2, 2022 16:53

Nevim, ani jedny jsem na nohach nemel, ale vypadaji jeste slabsi, nez Hanwag Banks, takze za mne ne. Plus teda to, ze Merrell je fialovy hnus :twisted: (a co jsem slysel v kramech, tak mizerna kvalita a caste reklamace)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod apuka » čtv čer 2, 2022 17:49

Mawenzi píše:myslis ze treba ty terrrexyy nebo merrel koab by to nedaly vubec?
Nektere modely Terrexu mozna jo, alespon co se tyce vahy. Presneji receno by mohly stacit pro 120 kiloveho chlapa (muj kolega je nosi uz dlouho, ale nizke, protoze zadne vyssi kvuli vyrustku na pate NAD hranici nizkych bot nemuze), ma 2m+ a vaci nejakych 110 a chodi s nima po horach.
Ale zase - je otazkou, jak by zvladly tech 120, kdyz z toho je skoro 20 to dite na zadech.
Ty nektere MID Terrexy ani nejsou slabsi nez Banksy, jen nemaji tolik vymekceni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod Bruca » čtv čer 2, 2022 20:41

Mike - ad Merrell - asi záleží v jakém krámu a možná i který druh. Já měl třeba předchozí Moaby cca 5-6 let a bez potíží. A měl bych je ještě teď, kdybych je, debil, neutopil v raselinisti. Ony tam ty chodníky asi pro srandu králíkum nejsou :D
Manželka je v práci prodávala asi 12 let a nemohla si je vynachválit. Proto jsem si je taky tehdy koupil, že :)

Chce to prostě do obchodu jít a zkoušet, co padne. Jiná řada asi neexistuje
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 443
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod mike » čtv čer 2, 2022 20:58

Tohle jsem slysel uz pred lety, tusim v Rock Pointu, mozna se od te doby neco zmenilo. Nijak jsem se o to nezajimal, mne uplne staci, ze ty boty vypadaji hnusne, podobne jako Keen :vom:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod Mawenzi » pát čer 3, 2022 5:45

merelky dovazela z us mamy spoluzacka a tenkrat platily xa neznicitelny botu a jeste s velkosladovejma cenama:D myslim, ze tohle se posledjich 10 leta ale meni u vetsiny firem... co sem mela stary merelky vydrzeli roky, byly krasne pohodlny a vzdycky byly siroky, coz taky poslednich 10 let neplati.

na krasu se u bot snad tak nehraje.

kamos ma terrexy a nosi je jako pohodlnejsi botky a to ma i s krosnou yak 110 urcite taky.

nicmene ty banksy by taky asi byli dost mekky a jak sem psala vys, casto postaci do bot koupit gelovou vlozku (mozna o cislo vetsi boty) a ta pulku prace odvede sama
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod mike » pát čer 3, 2022 17:14

Na krasu ne, ale tohle je extremne hnusne ;-) Na nohy lidem vedome nekoukam, ale neobvykle veci pritahuji pozornost. Nedavno jsem potkal dve zensky v zabich botkach. Nedriv mne jen neco zarazilo, nevedel jsem co, tak jsem po nich koukal a pak si toho vsimnul. Smal jsem se jeste dalsi kilometr, vypada to fakt srandovne :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod Bruca » pát čer 3, 2022 17:18

Vibram fivefingers jsou naprosto dokonalé. Dvoje už jsem prochodil úplně durch (chvíli jsem lepil i flekama na duši na kolo) a jedny mám takřka nové, ale pohodlnější boty fakt neznám.
Jasně, vypadá to pro někoho děsně, ale jsou fakt pohodlné.
Vyzkoušej a uvidíš.

A k hnusnosti merrellu - mě se zrovna líbí. Ale já mám očividně zvraceny vkus, co? :D
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 443
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod mike » pát čer 3, 2022 17:23

Jj, presne tak :D

Zabi botky mi nepripadaji desne, ale fakt srandovni. Coz ocenuju, zasmeju se rad ;-) Chodit bych se v nich ale bal, jelikoz mam problemy s plantarni fascitidou uz kdyz seslapu bezecke boty a to je tam furt podstatne vic tlumeni, nez co maji tyhle nove. Takze by mi nejspis rychle odesly nohy. Riskovat to nebudu.

Jinak ti verim, mne se v tech botach seslapanych na barefoot chodi dobre, je svym zpusobem prijemne citit teren, ale ty slachy to proste nedavaji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod apuka » pát čer 3, 2022 17:43

mike píše:Chodit bych se v nich ale bal, jelikoz mam problemy s plantarni fascitidou uz kdyz seslapu bezecke boty a to je tam furt podstatne vic tlumeni, nez co maji tyhle nove. Takze by mi nejspis rychle odesly nohy.
Nevim, mozna by TI prave spise pomohly resit tento problem. On totiz vznika i tim, ze pouzivas furt prilis tlumene podesve a noha/chodidlo nemuze pouzivat svoje svaly.
(Mama castecne podobny probem a sam si vsimam, ze to takto je...)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod mike » pát čer 3, 2022 17:53

Jasne. Kdyz pouzivam tlumene, tak jsou nohy v pohode, ale kdyz tlumeni odchazi, problem se zacina projevovat a tudiz by mi pomohlo tlumeni uplne odstranit :roll: Predtim jsem nosil min tlumene Inov-smejdy a problemy se zacaly projevovat podstatne driv, uz tak v polovine zivotnosti. V podstate byly chronicke, svym zpusobem jsem o tom vedel furt. Zato po prechodu na vic tlumene Topo se to uplne spravilo a vratilo se ted trochu az kdyz jsem je uplne seslapal.

Muj problem totiz neni ve svalech, ty se samozrejme pouzivaji bez problemu, ale spis to vypada na drobna zraneni od kaminku a terennich nerovnosti, kterym se pres tenkou podrazku nevyhnes. Chodim rychle.

Mimochodem, v nedeli vecer to bolelo fest a v pondeli jsem si vychazku celkem odtrpel. Ale nosim od pondelka nove boty a uz vcera to bylo dobry. Uvidim v nedeli v pohorkach, tam se stav nohou ukaze nejlip.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod apuka » pát čer 3, 2022 20:28

mike píše:Muj problem totiz neni ve svalech, ty se samozrejme pouzivaji bez problemu, ale spis to vypada na drobna zraneni od kaminku a terennich nerovnosti, kterym se pres tenkou podrazku nevyhnes.
:roll:
Jsi si tim fakt jisty? Docela by me zajimalo, jaka "drobna zraneni od kaminku a terennich nerovnosti" muzes kvuli ruchle chuzi mit ve tlumenych (i kdyz seslapanych) botach :(( Nejak jsem takove zduvodneni, resp. priciny nenasel vubec nikde jinde :wink:

Kazdopadne vubec nechapes, o cem pisu... Pro Tebe by mozna nejlepsi bylo nejakou dobu chodit na boso. Samozrejme z hlediska plantarni fascitidy, ne z hlediska poraneni.

Mimochodem, vis o tom, ze na prevenci problemu s pl. fascitidou
. Stejne se chuze na boso doporucuje napr. i tady i na mnoha jinych mistech.

No a ty Fivefingers maji tu podrazku jako maji prave kvuli tomu, aby se to co nejvice blizilo chuzi na boso, akurat ab yTe to chranilo pred poranenim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod mike » pát čer 3, 2022 21:10

Kdybych si byl jisty, tak nepisu spis to vypada... ted nejvic, jelikoz nastup byl velmi rychly a ustup zda se taky. Zadne klasicke priznaky popisovane v tom clanku, ty jsem mival driv. Nejsem si niceho vedom, ale fakt je, ze boty jsou seslapane hodne a je pres ne citit kazdy kaminek. Teda byl, pres nove uz ne. Navic je to jen jedna noha, druha je uplne v pohode, driv byvaly citit obe i kdyz ne stejne (ta co ted boli na tom byvala lip).

Jinak samozrejme, klasicky vubec nechapu, o cem pises, a presto, ze to resim uz roky a precetl jsem si o tom hromadu veci a spoustu jich vyzkousel, tak ty toho za 5 minut googlovani vis vic :D

Chozeni naboso mas vytrzene z kontextu, doporucuje se, ale jako masaz. Zpocatku velmi opatrne. Ne ze budu chodit 8 km denne bosky, tim bych se akorat dorazil. Podobny efekt ma masaz klouby prstu, to jsem praktikoval a celkem to pomahalo. Nejvic ovsem pomohla zmena bot, jak jsem psal, po prechodu na Topo, co maji o 6 mm silnejsi podrazky, to postupne vymizelo. Pricemz pocitove netlumi vic, ale vic chrani, proto si myslim, ze je to tim. No a jelikoz uz mam takhle nachozeno pres 12000 km a mam devate nebo desate bezecke boty, tak bych rekl, ze o souvislostech mezi silou podrazky a vyvojem techto potizi uz neco malo vim ;-) Samozrejme se to nemuze vyrovnat tvym peti minutam googlovani :twisted:

Jinak jsem na tohle tema mel i rozhovor s fyzioterapeutkou. Sama barefooty pouzivala, ale rikala, ze rozhodne nejsou pro kazdeho a ze i ona sama musi opatrne a neprehanet to. Mlada sportovne zalozena holka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod mike » sob čer 4, 2022 0:49

Tak jsem si precetl ten druhy link a ty ses fakt neuveritelnej.
apuka píše:Stejne se chuze na boso doporucuje napr. i tady i na mnoha jinych mistech.

Protoze tam pisou pravy opak:

Počáteční možnosti konzervativní léčby zahrnují především komplexní fyzioterapii, podávání nesteroidních protizánětlivých léků, ortopedické vložky a podpatěnky, pravidelné protahování lýtkových svalů a plantární fascie, vyhýbání se botám s plochou podrážkou a chůzi na boso, lokální použití ledu na postiženou oblast, kortikosteroidy v injekční formě a klidový režim.

Nejhorsi je, ze podobne veci delas pomerne casto. Nerozumis spravne psanemu textu a pak tvrdis pravy opak toho, co je tam psano. A tohle je ten lepsi pripad, kdy mas zdroj, casto si jen neco takhle blbe zapamatujes a pak to furt dokolecka tvrdis, ac je to evidentni nesmysl.

V tomhle pripade plati, ze chuze na boso nebo v barefootech muze pri opatrnem pouziti poslouzit jako prevence, ale kdyz uz to ma clovek nacate, tak to problem zhorsi. Coz je i moje zkusenost.

A taky tam pisou tohle: Vzhledem k vysoké incidenci onemocnění mezi běžci se vznik plantární fasciitidy předpokládá na základě opakovaných mikrotraumat. Coz opet odpovida memu odhadu i zkusenosti a tomu, co jsem psal vyse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod Dromedaro » ned čer 5, 2022 18:55

Vím, že to do tohoto vlákna úplně nepatří, tak sem jenom ještě odpovím a pak už to tady nebudu plevelit.

mike píše:
Dromedaro píše:A opravdu je nutné používat pohorky nebo těžší boty v dnešní době? Není to spíš přežitek?

Nutne? Urcite ne. Otazka je spis, jestli dobre a to vzdycky zalezi na tom, co od toho cekas a co jsi ochoten obetovat. Vzdycky je neco za neco a pak je na tobe, jak si nastavis priority.

Já jen, že jsem vždy pokaždé slyšel, že do kopců a do hor a s batohem jsou potřeba pohory s pevným kotníkem. Ty pohory jsou podle mě jeden z důvodů, proč neujdu tolik km. A taky z nich mám dodělané nohy. I když mám dvoje tlusté ponožky, tak mívám puchýře a odřeniny. A když se člověk přemisťuje přes asfalt, tak to taky stojí za to.
Chtěl bych vyzkoušet nějaké lehké plátěné přes kotník.

mike píše: ti vyse zminovani hladovi a vychrtli jsou zaroven hlasiti a exhibicionisti a proto o nich vic slysis ;-) Kdyz se rozhlednes v Alpach okolo sebe a to i na lehkych turistickych stezkach, tak naprosta vestina lidi bude mit pohorky.

Tak tahle varianta mě nenapadla :)
Jinak já mám právě dojem, že u nás zase už málokdo nosí pohorky a když v tom někde jdu, tak si připadám, jak se tu říká overkill.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Boty které výborně tlumí

Příspěvekod mike » ned čer 5, 2022 19:33

No vsak je vyzkousej a uvidis sam :) U nas maji pohorky hlavni vyhodu v tom, ze nemusis resit bahno, mokro, teren, vubec nic, projdes vsude a kdyz ti tam nenatece shora, budes v suchu. Jako ja minuly tyden. Predpoved byla nejista, ale nakonec prselo tak pul hodiny a jinak bylo docela pekne, misty krasne. Po tom desti ale vsechno mokre, sel jsem pres mimo cesty pres louky a jen jsem si vsimnul, ze pohorky jsou shora uplne mokre, vevnitr nic. A rikal jsem si, ze mit behaci boty, tak v nich mam bazen.

Jestli mas i se dvema ponozkama odrene nohy a puchyre, tak je neco spatne. Bud ti pohorky nesedi nebo si na na nohy jeste nezvykly. Ja to nemivam ani po 50 km za den.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Další

Zpět na Boty

cron