rada - boty - začátečník

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » úte čer 7, 2022 18:58

ntz píše:@mike - jeden muj kamos chodi vsude v B/C (spis C) vysokohorskejch La Sportivach ve kterych se leze s mackama v ledu a taky rika ze to je nejpohodlnejsi bota (v jeho pripade na bezne mestske noseni pac turistiku nesnasi) ..

Tak to je zas druhy extrem ;-) Ja v tech B/C pohorkach ale vazne chodim celkem dost, driv to bylo okolo 1500 km rocne u nas i v Alpach. Ted jsem zvednul rocni kilometraz asi na 3500, z cehoz je 2/3 - 3/4 v lehkych bezeckych a stejne na celodenni tury nosim pohorky, protoze mi na to vyhovuji lip.

Oni si totiz behavci neuvedomuji, ze ne kazdy chce byt rychly. Na pohorkach mi vyhovuje mj. i to, ze mne zpomali a donuti jit rozumnym tempem (coz je do 6 km/h, kdyz nespecham). V lehkych botach jdu zbytecne rychle, coz je fajn na kratke kondicni vychazky, ale ne na celodenni turu.

ntz píše:podle me se z toho dela strasna veda .. koupit boty je trosku loterie, zvlast kdyz clovek nevi co chce a co bude nosit

Neodporujes si trochu? ;-)

ntz píše:ja si myslim, ze pokud se clovek nepohybuje v prirode a povazuje se za zacatecnika, tak by prvni boty nemely bejt ani mekke, ani tvrde, mely by bejt nekde mezi

S tim souhlasim a proto mi tady vychazeji nejlip nejake lehke Bckove pohorky. Taky jsem v takovych zacinal. Teda, realne jsem byl poprve v horach v botaskach, ale to fakt nebyl dobry napad, hned po navratu jsem sel shanet pohorky ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49369
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod ntz » úte čer 7, 2022 19:13

mike píše:.. ze mne zpomali (pohorky) a donuti jit rozumnym tempem (coz je do 6 km/h, kdyz nespecham)..


tvl :D ... 6km rozumne zpomalene tempo .. ty fakt zijes v uplne jinejch relacich :D, za tohle bys u nas ve vycepu taky dostal flakanec (jako za to cisteni hlavy), myslim, ze by to iracionalne kazdyho nasr*lo si to jen predstavit .. mistni panstvo (a ja) chodime 6km za hodinu (i pres nadvahu a nekteri mozna i dnu) tak maximalne z kopce po silnici do samosky, kdyz tam zlevnene lahvove pivo
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2023
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » úte čer 7, 2022 19:26

:D ja jsem se do tech relaci postupne propracoval a sezenim v hospode to nebylo ;-) Jinak tohle je tempo po dobrych cestach nebo po asfaltu, prumer v terenu mam okolo 5.

Jeste by mohl napsat oodoow, co je pro rozumne tempo pro nej, ale nevim, jestli to psychicky ustojis ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49369
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod ntz » úte čer 7, 2022 19:32

taky se snazim (na stara kolena - alespon opotrebenim, vekem asi ne) se nekam propracovat ... primo na turistiku jsem se pri svejch outdoor aktivitach nikdy nezameroval .. pripada mi ale, ze to jde (alespon ted na zacatku) rychle nahoru .. a pomalu me to zacina bavit i po ujiti 10 km (eg vzdy me to bavi kdyz vyrazim, driv me zacaly bolet nohy po 10ti km, ted me obcas neboli ani po mem 20km vyletu)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2023
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Tomas » úte čer 7, 2022 19:45

Tak outdoor by měl být podle mě o pohodě. Někdy sám jdu osm za hodinu celý den, někdy s dcerou šest a někdy sám třeba tři za hodinu.

A je to ve finále úplně jedno, radost si z toho odneseš stejně jen tu svojí. I děcko s batohem dokáže udržet těch pět na třiceti kilometrech a pak mi řekne, že to stálo za hovno, protože prostě nebyly hospody kde zasednout. A já to vidím stejně.

Projedu se a dám si do těla na kole, ale při tom chození mám rád právě tu pomalost. Koukat se, užívat si, nechvátat. Někde sednout, pokecat a jít zas o kus dál.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod pampeliska020 » úte čer 7, 2022 20:12

ááááá panebože :D dobrý, já čím víc si o tom čtu, tím větší jelen z toho jsem.
Každopádně s hledáním na internetu asi končím...zítra obejdu nějaký obchody v Brně a zkusím podiskutovat, pozkoušet a nechám si poradit od prodavačů. Snad nevychytám nějakýho, který mi dokáže poradit a nebude se snažit jen prodat, aby prodal. :D
Díky všem za rady, co jsem tu vyčetla si vezmu k srdci a snad nevyberu špatně! :)
pampeliska020
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 30, 2022 9:38

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod ntz » úte čer 7, 2022 20:59

pampeliska020 píše:zkusím podiskutovat, pozkoušet a nechám si poradit od prodavačů..


to bych prave vubec nedelal .. myslim, ze z te nabidky, co jsi davala, jsou ty prvni asola asi nejlepsi ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2023
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » úte čer 7, 2022 21:14

pampeliska020 píše:ááááá panebože :D dobrý, já čím víc si o tom čtu, tím větší jelen z toho jsem.

:D z toho si nic nedelej, to je normalni. Co clovek, to jina zkusenost a nazor.

pampeliska020 píše:Každopádně s hledáním na internetu asi končím...zítra obejdu nějaký obchody v Brně a zkusím podiskutovat, pozkoušet a nechám si poradit od prodavačů.

Hlavne zkouset. Co nejvic ruznych bot a to i takovych, ktere bys na prvni pohled nekoupila. At mas aspon nejakou predstavu a pocit z nich. Zkus se poradne projit po obchode, ne ze by to stacilo, ale lepsi neco, nez nic. Mne na tve pozadavky sedi treba Hanwag Banks, ktere jsou sice mimo tvuj cenovy limit, ale za vyzkouseni nic nedas a budes mi porovnani s jinyma.

pampeliska020 píše:Díky všem za rady, co jsem tu vyčetla si vezmu k srdci a snad nevyberu špatně! :)

Vyberes, ale to je normalni ;-) Teprve casem prijdes na to, co doopravdy potrebujes. Podstatne je nevybrat si uplne spatne, cemuz napomuze prave to zkouseni.

ntz píše:myslim, ze z te nabidky, co jsi davala, jsou ty prvni asola asi nejlepsi ..

Ja si teda myslim opak, prijdou mi jako apukovi tak leda do mesta.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49369
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » úte čer 7, 2022 21:20

ntz píše:taky se snazim (na stara kolena - alespon opotrebenim, vekem asi ne) se nekam propracovat ... primo na turistiku jsem se pri svejch outdoor aktivitach nikdy nezameroval .. pripada mi ale, ze to jde (alespon ted na zacatku) rychle nahoru

Jo, to je i moje zkusenost, ale zas je dobre to neprepalit, zvlast s pokazenym kolenem. Proto jsem jinde psal, ze na shozeni vahy a vylepseni kondice ti bude bohate stacit 5 km denne. Chuzi, ktera bude svizne pripadat tobe, casem zrychlis sam od sebe.

Tomas píše:Projedu se a dám si do těla na kole, ale při tom chození mám rád právě tu pomalost. Koukat se, užívat si, nechvátat. Někde sednout, pokecat a jít zas o kus dál.

Co clovek, to nazor. Mne treba uplne prestalo bavit kolo a nesedel jsem na nem mozna 25 let, ac jsem v mladi jezdil hodne. Takze si davam do tela pri turistice :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49369
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod ntz » úte čer 7, 2022 21:22

pampelisko, ja si jen dovolim na svem prikladu uvest jak to mam ..

1) mam tyhle boty na lehkou turistiku s batohem po cesku, do sutru i do vlhka (delaj i damskou verzi).. mam je asi 4 roky

2) po doporuceni zde (a vraceni jednech terrexu co mi nebyly) jsem si koupil Altry .. s prominutim mi ted po asi mesici co je mam pripadaj jako jeden z nejhorsnich botnich nakupu .. megapredrazeny nic .. dobre, ale, kdyz je mam, budu je pouzivat na bezne noseni, mozna nejake behani a v lete treba typicky na celodeni bloumani nekde v Italii/Recku/atd po meste a po pamatkach ..

planuju

3) B/C celokozene boty ... neco co pise vyse @mike .. potrebuju proste tezsi boty na tezsi turistiku .. mam velke plany .. Skotsko mi jasne ukazalo ze moje Dolomity na vylet tohodle typu proste nestaci ..

4) vyberu si nejake pevne sportovni adidas terrex s membranou (nosim je asi 10 let, mel jsem cca patery, ted mam vsechny roztrhany a prochozely) .. to jsou pohodlne boty co zvladnou teren i mokro i nejake sportovni aktivity .. chci je kvuli tomu, ze jsou pevny a dobre drzi na nozy .. mam 105kg a chodim s 15kg baglem a ty Altry (za 4000) jsou fakt takovej lehkej hadrik .. potrebuju boty na skakani pres kameny ;)

takze jak vidis, treba ja potrebuju hned cca 3-4 boty ...

driv jsem nosil nastupovky, ty jsem ale vymenil defakto za boty cislo #1 (nastupovky typicky mivaj stejne tvrdou podrazku) ..

edit: jeste abych to upresnil vse, asi nejvic celej zivot chodim v obycejnej vanskach a v keckach ... takze mi boty bez dropu vubec nevadi a megatvrdou podrazku nepotrebuju .. moje noha je zvykla na mekkou
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2023
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » úte čer 7, 2022 21:34

ntz píše:jsem si koupil Altry .. s prominutim mi ted po asi mesici co je mam pripadaj jako jeden z nejhorsnich botnich nakupu .. megapredrazeny nic

A co bys pri sve vaze cekal od lehoučkých bot s minimem švů? :twisted: To je to, co pisu uz ponekolikate. Lehci behavci se nedokazou vzit do pocitu mastodonta. Budiz jim prano, ale jejich doporuceni jsou pro tezsi vahy k nicemu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49369
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod pampeliska020 » úte čer 7, 2022 21:39

Jako asi mi ale nic jiného nezbyde. A v mý bublině nikoho, kdo tomu rozumí a šel by nakupovat se mnou nemám.

Ještě jsem třeba koukala na tyhle
https://www.hanibal.cz/fitwell-corte_z13554/#1570
https://www.4camping.cz/p/panske-boty-lowa-taurus-pro-gtx-mid/
https://www.4camping.cz/p/panske-boty-salewa-ms-alp-mate-mid-wp/#44-5-cerna-oranzova

Popřípadě z těch nižších třeba tyhle?
https://www.4camping.cz/p/panske-boty-salewa-alp-trainer-2-gtx-m/

I když ty už jsou pro mě sice dražší. Ale asi bych si kdyžtak tu trošku připlatila. Každopádně, popravdě reálně nevím, jak moc jsou pro mě tak drahý boty zbytečný, nebo jestli je využiju tak, jak si ty boty zaslouží. :) Ale tak, i na tu Palavu můžu kdyžtak každý týden chodit v kvalitních botách :D
pampeliska020
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 30, 2022 9:38

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » úte čer 7, 2022 21:49

No vidis, Fitwell nebo Lowa vypadaji pouzitelne, ale hlavne musi sednout. Od Salewy jsem kdysi nekolik bot zkousel a prislo mi, ze boty moc neumi, ale mozna uz je to jinak.

pampeliska020 píše:Každopádně, popravdě reálně nevím, jak moc jsou pro mě tak drahý boty zbytečný, nebo jestli je využiju tak, jak si ty boty zaslouží.

Boty si nic nezaslouzi. Zaslouzis si ty. S tim vyuzitim je to nesmysl, ktery si ovsem mysli spousta lidi. Penize si vydelas, ale zazitky zkazene botama levnejsima o par stovek nespravis. Samozrejme neni dobre, abys kvuli botam byla mesic hlady ;-) Navic tohle fakt nejsou drahe boty, 5 - 6 kKc je u pohorek bezna cenovka.

Problem neni koupit si "zbytecne" drahe boty, ale boty, ktere neodpovidaji urcenim terenu, do ktereho chodis. Takze v kvalitnich a drahych Dckovych pohorkach by se ti skvele lezlo na Matterhorn, ale na Palave by byly za trest.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49369
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod pampeliska020 » úte čer 7, 2022 22:13

Jasný, počítám s tím, že nebudu kupovat a objednávat naslepo. Hezky na prodejnu a vyzkoušet.

O hladu bych sice neskončila, ale nějak mám v sobě furt blok, že to je za boty hodně. I když to ve výsledku je normální cena, no :D Jak si obyčejný tenisky nekupuju jinde než v akcích za míň než litra, tak mi holt i 4 připadají moc :D obzvlášť když tu ještě čtu, jak je možný, že ikdyž mi v obchodě budou pohodlný, tak vlastně budou stát za houby a nebude se v nich dát chodit :DD takže mám prostě dilema...

Takže myslíš, že když koupím nějaký B/C boty (například ty výše zmiňovaný Fitwell nebo Lowa), tak s nima nebudu trpět na Pálavě a zvládnu v nich ty Jeseníky, popřípadě jiný český hory? Popřípadě v tom Slovinsku, který jsem zmiňovala hned na začátku, plánujem výšlap na Sněžník. Nejvyšší vrchol vynecháme, na to fakt nemáme (zatím)... :D
pampeliska020
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 30, 2022 9:38

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod ntz » úte čer 7, 2022 22:20

Fitwell mi pripadaj strasne tezky ... 1600g na par je proste fujky-fujky ... salewy jsem jedny vracel .. koupil jsem si tyhle a vubec mi nesedly .. nastesti jsem je koupil v e-shopu a sly vratit .. byly pomerne tvrde, na strasne uzke kopyto (a to mam spis uzkou nohu, ale byly uzke i me), byly docela tezke a vubec ...

vybrat boty je strasne tezky ... ja ty svoje (rekneme ty posledni Dolomity) kupoval asi 2 roky a nakonec jsem na ne narazil v Italii a koupil je tam (pred vystupem na Etnu, kde me baba vyhnala asi ve 3000 od zavory, prej ze me vezme za 80 euro na vrchol, tak jsem navrhnul, ze by mi stacila za 15 pouze rucni prace a baba me vyhnala ...)

Myslim si, ze by sis' mela dopredu rozmyslet jake boty chces a potom si udelat volne odpoledne a obehat (v nejakem vetsim meste aka Praha nebo Brno) nejake obchody a vzit ty boty, co se ti za a) budou libit, za b) z nich budes mit dobrej pocit a za c) budou splnovat parametry, jaky chces

za me summary - podle me bys mela zvazit nakup lehcich (ne celokozenych) stredne tvrdych bot s membranou, idealne lehkych .. ja osobne mam ty Dolomity (https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=dolomite+zernez) - damska verze je W) a myslim, ze neprohloupis pokud by ti sedely a libily se ti a navic to neni tak proflakla znacka ..

resil jsem tady pred casem, jak dobra je malo pruzici pena na podrazce, problem tady neni v botach ale ve me .. ta pena je v pohode a tyhle boty se daj dokonce i znovu podrazit neb ta pena vydrzi vse .. kdyz jsem zacal vic chodit, tak me bolely nohy na asfaltu, zjistil jsem ale, ze botama to spis neni .. ze zacatku jsem to pricital pomerne te malo tlumici pene .. tyhle boty jsou takovej jednobotovej univerzal uplne na vsechno .. ackoliv teda po dlazbe v lete ve meste po pamatkach bych v nich celej den pobihat nechtel ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2023
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » úte čer 7, 2022 22:37

pampeliska020 píše:Takže myslíš, že když koupím nějaký B/C boty (například ty výše zmiňovaný Fitwell nebo Lowa), tak s nima nebudu trpět na Pálavě a zvládnu v nich ty Jeseníky, popřípadě jiný český hory?

Ani jedny nejsou B/C, Fitwell je B a Lowa asi taky, mozna i A/B, nepisou to tam. V B/C bys nejspis trpela, B jsou takovy zaklad, ale i na ne je potreba si zvyknout a trochu je rozslapnout. Ceske hory zvladnes v obou bez problemu a lehci Alpy taky. B/C boty vypadaji takhle: https://www.hanibal.cz/hanwag-alaska-gtx_z12449/#1357.

ntz píše:resil jsem tady pred casem, jak dobra je malo pruzici pena na podrazce, problem tady neni v botach ale ve me .. ta pena je v pohode a tyhle boty se daj dokonce i znovu podrazit neb ta pena vydrzi vse

Praveze nevydrzi, casem se vyslape a tlumit prestane. Proto vyrobci pouzivaji podrazky z PU, prestoze se po letech samovolne rozpadaji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49369
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » úte čer 7, 2022 22:44

mike píše: Od Salewy jsem kdysi nekolik bot zkousel a prislo mi, ze boty moc neumi, ale mozna uz je to jinak.
Mam od nich Ty linkovane Alp Mate a mel jsem Crowy. (Ty se uz ponekud rozpadly, ale maji narok, syne je "donosil" v terenech, kde by byly nejlepsi nejake C/D z tluste kuze - vystupy/sestupy v "tvrde, vysoke suti" mimo znacek, hodne strme, vyskove kolem 800-1000m, napr. na Schneebergu "stezky" (z 80-100 let stareho pruvodce) po kterych za rok prejde tak 8-10 lidi, teda po tech "chozenejsich". To cordura na botach moc nedava... Ale nachozeno v nich mohlo byt (vlastne v nich stale obcac chodi bo nema ted jine boty) celkem 2500-3000 km)

Jak jsem uz v tomto vlaaknu na zacatku psal, ty Alp Mate jsou dobre boty, mimochodem dostatecne siroke, ale napr. oproti Hanwag Banksum jsou vyrazne min vypolstrovane, nejsou to na pocit takove "papuce", v me velikosti do nich treba tluste ponozky (ja nosim system dvou ponozek). Podle mne nejsou az tak moc odpruzene. Membranu nemaji Gtx ale neco jineho nespecifikovaneho, ale vodeodolne jsou rozhodne dost a v tech dvou ponozkach pro mne i dostatecne vetraji.
Crowy jsou taky moc fajn boty, mozna si je zase nekdy koupim - ale pro tazatelku jsou uz prilis tvrde jako prvni boty, jsou to uz B/C.
pampeliska020 píše:když koupím nějaký B/C boty (například ty výše zmiňovaný Fitwell nebo Lowa)
Ehm... TO jsou tak A/B boty, ne B/C, ale o dve tridy mekci. Stejne jako zminovane Hanwag Banks.

Podobne urovne jsou ted napr. v Hudy ve sleve nizsi kotnikove od Mammutu Mercury III Mid GTX Men.

Jeste Ti doporucuji nakup udelat tak, ze i kdyz se Ti nejake boty zalibi, tak si je tam nekup hned, ale zapamatuj si model a velikost a objednej si to pres eshop. Kvuli moznosti si je doma "v obyvaku" jeste vyzkouset i delsi dobu, klidne cely den. Budes se divit, ale casto i takto zjistis zasadne problemy, ktere si v obchode nevsimnes. Takto je muzes vratit, pokus koupis na miste, tak je to otazka domluvy a konkretniho obchodu. Klidne prodavaci to takto muzes rict.
Ale hlavne se nenech prilis ovlivnit prodavacem, hlavne ne recmi, ze kdyz Te to nekde mirne tlaci, ze se to rozchodi, kdyz nemuzes poradne zasnerovat a bude se Ti moc zvedat pata, ze se to casem spravi a pod. Vem jen takove boty, ktery Ti opravdu sedi a nikde necitis zadny tlak. Jo nezapomen na zkouseni si vzit ponozky, ve kterych budes chtit v botach chodit!
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod ntz » úte čer 7, 2022 22:45

@mike - mozna si nerozumime - pokud se nepletu, tak ta pena co je napriklad na tech mejch Dolomitech a nebo na @pampeliskou linkovanejch asolech prave ze vydrzi vse a je skoro neznicitelna ... moje zena ma jedny boty (myslim, ze to jsou asola) uz snad podruhy podrazeny uplne jinou podrazkou a jsou prave na tomhle matrosi ... o.O
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2023
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » úte čer 7, 2022 22:52

ntz píše:resil jsem tady pred casem, jak dobra je malo pruzici pena na podrazce ... ta pena vydrzi vse
Mam dojem , zes asi nektere veci pochopil uplne spatne.

EVA pena na podrazke nemusi ani v nejmensim znamenat mensi pruzeni nez PU podrazka - na nove bote! Ta pena opravdu vydrzi dlouho, nerozpadava se sama od sebe, jako PU hydrolyzou. Na druhe strane je haklivejsi na mechanicke poskozeni o ostre spicky skal a pod - ale malokdy vidis do nepouzita znicenou podesev z ni, to spise obcas bude nekde maly kousek vytrzeny, tu propichly, tam rozrezany. Pouzit se da stale.
Jen ma tu nevyhodu, co psal mike - ona se pouzivanim seslapne a zacne stale min a min tlumit. Na rozdil od PU, ktera prakticky celou zivotnost tlumi stale stejne - az do rozpadu.

A "podrazit" se da stejne podrazka z peny i PU - vlastne ne podrazit, ona se vymenuje cela podesev, jak pena/PU, tak i na ni originalne nalepeny Vibram. Sam Vibram to takto dodava opravarum.
Jedine mas pravdu v tom, ze nektere penove podrazky umoznuji vymenit pouze tu vibramovou gumu - ale vetsinou kdyz ona odejde, tak uz mas davno po tlumeni peny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod ntz » úte čer 7, 2022 23:01

@apuka ... ok, diky za upresneni .. nechodim 3500km za rok jako @mike (a ani ne 1500 - ackoliv to bych mozna mohl mit za letosek na podzim) takze moje boty, resp. podrazka na nich, je i po 4 letech a jako nova - je pouze znacne seslapana ta vibram guma) ... nevedel jsem, ze ta pena ztraci schopnost pruzit, myslel jsem, ze je nesmrtelna ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2023
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » úte čer 7, 2022 23:13

Nesmrtelna mozna je, ale pruzit prestava. Rekl bych, ze rozdil poznas uz po 1000 km resp. nepoznas, protoze se to meni pomalu a postupne. Ale kdyz obujes nove boty, tak je to nebe a dudy. U bezeckych se z nejakych duvodu pouzivaji tyhle peny a tam je to sakra znat.

Jinak moje mama ma Meindl Islandy prave s touhle podrazkou aspon 20 let a furt dobry, jenze ona je pouziva jen vyjimecne. Tata ma ty same, kupovane stejne, ale s PU podrazkou a uz se mu rozpadla druha... Takze EVA je idealni pro nekoho, kdo v botach moc nechodi, PU naopak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49369
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » úte čer 7, 2022 23:26

apuka píše:Alp Mate jsou dobre boty, mimochodem dostatecne siroke, ale napr. oproti Hanwag Banksum jsou vyrazne min vypolstrovane, nejsou to na pocit takove "papuce"

Hanwag Banks jsou polstrovane? Mel jsem je a na nic takoveho si nevzpominam ;-) Jinak jo, tohle byl prave muj dojem ze Salew, co jsem mel na nohach. Ze je to jen takova slupka a ne bota a ze nejsou odpruzene. Plus nejake technicke detaily, ktere mi prisly jako konstrukcni vady. Uz si to nepamatuju, rekl jsem si, ze tohle nechci.

apuka píše:Takto je muzes vratit, pokus koupis na miste, tak je to otazka domluvy a konkretniho obchodu. Klidne prodavaci to takto muzes rict.

V Hudy to tam myslim maji standardne, ale chce se to zeptat.

apuka píše:Jo nezapomen na zkouseni si vzit ponozky, ve kterych budes chtit v botach chodit!

Presne tak, cituju abych to zduraznil. Vzdycky zkouset na ponozky, ve kterych budes chodit. Pokud je jeste nemas, tak nejdriv koupit ponozky a az pak boty. Pricemz ponozky jsou docela dulezite a cim tvrdsi boty, tim vic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49369
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Etheric » stř čer 8, 2022 7:11

mike píše:vazis 60 kilo i s posteli a chodis v lehkych terenech.

60 i s postelí a kuchyní, jelikož mám 55 a zabalim se včetně spaní a vaření do 5kg :D
Ohledně těch terénů jsi mimo, na chůzi se spíš vyhýbám pohodlným, značeným a udržovaným stezkám. Po těch k tomu terénu musím dojít. Pak už většinou chodím místy, kam páchne málokdo, často právě kvůli terénu a blbý prostupnosti atd, mile rád to vezmu přes všechny nejvyšší kopce v okolí,... A pak zase zpět po asfaltu. Takže potřebuju boty, který vpohodě zvládnou oboje. OK, moje váha hraje roli v tom, že můžu nosit nízký boty a vydrží mi. A, taky fakt, že už mám nachozeno opravdu hodně.
Někdo 77kg s 20kg batohem bude mít tu životnost bot nižší, ale když celej život nosí nízký boty, bude se v nich cítit přirozeně, ne jako kocour v botách.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod milarepa » stř čer 8, 2022 7:23

183/77 je standardní míra, tudíž nepotřebuješ nic bytelného, ale normální boty...

uvědom si hlavně, kde v nich budeš chodit, tzn. aby ti pokryly v dobrém komfortu takových 80% podmínek, v nichž se budeš pohybovat, zbylých 20% podmínek, na které nejsou přímo určeny, se už vždycky poddá......

pohorky na naše hory jsou ideální B, ty ti pokryjí největší rozsah podmínek, až na vyloženě těžší vysokohorskou turistiku v nich můžeš chodit všude

pokud ti sednou Asolo Greenwood, tak je kup, každý, kdo je má, tak je s nimi velmi spokojený, jsou super, Asolo boty umí, a tyhle jsou z dobré kůže, relativně lehké, žádné švy a skvěle provedené
https://www.4camping.cz/p/panske-boty-asolo-greenwood-gv/#45-seda

pokud na hory budeš chodit jen zřídka a nejvíce se budeš motat někde po Pálavě, tak si kup nějaké slušné tenisky, které pár výletů do hor též vydrží.

zkus třeba sanasport, často tam mají výhodné slevy, ideálně si počkej na 25% víkendovou slevu a kup si nějaké slušné inovejty - tryfly ultra G 300, rocfly G350 nebo Tryfly G 270 s nulovým dropem, dále pouvažuj jestli je chceš v goretex verzi, má to výhody a nevýhody.........ideální je mít do tvrdých podmínek kvalitní nepromokavé boty (třeba ty Asola Greenwood), v nich můžeš chodit v mokrém sněhu, břečce, přes rozvodněné potoky, v hlubokém bahnu, atd, no a do lehčích pak nějaké prodyšné slušné tenisky na rychlé pochody.......

a tohle je takový univerzál, byl jsem s ním spokojený, dokud mi tam nepraskla ve skalách membrána, ale inovejt je slušná firma, takže mi uznali reklamaci
https://www.sanasport.cz/inov-8-roclite-pro-g-400-gtx-m-s-black-cerna-000950-bk-s-01

výběr je na tobě, na botech určitě nešetři, ty peníze se ti rychle vrátí ve formě skvělých zážitků
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » stř čer 8, 2022 8:10

Etheric píše:Ohledně těch terénů jsi mimo, na chůzi se spíš vyhýbám pohodlným, značeným a udržovaným stezkám. Po těch k tomu terénu musím dojít. Pak už většinou chodím místy, kam páchne málokdo, často právě kvůli terénu a blbý prostupnosti atd, mile rád to vezmu přes všechny nejvyšší kopce v okolí
To je mozna ten rozdil ve vnimani, co je lehky a co tezky teren. Protoze "tezko pruchodny teren" nemusi jeste znamenat "tezky teren pro boty" a hodne to zavisi taky od jinych vecech.

Napr. (ted u Tebe hadam a davam jen jeden "priklad") kdyz se Ty budes na Vysocine nekde prepletat lesem, ostruzinim, vyslapes relativne strme na kopec rekneme 200 vyskovych metru, potom zase dole, udelas to petkrat a das 1000 vyskovych metru, tak muzes byt docela vycerpany, protoze ten teren je "tezky na pruchod", ale pro boty muze byt docela v pohode, nemaji zadnou "dlouhodobou jednostrannou zatez" (nepocitam moznost potizi boty napr. pri pruchodu ostruzinim).

Pro mika (nebo mne nebo spoustu jinych lidi, co chodime do Alp, do Tater nebo i Male Fatry) je bezne, ze nekde zacneme pod kopcem a slapeme tech 1000 vyskovych metru (mnohdy i vice) stale nahoru po opravdu strme stezce. Technicky nic narocneho, muze byt vychozena stezka, ale boty jsou zatizene stale stejne. To same pri sestupu, jen zatizeni je v jinych mistech boty. Ta bota nema moznost si "oddechnout" z konkretniho zatizeni tim, ze druhy zatizeni stridas. No a neustale opakovane zatizeni vede rychleji k pripadnemu poskozeni boty. Hlavne kdyz se podobne zatizeni strida - toto je "tezky terne pro boty" i kdyz rel. pohodovy pro cloveka.

Potom mas dalsi uroven, kdy je teren technicky tezky - jak casto pro cloveka, tak pro boty. Napriklad casta a dlouha chuze po sutovych polich, prodirani se pres skaly, kdy pri obojim permamentne dochazi ke treni povrchu boty se skalami/kameny; neustale "poskakovani" po kamenech a malych kusech skal trcicich ze zeme nebo udelanych "schodech" (ja tomu rikam "magistralovy chodnik"), kdy davas podrazce zabrat na kazde hrane nebo rohu kamene, na ktery stoupis, tady i zevnitr dochazi k pomerne silnemu zatizeni, protoze nemas rovny podklad, ale bota se stale ocitava sikmo, tj. se vytaci a i zevnitr ji "drzis" svoji nohou (resp. bota drzi Tvou nohu, je to otazka pohledu :-)); dlouhe traverzy v strmem svahu, kdyz je bota neustale napnuta ne jednu stranu; caste useky po skalach, kdy se casto drzis pouze na malem kousku podrazky a ona Te musi udrzet, atd. To jsou veci, ktere v nasich podminkach mas jen malokde a to jeste ve vyrazne menis mire na vyrazne kratsich usecich.
V takovem tezkem terenu je opotrebeni bot nekde uplne jinde nez v tom, co jsem popisoval (schvalne jsem nektere slovicka zvyraznil, aby bylo jasne, ze jde i o delku a opakovani). S uvedenymi useky se v ruzne mire setkavas ve vyssich horach i na stezkach, ktere pro cloveka samotneho nemusi byt tak narocne, nejde to moc strme, stupy jsou "pohodlne" (tj. ne pulmetrove), mas dobre chyty nebo usek je zabezpeceny lanem/retezi ale hlavne kvuli omezeni uklouznuti, atd.

To jsem tu napsal jen kvuli tomu, ze vnimani obtiznosti terenu (jak pro sebe, tak pro boty) muze byt opravdu hodne odlisne. Skoro bych dal ruku do uhne za to, ze Tve u nas skvele boty, co Ti vydrzi XXXX km v terenech u nas, by Ti v druhem typu terenu vydrzely o rad min a to v tom nejlepsim pripade.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » stř čer 8, 2022 15:55

milarepa píše:183/77 je standardní míra, tudíž nepotřebuješ nic bytelného, ale normální boty...

No vsak, tohle:
milarepa píše:pohorky na naše hory jsou ideální B

Za sebe Inov-smejd nedoporucuju, spotreboval jsem 4 pary, byly pouzitelne, ale zadne nadseni. Pomer cena/vykon nic moc, vydrz ve srovnani s libovolnyma pohorkama i nizkyma trekovkama mizerna. Hlavne jsou to ale boty na behani a neodpovidaji puvodnimu dotazu, IMO zadne z nich.

Proste bych zacal tema Bckovyma (pripadne A/B) pohorkama, libovolnyma, ktere sednou, to je nejdulezitejsi. A casem uz bude vedet sama, co od bot asi chce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49369
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » stř čer 8, 2022 16:13

K tem terenum u nas. Opravdu tezko hledat neco, co by se dalo nazvat aspon trochu tezsim a to samozrejme nemluvim o stezkach, ale o volnem terenu. Obcas se najde nejake sutovisko, ale vetsinou neni moc dlouhe. Nicmene i tam pohorky ocenim, sice bych to prosel i v behacich botach, ale podstatne min pohodlne. V pohorkach proste nemusim teren u nas vubec resit. Vyplati se to hlavne v necekanych situacich jako kalamita po kurovci v Ceskosaskem Svycarsku, kdy je z pekne stezky prekazkova draha.

Priklad: Kletecna z tehle strany. Fotka zplostuje, ve skutecnosti je to strmejsi a cast kamenu je volna. Chodim tudy protoze se mi to jednak vic libi a jednak je to v mem smeru, stezka je z druhe strany, tou pak jdu dolu. Kdyz jsem tudy pred casem vylezl, na vrcholu byla rodinka s detma. Za chvili vstali a deti vyrazily tam, odkud jsem prisel a pak koukaly, kudy ze to maji jit. A tak rikam, deti, tam zadna cesta nevede, tudy chodim jenom ja :twisted:

Nejblizsi teren, ktery se da nazvat horskym terenem, je nejspis Mala Fatra (pripadne Rax v Rakousku).

apuka píše:ja tomu rikam "magistralovy chodnik"

Tatranskou magistralu jsem nesnasel, to je asi nejhorsi druh stezky vubec. Protoze je blbe udelana, ve volnem terenu by se mi slo lip. Ovsem zrovna na poskakovani z kamene na kamen jsou dobre pohorky nejlepsi. Obvykle chodim po ostrych hranach a spickach kamenu, protoze drzi. V behacich botech by to neslo a nevim, jestli by driv odesly nohy nebo podrazky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49369
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod milarepa » stř čer 8, 2022 16:49

tak já jí ty tenisky od inovejtu také nedoporučuju na chození po horách, ale na procházky po Pálavě s občasným přesahem do nějakých kopců, navíc nedoporučuju lehoučké Trail Talony, určené do nenáročného terénu, které jsi chozením logicky odrovnal, ale mnohem odolnější a celkově bytelnější boty....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » stř čer 8, 2022 16:58

Roclite jsem mel na nohach taky a rozhodne mi neprisly nic extra. Chtel jsem je zkusit, ale byly mi uzke. Nemel jsem lehnoucke Trailtalony, ale ty normalni 290, co maji podrazku jen o 1 mm tenci, nez tebou odkazovane Roclite. Hlavne mi ale jde o pomer cena/vykon, ten je proti pohorkam polovicni nebo hur.

Chozeni by mela byt mensi zatez, nez behani, ne? Pouzitelne byly tak do 1200 km, coz uz bezci vyrazuji, ne? Ovsem pohorky za stejnou nebo nizsi cenu vydrzi aspon dvojnasobek, pri vaze tazatelky klidne 3000 km. Pak se ochodi podrazka, ktera se da vymenit, coz u bezeckych nejde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49369
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod milarepa » stř čer 8, 2022 17:48

tak samozřejmě, že pohorky jsou v poměru cena/výkon nejvíce ekonomické boty, ale předpokládám, že máš nějakou soudnost, a nechceš, aby se v nich šourala po Pálavě....

no, a chůze je pro běžecké boty samozřejmě mnohem větší zátěž než běh, takže je logicky dříve odrovnáš.......při dálkovém běhu mám kadenci kolem 180 kroků/minutu, při rychlejším přes 200, kontakt se zemí je tudíž krátký a zátěž je vedena jen na malou část boty, u chůze došlapuješ na mnohem větší část chodidla, a při výrazně nižší kadenci máš mnohem delší kontakt nohy se zemí, takže ta bota je pod mnohem větší zátěží a logicky ji chůzí rychleji zničíš

1200 km se říká, že je nějaká hranice životnosti běžecké boty, osobně si to nepočítám a řídím se pocity z boty, řekl bych, že to vytáhnu hodně nad 1500, možná občas někam ke 2 000.....u závodních silničních karbonových je třeba životnost 200-300 km, moje závodní Brooksy jsou na tom lépe, firma garantuje 400...dynamika běhu a návratnost energie v nich je luxusní, ale je to vyváženo výdrží

extrémní případ jsou inovejty Race Ultra z roku 2014, ty používám doteď jako barefoot boty na lehké vycházky v jednoduchém terénu, vzorek mají už jen uprostřed, tlumení žádné, vepředu větrací otvory, jsou krásně rozšláplé, mám k nim nostalgický vztah a na lehké vycházky v horku jsou super, vloni jsem v nich několik dní procházel horké a prašné pusty v Madarsku, dokud se úplně nerozpadnou, tak budou fungovat....

běžecké boty jsou spotřební zboží, takhle se k nim přistupuje, pohorky jsou investice

běžecké boty točíš, a vybíráš si je podle intenzity pohybu a podle povrchu, takže tím prodlužuješ jejich životnost.....momentálně mám v rotaci silničních 4 páry a trailových 5 párů....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

PředchozíDalší

Zpět na Boty