rada - boty - začátečník

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

rada - boty - začátečník

Příspěvekod pampeliska020 » úte kvě 31, 2022 7:01

Zdravím všechny outdoorové nadšence :)

Přišla jsem vás, zkušené, poprosit o radu.
Chtěla bych si koupit nějaké trekové boty. Moje první. Ale vůbec se nevyznám ve značkách, jejich kvalitě atd.
Jsem začátečník a boty budu používat asi hlavně na delší procházky u nás na Pálavě a v okolí. Ale samozřejmě i jinde. Plánujeme letos výšlap na Praděd, nějaký kratší trek v horách ve Slovinsku a Itálii. Ale vše to budou jednodenní výlety. Nic extra dlouhýho. Proto si myslím, že nepotřebuju nic vyloženě na vysokohosrkou turistiku. Na podzim jsme byli na tři dny v Jeseníkách a odchodila jsem to ve svých zimních botech a zvládla jsem to, ale přeci jen bych chtěla něco pohodlnějšího a kvalitnějšího.

Máte prosím nějakou radu, po jakých botech se koukat? Cenově bych se ráda vlezla do maximálně 3000.

Na Zalandu jsem teď objevila slevy na boty Hi-tec, jaký máte názor na tuhle značku?

Děkuji všem,
Aneta
pampeliska020
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 30, 2022 9:38

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Etheric » úte kvě 31, 2022 7:59

Zkus např Reebok ridgerider, dělají se i dámský. Kup verzi s goretexem, verzi bez goretexu a máš vystaráno od jara po sníh.
Pokud nemáš tedy nějakou atypickou nohu, např moc širokou.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Bruca » úte kvě 31, 2022 8:15

Já jsem třeba moc spokojený s Merrelly. Konkrétně model Moab. Měkké, pohodlné, podrazka dobře drží.
Měl jsem původní Moaby, teď mám Moab 2 Vent (bez gtx membrany), docela koukám, že už je i třetí verze :)

Hlavně si vyber dostatečně velkou botu, ať se ti tam vejdou i tlustší ponožky a netlačí tě při cestě z kopce špička
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » úte kvě 31, 2022 8:33

No, ja bych v uplne prvni rade cekal, ze tazatel rekne jestli hleda nizke, stredni nebo vyssi kotnikove boty. Myslim si, ze od toho se vsechno odviji, je to ta nejzakladnejsi vec.

@pampeliska020: Tak jaky typ "trekovych bot" hledas?

Jeste ke znacce Hi-tec: vubec netusim, jak je na tom s kvalitou ted, ale pred hodne lety (hm, asi se to bude blizit ke dvacitce...) jsme synovi od nich koupili takove stredne vysoke "trekove" boty, ktere nosil do hor vsude (navzdory veku rozhodne tezsi tury jako Jeseniky). Byly docela fajn, vydrzely celou dobu, kym z nich nevyrostl. Ale to byly "zkusenosti" me a manzelky, od decka se moc nedozvis, jestli tam nejaky ne moc velky problem byl.
Ale znovu zopakuji, to bylo davno, soucasnou situaci vubec neznam. Ale neni to ceska znacka, takze mozna je to stale na podobne urovni.

Kazdopadne uplne nejlepsi je si zajit do nekolika obchodu (i tech outdoorovych jako Hudy. Rockpoint, Hanibal, ...) a vyzkouset, co se tam libi - i kdyz je to drazsi, nez chces. Mozna to jinde maji v akci (na lehkou turistiku se casto da najit do tech 3000 i stredni, nekdy i vyssi modely), dulezite je vedet u konkretniho modelu, jakou potrebujes velikost. Na tabulky se spolehat moc neda.
Ale znovu - zkouset, zkouset a zkouset a pritom vnimat, jak se v dane bote citi noha. Asi budes prekvapena, ze jsou tam docela velke rozdily. Zdaleka ne vzdy plati, ze ve vyrazne drazsim modelu se citi noha nejlip.

Potom je tu otazka, co nadhodil Bruca - jake ponozky budes pouzivat, zkouset by se melo v nich.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 31, 2022 10:55

nebo z vyssich treba hanwag banks, priplatis si ale zas vydrzi par let
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Etheric » úte kvě 31, 2022 11:00

Nejsou ty Hanwagy na psaný použití dost overkill? Kilo a čtvrt / pár..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » úte kvě 31, 2022 13:34

Etheric píše:Nejsou ty Hanwagy na psaný použití dost overkill?
:shock: :((
Vzdyt je to model na snad nejlehci turistiku od Hanwagu.

Ano, neni to z Tveho pohledu nejlehci model - ale to je dano jednak ponekud silnejsi kuzi, "poradnou" podesvi i Vibramem, kovovymi hacky a uchyty na snurku, jinym GTX materialem oproti beznym nizkym botam a v neposledni rade mnozstvi vymekcovaciho materialu. A, samozrejme, tim, ze je to stredni bota, ne nizka. Mimochodem, damska verze ma udanou vahu 1050g na par.

Na druhe strane jsou to jedny z nejpohodlnejsich pohorek v dane kategorii (B/A, tj. mirne pevnejsi A/B), co dokazes sehnat. Uz na nem zapracovali i na svech, jsou "schovane", takze to, co se rozpadlo na synovych (pred 12-13-ti, mozna vice lety) uz tak nehrozi. Kdyz to tehdy on zkousel na prodejne, tak nam rikal, ze to nemame kupovat. Jsme se ptali, proc, co mu vadi, tak jeho odpoved byla cca "Ja uz jsem vyzkousel hodne bot, ale toto jsou prvni, na kterych nemohu najit zadny problem, nikde netlaci, vsechno perfektne sedi. V tom musi byt zakopany nejaky pes." :-D.

Zakladnim predpokladem spokojenosti je ale i tady, aby bota na noze sedela dobre. No HW vyrabi 3 sirky pro zeny, dve pro muze, dela to s GTX i s kozenym vnitrkem, na vyboceny palec...

Ale nejou to bezne boty za 3000. V nejakych akcich se daji ale obcas sehnat za podobnou cenu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Etheric » úte kvě 31, 2022 13:41

apuka píše:Vzdyt je to model na snad nejlehci turistiku od Hanwagu

Na turistiku po ČR atp nicméně overkill, za tím si stojím
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » úte kvě 31, 2022 14:07

Jak kde. I u nas jsou mista (a taky podminky), kde neni uplne rozumne mit nizke boty. Spominaly se Jeseniky, tam jsou taky podobna mista, kde potrebujes mit dobrou oporu v nohou.

No a taky plati, jak pro koho. Ti, co nemaji moc vytrenovane svaly kolem kotniku, co neumi dobre "vybrat" uklouznuti a pady, maji citlive svaly a slachy kotniku a niz jsou takove boty k nezaplaceni.
A napriklad mne nizke boty nevyhovuji minimalne z jednoho duvodu (ale pro mne velice duleziteho) a to, ze jsem jeste nenasel takove, ktere bych dokazal zasnerovat tak, aby mi drzely nohu "na miste", aby neuchazela do spicky pri prudkych sestupech. To potom v nizkych botach sestoupit 700 vyskovych metru na trech kilometrech znamena, ze mam nohy na tyden odepsane, otekle, puchyre a pod, protoze celou cestu jsou natlacene na spicku. Boty to taky dlouho nevydrzi. Uz ve vetsine MID bot s tim nemam zadny problem. Ale vim, toto je problem jen muj a lidi s podobnymi nohama.

Ale nase polemika je uplne k nicemu, stejne zalezi na tom, jake boty pampeliska 020 chce koupit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 31, 2022 15:15

apuka
kdyby sis kupoval boty o 2cisla vetsi jako ja tak se ti to nestane s tim natlacenim do spicky:D

jinak nejsou za 3 ale zase vydrzi roky a muze byt efektivnejsi nasetrit trochu vic.

etheric
myslim si, ze sou to v pohode boty do jeseniky do slovinska a italie, lehky kotnikace co snesou prochazku za barakem stejne jako par dni v lete v horskym terenu

jinak klasika je prej decathlon, rozumny ceny rozumna vydrz, zajed si to tam omrknout, treba budes prekvapena.

hitec boty byvaly v pohode, ale 25 - 15 let zpet. aktualne nemam tuseni...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod ntz » úte kvě 31, 2022 15:56

Ja si prvni trekove boty (a to jeste dost lehke, mluvim o svejch B- Dolomitech) koupil az skoro se 40tkou na ktku, do te doby jsem byl zaprisahlej nepritel kotnikovych turistickych bot, povazujic je za ne-esteticky zlocin proti mode a dobrym mravum :D ... celej zivot jsem chodil v nizkejch botach styl nastupovky a nebo trailove bezecke boty aka adidas terrex a pohyboval jsem se s nima i v ruznejch horskejch a skalnich terenech a po vsech vyletech, ktere jsem podnikal a standardni turisticke pohorky mi nikdy nechybely ..

takze ono to zavisi .. ja bych Ti doporucoval spise neco lehciho s ne uplne tvrdou podrazkou .. moje zena pouziva tyhle asola a je s nima desne spokojena (ackoliv ty mi pripadaj ze zrovna maj tvrdou podrazku) a pak ma jeste takove lehocuke B- kotnikove boty docela mekke a defakto na jakejkoliv pohyb po cesku i v horsim terenu co cesko nabizi ji to vzdy stacilo
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Etheric » stř čer 1, 2022 5:39

Jinak mě napadá - jakej je ve výběru bot rozdíl mezi začátečníkem a konečníkem? Konečník už všechny typy outdoor obuvi vyzkoušel a ví, co mu sedí do těch či onech podmínek.. Začátečník bude muset udělat to stejný. Akorát mu někdo může pomoct, když poskytne informace, jaký boty se dle jeho názoru do toho terénu hodí a co je naopak overkill. Dopadne to tak, že názory budou často protichůdný, typicky pohory vs nízká treková obuv. No a výsledek? Začátečník bude stejně muset zkoušet, co sedí zrovna jemu..

Důležitou roli bude hrát i faktor, kolik tazatelka váží. Pro štíhlou ženu, i lehce oplácanou, budou ideální nízký, avšak dostatečně pevný boty. Nízký trekovky budou pro začátek lepší, než běžecký /na ty může přezout, až se naučí techniku pohybu a bude mít jistej krok/. Jsem pro za ty bez kůže, čím míň švů, tím lépe.
Pro ženu těžký váhy spíš ty pohory, např to, co doporučila Mawe, jen se v tom bude muset naučit chodit. Ale i taková žena může být "vychozená" - moje sestra, 160cm, 94kg, nosí jen nízký boty, nikdy žádnej problém a udrží se mnou tempo. Tak do 25km, víc už by nedala, ale i tak big up.
Čili i obézní žena může bez problémů používat nízkou obuv. Prostě zkoušet..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod pampeliska020 » stř čer 1, 2022 6:22

MOCKRÁT VŠEM DĚKUJI ZA VĚCNÉ RADY!! :)

Ikdyž jsem holka, nohu mám dlouhou necelých 29 cm, což je asi 43? (nevím jistě, protože mám doma jak boty 42, tak například i 45 :D) Takže nějaký super dámský kusy asi nepřichází v úvahu. Vždycky hned všude lezu do pánského oddělení.
Váha mi ukazuje kolem 77 kilo na výšku 183 cm. :)

Je mi jasný, že nakonec do toho obchodu půjdu a budu zkoušet a zkoušet. Ale chtěla jsem asi aspoň vědět, od čeho se odpíchnout a nějakou vaši vlastní zkušenost a třeba vychytávky, na co se zaměřit. A taky tipy co se týče ohledně značek a jejich kvality, aby se mi třeba za chvilku nerozpadly, nebo tak něco.

K otázce od @apuka jsem počítala s nějakýma středníma, nebo nižšíma. To uvidím asi až podle toho, co vyzkouším v obchodě. Nikdy jsem žádný vyšší boty neměla, tak uplně nevím, jak se mi v tom bude chodit.

S těma ponožkama díky za tip! To by mě asi uplně nenapadlo si je tam vzít. A přitom taková docela jasná věc.

Na tipy, co jste všichni posílali, určitě kouknu. Díky! :)
pampeliska020
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 30, 2022 9:38

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Bruca » stř čer 1, 2022 7:28

Za sebe ještě, bych šel kupovat boty až odpoledne. Nohy většinou přes den trochu natečou a pak se člověk diví. Teda já se aspoň u "zimních" vyssich bot divím už asi osmým rokem, co jsem to byl za debila :-D
Ale zas škoda je vyhodit a v tenčí ponožce to nějak zvládám i v létě.

Neřeš jen délku ale i šířku boty.

Já mám třeba rád merrelly, protože jsou široké. A já mám vysoký nárt a širokou tlapu. Chce to prostě jít do obchodu a zkoušet. Sice je to třeba o nějakou stovku dražší než přes net, ale zas ty boty nemáš na měsíc, že. ;-)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod ntz » stř čer 1, 2022 8:34

pampeliska020 píše:To uvidím asi až podle toho, co vyzkouším v obchodě. Nikdy jsem žádný vyšší boty neměla, tak uplně nevím, jak se mi v tom bude chodit.


to prave moc v obchode nepoznas .. to, co se ti bude pri tapani po prodejne zdat jako mega-pohodlna botka se muze ukazat, ze dvou hodinach venku je spis muciva spanelska botka .. me se libi co napsal co napsal @Etheric vyse .. a taky bych vychazel z toho, co s tema botama jdes delat .. na zacatku pises

Jsem začátečník a boty budu používat asi hlavně na delší procházky u nás na Pálavě a v okolí. Ale samozřejmě i jinde. Plánujeme letos výšlap na Praděd, nějaký kratší trek v horách ve Slovinsku a Itálii. Ale vše to budou jednodenní výlety.


me to skoro zni, jako ze by ti neskodilo mit ty boty dvoje .. jedny nizke a lehke na Palavu a prochazky po okoli a potom jedny polokotnikove (zvysene) a nebo dokonce kotnikove na "kratsi treky v horach" ... Nastupovky obecne (to jsou nizke boty) jsou takovej hybrid, protoze jsou lehke a nizke, zaroven ale bejvaj typicky docela tvrde .. uz to tady padlo od nekoho driv, pokud nemas jistej pohyb venku v terenu, tak s ohledem na kotniky bych asi ty nastupovky nedoporucil jako univerzalni reseni .. u nas v rodine se pouzivali vyhradne nizke boty a nastupovky kvuli tomu, ze jsme meli nohy vzdy ve forme (hrajeme tenis, ja jsem lezl, moje zena behala, hodne jsme vyletovali klasicke jednodenni vylety)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Etheric » stř čer 1, 2022 9:12

Proč by měla nosit nástupovky, však jsou i lehký nízký trekovky, boty určený pro dlouhou chůzi. Ne všechny nízký boty do terénu jsou nástupovky, to fakt ne
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod ntz » stř čer 1, 2022 9:37

nerikam, ze ma nosit nastupovky .. rikam, ze nastupovky (krom toho, ze jsou tedka in) jsou takovej hybrid, ze maj docela tvrdou podrazku, takze zvladnou i tezsi kamenitej teren napr. v horach .. Ja kdybych sel na jednodenni vylet po alpach, tak si vezmu nastupovky ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » stř čer 1, 2022 10:45

Bruca píše:bych šel kupovat boty až odpoledne. Nohy většinou přes den trochu natečou a pak se člověk diví.
:smt023
Bruca píše:Neřeš jen délku ale i šířku boty.
:smt023 - toto by melo byt jasne, ale mnohym neni...
ntz píše:nastupovky ... maj docela tvrdou podrazku, takze zvladnou i tezsi kamenitej teren napr. v horach
Zato na jednodussich trasach, resp. castech tras mohou pro "nezkusenou nohu" zpusobit docela muka.

V pripade nizkych bot bych se taky priklanel k tem beznym turistickym nizkym botam, ne nastupovkam a feratovkam. Ony se vetsinou lisi tim, ze nastupovky a feratove maji vyztuz mezi podesvi a botou, tj. jsou min ohebne, aby zvladaly sut a dalo se na nich lepe stat na malych vystupcich, kde by ohybajici se podrazka nedokazala drzet.

Pokud se nechysta do vyslovene skalnateho/kameniteho a silne sutoveho terenu, tak bych jako dobry kompromis radil turisticke zvysene boty od Hoka Hoka, napriklad Toa nebo Kaha. Bohuzel, Rockpoint je prestal prodavat (hlavne v akci, ja jsem je mel za nejakych 2400) a v CR se hur shaneji a pokud je nekdo prodava, taqk za plnou cenu. Ty Toa byly na lehci teren neskutecne prijemne boty a nejsou tak vysoke, ze by to muselo nekomu vadit a pokud ano, nemusi pouzit vrchni dva hacky. No a pokud oporu potrebuje, tak si je zavaze i s nima. Problemem ale je, ze nejsou moc vhodne na vice kamenity teren, ani kdyz se chodi po stezce, kde trci kameny z cesty, stejne tak v jemne suti (nebo jemnem sterku se zeminou) v traverzu. Neda se v nich hranit a delat "stupy", tj. hrozi, ze to pod nohama ujede a taky jim nedela dobre caste vybocovani (napr. na spomenutych kamenech trcicich z cesty, kdyz se na ne stoupne z boku) - kotnik drzi velice dobre, ale samotna bota na tyto veci neni stavena. Ale zopakuji - po dobrych stezkach je to hodne pohodlna obuv.

Samozrejme pokud se rozhodnes pro nejake Mid a chces aby dobre drzely a vydrzely, tak doporucuji osvedcene znacky Asolo, Hanwag, Lowa, Meindl, Scarpa, Garmont, La Sportiva, Mammut, Salewa, ... Vsichni maji nejake mid boty, ja mam ted Salewa Alp Mate, je pro mne dobra, ale ta neni tak vymekcena jako spomenute Hanwag Banks a ani podesev neni az tak odpruzena.
Jak jsme uz psal, je lepsi zi vyhradit cas a trochu si zajit vyzkouset, i kdyz jsou drazsi nez limit. Pokud neco sedi, zapamatovat si model a velikost a zkusit to najit levneji jinde. Taky i tech obchodech maji obcas ruzne akce.

Taky si ale muzes klidne vyzkouset ruzne Mid modely Adidas Terrex nebo od Salomonu, Keenu. VYpada, ze Ty je nebudes pouzivat na tisice kilometru rocne, tak by to mohlo byt plne v pohode - a tyto modely jsou jednoduseji sehnatelne a v akcich.

Ale co se tyce vydrze - pocitej s tim, ze kazda bota s PU mezipodesvi "odejde" za 7-8 let prave kvuli rozpadu (hydrolyze) PU. To je vlastnost materialu, nezavisi od vyrobce. Da se vetsinou znovu podrazit, ale v cene do 3000 Kc se to neoplati.

Edit: jeste dodavam, ze taky si myslim, ze i v Decathlonu muzes najit vhodne boty. Ale osobni zkusenosti s nima nemam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » stř čer 1, 2022 17:38

Jo, jeste jedna pripominka k tomuto:
pampeliska020 píše:nohu mám dlouhou necelých 29 cm, což je asi 43? (nevím jistě, protože mám doma jak boty 42, tak například i 45
Bacha na to, ze kazdy vyrobce si to cisluje podle svych tabulek a "neni 43 jak 43 nebo UK 10 jako UK10). Rozdil muze byt klidne i centimetr i vice.

Pokud si koupis boty na turistiku, hlavne na delsi trasy a jeste vyssi (i MID) boty, tak plati, ze bys mela mit dostatecnou rezervu, tak 1- 1,5 cm, proste pri zkouseni by se Ti mel vejit prst nebo dva mezi patu a botu. Jak totiz budes slapat, noha se Ti o dost roztahne a kdyz si koupis, co je v obchode "akurat", tak s nejvetsi pravdepodobnosti uz po 10-15-ti kilometrech, pri sestupech i drive bude "tlacici nahouby bota" a skonci to bolavymi, utlacenymi nohama s puchyri. Hlavne kdybys zkousela v obchode rano nerozchozenou nohu (proto poznamka od Bruca).
Napr. Lowa vyrabi tur. boty vyslovne s upozornenim, ze mas kupovat svoji standardni velikost, ze oni uz delaji boty se zapoctenim te rezervy, tj. o 12-15 mm delsi nez by mely byt podle velikosti. A to maji velikosti i tak normalni stredoevropske, pricemz mnozi vyrobci podle tech samych tabulek delaji o cislo i dva mensi. Tak ma manzelka vysoke pohorky Meindl EU 40,5, La SPortiva 41, (k tomu uz nenosene skoro 10 let stare Hanwag Alasky 39, jeste stare kopyto - a vlozky jsou stejne velke jako u Meindlu a LS, daji se vzajemne vymenovat), nizke trekovky Asolo 39,5, Arcteryx 39, bezecke Hoka US damske 7 a zimni nizke Lowa EU 38,5 (a jeste je je to mirne vetsi)... Samozrejme na ty same nohy... :twisted:

Takze fakt nevybirej pouze podle velikosti, ale zkousej.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod pampeliska020 » pon čer 6, 2022 6:24

Ještě jednou všem díky!

@Bruca - jooo, to je mi jasný, že nestačí mít jen správně dlouhou botu :D zas nejsem uplný pako, abych si koupila moc úzký, nebo široký boty. A dopoledne stejně pracuju, takže nákup proběhne určitě až odpoledne.

@ntz - Abych pravdu řekla, tak se mi moc nechcou kupovat dvoje boty. Do teď jsem ty procházky v okolí a Pálavu zvládala v obyč teniskách. Takže pokud chci jen jedny, tak bych asi měla jít do těch vyvýšených, na náročnější treky, že?

@apuka - moc díky! Na značky cos posílal určitě kouknu a tento týden zajedu ozkoušet. I ten decathlon - kamarádka mi radila kupovat boty v sekci "lovecké potřeby" :D A co se týče té velikosti a aby se mi tam vlezl prst/dva prsty, tak ty se mi tam musí vlézt i kdybych zkoušela s dvojema fuskama, nebo pak stačí míň?
pampeliska020
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 30, 2022 9:38

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » pon čer 6, 2022 12:05

pampeliska020 píše:co se týče té velikosti a aby se mi tam vlezl prst/dva prsty, tak ty se mi tam musí vlézt i kdybych zkoušela s dvojema fuskama, nebo pak stačí míň?
Odpovim Ti protiotazkou.

Co si myslis, kdyz budes mit dvoje fusekly, tak se Tve nohy dlouhou chuzi roztahnou/zvetsi stejne jako s jednou fusekli nebo zustanou stejne? (Napoveda: roste chodidlo, ne fusekla :-D)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod pampeliska020 » pon čer 6, 2022 19:19

:D ok. přiznávám. debilní otázka.
pampeliska020
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 30, 2022 9:38

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod pampeliska020 » úte čer 7, 2022 12:56

Ahoj ještě jednou a ještě jednou jsem vás přišla otravovat s dotazema :) :D

Koukala jsem na nějaký stránky a udělala si malý výběr bot, co mě zaujaly a nechala bych si je poslat na prodejnu a šla ozkoušet.
Jedná se o následující kousky, co si o nich myslíte??
https://www.4camping.cz/p/damske-boty-asolo-active-gv/
https://www.4camping.cz/p/panske-turisticke-boty-merrell-west-rim-sport-gtx/
https://www.4camping.cz/p/panske-turisticke-boty-salomon-x-ultra-4-mid-aero/#44-cerna-seda
https://www.4camping.cz/p/panske-boty-regatta-clydebank/

A ještě by mě zajímalo. V čem je rozdíl, zda jsou boty kožené, semišové, nebo například nějaké látkové? Hraje to nějakou velkou roli? Je mi jasný, že to bude asi hlavně v ohebnosti boty a asi i kvalitě?

Díky!
pampeliska020
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 30, 2022 9:38

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod milarepa » úte čer 7, 2022 13:57

u výběru těch bot také zohledni množství švů, to jsou potenciálně slabá místa boty, v kterých časem vznikají praskliny, no a ty Merelly, to je v podstatě taková časovaná bomba plná švů...dávám jim tak sezónu, sezónu a půl.....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Etheric » úte čer 7, 2022 14:10

Všechny zmíněný, krom posledního, s těmi těžko uděláš chybu.
Kůže - kategorie ČSLA celta, usárna a kanady. Dnes už ne, díky. Nějakej čas vodu drží, ale jak navlhne, je hotovo. Zato syntetika na tobě uschne bez nějakýho většího diskomfortu. Kůže je tvrdá, nepoddajná, blbě schne, může dřít. To se syntetikou nehrozí. A potěší tě, že gtx boty zmíněných značek bez kůže seženeš v cajku do 2k ;)
Kožený boty do našich podmínek se dle mého zrovna nehodí. Nejen pohodlí, zbytečná váha, ale zejména funkčnost.

Jinak jak říká milarepa, bacha na švy a ohyby. Ale to začátečník těžko pozná, kde se to bude lámat a praskat. Nicméně je tu o tom psáno, i já posílal fota gtx bot po pár měsících nošení kaput - právě švy a ohyby. Na to fakt pozor. Viz moje Lowa renegade, 3 páry, 3 reklamace, boty celkově nic moc, hlavně to zpracování.
Už hledám střih s co nejméně ohyby a švy. Zcela bez kůže.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » úte čer 7, 2022 16:05

Abys to mela "lehci", tak par poznamek...
pampeliska020 píše:následující kousky, co si o nich myslíte??
- Merrelly nebudu "soudit", neznam je a jsou nizke, to neni moje parketa.
-Asola to jsou spise mestske boty, ve kterych prejdes v Praze mozna i Divokou Sarku. Nevim, do hory na neco jineho jako sterkovou cestu bych si je nebral. Kazdopadne nohu mic drzet nebudou. Asolo rozhodne ma vice modelu vhodnejsich na lehkou turistiku a i v podobne cene.
- Salomony mam v nizke siroke verzi. Jako turisticke jsou docela uchazejici, ty Mid by mohly taky byt. Zase (ty nizke) maji pomerne tvrdsi a tvar drzici podrazku, rekl bych ze vydrzi i lehci kamenite stezky, mozna i lehci sutove v italskych a slovinskych Alpach. Ale celkove mi (ty nizke) prijdou malo vypolstrovane, umim si predstavit prijemnejsi na nohou. Ber to ale, ze ja nejsem s nima uplne spokojeny, coz je ale problem hlavne mych nohou a toho, ze tyto byly skoro jedine, co "neskrtily" moje nohy z boku. To ale vetsine lidi nehrozi, ja mam hodne blbe tvarovanou nohu.
- Regatta - na rozdil od jinych si nemyslim, ze by nemely nic vydrzet, myslim si, ze par let pri ne moc castem pouziti ano. V Alpach pomerne dost lidi chodi v botach (i obleceni) teto znacky, protoze to tam prodavaji vsude. Ale spise na lehkych turach, na neco slozitejsiho fakt netusim.
Etheric píše:Kůže - kategorie ČSLA celta, usárna a kanady. ... Nějakej čas vodu drží, ale jak navlhne, je hotovo. Zato syntetika na tobě uschne bez nějakýho většího diskomfortu. Kůže je tvrdá, nepoddajná, blbě schne, může dřít. To se syntetikou nehrozí. A potěší tě, že gtx boty zmíněných značek bez kůže seženeš v cajku do 2k ;)
Kožený boty do našich podmínek se dle mého zrovna nehodí. Nejen pohodlí, zbytečná váha, ale zejména funkčnost.
Tady bych negoval prakticky kazdou vetu :-). V prvni rade co jsem mel kolem sebe pohorky, o nekolik konskych delek nejdele drzely vodu a nejdele schly, byly "plastaky" (tj. nekozene) La Sportiva Trango Cuby. Na druhe strane dobre osetrovane kozene boty vydrzely bez problemu vodu/snih i na ledovcich a kdyz uz, tak uschly stejne rychle jako napr. Salewa Crow na textilnich mistech.
Kuze Te nedre (v GTX) botach o nic vice, jak to dokaze syntetika, spise naopak - kuze je poddajna a casem se noham prizpusobi, syntetika prakticky ne. Ale zrovna toto je otazka zkouseni novych bot, pokud Te nekde tlaci, nemela bys kupovat takove boty, at jsou jakekoliv a za jakkoliv vyhodnou cenu. Mohou se hodne prodrazit a muzes za to zaplatit i problemami Tvych nohou. Turisticke boty Ti jednoduse musi sedet od zacatku a ne "az po vychozeni".

Co se tyce pohodli, to neni otazka kuze/syntetika ale kopyta a provedeni. Jen u te kuze, jak jsem psal se Ti ty pohodlne boty casem jeste lepe prizpusobi.

Kozene boty Ti vydrzi dele, vetsinou o hodne dele - pokud se o ne staras. Syntetika laka se o ne nestarat, ale pri pouzivani na horach (sklay, sut, ...) se zacnou pomalu rozpadavat at se staras nebo ne. Hlavne ty, co nemaji ani kousek kuze. A Gtx v nich odejde taky vyrazne rychleji - v zadnych kozenych u nas doma jeste neodesel, pokud se zevnitr za dlouhe roky neprodral, zato v ohebech na syntetice do 2, max. 2,5 let pri stejnem pouzivani. Mluvim ted o pohorkach kategorie B/C a vys, co jsou tvrdsi a malo ohebne, tj. ty mekci se ohybaji vice, GTX odejde rychleji.

Poznamka o svech je spravna, ale pri Tvem predpokladanem vyuzivani (pokud se v Italii a Slovinsku nechystas tydny trajdat v suti) bude mnohem dulezitejsi kvalita niti a provedeni siti nez pocet svu.

Tady alespon vidis, ze kazdy muze mit jiny nazor na stejne veci. Zavisi od toho, kde a jak pouziva, jak to zatezuje a pod. Etheric chodi hodne v nasich podminkach a to jeste jsem pochopil, ze hory moc ne, ja zase chodim prakticky vyhradne hory at uz u nas nebo vyssi hory a slozitejsi tereny v Alpach nebo na Slovensku. Co vyhovuje Ethericovi jako nejlepsi, muze byt pro mne k nepouziti - a to same naopak.
No a docela rad bych videl Etherica, kde kupuje turisticke boty (jak nizsi, jeste vice Mid) mnou uvedenych znacek (tj. ne Merrell, Niky, Reebok, Adidas,...) do 2k Kc :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Etheric » úte čer 7, 2022 16:44

@apuka: holt s tebou nesouhlasím a kožený boty jsou pro mě dávno překonaný, stejně jako ta celta a usárna. Mně nefungují a je to zlo. Srovnatelný s celtou a usárnou. Dá se v tom jít, ale ten výlet protrpím. Proto nesouhlasím s tím, co píšeš. Ne a ne.
Ale jak říkáš, je to individuální, takže si každej stejně musí vyzkoušet na vlastní nohy..

Tebou zmíněný značky a typy bot považuji povětšinou za noholamy, mučící nástroje, nástroje k omezení pohybu a zničení noh, takže o nich neuvažuju, za žádnou cenu, tj ani kdyby mi za jejich nošení platili.

Kupuju turistický /nízký umělý/ do 2k v akcích běžně. Že akci nevidíš, neznamená, že neexistuje, většinou se dá najít slevový kód. A su maximálně spokojen. Hele, postav přede mě milion cash s tím, že je můj, když budu měsíc nosit pohory a podobný křusny. Tě pošlu do zadele i s tím míčem, a že by se mi dost hodil, ale nohy mám jen jedny ;)

apuka píše:Etheric chodi hodne v nasich podminkach a to jeste jsem pochopil, ze hory moc ne

Tu nějaký hory jsou? Kopečky.. Ale i tak, mám tu od rašeliny až po balvanový proudy a prostě v pohodě. Dost to bude záviset od stylu chůze taky
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod ntz » úte čer 7, 2022 17:27

souhlasim s Ethericem ... po cesku chodim spis v lehkejch botach (ted zkousim ty Altry Superior - myslim ze to je predrazena kecka bez valne pridane hodnoty, pred tim jsem nekolik let chodil v Adidas Terrex, mel jsem je aslespon patery nebo sestery v prubehu cca 10-15 let, pokazdy GTX verzi) + na "tezsi tury" (napr. kdyz me ceka mokro nebo nejake kameni) tak pouzivam takove speis lehci Dolomity .. ty Dolomity nosim tedka kvuli tomu, ze mivam tezkej bagl kdyz chodim fotit a casto lezu mimo cest do travy i kameni a ty Altry jsou takove dost nepevne .. asi bych na ne i potreboval zhubnout, proste ty Altry nejsou dobre aby v nich behalo 125kg zive vahy (s batohem) ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » úte čer 7, 2022 18:24

Etheric píše:holt s tebou nesouhlasím a kožený boty jsou pro mě dávno překonaný, stejně jako ta celta a usárna. Mně nefungují a je to zlo.

Ach jo, uz zas. Tobe nefunguji a muzes fungovat v lehkych, protoze vazis 60 kilo i s posteli a chodis v lehkych terenech. Ja jsem tohle vlakno jen prolitnul, ale vidim, ze tazatelka pise:
pampeliska020 píše:Váha mi ukazuje kolem 77 kilo na výšku 183 cm.

To jsou priblizne rozmery, ktere jsem mel, kdyz jsem zacal pouzivat celokozene B/C Hanwag Alasky vsude ;-) A pokracoval v tom dal, protoze mi to vyhovuje, mam v nich nachozeno pres 15000 km (5 nebo 6 paru, aby nekdo necekal zazraky ;-)). Naopak, v lehkych bezeckych botach, ve kterych chodim denne 8 - 10 km, bych nesel ani na Milesovku.

Proste kazdy to ma jinak a je dobre vzit v uvahu situaci tazatelky a ne to, co vyhovuje tobe. Mne by na ten popis na zacatku sedly nejake lehci Bckove pohorky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod ntz » úte čer 7, 2022 18:46

@mike - jeden muj kamos chodi vsude v B/C (spis C) vysokohorskejch La Sportivach ve kterych se leze s mackama v ledu a taky rika ze to je nejpohodlnejsi bota (v jeho pripade na bezne mestske noseni pac turistiku nesnasi) ..

podle me se z toho dela strasna veda .. koupit boty je trosku loterie, zvlast kdyz clovek nevi co chce a co bude nosit .. to, ze jsou boty pohodlny v obchode na takovem tom umelem sutru a i po 10 minutach chozeni (a nezkazi to ani protahlej ksich prodavace, kterymu uz to vybirani zacalo pripadat dlouhy) neznamena, ze ty stejny boty budou pohodlny po ujiti 5ti kilometru ..

ja si myslim, ze pokud se clovek nepohybuje v prirode a povazuje se za zacatecnika, tak by prvni boty nemely bejt ani mekke, ani tvrde, mely by bejt nekde mezi ... jako napriklad moje Dolomity :) .. haha, ktere jsou lehke, s membranou (dobre, asi moc netlumi na te pene) + neni spatne mit nizke zalozni boty (neco styl nastupovky - tady ale pozor, ty bejvaj tvrdy) ..

z tech co slecna linkovala vyse

https://www.4camping.cz/p/damske-boty-asolo-active-gv/
Je to na pene ... bude to mene tlumit ... ale vypadaj fajn, Asola nosi moje zena (ma jich nekolik v prubehu let) a ma je rada

https://www.4camping.cz/p/panske-turist ... sport-gtx/
fuj - nikdy, jeste jsou megatezky a rozpadnou se

https://www.4camping.cz/p/panske-turist ... cerna-seda
fuj, nesnasim znacku Solomon ... vse co jsem mel od solomonu se rozpadlo strasne rychle, napr. pro boty na bezky za 6 tisic se rozpadly asi po 15ti hodinach bezkovani ... (rozpadly je silne slovo, samozrejme, pouze se zacaly rozlepovat)

https://www.4camping.cz/p/panske-boty-r ... clydebank/
o tyhle znacce jsem nikdy neslysel ... a jestli je to made in china tak ani nahodou ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Další

Zpět na Boty