rada - boty - začátečník

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » stř čer 8, 2022 18:24

mike píše:Priklad: Kletecna z tehle strany. Fotka zplostuje, ve skutecnosti je to strmejsi a cast kamenu je volna.
A tady je priklad z Alp... Scheiblehnkogel v Otztalu. Zadma slozita stezka, takova lehce stredni horska po znacce, jen neprijemna, ze od jiste vysky uz je to po skalkach, po suti. I kdyz jakz-takz vyslapany chodnik, tak se sut precejen pohybuje. Vlastne podobne jako mikuv priklad, jen "trochu delsi" sut (asi 800 vyskovych metru), pozdeji strmsi.

Tady pohled kousek zespod na vrchol - sut se sice nejdrive sikmo nahoru traverzuje, potom uz se slape jen nahoru
Schaiblehnkogel.JPG

A tady je pohled z vrcholu na Siegerlandhutte (v tom cervenem kolecku), asi "pouze" 350 vyskovych metru pod vrcholem. Musi se ta sut projit. Dale je mozne jit stezkou smerem k cervene sipce, kde je sedlo a potom dal pres to dalsi udoli na dalsi sedlo. Druha stezka vede do Italie pres hranicni hreben vpravo nahore, ale nevim presne, pres ktere sedlo. Kazdopadne na obou stezkach se da uzit strme s pohyblive suti do syta. Prvni je znacena jako stredni obtiznosti, ta druha uz jako tezka (zase pro znacenou stezku).
Na lehke nizke turisticke boty zabijacka cesta.

Puvodne jsem chtel dat fotky z prechodu z Martella pres Hintere Schontauflspitze do Suldenu z jizniho Tyrolska, kde se suti a kameni/skal da uzit nadmiru. Cca 1250 m prevyseni nahoru, cca 750 dolu, 6+ hod. slapani od parkoviste autobusu az po horni stanici lanovky. Krome prvnich asi 100 vyskovych metru a prvni pu hodiny stezka v suti, kameny. Dobra vyslapana stezka, je to pro "kazdeho", pro masovou turistiku, je to dokonce oficialne "cyklostezka" (krome odbocky na vrchol) a na kole tam jezdi ve velkem :twisted:. Ale sut a kameny jsou stejne vsude, i kdyz min pohyblive jako na predtim popsane stezce.

Doufam, ze ted je uz kazdemu jasne, proc je rozdil mezi "tezkym" terenem u nas a "pro boty slozitym" v Alpach.
Přílohy
Schaiblehnkogel2.JPG
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » stř čer 8, 2022 18:33

milarepa píše:tak samozřejmě, že pohorky jsou v poměru cena/výkon nejvíce ekonomické boty

No a tazatelka penize docela resi, takze?

milarepa píše:předpokládám, že máš nějakou soudnost, a nechceš, aby se v nich šourala po Pálavě....

Sam jsem na Palave v pohorkach byl, v cem je problem? ;-) Navic se nepta jen na Palavu.

milarepa píše:no, a chůze je pro běžecké boty samozřejmě mnohem větší zátěž než běh, takže je logicky dříve odrovnáš.......při dálkovém běhu mám kadenci kolem 180 kroků/minutu, při rychlejším přes 200, kontakt se zemí je tudíž krátký a zátěž je vedena jen na malou část boty, u chůze došlapuješ na mnohem větší část chodidla, a při výrazně nižší kadenci máš mnohem delší kontakt nohy se zemí, takže ta bota je pod mnohem větší zátěží a logicky ji chůzí rychleji zničíš

Samozrejme? Mne na tom samozrejme nepripada vubec nic a docela bych na tuhle otazku znal odpoved. Na jednu stranu udelas pri behu na stejnou vzdalenost min kroku. Na druhou je ale dynamicka zatez vetsi, dopadas vetsi rychlosti a na mensi plochu. Opotrebeni obvykle roste se silou/dynamikou nelinearne. Osobne tipuju, ze pri behu odejde driv tlumeni a pri chuzi se mozna osoupe driv vzorek, ale to je jen odhad. Ja ovsem bezecke boty vyrazuju kvuli znicenemu tlumeni. S ochozenym vzorkem se chodit da, ale bez tlumeni si stezuji slachy v chodidlech.

milarepa píše:1200 km se říká, že je nějaká hranice životnosti běžecké boty, osobně si to nepočítám a řídím se pocity z boty, řekl bych, že to vytáhnu hodně nad 1500, možná občas někam ke 2 000

Pocity muzou byt velmi zavadejici, proto je dulezite pocitat. Ja to delam. Jinak co jsem cetl recenze, tak tech 1200 km je pri behu spis za horni hranici, videl jsem spis 1000 a pro pohodli i 600 - 800.

milarepa píše:běžecké boty jsou spotřební zboží, takhle se k nim přistupuje, pohorky jsou investice

Pohorky nejsou investice. Investice je neco, kde pocitas s (financnim) vynosem. Pohorky (a jakakoliv jina vybava na outdoor) jsou normalni spotreba, leda ze bys je po case prodal za vyssi cenu a to asi neudelas ;-)

milarepa píše:běžecké boty točíš, a vybíráš si je podle intenzity pohybu a podle povrchu, takže tím prodlužuješ jejich životnost.....momentálně mám v rotaci silničních 4 páry a trailových 5 párů....

Tim to akorat rozlozis na delsi cas. Coz bys mohl uplne stejne udelat u pohorek. Jinak je opet potreba brat v uvahu puvodni dotaz a tazatelka si urcite neplanuje koupit 9 paru bot ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod milarepa » stř čer 8, 2022 19:12

mike píše:No a tazatelka penize docela resi, takze?

tak ať začne chodit bosky, až ji časem ztvrdne kůže na chodidle, tak má po starostech.
mike píše:Sam jsem na Palave v pohorkach byl, v cem je problem? ;-) Navic se nepta jen na Palavu.

co jsem pochopil, tak to má být její nejčastější cíl vycházek....

mike píše:Samozrejme? Mne na tom samozrejme nepripada vubec nic a docela bych na tuhle otazku znal odpoved. Na jednu stranu udelas pri behu na stejnou vzdalenost min kroku. Na druhou je ale dynamicka zatez vetsi, dopadas vetsi rychlosti a na mensi plochu. Opotrebeni obvykle roste se silou/dynamikou nelinearne. Osobne tipuju, ze pri behu odejde driv tlumeni a pri chuzi se mozna osoupe driv vzorek, ale to je jen odhad. Ja ovsem bezecke boty vyrazuju kvuli znicenemu tlumeni. S ochozenym vzorkem se chodit da, ale bez tlumeni si stezuji slachy v chodidlech.

běžecké boty jsou určené na běh, na chůzi máš turistické.....a má to své důvody

mike píše:Pocity muzou byt velmi zavadejici, proto je dulezite pocitat. Ja to delam. Jinak co jsem cetl recenze, tak tech 1200 km je pri behu spis za horni hranici, videl jsem spis 1000 a pro pohodli i 600 - 800.

recenze jsou subjektivní, počítat se mi to nikdy nechtělo, pocit z boty je pro mně nejlepší metrika, 600-800 km by byl pro mně v objemové fázi přípravy úlet, to naběhávám 100-130 km týdně....a kupovat si co měsíc nové boty fakt ne, dobré objemovky mi v pohodě vydrží sezonu a druhou fungují jako záložní

mike píše:Pohorky nejsou investice. Investice je neco, kde pocitas s (financnim) vynosem. Pohorky (a jakakoliv jina vybava na outdoor) jsou normalni spotreba, leda ze bys je po case prodal za vyssi cenu a to asi neudelas ;-)

hraješ si se slovíčky, věci na běh mají z principu užití nižší životnost, tudíž je až na pár speciálních kousků neřešíš, věci na outdoor si pořizuju s dlouhodobým výhledem užití, jejich životnost je jinde, tudíž když si je pořizuju, tak si vybírám maximální kvalitu a beru to jako investici

mike píše:Tim to akorat rozlozis na delsi cas. Coz bys mohl uplne stejne udelat u pohorek. Jinak je opet potreba brat v uvahu puvodni dotaz a tazatelka si urcite neplanuje koupit 9 paru bot ;-)

tak u pohorek to lidé dělají stejně, máš B, C, D a točí si je podle terénu.....

tazatelka si koupí inovejty :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » stř čer 8, 2022 20:57

Chjo, co te vedlo k tomu odpovedet takhle? Na citace jsou citace a dalo by ti to uplne stejne prace. Tentokrat jsem to opravil ja, ale priste prosim spravne.

milarepa píše:co jsem pochopil, tak to má být její nejčastější cíl vycházek....

Jo, ale chce jedny boty na tohle i na hory.

milarepa píše:běžecké boty jsou určené na běh, na chůzi máš turistické.....a má to své důvody

No vsak, proc ji teda doporucujes behaci, kdyz chce turisticke? A proc tu doporucujes behaci skoro kazdemu, kdyz je tu behavcu mensina? :P

milarepa píše:hraješ si se slovíčky, věci na běh mají z principu užití nižší životnost, tudíž je až na pár speciálních kousků neřešíš, věci na outdoor si pořizuju s dlouhodobým výhledem užití, jejich životnost je jinde, tudíž když si je pořizuju, tak si vybírám maximální kvalitu a beru to jako investici

Naopak. Tohle je marketingove zneuziti puvodniho vyznamu, ktere ti uspesne nasadili do hlavy. Pouzivaji slovo investice protoze ma pozitivni vyznam a doda nakupu lesk. Presne jak pises, mas pocit, ze delas neco vic, nez bezny nakup ;-)

milarepa píše:tak u pohorek to lidé dělají stejně, máš B, C, D a točí si je podle terénu.....

Ja treba moc ne a tazatelka chce jedny.

milarepa píše:tazatelka si koupí inovejty

Kazdy sveho (ne)stesti strujcem :twisted: Mas z nich snad nejakou provizi? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod milarepa » čtv čer 9, 2022 7:12

Chjo, co te vedlo k tomu odpovedet takhle? Na citace jsou citace a dalo by ti to uplne stejne prace. Tentokrat jsem to opravil ja, ale priste prosim spravne.


se ti nelíbila má barevná revoluce? :-)

Jo, ale chce jedny boty na tohle i na hory.


jo, ale na ty hory pojede jednou za rok, tudíž jsem ji doporučil boty, které ji vykryjí 80%, spíše 90% jejich výletů, a jeden víkend v Jeseníkách dají v pohodě také....

No vsak, proc ji teda doporucujes behaci, kdyz chce turisticke? A proc tu doporucujes behaci skoro kazdemu, kdyz je tu behavcu mensina? :P


viz předchozí odpověd.
běhací boty jsem tu doporučoval Ethericovi, který je běžně používá, a teď tady Pampelišce, která má pro ně na Pálavě ideální využití, jinak bud kvalitní pohorky anebo lehké boty na rychlou turistiku, což rozhodně nejsou žádné běžecké, ale speciální zpevněné boty založené na vytuněném konceptu běžecké boty, který posunují na jiný level, tenhle segment bot jsi evidentně ještě nezachytil, zkus se na ty boty podívat, řekl bych, že pro tvé užití je to super volba....někde v obchodě si vyzkoušej třeba ty inovejťácké Rocfly G 390 a pak sám uvidíš

https://www.sanasport.cz/inov-8-rocfly-g-390-m-000995-gybkyw-s-01
když tě osloví, tak si počkej na 25% slevu, co tam často mají o víkendech

Naopak. Tohle je marketingove zneuziti puvodniho vyznamu, ktere ti uspesne nasadili do hlavy. Pouzivaji slovo investice protoze ma pozitivni vyznam a doda nakupu lesk. Presne jak pises, mas pocit, ze delas neco vic, nez bezny nakup ;-)


nevím, možná to tak na někoho funguje, mě tohle naprosto míjí, nákup kvalitní outodorové výbavy beru jako investici z toho důvodu, že si ji pořizuju s dlouhodobou perspektivou, ne jako spotřební zboží, které rychle obměníš......takže jejímu výběru věnuji i náležitou péči, aby mi dlouhodobě a kvalitně fungovalo a pokrylo co nejširší spektrum podmínek, nějaký marketing, co to leští, jde mimo mně...

Ja treba moc ne a tazatelka chce jedny.


tak většina rekreačních běžců má také jedny, maximálně dvoje boty, ale ti, co to dělají na nějaké vyšší úrovni, tak ty boty více řeší, protože je to poznaná nutnost....

tazatelka chce jedny boty, ne nutně pohorky.....
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » čtv čer 9, 2022 9:41

mike píše:Mne na tom samozrejme nepripada vubec nic a docela bych na tuhle otazku znal odpoved. Na jednu stranu udelas pri behu na stejnou vzdalenost min kroku. Na druhou je ale dynamicka zatez vetsi, dopadas vetsi rychlosti a na mensi plochu. Opotrebeni obvykle roste se silou/dynamikou nelinearne.
Ono je pravda obecne, ze boty dostavaji uplne jinou zatez pri chuzi nez pri behu. Ale tezko se da mluvit, ze dostanou vetsi nebo mensi u jedne z techto cinnosti. Protoze na ruzna mista, ruzne casti konstrukce se ucinkuje ruznou silou a po ruznou dobu, takze opotrebeni jednotlivych casti boty je jednoduse jine. Nelze ale jednoznacne rict, ze opotrebeni cele boty roste se silou/dynamikou nelinearne, dokonce ani na konkretni cast se to neda s jistotou rict. Protoze do toho zasahuje cas - jak dlouho dane zatizeni trva, presneji prubeh daneho zatizeni.

Napriklad podesev:
Pri behu zatezis jen nektere casti, kazdou jinak. Pri dopadu je vyrazne vetsi vysledni sila, ale to ma nabeh a nejvetsi ucinkuje pouze velice kratce, potom zase odezniva. Podobne v jinych castech podrazky pro odrazeni.
Pri chuzi zatezis vetsi cast, resp. i jine casti jako pri behu. Pri dopadu mas celkovou silu mensi a rozdelenou na vetsi plochu. Zato vsak mas tu kulminaci po delsi dobu a nabeh/odezneni nejsou tak vyrazne jako u behu. Pro odraz to plati obdobne.

To bylo na "predozadni" smer zatizeni. Do boku zase pri behu dochazi v pripade vyboceni boty pri dopadu k silnejsimu "narazu", zato casto se stane, ze kym se noha v bote sesune k boku, tak uz je bezez skoro v odrazu, ne v dopade. Tj. krouceni podrazky nebo zatizeni do boku neni tak silne.
Pri chuzi je to naopak - noha zustane v sesunute poloze k boku delsi dobu, tj. zatizeni do boku i krouceni podrazky ucinkuje delsi dobu.

Osobne si myslim, ze prave ty bezecke podrazky jsou optimalizovane na zvladani toho kratkeho ale dynamictejsiho zatizeni v predozadnim smeru a nejsou optimalizovane na zvladani delsiho zkrucovani a zatizeni do boku. Proto mohou pouzivat jinou smes peny zamerenou na lepsi odpruzeni (a taky mohou byt proto s vyssi vrstvou tlumici smesy, tj. s vyssi podrazkou, ktera je v bocnim smeru kazdym milimetrem nestabilnejsi). No a - protoze se maximalizuje vyznam tlumeni na ukor vydrze - nemusi se brat takovy ohled, jak dlouho podrazka vydrzi ve (skoro) stejnem stavu.
Turisticke podrazky prave naopak musi byt optimalizovane v obou smerech a to na delsi a mene dynamicke zatezovani. Plus taky musi vydrzet vyrazne dele v jen malo zmenenem stavu. PU smesi podrazek vetsinou skoro vubec nemeni sve tlumici schopnosti az kym se nerozpadnou a i tam pouzivane EVA smesi vydrzi nasobne vice kym dojde v citelne zmene tlumeni. A vuci krouceni podrazky je tam vetsinou nejaka vyztuz.

Kdybychom se koukali na zatizeni svrchniho materialu (a konstrukci spojeni podesve a zbylych casti boty), tak se na to taky da pouzit hodne podbneho, co je napsano vyse. Ze co kteremu materialu nebo konstrukci vadi vice ci mene uz zavisi na konkretnim materialu a konstrukci. Taky se ale da predpokladat, ze vyrobci bezeckych bot se budou zamerovat na zatizeni behem - a taky s ohledem na ocekavanou zivotnost tlumeni podrazky pri behu.

Pripominam, je to jen hodne zjednodusene srovnani, samozrejme je tam u obou stran vyrazne vice faktoru. Ale na znazorneni, ze bezecka bota je jina nez turisticka asi staci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » čtv čer 9, 2022 16:34

milarepa píše:jo, ale na ty hory pojede jednou za rok, tudíž jsem ji doporučil boty, které ji vykryjí 80%, spíše 90% jejich výletů, a jeden víkend v Jeseníkách dají v pohodě také....

Nepsala jednou za rok a lehke pohorky by ji vykryly 100 % vyletu.

milarepa píše:běhací boty jsem tu doporučoval Ethericovi, který je běžně používá, a teď tady Pampelišce, která má pro ně na Pálavě ideální využití

Odporujes si. Oba provozuji turistiku.

milarepa píše:tenhle segment bot jsi evidentně ještě nezachytil, zkus se na ty boty podívat, řekl bych, že pro tvé užití je to super volba....někde v obchodě si vyzkoušej třeba ty inovejťácké Rocfly G 390 a pak sám uvidíš

Na to mi staci obrazek a popis. Nemam pro ne vyuziti. Na kondicni vychazky mi vyhovuji ty nizke bezecke, navic jsem presel na Topo, coz je proti Inov8 vyssi level, lepsi uplne ve vsem. Ted jsem je vyrazoval po 1700 km. Na celodenni tury mi vyhovuji pohorky a kdybych snad chtel vylehcit, tak mam dost prostoru, jelikoz nosim B/C. Tohle ma svrsek jako behaci boty se vsemi jeho nevyhodami.

milarepa píše:nákup kvalitní outodorové výbavy beru jako investici z toho důvodu, že si ji pořizuju s dlouhodobou perspektivou, ne jako spotřební zboží, které rychle obměníš......takže jejímu výběru věnuji i náležitou péči, aby mi dlouhodobě a kvalitně fungovalo a pokrylo co nejširší spektrum podmínek, nějaký marketing, co to leští, jde mimo mně...

Akorat ze ti nalezli do hlavy tak skvele, ze si to vubec neuvedomujes a pouzivas marketingove fraze :D Tohle delaji bud lidi, co se tim zivi, z cehoz te nepodezrivam, nebo ti, co uz podlehli jejich manipulacim. V podstate idealni zakaznici, protoze siri jejich propagandu dal a zadarmo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » čtv čer 9, 2022 16:47

apuka píše:Pripominam, je to jen hodne zjednodusene srovnani

Tak to jsem moc rad, zes nenapsal to komplikovanejsi, nemusel by to ustat server :D

Ja radej zustavam u jednoduchych pozorovani. U bezeckych bot mam pri vyrazeni nejvic ojetou podrazku ve spicce na vnejsi strane, tam je dohladka. Naopak na pate je jeste pulka vzorku. U pohorek i nizkych trekovek mam naopak nejvic seslapanou patu a to celkem do strany. Coz asi znamena, ze v bezeckych botach chodim jinak, spis pres spicku jako pri behani.

Druhe pozorovani je, ze opotrebeni podrazky roste s rychlosti. Zrovna jsem koukal, ze me wide Alasky uz maji podrazku skoro na vymenu, a tak jsem si vyjel kilometry. Docela mne vydesilo, ze maji jen 1800, takhle driv vypadaly po 2500 km a uplne na zacatku po 3000. Zacatek nema cenu resit, to jsem byl mladsi a lehci, ale kdyz porovnam posledni dva pary, tak jsem jednak zhubnul (o 5 - 10 %) a jednak chodim rychleji (o ~20 %). Takze to evidentne zpusobila rychlost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Etheric » čtv čer 9, 2022 17:39

mike píše:lehke pohorky by ji vykryly 100 % vyletu

Samozřejmě, ovšem s jedním obrovským ale - na většinu výletů to bude overkill a bude trpět. A to fest, zejména u nás, asfalt, ok cesty /než dojdeš k "terénu"/ a to stejný zpět. Enjoy, v pohorách. To budiž přáno nepříteli ;)
Prostě a jednoduše, kdo to s turistikou myslí vážně, jeden pár bot mu nestačí. Univerzál neexistuje.

@mike: jenže dost z těch zmíněných "marketingových žvástů" se zakládá na pravdě. Samozřejmě je nutno to brát s rezervou, ale zrovna to diskutovaný má pravdivý základ, tzn opravdu to funguje v terénu, ne jen v hlavách marketérů. Což lze vyčíst /nejen/ z cizojazyčných diskuzí :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » čtv čer 9, 2022 18:14

mike píše:Takze to evidentne zpusobila rychlost.
Nebo mozna mirna zmena gumove smesi, pripadne vyrobnich postupu u Vibramu... Oni taky neustale inovuji a "vylepsuji" - samozrejme vetsinou bez zmeny oznaceni, resp. oznaceni, co Ty mas sanci zjistit. Mozna vyrobce vi, ze mu dodali jednou Fuora verzi 1234.45.21.2020 a druhykrat 1234.45.27.2022, vsechno oficialne jinak stejne.
Nebo jen na jednech botach mas Vibram vyrobeny v Italii, na druhych nekde v Brazilii, Indonesii nebo Cine.

Ze to neni jen muj vymysl, tak viz synove zkusenosti s vydrzi podrazky na LS Trango Cube dvou modelovych let. Vsechno "oficialne" stejne, ale pri stejnem pouziti (dokonce na zacatku druhych z nejakych 70% ty nejkritictejsi cesty - skalnate a sutove - stejne jako u prvnich) druhe mely vydrz vice nez dvakrat (no, spise se to blizilo k trojnasobku) tolik km a to se na podrazeni posilaly ve vyrazne lepsim stavu, nez vyreklamovane prvni.

dalsi diskuse na toto tema presunuta sem: viewtopic.php?f=6&t=23633 mike

Etheric píše:Samozřejmě, ovšem s jedním obrovským ale - na většinu výletů to bude overkill a bude trpět. A to fest, zejména u nás, asfalt, ok cesty /než dojdeš k "terénu"/ a to stejný zpět. Enjoy, v pohorách.
Hm. Ja bych zase hodne, ale opravdu hodne trpel v nizkych turistickych botach, ne to jeste bezeckych. (Duvody jsem uz parkrat popisoval.) Enjoy, v nizkych... :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Krysha » čtv čer 9, 2022 19:02

sice to sám za sebe mám podobně, jako Etherik, ale je to dáno tím, že jsem taktéž poměrně (180/72 s minimem tuku + UL batoh/brašna) štíhlý a pohybuji se rád rychle (10-11 min/km ve zvlněném valašském terénu) občas (dříve často) na delší (20-40km) vzdálenosti (+sem tam 80-1xx km), takže pohorky používám jen na kratší (5km) procházky (venčení) když je fakt hnusně (bahno/břečka) a 95% času chodím v Altrách/Topo/Inov8, ale přesto bych ty pohorky (obzvlášť lehké B nebo dokonce A/B) tak kategoricky neodsuzoval. Zejména bez přesnější znalosti vzdáleností, které tazatelka plánuje chodit a hlavně rychlosti její (resp rychlosti skupiny, protože pokud nebude chodit sama a půjde v pomalé skupině, tak se stejně přizpůsobí) chůze.
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Etheric » čtv čer 9, 2022 19:05

@apuka: ukončil bych to tím, že jsou dva tábory, které každý používají k plné spokojenosti něco jiné. Nízkobotaři vs pohorkáři, asi jako kotlíkáři vs UL turisté. Co je komu bližší a co mu víc vyhovuje, si musí vyzkoušet sám. Dál už to nemá cenu rozebírat. Tazatelka si může koupit pohory a být spokojená, nebo se v tom může cítit jako kocour v botách a koupit si k plný spokojenosti pořádnou nízkou obuv. Nemusí být běžecká, ani turistická, může to být jejich kombinace jako např Reebok ridgerider, či některý ty Salomon nebo Merell, který za nízký peníz udělají opravdu hodně služby. Pro někoho, kdo má 77kg a celý život chodí v nízkých botech, to dle mého bude nejlepší řešení. Ale viz výše - nutno individuálně vyzkoušet.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » čtv čer 9, 2022 19:30

Etheric píše:Samozřejmě, ovšem s jedním obrovským ale - na většinu výletů to bude overkill a bude trpět. A to fest, zejména u nás, asfalt, ok cesty /než dojdeš k "terénu"/ a to stejný zpět. Enjoy, v pohorách.

Proc ne a proc by mela trpet? Ja nijak netrpim ani v B/C pohorach, ktere na tohle overkill jsou. Jak jsem psal jinde, 10 km po asfaltu zadny problem a to je obvykle konec, kdyz jdu po ceste, protoze specham na posledni vlak.

Ja bych si naopak bal vzit na celodenni trasu 35+ km behaci boty, co v nich chodim denne do 10 km. Protoze co bych delal, kdyby mne zacalo bolet neco v chodidle, achilovka nebo tak neco? V pohorkach mam jistotu, ze se to nestane.

Etheric píše:Prostě a jednoduše, kdo to s turistikou myslí vážně, jeden pár bot mu nestačí. Univerzál neexistuje.

Tak to holt asi s turistikou nemyslim vazne, pak je ale blbe, ze nejspis chodim vic, nez 90 % turistu :twisted: Pro mne jsou univerzal ty B/C Alasky, protoze u nas jsou pouzitelne na vsechno a v Alpach v nich muzu fungovat do 4000+ m resp. PD+ a to je stejne moje maximum.

Etheric píše:jenže dost z těch zmíněných "marketingových žvástů" se zakládá na pravdě.

To jeste neznamena, ze je po nich musis doslova opakovat ;-) Rec byla ale o necem jinem, o manipulaci. Ta jejich slovni spojeni jsou podprahova manipulace, ktera ti ma nasadit do hlavy, ze jde o neco lepsiho, nez je realita. Takze pak boty nekupujes, ale "investujes" do nich.

edit: dalsi diskuse na tema investice presunuta sem: viewtopic.php?f=25&t=23632

Etheric píše: ukončil bych to tím, že jsou dva tábory, které každý používají k plné spokojenosti něco jiné.

Neni to tak. Jsou dva extremy a vetsina lidi mezi nima. Jeden extrem jsi ty a milarepa, druhy muzu byt ja s tezkyma pohorkama na vsechno. Pro vetsinu uprostred neni vhodne ani jedno a od toho jsou ty lehke pohorky. Jenze ja si to na rozdil od vas uvedomuju a proto nedoporucuju to, co vyhovuje mne, ale prave tu stredni cestu. Krysha si to zrejme uvedomuje taky :)

Krysha píše:10-11 min/km ve zvlněném valašském terénu

To je ale aspon z casti beh, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Etheric » čtv čer 9, 2022 19:39

mike píše:V pohorkach mam jistotu, ze se to nestane.

Páč je nosíš snad celej turistickej život. Někdo, kdo doteď nosil jen nízký může mít s pohorami dost problém.
A jo, já su jeden extrém a ty druhej, to je pravda.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » čtv čer 9, 2022 19:48

Neni to tak, zacinal jsem v nizkych a na pohorky si musel zvykat. Prvni jsem mel Bckove, z dnesniho pohledu lehke. No a jak uz jsem psal, v tech nizkych jsem mel problemy s patama, kdyz jsem zacal chodit pres 30 km, a v pohorkach se to spravilo. Problem jsem mel jen s tim, ze jsem nebyl zvykly na kotnikove boty, takze mi zpocatku trochu vadilo sevreni kolem kotniku, ale po celkem kratke dobe jsem to prestal vnimat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod apuka » čtv čer 9, 2022 21:06

@Etheric: Ty mas problem (nemyslim psychicky, ale fyzicky) s pohorkama na nohou, ja zase mam v hornatem (i ceskem a nemusi byt nijak narocny) terenu problem s nizkymi botami. Proste mne jednoduse nedokazou zadne udrzet pri sestupu nohu tak, aby nenarazela vepredu, tj. otlacene prsty, puchyre. Stejne tak pri vystupech mi zadne nedokazou dlouho drzet patu dobre, takze ji mam sedrenou. Ja vim, ze je to tvarem moji nohy, ale s tim nic nemuzu delat, stejne jako Ty v pohorkach.

Na druhe strane na Palavu, i na vetsinu stezek v ceskych horach nizke boty v pohode staci, ale - a na to jsem parkrat jinde upozornoval - v Alpach a nekde ani na Slovensku v nich muzes mit za horsich podminek a hlavne pri nejakem uklouznuti nebo potknuti nebetycny problem. Jednoduse se nemusi udrzet na stezce - nezahrani, zaseknou se, atd. V pohorkach nebo i vetsine turistickych Mid botach mas vyrazne vetsi sanci, ze problem ustojis. Nepisu o tezkych VHT stezkach, staci klidne strmsi travnate svahy, jak sestup/vystup, tak i traverz. Viz napr. problem, co meli skolaci v Kleinwassertalu, co jich asi stovku museli zachranovat vrtulnikem - postoval jsem to v jinem topicu. Pricemz to neni technicky nijak narocny teren, ale mokry podklad a psychika (tam ted radim i zavrate a strach z vysek pod.) udelaly svoje. Tam uklouznes, tak mas problem i v poradnych pohorkach, v nizkych hlavne bezeckych si v prdeli.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Krysha » čtv čer 9, 2022 21:16

mike píše:To je ale aspon z casti beh, ne?

většinou ne - já se běhu v podstatě vyhýbám, ale chodím rád rychle (zejména do kopce - třeba mou oblíbenou rychlovku z Pindule na Radhošť, 3,7km/660m mám 12:25 min/km), nicméně výjimečně se někdy rád i proběhnu - ale to jen za specifických podmínek (krom dobíhání na vlak/bus mě občas prudké seběhy - hlavně v zimě a jednou za uherák si dám střídavým během nějaký delší "závod"). Třeba dnešní 11km procházka byla kopcovitá poměrně málo (370m) s průměrným tempem 9:50 min/km
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » čtv čer 9, 2022 21:27

Sorry, jsem to spatne precetl, myslel jsem, ze chodis 11 km/h :) Tohle vypada zcela realne, rychla chuze, do kopce slusne rychla. Tvou rychlovku bych v pohorach nedal (nebo mozna dal a chcipnul ;-)), vychazky nalehko mivam okolo 9 min/km (8 km a asi 150 m prevyseni).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod Etheric » pát čer 10, 2022 4:42

@mike: ty chodíš dost, to jo.. Ale jeden pár nemáš. Ty tvý procházky jsou taky chození a turistika, na to bereš lehký boty ne? A krom procházek chodíš jen a pouze Alpy dá se říci, je to tak? No a tam nosíš pohory. Tohle mi přijde logický. Mít pohory na terén ala Alpy a mít lehkou turistickou či běžeckou /nebo hybrid něco mezi nimi/ na chození v ČR
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod pampeliska020 » ned črc 3, 2022 22:16

Já docela koukám, co za debatu se tu rozjelo :D

Nakonec jsem přečetla všechny vaše připomínky a snažila se přes ně dojít k tomu nejlepšímu závěru. Nevím, jestli bude fakt nejlepší, ale to se uvidí :D Rozhodla jsem se, že prvně asi nakonec půjdu do jedněch těch nízkých bot, které mi dle vašich zkušeností a rad budou většinu času stačit - jak na tu častou Pálavu, tak na občasný procházky do Českých hor. A až přijde na řadu něco náročnějšího, tak koupím kdyžtak něco vyššího.

Objednala jsem si do prodejny tyhle kousky a uvidím který mi sednou. Doufám, že ať už mi sednou jakýkoliv, neudělám s nima žádnou extra chybu.

1. https://www.4camping.cz/p/panske-boty-s ... rna-zelena
2. https://www.4camping.cz/p/panske-boty-d ... gonal-gtx/
3. https://www.4camping.cz/p/panske-boty-m ... w-gtx-men/
4. https://www.4camping.cz/p/panske-turist ... ainer-2-m/

Moc díky všem!!
pampeliska020
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 30, 2022 9:38

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » ned črc 3, 2022 22:34

:D a to jsi nejspis necetla ty odtrzene odbocky ;-)

Jo, vypadaji celkem pouzitelne a aspon jedny by snad sednout mely. Pro zajimavost muzes za nejakou dobu napsat, jak to dopadlo tj. jestli jsi s vysledkem opravdy spokojena.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod pampeliska020 » stř črc 6, 2022 22:25

mike píše::D a to jsi nejspis necetla ty odtrzene odbocky ;-)


Jakože, snažila jsem se to přečíst všechno...ale nakonec jsem se na to vyprdla :D ikdyž debatu o investicích jsem tu fakt nečekala :D
Jasný, až nějaký vyberu a pořádně ozkouším, tak dojdu říct zkušenosti :))
pampeliska020
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 30, 2022 9:38

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod mike » stř črc 6, 2022 23:21

Tady muzes najit libovolnou debatu ;-) Krome politiky, tu tady nechceme. A investicniho alkoholu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod pampeliska020 » pát črc 8, 2022 16:05

Ahoj,
můžu se sem do vlákna vetřít ještě s jedním dotazem?
Zítra si jdu konečně do prodejny Rockpointu zkoušet ty boty (:D)... ale nejsem si jistá jak s ponožkama. Vím, že mám zkoušet s takovýma, ve kterých pak budu chodit...doma mám ale jen samý obyčejný, popřípadě nějaký tlustý zimní....a tak jsem si říkala, že když už pořizuju boty, že k tomu vezmu i nějaký ponožky. Ale! vůbec nevím na co se u nich zaměřit....jakože, jaký materiál, značku, vysoký, nízký a kdovíco :D
Mohli byste mi prosím jen vypíchnout základní tipy? Popřípadě podle vašich zkušeností poslat přímo odkaz s "kup si tyhle, ty sou dobrý"
Děkujuuuu
pampeliska020
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon kvě 30, 2022 9:38

Re: rada - boty - začátečník

Příspěvekod bonatius » pát črc 8, 2022 16:36

ked uz budes v Rockpointe tak si kup ponozky od Smartwool, napr. https://www.rockpoint.cz/ponozky-smartw ... shion-crew
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Předchozí

Zpět na Boty