Boty lehká turistika

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Boty lehká turistika

Příspěvekod jardaz » čtv dub 21, 2022 11:32

Ahoj, chci se zeptat, jestli by mi někdo nemohl pomoct s doporučením bot pro lehčí hiking/turistiku. Abych to upřesnil - chodím vcelku pravidelně výlety 15-40 km většinou po turistických trasách, občas mimo, a jde o to, že to všechno odchodím v různých modelech Nike air force 1. To jsou jediné boty, které mi prostě sedí takovým stylem, že jsem po třiceti km vždy úplně v pohodě, nikdy jsem z nich neměl puchýř, odřeninu atd., navíc mám stále dojem toho měkkého došlapu, asi díky té vyšší podrážce a její technologii. Bohužel ta hladká podrážka nedrží dobře prakticky na žádném povrchu krom suché palubovky. Vyzkoušel jsem nějaké modely Adidas a Merrell (jeden od každé značky tedy :-)) a vždy to po čase skončilo tím, že jsem je vyřadil, z použití Merrell bot jsem dokonce dva měsíce pajdal. A tak mě zajímá, jestli nemá někdo zkušenost s botou, která by měla, co se pohodlí týká, stejné parametry jako mají Air force 1, ale byla "více outdoor". Dík za případnou pomoc.
jardaz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv dub 21, 2022 11:14

Re: Boty lehká turistika

Příspěvekod oodoow » čtv dub 21, 2022 12:05

Pokud chceš tlustší podrážku, tak si můžeš jít vyzkoušet různé modely Hoka a pokud chceš i široké tak Topo anebo Altra. Třeba Altra Olympus 4 by měly tlumit dostatečně.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Boty lehká turistika

Příspěvekod apuka » čtv dub 21, 2022 13:16

@jardaz: Podobnych modelu s tlustou podrazkou je ted uz vice od ruznych znacek, nejenom co psal oodoow (cimz je v nicem neshazuji, spise naopak). Ale nikdo tady nerekne jak se bude prave Tvoje noha citit ve ktere bote.

Proste pokud mas moznost, zajdi se nekde pokoukat po jinych botech po obchodech a zkousej a zkousej. Klidne zase nejake Nike, vsak modelu maji "milion". Stejne tak i Adidas, Reebok - to jsem vytahl znacky, na ktere jsi mohl narazit v mistech, kde ty Tve boty prodavaji. Od nich taky najdes dobre boty - ale holt, musis si je vyzkouset, jestli splnuji pozadavky. Bud bezecke (tam spise hledej trailove, do terenu, ne silnicni, to by sis podrazkou moc nepomohl) nebo na turistiku - ty prvni budou mit vetsinou mekci doslap, ty druhe jak ktera, ale vice by mely drzet nohu. Ty rozdily se ale cim dal vic stiraji.
Potom jsou jine obchody, typicky outdoorove a tam muzes zkusit najit boty spise urcene hlavne na chozeni v prirode, casto tam maji i bezecke.

Ale zase zopakuji, tady na OF si muzes precist zkusenosti ohledne nekterych bot - to si urcite najdes v prislusnich vlaknech -, ale nikdo nedokaze rict, jak bude konkretni bota sedet konkretnimu cloveku, to si musi sam odzkouset.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty lehká turistika

Příspěvekod milarepa » čtv dub 21, 2022 20:34

inov-8 rocfly g 390 je pro mě svatý grál na lehkou a rychlou turisitku
https://www.sanasport.cz/inov-8-rocfly-g-390-m-s-black-blue-modra-000995-bkbl-s-01
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Boty lehká turistika

Příspěvekod pavproch » pát dub 22, 2022 13:43

Pro mě je "svatý grál" LaSportiva Ultra Raptor GTX (ať už nízká nebo Mid=kotníková) - mám na vycházky po Beskydech a max spokojenost - a mají pod patou ca 2,5cm PuR pěny. Snad jen malá výtka k vzorku podrážky - v opravdovém bagu krapet kloužou, na to jsou lepší LaS Uragano nebo Tempesta.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Boty lehká turistika

Příspěvekod apuka » pát dub 22, 2022 14:06

@milarepa, PP: Jak spomenul oodoow - pokud chce opravdu dobre odpruzenou podrazku, tak ani jeden z tech Vami doporucenych neni ono. To neni jenom o sile vrstvy. Ani u vsech Hoka to neni stejne. A to ted odhlednu od toho, ze si ja osobne myslim, ze na turistiku, i kdyz lehkou 40 km dlouhou uz uplne mekky doslap neni ono. Zase se dostavam k tomu, ze jsou chuze a beh trochu jine discipliny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Boty lehká turistika

Příspěvekod wahtawah » úte kvě 3, 2022 9:43

Gore-tex se u lehkých nízkych bot vyplatí nebo ne?
Uživatelský avatar
wahtawah
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv dub 14, 2022 8:09

Re: Boty lehká turistika

Příspěvekod Lipon » úte kvě 3, 2022 10:01

já ho třeba na La Sportiva TX4 nemám (nechtěl jsem), a zažil jsem jednou, že jsem je promočil v trávě
pokud předpokládám, že by mohlo být mokro, beru nepromokavé ponožky, při jistotě vody a bláta beru kotníkové pohory s GTX
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Boty lehká turistika

Příspěvekod Etheric » úte kvě 3, 2022 13:40

wahtawah píše:Gore-tex se u lehkých nízkych bot vyplatí nebo ne?

Ano i ne, záleží na tom, kam kde kdy a jak chodíš... Mám třeba stejný boty verzi s gtx i bez a používám jedny nebo druhý podle potřeby
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Boty lehká turistika

Příspěvekod Vexo » úte kvě 3, 2022 20:59

pavproch píše:Pro mě je "svatý grál" LaSportiva Ultra Raptor GTX (ať už nízká nebo Mid=kotníková) - mám na vycházky po Beskydech a max spokojenost - a mají pod patou ca 2,5cm PuR pěny.
Nechci být hnidopich, ale ty mají EVA mezipodešev.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55


Zpět na Boty