GTX membrána v botách - obecné vlastnosti, opravy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

GTX membrána v botách - obecné vlastnosti, opravy

Příspěvekod ozzi » sob led 1, 2022 15:45

Ahoj všem horalům,

předně se případně omlouvám za založení nového tématu, ale hledal jsem docela poctivě a odpověď na mé dotazy nenašel. Jsou obecnějšího rázu k GTX membráně v obuvi a jsou dva. :)

1) Pořídil jsem si nové nízké celokožené trekovky s GTX (Asolo Nucleon). Povšiml jsem si u nich něčeho, co jsem u bot s GTX ještě neviděl (možná sem jich měl v rukou málo :) ) - u obou bot z vnitřních bočních stran není membrána (či jen vnitřní poslední vrstva textilie, těžko říci) přichycena k vnější vrstvě - kůži. V podstatě je mezi membránou a kůží volný prostor, kdy je membrána/textilie lehce "zkrabatělá" a dá se s ní hýbat, jakoby pod ní byla jakási vzduchová bublina. Je to jen na určité ploše, ne na komplet vnitřku boty. Je toto v pořádku? Nemá to vliv na funkci GTX?

2) Opravy GTX membrány v botech obecně - vím, že co se týče oblečení, existují různé záplaty atd., o čemž je i zde na foru dostatek informací, nicméně k opravě GTX v botách jsem nic nenašel. Dá se nějak opravovat drobné dírky, prošoupání apod.?

Díky a mějte fajn den!

Ondra
ozzi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv srp 30, 2012 20:48

Re: GTX membrána v botách - obecné vlastnosti, opravy

Příspěvekod pavproch » sob led 1, 2022 16:59

K té druhé otázce: IMHO není možné/nemá smysl/neslyšel jsem/nečetl jsem že by to nějak šlo opravovat (tekoucí) membránu v botách.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: GTX membrána v botách - obecné vlastnosti, opravy

Příspěvekod apuka » sob led 1, 2022 17:16

No... teoreticky by to slo. Pokud se najde presne misto, pokud se tam da nalepit zaplata tak, ze ani nebude zavazet ani se nebude odlepovat a jeste kdyby se nasel nekdo, kdo by to udelat umel a chtel. Otazkou ale je, jestli by to za to stalo, jestli by to nevyslo draz nez nove boty - a taky ze jak dlouho by to "drzelo". Bo kdyz odejde membrana v bote na jednom miste, tak odejde za chvili i jinde.

Jedine, co se obcas opravuje je kdyz se v pate vydre ta membranova latka - to se tam nalepi novy kus. Ale jednak se to dela hlavne v pohorkach, v nizkych jsem o tom neslysel a jednak v nich by to asi moc dlouho nevydrzelo.

K te prvni otazce - ty boty sice jsem na nohou nekdy pred nekolika lety pri zkouseni mel, ale toto jsem si urcite nevsimal. Ale je klidne mozne, ze je tam membrana "vlozena" a neni nalaminovana na vnitrni latku. Toto se spise dela (myslim, ze se to jmenuje Z-Liner???) v rukavicich, tady by mel byt GTX Extended comfort, stejne jako v jinych podobnych botach, tak to muzes srovnat s jinyma botama.
Ale pokud TI jde jenom o to, ze je mezi nalaminovanou membranou na latce a kuzi "voly prostor", tak to je tak u vsech GTX bot. Do kozene boty se vklada jakoby vnitrni volna membranova boticka z toho laminatu. Ten se na nekterych mistech prisije, ale nikde se (vetsinou) nelepi ke kuzi/svrchnimu materialu. Takze pokud toto je ten Tvuj problem, to je naprosto v poradku. A v tom pripade muze dojit i ke "zkrabateni" te vnitrni latky s membranou. Jen by to nemelo byt tak silne, abys to nejak citil na nohou. To uz v poradku neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: GTX membrána v botách - obecné vlastnosti, opravy

Příspěvekod Tomas » sob led 1, 2022 17:42

Druhá otázka za mě je neřešitelná, leda to celý vypárat a dát to tam znova (což se nedělá). U méně trvanlivých bot se boty prostě vyhodí (protože zároveň odejde podrážka, svršek, atd.).

Jelikož máš ale celokožené máš tam ještě kůži, která bude při dobré péči v kombinaci i s odcházejícím GTX bránit průniku vody dovnitř nějáký čas dál. Membrány jsou spotřebák, bohužel.

Jinak mám doma xtery Asola a vyloženě volný tam ten GTX není nikde. Drží pořád na tom svršku, že by byl "odchlíplý" a byla tam mezera tam žádná není. Ani u nových ani u starých.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: GTX membrána v botách - obecné vlastnosti, opravy

Příspěvekod ozzi » sob led 1, 2022 18:28

apuka píše:Ale pokud TI jde jenom o to, ze je mezi nalaminovanou membranou na latce a kuzi "voly prostor", tak to je tak u vsech GTX bot. Do kozene boty se vklada jakoby vnitrni volna membranova boticka z toho laminatu. Ten se na nekterych mistech prisije, ale nikde se (vetsinou) nelepi ke kuzi/svrchnimu materialu. Takze pokud toto je ten Tvuj problem, to je naprosto v poradku. A v tom pripade muze dojit i ke "zkrabateni" te vnitrni latky s membranou. Jen by to nemelo byt tak silne, abys to nejak citil na nohou. To uz v poradku neni.


Ano, v podstatě o to se mi jednalo. Když mám boty na nohou, nijak to cítit není, jsou pohodlné. Šlo mi čistě o tu mezeru, co tam je, protože jsem to nikdy neviděl a z čistého laického pohledu si představuju, že se mezi kůží a membránou takto může držet vlhkost více, než kdyby byla membrána s textilií na kůži nějak nalaminována. :)

Ale jsem víceméně uklidněn, díky! :)
ozzi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv srp 30, 2012 20:48

Re: GTX membrána v botách - obecné vlastnosti, opravy

Příspěvekod ozzi » sob led 1, 2022 18:36

Tomas píše:Druhá otázka za mě je neřešitelná, leda to celý vypárat a dát to tam znova (což se nedělá). U méně trvanlivých bot se boty prostě vyhodí (protože zároveň odejde podrážka, svršek, atd.).


Ptal jsem se spíše orientačně, extra to řešit nechci. Jde bohužel o to, že u mě nejde ani tak o stáří bot, únavu materiálu apod., ale spíše můj osobitý styl chůze či stavbu chodidla, nevím... :) Stává se mi běžně u naprosté většiny bot, že po nějakém čase se mi začnou zevnitř prošupovat ve vrchní oblasti špičky - konkrétně u palců (ponožky to odnáší stejně tak). Dopředu říkám - nehty si stříhám poctivě. :D No a pár dní zpátky po výšlapu jsem si u mých Alasek všiml na levé botě, že tam to prošupování začíná být cítit, když tam sáhnu. Každopádně ale vzhledem k tomu, že je to navíc u těhle bot v oblasti obsázky, nijak nutně to řešit nepotřebuji, spíše mě to zajímalo.
ozzi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv srp 30, 2012 20:48

Re: GTX membrána v botách - obecné vlastnosti, opravy

Příspěvekod Tomas » sob led 1, 2022 18:59

ozzi píše: Stává se mi běžně u naprosté většiny bot, že po nějakém čase se mi začnou zevnitř prošupovat ve vrchní oblasti špičky - konkrétně u palců (ponožky to odnáší stejně tak). Dopředu říkám - nehty si stříhám poctivě. :D

Tak to se mi nestalo asi nikdy. Naopak spíš pár bot mi odešlo jak je popsáno zde, ale většinou to bylo až v moment kdy byla celá bota na odpis.

Možná potřebuješ širší/větší botu ?
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: GTX membrána v botách - obecné vlastnosti, opravy

Příspěvekod ozzi » sob led 1, 2022 19:07

Tomas píše:Možná potřebuješ širší/větší botu ?


Nemyslím si, mě se to stává, jak jsem psal, u většiny bot, vč. vycházkových, volnočasových, tenisek, kecek...je jedno, jaké to jsou, z jakého materiálu je podšívka a zda jsou mi třeba těsnější, nebo volnější. Holt je to něco, na co sem si už musel zvyknout...
ozzi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv srp 30, 2012 20:48

Re: GTX membrána v botách - obecné vlastnosti, opravy

Příspěvekod milarepa » sob led 1, 2022 19:10

jo, též to na botech mívám, ale neřeším to, na funkčnost to nemá vliv......
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: GTX membrána v botách - obecné vlastnosti, opravy

Příspěvekod Tomas » sob led 1, 2022 19:17

ozzi píše:Nemyslím si, mě se to stává, jak jsem psal, u většiny bot, vč. vycházkových, volnočasových, tenisek, kecek...je jedno, jaké to jsou, z jakého materiálu je podšívka a zda jsou mi třeba těsnější, nebo volnější. Holt je to něco, na co sem si už musel zvyknout...

Njn, né všichni máme konfkeční chodidla. Dej tomu pár let, konfekční obuv ti prsty zdeformuje a už tě to nebude trápit (jako to mám já). :wink:
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: GTX membrána v botách - obecné vlastnosti, opravy

Příspěvekod mike » sob led 1, 2022 19:22

ozzi píše:No a pár dní zpátky po výšlapu jsem si u mých Alasek všiml na levé botě, že tam to prošupování začíná být cítit, když tam sáhnu. Každopádně ale vzhledem k tomu, že je to navíc u těhle bot v oblasti obsázky, nijak nutně to řešit nepotřebuji, spíše mě to zajímalo.

Presne tak. U Alasek je membrana v podstate zbytecna, vodu udrzi kuze. Stalo se mi teda, ze se po delsi dobe prodrely svy na jazyku a mezerou se dostala voda mezi kuzi a membranu. Jenze to uz byla membrana derava na nekolika mistech, takze to proteklo. Stacilo jazyk slepit a bylo po problemu.

Mne teda u Alasek odchazi podsivka nejdriv na pate, vydre se tam. Na funkci to nema vliv, ale pri vymene podrazky mi to v Nemecku spravi, daji tam pruh podsivky s membranou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GTX membrána v botách - obecné vlastnosti, opravy

Příspěvekod Vexo » sob led 1, 2022 23:58

Palce se mi prodrely v GTX polobotkach 44 2/3. V podobnych stejneho vyrobce 45 1/3 se mi to po 2k km zatim nestalo, zacal jsem nosit dvoje ponozky nebo jedny silnejsi, jinak je bota moc velka. V lete volim kombinaci lehkych tenkych nebo jedny silnejsi kratke. Zvykl jsem si na to a uz bych nemenil.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55


Zpět na Boty