Roztrhlé švy na patách bot

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Roztrhlé švy na patách bot

Příspěvekod Honzak1 » sob pro 18, 2021 18:29

Ahoj,
obracím se na vás s dotazem ohledně bot. Všechny nízké trekové boty, které jsem si koupil za poslední 4 roky mi odešly do věčných lovišť (naštěstí ještě v záruční době) roztrhlým švem na vnitřní straně paty. U obou bot se vždycky stalo. Nejdřív jsem si říkal, že to je špatný jeden pár bot. Pak že asi špatná řada. No a teď přemýšlím, jestli to nemůže být mým stylem chůze nebo zda mám jen pech na nekvalitní boty. Boty si ale kupuji drahé, vždycky přes 3 000. Patery boty, které jsem takhle měl, byly Mammuty, ty jsem vždycky úspěšně vyreklamoval. No a teď mám salomony a už se mi to tam zase začíná třepit v místě švu (takže asi spíš než roztržený to je rozedřený). Boty si ale obouvám s lžící, rozvázané, sundávám je taky rozvázané. Hlavně s nimi chodím do města, protože jsou fakt pohodlný na každodenní nošení, nosím nízké ponožky. Nemáte někdo podobnou zkušenost?

Momentálně nosím tyhle boty, na kterých začínám mít podezření, že ta pata taky dlouho nevydrží:
https://www.4camping.cz/p/panska-obuv-s ... -1-3-cerna

Díky za odpovědi.
Honzak1
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob pro 18, 2021 18:19

Re: Roztrhlé švy na patách bot

Příspěvekod mike » sob pro 18, 2021 20:35

Tohle bude spis tebou, nez botama. Styl chuze, "krive" nohy, male boty, velke boty, spatne ponozky... Hod sem fotku toho svu, at vime, kde je a jak vypada. Jestli je prosoupany, tak to muzou delat bavlnene ponozky. Kdyz bavlna navlhne, tak funguje jako smirgl.

Odhadnes, po kolika nachozenych km se to asi stava?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Roztrhlé švy na patách bot

Příspěvekod Honzak1 » sob pro 18, 2021 22:57

Ty jo, vyfotit to bylo opruz, ale snad se podařilo, aby to šlo vidět. Určitě jde vidět sedřený vršek, to další místo pak je na fotce lehce nalevo od prostřed fotky, hned na začátku černé části.
https://ctrlv.cz/WKjL

Jako tyhle boty, co mám, tak jsou 47, předtím jsem nosil 45, tyhle mám jen kvůli tomu, že nebyla menší velikost a nakonec mi pěkně padly.

A kolik nachozených kilometrů? Upřímně nevím. Mám je od konce září, takže teoreticky tak 300? Když budu počítat lehce přes 3 km za den, spíš míň.Většinu toho nachodím v práci v pracovních botech, kde se mi to ale ještě nestalo, ty mám už přes rok, nosím v nich stejný ponožky a řekl bych, že i stejně chodím :D
Honzak1
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob pro 18, 2021 18:19

Re: Roztrhlé švy na patách bot

Příspěvekod Etheric » ned pro 19, 2021 4:29

@Honzak: takto vypadají všechny moje boty, ale po 2000km+ :)
Ale ničemu to nevadí, při chůzi to ani jako hypersenzitivní člověk necítím. Nutno dodat, že po těch 2000km+, což je u mě otázka dvou měsíců nošení, zbytek boty většinou vypadá hůř, než ta prošoupaná pata zevnitř. Dělaly mi to všechny boty, nikdy mi to nepřišlo jako neúměrný opotřebení vůči ušlé vzdálenosti a stavu ostatních částí bot. Prostě komplet spotřebované boty.
Pokud nosíš 45 a tyto jsou 47, ačkoliv ti padnou, zkrátka a dobře ti v nich litá pata, což je důvod, proč se ti to stalo tak rychle. Aby nelítala, musíš je utáhnout tak, že tě to bude přes nárt bolet. Anebo je používat na zimu, se silnými ponožkami, pokud se tedy ty silný fusekle vejdou i do přední části, aby tě kvůli nim netlačily prsty
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8073
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Roztrhlé švy na patách bot

Příspěvekod Honzak1 » ned pro 19, 2021 8:56

Právě že mi v nich ani pata nelítá. Jso uto první salomony co mám a řekl bych, že mají trochu jiné číslování než ostatní boty. A jsou užší, což mi tu nohu taky drží. Právě že kdyby mi v nich lítala noha, tak bych si je nebral. Jakože mě při nákupu překvapilo, že mi fakt sedí, jako by byly o dvě čísla menší.
Naposledy upravil sobb dne ned pro 19, 2021 12:28, celkově upraveno 1
Důvod: zrušena citace předchozího příspěvku
Honzak1
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob pro 18, 2021 18:19

Re: Roztrhlé švy na patách bot

Příspěvekod malejjarda » ned pro 19, 2021 11:11

Co mám zkušenost, tak Salomony mají opravdu posunuté číslování, než jiné boty.
Pohorky mám 43, se slušnou rezervou na hodně silnou ponožku. Salomony jsem musel vzít 44 a tak tlustou ponožku bych do nich nenacpal.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Roztrhlé švy na patách bot

Příspěvekod mike » ned pro 19, 2021 15:22

Honzak1 píše:Určitě jde vidět sedřený vršek, to další místo pak je na fotce lehce nalevo od prostřed fotky, hned na začátku černé části.

Vrsek je normalni opotrebeni, akorat to obvykle trva o dost dyl. To druhe, jestli to vidim spravne, vypada spis jako prorizle nebo trhnute.

Honzak1 píše:Většinu toho nachodím v práci v pracovních botech, kde se mi to ale ještě nestalo, ty mám už přes rok, nosím v nich stejný ponožky a řekl bych, že i stejně chodím :D

Nemas na tech ponozkach z prace neco nalepeneho nebo nachytaneho? Treba nejaky ostry prach nebo tak neco. A z ceho jsou ty ponozky? Ze pracovni boty vydrzi horsi zachazeni, nez sportovni boty, bych i cekal, nakonec, od toho jsou, ne? ;-)

Prijde mi, ze to fakt neni botama, ale necim u tebe. Obcas je takova vec vada bot, ale je spis vyjimecna a kdyz se ti to deje opakovane u ruznych bot, tak bych hledal chybu jinde. Mne se to treba stalo u jednoho paru z 5 nebo 6 stejnych bot, takze to byla evidentne vyrobni chyba (mizerne nite, opravili), ale ty ostatni vydrzely.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Roztrhlé švy na patách bot

Příspěvekod Honzak1 » ned pro 19, 2021 16:05

Nevím, co by tam mohlo být nachytené. Pracuji v obchodě, ne v žádném prašném prostředí a na bordel na ponožkách jsem při obouvání dost háklivý :D Ponožky jsou normální 100% bavlna, ale na patě jsou normálně suché vždycky. Právě mi nejde do hlavy, čím by to mohlo být, chápal bych to, kdybych boty sundával zašněrované sešlapáváním, neobouval je s lžící a nějak jinak extrémně namáhal tu patu, ale těchle zlozvyků jsem se zbavil u prvních takto rozbitých bot.
Honzak1
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob pro 18, 2021 18:19

Re: Roztrhlé švy na patách bot

Příspěvekod mike » ned pro 19, 2021 16:12

Tezko rict, hledej a premyslej :) Obcas je to i botama, prechozi bezecke jsem v techto mistech prosoupal docela rychle, novejsi verze uz je v pohode, zmenili trochu tvar a material. Nereklamoval jsme, prelepil jsem to kineziologickou paskou (protoze vydrzi).

Technicka: necituj prosim zbytecne, at to nemusime opravovat. Pouzivej prednostne tlacitko odpovedet a ne citace. Kdyz je citace potreba, tak ji zkrat na nejmensi nutnou miru, predchozi prispevek obvykle neni potreba citovat vubec.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Roztrhlé švy na patách bot

Příspěvekod Vexo » ned pro 19, 2021 22:46

Takze u vsech bot slo hlavne o ten sev co se rozedira svrchu? Bavlna muze drhnout i kdyz necitis, ze by ponozka byla vylozene vlhka, tim bych zacal. Abnormalni tvar paty, patni ostruha, prilis dlouhe, ale uzke chodildo... Ja treba paty taky prodru rychle, ale zacina to od stredu, nikoliv shora. Asi pred rokem jsem kupoval Salomon Ultra Pro a zkousel jsem boty od 44 do 46 a 2/3 (u jinych bot mam 45 1/3 na silnejsi ponozky) a nemoh se rozhodnout, pri prudkem zabrzdeni mi spicka stale narazela do boty. Tak jsem vzal ty nejvetsi. Doma jsem to prehodnotil a vymenil je za 44 a 2/3, aby mi lepe sedela pata v normalnich ponozkach. Nakonec jsem dobre udelal a jsem spokojen (pata je vydrena stejne, ale noha drzi a spicka netlaci). Nebo kamarad bubenik si poridil outdoor boty za 4k a jak v nich furt slapal na pedaly, tak se ta bota rozpadla za nekolik mesicu (nejlip se mu hraje v keckach od vietnamcu). Byt tebou zajdu k nejakemu sevci, aby ti tam neco nasil, at se to dal netrha.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Roztrhlé švy na patách bot

Příspěvekod Honzak1 » ned pro 19, 2021 22:58

u všech bot se hlavně roztrhl ten šev dole, jak je tam vidět nějaké natrhnutí. To vydření u předchozích bot nebylo tak výrazné jako u těchle. Uvidím, jak se to bude vyvíjet, neměl by to být moc velký problém. Možná s tím za někým zajdu, ale spíš až po Vánocích, neměl bych v čem chodit :D
Honzak1
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob pro 18, 2021 18:19

Re: Roztrhlé švy na patách bot

Příspěvekod mike » ned pro 19, 2021 23:01

Ktery? Ten vododovny nebo svisly? To natrhnuti vypada nad svem a ne ve svu...

Nemas nejaky netypicky tvar paty, nejake vyrustky na ni nebo tak neco?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Roztrhlé švy na patách bot

Příspěvekod Honzak1 » ned pro 19, 2021 23:19

Ten vodorovný, prakticky doléhá na ten šev mezi mezi dvěma barvami.

A ne, patu mám normální, žádné výrůstky ani nic jiného.
Honzak1
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob pro 18, 2021 18:19

Re: Roztrhlé švy na patách bot

Příspěvekod mike » ned pro 19, 2021 23:33

Hmm, to vypada, ze pata pri chuzi za ten sev taha. Zkus trochu pozorovat, co se deje, jak se hybe noha v bote pri chuzi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Roztrhlé švy na patách bot

Příspěvekod apuka » pon pro 20, 2021 18:27

@Honzak1: Nojo, tam to vypada podle fotky na "radeni" svu. Normalne by pata nemela "tahat za ten sev", jak pise mike, ale nejaky duvod to asi mit bude a pokud mas uz x-te boty od vicero vyrobcu, tak skoro jiste to bude mit souvislost s Tvymi nohami nebo stylem chuze. Stejne si ale myslim, ze ted u tech Salomonu i kdybys mel ty boty vetsi a nejak se hybala pata, to by tento problem delat nemelo. Sedreni na vrchu nebo nekde na boku na tom meshovem matrosi ano, ale jinak ne. Ty paty byvaji u nizkych turistickych bot (a tyto takove jsou) zpevnene, tj. by se material na nich moc hybat nemel.
Podle mne ani ponozky by toto zpusobovat nemely.

Poradit Ti dokazu jedine - nech si fakt u nejakeho sevce vzadu na celou patu nalepit/prisit kus tenke odolne kuze nebo podobneho ale odolnejsiho materialu. Jen bacha na to, aby to bylo dostatecne siroko kolem, jinak se To to bud bude odlepovat nebo Te muze tlacit siti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Boty